Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Tylko jedna tematyka — cotygodniowe wydania LP3 w opinii forowiczów, pisane zwykle na gorąco podczas bieżących emisji radiowych.

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

pbd2
Posty: 1294
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: pbd2 »

Przepraszam - Archiwum to już przestało istnieć? Bo u mnie cały czas wyświetla się napis "File not found" :-(
TStudent
Posty: 11646
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: TStudent »

prz_rulez pisze: sob maja 23, 2020 5:37 pmtypowym? Nie sadze. Jestes zbyt grzeczny i kulturalny :P Chyba, ze to taka gra pozorow.
Jeszcze mnie takiego nie znasz, choć i na tym Forum zaliczyłem a lot of wpadek ;)
Natomiast poglądy rzeczywiście mam konserwatywne bądź bardzo bliskie konserwatywnym i na pewno nikt mi ich nie odmówi. ;)
TStudent
Posty: 11646
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: TStudent »

pbd2 pisze: sob maja 23, 2020 5:41 pm Przepraszam - Archiwum to już przestało istnieć? Bo u mnie cały czas wyświetla się napis "File not found" :-(
Właściwa strona to lp3.pl .
Awatar użytkownika
Lemmy
Posty: 1220
Rejestracja: pt mar 08, 2013 11:13 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: jakiegoś czasu

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Lemmy »

Carlit pisze: sob maja 23, 2020 5:22 pm
Przed 2015 rokiem wszystkie stacje Polskiego Radia a Trójka najbardziej sprzyjały obozowi politycznemu Platformy Obywatelskiej. Dodatkowo akcenty publicystyczne, kulturalne i kulturotwórcze były przechylone w stronę lewicowo-liberalną. Taki jest mój odbiór. Po 2015 roku powoli zaczęło się to zmieniać... chociażby poprzez wprowadzenie do Polskiego Radia redaktorów o prawicowych poglądach. Ja akurat jestem zwolennikiem pluralizmu. Czyli tego aby np. w jednej stacji można było słuchać różnorodnych opinii: Lisieckiego, Cejrowskiego czy Jachowicza z jednej strony ale jednocześnie nie mam nic przeciwko Mannowi, Niedźwieckiemu czy Sosnowskiemu.

Chociaż przyznam, że od lat drażniła mnie nadreprezentacja na Liście takich wynalazków jak: Przybysz, Waglewscy, Janerka, Kayah, Maria Peszek itd. itp.
A za czasów Magdy Jethon (okropna baba) Trójka ideowo była stacją zmierzającą wprost w kierunku postępowo-lewackim. Nie dało się tego słuchać... na trzeźwo.

Podsumowując. Ja jestem zwolennikiem tego aby Polskie Radio było po prostu różnorodne pod względem publicystycznym, kulturalnym i kulturotwórczym. Niestety przed 2015 rokiem radio publiczne było przechylone w lewą stronę a obecnie coraz bardziej przechyla się w prawą stronę. To nie jest dobry kierunek.
Przesympatyczne pomieszanie z poplątaniem i dowód, że prawica (przyjmijmy na potrzeby dyskusji, że PiS to prawica) jest kulturalnie indolentna i nie potrafi wymyślić niczego poza kluczem bogoojczyźnianym.

Jako człowiek o poglądach dalece rozbieżnych od lewicowo-liberalnych odbierałem Trójkę jako stację oczywiście w jakiś tam sposób sprofilowany, ale nie wpadłoby mi do głowy, żeby traktować ją jako siedlisko "lewactwa" - prędzej w miarę neutralnego liberalizmu, niemniej poniekąd to nic dziwnego; jeżeli (również umownie) utożsamimy Trójkę z radiem elitarnym, a pojęcie "elity" z osobami o poglądach liberalnych dojdziemy do takiego uproszczonego wniosku. Problem w tym, że PiS jest partią kulturalnego imadła z kadrami lekkości młyńskiego kamienia i większość wymuszonych transferów z Trójki traktuję jako zwyczajny kij w dupie. Kto był tym postępowo-lewackim? Rosiak? Zaborski? Gacek? Czy może Niedźwiecki godzący w system?

W zasadzie już pisanie o Waglewskich czy Janerce jako o wynalazkach dyskwalifikuje twój wywód, bo to ludzie, bez których słuchalibyśmy dzisiaj może pieśni plantacyjnych - niemniej no faktycznie, wg twojego beztroskiego czarno-białego klucza pasują idealnie do koncepcji wyrzynania ich z Trójki.

A co do przechylenia Polskiego Radia pod kątem pluralizmu to za Jethon (której polityczne poglądy, jeszcze raz podkreślę, są biegunowo odległe od moich) było ono dla mnie dalece bardziej polifoniczne niż teraz, kiedy wszyscy merdają ogonkiem w jednym kierunku.
TStudent
Posty: 11646
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: TStudent »

Mój komentarz jest taki:
:STOP: :STOP: :STOP: :STOP: :STOP: :STOP: :STOP:
Szkoda że się nie da powiększyć emotek...
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: FOXD »

@Carlit
Poza muzyką, która w/g mnie podupadała z roku na rok w Trójce, innymi powodami, które mnie zniechęcały do Trójki był także sposób prezentowania czy to informacji, czy nawet prowadzenia audycji rozrywkowych. Dawała się wyczuć autocenzura, jak też nie poruszanie tematów tzw. postępowych, co było moim zdaniem podyktowane obawą przed narażeniem się właśnie środowiskom prawicowym. Już wtedy, na długo przed zmianą 2015/2016 miałem poczucie zaduchu i braku perspektyw. Tak miało tez b. wielu moich znajomych, którzy również rok po roku odsuwali się od Trójki, odnajdując się w innych obszarach medialnych.
mikrobi
Posty: 791
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: mikrobi »

