Radiowa Piosenka Miesiaca

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderator: jollyroger72

StarszyPan75

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 » pt lip 13, 2018 1:38 pm

Jeszcze jeden puzzel do układanki RPM
Na podstawie wspomnień Urszuli Sipińskiej zawartych w jej książce „Hodowcy lalek” można wywnioskować, [???] że w lipcu 1967 roku laureatką plebiscytu Radiowa Piosenka Miesiąca był utwór „Zapomniałam” [Elżbieta Sipińska, Urszula Sipińska / Inka Korniszewska] w wykonaniu Urszuli Sipińskiej.

Tak o tym pisze autorka”
Wszystko prze OPOLE i „Zapomniałam”. Z dnia na dzień stałam się własnością publiczną. [...Trwały zawody o I miejsce na listach przebojów. Redakcję w Warszawie zasypało kilkadziesiąt tysięcy kart pocztowych i głosów na „Zapomniałam”. [U.Sipińska „Hodowcy lalek”, Zysk i S-ka Wydawnictwo 2005, s.13-14]

V Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się 22 – 25 czerwca 1967. Piosenka otrzymała nagrodę przewodniczącego MRN w Opolu: Jerzy Herman – za aranżację. W czerwcu nie mogła być laureatką, gdyż inne źródła [m.in. EMR - Rock-Serwis]podają, że w tym miesiącu wygrały:
1. Jesteś Tu - Piotr Szczepanik 5. Gwiazdy – Danuta Rosołowska i W-Wskie Kuranty
Wynika z tego, że piosenka "Zapomniałam" po festiwalu zdobyła popularność - I miejsce w plebiscycie Radiowa Piosenka Miesiąca Lipca 1967 r.

Pozdrawiam: SP 75

marcinparys11

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 » śr lip 18, 2018 2:16 am

Dziękuję za cenną informację. I to by się zgadzało! Jak dotychczas nie znaliśmy piosenek miesiąca z 1967 roku tylko lipca i listopada, więc możemy przyjąć za pewnik.
Tym bardziej, że wielokrotnie zestaw plebiscytowy z lipca obejmował piosenki z festiwalu opolskiego.
Od razu się zastanowiłem - skoro kontrowersyjny megahit otwierający Urszuli Sipińskiej drogę do kariery znalazł się również w zestawie Telewizyjnej Giełdy Piosenki (zapewne wygrał), a ów program miał wakacyjną przerwę, to... kiedy właściwie był w tym zestawie? Szóstego czerwca czy pod koniec września owego 1967 roku? Obstawiałbym ten pierwszy termin.

ODPOWIEDZ