liczenie głosów

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

neisej pisze: wt lut 06, 2024 12:41 am
Jeżeli utwór nie będzie dokładnie taki jak na liście to punkty się wogóle nie podliczą. Dlatego sprawdzenie utworu (kolumna G w Top glosy) jest bardzo ważne.
Tak właśnie od samego początku podejrzewałem. Czyli trzeba zrobić edycję i usunąć z kolumny B arkusza z głosowaniami błędny zapis i z kolumny A drugiego arkusza skopiować poprawną nazwę i wkleić na miejsce usuniętej.
Gdybyś mógł jeszcze popracować na zamiennikiem formuły z kolumny F, który stworzyłeś na Excela tak żeby był też na LibreOffice Calc:

=join(", ";FILTER(Top2023glosy!C:C;Top2023glosy!B:B=A2;Top2023glosy!A:A=D))
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

jollyroger72 pisze: wt lut 06, 2024 12:49 am
To już tak naprawdę indywidualna decyzja liczącego.
Te lapsusy z numeracją ja osobiście uznałbym za takie, jakie powinny być poprawne (czyli 36, 47 etc.). Natomiast miejsca 63 i 64 policzyłbym normalnie czyli tak, jakie pozycje im przypisano (pomimo tego, że wiersze są zamienione).
Czytam Wasze wywody i dochodzę do wniosku, że w przypadku różnych błędów i niejasności w głosowaniach poszczególnych osób, prostszy wydaje mi się zwykły excel i półręczna robota. Najwięcej czasu schodzi na wpisywanie punkcików, ale później sortowanie i ułożenie zestawienia to prawdziwa rozrywka :wink:
Ja też jestem takiego samego zdania, że jeśli są akurat takie błędy, które wynikają z prostej nieuwagi, to trzeba je interpretować na korzyść głosującego.. Zwłaszcza jak w tym przypadku. Co innego gdy ktoś ewidentnie zdubluje nazwę utworu, pominie jakiejś miejsce i będzie ich mniej niż sto, ewentualnie obok utworu w ogóle nie będzie przypisanego miejsca. To wtedy sprawa jest jasna. Pozostają oryginalne pozycje, ale punktacja tych powyżej dubla lub braku miejsca jest obniżona o minus jeden.
A co do tego liczenia za pomocą formuł to kiedy się to już wszystko dobrze opanuje, to nawet z takimi lapsusami jak te, czy edycją literówek samo podsumowanie takiego topu można zrobić góra w dwa dni, bo to rzeczywiście wszystko polega pisząc w wielkim skrócie na metodzie kopiuj-wklej i przeciąganiu formuł na wszystkie kolumny. Robiłem kiedyś ręcznie podsumowanie 26 Trójkowych Topów Wszech Czasów to zajęło mi to prawie tydzień. Tą metodą można to praktycznie zrobić w jeden, dwa dni, bo wszystkie potencjalne błędy wykrywają formuły i same zamieniają lokaty na punkty i sumują te wszystkie punkty od każdego głosującego. Co prawda podsumowanie punktowe topów różni się teoretycznie od podsumowania głosowania, ale praktycznie jest to samo. bo zamiast np. 26 głosujących jest 26 notowań. Wystarczy dostarczyć im tylko gotowe dane robiąc kopiuj-wklej każdego głosowania ze strony forum do edytora Notepad++, który rozdzieli lokaty od nazw utworu na dwie kolumny A i B, a później bezpośrednio wkleić je do arkusza, co naprawdę trwa niewiele czasu.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19645
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: liczenie głosów

Post autor: jollyroger72 »

mario85832719 pisze: wt lut 06, 2024 1:15 am A co do tego liczenia za pomocą formuł to kiedy się to już wszystko dobrze opanuje, to nawet z takimi lapsusami jak te, czy edycją literówek samo podsumowanie takiego topu można zrobić góra w dwa dni, bo to rzeczywiście wszystko polega pisząc w wielkim skrócie na metodzie kopiuj-wklej i przeciąganiu formuł na wszystkie kolumny.
Warunek podstawowy - wykonawca i tytuł muszą być poprawnie (czytaj: jak w zestawie do głosowania wpisane). Zapoznaj się z poniższym:
viewtopic.php?p=647081#p647081
Wówczas też liczyłem jako ten "awaryjny" podsumowujący. Zwracam uwagę na ostatni przypadek, gdzie kajman poprawnie zapisał tytuł, natomiast inaczej wykonawcę (Wings zamiast McCartneya). Ale chodziło o to samo. Jak z tym poradzi sobie twoja formuła? To jeden z przypadków (moim skromnym zdaniem) na indywidualne przemyślenia a nie używanie formuły.
Dodam jeszcze, że formuła rozdzieli i nie zsumuje np. takich zapisów: Mike & The Mechanics oraz Mike And The Mechanics, Mike Oldfield & Maggie Reilly oraz Mike Oldfield feat. Maggie Reilly.
neisej
Posty: 737
Rejestracja: pn maja 09, 2022 12:12 am

