Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Nasze gusta niekoniecznie reprezentowane są przez zestaw cotygodniowych notowań LP3... Może mamy nasze własne?

Moderatorzy: Yacy, Grycek, jollyroger72, Yacy, Grycek, jollyroger72

malik
Posty: 173
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 9:33 am

Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: malik »

Wielu z forumowiczów prowadzi własne listy przebojów. Ciekaw jestem, jakie kryteria przyjmujecie przy ich tworzeniu. Czy są to same nowości płytowe, czy tylko singlowe piosenki, czy może te, które są w propozycjach do listy przebojów trójki, a może jeszcze inne? Od dawna klasyfikuję sobie piosenki, które mi się podobają, ale klasyfikacja ta obejmuje... jedno, może dwa miejsca (po prostu mówię sobie: "O! To mi się podoba! Zdecydowanie nr 1 dla mnie"). Po jakimś czasie nr 1 się oczywiście zmienia. Myślę, żeby takie własne cotygodniowe (comiesięczne?) notowanie np. dwudziestu czy trzydziestu piosenek spisać. I stąd moje pytanie do Was. Czy ktoś zechciałby się podzielić, na jakiej podstawie tworzy własną listę? Być może w Waszych wypowiedziach znajdę wskazówkę dla siebie.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

Zajrzyj na Mycharts 8)
Każdy tak naprawdę ma swoje indywidualne kryteria.
Moim jedynym ogranicznikiem jest to, że piosenki, kóre spadną z mego top 45 już nie mogą wrócić. A po za tym moja lista nie ma ograniczeń. Najwięcej piosenek, to oczywiście oficjalne single, ale są też niesinglowe, bądź inne strsze utwory.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: Miszon »

Kiedyś prowadziłem przez około 2-3 lat takie zestawienie "piosenka dnia" i raz do roku podsumowywałem to, głównie wykonawcami, bo oczywiście rotacja była spora. Później wracałem do tego po kilku latach jeszcze kilkukrotnie, ale nigdy nie na więcej niż 2 miesiące. Jak kiedyś to znajdę, to opublikuję (ale nie tu).Teraz po prostu spisuje kawałki, które słyszałem/nuciłem/grałem/pomyślałem o nich w danym tygodniu. Zasad nie ma żadnych poza tym :).
malik
Posty: 173
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 9:33 am

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: malik »

Dziękuję za podpowiedzi. Nie mogąc się doczekać, zdecydowałem się w końcu na spisanie własnej listy. Co do kryterium, przyjąłem, że ograniczać się będę do nowości płytowych (niekoniecznie singlowych) jednak z ograniczeniem czasowym - rok wstecz. Będę też brał pod uwagę piosenki nagrane przed laty, ale wydane na oficjalnych płytach typu "The best of...", jak również wydawnictwa koncertowe. Zasady te powinny się z czasem dotrzeć. Mam jeszcze pytanie (tak tylko, dla ciekawości) o Wasze subiektywne motywy, odczucia: co Wami kieruje, kiedy ustawiacie daną piosenkę akurat na tej pozycji, a inną na innej?
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: Miszon »

Myślę, że faktycznie popytasz bardziej doświadczonych, o na tym forum :) .
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: abd3mz »

malik pisze:Mam jeszcze pytanie (tak tylko, dla ciekawości) o Wasze subiektywne motywy, odczucia: co Wami kieruje, kiedy ustawiacie daną piosenkę akurat na tej pozycji, a inną na innej?
Bardzo trudne pytanie. :-)
Wydaje misie, że odpowiedź jest zawarta w pytaniu. ;-) Subiektywizm, odczucia, emocje, skojarzenia, klimat, interesujące dźwięki.
Ciężko tak nazwać słowami.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

abd3mz pisze:
malik pisze:Mam jeszcze pytanie (tak tylko, dla ciekawości) o Wasze subiektywne motywy, odczucia: co Wami kieruje, kiedy ustawiacie daną piosenkę akurat na tej pozycji, a inną na innej?
Bardzo trudne pytanie. :-)
Wydaje misie, że odpowiedź jest zawarta w pytaniu. ;-) Subiektywizm, odczucia, emocje, skojarzenia, klimat, interesujące dźwięki.
Ciężko tak nazwać słowami.
Mogę podpisać się pod słowa abd3mza. U mnie lista często układa się sama, a to z tego powodu, że kilka razy w tygodniu robię "głosowanie" to znaczy punktuje każdą piosenkę, a przy zamykaniu notowania wystarczy, że sumuję punkty, a przy takiej samej liczbie pkt oczywiście już wybieram i często jest to trudna decyzja związana z chwilą, impulsem.
W każdym razie każde układanie listy ma w sobie nutkę intrygującej zabawy i przyjemnego odłsuchiwania wszystkich piosenek z mojej listy w odwotnej kolejniości :)
malik
Posty: 173
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 9:33 am

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: malik »

tadzio3 pisze: U mnie lista często układa się sama, a to z tego powodu, że kilka razy w tygodniu robię "głosowanie" to znaczy punktuje każdą piosenkę, a przy zamykaniu notowania wystarczy, że sumuję punkty...
Oryginalny pomysł. Nieźle.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

I często jest taka nutka niewiedzy, co będzie na jakich miejscach. Bywa, że nie wiem co będzie na pierwszym, kiedy nie pamiętam dobrze jak punktowałem w tygodniu.
Robię tak prawie od zawsze, a moja lista ma już prawie 13 lat.
malik
Posty: 173
Rejestracja: sob kwie 22, 2006 9:33 am

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: malik »

tadzio3 pisze:moja lista ma już prawie 13 lat.
Pozazdrościć. I pogratulować.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: ku3a »

Tadziooooo, ale żeś temat wygrzebal :!:
mój pierwszy post na forum! :mrgreen: :lol:
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

ku3a pisze:Tadziooooo, ale żeś temat wygrzebal :!:
mój pierwszy post na forum! :mrgreen: :lol:
Ale jaki pamiętny :)
Mnie to tylko śmieszy dzisiajto, że na moje posty ktoś odpowiedział dopiero po prawie 4 miesiącach od napisania :lol:
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22006
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: Yacy »

W tym temacie też jest mój pierwszy post :-) Najpierw jako gość, a potem już po rejestracji :-)
ale to już były czasy błyskawicznych odpowiedzi :mrgreen:ja czekałem na odpowiedź tylko 2 godziny :-)

Tadzio super, że to odnalazłeś ;-)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15288
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: Miszon »

Świetne jest też to, że pierwszy post tamtego tematu ma dopisek, ze został wyedytowany po 3 latach od napisania :shock: :lol: .
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

Pewnie jakąś literówkę zauważyłem i poprawiałem, tak zrobiłem też dzisiaj przy dalszych postach z tego tematu :wink:
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: abd3mz »

Ja byłbym za tym, żeby postów po dłuższym czasie nie edytować. A jeśli już to zaznaczać co się zmieniło.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

Nie mogłem patrzec na paskudnego ortografa :!: A co do treści, to nie zmieniam ich, bo to nie miało by sensu
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: abd3mz »

Trudno. Błędy się popełnia i piszę się dalej. A jak wiem, że coś napisałem z błędem to staram się go więcej nie popełniać.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9771
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Wasze listy osobiste - kryteria wyboru

Post autor: tadzio3 »

Czasem jest z tym trudno. Są błedy, kóre popełniam magminnie.
ODPOWIEDZ