Radiowa Lista Przebojów Programu I

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderatorzy: jollyroger72, jollyroger72

Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 6375
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Radiowa Lista Przebojów Programu I

Post autor: VILKI »

gioconda2 pisze:
pt maja 07, 2021 12:19 pm

Wówczas bycie czyimś fanem było nie lada wyzwaniem.
np bycie depeszem, metalowcem czy punkiem. nie raz dostawało się za to po r..u :mrgreen:

gioconda2
Posty: 2559
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Radiowa Lista Przebojów Programu I

Post autor: gioconda2 »

VILKI pisze:
pt maja 07, 2021 8:00 pm
np bycie depeszem, metalowcem czy punkiem. nie raz dostawało się za to po r..u :mrgreen:
To właśnie miałam również na myśli pisząc swoje słowa. Nie afiszowałam się ze swoimi uwielbieniami, by nie spotkać kogoś z obozu przeciwnego :mrgreen: :lol:

marcinparys11
Posty: 2135
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Lista Przebojów Programu I

Post autor: marcinparys11 »

Teraz już wiem...o co chodziło Przemyslav004'owi. Chociaż w innym miejscu odpowiedziałem o zagranicznych piosenkach z lat 70., to następna epoka wyglądała trochę inaczej.
I znów muszę przytoczyć odrobinę nudnych "wspominek starego ramola".
Bo była taka scenka rodzajowa: rok 1985, prywatka w towarzystwie młodszego brata i jego znajomych i co puszczają z magnetofonu? Scoth, Savage, P.Lion, Valerie Dore... W życiu nie słyszałem takich nagrań. Owszem, dobrze się przy tym balowało. Dopiero później odkryłem, że powstał gatunek zwany italo-disco. Smutno się robiło, gdy wykonawcy z końca lat 70 to był totalny przeżytek, obciach itp.
Owszem, wyprodukowałem mnóstwo nagrań z Listy Trójki (oczywiście te, które awansowały na liście, bo tylko takie nadawano w całości), ale mniejszość z nich nadawała się na imprezę. Tego typu nagrań szukało się w Studiu Stereo, szczególnie gdy prowadzącym był red. Bogdan Fabiański. Z tą różnicą, że jak odtworzono raz, to się na tym kończyło. Kto słuchał i nagrał, był szczęśliwcem. Znacznie częściej odtwarzano Sandrę, Sabrinę, Modern Talking, Bad Boys Blue. Może dlatego, że ci wykonawcy mieli jeszcze kilka następnych równie popularnych hitów.
Radiowa Jedynka często puszczała nagrania Madonny, Michaela Jacksona i innych wykonawców ze szczytu muzyki pop. Było to jednak pomiędzy programami publicystycznymi, czasami w koncercie życzeń i ewentualnie w Banku Przebojów (po wiadomościach w sobotę o 15.00, czyli po Radiowej Piosence Tygodnia). Trzeba było mieć farta, żeby trafić. I dużo czasu. W niektórych rejonach Polski można było Jedynkę złapać na falach UKF w tym samym miejscu, gdzie Pierwszy Program Telewizji. Ale dominowała publicystyka, czytaj propaganda komunistyczna, która do słuchania się nie nadawała. Piosenki były tylko przerywnikami. Z zasady nadawano na przemian utwór polski/zagraniczny/z demoludów. Tak to wyglądało.

Rzecz ciekawa: Pierwsza piosenka Madonny "Holiday", która trafiła do dziesiątki zagranicznej Listy Programu I zaliczyła tylko jeden tydzień, na dodatek w notowaniu bez emisji (Wielka Sobota 1984).
A dlaczego współczesne stacje radiowe pomijają piosenkę Madonny "Who's that girl"? Ten hit trafił na listę Trójki w sierpniu 1987 roku, dokładnie wtedy, gdy...zapoznałem własną żonę. I mam wielki sentyment do tego utworu.

Przemyslav004
Posty: 10
Rejestracja: pt lis 13, 2020 5:37 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990

Re: Radiowa Lista Przebojów Programu I

Post autor: Przemyslav004 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Bardzo przepraszam jeszcze raz. A czy muzykę disco i italo-disco typu Modern Talking, C.C. Catch, Sandra, Samantha Fox, Savage, Ricchi e Poveri, Al Bano i Romina Power też puszczali trochę w Programie 1 Polskiego Radia w II połowie lat 80-tych czy tak samo jak w Trójce nie? Czy tylko w Programie II Polskiego Radia w Studiu Stereo, można było usłyszeć takich wykonawców? Moja mama urodziła się w 1970 roku, i ona właśnie słuchała Programu 1 Polskiego Radia i mówiła, że jakość odbioru wcale dla niej nie była taka najgorsza, mówi też, że ona najpierw poznawała nowe przeboje poprzez radio, a mówi, że słuchała tylko PR1 i mówi, że tam też grano muzykę disco i italo-disco z zachodu w jakichś tam ilościach. Do tego podobno słyszałem, że w Lecie z Radiem w II połowie lat 80-tych puszczano trochę Modern Talking, tzn. no ktoś gdzieś kiedyś napisał, że no słyszał tam jakąś piosenkę Modern Talking. Też kiedyś przeczytałem, że podobno ten przebój C.C. Catch Strangers By Night z 1986 roku był niby jednym z przebojów Lata z Radiem w 1986? Dodatkowo mam na działce stare radio z lat 80-tych Kasprzak i do dziś odbiera Program I Polskiego Radia tylko na falach długich.

Awatar użytkownika
djjack
Posty: 1365
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Radiowa Lista Przebojów Programu I

Post autor: djjack »

Przemyslav004 pisze:
pn maja 10, 2021 2:36 pm
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Bardzo przepraszam jeszcze raz. A czy muzykę disco i italo-disco typu Modern Talking, C.C. Catch, Sandra, Samantha Fox, Savage, Ricchi e Poveri, Al Bano i Romina Power też puszczali trochę w Programie 1 Polskiego Radia w II połowie lat 80-tych czy tak samo jak w Trójce nie? (...)
Tak - puszczali.

ODPOWIEDZ