muzyczne filmy na tegorocznym festiwalu filmowym w Warszawie

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4332
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

muzyczne filmy na tegorocznym festiwalu filmowym w Warszawie

Post autor: neon.ka »

może nie do końca trójkowy temat, ale trochę tak, bo dotyczy zespołów pojawiających się na Liście:).

w dniach 12-21.10.2007 w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Wklejam tu opisy filmów, w których w jakiejkolwiek formie pojawia się temat różnych wykonawców. może ktoś będzie miał ochotę skorzystać. nie doczytałam jeszcze do końca, więc może potem jeszcze dodam jakiś tytuł.
ewentualne szczegóły mogę podać potem albo zapraszam na stronę www.wff.pl
i w ogóle polecam tę imprezę, bo znam ją od wielu lat i można tam obejrzeć nieraz naprawdę genialne filmy, o których potem w kinach ani widu, ani słychu.

'Dziwactwa starej Ameryki: Harry`ego Smitha antologia amerykańskiej muzyki ludowej' [The Old Weird America: Harry Smith`s Anthology of American Folk Music]
Historia słynnej kompilacji Harry`ego Smitha "Antologia Muzyki Amerykańskiej", nakręcona przez jego asystenta. Smith jeździł po bezdrożach Ameryki i nagrywał tradycyjne piosenki z lat 20. i wczesnych 30. Słynne zestawienie nagrań z prowincjonalnej Ameryki wydano w 1952 roku. Film koncentruje się na muzyce, choć sporo w nim słów. Profesor muzyki Greil Marcus wprowadza nas w tajniki antologii: jej historię, konteksty i wpływ na muzykę, od Boba Dylana po Sonic Youth, oraz na całe społeczeństwo. Muzycy, z których większość jest o dwie czy trzy generacje młodsza od antologii, dyskutują o ogromnym wpływie jaki na nich wywarła. W filmie usłyszymy też nagrania archiwalne i fragmenty koncertów tych muzyków m.in. Becka, Nicka Cave`a.

'rozwrzeszczani' [screamers]
Opowieść o krwawej karcie historii Turcji - rzezi blisko 1,5 miliona Ormian w 1915 roku, której władze tureckie wypierają się do dziś. Film powstał przy aktywnym wsparciu amerykańskiej grupy System Of A Down, której członkowie pochodzą z Armenii. Muzycy pojawiają się na ekranie w charakterze podróżników, poszukujących swoich korzeni. Zobaczymy m.in. rozmowę z dziadkiem wokalisty, jednym z nielicznych pozostałych przy życiu naocznych świadków masakry. Film pokazuje też związki rzezi Ormian z Holokaustem, Ruandą, Bośnią, irackimi Kurdami i dzisiejszym ludobójstwem w Darfurze, obnaża prawdę o tym, jak kolejni prezydenci i korporacyjne interesy sprawiły, że przymykano oczy na co raz to nowe przypadki ludobójstwa. Mówimy "nigdy więcej", ale wcale tak nie myślimy.
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4332
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Post autor: neon.ka »

no i jest jeszcze jeden film oczywiście, w zasadzie być może najważniejszy z punktu widzenia tutejszych zainteresowań. to dokument:

Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary
"Tell Me Baby", "Dani California", "Snow" czy "Hump the Bump": w filmie "Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary" David Hausen jest blisko, gdy członkowie zespołu kreują swoje charakterystyczne stylistecznie wideopklipy, razem z takimi reżyserami jak Tony Kaye, Valerie Dayton, John Faris czy Chris Rock. Anthony Kiedis, Flea, John Frusciante i Chad Smith opowiadają o artystycznej współpracy z reżyserami wideoklipów i o początkach swojej kariery. Zabawny, smakowity, pełen entuzjazmu portret jednego z najsławniejszych współczesnych zespołów.

smacznego tym, którzy się wybiorą:).
istotne info: w informatorze podają, że film ten nie będzie tłumaczony na język polski.
ODPOWIEDZ