XXX zlot Forum LP3 - 22-24 kwietnia 2022 roku, Emów

Potrzeba dyskusji na temat Listy jest tak silna, że łamy Forum to za mało — od czasu do czasu spotykamy się także na Zlotach.

Moderatorzy: ku3a, ku3a

Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: XXX zlot Forum LP3 - 22-24 kwietnia 2022 roku, Emów

Post autor: Miszon »

Obiecałem też, że wrzucę prawidłowe odpowiedzi, wraz z opisem. Czyli jest to dokończenie tego konkursu:
viewtopic.php?p=691647#p691647
Dopiero teraz się znalazł na to czas. Ale lepiej późno niż wcale. Zatem:

18. The Bangles - Eternal Flame - 1989 - zespół miał 2 duże przeboje i jeden mniejszy. I z tych dużych na Liście było tylko "Manic Monday", a największy przebój, nie wiedzieć czemu, nie był. Zasugerowałem na Zlocie i ktoś się chyba ze mną zgodził, że grała to Jedynka, także wpadalibyśmy tutaj w przypadek "niewchodzenia sobie w drogę" różnych stacji.
19. Kazik - Artyści - 1994 - zwany także Kazikiem na Żywo. Tutaj wybuchł spór odnośnie nazwy zespołu. Ja mam tę płytę i jest podpisana jako Kazik. Może to tylko tzw. inwencja grafika, jednakże nigdzie we wkładce nie pada taka nazwa, moja teoria jest taka, że dopiero po wydaniu płyty, kiedy zespół zaczął występować, część tytułu płyty włączono do nazwy zespołu (i druga płyta, którą też mam, jest już podpisana jako Kazik na Żywo). Jednakże teledysk w Clipolu, czy Luzie miał tylko Kazik w nazwie. A dlaczego nie było? Za ostre zapewne. Ja w Trójce usłyszałem dopiero we wspomnianej wcześniej audycji o nominacjach do pierwszej edycji Fryderyków, czyli na początku 1995 (nominowane było za teledysk)
20. Zdzisława Sośnicka - Aleja gwiazd - 1987 - kiedyś wyśmiewana, symbol PRL-owskiego obciachu, potem zrehabilitowana i to co ciekawe przez raperów, a teraz już klasyk, w pierwszym kartkowym Polskim Topie 357 była nawet w setce. Powodów artystycznych do braku kawałka na LPP3 było brak (jak słusznie zauważył Yacy: skoro była Urszula, to czemu nie Zdzisława? To był ten sam zestaw twórców), był powód taki że to "ze stajni Jedynki", oraz polityczny: ktoś wspomniał, że jej ojciec był jakąś wierchuszką partyjną (generałem czy coś takiego), a ona występowała najpierw na różnych festiwalach piosenki radzieckiej czy wojskowej. Tak czy inaczej: motyw na klawiszach jest super :-) . Autorem słów Marek Dutkiewicz i jego obecność będzie lejtomotivem tego zestawienia (zupełnie nieplanowanym dodam).
21. Liroy - Scoobidoo-ya - 1995 - tutaj była zmyłka, bo na wstępie kawałka mamy sampel z piosenki The Smiths (o czym dowiedziałem się z książki albarna), ale na to nikt się nie nabrał. Jednocześnie rozumiałem brak numeru - jakoś dziwnie byłoby słyszeć w publicznym radiu piosenkę o zabawie w lekarza na tylnym siedzeniu samochodu ;), chociaż jednocześnie piosenkę grała publiczna TVP. Co do TVP, to przez brak piosenki w Trójce oraz stacjach publicznych miałem spory problem z nagraniem jej (ostatecznie udało mi się być przy odbiorniku "z palcem na cynglu", akurat jak puściło ją Radio Rekord - wiem to dlatego, że pod koniec kawałka się bezczelnie wdarli z dżinglem swoim i to mi się nagrało, ale przez to nie miałem nagranej całości :evil: ) i najpierw nagrałem na VHS z Clipola w TVP2. A ponieważ nie miałem wersji na kasecie, a chciałem się nauczyć tekstu, to spisywałem go... z VHS, wielokrotnie puszczając i cofając taśmę! Czasochłonna robota, dziś jak opowieść z innego świata ;-) . W każdym razie brak Liroya (pojawił się wiele lat później na LPP3) niejako nastawił od razu negatywnie Listę do polskiego rapu i sprofilował ją na kolejny wiek, sprawiając że nigdy ten gatunek poważnie tam nie zaistniał
22. LemOn - Napraw - 2014 - pomijając aspekt czysto subiektywny (moja piosenka roku 2014 i zapewne Top 20 jak nie wyżej polskich nagrań z tego wieku), dochodzi czysto obiektywna "dziwność" braku numeru w zestawie: Trójka grała pierwszy singiel z tej płyty, czyli "Litaj ptaszko" i nawet się znalazł, nisko bo nisko, na Liście. Ale potem kiedy wyszło "Napraw", które słusznie zostało wielkim przebojem w kraju, Lista go zignorowała... Czyli kolejna piosenka z kategorii: "ale przebojów to my u nas nie chcemy"?
