Wasze propozycje regulaminu forum

Czy podobało się ostatnie notowanie? Niekoniecznie ostatnie, ale może jakiś utwór szczególnie przypadł do gustu? Chcesz agitować do głosowania na konkretny „numer”? Wyraź tutaj swoją opinię...

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Piotr »

Oczekujemy Waszych propozycji regulaminu tego forum, warunkow przestrzegania regulaminu oraz kar jakie moga spotkac tych co go lamia.
Mamy nadzieje, ze padnie tu sporo propozycji, nad ktorymi wspolnie bedzie mozna podyskutowac i zmontowac taki, ktory bedzie przez wszystkich zaaprobowany i "wcielony" w zycie.
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: słoik »

Ja to bym wprowadził zakaz nieadekwatnego używania emotikonów, ale wiem, że na to nie ma szans.

Mam spore wątpliwości, czy forum naprawdę potrzebuje regulaminu. Dotychczas obywał się bez niego. Rozumiem, że wielu osobom przeszkadza obniżenie jakości dyskusji, pytanie czy podwyższyć te standardy da się za pomocą katalogu nakazów, zakazów i przyzwoleń. Forum obumierało kilka miesięcy temu, ja obserwuję raczej jego lekkie ożywienie, choć jeszcze daleko nam do najwyższej formy sprzed powiedzmy dwóch, trzech lat. Nie wiem czy da się wyegzekwować nakazu bycia bardziej elokwentnym, chyba że zmusimy wwasa do częstszych wizyt w trakcie komentarzy. Tak naprawdę jedyne kontrowersje wzbudzają chyba wątki z komentarzami, pozostałe działy są zbyt wyspecjalizowane i sterylne, by powodować jakieś tarcia. Nie przypominam sobie też jakichś istotnych pyskówek, które przekroczyłyby ramy przyzwoitości. Jeżeli w ogóle, to raczej zdarzały się krótkie, czasem ostre wymiany zdań, może jakieś mniej delikatne słowo i tyle (pamiętam utarczki kajmana z obserwem? o a-ha, ale albo macie inną wrażliwość, niż ja, albo główne starcie gdzieś mnie ominęło; przypomniał mi się teraz pewien mój incydent z asią, podczas którego ja przynajmniej całkiem nieźle się bawiłem, a i ona miała też dobry humor). Naprawdę trzeba mocno poszperać w pamięci i archiwalnych wpisach, by natrafić na jakieś naganne zachowanie.
Awatar użytkownika
wwas
Posty: 2463
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:53 pm

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: wwas »

słoik pisze:chyba że zmusimy wwasa do częstszych wizyt w trakcie komentarzy
Boję się, że to by nie pomogło. Parę razy próbowałem i nie udało mi się napisać nic specjalnie mądrego, za to trudniej mi się było wtedy skupić na słuchaniu. Chyba jednak lepiej sobie radzę w innych gatunkach literackich.
(przepraszam za offtop)
Tomekk
Posty: 10727
Rejestracja: pt lip 28, 2006 1:06 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Tomekk »

No właśnie tyle lat dawaliśmy radę bez regulaminu (spisanego) i jakoś nie było większych problemów.
Jeśli jednak pojawi się jakiś regulamin, to będziemy musieli (jednogłośnie czy większością głosów) ustalić także sankcje za jego złamanie.
Poza tym, kto by niby podejmował decyzje w poszczególnych przypadkach jego naruszenia? Admin? rada starszych?
Chodzi mi o sytuacje niejednoznaczne, a nie o ewidentne złamanie postanowień regulaminu.
Jednak bardzo pozytywnie odbieram dyskusję na temat ustanowienia takich "forumowych" norm. Przynajmniej nic nie jest nam narzucone z góry".
bear
Posty: 2323
Rejestracja: sob maja 31, 2008 6:22 pm

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: bear »