TStudent pisze: sob maja 23, 2020 5:44 pm
pbd2 pisze: sob maja 23, 2020 5:41 pm Przepraszam - Archiwum to już przestało istnieć? Bo u mnie cały czas wyświetla się napis "File not found" :-(
Właściwa strona to lp3.pl .
Ja mam nową wersję.
W pewnych aspektach lepsza, w innych gorsza.
To znaczy nie ma już związków, ale są wszyscy artyści, również ci, którzy pojawili się tylko gościnnie u innego wykonawcy (typu Izabela Skrybant czy Violetta Villas).
Jest też pełne podsumowanie 1998 notowań - już nie w formie 100 na każdą stronę.
Nie ma jeszcze podsumowań rocznych.
To, czego mi brakuje to danych o autorach piosenek czy składach obecnych na liście zespołów albo płytach, z których nagrania pochodzą. Wiem, że wszystko (no, prawie wszysztko) można znaleźć na wikipedii a wrzucenie tych infomacji to robota na lata (a każdy ma swoje zycie osobiste, pracę i tak dalej). Mimo wszystko dobrze, że archiwum będzie, bo lista zaistnieje w pamięci na lata.
Zwłaszcza, że kolejnej książki o LP3 autorstwa p. Marka i p. Piotra raczej prędko nie będzie.
Teraz to byłaby historia bez happy endu.
kajman
Posty: 64222
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: kajman »

Yacy pisze: sob maja 23, 2020 3:12 pm 7594 podpisało
Obudziłem się i spojrzałem i już 7888. Ale mam wrażenie, że to nie jest odpowiednio rozpropagowane.
gżegoż

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: gżegoż »

mikrobi pisze: sob maja 23, 2020 11:01 amChoć prawdę mówiąc ostatni okres w jej historii był fatalny - autocovery, mixy, nagrania koncertowe, wykopaliska
Oj, dzięki, że w końcu ktoś to napisał :!: :!: :!: czytam bardzo dokładnie to, co od ponad tygodnia piszecie (no, poza postami Jędrzeja, bo ich niezbyt jestem w stanie :wink: ) i tego właśnie mi w tej dyskusji brakowało - przypomnienia, że od długiego czasu listę toczyła ogromna choroba w postaci nieracjonalnego pchania do zestawu (całej inwazji) kiepskich coverów (niekiedy auto), rozmaitych mixów, "lajwów" oraz - patrz choćby ostatni zestaw "nowości" - starych utworów, powstałych wiele lat temu. Nie było więc tak, że zarżnięto wspaniałą audycję, poziomem nawiązującą do swoich najlepszych czasów, której wszyscy słuchali z takimi emocjami, jak w latach 90-ych i na początku obecnego wieku, tylko brutalnie dobito coś, co i tak już w zasadzie, poprzez fatalną i niezrozumiałą politykę kształtowania zestawu do głosowania, dogorywało :(

Obrazowo ujmując: lista systematycznie była podtruwana poprzez wstrzykiwanie toksycznych środków w postaci tych wszystkich mixów, (auto)coverów, "lajwów", utworów sprzed wielu lat czy nagle odgrzebywanych piosenek artystów już długo nieżyjących, przez co coraz bardziej chorowała i niechybnie zbliżał się moment, w którym sama z tego powodu wyzionie ducha lub zostanie poddana eutanazji (przecież od dawna, na długo przed aferą z Kazikiem, pojawiały się spekulacje, że notowanie nr 2000 może być ostatnim, albo że przynajmniej Marek Niedźwiecki dobrowolnie po nim odejdzie), a tymczasem do tej "pacjentki" leżącej w hospicjum czy na oddziale paliatywnym wtargnęli polityczni siepacze z kałachami i brutalnie ją zamordowali, nie pozwalając wyzdrowieć (co i tak wydawało się już niemożliwe, ale ponoć cuda czasem się zdarzają) lub chociaż dać możliwości samodzielnego wyzionięcia ducha lub zezwolenia bliskim na podjęcie decyzji od odłączenia od aparatury :( :cry:
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: FOXD »

@Grzegoż
To wynikało z podejścia Niedźwiedzia, które się z czasem ugruntowało. Niedźwiedź mówił o tym w jednym z wywiadów, przytaczając jako przykład bodajże Vangelisa(?), że z uwagi na fakt powstania lp3 w 1982 wielu wartościowych wykonawców nie mogło okazji się na niej pokazać, a już np. nie grają, bądź nie tak często pojawiają się ich kawałki. I Niedźwiedź wymyślił taki myk, że np. jeśli okazjonalnie pojawi się jakiś motyw w reklamie, filmie etc., to będzie proponował do zestawu wrzucenie takiego utworu w nowszej bądź starej (lata 80-te) wersji utworu sprzed 1982 roku. Tak się potem utrwaliło i covery stały się powodem do wstawiania ich z założenia do zestawu. Stąd np. w ostatnich latach np. LZ z Imigrantami czy Beatlesi.
mikrobi
Posty: 791
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: mikrobi »

