Zaskakujące zapożyczenie.

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Zaskakujące zapożyczenie.

Post autor: kajman »

A teraz zagadka, która pojawiła mi się przy coverownictwie. Jeden utwór z muzyki poważnej wykorzystano w 5 piosenkach na naszej liście przebojów (w tym 3 z pierwszej 20), przy czym 1 z nich (o ile pamiętam), jest w całości na nim oparty. Jaki to utwór i kto go wykorzystał.
P.S. Chodzi o wykorzystanie bezpośredniem, a nie o covery piosenek zawierających utwór (lub jego fragment) z muzyki poważnej.
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

To może pewne ułatwienie. W jednym z tych utworów wykorzystano także fragment utworu Johna Lennona.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

A ja też mogę? :)
Chyba się domyślam o co chodzi tylko ja 4 naliczyłem, jeśli dobrze myślę, że o to chodzi. A jeden nawet jest w tej chwili na liście. :shock:
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Gary pisze:A ja też mogę? :)
Chyba się domyślam o co chodzi tylko ja 4 naliczyłem, jeśli dobrze myślę, że o to chodzi. A jeden nawet jest w tej chwili na liście. :shock:
Oczywiście, że możesz. I nawet jestem pewien, że znasz prawidłową odpowiedź. Ja też tam naliczyłem 4, a piąta piosenka to właśnie ta w całości oparta na tym utworze, ale nie została tam podana.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

kajman pisze:Oczywiście, że możesz. I nawet jestem pewien, że znasz prawidłową odpowiedź. Ja też tam naliczyłem 4, a piąta piosenka to właśnie ta w całości oparta na tym utworze, ale nie została tam podana.
To ja jeszcze pomyślę nad tą 5tą, bo melodia jest mi dobrze znana. No 3 znane mi piosenki są tam podane, ale nie były na liście. Za to nie jest podane wykonanie tego utworu przez Joe Satrianiego, które mam na płycie.
Tymczasem jeszcze pomyślę i dam szansę innym.
Co do utworu z Johnem Lennonem z Twojej podpowiedzi to dopiero po wsłuchaniu się to dostrzegłem, a co do piosenki która jest na liście to miałem poczucie zawsze, że już gdzieś to słyszałem :)
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Gary pisze:
To ja jeszcze pomyślę nad tą 5tą, bo melodia jest mi dobrze znana. No 3 znane mi piosenki są tam podane, ale nie były na liście. Za to nie jest podane wykonanie tego utworu przez Joe Satrianiego, które mam na płycie.
Tymczasem jeszcze pomyślę i dam szansę innym.
Co do utworu z Johnem Lennonem z Twojej podpowiedzi to dopiero po wsłuchaniu się to dostrzegłem, a co do piosenki która jest na liście to miałem poczucie zawsze, że już gdzieś to słyszałem :)[/quote]
To ja Ci trochę podpowiem. Podmiot wykonujący tą piosenkę jest bardzo mało znany, a z tego co pamiętam, to trójkowicze poznali go dzięki Piotrowi Kaczkowskiemu (ale chyba żadna z piosenek owego podmiotu nie załapała się na grecką literę). I jeszcze jedno: to jedyna piosenka, która z utworów tego podmiotu nie dotarła do pierwszej 20.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

Hmm podmiotów mało znanych, które poznaliśmy dzięki Piotrowi Kaczkowskiemu jest sporo, tak więc na razie napiszę 4 które wiem a nad tym pomyślę.
Tak więc tym klasycznym utworem jest Kanon D-dur (Pachelbela) z 1677 roku Johanna Pachelbela.
Był wykorzystany przy następujących utworach z listy trójki:

* All together now - The Farm (1990 rok) - najw. na liście 19

* Don't look back in anger - Oasis (1996) - najw. na 15 miejscu (tu wykorzystano także fragment "Imagine" - Johna Lennona

* C U when U get there - Coolio (1997) - najwyżej na 7 miejscu

* Welcome to thr black parade - My Chemical Romance czyli utwór który nadal jest na liście

Oprócz tego z utworów znanych, aczkolwiek nie były one na liście to:

* Big City Life - Mattafix (2005)