Uprzedzając ewentualne pytania - nie zamierzam wracać do aktywnego życia na tym forum. Od dawna byłem nim zmęczony, a odkąd przestałem się tutaj udzielać w piątkowe wieczory to odzyskałem dawną frajdę z słuchania listy.
Tak, słuchanie Listy Przebojów Programu Trzeciego nadal sprawia mi wielką przyjemność (chociaż zdaję sobie sprawę z jej niedoskonałości), i pewnie dlatego nie mogłem się tutaj w pełni odnaleźć, czułem się strasznym dziwakiem, nie widziałem tutaj już dla siebie przestrzeni.
Ale tu gdzie jestem teraz, jest mi dobrze, i tak pozostanie.
Jednak nadal tu zaglądam, i wiadome wątki śledziłem z zainteresowaniem, no i nawet pokusiłem się o coś takiego.

Taki tam, utopijny miniregulamin, wysłany zza moich forumowych zaświatów...

1. Rejestrując się na forum, zwracam szczególną uwagę na tekst napisany drobniejszym druczkiem na górze: "forum pozytywnie zakręconych wokół LP3". I zastanawiam się, czy to aby na pewno jest miejsce dla mnie.
2. Pisząc na forum myślę o tym, że ktoś te słowa będzie musiał czytać. Nie traktuję forum jako kolejnego internetowego śmietnika czy innego czata. Staram się pisać tylko wtedy, gdy mam coś do powiedzenia. Staram się, by moje słowa wnosiły jakąkolwiek treść do dyskusji - nawet, gdy to będą tylko dwa słowa.
3. Forum nie jest dla mnie miejscem do wyrażania swoich życiowych frustracji. Jest miliard lepszych opcji na rozpoczęcie weekendu, niż słuchanie audycji w których 69% procent utworów to w moim mniemaniu gnioty. Przecież do cholery musi być coś, co jeszcze sprawia mi przyjemność. Film, książka, wyjście ze znajomymi, jogging, zabawa z kotem?
4. Szanuję swoich współforowiczów. Nie oszukuję ich, nie tworzę kilku równoległych kont, nie głosuję z nich na te same utwory, nie rozmawiam sam ze sobą, nie robię przez długie miesiące wszystkich w to, o czym śpiewał Grabaż w jednym ze swoich największych przebojów. A gdy prawda wychodzi na jaw, nie idę w zaparte, nie wydaję śmiesznych oświadczeń, nie robię z siebie jeszcze większego idioty.
5. Staram się zachowywać życzliwie wobec innych forowiczów i słuchaczy Trójki. Szanuję ich gusta, nie ubliżam na forum - w sposób dosłowny lub zawoalowany. Nie trolluję, nie prowokuję. Mam świadomość, że po drugiej stronie też są żywi ludzie.
6. Gdy krytykuję, to staram się to robić w sposób konstruktywny i przemyślany. Okrzyk: "Rzygam Andrusem!!!!!" to nie jest konstruktywna krytyka.
7. Jeśli wchodzę na forum tylko po to, by opluć trójkowych redaktorów. bo moich ulubieńców dalej nie ma w zestawie (a ja przecież znam się na muzyce najlepiej i tylko splot niekorzystnych okoliczności lub zwyczajny pech sprawił, że teraz nie jestem na ich miejscu, a na pewno byłbym od nich dużo bardziej kompetentny) to może zamiast logowania się tutaj pora pomyśleć o wizycie u jakiegoś specjalisty.
8. Moje życie (także to, że słucham Listy Przebojów Programu Trzeciego) jest wynikiem mojego wyboru. Jeśli nie lubię swojego życia, to może nadszedł czas aby zacząć dokonywać w nim lepszych wyborów.
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: słoik »

To raczej bardziej jakieś memento, niż regulamin. W każdym razie nie wyobrażam sobie JacKa czy Piotra egzekwujących ode mnie dokonywania lepszych wyborów w życiu i ewentualnego karania za bezczynność w tym względzie. Jeśli rzeczywiście potrzebujemy regulaminu, myślę, że przydałoby się coś mocniej skonkretyzowanego i sformalizowanego.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11814
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: adameria »

Póki co, cieszę się, że powstał ten wątek. Mam nadzieję, że będzie bardziej konstruktywny niż nasze (przepraszam tych, którzy w nich nie uczestniczyli) przepychanki.

