Zagadki muzyczne

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10709
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Neo01 »

O, poza Orzechem kto jeszcze?
bear
Posty: 2323
Rejestracja: sob maja 31, 2008 6:22 pm

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: bear »

Przede wszystkim Piotr Klatt, przez lata prowadzący nocne audycje w Trójce. Ale też Grzegorz Witkowski, jak podaje wikipedia - dziennikarz czasopism Tylko Rock i Teraz Rock, kompozytor „Rock'n'Rollowców”.
lady
Posty: 17769
Rejestracja: czw paź 08, 2009 8:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2007
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: lady »

Orzech śpiewał w Różach ? :shock: Czego tu się można dowiedzieć ...
Ja wiedziałam o Klattcie. Były czasy że zdarzyło się zarwać nockę dla jego audycji :wink: Ale im bardziej ja oddalałam się od rocka w stronę bluesa, tym bardziej on oddalał się od rocka w stronę 'alternatywy'. Tak że nasze gusta w pewnym momencie się spotkały, a potem rozjechały w przeciwnych kierunkach :lol:
Ale do rzeczy - teraz kolej beara na zagadkę :)
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8795
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: VILKI »

śpiewał to za dużo powiedziane
bear
Posty: 2323
Rejestracja: sob maja 31, 2008 6:22 pm

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: bear »

lady pisze: pn kwie 26, 2021 5:15 pm Ale do rzeczy - teraz kolej beara na zagadkę
Nie wiedziałem że tak to działa... Ale niech będzie.

Tekst którego utworu zespół TSA w czasie tournee po Czechosłowacji musiał zmienić i dlaczego?
lady
Posty: 17769
Rejestracja: czw paź 08, 2009 8:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2007
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: lady »

bear pisze: pn kwie 26, 2021 5:39 pm Nie wiedziałem że tak to działa...
Tak jakoś sobie wymyśliłam jak startowałam z tą zabawą, że kto zgadnie ten w nagrodę może podać swoją zagadkę, ale można też oddać kolejkę.
Twoja zagadka przyznam trudna dla mnie, chyba nigdzie o tym nie czytałam i nie mam pojęcia o którą piosenkę chodzi i dlaczego, ale jestem tego bardzo ciekawa :)
Tak że czekam na prawidłową odpowiedź.
kajman
Posty: 64156
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: kajman »

Za mało znam ich twórczość, a z tego co znam to też textów nie kojarzę, a pewnie bym tam coś znalazł.
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10709
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Neo01 »

Tak dla porządku, Orzech akurat grał na basie na pierwszej płycie i pisał muzykę, a Klatt akurat śpiewał :)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Miszon »

bear pisze: pn kwie 26, 2021 4:04 pm Wiedziałem dwóch. Ale teraz doczytałem, że trzech.
Więcej.
Ale nie jednocześnie.
Klatt, Orzech (wg wiki grał na gitarze, a nie basie i brał udział w nagraniu także drugiej płyty, ale nie czynnie w sensie nie słychać go na niej. Był w studio. Stroił gitary? ;) ), Witkowski.
A na płycie "Bananowe drzewa" jeszcze Sebastian Miłkowski, który był w zespole aż do 2007 (choć czy zespol w ogóle istnial po 2000? Raczej od czasu do czasu istniał).
Czyli czterech! :shock:
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10709
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Neo01 »

Nawet pięciu. Wyczytałem, że jeszcze niejaki Ryszard Wojciul, który przez jakiś czas udzielał się na saxie, a potem poszedł w dziennikarstwo, nie tylko zresztą muzyczne.
Natomiast Orzech rzeczywiście gitara a nie bas (ktoś mnie kiedyś w błąd wprowadził), tyle że okazuje się, że nie słychać go na żadnej płycie :) Podczas sesji do debiutu wyjechał i zastąpił go Grymuza, a na drugą też już tylko komponował i wkrótce odszedł z zespołu.
Wylęgarnia dziennikarzy normalnie :)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Miszon »

O, pięciu!

