Błędy na LP - zbiorczo

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

bartekbartek
Posty: 2
Rejestracja: śr lip 18, 2018 12:53 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2016

Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: bartekbartek »

Witam.

Mój pierwszy wpis na forum.
Dotyczy błędów, jakie udało mi się znaleźć w całej bazie utworów zagranicznych LP3, przeszukując zakładkę Eksploracja i artystów / wykonawców ze znaczkiem ZG.
Oto 3 listy:
- lista błędów z poprawkami
- źródło prawidłowych form w Wikipedii angielskiej
- źródło prawidłowych form z portalu discogs

Jest / Winno być:
1. P!nk - Stupid Girl / Stupid Girls
2. P!nk - U + UR Hands / U + Ur Hand
3. Prodigy / The Prodigy
4. The Goo Goo Dolls / Goo Goo Dolls
5. The New Radicals / New Radicals
6. The Steve Miller Band / Steve Miller Band
7. TOTO / Toto
8. Toto - Turning Point / The Turning Point
9. Chris Rea - Blue Café / The Blue Cafe

Wikipedia angielska:
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Stupid_Girls
2. https://en.wikipedia.org/wiki/U_%2B_Ur_Hand
3. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Prodigy
4. https://en.wikipedia.org/wiki/Goo_Goo_Dolls
5. https://en.wikipedia.org/wiki/New_Radicals
6. https://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Miller_Band
7. https://en.wikipedia.org/wiki/Toto_(band)
8. https://en.wikipedia.org/wiki/Toto_discography - znaleźć w tekście
9. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Blue_Cafe - znaleźć w tekście

Portal discogs:
1. discogs.com/Pnk-Stupid-Girls/master/128127
2. discogs.com/pnk-U-Ur-Hand/master/128128
3. discogs.com/artist/66852-The-Prodigy
4. discogs.com/artist/252661-Goo-Goo-Dolls
5. discogs.com/artist/57954-New-Radicals
6. discogs.com/artist/29815-Steve-Miller-Band
7. discogs.com/artist/68693-Toto
8. discogs.com/Toto-The-Turning-Point/release/2898170
9. discogs.com/Chris-Rea-The-Blue-Cafe/master/510583
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: JaceK »

Rzetelnie przygotowany raport. Dziękuję!

Oczekuję teraz na komentarze Forowiczów...
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: konwicki1980 »

Co do TOTO/Toto, to temat już chyba był wałkowany. Podobnie jak IRA/Ira. Zespół stylizuje swoją nazwę od lat, więc dlaczego nagle mielibyśmy pisać małą literą :) Myślę, że akurat ta zmiana niczemu by nie posłużyła.
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: Piotr »

bartekbartek pisze: śr lip 18, 2018 1:06 pm 4. The Goo Goo Dolls / Goo Goo Dolls
6. The Steve Miller Band / Steve Miller Band
W zależności od tego kiedy został wydany dany utwór raz nazwa jest z „The”, a raz bez i nie można tego ot tak wpiąć w jeden szymelek.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19440
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: jollyroger72 »

JaceK pisze: pt lip 20, 2018 9:59 pm Oczekuję teraz na komentarze Forowiczów...
Bardzo proszę :)
bartekbartek pisze: śr lip 18, 2018 1:06 pm Jest / Winno być:
1. P!nk - Stupid Girl / Stupid Girls
2. P!nk - U + UR Hands / U + Ur Hand
8. Toto - Turning Point / The Turning Point
9. Chris Rea - Blue Café / The Blue Cafe
Zgadza się, tytuły należy poprawić.
bartekbartek pisze: śr lip 18, 2018 1:06 pm Jest / Winno być:
4. The Goo Goo Dolls / Goo Goo Dolls
5. The New Radicals / New Radicals
6. The Steve Miller Band / Steve Miller Band
Tutaj również zgoda, też używam takich właśnie zapisów. Choć prawda jest taka, jak pisze Piotr (zwłaszcza w przepadku SMB).
bartekbartek pisze: śr lip 18, 2018 1:06 pm 7. TOTO / Toto
Nie wypowiadam się, jak być powinno. Ja od zawsze piszę TOTO.
bartekbartek pisze: śr lip 18, 2018 1:06 pm 3. Prodigy / The Prodigy
Ten temat przerabialiśmy kiedyś z Piotrem. Generalnie piszemy The Prodigy. Wyjątek stanowi album "The Fat Of The Land". Jest to jedyny album zespołu wydany jako "Prodigy", bez "The" w nazwie.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: Miszon »

Co do Radicalsów, GooGoo i Millera potwierdzam: wykonawcy zmieniali zapisy. Np najbardziej znany utwór Radicalsow był z The w nazwie. Iris z kolei bez (tu nie jestem pewien), oni The mieli zdaje się wcześniej.

Także w tych przypadkach trzeba by chyba zrobić research przy każdym utworze i ewentualnie zrobić w archiwum "dwa podmioty wykonawcze", tyle że ze sobą powiązane.
Ale nie wiem czy to nie zrobi więcej szkód niż pożytku.
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: ku3a »

bez przesady. to są 2 różne zespoły? nie, jeden i ten sam. tyle że po prostu kiedyś mieli kaprys napisać na okładce tak, a kiedyś tak. jakbyśmy ślepo patrzyli na okładkę, to niektóre zespoły by czasem nie miały nazwy, bo na okładce nie jest nic napisane.
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: Piotr »

ku3a pisze: wt lip 24, 2018 7:33 am bez przesady. to są 2 różne zespoły? nie, jeden i ten sam. tyle że po prostu kiedyś mieli kaprys napisać na okładce tak, a kiedyś tak. jakbyśmy ślepo patrzyli na okładkę, to niektóre zespoły by czasem nie miały nazwy, bo na okładce nie jest nic napisane.
Nie do końca się z Tobą zgodzę. Np. taki Prince i Symbol. To też są dwaj różni wykonawcy? Nie, a respektujemy dwa różne zapisy chociaż miał taki kaprys.
bartekbartek
Posty: 2
Rejestracja: śr lip 18, 2018 12:53 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2016

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: bartekbartek »

No, rzeczywiście, nie pomyślałem do końca o kwestii zmiany nazwy przez danego, jednego i tego samego wykonawcę, tj. przypadku, kiedy nic się w składzie zespołu / wykonawcy (w sensie personalnym) nie zmienia.

