Znawca - zasady

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Znawca - zasady

Post autor: kajman »

Zasady ogólne:
1. Znawca to zabawa, której zadaniem jest wytypowanie wyników top30 najbliższego notowania LP3.
2. W znawcy może brać udział każda osoba zalogowana na forum.lp3.pl.
3. Typować można do momentu, w którym nie istnieje możliwość poznania chociażby częściowych wyników nadchodzącego notowania (obecnie przyjmujemy, że jest to piątek, g. 12.00). W wyjątkowych sytuacjach można dopuścić typy zgłoszone później.
4. Zapostowany raz typ w zasadzie nie może ulec zmianie. Zmiany dopuszczalne są tylko z powodów proceduralnych:
a) typujący pomyłkowo wytypuje ten sam utwór więcej niż jeden raz
b) typujący ewidentnie przeoczy utwór, co wpłynie na zmianę typu wspólnego (*)
c) po zapostowaniu typu do zestawu do głosowania zostanie dodany utwór, który według typującego wejdzie do top30 z pominięciem poczekalni
d) w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach
Te zmiany mogą zostać dokonane tylko po uzgodnieniu lub zwróceniu uwagi przez prowadzącego zabawę.
5. Typy wysyłamy na adres znawcalp3@gmail.com
w tytule tematu wpisując "Znawca XXX (YYYY) - nnnn", gdzie:
XXX - numer Znawcy
YYYY - numer notowania LP3
nnnn - nick na forum
W przypadku niemożności wysłania typu przesyłamy go na PW do którejś z osób prowadzących zabawę (obecnie temik3 lub kajman).
(*) Wyjaśnienie pojęcia typ wspólny w kolejnym poście.
Ostatnio zmieniony pt wrz 23, 2011 3:20 pm przez kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

Zasady obliczania wyników
A.
1. Bezwzględny wynik indywidualny zawodnika oblicza się sumując wszystkie różnice między typem, a miejscem w notowaniu LP3.
2.
2a. Przyjmuje się, że piosenka, która nie była typowana przez uczestnika zabawy znajduje się na miejscu 31.
2b. Przyjmuje się, że piosenka typowana, która nie dostała się do top30 LP3 lub z niego wypadła zajęła miejsce 31 niezależnie od jej faktycznego wyniku.
2c. Obliczając punkty dla tych piosenek przyjmuje się zasady z p.1.
B.
1. Oficjalne wyniki są obliczane według typu wspólnego.
2. Indywidualny oficjalny wynik zawodnika to różnica między jego wynikiem bezwzględnym a typem wspólnym (w przypadku wyniku lepszego jest on liczbą ujemną).
3. Typ wspólny jest kolejnością będącą sumą typów poszczególnych uczestników liczonych wg zasady 1m. - 30 p. i kolejno w dół po 30m. - 1p.
4. W przypadku takiej samej ilości punktów decyduje kolejno:
4a. Większa ilość wyższych miejsc w typach.
4b. Większa ilość typujących utwór w swoich 30.
4c. Najwyższe miejsce w którymkolwiek z typów.
4d. Ilość najwyższych miejsc.
4e. Kolejne najwyższe miejsce, ilość... i tak do pierwszej różnicy.
4f. Jeżeli żadne z tych kryteriów nie jest w stanie rozstrzygnąć przyjmuje się, że utwory zajęły miejsce ex-aeqo a do obliczeń przyjmuje się średnią z tych miejsc. (*)
C.
1. Wynik ujemny (ale już bez minusa) to punkty w kategorii superznawca.
2. Suma bezbłędnie wytypowanych miejsc jest liczona w punktacji króla strzelców.

