A co z nazwą "Program Trzeci"?

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
pbd2
Posty: 1227
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: pbd2 »

Red. Skowroński miał poluzować i pozwo9lić dziennikarzom nazywać Trójkę/Program Trzeci jak chcą. Ale póki co nie słyszałem, żeby pojawiło się na antenie sformułowanie "Lisdta Przebojów Programu Trzeciego". Sponsor nadal przedstawia się jako "sponsor Listy Trójki", a p. Marek, próbując przechytrzyc kierownictwio niczym cenzurę za komuny, od dłuższego czasu omija "obowiązkową" Trójkę i najczęsciej mówi: "to a to notowanie naszej Listy". Usłyszymy kiedyś jeszcze pełną nazwę audycji?

Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12207
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

A co złego w nazwie "Trójka"? Przecież tak potocznie zawsze mówiło się o tym radio. Flagowy program przecież nazywa się "Zapraszamy do Trójki" a nie "Zapraszamy do Programu Trzeciego".

pbd2
Posty: 1227
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

Post autor: pbd2 »

Nic złego w nazwie "Trójka", ale jednym z idiotycznych pomysłów poprzedniego kierownictwa było ZAKAZANIE dziennikarzom uzywania nazwy "program trzeci". Poza tym LP3 od poczatku była przedstawiana jako "lista przebojów programu trzeciego" i tak też była nazywana w prasie, póki drukowała ona jeszcze programy radiowe. Tak mówił prawie zawsze prowadzący, obojętnie kto nim był w danym notowanu. I nagle trzeba było utrwalony zwyczaj zmienić pod karą finansową czy jakąś tam. I od tej pory p. Marek mówi na antenie najczęściej "nasza lista".
PS. Dziś jeden z redaktorów użył frazy "program trzeci". Ale nie piszę, który, bo może ciągle im nie wolno?

marcinparys11
Posty: 2135
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: marcinparys11 »

Bardzo przepraszam za wykopaliska, ale odgrzebałem temat sprzed lat piętnastu. Natknąłem się na niego podczas poszukiwań w archiwach i myślę, że jest wart przypomnienia. Szczególnie w kontekście rządzącej w owym czasie opcji politycznej. Jakoś nic się nie zmieniło na lepsze. Dziesięć miesięcy później nastąpiła zmiana prowadzącego listę...

mikrobi
Posty: 763
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: mikrobi »

Co prawda nie dostrzegam sensu odgrzebywania wątku sprzed 15 lat, ale warto dostrzec niesprawiedliwość tego postu. Owszem, Skowroński był nominatem PiS, ale to za jego czasów Trójka wróciła do swojej dawnej akceptowalnej formuły. Obiektywnie dla stacji a i dla LP3 (pomimo zmiany prowadzącego a może właśnie ze względu na tę zmianę) były to czasy dobre. Zestawianie tego okresu z okresem od 2016 r. (a zwłaszcza z tym, co zaczęło się na początku rou ubiegłego) jest krzywdzące.
Dziś Skowroński do tgo stopnia zblatował się z opcją rządzącą, że nawet własną kadencję dyrektorską przestawia w wypaczony i dostoswany do aktualnych realiów sposób. Ale warto pamiętać, że z ekipy trójkowej tylko trzy osoby mówią o nim źle - Jethon, Sosnowski i Niedźwiecki. Ta trójka miała z nim konflikt, więc trudno ich relację uznać za obiektywną. Reszta zespołu akurat nie narzekała, kiedy się wtedy słuchało tej stacji było słychać, że to zgrana ekipa i że robią to, co im sprawia przyjemność. No, owszem, MN się wtedy męczył, ale - co już wtedy pisałem - odszedł w końcu z własnej woli i to nie tyle "z" co "do" (bo oferta RZP była wtedy ciekawsza). Bo w maju 2020 to już było tylko odejście "z". I tak to widzę.
Zdecydowanie to nie to samo, co z obecnych rządów PiS. I osobiście uważam, że tamta koncepcja Trójki była lepsza.
Poza tym - tu też się powtazam - słowa MN z wywiadu "Krzysiek Skowroński robił rozpierduchę w Trójce" świadczą o braku klasy w tej sprawie. Można to było ująć inaczej:, np . "mieliśmy inną wizję radia".
No jednak jest faktem, że w maju 2020 w ślad z p. Markiem odeszło kilkanaście osób a prawie wszyscy dali wyraz swojej solidarności. W 2007 r. właściwie poza Baronem i Sytnerem tego wsparcia nie było - reszta dalej robiła swoje.
Także to jednak były lepsze czasy. I na tym kończę.

