Co innego słyszysz, co innego jest.

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

Proponuję zabawę w prezentację własnych błędów podczas słuchania utworów muzycznych. Wydaje się, że coś się słyszy, a naprawdę w danym fragmencie utworu jest coś innego. Tylko zastanawiam się czy:
1. ograniczymy się tylko do polskich utworów
2. czy będziemy brali pod uwagę utwory, które nie pojawiły się na LP3 oraz zestawach do TWC i PTWC
3. czy będziemy od razu pisali co słyszeliśmy zamiast czego czy tylko podamy błędną wersję i tytuł utworu, a ktoś inny ma odgadnąć, jak było prawidłowo
Na razie w związku z tym nie podaję żadnego przykładu, a sporo tego mi się przytrafiało.
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: mikrobi »

Kobranocka I nikomu nie wolno się z tego śmiać - wstyd się przyznać, ale jako dziecko słyszałem, "chodźcie, jedzcie, ja dokładkę zjem" (faktycznie "choć kryjecie, ja dokładnie wiem).
Kobranocka Kocham cię jak Irlandię - wiele osób słyszy "mieszkałaś gdzieś w domu nad Wisłą" (faktycznie jest "znikałaś")
Lombard Szklana pogoda - wiele osób myśli, że jest "Szklanka nadciąga" (faktycznie "naciąga"- chodzi o herbacianą torebkę.
Janusz Radek & Małgorzata Markiewicz Psalm dla ciebie - słyszałem "po modzie szalik" (faktycznie "w komodzie")
Sztywny Pal Azji Kurort słyszałem "Pani zaś, konika żona" (faktycznie "to jego")
T. Love "Wolny jak kaszanka w sklepie" (tu chyba wiadomo o jaki utwór chodzi).
Oddział Zamknięty- "Ten wasz świat" jest "jak wygląda ten wasz cudny świat" (a czasem słyszę "wasz paskudny świat")
Klaus Mitffoch Jezu jak się cieszę - słyszałem "wstawać i brać, chować i mieć" (faktycznie "wstawać i pracować i mieć" z tym, że drugie słowo jest podzielone na dwie linijki).
Kazik 12 groszy - "partyzanci z Broszwicy" (myślałem, ze to jakaś miejscowość, faktycznie "partyzanci Broz- Tity")
Ta sama piosenka- "na kolana chamy śpiewa Lucjan Pavarotti" - to kwestia interpretacji, może się wydawać, że rzeczony Pavarotti śpiewa "na kolana chamy". Coś jak u Mickiewicza - "jedźmy. Nikt nie woła" gdzie wiele osób w miejsce przecinka wstawia kropkę. Nawiasem mówiąc Stepy akermańskie też były na liście (Haydamaky & Andrzej Stasiuk) więc to kolejny przypadek.
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: mikrobi »

A i byłbym zapomniał
Róże Europy Jedwab "Lubię kiedy mnie toleruje" (jest "Lubię kiedy miękko ląduje").
No i Papa Damce "Maxi singiel" ("Dwa dni na tobie"
Natomiast najlepszą dykcję wśród polskich wokalistów ma bezsprzecznie Janusz Panasewicz - w piosenkach Lady Pank zrozumieć można wszystko.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

mikrobi pisze: sob sie 08, 2020 8:05 am Klaus Mitffoch Jezu jak się cieszę - słyszałem "wstawać i brać, chować i mieć" (faktycznie "wstawać i pracować i mieć" z tym, że drugie słowo jest podzielone na dwie linijki).
Dla mnie "wstawać i brać, kochać i mieć"
Kombinat Republiki to aż dwa lapsusy: "te wiórka ciągną się aż po horyzont"; oczywiście powinno być biurka oraz "z przydziałami pod pachami", a jest "z piżamami".
Moje Kilimadżaro: "a wariat w wodociągach" zamiast "awaria w wodociągach". Załapałem dopiero po nowej wersji płyty.
Bajm w Co mi panie dasz "bernardynów ślad" zamiast "byś na tyłku siadł". Pomogła wersja Sztaby.
mikrobi pisze: sob sie 08, 2020 8:15 am Natomiast najlepszą dykcję wśród polskich wokalistów ma bezsprzecznie Janusz Panasewicz - w piosenkach Lady Pank zrozumieć można wszystko.
No więc właśnie jak widać powyżej nie wyłapałem. Co więcej w sztuce latania słyszałem "Ostatni krzyk łabędzia - nuda" więc ja aż tak dobrej opinii nie mam.
Awatar użytkownika
barb42
Posty: 5453
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 12:46 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: odkąd pamiętam
Lokalizacja: stela

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: barb42 »

Kajman, ja ten fragment z młodości znam "bym na tyłku siadł" i wtedy jeszcze dobrze słyszałam, bo tak Beata śpiewa.