(*) Mimo, że wynik typu wspólnego wychodzi tutaj w ułamku, to przy obliczaniu oficjalnego wyniku zmienia się on w liczbę nieparzystą (dwie różnice między typem wspólnym a indywidualnym będą liczbą całkowitą plus 1/2).
Ostatnio zmieniony pt wrz 23, 2011 3:23 pm przez kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

Klasyfikacje:
A. Klasyfikacje prowadzone są w trzech blokach, przy czym pierwszy i trzeci podsumowuje obecnie kajman, a drugi obecnie DeDe. Pierwszy blok dotyczy wszystkich notowań znawcy, a drugi tylko roku, w którym odbywa się dane typowanie.
B.
1. Podsumowanie (blok 1 i 2) to średnia arytmetyczna wszystkich oficjalnych wyników indywidualnych (patrz poprzedni post).
1a. Do sklasyfikowania w podsumowaniu potrzebny jest udział w trzech typowaniach.
1b. W bloku 2 w ciągu pierwszych 10 tygodni do sklasyfikowania wystarczają 2 typowania.
1b. W bloku 2 jest klasyfikowana pod warunkiem uczestnictwa w jednym z ostatnich 5 notowań.
2. Ranking (blok 1) to średnia arytmetyczna oficjalnych wyników indywidualnych po odrzuceniu (n-8):5 najgorszych wyników (w zaokrągleniu do całości). (*)
Tutaj także obowiązuje zasada minimum 3 typowań.
3. Ranking kroczący (blok 3) dotyczy ostatnich 10 typowań i jest średnia arytmetyczna oficjalnych wyników indywidualnych.
Tutaj obowiązują dwa typowania.
4. Superliga expertów zwana też superznawcą (blok 1 i 2) to suma różnic między typem wspólnym a bezwzględnym wynikiem indywidualnym poszczególnych typujących (lub inaczej mówiąc wartość bezwzględna sumy ujemnych oficjalnych wyników indywidualnych).
5. Król strzelców (blok 1 i 2) to suma dokładnych trafień miejsc na LP3.

(*) Może dla niektórych brzmi to skomplikowanie, więc w następnym poście kilka przykładów.

EDIT:
1. Wyniki w rankingu, podsumowaniu i rankingu kroczącym podawane są w zaokrągleniu do 0,1. O kolejności decyduje lepszy wynik bez zaokrąglenia.
2. W przypadku takich samych wyników decyduje większa ilość typowań.
3. Przy takiej samej ilości typowań uczestnicy znajdują się na miejscach wielokrotnych.
4. W superznawcy i królu strzelców decyduje tylko ilość punktów, a przy takiej samej uczestnicy znajdują się na miejscach wielokrotnych.
Ostatnio zmieniony pt wrz 23, 2011 3:29 pm przez kajman, łącznie zmieniany 2 razy.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

Przykłady obliczania ilości najlepszych notowań w rankingu.
Zasada ogólna: od ilości typowań odejmujemy (n-8):5 najgorszych w zaokrągleniu do całości.
1. 10 typowań
(10-8):5=0,4 po zaokrągleniu 0
Odrzucamy 0, klasyfikujemy 10 najlepszych czyli wszystkie.
2. 11 typowań
(11-8):5=0,6 po zaokrągleniu 1
Odrzucamy 1, klasyfikujemy 10 najlepszych.
3. 37 typowań
(37-8):5=5,8 po zaokrągleniu 6
Odrzucamy 6, klasyfikujemy 31 najlepszych.
4. 99 typowań
(99-8):5=18,2 po zaokrągleniu
Odrzucamy 18, klasyfikujemy 81 najlepszych.
Ostatnio zmieniony pt wrz 23, 2011 3:30 pm przez kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: Znawca - zasady

Post autor: słoik »

Nie zrozumiałem niczego, mimo, że starałem się aż do połowy drugiej wiadomości, ale to nie szkodzi. Najbardziej rozbroił mnie "wynik ujemny (ale już bez minusa)" i jeszcze coś kroczącego. Bawiłem się niemal tak dobrze jak przy czytaniu Apollinaire'a.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Znawca - zasady

Post autor: abd3mz »

Przydałoby się zaktualizować niektóre punkty, np.
kajman pisze:5. W przypadku niemożności wejścia na forum.lp3 typy można zgłaszać na mycharts.pl lub forum.lpmn.pl.
Awatar użytkownika
DarekM
Posty: 1470
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 5:05 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 33 (04.12.1982)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Znawca - zasady

Post autor: DarekM »

kajman pisze: ...
3. Typować można do momentu, w którym nie istnieje możliwość poznania chociażby częściowych wyników nadchodzącego notowania (obecnie jest to piątek, g. 18.00).
Nie wiem o której będzie zamykane głosowanie po przejściu na piątkowy system nadawania listy, ale z pewnością ten punkt "regulaminu" trzeba będzie zmienić.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Znawca - zasady