Potrzeba matką wynalazków!

Pod tym co napisał bear sam mogę się podpisać, choć to nie jest opracowany regulamin, aczkolwiek to może być punkt wyjścia do dyskusji.
Zaznaczam, że zdaję sobie sprawę, że sam nie jestem święty, ale zostawmy offtopy...
Wypadałoby także poinformować jakoś wszystkich użytkowników o tym, że taki wątek powstaje, żeby znów nie było pretensji, poniekąd słusznych, że coś kogoś ominęło.

Edit: Podpięte u góry forum, bardziej już nie można. Cofam ostatnie zdanie.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22010
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Yacy »

bear, nie zaproponował regulaminu, ale wzbudził moje wspomnienia, że tak kiedyś było... może nie w 100%, ale jednak.
nie napiszę kiedy to się skończyło, bo to był proces.
adameria pisze:Edit: Podpięte u góry forum, bardziej już nie można. Cofam ostatnie zdanie.
No ja tego nie widzę. Widzę tylko w poszczególnych działach u góry, ale wchodząc na forum i wybierając tylko np. "nieprzeczytane posty", nie zobaczę tego ogłoszenia. Może by tak dać jako ogłoszenie na głównej, na jakiś czas.
kamil_snk
Posty: 2101
Rejestracja: pt sty 02, 2009 7:27 pm
Lokalizacja: Sanok/Rzeszów

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: kamil_snk »

Jak dla mnie - punkty 2, 5, 6 i większość 4 u beara są całkiem rozsądne i po lekkiej modyfikacji mogłyby wejść do regulaminu. Co do kar za nieprzestrzeganie - na pewno uważam że należy rozdzielić użytkowników zielonych (którym należy co najwyżej zwrócić uwagę i odesłać do regulaminu, jeśli go nie łamią w jakiś baaardzo poważny sposób) i tych starszych stażem. Może jakiś system ostrzeżeń? Żeby kary raczej edukowały. W sensie - użytkownik xxx dostaje upomnienie z wyjaśnieniem (i następnym razem już tak nie robi), a nie od razu bana, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuacje dyskusyjne.

Taka dopiska - chodzą mi po głowie raczej pewne wytyczne, dalej z dużym odniesieniem do zdrowego rozsądku użytkowników, ale jednak troszkę skonkretyzowane, z ewentualnymi karami. Coś idącego bardziej w kierunku "utopijnego miniregulaminu" beara niż wielostronicowe "to wolno a tego nie".
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11814
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: adameria »

Oczywiście, że taki dokument powinien być krótki i rzeczowy, zakładać tylko pewne ramy postępowania.
W zasadzie już "Forum pozytywnie zakręconych wokół LP3" jest punktem startu.
Nikt nie czyta dokumentów długich i szczegółowych.
Przykładowo wystarczy napisać, że każdy użytkownik forum stara się stosować do ogólnej n-etykiety. Pod tym hasłem bardzo wiele się kryje.
Linki, które mogą się przydać:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta
http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82%C3 ... nternetowa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15290
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Miszon »

Dodałbym też jakiś punkt mówiący o tym, że posty krótkie i nie wnoszące żadnej głębszej treści będą kasowane, jako tzw. statsy (posty nabijające użytkownikowi statystyki postów na forum). W przypadku wielokrotnej recydywy spotka się to z upomnieniem słownym, a następnie oficjalnym ostrzeżeniem.
Awatar użytkownika
barb42
Posty: 5458
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 12:46 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: odkąd pamiętam
Lokalizacja: stela

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: barb42 »

Miszon pisze:Dodałbym też jakiś punkt mówiący o tym, że posty krótkie i nie wnoszące żadnej głębszej treści będą kasowane, jako tzw. statsy (posty nabijające użytkownikowi statystyki postów na forum). W przypadku wielokrotnej recydywy spotka się to z upomnieniem słownym, a następnie oficjalnym ostrzeżeniem.
Z ideą się zgadzam, a jak z realizacją tego punktu regulaminu, zwłaszcza w wątku z komentarzami do bieżącego notowania?
Często użytkownik X cytuje fragment postu użytkownika Y, a komentarz pod cytatem ma formę krótkiego zdania lub ... słowa.
Ten sposób komentowania praktykują zarówno forumowicze z opcji "jestem na nie", jak i z opcji przeciwnej.

