Co innego słyszysz, co innego jest.

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

AlekOb pisze: ndz sty 09, 2022 8:22 pm Przecież to piosenka o Donie Kamizym :mrgreen:
Rewelacja :lol: to jeszcze lepsze od mojego. :lol:
Kuba1201
Posty: 2030
Rejestracja: śr lip 01, 2020 8:03 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2018

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Kuba1201 »

W piosence Fisza Emade Tworzywo "Za mało czasu" zamiast Bush Babees, Nightmares on Wax słyszę Bush Babies, Night Nelson Wax :wink:
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10688
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Neo01 »

A ja raczej "Push Babies", ale to taki szczególik brzmieniowy.
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

ENOLA GAY - Sztywny Pal Azji
W tekście jest "niszczymy się", a ja podczas przesłuchań nowości (#105 TFP) słyszałam "mieścimy się".
Kuba1201
Posty: 2030
Rejestracja: śr lip 01, 2020 8:03 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2018

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Kuba1201 »

Zawsze w piosence T. Love "Nie, nie, nie" słyszałem "kiedy na rynku zostajesz sam". Teraz się dowiedziałem, że tam jest "na ringu" :shock:
AlekOb
Posty: 2874
Rejestracja: czw lip 16, 2020 11:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2011
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: AlekOb »

Coś w tym jest, też długo nie rozumiałem co tam jest śpiewane ;)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Miszon »

Hahaha, też to niedawno odkryłem :-D
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Zespół Boom i śpiewany wiersz Baczyńskiego Miłość. Początkowo słyszałem (jak znałem tylko z radia i nagranej z niego kasety) Nad ramionami sosen, a naprawdę jest Jak ramionami głosem.
marcinparys11
Posty: 2342
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: marcinparys11 »

Znowu będzie coś z serii wspomnień starego ramola, ale coś mi się skojarzyło w tym temacie.
Jesienią 1975 roku w sklepach pojawił się longplay "Polska gola", a na nim dwanaście piosenek o tematyce piłkarskiej. Odkładałem z kieszonkowego i po trzech miesiącach uzbierałem na tę płytę. Nie miałem jeszcze wyrobionego gustu muzycznego, więc cały szczęśliwy słuchałem dość często. Oczywiście sukces naszych piłkarzy na Mundialu 74 zrobił swoje. Wśród znanych wykonawców z w/w płyty (Rodowicz, Rinn, Koterbska, Dąbrowski, No To Co, Stan Borys) znalazły się dwa nagrania mało znanego zespołu Feeria - jak się potem okazało, to był odłam Alibabek. Prawdopodobnie były to jedyne odnotowane nagrania tej formacji. Druga z tych piosenek nawet była odtwarzana w radiu, znana jako "Hej, bracia kibice, dziś Polska gra". W tej właśnie piosence w drugiej zwrotce jest sentencja "Hej bracia kibice, wszyscy jak w dym, za ten nasz wunderteam". Tego ostatniego wyrazu jeszcze w ogóle nie znałem, więc się zastanawiałem, co to znaczy? Tym bardziej, że zespół wokalny nie był mistrzem dykcji. Wunder tin? Burger king? To jeszcze nie w tej epoce. A może burdel king? To podobno brzydki wyraz. Dopiero wiele lat później załapałem, co tam słychać.
P.S. 23 października 1975 nasze liceum odwiedził p. Kazimierz Górski, było to podczas zgrupowania kadry w podwarszawskim Rembertowie przed decydującym meczem z Włochami. Nasz wuefista jako działacz sportu załatwił takie spotkanie. Cóż to było za święto! Sala gimnastyczna pękała w szwach. Kilka dni później przyszło rozczarowanie... 0:0 na Stadionie Dziesięciolecia spowodowało, że szanse naszych piłkarzy na awans do Euro pozostały jedynie matematyczne.
TStudent
Posty: 11596
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: TStudent »

Odkąd zacząłem nową pracę i normą jest playing AntyRadia, zdarza mi się słyszeć taką piosenkę niejakiego Kazika z featuringiem niejakiej Edyty Bartosiewicz pt. Cztery pokoje. I zawsze się uśmiecham, gdy słyszę frazę:
do plaży wszystko mam
aż tu nagle dziś na Spotify mi się zażądało odtworzenia tegoż kawałka i jest napisane w lyricsach
pokażę wszystko Wam