Re: liczenie głosów

Post autor: neisej »

jollyroger72 pisze: wt lut 06, 2024 12:49 am Czytam Wasze wywody i dochodzę do wniosku, że w przypadku różnych błędów i niejasności w głosowaniach poszczególnych osób, prostszy wydaje mi się zwykły excel i półręczna robota. Najwięcej czasu schodzi na wpisywanie punkcików, ale później sortowanie i ułożenie zestawienia to prawdziwa rozrywka :wink:
U mnie tez byla połreczna z tym,że wpisanie głosów było najszybsze :-) Ale to jak z każdą automatyzacją - czym pełniejsza to więcej czasu zajmuje i bardziej skomplikowane jest ale jest powtarzalne i później jak już tego trzeba użyć (i jak nie ma nowych przypadków) jest szybciej :-)
Tutaj zabawa jest z automatyzacją.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

jollyroger72 pisze: wt lut 06, 2024 8:39 am
Warunek podstawowy - wykonawca i tytuł muszą być poprawnie (czytaj: jak w zestawie do głosowania wpisane). Zapoznaj się z poniższym:
viewtopic.php?p=647081#p647081
Wówczas też liczyłem jako ten "awaryjny" podsumowujący. Zwracam uwagę na ostatni przypadek, gdzie kajman poprawnie zapisał tytuł, natomiast inaczej wykonawcę (Wings zamiast McCartneya). Ale chodziło o to samo. Jak z tym poradzi sobie twoja formuła? To jeden z przypadków (moim skromnym zdaniem) na indywidualne przemyślenia a nie używanie formuły.
Dodam jeszcze, że formuła rozdzieli i nie zsumuje np. takich zapisów: Mike & The Mechanics oraz Mike And The Mechanics, Mike Oldfield & Maggie Reilly oraz Mike Oldfield feat. Maggie Reilly.
Z tego co się orientuje, to ta formuła wychwytuje właśnie błędny zapis nazwy w arkuszu z głosami w oparciu o zapisy nazw z zestawu do głosowania, które są w arkuszu z wynikami. Ona zasysa dane z tego drugiego arkusza i nawet jak ktoś użyje za długiego myślnika oddzielającego nazwę artysty od nazwy piosenki od tego myślnika z nazwą z zestawu do głosowania, to formuła to wychwyci i wyrzuci błąd. Zapisy muszą być identyczne i tu nie chodzi tylko o same litery, ale właśnie nawet o znaki graficzne. Bo to nie jest program do poprawiania błędów jako takich, tylko formuła porównująca dwie kolumny w osobnych arkuszach w tym samym dokumencie. Jeśli się mylę, to niech nesej mnie poprawi. A wtedy wystarczy usunąć ten niepoprawny zapis i metodą kopiuj-wklej wstawić poprawny z zestawu do głosowania z arkusza z wynikami. A później po wszystkich edycjach jeszcze raz przetestować formułą całą kolumnę z napisami w arkuszu z głosami czy nie przeoczyła się jakiegoś błędu i nie zrobiło jego edycji. Poza tym jest jeszcze jeden awaryjny sposób, żeby się zorientować czy policzyliśmy wszystkie punkty. Jeśli każdy forumowicz odda poprawnie swoje 100 głosów i poprawnie je podporządkuje miejscami, to suma wszystkich punktów w kolumnie pod jego głosowaniem wyniesie 5050, bo 100+99+98+97...+1 da właśnie 5050. Natomiast kiedy będzie dubel, dwa duble lub brak pozycji, to wtedy liczymy po edycji jego głosowania ile tych punktów w sumie naprawdę jest, bo 5050 już na pewno nie będzie i wtedy już tylko wystarczy te wszystkie punkty od wszystkich głosujących zsumować (np. 26 osób - 5050, 2 osoby - 5040, 1 osoba - 5037) i porównać z sumą wszystkich punktów z kolumny gdzie są już ostatecznie policzone wszystkie punkty dla każdej piosenki w arkuszu z wynikami, które szybko policzymy za pomocą funkcji SUMA zaznaczając całą kolumnę . Jeśli obie cyfry się zgadzają to znaczy że wszystkie punkty zostały przez formułę policzone. Jeżeli nie to znaczy, że gdzieś jeszcze jest błąd i zaczynamy go szukać.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19645
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: liczenie głosów

Post autor: jollyroger72 »

W tym roku nie pojawiły się, ale 4 lata temu, gdy ja podliczałem, to były też tego typu zestawienia:
viewtopic.php?p=626221#p626221
oraz
viewtopic.php?p=626253#p626253
i
viewtopic.php?p=626265#p626265

Dwa pierwsze liczone po jednym punkcie, trzecie w skali 1-10.
temik3
Posty: 17414
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: liczenie głosów

Post autor: temik3 »

neisej pisze: wt lut 06, 2024 9:07 am
jollyroger72 pisze: wt lut 06, 2024 12:49 am Czytam Wasze wywody i dochodzę do wniosku, że w przypadku różnych błędów i niejasności w głosowaniach poszczególnych osób, prostszy wydaje mi się zwykły excel i półręczna robota. Najwięcej czasu schodzi na wpisywanie punkcików, ale później sortowanie i ułożenie zestawienia to prawdziwa rozrywka :wink:
U mnie tez byla połreczna z tym,że wpisanie głosów było najszybsze :-) Ale to jak z każdą automatyzacją - czym pełniejsza to więcej czasu zajmuje i bardziej skomplikowane jest ale jest powtarzalne i później jak już tego trzeba użyć (i jak nie ma nowych przypadków) jest szybciej :-)
Tutaj zabawa jest z automatyzacją.
Czytam od kilku dni to co tutaj piszecie i kilka moich spostrzeżeń.
Co do tego co wyżej zostało napisane. Zgadzam się, że prostszą metodą na liczenie głosów jest zwykły excel. Dlaczego? Ano dlatego iż oglądając czyjeś głosowanie łatwiej jest dostrzec błąd, od lat liczymy listę i tam mamy tylko dziesięć pozycji a zdarzają nam się pomyłki. Pomyłki te wynikają(ły) głównie z tego że ktoś z Nas nie zauważył właśnie wspomnianych zamian pozycji (64,63 u nas np. 4,3). Samo sortowanie i ułożenie zestawienia to jak napisane sama przyjemność, którą i tak jak czas pokazuje trzeba kontrolować, bo zdarzają się nam błędy.
Co do tego co napisał neisej, cudownie by było gdyby ten stwór (przepraszam za brzydkie słowo, ale akurat w tym przypadku uważam je za piekne) odzwierciedlał rzeczywistość. Ułatwił by pracę wszystkim i jesli taki stwór zagościłby na moim biurku to bym chętnie skorzystał. Praca jaką włożyliście w to już widać pochłonęła wam mnóstwo czasu i pewnie energii. Chwała wam za to.