W miarę ciekawe były wynalazki Barona - Greta van Fleet, Papierosy po seksie (nie chcę popełnić błędu, więc stosuję polskie tłumaczenie) czy Zaz (unia), choć sposób w jaki Baron promował swoich faworytów stawał się coraz bardziej ostentacyjny.
Z tym, że paradoksalnie to Niedźwiecki i Baron a nie alternatywnie zorientowani Stelmach czy Gacek (gdyby faktycznie przejęła listę) byli tam włąściwymi osobami na właściwym miejscu. Sukcesem Niedźwieckiego jest stworzenie kultowej audycji, porażką niewychowanie następcy, który potrafiłby promować wyrafinowany pop. Zwracam uwagę, że popowa jest zarówno Sandra jak i Kate Bush.
Waglewscy i Janerka jako wynalazki Trójki - hm, to mniej więcej tak jakby napisać, że ktoś teraz wynalazł Stinga.
Kirk96
Posty: 9
Rejestracja: czw maja 21, 2020 11:35 am

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Kirk96 »

pbd2
Posty: 1294
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: pbd2 »

A w Warszawie policja znów rozgania nielegalną manifestację. W radiowych wiadomościach język jak w czasach Jaruzelskiego: "odbywa się tak zwany protest"... Który to rok,bo już nie pamiętam? ;-)
Tymczasem oficjalna strona LP3 znów nie działa... Robią po cichu ten audyt, czy "naprawiają" ostatnie notowanie, bo jednak coś było nie tak???
krzychu78
Posty: 3723
Rejestracja: wt sty 01, 2008 3:08 pm
Lokalizacja: Tychy

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: krzychu78 »

pbd2 pisze: sob maja 23, 2020 6:28 pm
Tymczasem oficjalna strona LP3 znów nie działa... Robią po cichu ten audyt, czy "naprawiają" ostatnie notowanie, bo jednak coś było nie tak???
hmm działa, nic tam nie widzę nowego od wczoraj

no trzeba przyznać, że całkiem nieźle gra Pan prowadzący audycję od godziny 15
Awatar użytkownika
Carlit
Posty: 530
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:30 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: marzec 1983
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Carlit »

TStudent pisze: sob maja 23, 2020 4:59 pm Skoro tak, to dlaczego nie niszczono Trójki w 2006/2007 roku, załóżmy? Tylko akurat w tych czasach rządów PiS?
PiS nie niszczy Trójki.
Moim zdaniem osoby, które odpowiadają w PiSie za media dość nieudolnie obsadziły kierownictwo Polskiego Radia. I mamy taki efekt jak widać.
Przypomnijmy, że w okresie lat 2006-2009 Trójką kierował Krzysztof Skowroński a więc redaktor, (moim zdaniem) naprawdę dużego formatu. A p. Tomasz Kowalczewski na cóż to jest jednak trochę inny poziom.
Warto w tym miejscu przypomnieć, bo może niektórzy nie pamiętają, że Marek Niedźwiecki już odszedł kiedyś z Trójki. Ktoś pamięta w którym roku i dlaczego? Wychodzi na to, że Pan Marek nie czuje się komfortowo w Radiu, które jest kierowane przez władze o nieco bardziej prawicowym profilu.
Awatar użytkownika
obserw99
Posty: 4586
Rejestracja: pn lis 23, 2009 4:43 pm

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: obserw99 »

Carlit pisze: sob maja 23, 2020 6:35 pm PiS nie niszczy Trójki.
Nie bądź adwokatem diabła, proszę.
Gdyby PIS nie wygrał wyborów w 2015 i w 2019r wszyscy redaktorzy i dziennikarze muzyczni byliby dalej w Trójce. Wczoraj byłoby normalne 1999 notowanie a za tydzień byłoby wielkie święto 2000 notowania LP3. Tego PISowi nigdy nie wybaczę.
Ostatnio zmieniony sob maja 23, 2020 7:18 pm przez obserw99, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Carlit
Posty: 530
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:30 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: marzec 1983
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Carlit »

TStudent pisze: sob maja 23, 2020 4:59 pm Również nie znaczy wyłącznie (wiadomo, jeśli ramówka będzie podporządkowana pod prawicową część społeczeństwa, to niestety szanse na to, że Trójki będzie słuchał ktoś z lewicowej strony społeczeństwa, są niemal zerowe). Jeśli medium będzie niezależne od polityki, wtedy ma szansę przyciągnąć tak samo duże katolików i konserwatystów, jak i typowych (za przeproszeniem) lewaków. W dodatku ono byłoby bliskie 100% (wystarczy odpowiednia oferta ;)) Natomiast jeśli jestem politycznie typowym konserwatystą (bo jestem) i akceptowałem Manna czy też innych redaktorów, rzekomo kojarzących się z "różowym salonem", to ja akceptowałem taką ofertę. Zresztą: mnie nie zależało na tym, kim redaktorzy są, bo dla mnie liczyła się osobowość. Taki Mann przykładowo w Szansie aż tak bardzo mi nie podchodził, a jak włączyłem pierwszy raz piątkowoporanne zd3, a to było w październiku '16, zdawałem sobie sprawę, że to może być coś dla mnie. I tak kontynuowałem, i starałem się przez ponad 3 lata być na odbiorniku w piątek rano, kiedy tylko miałem na to możliwość i ochotę. Bo liczyło się posłuchanie dobrej muzyki, a także poprawienie sobie humoru na koniec tygodnia, gdy niejednokrotnie jeszcze tego dnia trzeba było iść na uczelnię, a zmęczenie było coraz bliżej.
Ja też bardzo lubię Manna. A szczególnie utkwiło mi w pamięci, któregoś z redaktorów, zapowiadających Manna na antenie w godzinach porannych: Mann budzi ludzi. a potem głos Wojtka Manna, który nie jest specjalnie pobudzający :D To jest ta przewrotność Trójki. Natomiast sympatie polityczne od których w radiu nie da się uciec Pan Wojtek ma raczej sprzyjające PO/KO i od lat tego nie ukrywa. W mediach publicznych jeszcze raz powtórzę potrzebne są różnorodne głosy zarówno z prawej jak i z lewej strony.
Ostatnio zmieniony sob maja 23, 2020 7:31 pm przez Carlit, łącznie zmieniany 1 raz.
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: prz_rulez »