Uważam tak: jeżeli wykonawca zmienia swoją nazwę / nazwisko w pewnym momencie swojej kariery (może to robić wiele razy, kiedy tylko chce) i wydaje utwór ze zmienioną nazwą, to należy to zaakceptować, tzn. zapisywać ten utwór z TĄ ZMIENIONĄ NAZWĄ - taką, pod jaką wydał ten utwór oficjalnie na swojej płycie, przy czym zmiana nazwy oznacza tu wszystko, tj. każdą zamianę, dodanie i usunięcie nawet pojedynczej litery uwzględniając tu też wielkość liter. Czyli wielkie "A" i małe "a" to już jest zmiana! Także zwykłe "e", a "e z kreską" (np. wyraz "Cafe" - różnie pisany) to także jest zmiana - bo to inna litera!

Przykłady:
1/ raz Jon Bon Jovi wydawał jako Bon Jovi (Always, Runaway), a potem jako Jon Bon Jovi (Blaze of Glory)
2/ Chris Rea - Blue Café / The Blue Cafe [litera "e"]

Nie wiem, jak z tym TOTO / Toto oraz Prodigy / The Prodigy, ale zasada ta winna obowiązywać wszystkie utwory i wszystkich wykonawców tak samo!

W takim razie, jeśli Prodigy wydaje piosenkę jako Prodigy, to w katalogu wykonawców ma być na literę P. A jeśli wydał piosenkę jako The Prodigy, to w katalogu ma być na literę T.
Trudno, jeśli zmienił sobie nazwę zespołu, jego sprawa, ale musi się liczyć z tym, że w sensie ewidencji stworzył nowy zespół. Czyli sytuacja tu jest analogiczna, jakby dana grupa osób założyła dwa zespoły. Tak samo jak przedsiębiorca może być właścicielem dwóch różnych jednoosobowych firm, które sam założył i raz wystawia fakturę jako firma A, a raz jako firma B. Jak chce zmienić nazwę firmy, to tak naprawdę zakłada nową firmę, nowy byt ewidencyjno-katalogowy. A to, że w sensie osób i działalności nic się nie zmienia, to jak już coś, to trzeba to zaznaczyć jako osobny parametr w bazie przy tej pozycji, czyli przy Bon Jovi można zapisać, że wydawał także (inne utwory) pod nazwą Jon Bon Jovi, i na odwrót. Na pewno nie można połączyć, wrzucić do jednego worka.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: JaceK »

W takim razie, jeśli Prodigy wydaje piosenkę jako Prodigy, to w katalogu wykonawców ma być na literę P. A jeśli wydał piosenkę jako The Prodigy, to w katalogu ma być na literę T.
Niekoniecznie... przyjmuje się też w takich przypadkach zasadę:

Kod: Zaznacz cały

The Animals		=>	Animals, The
The Band of Holy Joy	=>	Band of Holy Joy, The
The Beach Boys		=>	Beach Boys, The
The Beatles		=>	Beatles, The
The Prodigy		=>	Prodigy, The
Jest to pewne rozwiązanie, kompromisowe... nie mam 100% przekonania.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: Miszon »

Bon Jovi to nie jest chyba dobry przykład, bo jako Jon to były nagrania solowe wokalisty zespołu Bon Jovi.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9891
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: bobby-x »

bartekbartek pisze: ndz lip 29, 2018 3:08 pm W takim razie, jeśli Prodigy wydaje piosenkę jako Prodigy, to w katalogu wykonawców ma być na literę P. A jeśli wydał piosenkę jako The Prodigy, to w katalogu ma być na literę T.
Witam, zaglądam rzadko do poprawek ale tu muszę zabrać głos. Takiej bzdury Nowy Kolego to jeszcze nie słyszałem, poczytaj co to jest to THE oraz A. Czasem pod P czasem pod T. Dobre, dobre, jestem rozbawiony prawie do lez. Kup sobie Kolego za 80$ jedną książkę z serii Joela Whitburna np o singlach amerykańskich, może wtedy trochę rozjaśni Ci się w głowie. pozdrawiam.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9891
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Błędy na LP - zbiorczo

Post autor: bobby-x »

bartekbartek pisze: ndz lip 29, 2018 3:08 pm Tak samo jak przedsiębiorca może być właścicielem dwóch różnych jednoosobowych firm, które sam założył i raz wystawia fakturę jako firma A, a raz jako firma B. Jak chce zmienić nazwę firmy, to tak naprawdę zakłada nową firmę, nowy byt ewidencyjno-katalogowy.
Chyba jeszcze nie prowadziłeś firmy. Jestem właścicielem firmy i zmiana jednej literki w jednej z nich nie powoduje tego, że mam nową firmę. Na przykład moja firma nazywała się do 30 września "trzy różowe świnki", ale przegrałem proces sądowy o zastrzeżenie w UE tej nazwy bo ktoś ją zgłosił dzień przede mną. Zmieniam nazwę od 1 października na "cztery różowe świnki", te same osoby pracują, ten sam NIP, wszystko po staremu. Czy to jest nowa firma, no nie.
ODPOWIEDZ