Prześledziłam wybiórczo kilkanaście wątków z komentarzami, ostatnio zdecydowanie częściej gości słowo gniot, koszmar i smęt, bo jeśli głosuje się na 10 utworów i dla danej osoby one są super, a cała reszta nie i musi koniecznie przy pozostałych utworach zaznaczyć swoją niechęć, to wątek wygląda tak, a nie inaczej. Otwarta pozostaje kwestia, czy regulamin zmieni styl pisania danego użytkownika.
gżegoż

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: gżegoż »

Mi się wydaje, że zredagowanie takiego regulaminu, który pozwoliłby ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pewne drażliwe sprawy, z którymi od dawna na forum jest problem, będzie niemożliwe. Tutaj trzeba odwoływać się do rozsądku, kultury, przyzwoitości, obiektywizmu etc. poszczególnych użytkowników, a nie do poszczególnych punktów czy paragrafów. Te zagadnienia, z którymi od dawna jest problem i które powodują większość konfliktowych sytuacji, to zwłaszcza:

1) ostre, "hejterskie" wypowiedzi wciąż tych samych osób o wciąż tych samych utworach bądź wykonawcach, które bardzo regularnie pojawiają się na forum (zwłaszcza w trakcie piątkowych wieczorów podczas komentowania listy). Przepraszam zainteresowanego za podparcie się jego przykładem, ale o tym, że kajman szczerze nienawidzi ostatnich utworów Ani, wszyscy już doskonale wiedzą - i czy naprawdę jest konieczne, by regularnie co tydzień (a czasem także w środku tygodnia) dawać temu wyraz? To tylko najświeższy i najbardziej wyrazisty przykład - ale to, że wciąż te same osoby nieustannie nazywają te same utwory gniotami, koszmarami etc., ku irytacji ich fanów oraz znudzonych "neutralnych" forumowiczów, jest widoczne już od dawna. Ale czy to da się rozwiązać przy pomocy regulaminu? Przecież nonsensem byłoby wprowadzanie zapisu, że użytkownik X może maksymalnie Y razy skrytykować daną piosenkę, a każda kolejna taka wypowiedź będzie kasowana lub napominana. Tutaj trzeba wyłącznie odnosić się do dobrej woli każdego komentatora, by sam wyczuwał tę granicę, po przekroczeniu której jego wypowiedzi mogą stawać się nudne i irytujące.

2) wrażenie, że krytyka jednych wykonawców i ich utworów jest na forum całkowicie dopuszczalna, a drugich całkowicie zabroniona. To przykre, ale nieraz już miały miejsce sytuacje, gdy wyrażanie negatywnych opinii o niektórych kawałkach momentalnie spotykało się z bardzo ostrymi kontrami i argumentacją w stylu to jest niedopuszczalne, to jest nie na miejscu itp. (lub innymi mniej lub bardziej bezpośrednimi sugestiami, że tego typu opinie są tutaj bardzo niemile widziane), ale jednocześnie często te same osoby w jeszcze bardziej ostry sposób wypowiadały się o utworach, których same nie znoszą, a na wszelkie uwagi, że przesadzają bądź że innych to razi, odpowiadały w stylu przecież mam prawo do krytyki, to moje zdanie i chyba mam prawo je wyrazić, przecież mamy wolność słowa itp. Czasem nawet można odnosić wrażenie, że istnieje jakiś niepisany regulamin, który zabrania jakichkolwiek krytycznych uwag wobec poszczególnych wykonawców lub ich grup (i którego "złamanie" skutkuje bardzo zdecydowanym odporem ze strony części użytkowników, głównie tych najstarszych lub z największym stażem na forum), a jednocześnie daje pełne przyzwolenie na jazdę bez trzymanki po innych utworach/wykonawcach, których tamte "wpływowe" osoby - delikatnie mówiąc - nie lubią.
To jest zdecydowanie nie w porządku, ale nie sądzę, by dało się uregulować tę kwestię przy pomocy regulaminu. Znów trzeba raczej apelować do rozsądku, moralności i obiektywizmu zainteresowanych osób, a nie wprowadzać jakieś nieostre obostrzenia.