Carlit pisze: sob maja 23, 2020 6:35 pm PiS nie niszczy Trójki.
A kto? :)

Gżegożu - ja o tym oczywiście nie zapominam. Ale tak sobie spojrzałem na przykład na pierwsze notowanie w roku 2000... I tez byli np. Yes czy Jethro Tull. I... Bardziej chyba sprawa w tym, ze doszlo do mocnego rozjechania komerchy i alternatywy, alternatywy "starszej" zwlaszcza. Na przelomie wiekow te swiaty byly jednak blizej siebie i dzieki temu takie "Pretty Fly" czy "Whiskey In The Jar" mogly zjednywac ludzi "z obu stron barykady". No i hermetycznosc zestawu tez, przeciez w takim 1999 byli Ricky Martin, Jennifer Lopez, Spice Girls, Emilia, Britney... A to nazwiska bez zadnych wyszukiwan wymienione. Zastanawia mnie, jak to jest, ze mowi sie, iz o ruchach komercyjnych zaczeto mowic dopiero na poczatku XXI wieku i sie nimi tak straszliwie bulwersowac. A przeciez w 1999 lecialy na atenie dwie Britnejki :) Ok, z moich mglistych wspomnien z dziecinstwa kojarze, ze formula radia byla wtedy dla mnie bardzo nietypowa i tu faktycznie stworzenie wczesnopopoludniowego pasma "Orzech i reszta" było jakimś tak ukłonem w stronę rozwiązań z RMF-u czy Zetki (które też jeszcze nie spadły wtedy tak totalnie w otchłań).
Te sprawe mozna bylo rozwiazac inaczej, bardziej naciskac na tworzacych zestaw, ale zdecydowanie droga nie bylo zrobienie... No wlasnie, czego? Bo sam juz nie wiem jak nazwac obecna sytuacje.
Awatar użytkownika
Konrad
Posty: 547
Rejestracja: ndz kwie 23, 2006 5:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 544
Lokalizacja: Aglomeracja Górnośląska
Kontakt:

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Konrad »

Dawno mnie tu nie było, ale ostatnie wydarzenia spowodowały, ze napiszę parę słów

Co do Trójki to jako radio publiczne czyli misyjne powinno mieć jak najszerszą ofertę zarówno dla lewicowej, centrowej jak i prawicowej części społeczeństwa jeśli chodzi o programy publicystyczne. Jeśli każdy znajdzie cos dla siebie w tej i innych dziedzinach to słuchalność na pewno wzrośnie. Oczywiście należałoby przywrócić do pracy tych, którzy odeszli i oczywiście wpuścić trochę „świeżej krwi” to znaczy młodych, dynamicznych dziennikarzy. Pewnym wzorem byłoby dla mnie BBC Radio 1, gdzie w ogóle nie ma reklam. Wówczas przekazanie i 4 mld pln na media publiczne nie wywołałoby u mnie niesmaku.

Co do politycznego kontekstu całej afery z LP3

Wydarzenia, które opisuje piosenka Kazika nigdy nie powinny mieć miejsca. To jest niestety taki moment zgubny dla partii politycznej, która sądzi, ze teraz to może wszystko. Otóż nie. Ten swego rodzaju panujący tam „sanacyjny” model zarządzania sprawił, że ktoś nadgorliwy uznał, ze dostanie burę z góry za to, że ten utwór jest na 1-szym. Wielkim błędem było unieważnienie tego notowania już po jego wyemitowaniu. Druga strona tez postanowiła to wykorzystać krzycząc o „cenzurze”. W czasach youtuba, Internetu, szeregu telewizji ciężko mi uwierzyć w cenzurę, ale być może się myle. Myślę, że obie strony miały świadomość, że tak czy siak w kolejnym tygodniu ten Kazik i tak będzie numerem 1. Co do systemu glosowania na pewno trzeba go wzmocnić, zautomatyzować o ile jest to technicznie możliwe, żeby tego ręcznego odrzucania fakowych głosów było jak najmniej.