Post autor: Gary »

Pewnie głosowanie będzie się kończyć w piątkowe południe, jak dawniej. Ale dla bezpieczeństwa proponowałbym deadline: czwartek 18.00
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znawca - zasady

Post autor: Miszon »

Zdaje się, że należy uaktualnić deadline na piątek o 12.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

Z dniem dzisiejszym wprowadzono zmiany w zasadach obowiązujących w znawcy:
Post 1:
3. Zamieniono g. 18.00 na 12.00 oraz dodano: W wyjątkowych sytuacjach można dopuścić typy zgłoszone później.
4. Dodano podpunkt d) oraz zmieniono dopisek na: Te zmiany mogą zostać dokonane tylko po uzgodnieniu lub zwróceniu uwagi przez prowadzącego zabawę.
5. Punkt otrzymał całkowicie nowe brzmienie.
Post 2:
2b. Dodano: lub z niego wypadła.
Post 3:
A. Zmieniono: neon.ka na obecnie DeDe
Usunięto: Mam nadzieję, że neon.ka jako osoba łagodna nie da mi popalić za podania zasad jej klasyfikacji.

Poza tym poprawiono trzy literówki. :wink: i dwie drobne pomyłki.
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Znawca - zasady

Post autor: FOXD »

Wtrącę swoją drobną sugestię. Mianowicie, czy wymóg progowy co do wytypowania określonej liczby utworów nie mógłby być mniejszy?
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

FOXD pisze:Wtrącę swoją drobną sugestię. Mianowicie, czy wymóg progowy co do wytypowania określonej liczby utworów nie mógłby być mniejszy?
A mógłbyś to sprecyzować?
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Znawca - zasady

Post autor: FOXD »

Hmmm, dlaczego musi być 30 utworów? To zajmuje jakby nie patrząc jednak sporą jednostkę czasu. Może wystarczyłoby 10 typów, tak jak na lp3, albo jeśli ma być odmiennie, to może 15, 20. Tak bawi się w nią garstka osób z forum, które są w stanie wygospodarować czas aby się zastanowić nad ową 30-ką. Powie ktoś, że to nie tak dużo. Jeśli jednak ma być to odzwierciedlenie moich zapatrywań, to ja potrzebuję aby się nieco nad tym zastanowić. Ja jestem w stanie sobie wyobrazić nawet taka sytuację, że są osoby, które nie potrafią wytypować tej 30-ki, bo znacząca część utworów im nie odpowiada. Rozumiem, że Znawca listy powinien odznaczać się jakąś jej znajomością, ale jednak uważam, że ten wymóg progowy 30 utworów, aby wystartować w konkursie, jest za wysoki. Im mniej typów jako wymóg, tym mniej czasu na to, logiczne.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znawca - zasady

Post autor: Miszon »

Tzn. że mógłby ktoś typować tylko miejsca np. 2, 3, 5, 8, 12, 14, 17, 18, 29 i 30?
Ciekawa koncepcja.
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Znawca - zasady

Post autor: FOXD »

Akurat, to jakie miejsca by ktoś miał typować ma drugorzędne znacznie, bo jak rozumiem ma tu pełną zwobodę.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

FOXD pisze:Akurat, to jakie miejsca by ktoś miał typować ma drugorzędne znacznie, bo jak rozumiem ma tu pełną zwobodę.
To ciekawe jak by się liczyło wyniki?
A tak w ogóle to osobom bawiącym się w tą zabawę odpowiada ta koncepcja. Mi ograniczenie tego np do top10 zabrałoby mnóstwo przyjemności, a nie sądzę, żebym był w tym odosobniony. Myślę, że gdyby to był tylko top10 to ilość biorących udział wcale znacząco by się nie zwiększyła, bo jeżeli ktoś to lubi to wygospodaruje sobie te kilka minut czasu więcej.
ku3a
Posty: 20928
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Znawca - zasady

Post autor: ku3a »

a co tu ma do rzeczy czy jakiś utwór mi odpowiada czy nie?...
to jest typowanie, a nie głosowanie.
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Znawca - zasady

Post autor: FOXD »