Tak że tego ;)
marcinparys11
Posty: 2342
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: marcinparys11 »

A to ciekawe! Nigdy nie znosiłem coverów, ale ostatnio zobaczyłem teledysk sanah z subtelną wersją megahitu Skaldów "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". I nagle odkrycie. Pomiędzy najczęściej powtarzaną sentencją występuje tekst "Lampa nad progiem i krzesło i drzwi...". A ja przez ponad pół wieku myślałem, że tam jest "lampa na grobie"... Widocznie sympatyczna sanah ma lepszą dykcję niż Jacek Zieliński.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Miszon »

Dobra była wersja "Lampard i Owen" :-D . Ja o lampie nad progiem się dowiedziałem ze śpiewnika, wcześniej niestety nie pamiętam co słyszałem, ale na pewno nie to.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Ja już chyba pisałem o Jaskółce uwięzionej, ale dzisiaj słuchałem i przypomniało mi się, że Zwabiona w chłód katedry słyszałem jako Zwabiona płuc katedry.
marcinparys11
Posty: 2342
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: marcinparys11 »

Była taka już prehistoryczna piosenka w wykonaniu żeńskiego wówczas (1970) zespołu Partita, której premiera miała miejsce w opolskim amfiteatrze. Tytuł "Dziewczyny tańczą jedno lato" i dalej jest "jeden sierpień, jeden maj". Gdyby nie wydano drukiem tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej, bo to właśnie Jej tekst, tobym się nadal sugerował, że "nic nie poradzą chłopcy na to, że sierpień płynął tyle dni". Dopiero wtedy się dowiedziałem, że w tekście jest "że się dziewczynom tyle śni".
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Dopiero przy którymś kolejnym przesłuchaniu Mamo tyś płakała Sanah z Herbutem zorientowałem się, że w tekście jest gdy oczu wrogich sto a nie gdy oczu wrogich sto. Żeby się upewnić czy na pewno wrogie znalazłem tam Otul otul, którego nigdy nie słyszałem. Posłuchałem utworu i w tym miejscu słyszałam Aa aa.
Rekordzistką jeżeli chodzi o rzeczy, które słyszałem, ach nie ma jest Piechotą do lata Bajmu.
1. Trzy krótkie sny to naprawdę przykrótkie sny.
2. Twoje słowa dziwne naprawdę są jednak zimne.
3. Kompletnie dla mnie bez sensu fragment świt w żonach to świt w szronach.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Miszon »

kajman pisze: czw lis 03, 2022 10:27 pm w tekście jest gdy oczu wrogich sto a nie gdy oczu wrogich sto.
:know:
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Ja słyszałem drogich. Nie poprawiłem w końcówce.
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

kajman pisze: czw lis 03, 2022 10:27 pm Trzy krótkie sny
Twoje słowa dziwne
Też tak słyszę, czyli oni mają kiepską dykcję :cwany:
A w tym trzecim fragmencie to tak ściszają głosy, że nic nie słyszę, co oni tam śpiewają :lol:
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

gioconda2 pisze: czw lis 03, 2022 11:18 pm Też tak słyszę, czyli oni mają kiepską dykcję
Może także, ale w pierwszym przypadku pewnie po trosze to także to, że przykrótkie to dosyć rzadkie słowo, a mózg szuka najłatwiejszych rozwiązań.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Ja wiem, że to nie ma żadnego sensu, ale w utworze W żółtych płomieniach liści zamiast Gęsi już wszystkie po wyroku, słyszałem pory roku.
kajman
Posty: 63973
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Trzecia zwrotka piosenki Skaldów Życzenia z całego serca:
Z całego serca życzę ci
Uśmiechów słońca na twarzy
I jak najwięcej jasnych chwil
W rozmowach wszystkich naszych
A ja podówczas słyszałem ostatnie słowo jako maszyn. Dość szybko zorientowałem się jednak jak powinno być prawidłowo. Niedawno słyszałem i mi się przypomniało.
ODPOWIEDZ