Tradycja LP3

Pierwsze notowania listy trójki słuchałem jako 4-letni, 5-letni chłopak. W 1992 roku jako 13-latek zacząłem notować w zeszyciku i robiłem to do wiosny 2002 roku. W latach 90-tych lista była dla mnie wielką inspiracją i czymś wyjątkowym. Tak samo pewnie dla wielu forumowiczów. Dlatego w tym kontekście myślę, że kierownictwo powinno przeprosić Pana Marka za całą zaistniała sytuację bez względu na to jaki ma on osobiście stosunek do polityki, życia i w ogóle czegokolwiek. Pan Marek w przeciwieństwie do Pana Wojciecha nigdy nie angażował się w politykę. Kierownictwo powinno przekonać także pana Piotra Barona do kontynuowania listy Trójki, bo jest to wielka tradycja, której bardzo będzie brakowało. To co stworzył Pan Marek czyli Lista powinna trwać do samego końca świata

Proces erozji LP3

Oczywiście tradycja listy jest ważna, ale czas płynie i niewątpliwie odciska piętno na samej muzyce i liście. Myślę, że LP3 przeżyła pierwszy kryzys przy pierwszym odejściu Pana Marka do Złotych Przebojów. Te 13 lat temu tez uroniłem nie jedną łzę, gdy w serwisach radiowych podano informacje, że Pan Marek rozstał się Trojką. Z wielką radością odetchnąłem gdy w 2010 roku powrócił i wraz z panem Piotrem prowadził listę ponownie. Tylko właśnie na druga dekadę XXI wieku przypada proces swego rodzaju „erozji” listy. Najpierw zniknęły tak lubiane przeze mnie podwójne pozycje poczekalni, a następnie coraz częściej utwory wchodziły z pominięciem poczekalni i po 2, 3 tygodniach wypadały, co w przeszłości zupełnie nie miało miejsca. Coraz częściej też pojawiały się nowości na 1-szym z pominięciem poczekalni czy też w dolnych partiach top10. Tak naprawdę początek zmian na gorsze to jakiś 2013 rok. Lista została opanowana przez fankluby. Oczywiście fani Depeche Mode powiedzą, ze Heaven to fantastyczny kawałek, ale czy jest to najlepszy utwór Depeche Mode ogolnie wśród fanów i niefanów? Pewnie nie i znów utwór zdobywa ponad 540 punktów w podsumowaniu wszechczasów. Potem parę lat później Where’s the Revolution? Niewiele mniej. Ogólnie podsumowanie wszechczasów robi się pełne utworów z ostatnich lat. Oczywiście to zjawisko jest spowodowane coraz mniejsza liczba głosujących i słuchających. W ostatnich latach nawet po 2, 3 utwory trafiały do tego zestawienia. A potem dochodzą do tego absurdy typu Wojenka Lao Che 14 razy na 1 a tylko ponad 450 punktów i td i tp…. A już kompletnym kuriozum jest „Jestem w niebie” Fisza raz na 22 potem trochę do góry, potem znów 22 i raptem nagle na 4-te, tak jakby na siłę miało przebić Niepokonanych.

Nowe trendy

Pan Marek powiedział, że lista otwiera się na nowe trendy mówiąc tylko o Fiszu. Jest kilku artystów takich jak Król, Greta, Cigarettes after Sex, Daria, Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, Leski, Sosnowski, ale nadal biorac pod uwagę skale listy top50 i ostatnie 5 lat tych nowych artystów jest wciąż za mało. Jeżeli granie utworu w radiu jest ściśle związane z tym, ze za danym wykonawcą stoi wytwórnia płytowa to to trzeba zmienić. To radio powinno promować jak najszerszy wachlarz artystów, nawet tych mało znanych. Gdybym wiedział, że na liście zobaczę takie utwory nawet nie w top10, ale w poczekalni to na pewno bym co tydzień słuchał. Jeżeli chodzi o nowych artystów to najbardziej przydałaby się promocja polskich mniej znanych artystów, ale tych zagranicznych również. Myślę, ze Pan Marek jest również tego świadom dlatego redakcja muzyczna powinna być poszerzona o osoby, które takich artystów będą wyszukiwać i wrzucać do play listy. Wtedy nawet przy spadającej słuchalności radio słuchalność LP3 na pewno by wzrosła.

Prośba

Bardzo proszę o reaktywację archiwum LP3, bo to jest jednak bardzo dobra strona. Można się zatrzymać na numerze 1998 i poczekać na dalszy rozwój zdarzeń.
kajman
Posty: 64222
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: kajman »