Tak, już gdzieś czytałem że zespół więcej się przysłużył dziennikarstwu niż muzyce ;) .
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10709
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Neo01 »

Wygląda na to, że nikt nie zna odpowiedzi na zagadkę beara. Prosimy zatem może o podpowiedź, ewentualnie rozwiązanie i kolejne pytanie.
kajman
Posty: 64156
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: kajman »

Dawno tutaj nikt się nie odzywał więc może ja coś zadam, a że przerwa była tak długa to dwie zagadki. Pierwsza bardzo trudna, druga byłaby banalna, ale tutaj proszę o uczciwość.
1. W jakim polskim dziele literackim mottem jest fragment Brothers in arms w wersji oryginalnej (myślę, że jak nikt nie wpadnie to będą podpowiedzi).
2. Proszę posłuchać tego utworu i bez sprawdzania textu w góglach napisać co śpiewa Grechuta pomiędzy A może świat jest i Chcę cię uchronić. Jednego fragmentu nie byłem w stanie zrozumieć, innego (króciutkiego) w ogóle nie zauważyłem. Może Wam się uda.
kajman
Posty: 64156
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: kajman »

Chyba ten wątek umiera śmiercią naturalną, bo o ile pierwsze pytanie może być za trudne (chociaż nazwisko autora chyba raczej znane), to w drugim posłuchać to chyba nie problem. A i przedtem przez ponad miesiąc nic się nie działo.
Awatar użytkownika
Nicoletta
Posty: 1931
Rejestracja: czw sty 01, 2015 11:57 am
Lokalizacja: ... if you want my address its number one at the end of the bar ...

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Nicoletta »

W pierwszej odpowiedzi to zapewne chodzi o Wiedźmina.
A drugie to o jaką piosenkę chodzi?
kajman
Posty: 64156
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: kajman »

No tak, bystrzacha jestem. :lol: :lol: :lol:
Chcę cię uchronić.
https://www.youtube.com/watch?v=R6pGQMH509w
Brawo za Wiedźmina. O ile nie pomyliłem konkretnie o trzecią część sagi.
Awatar użytkownika
Nicoletta
Posty: 1931
Rejestracja: czw sty 01, 2015 11:57 am
Lokalizacja: ... if you want my address its number one at the end of the bar ...

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Nicoletta »

Czy to chodzi o to gulgotanie w refrenie?
A może świat jest nieskończenie "zakapturzony,zajęty burzami, grzechami????" , w którą idzie "szalony nudy," gra Pan Bóg z Diabłem dając mu olbrzymie fory, olbrzymie fory."
Mega zabawa kajman! To nie do roszyfrowania. Fajnie jakby ktoś też napisał co rozumie w tym refrenie :)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Miszon »

a co z tym Wiedźminem?
Awatar użytkownika
Nicoletta
Posty: 1931
Rejestracja: czw sty 01, 2015 11:57 am
Lokalizacja: ... if you want my address its number one at the end of the bar ...

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Nicoletta »

Sapkowski użył jako motta fragmentu Brothers in arms w 3 części Wiedźmina, Chrzest ognia.
Ale mało osób to wie. Ja też bym nie wiedziała, ale mój dawny narzeczony był fanem i jakoś tak mi się skojarzyło ( tak jak nie wszyscy wiedzą, że nazwa Marillion pochodzi od książki Silmarillion Tolkiena).
lady
Posty: 17769
Rejestracja: czw paź 08, 2009 8:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2007
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: lady »

Nicoletto, chyba Twoja kolej na zagadkę w takim razie :)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Miszon »

Nicoletta pisze: wt cze 15, 2021 5:38 pm ( tak jak nie wszyscy wiedzą, że nazwa Marillion pochodzi od książki Silmarillion Tolkiena).
A to nie wiedziałem, choć jestem fanem Tolkiena.
Ale nie jestem fanem Marillion, a pewnie to raczej w tę stronę działa.

