Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderatorzy: jollyroger72, jollyroger72

marcinparys11
Posty: 2342
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: marcinparys11 »

Bardzo dziękuję za nowe informacje w temacie - sprobuję w wolnej chwili także skorzystać z instrukcji obsługi. Co do opracowania książki - jak najbardziej popieram.
Pojawiła się kwestia prezentacji piosenek z listy rozpoczynając od miejsca pierwszego, a nie od końca. Taki był wtedy "trynd". Lista przebojów emitowana w programie pierwszym w latach 1974-77 również była prezentowana w ten sposób. I do tego samego sposobu nawiązał red. Jerzy Rowiński prowadząc Radiową Piosenkę Tygodnia. Taki sposób podawania też miał swoje dobre strony, bo czekało się cierpliwie na nowości na liście, a na pozycji numer jeden nie było zbyt wielkich rewolucji.
Pozdrawiam "paru takich wariatów" i obiecuję, że swoich zeszytów również nie zamierzam wyrzucić!
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: bobby-x »

marcinparys11 pisze: pn wrz 05, 2022 4:08 pm Pozdrawiam "paru takich wariatów" i obiecuję, że swoich zeszytów również nie zamierzam wyrzucić!
Super, to trzymaj zeszyty do końca świata i jeden dzień dłużej. Niestety w przypadku listy rozgłośni, może z 5 a może i 10 lat temu pisał do mnie słuchacz, który stwierdził, że "a po co komu takie notatki i notowania sprzed 40 lat" i wziął normalnie? w świecie i wywalił komplet za latach 60-te i 70-te.a były by bardzo cenne za lata 75-79 bo jest totalna pustka.
ryszardkumorek
Posty: 26
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 8:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: ryszardkumorek »

Ja w kwestii technicznej. Chciałem wrzucić obraz do postu, ale mi nie wchodzi. Co robić?
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: jollyroger72 »

ryszardkumorek pisze: wt wrz 27, 2022 6:19 pm Co robić?
Zgraj zdjęcie w jakimś programie, np. Fotosiku: https://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie
1. Wybierz plik ze swojego komputera
2. Jak się obrazek załaduje, to kliknij "bez ograniczeń wiekowych" a następnie "zapisz zdjęcie"
3. Jak się już zapisze, to kliknij tę strzałeczkę skierowaną w dół w wierszu "Rodzaj kodów". Wyświetlą Ci się różne opcje. Wybierz "Fora dyskusyjne". Na dole (w czwartym wierszu) pojawi Ci się taki długi link. Skopiuj go i wklej na forum.
Powinno być jasne :wink:
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: bobby-x »

A nie mógł by ktoś tego zgrać i przerzucić na sierściucha, po prostu?
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: jollyroger72 »

bobby-x pisze: wt wrz 27, 2022 9:33 pm A nie mógł by ktoś tego zgrać i przerzucić na sierściucha, po prostu?
Nie wiadomo, czy go hoduje :wink:
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: bobby-x »

Mr. Ryszard K.?
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: jollyroger72 »

Yes :P
ryszardkumorek
Posty: 26
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 8:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: ryszardkumorek »

Panowie nic nie rozumiem z Waszej gadki, ale powiedzcie mi jeszcze w jakim formacie (może być jpg ?) i rozmiarze (ile pikseli na ile) ma być obrazek żeby nie był za duży ani za mały.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: jollyroger72 »

ryszardkumorek pisze: śr wrz 28, 2022 5:23 pm (może być jpg ?)
Może.
ryszardkumorek pisze: śr wrz 28, 2022 5:23 pm rozmiarze (ile pikseli na ile) ma być obrazek żeby nie był za duży ani za mały
Obojętnie. Fotosik z automatu go dostosuje do formatu, który tam widać.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: bobby-x »

Ja pisalem o otworzeniu tych plikow audio z lista i zgrania, w, stosunku 1:1 i zapisania gdzies w necie, aby nie bylo takiej "zabawy" w otwieranie.