Reszty nie chcę cytować by nie rozciągać postu, ale odniosę się do kilku spraw.
Regulamin.
Stworzony naprędce przez Carlita pokazał iż całkowicie się nie sprawdził. Pewnie kolega myślał, że dziennie sobie policzy dwa trzy głosy i bedzie ok, potem z końcem głosowania doszła duża liczba głosów, zaczął się w tym gubić, a jak jeszcze zauważył iż powstały błędy w głosowaniach, a On już wpisał z błędami znalazł się w czarnej... i po prostu zdezerterował. Nie dziwię się mu. Dlatego też podstawa to regulamin, owszem nie kombinowałbym z tym czy ma być spacja, kropka czy przecinek. Przede wszystkim musi być kontrola prowadzącego i szybkie wyłapywanie błędów głosującego. Ci głosujący początkowo mają o tyle łatwiej, iż mają czas na poprawki i łatwiej wychwycić u nich błąd.
Optowałbym za:
a) PW do właściciela głosowania i poprawę głosu, jeśli brak poprawy to uznawanie typu wg. regulaminu ( i tutaj powstaje problem dla liczącego w nowym programie, no ale przynajmniej ma wiedzę co to za błąd).
b) dla głosujących w końcówkach trzeba by w tych okolicznościach przedłużać czas poprawek a to spowoduje zmniejszenie czasu na układanie wyników. Dlatego też potrzeba szybszego kończenia głosowań.
c) samo układanie zestawienia przy błędach i równej ilości punktów staje się problemem, gdyż podam przykład:
ktoś daje na 1 miejscu utwór A i ten utwór nie zdobywa 100 pkt a tylko 99 i jest głosowany u 5.
utwór B z miejsca 1 zdobywa 100 ale jest tylko u 4 głosujących i co w takim przypadku? powiecie, że wyżej utwór A? Przypadek taki sam może być przy pozycji 77. Więc chyba regulamin powinien też takie kwiatki przewidywać.
Już tutaj nie będę wspominał o różnych głosowaniach czy to od dołu czy z przerwami.

I teraz przeliczając ten top podejrzewam, że znalazło się tam mnóstwo błędów w zestawieniu pozycji, co z tym zrobić? Zostawić? Policzyć raz jeszcze? Praca wykonana w zastępstwie za kogoś kto nie odważył się od tygodni napisać słowa i teraz okazuje się, że jest zrobiona źle? Nie, myślę, że to co zrobiono trzeba uznać za dobrą robotę, a na przyszłość starać się uniknąć błędów. A przede wszystkim znaleźć liczącego, który się do tego przyłoży a nie kogoś komu się wydaje, że to nie takie trudne. Dlatego myślę, że dwóch kolegów mamy do tego.

A właśnie miałem dodać posta i zauważył klocek z głosami bez pozycji, więc kolejna zagwozdka dla liczących.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

Też jestem zdania, że powinien powstać na przyszłość bardzo szczegółowy regulamin, który będzie się odwoływał do każdego możliwego przypadku, żeby liczący głosy niczego indywidualnie nie musiał interpretować tylko twardo odwoływał się do poszczególnych punktów w/w regulaminu. Np. zapis, który mówi, że gdy piosenka ma obok siebie błędnie przypisaną lokatę, bo ta lokata jest zdublowana lub nie w prawidłowym wierszu to ją po prostu usuwa i przypisuje piosenkom na wyższych miejscach obniżoną ilość punktów o jeden. Tolerowana jest tylko prawidłowa cyfra w prawidłowym wierszu. Resztę usuwamy, mówi się trudno. To jest tylko przykład takiego regulaminu, nie moja propozycja do niego. Wy macie większe doświadczenie w liczeniu. A jeżeli z czasem pojawiałyby się kolejne dylematy o jakich nie mówił regulamin to byłyby do niego dopisywane kolejne punkty.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

A teraz mam pytanie do nieseja: Czy możliwe jest stworzenie formuły, która sprawdzi w kolumnie A arkusza Top2023glosy, czy jest tam 100 cyfr od 1 do 100 przypisanych do konkretnego głosującego które są ustawione rosnąco?

1 mario85832719
2 mario85832719
3 mario85832719
...
100 mario85832719

Gdyby w kolumnie było coś takiego to wyskoczy błąd:

1 mario85832719
3 mario85832719
2 mario85832719
...
100 mario85832719

U każdego ma być sto cyfr ponumerowanych rosnąco.

