Ira - Wiara

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

Awatar użytkownika
Arkano
Posty: 3252
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 7:38 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: n. 283 - przełomowe
Lokalizacja: Śrem

Ira - Wiara

Post autor: Arkano »

W '93 ukazały się dwie wersje utworu Wiara: albumowa (samej Iry) oraz charytatywna (z udziałem gwiazd) na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Pierwsza na lp3 pojawiła się albumowa i to ją zagrano w debiucie (not. 583 z 16 kwietnia); Ira z Przyjaciólmi (wg wiki) ukazała się w następnym miesiącu.

Mam pytanie o status tej wersji z Przyjaciółmi. Czy z czasem obie zaczęły być traktowane równorzędnie i grane naprzemian, czy podstawą była wciąż wersja z albumu "1993 rok" a singiel na WOŚP używany był tylko wyjątkowo? Może ma ktoś zapisane w jakich notowaniach była grana wersja Ira z Przyjaciółmi? (na pewno poleciała w not. 600)
kajman
Posty: 64197
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ira - Wiara

Post autor: kajman »

O ile pamięć mnie nie myli, to była grana ta z przyjaciółmi. Ja nawet nie kojarzę, że była grana ta podstawowa.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15290
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ira - Wiara

Post autor: Miszon »

W notowaniu 666 zagrano wersję z przyjaciółmi?
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Ira - Wiara

Post autor: JaceK »

Co jest w tym temacie do poprawienia? uzupełnienia?
Awatar użytkownika
Arkano
Posty: 3252
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 7:38 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: n. 283 - przełomowe
Lokalizacja: Śrem

Re: Ira - Wiara

Post autor: Arkano »

Miszon pisze: pt kwie 24, 2020 10:08 pm W notowaniu 666 zagrano wersję z przyjaciółmi?
To są dobre poszlaki. W 666 była standardowa, tak samo w podsumowaniu roku 1993 prezentowanym przez P.Kaczkowskiego.
Nie wiem jak była grana w podsumowaniu 15 lat lp3 (i czy w ogóle Ira wtedy załapała się wtedy na antenę - zajęła 25 miejsce)
Na trackliście not. 601 ktoś ręcznie dopisał "& Przyjaciele" - duża szansa że ta wersja na WOŚP wtedy poleciała.
JaceK pisze: sob kwie 25, 2020 1:04 pm Co jest w tym temacie do poprawienia? uzupełnienia?
Poczekajmy na wyniki śledztwa, być może będzie coś do uzupełnienia , być może nie.
.
Dekodi
Posty: 309
Rejestracja: wt mar 14, 2006 11:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: Not. 96 z 18.02.1984
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Ira - Wiara

Post autor: Dekodi »

Po analizie moich kaset z nagraniami z Listy ustaliłem, że wersja z Przyjaciółmi została zagrana w notowaniu 595, bo w kolejności nagrałem na kasecie Stinga - Seven days (nowość), Ira - Wiara i Guns N'Roses - Civil war (nowość).
Co do wersji poza oczywistościami można dodać, że w tekście na wyraźną sugestię Czesława Niemena zmieniono tekst i zamiast "... mieć prawo do walki...", wykonawcy śpiewają "...mieć prawo do życia...". Kojarzyłem, że skądś pamiętam tę dyskusję w studiu na temat zmiany tekstu, a potwierdza to też Wikipedia i widać to w materiale nagranym podczas sesji na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=axypQqx3TYg

od 7:16 do 9:50- swoją drogą ciekawa dyskusja nad jednym słowem w tekście, do której włączyła się nawet Pani Maryla Rodowicz
Awatar użytkownika
Martyr
Posty: 9272
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 7:38 pm
Lokalizacja: Elbląg

Re: Ira - Wiara

Post autor: Martyr »

Dekodi pisze: sob kwie 25, 2020 7:15 pmCo do wersji poza oczywistościami można dodać, że w tekście na wyraźną sugestię Czesława Niemena zmieniono tekst i zamiast "... mieć prawo do walki...", wykonawcy śpiewają "...mieć prawo do życia...".
potwierdzam, jest zmieniony tekst (tak jak pisze dekodi), odkryłam to jakiś czas temu. Wersja z Przyjaciółmi fajna, brzmi bardziej emocjonalnie :)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15290
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ira - Wiara

Post autor: Miszon »

Ja też ją wolę, ale też ją pierwszą poznałem, leciała często w Clipolu. Tę bez przyjaciół po raz pierwszy właśnie w 666 notowaniu usłyszałem. I zgadzam się, że jest mniej emocjonalna
ODPOWIEDZ