Awatar użytkownika
8azyliszek
Posty: 3261
Rejestracja: pt cze 02, 2017 8:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2002

Re: A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: 8azyliszek »

Bo w 2007 roku rząd PIS już upadał, dlatego reszcie ekipy łatwiej było przeczekać. Od 2016 redaktorzy myśleli tak samo - przeżyli Stan Wojenny, to przeżyją i PIS. Ale jak w 2019 PIS znowu wygrał wybory i postanowił całkowicie przejąć Trójkę, to już nie można było przeczekać. Miałeś albo szczekać jak ci pan dyrektor kazał, albo wylatujesz jak np. Dariusz Rosiak. Ostatnie miesiące i zrobienie Strzyczkowskiego dyrektorem to była już tylko przykrywka, maskująca ostateczne przejęcie. I jednocześnie zniszczenie Trójki, która straciła z 90% słuchaczy.

mikrobi
Posty: 763
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: mikrobi »

No nie wiem, patrzy się na wydarzenia sprzed 13 lat z perspektywy dzisiejszej. Wtedy było inaczej, bo np. kiedy w listopadzie 2006 odeszła M. Jethon ani słuchacze ani dziennikarze specjalnie się tym nie przejęli. A gdy w marcu 2009 r. zastąpiła Skowrońskiego Wojciech Mann (który za Skowrońskiego na dobre wrócił do stacji) rozważał odejście. Warto sięgnąć do tekstów źródłowych z tamtego okresu.
To, że o Niedźwieckim po sierpniu 2007 r. mówiło się w Trójce mało wcale nie musiało być wynikiem cenzury czy nawet autocenzury. Po prostu wtedy były inne realia. Na pewno Trójka miała parasol ochronny a dziennikarze nie odbierali władzy pisowskiej jako wrogiej, choć oczywiście w Jedynce działo się ostro. Oczywiście pytanie czy było tak dlatego, że PiS nie czuł się wtedy silny czy np. zależało mu na neutralności albo nawet życzliwości trójkowego targetu - tego się już pewnie nie dowiemy.
Ostatni pani prezes PR powiedziała, że tylko Skowroński miał sensowną wizję Trójki, potem powrócono do tego, co było a jej ekipa odtwarza tamtą Trójkę - to kompletna nieprawda. W zeszłym roku zburzono budowlę, którje fundamenty podłożył Skowroński.
Tyle, że takie dostosowywanie przeszłości do teraźniejszości to powszechne zjawisko. Czasem to zła wola, ale częściej niedopatrzenie.
Ja np. pamiętam, że kiedyś symbolem obciachu był prezydent Wałęsa albo, że Donald Tusk i Lech Kaczyński przyjaźnili się prywatnie a dla dzisiejszych 18-latków to pewnie będzie trudne do przyjęcia.

Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 13657
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: Miszon »

A Wałęsa nadal nie jest nieco obciachowy?

airborn
Posty: 309
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: A co z nazwą "Program Trzeci"?

Post autor: airborn »

Jethon, Sosnowski i Niedźwiecki byli skonfliktowani ze Skowrońskim, a z kolei spora część Trójkowego zespołu była skonfliktowana z Jethon. Na powierzchnię przebił się jej konflikt z Kaczkowskim, z osób które odeszły wcześniej także z Moniką Makowską, teraz jasne jest też że miała konflikt z Michniewiczem. Ale obstawiam że to jest właśnie powód, dla którego większość zespołu nie przeszła do Nowego Światu (albo nawet nie dostała takiej propozycji!), tylko założyła 357.

A prawdopodobne tło tych konfliktów to są jeszcze czasy dyrektorstwa Laskowskiego.

ODPOWIEDZ