Kilka propozycji poprawek

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10245
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: JaceK »

Maanam -- od dawna wprowadzone są dwie wersje: tzw. 'off-icjalna' i 'LP3-owa'.

Jajco + Grupa -- są różne podania: prześledź tracklisty (wszystkie!) oryginalnych wydań; porównaj z pierwszą książką o Liście; inne źródła podają 'Jajco i Giganci' (płyta 'Various' ‎– Przeboje Polskiego Rocka, Vol. 3, Tonpress ‎CD-T 070, tyle że to wydanie z roku... 2006!).

Urszula... z Budką czy bez Budki -- nie mam zdania. Jeśli przyjmie się, że mają być zapisy tak jak 'z nasłuchu', to będzie z Budką; jeśli przeciwnie -- to będzie jak obecnie, bez Budki. Każda forma zapisa ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Wszystkich zadowolić się nie da.


Na przyszłość: jedna tego typu poprawka, jeden temat. Łatwiej weryfikować i komentować zasadność zgłoszenia.

Dzięki za zgłoszone sugestie.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

Ja się na tym nie znam
Kliknąłem w eksplorację archiwum LPP3 i oba utwory Maanamu są pod innymi tytułami.
Wkleiłem jedno notowanie z nazwami utworów, ale od początku do końca, we wszystkich wtedy publikowanych notowaniach LPP3 w "Gazecie Młodych" te piosenki miały takie właśnie tytuły..
Piosenki Urszuli zawsze były opatrzone nazwą wykonawcy, jako Urszula, i, plus, Budka Suflera.
Osobna sprawa to ów Jajco, tutaj muszę się dłużej zastanowić.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10245
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: JaceK »

marekjarek5 pisze:Kliknąłem w eksplorację archiwum LPP3 i oba utwory Maanamu są pod innymi tytułami. (...)
W tej wersji tak będzie.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

Jeżeli, a tego nie wiem, nagranie "Czerwony Autobus" w wersji z roku 1981/1982 nagrał Jajco z grupą Doktora Q to jej skład był inny niż skład Gigantów. Giganci to byli Szkudelski, Kozakiewicz.
Grupa Doctora Q to:
Obrazek

Pewne jest, że we wszystkich notowaniach LPP3 publikowanych w Gazecie Młodych, ten utwór jako wykonawcę ma Jajco i grupa Doctora Q.
Różnie pisano nazwę grupy. Nigdy nie jest podawany jako wykonawca sam Jajco.

Podobnie jest z Urszulą, w przeważającej ilości notowań LPP3 publikowanych w GM podawany jest jako wykonawca Urszula i, +, plus, &, Budka Suflera.
Ostatnio zmieniony czw maja 23, 2013 11:02 pm przez marekjarek5, łącznie zmieniany 1 raz.
JC
Posty: 1171
Rejestracja: pn lis 14, 2005 7:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: JC »

JaceK pisze:
marekjarek5 pisze:Kliknąłem w eksplorację archiwum LPP3 i oba utwory Maanamu są pod innymi tytułami. (...)
W tej wersji tak będzie.
Tylko, że "Parada słoni i róża" i "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" to dwa różne nagrania - inne wersje! Pierwsza z płyty O!, druga wersja radiowa nagrana bodajże dla Radia Katowice. Pierwsza trwa 5:30, druga 5:35 - i chyba ta druga pod tytułem "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" była na liście, o czym może świadczyć tracklista:
http://lp3.pl/alpt.phtml?m=1&nn=32#navigation
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

JC pisze:
JaceK pisze:
marekjarek5 pisze:Kliknąłem w eksplorację archiwum LPP3 i oba utwory Maanamu są pod innymi tytułami. (...)
W tej wersji tak będzie.
Tylko, że "Parada słoni i róża" i "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" to dwa różne nagrania - inne wersje! Pierwsza z płyty O!, druga wersja radiowa nagrana bodajże dla Radia Katowice. Pierwsza trwa 5:30, druga 5:35 - i chyba ta druga pod tytułem "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" była na liście, o czym może świadczyć tracklista:
http://lp3.pl/alpt.phtml?m=1&nn=32#navigation
Zaczyna być ciekawie.
Owszem to dwie różne wersje, daleko różne, mające swoje źródła, w daleko innych czasach, pierwsza wersja nagrania ".. nadzwyczaj wielkich słoni" powstała jeszcze przed nagraniem pierwszej płyty czyli przed sierpniem roku 1980 , z muzykami sesyjnymi, z zespołu Dżamble, druga wersja - "Parada słoni i różna" powstała na początku roku 1982, w czasie sesji do drugiej płyty Maanamu - O!.
Nagrania z drugiej płyty O! debiutowały na LPP3 przez cały rok 1982, na długo przed ukazaniem się tych nagrań na winylu, było tych nagrań kilka. Tutaj powstaje pytanie, czy nie było tak, jednak, że na LPP3 grano nagranie z drugiej płyty czyli "Parada słoni i róża" Byłoby to zupełnie logiczne. No chyba, że akurat, grano 'starą" wersję radiową, lista LPP3 zna takie przypadki, niekonsekwencji.
Sam nie wiem.
Skłaniałbym się, jednak!, ku temu, że grano wersję z drugiej płyty, "Parada słoni i róża" Tylko dlaczego we wszystkich ówczesnych czasopismach które publikowały notowania LPP3 to nagranie widnieje pod tytułem "Parada nadzwyczaj wielkich słoni"? Może to, po prostu, typowy przekłamanie, jakich było wiele w PRL-u.
Ot zagadka ;-)
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