3) korzystanie przez niektóre osoby z kilku kont i głosowanie na kilka rąk. Dwie takie sytuacje w przeszłości (prawie) udało się udowodnić (choć nie na 100%) i wyeliminować, a w innych bardzo podobne głosowania mogą budzić pewne podejrzenia (ale tylko podejrzenia i nic ponadto). Takie praktyki są zdecydowanie nieuczciwe i powinny być twardo zwalczane - tylko jak? Sprawdzanie IP komputerów nie rozwiąże problemu, bo użytkownikom Neostrady często się ono zmienia, a przecież nawet z jednego miejsca w pełni "legalnie" mogą głosować różne osoby. Co więc zrobić? Czy sprawdzać wszystkich głosujących użytkowników, a gdy się pojawi takie samo IP, to żądać jasnych wyjaśnień typu jesteśmy mężem/żoną, bratem/siostrą, matką/synem, studentami-współlokatorami, sąsiadami mającymi w całej klatce taki sam numer identyfikacyjny, mieszkamy razem/obok siebie i korzystamy z jednego kompa/jednej sieci itp.? Można mieć spore wątpliwości, czy byłoby to najwłaściwsze rozwiązanie. Czy ktoś ma jakieś pomysły, jak można byłoby ten problem rozwiązać? Czy jest w ogóle możliwość sformułowania takiego punktu regulaminu, którego egzekwowanie zagwarantowałoby pełną uczciwość w tym względzie?
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: słoik »

Miszon pisze:Dodałbym też jakiś punkt mówiący o tym, że posty krótkie i nie wnoszące żadnej głębszej treści będą kasowane, jako tzw. statsy (posty nabijające użytkownikowi statystyki postów na forum). W przypadku wielokrotnej recydywy spotka się to z upomnieniem słownym, a następnie oficjalnym ostrzeżeniem.
Dajmy na to fraza "A jeszcze tyle trzeba znieść. Allez!"
Czy to coś wnosi? Czy to ma głębszą treść? Czo to ma związek z Listą? Trzy razy nie.
Takie posty, powtarzające się wielokrotnie, ewidentnie służące nabijaniu, i tak już niemałego, dorobku statystycznego, powinny być kasowane bez żadnego ostrzeżenia jako zaśmiecające forum. A każdy kto używa słów obcojęzycznym powinien najpierw uprawdopodobnić, że posługuje się przynajmniej w jakimś stopniu danym językiem obcym (co w tym przypadku wydaje się być wątpliwe).
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11814
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: adameria »

słoik pisze:Dajmy na to fraza "A jeszcze tyle trzeba znieść. Allez!"
Czy to coś wnosi? Czy to ma głębszą treść? Czo to ma związek z Listą?
Słoiku, ale wszyscy, którzy czytali chociaż 2 wątki z komentowaniem bieżących notowań przy Twoim udziale wiedzą, że to jest Twój rodzaj pożegnania. Nie widzę nic złego w tym, że ktoś się wita i żegna w tym wątku. Nie chcę rozkładać wszystkiego na części pierwsze i analizować, ale chyba jasne jest, kiedy, że ktoś się żegna ze współforowiczami, to wnosi do wątku coś istotnego - swoje pożegnanie.