23. Queen - Friends Will Be Friends - 1986 - prawdopodobnie Trójka tego nie grała, bo wszystkie pozostałe przeboje Queen w latach '80 były na Liście (pomijam jakieś mniej popularne single typu "Scandal", spoglądam tylko na numery z zestawów Greatest Hits zespołu). Inaczej trudno sobie wytłumaczyć ten brak. Nawet zacząłem bardziej grzebać nad takim brakiem i jego przyczynami i doszedłem do wniosku, że to z powodu urlopu (?) Niedźwiedzia. Otóż w okresie kiedy piosenka wyszła na singlu, przez 2 tygodnie z rzędu nie prowadził on Listy (Rogowiecki go zastępował), potem raz był, a potem znowu raz go nie było. Może miał jakiś urlop, przez to nie zagrał na antenie, a potem jak wrócił to już piosenka była "stara" (hehe, dziwnie to brzmi w porównaniu z niby szybszymi czasami ostatnich lat LPP3, kiedy to wielokrotnie starsze single dodawano do zestawu) i przez to Trójka jej nie grała, a jak nie grała, to nie głosowano?
24. sanah - Szampan - 2020 - pisałem o tym braku wielokrotnie, już wtedy w ostatnich miesiącach istnienia Listy. Z jednej strony mnie to nie bardzo dziwiło, ale jednak nieco smuciło. Mamy tu chyba casus "jak nie jest znana, to dodamy do zestawu, ale jak to gra RMF i zaraz będzie wielki hit to nie gramy". Przy okazji to ostatni kawałek z nominowanych do nagrody Piosenka Roku we Fryderykach, które nie był nigdy na Liście. Podobnie jak brak Liroya naznaczył na lata nastawienie do rapu, tak brak "Szampana" naznaczył na lata olbrzymi hejt na Sanah wśród słuchaczy Trójki i 357 (nawet nagranie kawałków w klimatach trójkowych i w towarzystwie zdecydowanie trójkowych artystów niewiele ten hejt zmniejszyło).
25. Lao Che - Zrzuty - 2005 - owszem, mało przebojowy numer, był nawet w zestawie do głosowania, ale nie kojarzę aby o płycie kiedykolwiek mówiono na antenie w 2005-2006. A i potem jakoś stacja nie pałała do niej sympatią (słynne notoryczne usuwanie z zestawu do głosowania na Polski Top "Starego Miasta", mimo że było w setce).
26. Queens of The Stone Age - No One Knows - 2002 - w tamtym okresie nie słuchałem Listy (a znałem z Radia '94), po latach mocno się zdziwiłem, że ten największy przebój zespołu nigdy na niej nie był. Czyżby Trójka nie grała?
27. Organek - Czarna Madonna - 2016 - intrygujący przypadek, bo prawdopodobnie podobnie jak Dezerter czy Kult, piosenkę możemy zaliczyć do braków spowodowanych cenzurą. Jest to o tyle ciekawe, bo nawet przez kilka dni było w zestawieniu do głosowania, ale potem zostało usunięte. A tak czysto subiektywnie: mocarny numer, niesamowicie klimatyczny, bardziej nadający się zaiste na Top niż na cotygodniową Listę. Warto wspomnieć o teledysku, będącym artystycznym pożegnaniem Kory z widzami - ciarki nawet wtedy, kiedy oglądało się za jej życia, a potem obraz nabrał jeszcze nowszego wymiaru. Warto dodać: piosenka zabrzmiał na Jej pogrzebie.
28. Anna Jurksztowicz - Stan pogody - 1987 - brak z kategorii "to dajemy do Jedynki". Obecnie jakiś "hymn hipsterów", kilka lat temu kawałek dostał jakiejś nowej fali popularności. Trzeba przyznać, że refren jest uwodzicielski i powalający swoją melodyjnością. Pytamy kto napisał słowa? Odpowiedź: Marek Dutkiewicz.
29. Siekiera - Misiowie puszyści - 1985 - przez lata byłem pewien, że ten kawałek był na Liście, zresztą przez lata był to jedyny znany przeze mnie numer zespołu (poznałem chyba w Clipolu i rzecz jasna mocno się nabijałem z tekstu), zresztą zapewne największy ich przebój. Strzelam, że grała to Rozgłośnia Harcerska i dlatego nie grała Trójka
30. Małgorzata Ostrowska - Meluzyna - 1986 - przypadek numeru, który wiele lat po powstaniu zrobił niesamowitą karierę, co zdyskontowano coverowaniem go na cyklu Męskie Granie i nagraniu przez Małgorzatę nowej wersji. Wtedy nie było pewnie dlatego, że nawet nie rozważano traktowania poważnie "piosenki z bajki" i odpuszczono jej granie (może w Jedynce?)
31. Mark Ronson feat. Bruno Mars - Uptown Funk - 2014 - choć Niedźwiedź się jakoś szczególnie nie wzbraniał przed graniem Bruno Marsa (mieli jakiś inny numer na Liście, rzecz jasna jak to często bywa w takich przypadkach, wielokrotnie mniej znany i dużo gorszy), ale wygląda na to że był to zbyt duży przebój, aby Trójka odważyła się go grać, a co dopiero mówić o ryzyku wrzucenia go do zestawu do głosowania. A numer ma fajny, funkowy, mocno jacksonowski klimat i w latach '80 stacja by się go pewnie nie wstydziła
(CDN)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: XXX zlot Forum LP3 - 22-24 kwietnia 2022 roku, Emów

