Jak Beksiński wymawiał nazwisko Latimer?

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 665
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Jak Beksiński wymawiał nazwisko Latimer?

Post autor: drwycior »

Do szanownego grona fanów LP3 i PR3,

zastanawia mnie od lat taka kwestia. Tomasz Beksiński znał świetnie angielski tłumaczył teksty, a jednak albo sam, albo jego współprowadzący w Dwójce Wieczór Płytowy Tomasz Szachowski (nie pamiętam dokładnie kto) wymawiali nazwisko Andy Latimer jako Latajmer. Gdyby tak nie było to ja przez lata nie żyłbym "w mylnym błędzie" że Latimer tak się wymawia. Myślę że to był Tomasz Szachowski ale oni przedstawiając płytę CD "Stationary Traveller" gdzieś ok 1987 roku, prowadzili tą audycję razem więc powinni to uzgodnić. Mam fragmenty nagrane na taśmach szpulowych... ale nie mam magnetofonu.

To są ważne rzeczy ;) Dlaczego tak było? Może ktoś ma nagrane fragmenty?

Tak samo jak dużo mniejszy, właściwie nie taki błąd, ale jednak niepoprawne wymawianie przez 40 lat przez MN nazwy zespołu Eagles... który nigdy nie był zespołem The Eagles. Potocznie poprzez formę plural, wymawianie The Eagles jest dopuszczalne, i lepiej brzmi, ale formalnie zespół nigdy nie był The Eagles, tylko Eagles. W Polsce zatem przyjęło się że tak się mówi bo jedyny człowiek w mediach których ich prezentował, prawdopodobnie z uwagi na nieco łatwiejszą wymowę, zawsze tak mówił, bez wyjątku. Gdy nastały internety to w jakichś spisach wykonawców nie mogłem ich znaleźć bo byli pod E a nie pod T ;)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak Beksiński wymawiał nazwisko Latimer?

Post autor: Miszon »

No nie, Latimer tak jak ryba latimeria się czyta i to musiałby być jakiś totalny wyjątek, żeby inaczej czytać.
thestranglers
Posty: 628
Rejestracja: ndz lis 20, 2022 5:50 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 413

Re: Jak Beksiński wymawiał nazwisko Latimer?

Post autor: thestranglers »

Słuchałem Beksy (nawiasem mówiąc to do niego utwór Rojka?) i jeśli tylko był wymawiany to normalnie.
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 665
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Re: Jak Beksiński wymawiał nazwisko Latimer?

Post autor: drwycior »

Potem w latach 90 to oni się wszyscy poprawili ale chodzi o to jak było najpierw, w latach 80, ja najpierw słyszałem Latajmer, Latajmer gitarzysta grający najczyściej na świecie takie płaczące dźwięki że zawsze trzeba mieć husteczki przygotowane bo bez nich nie da rady... Ale to mógłbyć Szachowski to mógł też być Niedźwiecki... Wtedy nie było nic, prasy muzycznej żeby to nazwisko można było zobaczyć. Człowiek wiedział tylko tyle ile usłyszał. Mnie się na lata zakodował Latajmer... Gdyby mówili Latimer to by mi się nie zakodował Latajmer bo nawet nie widziałem tego nazwiska jak się go pisze, aż gdzieś do połowy lat 90... ;) Ale wiem że to zawracanie głowy z mojej strony ;) Sorry.
ODPOWIEDZ