OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderatorzy: jollyroger72, jollyroger72

Awatar użytkownika
Artur
Posty: 4962
Rejestracja: sob sty 14, 2006 12:18 pm
Lokalizacja: Opole/Olesno

OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Artur »

W końcu się wydarzyło. Po 3 lat prac oficjalnie mamy listy streamingowe w Polsce!
https://www.olis.pl/?fbclid=IwAR2-c3qIv ... FhhDX04AE0
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

No proszę, wreszcie.
hieronim22
Posty: 382
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: hieronim22 »

Podpisuję się pod radością koleżeństwa. Tak naprawdę mamy pierwszy raz oficjalną listę singlową, a po dodaniu streamingu zestawienie albumów znów odzwierciedla popularność poszczególnych płyt. Super
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19440
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: jollyroger72 »

Lista na podstawie streamingu to bzdura. Kliknięcie na choćby 2 sekundy to zaliczony odsłuch, podobnie jak na YT. Przekłamanie jakich mało.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

Do list nie będą kwalifikowały się wyświetlenia krótsze niż 30 sekund
czyli 2 sekundy nie wystarczą.
30 sekund to sensowny fragment, w 90% przypadków to wystarcza , by ocenić czy słuchać dalej czy nie i jak tyle się posłucha to znaczy że słuchało się dalej.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19440
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: jollyroger72 »

Miszon pisze: wt sty 17, 2023 12:09 am 30 sekund to sensowny fragment, w 90% przypadków to wystarcza , by ocenić czy słuchać dalej czy nie i jak tyle się posłucha to znaczy że słuchało się dalej.
A jeśli wyłączy się po 32 sekundach to znaczy, że się również wysłuchało :mrgreen:
Mają poczucie humoru.
hieronim22
Posty: 382
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: hieronim22 »

Nie ma idealnych rozwiązań, ale w tym momencie lista na podstawie streamingu to najlepszy sposób mierzenia popularności.

Równie dobrze można podważać listy na podstawie sprzedaży - bo ktoś kupił/dostał płytę, a jej nie przesłuchał, albo przesłuchał raz, albo słucha z niej jednej piosenki.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

jollyroger72 pisze: wt sty 17, 2023 12:32 am
Miszon pisze: wt sty 17, 2023 12:09 am 30 sekund to sensowny fragment, w 90% przypadków to wystarcza , by ocenić czy słuchać dalej czy nie i jak tyle się posłucha to znaczy że słuchało się dalej.
A jeśli wyłączy się po 32 sekundach to znaczy, że się również wysłuchało :mrgreen:
Mają poczucie humoru.
no tak, bo zwykle wtedy się już słucha dalej, poza tym to już naprawdę "zalicza" utwór.
Przy egzemplarzach fizycznych też nie wiemy czy płyta była dana gratis do drugiej, czy za 5 zł promocja, itp. nie wspominam o słuchaniu, sam mam parę płyt, które słuchałem raz albo w ogóle (zwykle to te gratisy).
Awatar użytkownika
Artur
Posty: 4962
Rejestracja: sob sty 14, 2006 12:18 pm
Lokalizacja: Opole/Olesno

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Artur »

Za stroną POPRUNTHEWORLD na facebooku podaję kilka informacji jak powstaje lista:
- streaming jest ważony ekonomicznie: streamy z planów płatnych (subskrypcji) "ważą" więcej niż streamy ad-supported (Spotify Free, YouTube). Przelicznik ustaliły między sobą wytwórnie ("Rada ds. list OLiS") i jest oczywiście poufny. Stąd listy mogą odbiegać od tego co widzicie w topkach Spotify.
- serwisy (a przynajmniej część) raportują streamy "capped", czyli z ograniczeniem na użytkownika. M.in. dlatego na Spotifycharts na ogół widać niższe liczby streamów niż w aplikacji czy na S4A. Zapewniać ma to ochronę przed ewentualnymi manipulacjami.
- dużym sukcesem jest włączenie YouTube i YouTube Music (to efekt prac IFPI/ZPAV/Rangera z ostatnich kilku miesięcy). Zyskują na tym duże rapowe premiery i... hity radiowe.
- przeliczanie streamów na albumy jest dość... skomplikowane. Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale uwzględniane są liczby tracków na albumie, streamy tracków z konkretnych produktów czy "wolne" single. Mimo to w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że 1 album daje taka liczba streamów, która generuje podobną wartość przychodu - tak jak przy certyfikatach albumów.
- zgodnie z modelem szwedzkim stosuje się "ograniczenie 70%" - "aby żaden utwór nie reprezentował więcej niż 70% sumy odtworzeń przypisanej do albumu", chociaż przyznaję, że nie znam takiego przypadku.
- publikacja list odbywa się jak do tej pory - w czwartki, chociaż system przelicza je codziennie.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9758
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: tadzio3 »