Jest 99 wyskakuje błąd, jest 101 wyskakuje błąd, nie ma jakiejś cyfry z przedziału 1-100 wyskakuje błąd, nie są ustawione rosnąco czyli od góry do dołu od 1 do 100 wyskakuje błąd.
Ostatnio zmieniony wt lut 06, 2024 1:22 pm przez mario85832719, łącznie zmieniany 2 razy.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

jollyroger72 pisze: wt lut 06, 2024 11:04 am W tym roku nie pojawiły się, ale 4 lata temu, gdy ja podliczałem, to były też tego typu zestawienia:
viewtopic.php?p=626221#p626221
oraz
viewtopic.php?p=626253#p626253
i
viewtopic.php?p=626265#p626265

Dwa pierwsze liczone po jednym punkcie, trzecie w skali 1-10.
Moim zdaniem prawidłowo to zinterpretowałeś. Piosenkom bez przypisanej ani jednej lokaty dajemy po 1 punkcie, natomiast jeśli ktoś zagłosował tylko na 10 utworów to piosenka na szczycie musi dostać tylko 10 punktów a nie 100. Dlaczego? Bo jego ranking tworzy tylko 10 utworów, a nie 100. Tak samo dzieje się jak ktoś zagłosuje na 100 utworów a zrobi dubla. Wtedy jego ranking składa się już tylko z 99 utworów i piosenka na szczycie może dostać tylko 99 punktów. Zrobi dwa duble, ranking pomniejsza się do 98 utworów więc piosenka na szczycie dostaje tylko 98. Tak podpowiada logika. Zostają oryginalne miejsca, ale zmieniają się punkty od 98 malejąco w każdym wierszu do 1 za ostatnie miejsce.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

Odniosę się jeszcze do tego co napisał temik3. Najlepiej by było gdyby sam głosujący poprawił swoje głosowanie, bo to wszystkim ułatwiłoby pracę, ale jeśli ktoś kliknie WYŚLIJ i później nawet nie chce mu się sprawdzić co tak naprawdę wysłał... Sam sobie jest winien lub winna. Dlatego potrzebny jest szczegółowy regulamin.
A do porównania np. pierwszego miejsca które dostało 100 pkt i tego, które dostało tylko 99... Logika mi podpowiada, że oba pierwsze miejsca mają taką samą wartość. Dlaczego? Bo w tym przypadku porównujemy miejsca, a nie punkty. To 99 pkt oznacza jedynie, że ranking jednego z głosujących pomniejszył się o jedną piosenkę ze 100 do 99 na skutek np. dubla. Tyle i tylko tyle. Piosenka z 1. miejsca zachowuje swoje oryginalne miejsce i nie jest z tego powodu zdegradowana do miejsca drugiego.
kajman
Posty: 64246
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: liczenie głosów

Post autor: kajman »

Ja liczyłem excelem (kilka lat temu i top 357) i idzie to bardzo sprawnie. Łatwo wyłapać pomyłki (poza głosami na utwory spoza zestawu, ale na też by się znalazł sposób).
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

Ja cały czas uważam, że to narzędzie które stworzył niesej jest bardzo dobre. Przydałoby się tylko jeszcze stworzyć formułę do wyłapywania pomyłek w wierszach kolumny A arkusza Top2023glosy o których napisałem powyżej. Ale żeby to stwierdzić trzeba to samemu przetestować. Tam jest dosłownie wszystko. Od razu pokazuje się w kolumnie ile osób głosowało na dany utwór, w kolejnej jakie była najwyższa lokata tego utworu spośród wszystkich głosujących i ile razy, w kolejnej u kogo konkretnie była ta najwyższa pozycja, w kolejnej w oparciu o ustaloną zasadę odnośnie która piosenka powinna być wyżej ustala od razu gotowy ranking, w kolejnej ma pokazywać jaka była pozycja w ostatnim notowaniu i o ile pozycji awansowała lub spadła, a nawet w jeden z kolumn mają być linki piosenek i kolumna z której łatwo będzie można skopiować cały ranking np. na e-maila lub bezpośrednio na stronę forum. Moim zdaniem prawdziwy majstersztyk. Tylko regulamin jest potrzebny, żeby po wyłapaniu błędów nie trzeba było interpretować jak je rozwiązać.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19645
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: liczenie głosów

Post autor: jollyroger72 »

mario85832719 pisze: wt lut 06, 2024 1:41 pm Ja cały czas uważam, że to narzędzie które stworzył niesej jest bardzo dobre.
Nikt nie napisał, że jest złe.
Nie jest idealne. Tyle.

Przypomniał mi się jeszcze jeden przykład błędu, np.:
12. Nazareth - PLEASE DON'T JUDAS MERezerwat - ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ

Jeśli forowicz nie poprawi, to jaka będzie Wasza decyzja? :wink:
Uznać pierwszy, może drugi, a może ominąć i pomniejszyć o 1 punkt?
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

jollyroger72 pisze: wt lut 06, 2024 2:10 pm
Przypomniał mi się jeszcze jeden przykład błędu, np.:
12. Nazareth - PLEASE DON'T JUDAS MERezerwat - ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ

Jeśli forowicz nie poprawi, to jaka będzie Wasza decyzja? :wink:
Uznać pierwszy, może drugi, a może ominąć i pomniejszyć o 1 punkt?
I właśnie o takich przypadkach powinien szczegółowo mówić regulamin. Dobrze, że zaprezentowałeś taki przykład, bo mi zabrakło w tym momencie wyobraźni, żeby coś takiego sobie nawet wyobrazić :D
Jeżeli po takiej pozycji następna jest 13 z prawidłowo przyporządkowaną nazwą utworu, to... I tu wchodzimy teraz na obszar, który nazywa się interpretacją liczącego punkty. Jeśli zdecydujemy się pozbyć takiego punktu regulaminu jak "interpretacja" to... wszystko praktycznie będzie dla wszystkich od razu jasne. Do rankingu wliczamy tylko te piosenki, które są w sposób prawidłowy przyporządkowany cyfrowo do kolumny miejsc oraz nazwa jednego utworu nie może być sklejona lub znajdować się w tym samym wierszu co nazwa drugiego lub większej ilości. Dopuszczalne są zwykłe literówki. Poza tym będą usuwane z rankingu utwory spoza zestawu i zdublowane, oraz bez przypisanego miejsca w danym wierszu czyli z samą nazwą, oraz wiersz z samą cyfrą bez nazwy utworu. Poza tym jeśli ten ranking będzie pomniejszony, to nie można dokoptować do niego kolejnych piosenek, które podał nieobowiązkowo głosujący od pozycji 101 w dół. Głosy oddane po terminie też nie będą brane pod uwagę.