Proponuję nie rozdrabniać się aż tak, bo ten regulamin (czy regulamin?) bardziej powinien być czymś w rodzaju dekalogu niż podręcznikiem do kodeksu prawa karnego.
Powinniśmy raczej zastanowić się nad specyfiką tego forum - mam na myśli szczególnie głosowania do notowań i komentowanie bieżących notowań, żeby zapobiegać dziwnym sytuacjom, jakie miały miejsce.
W pozostałych działach nic złego za szczególnie się nie dzieje.
Pomyślmy konstruktywnie.
Dlaczego sytuacja zmusza nas do stworzenia regulaminu? Ja osobiście zapędziłem się w kozi róg.
Ogólnie powinna nas obowiązywać n-etykieta, ale jeśli jakiś dział wymaga, ze względu na swoją specyfikę, odrębnego i szczególnego potraktowania, bo n-etykieta nie jest wystarczająca
to warto jakieś zasady wprowadzić.
Zasady, bo reguły kojarzą się z pejoratywnym pojęciem wprowadzania kar, a czas spędzany na forum ma być przyjemnością. Prawda?
Natomiast łamanie zasad może być odbierane jako brak przystosowania się do danej (czyli w tym wypadku naszej) specyfiki i społeczności.
Nie pisałbym, że za 15 supergniotów ban na tydzień, a za 5 na dwa dni.
I tutaj należy spojrzeć na punkt 5 u beara. Znakomicie ujęte - jak zasada - krótko i na temat.
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: neon.ka »

Nie do końca mam czas być w pełni w temacie, ale chciałam tylko napisać takie moje spostrzeżenie/przemyślenie, które miałam już wtedy, gdy uczestniczyłam bardziej żywo w życiu forum, a więc także w komentowaniu notowań. Otóż mam bardzo wyraziste przeświadczenie, że wielu forowiczów źle się czuje/czuło w sytuacji, w której przez dłuższy czas nie pojawiał się nowy post [względnie - nowy WŁASNY post]. Więc pojawiały się wypowiedzi, które zawierały tylko uśmieszek albo słowo typu 'super', aby tylko coś się cały czas w temacie działo. I potem jest po dwadzieścia kilka stron tematu dotyczącego jednego notowania. To potrzebne naprawdę?... Niechby nawet 5 minut nikt nic nie napisał - świat by się zawalił?
Ja bym mimo wszystko przynajmniej przez jakiś czas usuwała takie posty, które nie są jakoś merytoryczne.
A przy tym jeszcze dodam, że pojawianie się rozmów na tematy off-topowe w komentowaniu notowań uwielbiałam wręcz, to był taki jakby wątek przewodni tych notowań - tak, jak Niedźwiedź często zarzucał jakimś pytaniem celowo albo przypadkiem i potem całe notowanie była interakcja w tym temacie ze słuchaczami. Zdecydowanie wolałam takie komentowanie od wstawiania emotikonek lub pojedynczych określeń na tak lub nie odnośnie konkretnych utworów.
LLucky
Posty: 5049
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: LLucky »

Tomekk pisze:Jeśli jednak pojawi się jakiś regulamin, to będziemy musieli (jednogłośnie czy większością głosów) ustalić także sankcje za jego złamanie.
Poza tym, kto by niby podejmował decyzje w poszczególnych przypadkach jego naruszenia? Admin? Rada starszych?
Chodzi mi o sytuacje niejednoznaczne, a nie o ewidentne złamanie postanowień regulaminu.
Moim skromnym zdaniem naturalna kolejność to taka, że od decyzji moderatorów użytkownicy odwołują się do administratorów, tylko że na tym forum nie ma wypracowanej hierarchii obowiązków, bo moderatorzy praktycznie nie mają co robić, ich robotę czasami załatwiają admini, więc ta naturalna hierarchia odpowiedzialności nie przystaje do tego forum.