Ano tak. W takim razie "bawcie się" .... w wąskim gronie :D
Awatar użytkownika
TomaszBr
Posty: 2945
Rejestracja: sob gru 18, 2010 5:45 pm
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Znawca - zasady

Post autor: TomaszBr »

FOXD pisze: Tak bawi się w nią garstka osób z forum, które są w stanie wygospodarować czas aby się zastanowić nad ową 30-ką.
Raz, że wcale nie taka garstka - regularnie jest przecież około trzydziestu uczestników. Dwa, nie wiem jak innym, ale mnie ułożenie typu zajmuje nie więcej niż 10 minut. Być może są tacy, którzy bardziej się zastanawiają i analizują, ale jeżeli ktoś chce się bawić i typować, to nie powinien mieć problemu ze znalezieniem kilku minut. Trzy, wszystkim chyba odpowiada typowanie trzydziestki. Cztery, nie wiem, jak by były liczone wyniki wtedy.
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Znawca - zasady

Post autor: FOXD »

Zarejestrowanych użytkowników jest 1659 (stan na 11 stycznia 2012). Dajmy na to niech z tego 50% w miarę regularnie bywa na forum, to daje ok. 830 osób. Ta 30-ka, która się bawi np. w Znawcę to nawet nie jest 5% z tych 50%. Tak więc w/g mnie garstka się w to bawi, takie "kółeczko różańcowe" można rzec :D A co do czasu jaki trzeba poświęcić na oddanie tych 30 głosów, no to pewnie, że nawet 10 minut nie potrzeba. Wystarczy zrobić np. "kopiuj/wklej" i już uczestniczymy w zabawie :D Według mnie, nie o to jednak chodzi, aby bezrefleksyjnie typować.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Znawca - zasady

Post autor: kajman »

FOXD pisze:Zarejestrowanych użytkowników jest 1659 (stan na 11 stycznia 2012). Dajmy na to niech z tego 50% w miarę regularnie bywa na forum, to daje ok. 830 osób. Ta 30-ka, która się bawi np. w Znawcę to nawet nie jest 5% z tych 50%. Tak więc w/g mnie garstka się w to bawi, takie "kółeczko różańcowe" można rzec :D A co do czasu jaki trzeba poświęcić na oddanie tych 30 głosów, no to pewnie, że nawet 10 minut nie potrzeba. Wystarczy zrobić np. "kopiuj/wklej" i już uczestniczymy w zabawie :D Według mnie, nie o to jednak chodzi, aby bezrefleksyjnie typować.
Dajmy na to w miarę regularnie na forum bywa 10% optymistycznie licząc. W zabawie w znawcę bierze w miarę regularnie ok 40 osób co daje ponad 20%.
Posługując się metodą kopiuj/wklej zakładałoby się, że na liście kompletnie się nic nie zmieni. Taki sposób myślenia nie daje zbyt dużych szans na zwycięstwo, a myślę, że zdecydowana większość bierze udział po to, żeby wygrać.
A nawet gdyby bawił się jeden procent to czy mielibyśmy przestać się bawić, skoro sprawia to nam przyjemność? Czy mielibyśmy zlikwidować wszystkie wątki, w których nie bierze udziału połowa forumowiczów?
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Znawca - zasady

Post autor: Gary »

FOXD pisze:Zarejestrowanych użytkowników jest 1659 (stan na 11 stycznia 2012). Dajmy na to niech z tego 50% w miarę regularnie bywa na forum, to daje ok. 830 osób. Ta 30-ka, która się bawi np. w Znawcę to nawet nie jest 5% z tych 50%. Tak więc w/g mnie garstka się w to bawi, takie "kółeczko różańcowe" można rzec :D A co do czasu jaki trzeba poświęcić na oddanie tych 30 głosów, no to pewnie, że nawet 10 minut nie potrzeba. Wystarczy zrobić np. "kopiuj/wklej" i już uczestniczymy w zabawie :D Według mnie, nie o to jednak chodzi, aby bezrefleksyjnie typować.
OK. To ja może najpierw wyprowadzę (być może) z błędu myślowego, bo (być może) w Twoim rozumowaniu takowy jest.
To nie jest zabawa, którą nam wymyśliła/narzuciła/itd. administracja forum, tylko to jest zabawa, którą zaproponował 5 lat temu kajman (jeden ze zwykłych forowiczów), w która początkowo bawiło się 7-10 osób a z czasem dołączali inni. (zresztą podobnie było z tutejszą forumową listą przebojów, tyle że to nie kajman ją wymyslił), która ma bardzo klarowne zasady - wytypuj miejsca od 1 do 30 następnego notowania LP3.
Idąc dalej tym co tu wyżej napisałem wyżej, nikt przez te 5 lat nie bronił nikomu wymysleć/ zorganizować innych konkursów/zabaw. I myslę, że nadal nikt nie broni. Więc do dzieła. Wymyśl, zaproponuj i prowadź. Jeśli się zabawa spodoba, to na pewno wielu forowiczów będzie brało udział. :)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Znawca - zasady