Regulamin dosyć radykalny, ale odrzuca interpretację co głosujący miał na myśli i co z tym fantem ma zrobić liczący. Jeśli po oddaniu głosów sam nie zdecydował się sprawdzić czy prawidłowo oddał głosy to sam dopuszcza od razu ewentualność, że ranking, który stworzył może być dosyć radykalnie uszczuplony jeśli tych pomyłek będzie nawet kilka.

I tu wchodzi zasada:
97 piosenek z prawidłowo oddanymi utworami, to ranking 97 utworów z których ten z pierwszego miejsca dostaje 97 punktów, a z ostatniego 1. Pozycje które ustalił głosujący pozostają w niezmienionym oryginalnym stanie. Usuwane są tylko miejsca z błędami.
temik3
Posty: 17414
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: liczenie głosów

Post autor: temik3 »

kajman pisze: wt lut 06, 2024 12:57 pm Ja liczyłem excelem (kilka lat temu i top 357) i idzie to bardzo sprawnie. Łatwo wyłapać pomyłki (poza głosami na utwory spoza zestawu, ale na też by się znalazł sposób).
Czy łatwo wylapać pomyłki? Czy sprawnie to idzie? Wydaje mi się, że nie masz racji bo wielokrotnie przy wyliczeniach popełniałeś błędy i wcale to takie proste nie jest, a sprawnie to może i idzie jak się nie wyłapie błędu i nie pomyli liczb. Jeśli ktoś po kimś nie sprawdza to nie widzi się tych błędów o których koledzy tu pisali, bo z całą pewnością za łatwo wyłapać tego się nie da. A oczywistym jest, że błędów nikt nie znajdzie, kto po kimś nie sprawdza.
Na wyłapywanie utworów spoza zestawu sposób jest bardzo prosty. Przecież po skopiowaniu zestawu tego utworu, który jest spoza brak. To co tu trudnego.
Dlatego przy takich topach dobrym zwyczajem jest liczenie we dwóch.
temik3
Posty: 17414
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: liczenie głosów

Post autor: temik3 »

mario85832719 pisze: wt lut 06, 2024 12:42 pm Odniosę się jeszcze do tego co napisał temik3.
1. Najlepiej by było gdyby sam głosujący poprawił swoje głosowanie, bo to wszystkim ułatwiłoby pracę, ale jeśli ktoś kliknie WYŚLIJ i później nawet nie chce mu się sprawdzić co tak naprawdę wysłał... Sam sobie jest winien lub winna.
2. Dlatego potrzebny jest szczegółowy regulamin.
3. A do porównania np. pierwszego miejsca które dostało 100 pkt i tego, które dostało tylko 99... Logika mi podpowiada, że oba pierwsze miejsca mają taką samą wartość. Dlaczego? Bo w tym przypadku porównujemy miejsca, a nie punkty.
4. To 99 pkt oznacza jedynie, że ranking jednego z głosujących pomniejszył się o jedną piosenkę ze 100 do 99 na skutek np. dubla. Tyle i tylko tyle. Piosenka z 1. miejsca zachowuje swoje oryginalne miejsce i nie jest z tego powodu zdegradowana do miejsca drugiego.
Ad 1. Oczywiście, że tak byłoby najlepiej. I oczywiste jest, że w dużym procencie nikt kto popełnił błąd tego nie sprawdza. A jeśli popełnił błąd i tak zostało to wina wiadomo kogo.
Ad 2. Niektórzy twierdzą, że regulamin jest niepotrzebny, ale widzę że zgadzamy się w tym punkcie.
Ad 3. Tak miałem w PTW i tak liczyłem pozycję nr.1, ale zauważ jedną rzecz, wpisujesz 99 pkt (u niektórych w PTW bodajże za miejsce pierwsze było chyba 92) i potem jeśli sobie nie zaznaczysz, że to jest miejsce pierwsze to niestety zapominasz o tym i przy wyliczeniach zestawienia nie pamiętasz o tym. Miejsce pierwsze to jest jeszcze pikuś bo mozesz sobie pokolorować ta pozycję, ale jesli najwyższą pozycją danego utworu jest u mnie utwór z miejsca 56 a poprzez moje błędy ten utwór nie dostaje 45 pkt. a tylko 42 to wtedy jesteś w stanie licząc zestawienie o tym pamietać i przy równym bilansie punktowym dwóch utworów wskazać kto miał wyższą pozycję, jesli drugi zajął najwyższą 57 a dostał 44 pkt? Nie jesteś w stanie. I tworząc zestawienie poprzez czyjś błąd robisz błąd w zestawieniu.
Ad 4. I to wypacza moim zdaniem całkowicie zestawienie. No chyba, że przyjmujemy zasadę, że tylko numer jeden ma taki przywilej.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19645
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: liczenie głosów