Stary OLIS (czyli ranking sprzedaży płyt) zostaje, czy już nie będzie miał swojej oddzielnej klasyfikacji?
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: temik3 »

hieronim22 pisze: wt sty 17, 2023 1:10 am Nie ma idealnych rozwiązań, ale w tym momencie lista na podstawie streamingu to najlepszy sposób mierzenia popularności.

Równie dobrze można podważać listy na podstawie sprzedaży - bo ktoś kupił/dostał płytę, a jej nie przesłuchał, albo przesłuchał raz, albo słucha z niej jednej piosenki.
Oczywiście, że nie ma idealnych rozwiązań, ale zdecydowanie bardziej wiążące moim zdaniem jest to że płyta została zakupiona, a nie utwór odsłuchany 30 sekund. Bo czy wysłuchanie 30 sekund piosenki, której nie da się słuchać jest równomierne z przesłuchanie 4 minut piosenki, która się podoba? Jak mi się podoba utwór to szukam reszty związanej z tym utworem i będzie to płyta, czy to samego wykonawcy czy jakiś składak. Skoro płyta się sprzedaje to znaczy, że ktoś jej słucha, a jeśli dostaje w prezencie i jej nie słucha to jakie to ma znaczenie? Przecież może dostać w prezencie płytę DM i jej nie słuchać, albo też dostać płytę DZ i też jej nie słuchać. Ja mam kilkadziesiąt płyt, których nie słuchałem wieki, ale wiem, że tam jest to co lubię, to co, znaczy to że nie jest to miernikiem? Płyta dla jednego utworu jest mniej ważna? Dla mnie nie. No ale, każdy ma prawo do oceny i każdy będzie miał swoją rację.
Awatar użytkownika
Artur
Posty: 4962
Rejestracja: sob sty 14, 2006 12:18 pm
Lokalizacja: Opole/Olesno

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Artur »

tadzio3 pisze: wt sty 17, 2023 10:07 am Stary OLIS (czyli ranking sprzedaży płyt) zostaje, czy już nie będzie miał swojej oddzielnej klasyfikacji?
zostaje, jest na górnej belce - albumy fizycznie, to jest chyba to
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9758
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: tadzio3 »

Znalazłem jeszcze starą wersję z ciągłością miejsc i tygodni w zestawieniu.
http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?lang=
hieronim22
Posty: 382
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: hieronim22 »

temik3 pisze: wt sty 17, 2023 10:38 am
hieronim22 pisze: wt sty 17, 2023 1:10 am Nie ma idealnych rozwiązań, ale w tym momencie lista na podstawie streamingu to najlepszy sposób mierzenia popularności.

Równie dobrze można podważać listy na podstawie sprzedaży - bo ktoś kupił/dostał płytę, a jej nie przesłuchał, albo przesłuchał raz, albo słucha z niej jednej piosenki.
Oczywiście, że nie ma idealnych rozwiązań, ale zdecydowanie bardziej wiążące moim zdaniem jest to że płyta została zakupiona, a nie utwór odsłuchany 30 sekund. Bo czy wysłuchanie 30 sekund piosenki, której nie da się słuchać jest równomierne z przesłuchanie 4 minut piosenki, która się podoba? Jak mi się podoba utwór to szukam reszty związanej z tym utworem i będzie to płyta, czy to samego wykonawcy czy jakiś składak. Skoro płyta się sprzedaje to znaczy, że ktoś jej słucha, a jeśli dostaje w prezencie i jej nie słucha to jakie to ma znaczenie? Przecież może dostać w prezencie płytę DM i jej nie słuchać, albo też dostać płytę DZ i też jej nie słuchać. Ja mam kilkadziesiąt płyt, których nie słuchałem wieki, ale wiem, że tam jest to co lubię, to co, znaczy to że nie jest to miernikiem? Płyta dla jednego utworu jest mniej ważna? Dla mnie nie. No ale, każdy ma prawo do oceny i każdy będzie miał swoją rację.
Zakładasz, że jak ktoś ma płytę to jej słucha - tego nie wiesz. A jak ktoś słucha nawet 30 sekund - to słucha. Na marginesie - zakładasz, że ludzie słuchają tylko po 30 sekund. Część ludzi tak robi, ale większość raczej słucha w całości i nie sądzę, aby w zbiorze słuchających w całości popularne były inne utwory niż w zbiorze wszystkich słuchających, co by oznaczało klasyfikacja na podstawie wszystkich przesłuchań jest uzasadniona.

