Języki

Tu posprawdzamy swoją wiedzę na temat Listy Przebojów Trójki — za prawidłowe odpowiedzi nie obiecujemy jednak dżinsów, singielków ani innych gadżetów!
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Języki

Post autor: kajman »

Nie wiem, czy to właściwy dział, bo nie znam odpowiedzi na tą zagadkę, a interesuje to mnie. W jakich językach śpiewane były piosenki na LP3 (łącznie z poczekalnią)? Oczywiście po angielsku i po polsku, ale podejrzewam, że jeszcze w co najmniej kilkunastu językach. I może jeszcze taka prośba, żeby przy podaniu języka podać także wykonawcę i tytuł piosenki.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Post autor: Gary »

Na pewno po:
węgiersku - Omega - Dziewczyna o perłowych włosach
niemiecku - Nena - 99 luftbaloons , ale mogło być w angielskiej wersji bo taka też jest
po francusku chyba Celine Dion
po włosku m.in Eros Ramazotti, Zucherro

te najłatwiejsze pozycje. Pewnie po hiszpańsku też coś było, po czesku była chyba piosenka
Awatar użytkownika
iqh
Posty: 781
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 5:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003
Lokalizacja: Tychovia/Cracovia

Post autor: iqh »

po islandzku - sigur rós - saeglopur
po rosyjsku - tatu - zachem ya
JC
Posty: 1167
Rejestracja: pn lis 14, 2005 7:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JC »

po szwedzku - Baden Baden - Alla ord
po czesku - Petr Kotvald i Staniclav Hlozek - Holky z nasi skolky; Buty - Mam jednou ruku dlouho, Jednou rano; Helena Vondrackova - Ja pujdu dal
po chorwacku: Electriczni Orgazam - Ja ne postoim; Bijelo Dugme - Hop cup
po hiszpańsku: M.IN. L'oreccio de Van Gogh - Cuidate; Mecano - Hijo de la luna,
po afrykańsku :wink: Mory Kante - Yeke yeke
po bułgarsku: Balkan Electrique - Ye mi poday
CHYBA po turecku: Ofra Haza - Im nin alu, Galbi
CHYBA po brazylijsku: Kaoma - Lambada
po kubańsku: Buena Vista Social Club - Chan chan
po góralsku :wink: : De Press - Cy bocycie Świnty Ojce
..... no i jeszcze dochodzi Khadja Nin z piosenkami "FRee" i "Mama", ale nie wiem w jakim to było języku
..... no jeszcze jakiś południowoamerykański język, w którym śpiewała na liście swoje piosenki Cesaria Evora
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Dzięki, to już mamy 9 języków (hiszpańskiego na razie nie zaliczam, bo nie mam przykładu).
Przyznam się, że pomyślałem tylko o rosyjskim, ale przy okazji piosenki Piatnica.
Co do niemieckiego to nawet jeżeli nie balony to chyba Fragezeichen było śpiewane po niemiecku.
Dion śpiewała faktycznie także po francusku.
A czeski faktycznie był, pamiętam tytuł piosenki Butów - Mam jednou ruku dlouhou (czy jakoś tak).
Mam pewność, że to jeszcze nie wszzystko. Próbujmy, to zobaczymy do ilu dojdziemy.
Awatar użytkownika
DarekM
Posty: 1470
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 5:05 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 33 (04.12.1982)
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DarekM »

