Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

„Ojciec założyciel„ Listy, jej twórca i wieloletni główny Prezenter. Pomysłodawca Topu Wszech Czasów. Przez ostatnie trzy dekady (z drobnymi przerwami) jest cotygodniowym gościem w naszych domach...

Moderatorzy: ku3a, tadzio3, ku3a, tadzio3

Liver
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 09, 2017 6:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982

Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: Liver »

Zanim pojawiła się Lista Przebojów Programu Trzeciego, Marek Niedźwiecki pracował w łódzkiej rozgłośni PR i czasem jego audycje pojawiały się w Trójce. Ale kiedy pierwszy raz głos Pana Marka usłyszeliśmy w Trójce? Z dobrego źródła wiem, że było to w drugiej połowie lat 70-ych. Kiedy dokładnie?
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: ku3a »

(dodałem do tytułu wątku znak zapytania, żeby nie sugerowało, że w tym poście jest odpowiedź albo wręcz jakieś nagranie)
Liver
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 09, 2017 6:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982

Re: Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: Liver »

Tytuł z pytajnikiem nabrał charakteru!

W sprawie o którą pytam, przytoczę fragment z oficjalnej strony Marka Niedźwieckiego (rzecz dotyczy czasów, gdy pracował w Radio Łódź):

"Dla Warszawy robiłem co mogłem. Czasem udało mi się sprzedać "nową płytę" do niedzielnej audycji w Trójce. Grześ Wasowski ciągle mi przypominał, jak trzeszczał koncertowy album Manhattan Transfer. Płyty były tylko analogowe..."
LLucky
Posty: 5042
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: LLucky »

Pamiętam, że słyszałem jakiś fragment nagrania audycji bodajże Piotra Kaczkowskiego, który wspominał, że dostał list od słuchacza, Pana Marka Niedźwieckiego, ale za Chiny nie będę wiedział, kiedy to było. Wiem, że to nie jest odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wątku, ale mniemam, że to był pierwszy raz, kiedy o Panu Marku usłyszano w Trójce. ;) Być może też do tego nawiązuje przytoczony fragment - tego, że Niedźwiecki zwracał uwagę redaktorów na różne płyty jeszcze nie pracując w Trójce.
Liver
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 09, 2017 6:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982

Re: Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: Liver »

Z tym wiąże się jeszcze jedna ważna sprawa. Piotr Kaczkowski kiedyś odwiedził Radio Łódź, czy może Studenckie Radio "Żak", i rozmawiał z Markiem Niedźwieckim. Po kilku latach, gdy w Trójce planowano rozpoczęcie Listy Przebojów, właśnie Piotr Kaczkowski przypomniał sobie, że w Łodzi jest człowiek, który chciałby prowadzić Listę.

Wracając do problemu zawartego w tytule, z Wikipedii wynika, że Marek Niedźwiecki zaczął pracować w Radio Łódź 1 maja 1978 roku (potwierdza to Pan Marek na swoim blogu - wpis z 06.12.2007); a więc jego głos mógł się pojawić w Trójce w roku 1978 lub 1979.
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: ku3a »

Z książki "ABC druhów zastępowych i kaziów" (początek opowieści p. Piotra Kaczkowskiego):
Na początek trochę historii. Program Trzeci wrócił na antenę w stanie wojennym 5 kwietnia 1982 roku. Dyrektor Andrzej Turski szukał pomysłów na nowe audycje, rozmawialiśmy o tym w redakcji. Zofia Kruszewska, znakomita realizatorka napomknęła, że z Łodzi przyjeżdża do Programu I na audycję Studia Gama taki chłopak, Marek Niedźwiecki, który marzy żeby prowadzić listę przebojów. Ja na to: Znam go, kiedyś miałem w Łodzi spotkanie ze studentami i przyszedł taki młodziak z pytaniem czy mógłby mnie zabrać do radiowęzła w Radiu Żak. Po wywiadzie przedstawił się. Zapytałem, czy ten sam, który przysyłał swoje propozycje do listy przebojów Studia Rytm, i okazało się, że tak, tylko że już nie licealista a redaktor studenckiego radia.

Wiem, że to nie odpowiada dokładnie na zadane pytanie, ale na pewno nie jest to offtopic ;-).
Liver
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 09, 2017 6:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982

Re: Marek Niedźwiecki pierwszy raz w Trójce?

Post autor: Liver »

Skoro została tutaj przywołana Zofia Kruszewska, to trzeba przypomnieć jej epokową akcję, czyli telefon do Marka N. Po prostu ostrzegła go przed planami Programu 1, który chciał pozyskać Marka Niedźwieckiego na dłużej.
Ale najważniejsze, że powiedziała mu o planach Trójki!

Jest oczywiste, że po tylu latach pojawiają się różne opinie na temat tego, kto pierwszy w jakiej sprawie co powiedział. Pewne jest, że Piotr Kaczkowski pamiętał Marka Niedźwieckiego, ale jeśli to Zofia Kruszewska pierwsza zasugerowała osobę Pana Marka, to jednak głos Pana Piotra bardzo wzmocnił tę opinię. Andrzej Turski wspominał, że gdy zdecydował się na Marka Niedźwieckiego, to musiał pokonywać obiekcje rożnych osób, gdyż kandydatów do prowadzenia Listy było wielu.

Jeśli chodzi o główny temat tego wątku, to Marek Niedźwiecki w roku 2011 napisał tak:
"Audycje dla Trójki, „Nowa płyta”, robiłem pewnie już w 1979 roku".
ODPOWIEDZ