Post autor: Miszon »

Faktycznie - zajmuje to około 10-15 minut.
I powiem szczerze, że jesli zajmuje 2 razy więcej, to wynik nie jest 2 razy lepszy.
To tak z własnych doświadczeń ;-) .
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Znawca - zasady

Post autor: FOXD »

kajman pisze:
FOXD pisze:Zarejestrowanych użytkowników jest 1659 (stan na 11 stycznia 2012). Dajmy na to niech z tego 50% w miarę regularnie bywa na forum, to daje ok. 830 osób. Ta 30-ka, która się bawi np. w Znawcę to nawet nie jest 5% z tych 50%. Tak więc w/g mnie garstka się w to bawi, takie "kółeczko różańcowe" można rzec :D A co do czasu jaki trzeba poświęcić na oddanie tych 30 głosów, no to pewnie, że nawet 10 minut nie potrzeba. Wystarczy zrobić np. "kopiuj/wklej" i już uczestniczymy w zabawie :D Według mnie, nie o to jednak chodzi, aby bezrefleksyjnie typować.
Dajmy na to w miarę regularnie na forum bywa 10% optymistycznie licząc. W zabawie w znawcę bierze w miarę regularnie ok 40 osób co daje ponad 20%.....
No tak, ta "statystyka" :D Takie daje możliwości, że każdy może zastosować dowolne zestawienie, tak by uzyskać zadowalający wynik. A zwłaszcza, gdy dane do zestawień są efektem raczej przypuszczeń, a nie wynikiem twardych wyliczeń.
Grycek
Posty: 3701
Rejestracja: sob lis 12, 2005 1:49 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1111
Lokalizacja: Zurych/Santa Cruz/Saarbrücken/Myslovitze/KATowice/Wroclove

Re: Znawca - zasady

Post autor: Grycek »

FOXD pisze: No tak, ta "statystyka" :D Takie daje możliwości, że każdy może zastosować dowolne zestawienie, tak by uzyskać zadowalający wynik. A zwłaszcza, gdy dane do zestawień są efektem raczej przypuszczeń, a nie wynikiem twardych wyliczeń.
Przepraszam, że się wtrącam, ale jako informatyk z mocnymi podstawami matematyki nie mogę powiedzieć, że Twoje(FOXD) wyniki można nazwać wynikami twardych wyliczeń. Ba, myślę, że kajman jest bliżej prawdy niż Ty.
Jaki ustalić kiedy użytkownik aktywnie odwiedza forum. Jest to mało ścisłe określenie, ale możemy założyć, że liczba napisanych postów ma związek z aktywnością użytkownika. Jeśli ktoś nie pisze postów, to nie ważne jak bardzo interesująca/pasjonująca byłaby zabawa, to i tak nie weźmie w niej udział.
Jeśli uznamy, że próg aktywności użytkownika, to 25 postów, to aktywnych użytkowników jest ok. 360. Czyli w Znawcy uczestniczy ponad 10% aktywnych użytkowników, co jest bardzo dobrym wynikiem. (przy założeniu, że w Znawcy bierze udział ok. 40 osób)
Jeśli uznamy, że próg aktywności, to 10 postów, to wychodzi ok. 500 użytkowników, co daje nam trochę mniej niż 10% aktywnych użytkowników uczestniczących w Znawcy, co też jest według mnie dobrym wynikiem.
ODPOWIEDZ