Post autor: jollyroger72 »

mario85832719 pisze: wt lut 06, 2024 2:51 pm (...)
Regulamin dosyć radykalny, ale odrzuca interpretację co głosujący miał na myśli i co z tym fantem ma zrobić liczący. Jeśli po oddaniu głosów sam nie zdecydował się sprawdzić czy prawidłowo oddał głosy to sam dopuszcza od razu ewentualność, że ranking, który stworzył może być dosyć radykalnie uszczuplony jeśli tych pomyłek będzie nawet kilka.
Ja bym tak bardzo szczegółowo nie wchodził w tworzenie zasad. Na pewnym etapie dodałbym magiczny :wink: zapis: "w sprawach spornych i niejasnych decyzję podejmuje Prowadzący (podliczający).
Wrócę jeszcze do poprzedniego przykładu. Jeśli będzie tak:
(...)
12. Nazareth - PLEASE DON'T JUDAS MERezerwat - ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ
(...)
44. Rezerwat - ZAOPIEKUJ SIĘ MNĄ
to ja, nie trzymając się sztywno zasad, uznałbym miejsce 12 dla Nazareth i miejsce 44 dla Rezerwatu.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

temik3 pisze: wt lut 06, 2024 5:14 pm
Ad 1. Oczywiście, że tak byłoby najlepiej. I oczywiste jest, że w dużym procencie nikt kto popełnił błąd tego nie sprawdza. A jeśli popełnił błąd i tak zostało to wina wiadomo kogo.

Ad 3. Tak miałem w PTW i tak liczyłem pozycję nr.1, ale zauważ jedną rzecz, wpisujesz 99 pkt (u niektórych w PTW bodajże za miejsce pierwsze było chyba 92) i potem jeśli sobie nie zaznaczyz, że to jest miejsce pierwsze to niestety zapominasz o tym i przy wyliczeniach zestawienia nie pamiętasz o tym. Miejsce pierwsze to jest jeszcze pikuś bo możesz sobie pokolorować ta pozycję, ale jeśli najwyższą pozycją danego utworu jest u mnie utwór z miejsca 56 a poprzez moje błędy ten utwór nie dostaje 45 pkt. a tylko 42 to wtedy jesteś w stanie licząc zestawienie o tym pamiętać i przy równym bilansie punktowym dwóch utworów wskazać kto miał wyższą pozycję, jeśli drugi zajął najwyższą 57 a dostał 44 pkt? Nie jesteś w stanie. I tworząc zestawienie poprzez czyjś błąd robisz błąd w zestawieniu.
Ad 4. I to wypacza moim zdaniem całkowicie zestawienie. No chyba, że przyjmujemy zasadę, że tylko numer jeden ma taki przywilej.
Ad.1 Proponuję zmianę regulaminu, która zdejmuje całkowicie odpowiedzialność z liczącego, bo przestaje on już robić coś takiego jak interpretacja i odnosił się będzie tylko i wyłącznie do kolejnych punktów regulaminu. Zaprezentowałem jego ogólne zasady w poście powyżej.

Ad.3 Niesej stworzył formułę, która sama pokazuje w kolumnie najwyższą pozycję każdego utworu nawet jak za piosenkę za pierwsze miejsce otrzyma ona nie 100, a np. 95 punktów, to w kolumnie będzie pokazane najwyższe pierwsze miejsce, bo arkusz z wynikami pobiera dane z kolumny A gdzie są ponumerowane miejsca każdego utworu w arkuszu z głosami od każdego głosującego. Ta formuła w ogóle nie patrzy w tym przypadku na punkty jakie ma dana piosenka. Proponuję przetestować to jego narzędzie, naprawdę.

Ad.4 Moim zdaniem nic nie wypacza, a wprost przeciwnie. Ile przyznał byś piosence za pierwsze miejsce gdyby ktoś oddał tylko jeden głos?

1.U2 -ONE

100 pkt?

A ile byś przyznał punktów gdyby ktoś zagłosował tylko na 10 piosenek?

100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91?

Bo ja przyznałbym tyle punktów w sposób malejący ile jest utworów w rankingu. Czyli w pierwszym przypadku 1 punkt, a w drugim 10, 9, 8, 7... 1.

Tak samo powinno się traktować ranking 100 utworów z którego jakąś usunięto z powodu dubla. Skoro jest 99, to ustalamy liczenie malejące za piosenkę na samym szczycie 99, a na końcu 1. Z tą uwagą że wszystkie oryginalne pozycje zostają jak je ułożył głosujący. Usunięta zostaje tylko pozycja przyporządkowana do dubla.

Gdyby nie było takiej zasady, to specjalnie mogłoby się głosować na 3 najbardziej ulubione utwory, za które dostałyby 100 , 99 i 98 punktów, co zwiększyłoby lich szanse względem innych utworów, bo nie klasyfikując pozostałych 97 miejsc miałbyś pewność, że żadna z tych potencjalnych 97 piosenek na które nie oddasz głosów nie zagrozi punktowo tym trzem najbardziej ulubionym.
Ostatnio zmieniony wt lut 06, 2024 6:42 pm przez mario85832719, łącznie zmieniany 1 raz.
temik3
Posty: 17414
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: liczenie głosów

Post autor: temik3 »

Nie mam pojęcia czy zrozumiałeś to co chciałem przekazać odnośnie pkt. 3.