Post autor: Miszon »

(obiecany ciąg dalszy)
32. Łzy - Oczy szeroko zamknięte - 2003 - chyba najbardziej progresywnie i "poważnie" brzmiący singiel Łez (chociaż tekstowo trzymający nadal standardowo przesadnie łzawy klimat), nawet nie dziwią mnie skojarzenia z różnymi innymi zespołami, które już widać było wyżej ;-) . Intrygujące jest to, że Trójka była tą stacją z dużych rozgłośni, która jako pierwsza grała zespół ("Agnieszka już dawno..." w Trzymaj z Nami lub Muzycznej Poczcie UKF była częstym gościem - ale na Liście w propozycjach nigdy nie była). Na Liście mieli żeby było dziwniej jeden numer i to mniej trójkowy, "Przepraszam" (gdzieś w Poczekalni)
33. Vader - The Sword of the Witcher - 2007 - to taka zaprzepaszczona, zapewne jedyna w historii, szansa na bytność zespołu na Liście. Był Behemoth, mógł być i Vader. Jeśli pamiętacie: wtedy prowadził Baron, który był otwarty na cięższe brzmienia, kawałek ukazał się na płycie CD promującej pierwszą grę z serii Wiedźmin (oprócz muzyki filmowej, a raczej growej, wrzucono na nią jeden taki jakby "singiel"). Przypominam, że drugą część gry promowano podobnie, wtedy piosenkę z dodatkowego CD wykonywał Riverside i była ona na Liście. Przy okazji trójki też był jakiś kawałek, ale tutaj już nie śledziłem, więc nie wiem jaki (w grę nie grałem, za słaby komp), w każdym razie na LPP3 nie był

i tyle.
ODPOWIEDZ