FOXD pisze: sob maja 23, 2020 4:02 pm Dlaczego łamanego? Przecież w ogóle się nie odbyło ;)
Łamanego, bo było 1998, a kolejne byłoby od 1999 do (tutaj trzeba dodać odpowiednią liczbę tygodni).
Doggg pisze: sob maja 23, 2020 4:07 pmObawiam się, że będziemy musieli pozostać przy fakcie, że lista zakończy się na notowaniu 1998. odliczanie... ale kto poza nim to zaakceptuje?
Tylko że oczywiście mówimy o tym, że zakończyła się na wersji piątkowej z utworami, które były w zestawie w piątek po 22 plus ewentualnie nowe utwory, które można było dodać później.
Carlit pisze: sob maja 23, 2020 4:15 pm1. Pierwszy obóz chce Polski lewicowo - liberalnej. A ten drugi który jest akurat u władzy chce budowy Polski narodowo - konserwatywnej.
2. Proszę się więc nie dziwić, że konserwatyści chcą zmienić Trójkę tak aby mogła być również słuchana przez osoby o poglądach bliskich zwolennikom idei IV Rzeczpospolitej (3.) czyli różnym patriotom, narodowcom, konserwatystom i innym katolikom :)
1. Rozumiem, że używasz lewicowy w kontekście społecznym, bo gospodarczo ta grupa na pewno nie jest lewicowa.
2. Ale tego już dokonali. Przynajmniej z tego co mi wiadomo, bo osobiście wiadomości, wywiadów, komentarzy itp nie słuchałem. Co nie znaczy, że powinni cenzurować wartości artystyczne, szczególnie, że jak w tym przypadku żadnych wartości dla nich cennych nie atakowano.
3. No to dokonujesz próby zawłaszczenia tak jak oni by chcieli (i próbują ludziom wmówić). Patrioci i katolicy są także po drugiej stronie barykady. Narodowcy i konwersatyści z kolei są także wśród zwolenników Konfederacji.
Neo01 pisze: sob maja 23, 2020 4:53 pmChyba Ci to umknęło (i chyba nie tylko Tobie) - Baron zapowiedział, że na pewno Listy już nie poprowadzi. I za tydzień zapewne odejdzie, bo chyba nikt się nie łudzi że nastąpi jakaś cudowna zmiana sytuacji.
Mimo wszystko sądzę, że mówi o konkretnej sytuacji, jaka obecnie istnieje. Jeżeli Marek zostanie przeproszony i wyniki 1998 wrócą do pierwotnej formy to wcale nie jestem pewien czy nie zdecydowałby się poprowadzić. No i nie za tydzień, ale jednak za trochę dłużej odejdzie, bo poczeka na koniec zwolnienia.
TStudent pisze: sob maja 23, 2020 4:59 pmjak i typowych (za przeproszeniem) lewaków.
Czyli lewicowy odłam zwolenników Biedronia i partii Razem?
prz_rulez pisze: sob maja 23, 2020 5:01 pmwyrzucenia Feela na polowe (albo dluzej) czasu z zestawu z poczekalni.
Nikt Feela nie wyrzucił. Ludzie w kolejnym tygodniu nie zagłosowali (być może wtedy, kiedy się pojawił część zagłosowała dla jaj, a jak zobaczyli wynik to się wycofali). A utwór co najmniej miesiąc był w zestawie do głosowania.
Carlit pisze: sob maja 23, 2020 5:22 pmCzyli tego aby np. w jednej stacji można było słuchać różnorodnych opinii: Lisieckiego, Cejrowskiego czy Jachowicza z jednej strony ale jednocześnie nie mam nic przeciwko Mannowi, Niedźwieckiemu czy Sosnowskiemu.
Opinii muzycznych? Bo politycznie Mann i Niedźwiecki się nie wypowiadali więc nie mogli być przeciwwagą dla nikogo.
Lemmy pisze: sob maja 23, 2020 5:46 pmpojęcie "elity" z osobami o poglądach liberalnych
Tu chyba jednak trochę przesadziłeś.
mikrobi pisze: sob maja 23, 2020 5:53 pm To, czego mi brakuje to danych o autorach piosenek czy składach obecnych na liście zespołów albo płytach, z których nagrania pochodzą. Wiem, że wszystko (no, prawie wszysztko) można znaleźć na wikipedii a wrzucenie tych infomacji to robota na lata (a każdy ma swoje zycie osobiste, pracę i tak dalej).
Dokładnie to robota na lata. Do tego mnóstwa informacji na wiki (szczególnie polskiej) brakuje. Trochę się w to bawiłem (jest nawet wątek pokazujących, gdzie się niektórzy artyści udzielali).
gżegoż pisze: sob maja 23, 2020 5:55 pmod długiego czasu listę toczyła ogromna choroba w postaci nieracjonalnego pchania do zestawu (całej inwazji) kiepskich coverów (niekiedy auto), rozmaitych mixów, "lajwów" oraz - patrz choćby ostatni zestaw "nowości" - starych utworów, powstałych wiele lat temu.
Tylko, że w zestawie wcale tak dużo nie było. Tylko właśnie słuchacze wybierali te utwory, bo im się podobały. Nie Tobie, ja też na nie nie głosowałem, ale ktoś jednak to robił, to znaczy, że wolał Freddiego od Lianne, Noela czy Haima. W ostatnim notowaniu tych utworów było tylko pięć (10%), z czego w top 30 dwa czyli 6,(6)%.
gżegoż pisze: sob maja 23, 2020 5:55 pmpatrz choćby ostatni zestaw "nowości" - starych utworów, powstałych wiele lat temu
Był jeden taki i jeden autocover.
A czy lista dogorywała to kwestia dyskusyjna. Dawno już nie było tylu młodych polskich wykonawców co ostatnimi czasy.
mikrobi pisze: sob maja 23, 2020 6:11 pm W miarę ciekawe były wynalazki Barona - Greta van Fleet, Papierosy po seksie (nie chcę popełnić błędu, więc stosuję polskie tłumaczenie) czy Zaz (unia)
Czy ja wiem czy to były wynalazki Barona? Zaz prawie na pewno nie. Jemu spodobała się później, bo jeszcze nawet przy Paris takich zachwytów jeszcze nie było.
pbd2 pisze: sob maja 23, 2020 6:28 pm "odbywa się tak zwany protest"
O czym informują dziennikarze tak zwanego Prawa i tak zwanej Sprawiedliwości.
Carlit pisze: sob maja 23, 2020 6:35 pm Wychodzi na to, że Pan Marek nie czuje się komfortowo w Radiu, które jest kierowane przez władze o nieco bardziej prawicowym profilu.
Wtedy to wytłumaczył i raczej to tłumaczenie wyglądało na prawdziwe. I nijak ma się do obecnej sytuacji. Poza tym gdyby tak nie lubił to czemu czekał tyle lat?
Carlit pisze: sob maja 23, 2020 6:35 pm PiS nie niszczy Trójki.
Z pewnego punktu widzenia zniszczył już znacznie wcześniej. A na pewno przekabacił.
Doggg
Posty: 259
Rejestracja: wt maja 19, 2020 4:47 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 17.04.1982
Lokalizacja: Warszawa