Co do reszty i zadanych pytań bądź twoich rozwiązań to nie mam żadnych zastrzeżeń ani teraz ani wczesniej.
Wytłumacze pkt. 3 o co mi chodzi.
Przykład :
Utwór A i B jest w głosowaniach u 4 użytkowników.
1. Oba utwory zdobywają po 100 pkt. po wyeliminowaniu wszystkich błędów.
a) najwyższa pozycja u jednego z głosujących 51 więc teoretycznie 50 pkt jednak poprzez błędy utwór otrzymuje tylko 45 pkt, w pozostałych trzech głosach zdobywa 55 pkt co daje 100.
b) drugi utwór najwyższa pozycja 52 i nie ma błędów więc zostaje 49 pkt plus 51 w trzech innych głosach.
2. Podsumowanie:
a) wyżej powinien być utwór, który po błędach ma 51 pozycję.
b) w jaki sposób po przeliczeniu 30/40 głosów wiesz, że ten dany utwór miał 51 pozycję, bo tego raczej nie pokaże Ci ten program.
c) No chyba, że ten program pokazuje to co przy pozycji nr. 1. Wtedy piękna sprawa.
3. Jesli macie wszystko dopracowane i chcecie przekazać innym to bardzo chętnie skorzystam.
P.S. Nie mysl, że neguję to co zrobiliście bo w życiu sam bym tego nie zrobił, gdy to wszystko zadziała to Wasza praca tym bardziej będzie czymś czym możecie zachwycać. Już teraz wiem, że mogą być spore ułatwienia i przyspieszenia w pracach. Pozdrawiam chłopaki super robota.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19645
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: liczenie głosów

Post autor: jollyroger72 »

mario85832719 pisze: wt lut 06, 2024 6:16 pm Ad.4 Moim zdaniem nic nie wypacza, a wprost przeciwnie. Ile przyznał byś piosence za pierwsze miejsce gdyby ktoś oddał tylko jeden głos?

1.U2 -ONE

100 pkt?

A ile byś przyznał punktów gdyby ktoś zagłosował tylko na 10 piosenek?

100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91?

Bo ja przyznałbym tyle punktów w sposób malejący ile jest utworów w rankingu. Czyli w pierwszym przypadku 1 punkt, a w drugim 10, 9, 8, 7... 1.

Tak samo powinno się traktować ranking 100 utworów z którego jakąś usunięto z powodu dubla. Skoro jest 99, to ustalamy liczenie malejące za piosenkę na samym szczycie 99, a na końcu 1. Z tą uwagą że wszystkie oryginalne pozycje zostają jak je ułożył głosujący. Usunięta zostaje tylko pozycja przyporządkowana do dubla.
Nie wszędzie na tym Forum tak jest.
Prowadzący Forumową Listę Płyt (adr) zawsze miejscu nr 1 przyznaje 20 punktów, niezależnie od tego na ile płyt ktoś zagłosował. Tam przyjęła się taka zasada (nie obserwowałem jej od początku, bowiem nie byłem wówczas forowiczem) i nikt tego nie neguje :cwany:
temik3 pisze: wt lut 06, 2024 6:40 pm P.S. Nie mysl, że neguję to co zrobiliście bo w życiu sam bym tego nie zrobił, gdy to wszystko zadziała to Wasza praca tym bardziej będzie czymś czym możecie zachwycać. Już teraz wiem, że mogą być spore ułatwienia i przyspieszenia w pracach. Pozdrawiam chłopaki super robota.
Zgadzam się i podpisuję pod tym. Ja opisuję jedynie wszystkie sytuacje z przeszłości, które jeszcze pamiętam :mrgreen:
temik3
Posty: 17414
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: liczenie głosów

Post autor: temik3 »

mario85832719 pisze: wt lut 06, 2024 6:16 pm 1.U2 -ONE
100 pkt?
A ile byś przyznał punktów gdyby ktoś zagłosował tylko na 10 piosenek?
100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91?
Bo ja przyznałbym tyle punktów w sposób malejący ile jest utworów w rankingu. Czyli w pierwszym przypadku 1 punkt, a w drugim 10, 9, 8, 7... 1.
Troszeczkę liczę różne podsumowania i nie wyobrażam sobie by liczyć takie coś inaczej niż piszesz. Inni liczą tak jak wskazujesz w pytajniku, co dla mnie jest absurdem. Ale dla innych nie jest i też mogą mieć rację. Dlatego potrzebny jest regulamin czy to do TW czy głosowań na inne listy.
Nie każdy z głosujących tutaj podchodzi do głosowań w taki sam sposób, jedni głosują bo mają wybitnych 10 piosenek i chcieli by aby przyznawano im punktację 100,99,98 itd do 91, inni mogą przykładowo wiedząc, że regulamin takiej opcji nie przewiduje dorzucić pozycje od 11 do 100 ot tak sobie. Jedni głosują alfabetycznie i też chcą mieć punktację od 100-1, a niektórzy liczący się z tym nie zgadzają i dają tylko wszystkim po 1 pkt. Możemy tu dyskutować o różnych sytuacjach i będą różne opinie, konsensusu i tak nie znajdziemy. Dlaczego? Dlatego, że jak zadowolisz jednych to drudzy powiedzą że im takie głosowanie nie odpowiada. No ale trzeba wybrać jakąś opcję i stworzyć zalążki regulaminu z takim dopiskiem o jakim wspomniał Grzesiek, czyli o wszystkich spornych sytuacjach decyduje liczący.
neisej
Posty: 737
Rejestracja: pn maja 09, 2022 12:12 am

Re: liczenie głosów

Post autor: neisej »

Uff, ile czytania ;-)
Dopisze się wybiórczo i na raty w miarę czasu do niektórych głosów bo wszystkich nie ogarnę ;-)
Dzięki wam wszystkim za te wszystkie komentarze bo dzieki nim możemy zrobić narzędzie, które może będzie dla kogoś użyteczne. Nie musi być idealne - ważne by znacząco pomagało :-)