Robi się bardzo ciekawie, gdyż poniżej mamy zapowiedź Marka Jackowskiego, która nie pozostawia wątpliwości, że nagranie było zatytułowane "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" i pod taką nazwą było grane wtedy. To że na płycie ukazało się pod innym tytułem - to inna bajka. Proszę więc o niezwłoczne! poprawienie tytułu nagranie w archiwum.
link
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: danco28 »

marekjarek5 pisze:Proszę więc o niezwłoczne! poprawienie tytułu nagranie w archiwum.
Nie ma takiej potrzeby, bo:
JaceK pisze:Maanam -- od dawna wprowadzone są dwie wersje: tzw. 'off-icjalna' i 'LP3-owa'.
Czyli zapewne tak:

Kod: Zaznacz cały

Tytul: Parada słoni i róża
Tyt_LP3: Parada nadzwyczaj wielkich słoni
Przy czym w chwili obecnej w archiwum wyświetlana jest wersja oficjalna - kiedyś będą dostępne obie...
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

Kod: Zaznacz cały

Tytul: Parada słoni i róża
Tyt_LP3: Parada nadzwyczaj wielkich słoni
Nie. :-)

Okazało się po latach że (miałem wątpliwości)

Ta piosenka, oficjalnie, od zawsze nazywała się "Parada nadzwyczaj wielkich słoni" Tak ją wtedy zapowiadano, w radio i na koncertach, tak jest zapisana, we wszystkich, publikowanych notowaniach LPP3. Nie był to "tytuł LP3"
Nazwa "Parada słoni i róża" - równie ciekawy tytuł - pojawiała się dopiero na płycie O!, dostępnej w roku 1983.
Być może dlatego, że mamy tutaj wersję nagraną powtórnie. Czyli powinno być dokładnie odwrotnie Tytuł!: "Parada nadzwyczaj wielkich słoni"
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10245
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: JaceK »

Namieszaliście równo — zapis w Archiwum (przytoczony przez Daniela) jest od dawna taki:

Kod: Zaznacz cały

Tytul: Parada słoni i róża
Tyt_LP3: Parada nadzwyczaj wielkich słoni
Resztę informacji umieściłem w komentarzu... przyznam, że już się sam pogubiłem mimo że mam płytę, czytałem książkę, szereg informacji na intersmietnisku... @MJ5 -- potrafisz zamieszać.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

JaceK pisze:Namieszaliście równo — zapis w Archiwum (przytoczony przez Daniela) jest od dawna taki:

Kod: Zaznacz cały

Tytul: Parada słoni i róża
Tyt_LP3: Parada nadzwyczaj wielkich słoni
Resztę informacji umieściłem w komentarzu... przyznam, że już się sam pogubiłem mimo że mam płytę, czytałem książkę, szereg informacji na intersmietnisku... @MJ5 -- potrafisz zamieszać.
Odsłuchałeś z chomika Mini Max Kaczkowskiego? W którym to Marek Jackowski zapowiada to nagranie jako "Parada nadzwyczaj wielkich słoni"
W którym podana jest informacja, że nagranie miało premierę w radiowej Trójce dokładnie w dniu emisji pierwszego notowania LPP3, pod tytułem "Parada nadzwyczaj wielkich słoni".
Dodatkowo, powtórzę, we wszystkich publikowanych notowaniach LPP3, przez cały pobyt nagrania na LPP3, nagranie ma tytuł "Parada nadzwyczaj wielkich słoni"

Dotarło? ;-)
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10245
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: JaceK »

A czy do Ciebie dociera to, że czasami pisząc mniej, piszesz bardziej zrozumiale?

Czemu miało służyć stwierdzenie:
Czyli powinno być dokładnie odwrotnie Tytuł!: "Parada nadzwyczaj wielkich słoni"
Odsłuchałem, poczytałem, powertowałem w starych postach, przytoczyłem zapis jaki został wprowadzony do bazy. Czy kolejny raz mam przypominać, że w tej wersji archiwum nie będą widoczne obie wersje zapisu?

Czy cała Twoja akcja ma mniej więcej taka wymowę: wprowadzić jeden tytuł, "Parada nadzwyczaj wielkich słoni", i nie rozdzielać zapisów oficjalnych/listowych bo w tym przypadku to nie ma uzasadnienia.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Kilka propozycji poprawek

Post autor: marekjarek5 »

JaceK pisze:A czy do Ciebie dociera to, że czasami pisząc mniej, piszesz bardziej zrozumiale?

Czemu miało służyć stwierdzenie:
Czyli powinno być dokładnie odwrotnie Tytuł!: "Parada nadzwyczaj wielkich słoni"
Odsłuchałem, poczytałem, powertowałem w starych postach, przytoczyłem zapis jaki został wprowadzony do bazy. Czy kolejny raz mam przypominać, że w tej wersji archiwum nie będą widoczne obie wersje zapisu?

Czy cała Twoja akcja ma mniej więcej taka wymowę: wprowadzić jeden tytuł, "Parada nadzwyczaj wielkich słoni", i nie rozdzielać zapisów oficjalnych/listowych bo w tym przypadku to nie ma uzasadnienia.
W tym przypadku to wygląda inaczej.
Wtedy oficjalnie funkcjonująca nazwą była nazwa "Parad nadzwyczaj wielkich słoni"
ODPOWIEDZ