Za to Urszulę słyszałam "o trzepotki trzy" i szukałam w słowniku ptaka lub owada "trzepotek".
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: VILKI »

o jakiej piosence Urszuli piszesz? :know:
Awatar użytkownika
barb42
Posty: 5453
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 12:46 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: odkąd pamiętam
Lokalizacja: stela

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: barb42 »

Piosenka jest Budki Suflera, Urszula w chórkach.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: Miszon »

mikrobi pisze: sob sie 08, 2020 8:05 am Kobranocka Kocham cię jak Irlandię - wiele osób słyszy "mieszkałaś gdzieś w domu nad Wisłą" (faktycznie jest "znikałaś")
Lombard Szklana pogoda - wiele osób myśli, że jest "Szklanka nadciąga" (faktycznie "naciąga"- chodzi o herbacianą torebkę.
1. Ja tam słyszę tylko "kałaś", dlatego dopisywałem sobie w myślach przyznam "miesz".
2. O! To pierwsze słyszę, że tam nie ma "nadciąga"!
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

Kocham Cię jak Irlandię ma więcej "kwiatków dykcyjnych". Wokalista śpiewa "wlokąc ten ból", a ja lata temu słyszałam "Loketenburg", co mi się kojarzyło z jakimś miastem, co nie było takie bezzasadne, bo dalej był w tekście jest Włocławek
TStudent
Posty: 11596
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: TStudent »

No ja specjalnie włączyłem i wyłapałem ten moment a tak naprawdę jest "wlokę ten ból" ;) i żeby było ciekawiej "przez Włocławek" więc na pewno nie może być "Loketenburga". ;)
Awatar użytkownika
barb42
Posty: 5453
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 12:46 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: odkąd pamiętam
Lokalizacja: stela

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: barb42 »

Giocondo2, mam koleżankę, która słyszała "wlokąc ten wół". :D

TStudent, nie specjalizujuj się we włączaniu, temat ma być miejscem dla omamów słuchowych, więc przytaczaj swój.
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

Barb42 - napisałaś to, co chciałam napisać TStudentowi. :D

TStudencie - w tym wątku chodzi o to by wpisywać CO MY SŁYSZELIŚMY/SŁYSZYMY w kontrze do tego, co jest w oficjalnym tekście.
Jeżeli przez kilka lat słyszałam "Loketenburg przez Włocławek", to znaczy, że to słyszałam i było to dla mnie całkiem logiczne. Pamiętaj, że to była era bez komputera, teraz to ja sobie też mogę sprawdzić tekst w 2 minuty, ale wtedy... pozostawały wkładki tekstowe płyt, czasami prasa, a wiedzę geograficzną trzeba było sprawdzać w encyklopediach, słownikach geograficznych, atlasach. I nawet jeżeli nie było Loketenburga, to co? Miasta Londyn też nie było (Miś) :lol: :!: :!: :!: A teraz w dobie internetu może być i San Escobar :mrgreen: , to wtedy mógł być Loketenburg! Przecież mógł być, choćby w Irlandii :wink:
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kajman »

barb42 pisze: sob sie 08, 2020 9:17 pm Piosenka jest Budki Suflera, Urszula w chórkach.
A która konkretnie?
Chyba najbardziej kuriozalne moje przeinaczenie to "Przez głębię" zamiast "Just when you" w "When The Smoke Is Going Down" Scorpionsów.
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: mikrobi »