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Doggg »

Carlit pisze: sob maja 23, 2020 6:35 pm
TStudent pisze: sob maja 23, 2020 4:59 pm Skoro tak, to dlaczego nie niszczono Trójki w 2006/2007 roku, załóżmy? Tylko akurat w tych czasach rządów PiS?
PiS nie niszczy Trójki.
Moim zdaniem osoby, które odpowiadają w PiSie za media dość nieudolnie obsadziły kierownictwo Polskiego Radia. I mamy taki efekt jak widać.
Przypomnijmy, że w okresie lat 2006-2009 Trójką kierował Krzysztof Skowroński a więc redaktor, (moim zdaniem) naprawdę dużego formatu. A p. Tomasz Kowalczewski na cóż to jest jednak trochę inny poziom.
Warto w tym miejscu przypomnieć, bo może niektórzy nie pamiętają, że Marek Niedźwiecki już odszedł kiedyś z Trójki. Ktoś pamięta w którym roku i dlaczego? Wychodzi na to, że Pan Marek nie czuje się komfortowo w Radiu, które jest kierowane przez władze o nieco bardziej prawicowym profilu.
PiS jako PiS rzeczywiście nie miał w planie "zniszczyć" Trójki, zwłaszcza przez taki skandal jak zdejmowanie piosenek. Marek natomiast nie odszedł z Trójki dlatego, że nie akceptował opcji politycznej Skowrońskiego. Odszedł, ponieważ nowe dyrektorstwo robiło bałagan w ramówce, vide case przedłużony koncert w Trójce w ogródku, gdzie Markowi pozostawiono 40 minut na audycję (powitanie, piosenka, zapowiedź, piosenka, pożegnanie - parodia audycji!)
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: prz_rulez »

O, czesc Konradzie. Szkoda, ze zawitales akurat w takich, a nie innych okolicznosciach.
Takie dwie drobne kwestie.
1. Akurat w latach 2007-2010 pojawialo sie na liscie sporo ciekawych rzeczy, a i komercja jakos zaznaczyla obecnosc (Feel, Sugababes, Jonas Brothers, etc.)
2. Akurat jedynka BBC bardzo zle mi sie kojarzy. Bardziej juz dwojka jak cos. Chociaz ona tez zaczela juz brac z komercji niekoniecznie to, co chcialbym uslyszec.
3. Fisz byl z Tajemnica na liscie juz prawie 20 lat, wiec jakie to nowe trendy ;)
4. Lp3.pl działa. Przy czym ja niezmiennie twierdzę, ze notowanie 1999 powinno sie tam pojawic (z odpowiednia adnotacja). Bo to tez jest falszowanie historii, tylko w druga strone.
Doggg
Posty: 259
Rejestracja: wt maja 19, 2020 4:47 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 17.04.1982
Lokalizacja: Warszawa

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: Doggg »

Konrad pisze: sob maja 23, 2020 7:35 pm Dawno mnie tu nie było, ale ostatnie wydarzenia spowodowały, ze napiszę parę słów

Co do Trójki to jako radio publiczne czyli misyjne powinno mieć jak najszerszą ofertę zarówno dla lewicowej, centrowej jak i prawicowej części społeczeństwa jeśli chodzi o programy publicystyczne. Jeśli każdy znajdzie cos dla siebie w tej i innych dziedzinach to słuchalność na pewno wzrośnie. Oczywiście należałoby przywrócić do pracy tych, którzy odeszli i oczywiście wpuścić trochę „świeżej krwi” to znaczy młodych, dynamicznych dziennikarzy. Pewnym wzorem byłoby dla mnie BBC Radio 1, gdzie w ogóle nie ma reklam. Wówczas przekazanie i 4 mld pln na media publiczne nie wywołałoby u mnie niesmaku.

Co do politycznego kontekstu całej afery z LP3

Wydarzenia, które opisuje piosenka Kazika nigdy nie powinny mieć miejsca. To jest niestety taki moment zgubny dla partii politycznej, która sądzi, ze teraz to może wszystko. Otóż nie. Ten swego rodzaju panujący tam „sanacyjny” model zarządzania sprawił, że ktoś nadgorliwy uznał, ze dostanie burę z góry za to, że ten utwór jest na 1-szym. Wielkim błędem było unieważnienie tego notowania już po jego wyemitowaniu. Druga strona tez postanowiła to wykorzystać krzycząc o „cenzurze”. W czasach youtuba, Internetu, szeregu telewizji ciężko mi uwierzyć w cenzurę, ale być może się myle. Myślę, że obie strony miały świadomość, że tak czy siak w kolejnym tygodniu ten Kazik i tak będzie numerem 1. Co do systemu glosowania na pewno trzeba go wzmocnić, zautomatyzować o ile jest to technicznie możliwe, żeby tego ręcznego odrzucania fakowych głosów było jak najmniej.