Co do regulaminu:
1. Wydaje mi się,że punkt by obniżać punktację powstał chyba dla tego jak wspomniał mario85832719 by kilka utworów nie miało większej przewagi nad innymi (teoretycznie bo można przecież specjalnie dodać najmniej punktowane utwory), ale jak to wspomniał temik3 to zależy do punktu widzenia ale trzeba by było ustalić.
2. Wg mnie najłatwiejszą regułą dla liczenia (przynajmniej automatycznego bo nie wiem czy przy ręcznym pozycje pomagają) na regulamin byłoby ignorowanie podanych liczb i wzięcie po prostu max 100 pierwszych utworów w podanej kolejności i przypisanie wartości po kolei: albo od góry od 1 do 100 albo od dołu od 100 do 1.
3. przy ostatnim liczeniu "błędów" w utworach nie było tak dużo więc jak wszyscy będą się trzymać raczej dokładnej pisowni z listy utworów to spokojnie można je ręcznie sprawdzać. Do automatycznego porównywania można by dodać kolumnę w której formuły usunęły by bardziej popularne znaki i spacje więc już trochę mniej by było utworów do ręcznego sprawdzenia. W arkuszach nie da się chyba łatwo zrobić by akceptował utwór jeśli części nazwy brakuje (jak np w dziewczynie o perłowych włosach lub w jednym głosie kajmana: utwór na liście z 2 wykonawcami a głos ma jednego) ale dopóki większość się trzyma ściśle nazw z listy to nie ma problemu. Ew. jak ktoś ma dużo takich utworów to mógłby zostać poproszony o poprawę (łatwiej 10ciu osobom poprawić kilka utworów niż jednej osobie kilkadziesiąt).
4. Tak samo z pozostałymi błędami - lepiej chyba jakby każdy miał szansę poprawić konkretne głosy (jak będzie wiedzieć które konkretnie) niż licząca osoba miałaby się domyślać czy jakieś skomplikowane formuły robić. Także poprawiając kila utworów łatwiej się już więcej nie pomylić niż układając długą listę. A tak wogóle ile standardowo jest czasu w Topach od zakończenia głosowania do prezentacji?
5. C.d.n.
Ostatnio zmieniony wt lut 06, 2024 10:03 pm przez neisej, łącznie zmieniany 1 raz.
mario85832719
Posty: 527
Rejestracja: ndz maja 02, 2021 1:15 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: Sochaczew

Re: liczenie głosów

Post autor: mario85832719 »

temik3 pisze: wt lut 06, 2024 6:40 pm
Przykład :
Utwór A i B jest w głosowaniach u 4 użytkowników.
1. Oba utwory zdobywają po 100 pkt. po wyeliminowaniu wszystkich błędów.
a) najwyższa pozycja u jednego z głosujących 51 więc teoretycznie 50 pkt jednak poprzez błędy utwór otrzymuje tylko 45 pkt, w pozostałych trzech głosach zdobywa 55 pkt co daje 100.
b) drugi utwór najwyższa pozycja 52 i nie ma błędów więc zostaje 49 pkt plus 51 w trzech innych głosach.
2. Podsumowanie:
a) wyżej powinien być utwór, który po błędach ma 51 pozycję.
b) w jaki sposób po przeliczeniu 30/40 głosów wiesz, że ten dany utwór miał 51 pozycję, bo tego raczej nie pokaże Ci ten program.
Teraz zrozumiałem o co chodzi i nadal potwierdzam, że program to pokaże po zastosowaniu formuły w arkuszu z wynikami w jednej oddzielnej kolumnie. Mało tego, w sąsiedniej kolumnie pokaże również ile razy był na tym 51. miejscu. Dlaczego? Bardzo ciężko jest to wytłumaczyć osobie, która nie przetestowała tego narzędzia. Ja na początku też w ogóle nie wiedziałem jak działa w praktyce i dopiero jak to wypróbowałem zrozumiałem. W arkuszu w głosami zapisuje się dane w ,4 kolumnach. W kolumnie A miejsce, w kolumnie B nazwa wykonawcy i utworu, w kolumnie C i to jest bardzo ważne nazwę konta z którego jest oddany głos, a w kolumnie D są punkty. Punkty wylicza automatycznie sam program po zastosowaniu formuły:

101-A2=

A co jest wpisane w komórce A2,?
Jest wpisana cyfra 1, bo to jest pierwsze miejsce od pierwszego głosującego. Więc:

101-1=100

I stąd w komórce D1 w automacie pojawia się 100 punktów za pierwsze miejsce. Kiedy kliknie się w tę komórkę i ją zaznaczy, a następnie najedzie na dolną prawą jej krawędzi pojawia się krzyżyk i teraz przytrzymując lewy klawisz myszki przesuwa się kursorem w dół za pomocą tzw. uchwytu aż do samego końca kolumny D gdzie obok w kolumnie A i B są wklejone dane z głosowań wszystkich którzy głosowali i na końcu puszcza. W od góry do samego dołu w automacie pojawią tak obliczone w ten sposób punkty. Tak działa formuła.

W kolejnym wierszu po tym zaprezentowanym u góry formuła policzy punkty tak:

101-A3=101-2=99

Czemu bo w komórce A3 mamy umieszczoną cyfrę 2 za drugie miejsce i w automacie w komórce D3 pojawia się 99 punktów. Itd., itd. aż do samego dołu.

Skąd program poweźmie informację o tej 51 pozycji? Poweźmie ją z kolumny A i B pierwszego arkusza najpierw sprawdzając jakie inne miejsca zajmowała u innych głosujących.
temik3
Posty: 17414
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: liczenie głosów

Post autor: temik3 »

Jeśli tak jest jak piszesz to bajka.
Ale tak jak piszesz trzeba spróbować i zrozumieć.
ODPOWIEDZ