Zakup płyty dla jednej piosenki nie jest gorszy, ale w kontekście popularności albumów bardziej odzwierciedla stan faktyczny słuchalność wszystkich utworów. Poza tym kupując płytę tylko raz masz wpływ na jej popularność, mimo że możesz słuchać jej milion razy, w przypadku streamingu twój wpływ trwa tak długo aż jej słuchasz.
hieronim22
Posty: 382
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: hieronim22 »

Jest jeszcze jedna kwestia - sprzedaż albumów, niezależnie od formatu, jest tak niska (i ciągle spada), że oparcie listy popularności tylko na niej w niewielkim stopniu tę popularność odzwierciedla (Polska i tak jest tu wyjątkiem, gdyż płyty z najpopularniejszego gatunku, czyli hip-hopu sprzedają się dobrze, w skali świata gatunek ten konsumowany jest głównie przez streaming). Młodsi słuchacze w znacznej większości płyt nie kupują i nie kupowali, muzykę konsumują przez streaming, a ignorowanie ich gustów sprawiałoby, że listy popularnosci stałyby się niereprezentatywne (a pamietajmy, że to młodsi słuchacze w zdecydowanej większości interesują się muzyką).
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

Myślę, że sprzedaż albumów fizycznych jest na tyle mała, że faktycznie opieranie listy tylko na tym, zafałszowuję rzeczywistą ich popularność. No i jak pisałeś: kupisz, to "punktujesz" raz. Słuchasz online w kółko: "punktujesz" za każdym razem, tak jakbyś kupował od nowa.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: temik3 »

Miszon pisze: wt sty 17, 2023 2:05 pm Myślę, że sprzedaż albumów fizycznych jest na tyle mała, że faktycznie opieranie listy tylko na tym, zafałszowuję rzeczywistą ich popularność. No i jak pisałeś: kupisz, to "punktujesz" raz. Słuchasz online w kółko: "punktujesz" za każdym razem, tak jakbyś kupował od nowa.
No właśnie i to jest parodia tej listy. Bo słuchając piosenkę po 30 sekund to nabijać można jej punkty w nieskończoność(a wcale jej nie wysłuchać). No ale każdy ma, KAŻDY! ja też, swoja rację.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: temik3 »

hieronim22 pisze: wt sty 17, 2023 12:11 pm A jak ktoś słucha nawet 30 sekund - to słucha.
Słuchanie 30 sekund to Twoim zdaniem słuchanie? Gratuluję.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

temik3 pisze: śr sty 18, 2023 10:00 pm
Miszon pisze: wt sty 17, 2023 2:05 pm Myślę, że sprzedaż albumów fizycznych jest na tyle mała, że faktycznie opieranie listy tylko na tym, zafałszowuję rzeczywistą ich popularność. No i jak pisałeś: kupisz, to "punktujesz" raz. Słuchasz online w kółko: "punktujesz" za każdym razem, tak jakbyś kupował od nowa.
No właśnie i to jest parodia tej listy. Bo słuchając piosenkę po 30 sekund to nabijać można jej punkty w nieskończoność(a wcale jej nie wysłuchać). No ale każdy ma, KAŻDY! ja też, swoja rację.
przecież dopiero co wyżej napisano, że wprowadzono mechanizmy temu zapobiegajace: raz że piosenka może stanowić max. 70% odsłuchań albumu (czyli kolejne odsłuchy idą "w próżnię"), dwa że jest limit odsłuchów na konto, żeby nie tworzyć sztucznych odsłuchów po tysiące razy z jednego konta.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