Mnie sie udalo otworzyc te obrazki, z ktorych poplynela lista. Ale jak to zrobilem, to juz nie pamietam.
ryszardkumorek
Posty: 26
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 8:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: ryszardkumorek »

Próbuję... No i udało się! Dzięki dla jollyroger72 za pokierowanie!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowując niejako naszą dyskusję na forum, dotyczącą dni i okresu w którym nadawana była Lista Przebojów Studia "Rytm", pozwoliłem sobie zamieścić daty emisji Listy zaznaczone na bazie skróconych kalendarzy z poszczególnych lat w których Lista istniała. Sporządziłem coś takiego, bo jest to bardzo przejrzysty i klarowny sposób na ogarnięcie zmian,jakie zachodziły przez lata trwania Listy.

Parę słów komentarza.

Rok 1968.
Pierwsze wydanie Listy było 1 października we wtorek. Prezentowano ją w danym dniu i dalej w dwóch częściach, a emisja była co dwa tygodnie. Pierwszym prezenterem był Witold Pograniczny.
Rok 1969.
22 marca wprowadzono istotną zmianę. 13 wydanie Listy zamiast odbyć się 18 marca we wtorek zostało nadane właśnie w tym dniu w sobotę. Andrzej Turski, który prowadził tę Listę (nie wiem, kiedy nastąpiła zmiana prowadzącego) poinformował, że od tego dnia Lista będzie prezentowana w całości i co tydzień, właśnie w soboty. Dźwiękowego wydania tej Listy możemy posłuchać klikając w link na forum. W następnym tygodniu Listy jednak nie było, bo nadano sprawozdanie z Kongresu ZSL. Do końca roku Listę nadawano jednak regularnie w soboty. Wyjątkiem był tylko dzień
1 listopada.
Rok 1970.
2 maja nie było Listy (nie ustalono dlaczego). Następne wydanie 9 maja ponumerowano podwójnie. Był to taki pierwszy przypadek i od tego czasu zrobiło się zamieszanie, bo dwa podobne wypadki w 1969 roku nie oznaczono podwójnym numerem. 27 czerwca Listy znów nie było, była transmisja trójmeczu lekkoatletycznego Polska-Czechosłowacja-Węgry. Następne wydanie 4 lipca ponumerowano podwójnie. 29 sierpnia również Listy nie było. W tym czasie był Festiwal Sopocki. Następna 5 września znów Lista podwójnie numerowana . Od 6 listopada Listę zaczęto prezentować w piątki.
25 grudnia w Boże Narodzenie Listy nie prezentowano. Była to najdłuższa przerwa w historii Listy, gdyż...
Rok 1971.
...następne wydanie było dopiero 8 stycznia i było to wydanie numerowane potrójnie. 22 i 29 stycznia oraz 5 lutego Lista była tylko "polską" Listą. Prezentowano tylko dwadzieścia piosenek polskich (dlaczego tak było? - mam na ten temat swoją teorię, którą może zaprezentuję kiedyś na forum).
14 maja - brak wydania Listy (nie ustalono dlaczego). Od 3 lipca powrócono do prezentowania Listy w soboty. 20 listopada ostatni raz Listę popro-wadził Andrzej Turski, a od 27 listopada obowiązki prezentera przejął Piotr Kaczkowski. I od tej Listy zrezygnował z podziału na kategorię polską
i zagraniczną prezentując wszystkie piosenki "pomieszane". Jednak po trzech tygodniach presja słuchaczy spowodowała powrót do poprzedniej konwencji. 25 grudnia w Boże Narodzenie Listy nie było, ale wydanie z tego dnia zaprezentowano w środę 29 grudnia.
Rok 1972.
1 stycznia Listy nie było, a 8 stycznia zaprezentowano Listę z pojedynczą numeracją, odchodząc znów od ustalonego zwyczaju. 22 lipca Listy nie było, była dzień wcześniej w piątek. Tak samo 5 sierpnia w sobotę - nadano ją też dzień wcześniej. 23 grudnia Listy nie było, a następna 30 grudnia znów była numerowana pojedynczo.
Rok 1973.
W styczniu i lutym Listę nadawano regularnie. Jednak 2 marca Listy już nie było. I to był już koniec. 24 i 31 marca oraz 7 i 14 kwietnia - w nie-dzielę, nadano tzw. "Przeboje Tygodnia" - listy przebojów mające taki sam charakter jak Lista Przebojów Studia "Rytm", ale na tym się skończyło.
I to był definitywny koniec.