* Go West - Pet Shop Boys (1993)
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Gary pisze:Tak więc tym klasycznym utworem jest Kanon D-dur (Pachelbela) z 1677 roku Johanna Pachelbela.
Wielkie brawa! Swoją drogą to ciekawe, że utwór mimo wszystko jednak nie aż tak bardzo znanego i bardzo odległego w czasie kompozytora zrobił taką furorę w muzyce rozrywkowej. Bo jeszcze i Green Day i wczesny Vangelis, o Tomicie i Gregorianach nie warto chyba wspominć, bo bliżsi są takiej muzyce. Natomiast wspomnę jeszcze o przepięknej balladzie Streets of London mało raczej w Polsce znanego Ralfa McTella. No i jeszcze o nie ujętych w tamtym zestawieniu utworów Yngwie Malmsteena, grupy Emerson Lake & Palmer, Vanessy Mae, Joe Satrianiego i Wyntona Marsalisa o mylącym :lol: tytule Pachelbel's Canon (czasami jeszcze z dodatkiem in D).
Gary pisze:Hmm podmiotów mało znanych, które poznaliśmy dzięki Piotrowi Kaczkowskiemu jest sporo, tak więc na razie napiszę 4 które wiem a nad tym pomyślę.
To pomyśl, a żeby Ci to ułatwić, to dodam, że chodzi o kobietę.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

kajman pisze:Wielkie brawa!
Dziękuję bardzo! :D
kajman pisze: Natomiast wspomnę jeszcze o przepięknej balladzie Streets of London mało raczej w Polsce znanego Ralfa McTella.
Oczywiście też znam tyle, że w wykonaniu duetu Blackmore's Night też jest piękna. O Satrianim już wspominałem.
kajman pisze:To pomyśl, a żeby Ci to ułatwić, to dodam, że chodzi o kobietę.
Pomyślę ale z paniami z MiniMaxa to raczej mało ich kojarzę. Szczerze mówiąc to Twój opis pasował też do pewnego zespołu brytyjskiego,jeśli chodzi o listę. Ale jak dotarłem do fragmentu tej jedynej piosenki, która nie weszła do 20tki to musiałem to wykluczyć. Ale jeszcze przejrzę moją "plikotekę" :)
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Gary pisze:
Oczywiście też znam tyle, że w wykonaniu duetu Blackmore's Night też jest piękna. O Satrianim już wspominałem.[/quote]
Fakt, ale nieco wcześniej i zapomniałem.
Gary pisze:Pomyślę ale z paniami z MiniMaxa to raczej mało ich kojarzę.
Jeżeli chcesz, to jeszcze nieco pomogę. Wszystkie piosenki z l. 80-tych, jedna z nich była w pierwszej 10. Prywatnie dodam, że dla mnie to jedna znajbardziej interesujących wokalistek owego okresu.
Awatar użytkownika
jotem3
Posty: 3468
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:09 pm
Lokalizacja: Świeszyno

Post autor: jotem3 »

w 1989 roku Pani Claire Hamil pięknie wykorzystala Kanon Johanna Pachelbela w utworze Someday We Will All Be Together. Piękny utwór, piękny głos :-)
pozdrawiam
jacek
kajman
Posty: 64172
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Brawo Jacku! O to właśnie chodziło. A biedny Gary tak się męczył. :D
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

jotem3 pisze:w 1989 roku Pani Claire Hamil pięknie wykorzystala Kanon Johanna Pachelbela w utworze Someday We Will All Be Together. Piękny utwór, piękny głos :-)
pozdrawiam
jacek
Szczerze mówiąc to bym nie skojarzył tego nigdy. Nie znam tego. choć może jak bym usłyszał, bo w sumie jak w 1990 The Farm miał tę piosenkę "All together now" to mi się wydawała jakaś taka znajoma melodia, ale muzyki klasycznej to wtedy nie słuchałem, więc to może z powodu tej wersji.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

kajman pisze:Brawo Jacku! O to właśnie chodziło. A biedny Gary tak się męczył. :D
A tam zaraz męczył. W latach 80tych to ja po prostu szczawik jeszcze byłem i mimo, że słuchałem listy to nieraz bierze mnie zdziwienie jak czytam archiwalne notowanie i stwierdzam ze zdziwieniem, że nie pamiętam danej piosenki. :D
ODPOWIEDZ