temik3 pisze: śr sty 18, 2023 10:06 pm
hieronim22 pisze: wt sty 17, 2023 12:11 pm A jak ktoś słucha nawet 30 sekund - to słucha.
Słuchanie 30 sekund to Twoim zdaniem słuchanie? Gratuluję.
ja przykładowo od kilkunastu lat słuchałem z zestawu do głosowania tylko fragment wrzucony na stronę i jeśli piosenka nie zadebiutowała na Liście lub mi się nie spodobała na tyle, żeby na nią głosować, to na tym kończył się mój kontakt z nią.
Ale w wielu przypadkach jak głosowałem na nowości, to na podstawie tego 30s fragmentu. Jak mi się coś nie podobało, to wystarczyło dużo mniej, 10 czy ileś sekund, aby kliknąć na kolejną nowość w zestawie.
hieronim22
Posty: 382
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: hieronim22 »

temik3 pisze: śr sty 18, 2023 10:00 pm
Miszon pisze: wt sty 17, 2023 2:05 pm Myślę, że sprzedaż albumów fizycznych jest na tyle mała, że faktycznie opieranie listy tylko na tym, zafałszowuję rzeczywistą ich popularność. No i jak pisałeś: kupisz, to "punktujesz" raz. Słuchasz online w kółko: "punktujesz" za każdym razem, tak jakbyś kupował od nowa.
No właśnie i to jest parodia tej listy. Bo słuchając piosenkę po 30 sekund to nabijać można jej punkty w nieskończoność(a wcale jej nie wysłuchać). No ale każdy ma, KAŻDY! ja też, swoja rację.
Miszon powyżej wyjaśnił, dlaczego zasady uniemożliwiają taką manipulację, ale nawet gdyby była ona możliwa to i tak można odbić piłeczkę: listą samej sprzedaży można manipulować kupując więcej egzemplarzy, co fani robią i co artyści wykorzystują, wydając płyty w rożnych formatach/szatach graficznych.
hieronim22
Posty: 382
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: hieronim22 »

temik3 pisze: śr sty 18, 2023 10:06 pm
hieronim22 pisze: wt sty 17, 2023 12:11 pm A jak ktoś słucha nawet 30 sekund - to słucha.
Słuchanie 30 sekund to Twoim zdaniem słuchanie? Gratuluję.
Niepotrzebne złośliwości. A poza tym - przesłuchanie 30 sekund to i tak więcej niż brak słuchania, co przecież się zdarza po zakupie/sprezentowaniu płyty (samemu mi się to zdarza).
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: temik3 »

hieronim22 pisze: śr sty 18, 2023 11:58 pm Niepotrzebne złośliwości. A poza tym - przesłuchanie 30 sekund to i tak więcej niż brak słuchania, co przecież się zdarza po zakupie/sprezentowaniu płyty (samemu mi się to zdarza).
Ale gdzie Ty tutaj widzisz jakąkolwiek złośliwość? Dla mnie przesłuchanie czegoś przez 30 sekund i stwierdzeniu, że to nie dla mnie wręcz wyklucza jakąkolwiek sympatię do tego nagrania nie mówiąc już o podreperowaniu jej konta głosem. Co do płyt mam ich wiele i wielu od lat nie słuchałem bo fizycznie nie jestem w stanie tego robić co nie oznacza, że tak płyta jest tylko po to by ją mieć a nie słuchać. Nie zdarzyło mi się zakupić żadnej płyty tylko po to by była, każda którą mam ma dla mnie wartość muzyczną, więc zdecydowanie do mnie przemawia inna wersja niż opisana przez Ciebie. Ale oczywiście masz prawo sądzić po swojemu i ja absolutnie nie mam zamiaru zmieniać Twego toku rozumowania. I nie wmawiaj mi złośliwości. Dla mnie 30 sekund a nie cały utwór to jednoznaczne z tym, że ten utwór jest do bani, lub do nabijania licznika.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: Miszon »

Utwór do bani to jest 10-20 sekund.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: OLiS - oficjalna lista sprzedaży

Post autor: temik3 »

Miszon pisze: czw sty 19, 2023 2:23 pm Utwór do bani to jest 10-20 sekund.
Po 10 czy 20 sekundach to musi być koszmarem do kwadratu. Ale też czasem do 20 sekund brzmi zachęcającą by w 35 stać się koszmarem.
ODPOWIEDZ