Który to dokładnie fragment Brothers in arms?
Awatar użytkownika
Nicoletta
Posty: 1931
Rejestracja: czw sty 01, 2015 11:57 am
Lokalizacja: ... if you want my address its number one at the end of the bar ...

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Nicoletta »

Miszon pisze: wt cze 15, 2021 6:34 pm
Który to dokładnie fragment Brothers in arms?
to jest druga zwrotka. Jest tam fragment :" Through these fields of destruction Baptism of fire" - baptism to z angielskiego chrzest, stąd tytuł 3 części: Chrzest Ognia :)
Znając tekst piosenki Brothers in arms łatwo pokojarzyć.

Ale szczegółów szukaj w necie, ja więcej nie wiem, też musiałabym poczytać.
lady pisze: wt cze 15, 2021 6:16 pm Nicoletto, chyba Twoja kolej na zagadkę w takim razie :)
chyba nie, nie rozszyfrowałam drugiej części.Jest trudna, Grechuta śpiewa tam w taki sposób jak ta Pani co zapowiadała pociągi po angielsku w Misiu :lol:
Awatar użytkownika
Nicoletta
Posty: 1931
Rejestracja: czw sty 01, 2015 11:57 am
Lokalizacja: ... if you want my address its number one at the end of the bar ...

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Nicoletta »

PS @ Miszon:
jeśli chodzi o Marillion to grupa chciała przyjąć taką nazwę na początku swego istnienia, po dołączeniu Fisha, no byli widać fanami Tolkiena.
Krążą dwie historie dlaczego nazwa ta została skrócona. Jedna z nich mówi, że przedrostek -Sil mógłby się Brytyjczykom kojarzyć ze słowem silly czyli głupiutki :)
Prawdą jest, że byłoby to groteskowe, gdyby dwumetrowy drwal wychodził na scenę, a ludzie by krzyczeli: silly, silly!
Druga opcja prozaiczna: prawa autorskie do nazwy (nie wiem jak to działa, ale widocznie widmo procesowania się było na horyzoncie). A być może była to kompilacja tych dwóch zdarzeń.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: Miszon »

Nicoletta pisze: wt cze 15, 2021 8:43 pm
Miszon pisze: wt cze 15, 2021 6:34 pm
Który to dokładnie fragment Brothers in arms?
to jest druga zwrotka. Jest tam fragment :" Through these fields of destruction Baptism of fire" - baptism to z angielskiego chrzest, stąd tytuł 3 części: Chrzest Ognia :)
Znając tekst piosenki Brothers in arms łatwo pokojarzyć.
Heh, kompletnie tego nie skojarzyłem.
Tylko że to nie Dire Straits wymyślili termin "chrzest ognia", więc wątpię aby można uznać, że Sapkowski cytuje Knopflera.

Raczej Biblię:
"Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem"

Angielska wiki twierdzi, że wojskowe użycie tego terminu w języku angielskim sięga roku 1822:
"In the military usage, a baptism by fire refers to a soldier's first time in battle. The Catholic Encyclopedia, and writers such as John Deedy, state that the term in a military sense entered the English language in 1822 as a translation of the French phrase baptême du feu. From military usage the term has extended into many other areas in relation to an initiation into a new role - for example the directorship of an arts festival."

Co by nie mówić, ja znałem termin "chrzest ognia/chrzest bojowy" pewnie jak miałem 10 lat, a może mniej, czyli wcześniej niż Sapkowski napisał Sagę, a 10 lat wcześniej niż się o niej dowiedziałem i kilkanaście zanim przeczytałem pierwsze opowiadania.
lady
Posty: 17769
Rejestracja: czw paź 08, 2009 8:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2007
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Zagadki muzyczne

Post autor: lady »

Nicoletta pisze: wt cze 15, 2021 8:43 pm chyba nie, nie rozszyfrowałam drugiej części.
Ale zgadłaś pierwszą :wink:
Jak ktoś rozszyfruje drugą to też będzie miał okazję coś zadać.
ODPOWIEDZ