Miszon pisze: sob sie 08, 2020 9:40 pm
mikrobi pisze: sob sie 08, 2020 8:05 am Kobranocka Kocham cię jak Irlandię - wiele osób słyszy "mieszkałaś gdzieś w domu nad Wisłą" (faktycznie jest "znikałaś")
Lombard Szklana pogoda - wiele osób myśli, że jest "Szklanka nadciąga" (faktycznie "naciąga"- chodzi o herbacianą torebkę.
1. Ja tam słyszę tylko "kałaś", dlatego dopisywałem sobie w myślach przyznam "miesz".
2. O! To pierwsze słyszę, że tam nie ma "nadciąga"!
Tak samo myślała obecna wokalistka Lombardu - a przynajmniej tak opowiadał Marek Dutkiewicz, że niedawno zapytała o co chodziło z z tym nadciąganiem.
Awatar użytkownika
barb42
Posty: 5453
Rejestracja: ndz sty 01, 2012 12:46 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: odkąd pamiętam
Lokalizacja: stela

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: barb42 »

Prawidłowy tekst brzmi "otrze pot i łzy", czy teraz odgadniecie tytuł utworu?

Kajman, podobał się mi punkt 3. Twojego pierwszego posta, że wątek przyjmie formę zgadywanek.
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

to ja tam słyszę "otrzepotaj łzy"
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: VILKI »

barb42 pisze: sob sie 08, 2020 9:17 pm Piosenka jest Budki Suflera, Urszula w chórkach.
ja dalej nie wiem o jaki utwór chodzi? :know:
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: VILKI »

gioconda2 pisze: sob sie 08, 2020 10:21 pm Kocham Cię jak Irlandię ma więcej "kwiatków dykcyjnych". Wokalista śpiewa "wlokąc ten ból", a ja lata temu słyszałam "Loketenburg", co mi się kojarzyło z jakimś miastem, co nie było takie bezzasadne, bo dalej był w tekście jest Włocławek
:shock: ja byłem pewien że chodzi o jakieś miasto !
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

VILKI pisze: ndz sie 09, 2020 11:51 am
barb42 pisze: sob sie 08, 2020 9:17 pm Piosenka jest Budki Suflera, Urszula w chórkach.
ja dalej nie wiem o jaki utwór chodzi? :know:
Podpowiedź nr 2:
"otrze pot i łzy, koszmar minie, znikną duszne sny"
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

a mój jeszcze jeden omam słuchowy
"nim łyżeczką się odmierzy świat"
zamiast "łyżeczką się odmierzyć da"
/skoro można było mierzyć łokciami, można i łyżeczkami/
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: VILKI »

gioconda2 pisze: ndz sie 09, 2020 12:01 pm
VILKI pisze: ndz sie 09, 2020 11:51 am
barb42 pisze: sob sie 08, 2020 9:17 pm Piosenka jest Budki Suflera, Urszula w chórkach.
ja dalej nie wiem o jaki utwór chodzi? :know:
Podpowiedź nr 2:
"otrze pot i łzy, koszmar minie, znikną duszne sny"
:oops:
gioconda2
Posty: 5686
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: gioconda2 »

mikrobi pisze: sob sie 08, 2020 8:15 am No i Papa Damce "Maxi singiel" ("Dwa dni na tobie"
wiele osób słyszało "dwa dni na tobie", ja też, bo to było logiczne - w końcu piosenka o miłości, a o jakiś topach nastolatki dopiero zaczynały słyszeć...
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8733
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: VILKI »

ja bym też mógł podać jakieś skojarzenia ale ... chyba dopiero po 22ej :mrgreen:
kacper94
Posty: 2704
Rejestracja: pn maja 29, 2017 8:20 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2014

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: kacper94 »

Cześć :) Bardzo fajny pomysł na tą zabawę. Zacznę ten temat, chyba od najbardziej i najdłużej obecnego w mojej głowie błędnego śpiewania polskiego tekstu. Nie będzie to nic odkrywczego. Chodzi o "Wehikuł Czasu". Zawsze wydawało mi się, że w tekście słyszę "Tylko nocą, do klubu pójść", a tutaj po wielu latach okazało się że jest to "Tylko nocą, do klubu Puls"...
jedrzej2012
Posty: 2469
Rejestracja: ndz kwie 29, 2012 9:52 pm

Re: Co innego słyszysz, co innego jest.

Post autor: jedrzej2012 »

Ja też tak mam.
"Bubbletea" Quebo i Darii to ja zamiast "Takie ćmy jak my", słyszę "Tak jedźmy jak my".
Co do "Wehikułu czasu" była parodia "Tylko Nocą do stołówki pójść", a później "Te wspaniałe laski nie powrócą już".
ODPOWIEDZ