Wydaje mi się, że regulamin powinien regulować przede wszystkim hierarchię kar, które byłyby dawane za uporczywe łamanie regulaminu, np. taką: ostrzeżenie na PW, ostrzeżenie publiczne, chwilowe wykopanie (kick, czyli taki ban na 3 minuty), ban na 3 godziny, ban na 3 dni, ewentualnie coś więcej (oby nigdy nie było potrzebne). Takie zdefiniowanie da możliwość najpierw uspokojenia użytkownika, potem zawstydzenia go (chyba że będzie dumny ze swego postępowania - wtedy efekt będzie odwrotny), a dopiero później podjęcia działań prewencyjnych mających na celu utrzymanie porządku na forum siłą.
słoik pisze:Dajmy na to fraza "A jeszcze tyle trzeba znieść. Allez!"
Dajmy na to słowo: "Dobranoc!" - czy ono coś wnosi? :lol:
No i pomijasz fakt, że często jest to para-fraza, np. "A jeszcze tyle trzeba zgnieść. Allez!" ;)

A tak bardziej serio to uważam, że skoro wątki komentujące listę są rodzajem czatu, to może by je kasować w całości po zakończeniu Listy? Może nie od razu, ale następnego dnia - czemu nie? Wszak czaty są ulotne...

A może uruchommy jakiś czat albo wróćmy do IRCowania - nie będzie wtedy nabijania statystyki i dokładania roboty adminom/moderatorom.
LLucky
Posty: 5049
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: LLucky »

Aha, i jeszcze jedno - na forum działa funkcja zgłaszania wpisów do moderacji - to ten trójkącik z wykrzyknikiem. Nie wiem, czy kiedykolwiek z niego korzystaliście, ale możemy na próbę zrobić tak, że przez kilka notowań będziemy zgłaszać te wpisy, które uważamy za niewłaściwe i po tym czasie przekonamy się, co najbardziej przeszkadza aktywnym forowiczom i co należy ująć w regulaminie.
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: słoik »

LLucky pisze: No i pomijasz fakt, że często jest to para-fraza, np. "A jeszcze tyle trzeba zgnieść. Allez!" ;).
Wyszukiwarka twierdzi, że pierwszy raz na forum użyto takiego zdania. Zgadzam się z wyszukiwargą.

Czy my dmuchamy na zimne, czy też naprawdę na forum zdarzają się posty wymagające stosowania ostrzeżeń, kicków, banów, ewaporacji? Chyba zupełnie jednostkowe. To, że jednej, dwóm czy dwudziestu osobom nie podoba się jakiś styl czy ton wypowiedzi nie powinno oznaczać raczej ich naganności. Może lepiej zamiast regulaminu stworzyć raczej jakiś kodeks etyczny na dziesięciolecie? Albo otworzyć wątek z książką skarg, wniosków, pochwał, życzeń i wyrazów troski?
Awatar użytkownika
Lemmy
Posty: 1220
Rejestracja: pt mar 08, 2013 11:13 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: jakiegoś czasu

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Lemmy »

słoik pisze:Czy my dmuchamy na zimne, czy też naprawdę na forum zdarzają się posty wymagające stosowania ostrzeżeń, kicków, banów, ewaporacji?
Orwell wiecznie żywy... O, już wyobrażam sobie tą ewaporację - kasowanie wszystkich postów delikwenta, czy cenzurowanie postów, w którym jest o nim mowa, itp. ;).
LLucky
Posty: 5049
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: LLucky »

słoik pisze:
LLucky pisze: No i pomijasz fakt, że często jest to para-fraza, np. "A jeszcze tyle trzeba zgnieść. Allez!" ;).
Wyszukiwarka twierdzi, że pierwszy raz na forum użyto takiego zdania. Zgadzam się z wyszukiwargą.
Tym bardziej mnie to cieszy, bo oznacza, że napisałem coś oryginalnego w stylu forowego klasyka. :D
słoik pisze:Czy my dmuchamy na zimne, czy też naprawdę na forum zdarzają się posty wymagające stosowania ostrzeżeń, kicków, banów, ewaporacji? Chyba zupełnie jednostkowe.
Tak, dmuchamy na zimne, choć prawdę mówiąc mleko już się wylało i trzeba wypić, co się nawarzyło. I moim zdaniem dmuchamy słusznie, żeby kiedyś nie odbiło się czkawką. Nawet jeśli miałyby to być przypadki jednostkowe, to nie będzie nikt nam w kaszę dmuchał.
kamil_snk
Posty: 2101
Rejestracja: pt sty 02, 2009 7:27 pm
Lokalizacja: Sanok/Rzeszów