Tradycja LP3

Pierwsze notowania listy trójki słuchałem jako 4-letni, 5-letni chłopak. W 1992 roku jako 13-latek zacząłem notować w zeszyciku i robiłem to do wiosny 2002 roku. W latach 90-tych lista była dla mnie wielką inspiracją i czymś wyjątkowym. Tak samo pewnie dla wielu forumowiczów. Dlatego w tym kontekście myślę, że kierownictwo powinno przeprosić Pana Marka za całą zaistniała sytuację bez względu na to jaki ma on osobiście stosunek do polityki, życia i w ogóle czegokolwiek. Pan Marek w przeciwieństwie do Pana Wojciecha nigdy nie angażował się w politykę. Kierownictwo powinno przekonać także pana Piotra Barona do kontynuowania listy Trójki, bo jest to wielka tradycja, której bardzo będzie brakowało. To co stworzył Pan Marek czyli Lista powinna trwać do samego końca świata

Proces erozji LP3

Oczywiście tradycja listy jest ważna, ale czas płynie i niewątpliwie odciska piętno na samej muzyce i liście. Myślę, że LP3 przeżyła pierwszy kryzys przy pierwszym odejściu Pana Marka do Złotych Przebojów. Te 13 lat temu tez uroniłem nie jedną łzę, gdy w serwisach radiowych podano informacje, że Pan Marek rozstał się Trojką. Z wielką radością odetchnąłem gdy w 2010 roku powrócił i wraz z panem Piotrem prowadził listę ponownie. Tylko właśnie na druga dekadę XXI wieku przypada proces swego rodzaju „erozji” listy. Najpierw zniknęły tak lubiane przeze mnie podwójne pozycje poczekalni, a następnie coraz częściej utwory wchodziły z pominięciem poczekalni i po 2, 3 tygodniach wypadały, co w przeszłości zupełnie nie miało miejsca. Coraz częściej też pojawiały się nowości na 1-szym z pominięciem poczekalni czy też w dolnych partiach top10. Tak naprawdę początek zmian na gorsze to jakiś 2013 rok. Lista została opanowana przez fankluby. Oczywiście fani Depeche Mode powiedzą, ze Heaven to fantastyczny kawałek, ale czy jest to najlepszy utwór Depeche Mode ogolnie wśród fanów i niefanów? Pewnie nie i znów utwór zdobywa ponad 540 punktów w podsumowaniu wszechczasów. Potem parę lat później Where’s the Revolution? Niewiele mniej. Ogólnie podsumowanie wszechczasów robi się pełne utworów z ostatnich lat. Oczywiście to zjawisko jest spowodowane coraz mniejsza liczba głosujących i słuchających. W ostatnich latach nawet po 2, 3 utwory trafiały do tego zestawienia. A potem dochodzą do tego absurdy typu Wojenka Lao Che 14 razy na 1 a tylko ponad 450 punktów i td i tp…. A już kompletnym kuriozum jest „Jestem w niebie” Fisza raz na 22 potem trochę do góry, potem znów 22 i raptem nagle na 4-te, tak jakby na siłę miało przebić Niepokonanych.

Nowe trendy

Pan Marek powiedział, że lista otwiera się na nowe trendy mówiąc tylko o Fiszu. Jest kilku artystów takich jak Król, Greta, Cigarettes after Sex, Daria, Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, Leski, Sosnowski, ale nadal biorac pod uwagę skale listy top50 i ostatnie 5 lat tych nowych artystów jest wciąż za mało. Jeżeli granie utworu w radiu jest ściśle związane z tym, ze za danym wykonawcą stoi wytwórnia płytowa to to trzeba zmienić. To radio powinno promować jak najszerszy wachlarz artystów, nawet tych mało znanych. Gdybym wiedział, że na liście zobaczę takie utwory nawet nie w top10, ale w poczekalni to na pewno bym co tydzień słuchał. Jeżeli chodzi o nowych artystów to najbardziej przydałaby się promocja polskich mniej znanych artystów, ale tych zagranicznych również. Myślę, ze Pan Marek jest również tego świadom dlatego redakcja muzyczna powinna być poszerzona o osoby, które takich artystów będą wyszukiwać i wrzucać do play listy. Wtedy nawet przy spadającej słuchalności radio słuchalność LP3 na pewno by wzrosła.

Prośba

Bardzo proszę o reaktywację archiwum LP3, bo to jest jednak bardzo dobra strona. Można się zatrzymać na numerze 1998 i poczekać na dalszy rozwój zdarzeń.
Konrad, dziękuję Ci za ten post. Napisałeś resume, które idealnie oddaje sytuację PR3 i Listy.
adrianec
Posty: 10656
Rejestracja: ndz gru 03, 2006 5:01 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: adrianec »

trzeci lub czwarty raz w historii Listy Przebojów Radia Zet piosenka trafia na 1. miejsce od razu
WŁAŚNIE "TWÓJ BÓL JEST LEPSZY NIŻ MÓJ" KAZIKA TO ROBI! słuchajcie
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowanie 1998 - 15.05.2020 - Marek Niedźwiecki

Post autor: prz_rulez »

@Kajman: Miszon wspominal, ze po notowaniu, gdzie sie dostal Feel, zostal wywalony na kilka dni. Wiec nic dziwnego, ze potem wypadl w top 50.
A wczesniej faktycznie byl przez killa tygodni i nie robil zadnej sensacji, bo i ja, a pewnie tez i wielu, mialo do niego stosunek: "ani ziebi, ani grzeje". Ciekawe w sumie, jak wygrana w Sopocie calkowicie zmienila postrzeganie Feela.
Zablokowany