Obliczyłem, że gdyby wydania Listy numerować od początku pojedynczo, to wydań tych byłoby nie 214, ale 208. Bałagan z numeracją spowodował,
że zafałszowano nieco tę statystykę.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: bobby-x »

ryszardkumorek pisze: czw wrz 29, 2022 3:29 pm
Parę słów komentarza.

Rok 1968.
Pierwsze wydanie Listy było 1 października we wtorek. Prezentowano ją w danym dniu i dalej w dwóch częściach, a emisja była co dwa tygodnie. Pierwszym prezenterem był Witold Pograniczny.
Rok 1969.
Parę słów komentarza 😍😍😍😍😍

Czyli za dwa dni 1 paź miną 54 lata od pierwszej emisji.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: bobby-x »

Czy ktoś wie ile właściwie było list przebojow w programie pierwszym polskiego radia? Czy Rytmu była pierwsza?
ryszardkumorek
Posty: 26
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 8:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: ryszardkumorek »

Jak głęboko sięgam pamięcią to najwcześniej przypomina mi się "Radiowa Lista Przebojów - Plebiscyt 17 rozgłośni Polskiego Radia". Nadawana od 22 kwietnia 1968 r. do maja 1971 r. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Łączono się na żywo z wszystkimi rozgłośniami Polskiego Radia, które podawały swoje typy. Na bieżąco sumowano je i tak powstawała ta lista. Było tam wszystko: i Ewa Demarczyk i Irena Santor, Skaldowie i Dana Lerska, Czesław Niemen i Irena Jarocka, polski big bit i Jerzy Połomski - kociołek z muzycznym bigosem... Nie pamiętam, czy od razu prezentowano wyniki, nawet skrótowo, ale pamiętam, że po tej niedzieli była w tygodniu specjalna audycja, gdzie prezentowano pierwszą dziesiątkę tej listy w całości. W tym dniu wszystko było podporządkowane temu, aby tę listę wysłuchać. I przeważnie się udawało, chociaż nie zawsze i wtedy był dramat...
Gdzieś te listy kiedyś wyczaiłem w necie i mam je wszystkie skopiowane.
Słuchałem tej listy długo i chyba od samego początku. Dopiero chyba w kwietniu 1969 trafiłem na Listę Przebojów Studia "Rytm" i od tego czasu słuchałem obie równolegle.
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: VILKI »

a są gdzieś notowania listy przebojów jedynki z lat 80? top 10 polskich utworów zawsze leciał w soboty po południu :roll:
ryszardkumorek
Posty: 26
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 8:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: ryszardkumorek »

Zobacz: "inne listy przebojów - spis" viewtopic.php?t=9172
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: jollyroger72 »

Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: VILKI »

dziękuje :)
ryszardkumorek
Posty: 26
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 8:08 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973

Post autor: ryszardkumorek »

ryszardkumorek pisze: pn sie 29, 2022 6:02 pm Więc tak: trzeba kliknąć w ostatni niebieski link w moim poście. Otworzy się (trwa to trochę) strona w przeważającym kolorze czerwonym z napisem "Historie dobrze opowiadane od 90 lat". Niżej jest napisane "Młodzieżowe Studio Rytm". Piąty i szósty wiersz napisany dużymi, drukowanymi literami w kolorze czerwonym informują o dwóch listach przebojów Studia "Rytm". Trzeba na poziomie tych wierszy, poza nimi przycisnąć lewy przycisk myszy i najechać kursorem na jeden lub drugi napis. Podświetli się na niebiesko. W taki podświetlony napis trzeba kliknąć dwukrotnie lewym przyciskiem myszy w taki sposób w jaki otwiera się wszystkie pliki i foldery. Zostanie podświetlony tylko ten wyraz, na którym spoczywał kursor, ale to nic, bo po dłuższej chwili (znowu trochę to potrwa) powinno zacząć się dźwiękowe wydanie listy. Sprawdzałem to wielokrotnie i działa do dziś! Miłego słuchania!
Niestety, sposób powyższy już nie działa. Link jest do otwarcia, ale nie wiem co dalej! :know:
ODPOWIEDZ