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: kamil_snk »

słoik pisze:Może lepiej zamiast regulaminu stworzyć raczej jakiś kodeks etyczny na dziesięciolecie?
Uważam, że coś w tym stylu byłoby dobre, ale to jeśli chodzi o sprawy związane z narzekaniem itp. A do tego taki bardziej klasyczny regulamin obejmujący sprawy związane z netykietą.
miszony
Posty: 4748
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 4:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: wroclove

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: miszony »

Nie jestem może elokwentnym pisarzem ale postaram się napisać w miarę zwiężle co myślę w temacie regulaminu na forum lp3.

Bardzo podobają mi się słowa , które napisał użytkownik bear i od razu chciałbym naświetlić że cytat " Żygam Andrusem" padł z mojej klawiatury za co przeprosiłem i za co przepraszam tych, którzy nie doszukali się na forum moich przeprosin a poczuli się obrażeni moimi nie przemyślanymi słowami.
Teraz myślę że dobrze się stało..., przynajmniej dla mnie.
Po tym niefortunnym cytacie doszedłem do wniosku że forum nie służy wylewaniu osobistych frustracji, i problemów. Nie jest miejscem w którym się mścimy bo np. użytkownik A napisał że Madonna to gniot a ja mu dokopię i napiszę że Luxtorpeda i Deep Purple to kicha. I tak w kółko... nic z tego nie wynika, nic to nie wprowadza, niczego nie zmienia....
Forum powinno być raczej spotkaniem ludzi lubiących i ceniących dobrą muzykę bo tego też po części nawiązują słowa - Forum pozytywnie zakręconych wokół LP3...
Tak sobie myślę że każdy z nas z osobna powinien ,udzielając się na tym forum ,stworzyć swój własny etyczny, kulturalny regulamin. Po prostu zacznijmy od siebie i może wtedy będzie lepiej.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5185
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: konwicki1980 »

miszony pisze: Tak sobie myślę że każdy z nas z osobna powinien ,udzielając się na tym forum ,stworzyć swój własny etyczny, kulturalny regulamin. Po prostu zacznijmy od siebie i może wtedy będzie lepiej.
Pozdrawiam
Święte słowa.

Jakby co, to kiedyś też musiałem zmierzyć się ze stworzeniem "regulaminu" własnego forum i oto, co w nim zamieściłem:
1. Obowiązuje motto Andrzeja Słonimskiego: "Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie". Powinno wystarczyć. Nie prowadzimy tu w zasadzie moderacji, ograniczania wyobraźni użytkowników, zamykania tematów itp. itd. Jeżeli jednak pojawi się taka konieczność, kontrowersyjne wypowiedzi (wulgarne, namawiające do łamania prawa i tak dalej) będą usuwane bez uprzedzenia.
2. Już Mikołaj Rej powiedział, że Polacy nie gęsi i... Starajmy się więc pisać po polsku i zgodnie z zasadami języka polskiego.
(...).
4. (...) Jakakolwiek forma spamu na forum jest zakazana, jak również rejestracja bez chęci pisania postów, jedynie w celu wstawienia do profilu adresu strony internetowej, by podbić jej ranking w Google'u. Konta nieaktywne przez dłuższy czas będą usuwane.
I to by było na tyle w temacie.
LLucky
Posty: 5049
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: LLucky »

konwicki1980 pisze:I to by było na tyle w temacie.
A ja bym jeszcze temat pociągnął: czy mógłbyś zacytować pozostałe punkty Twojego regulaminu albo podać do niego odnośnik? Wydaje się być dobrym wzorcem do stworzenia naszego.
ODPOWIEDZ