Takich utworów jest pewnie kilkaset. Tak na szybko to po niemiecku pozostałe utwory Neny, Rammstein, Peter Schilling, Trio; po czesku Holżek/Kotvald, Buty; po rosyjsku Tatu, Miesto Wstrieczi; po portugalsku Cesaria Evora i była też wersja Fragile Stinga; wersja japońska Girls (zdaje się pod tytułem Musume) D. Bowiego i T. Turner; po hiszpańsku Mecano, Gotan Project; po francusku niektóre ustwory C. Dion, Noir Desir & Manu Chao, C. Deneuve (nie bardzo kojarzę utwór NRD-owskiego zespołu Silly z utowrem o francuskim tytule Batallon D'Amour), Alizee, Mylene Farmer, Roch Voisine, Guesch Patti, Etienne & Charlotte; Sigur Ros chyba po islandzku, Nek i Bowie (Volare) po włosku, Baden Baden po szwedzku. Nie mam pojęcia co to znaczy Me gustas tu i nie bardzo jarzę jak leciał utwór Je mi podaj - Balkan Electrique. Są mieszanki jak np. Las palabras de amor, albo Sadeness Part I. A prawdziwe mistrzostwo to tytuł Adieu Sweet Bahnhof. Owocnego szukania.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

JC pisze:po szwedzku - Baden Baden - Alla ord
po czesku - Petr Kotvald i Staniclav Hlozek - Holky z nasi skolky; Buty - Mam jednou ruku dlouho, Jednou rano; Helena Vondrackova - Ja pujdu dal
po chorwacku: Electriczni Orgazam - Ja ne postoim; Bijelo Dugme - Hop cup
po hiszpańsku: M.IN. L'oreccio de Van Gogh - Cuidate; Mecano - Hijo de la luna,
po afrykańsku :wink: Mory Kante - Yeke yeke
po bułgarsku: Balkan Electrique - Ye mi poday
CHYBA po turecku: Ofra Haza - Im nin alu, Galbi
CHYBA po brazylijsku: Kaoma - Lambada
po kubańsku: Buena Vista Social Club - Chan chan
po góralsku :wink: : De Press - Cy bocycie Świnty Ojce
..... no i jeszcze dochodzi Khadja Nin z piosenkami "Free" i "Mama", ale nie wiem w jakim to było języku
..... no jeszcze jakiś południowoamerykański język, w którym śpiewała na liście swoje piosenki Cesaria Evora
Wielkie dzięki. No to przybyło tych języków.
10 - szwedzki, 11 - chorwacki, 12 - hiszpański (potwierdzony), 13 - bułgarski.
Teraz 14 będzie suahili. Jestem wolna, nie mam pieniędzy, nie mam przyjaciół - śpiewała Khadja Nin i byłem przypuszczalnie jedynym słuchaczem listy, który rozumiał text. Możliwe, że też w suahili jest Yeke yeke (nie ma języka afrykańskiego).
Dalej już są problemy. Im nin alu było śpiewane przypuszczalnie w jiddish, ale to wymagałoby potwierdzenia.
Co do Kaomy, to ponoć zespół francuski, ale nie wiem w jakim języku jest piosenka (nie ma języka brazylijskiego, ale mógł to być portugalski).
Co do Buena Vista i Cesarii to przypuszczalnie był to język hiszpański poza Brazylią panujący w całej Ameryce Pd.
A góralski nie jest językiem, tylko jego odmianą, więc liczyć go raczej nie można).
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

DarekM pisze:Takich utworów jest pewnie kilkaset. Tak na szybko to po niemiecku pozostałe utwory Neny, Rammstein, Peter Schilling, Trio; po czesku Holżek/Kotvald, Buty; po rosyjsku Tatu, Miesto Wstrieczi; po portugalsku Cesaria Evora i była też wersja Fragile Stinga; wersja japońska Girls (zdaje się pod tytułem Musume) D. Bowiego i T. Turner; po hiszpańsku Mecano, Gotan Project; po francusku niektóre ustwory C. Dion, Noir Desir & Manu Chao, C. Deneuve (nie bardzo kojarzę utwór NRD-owskiego zespołu Silly z utowrem o francuskim tytule Batallon D'Amour), Alizee, Mylene Farmer, Roch Voisine, Guesch Patti, Etienne & Charlotte; Sigur Ros chyba po islandzku, Nek i Bowie (Volare) po włosku, Baden Baden po szwedzku. Nie mam pojęcia co to znaczy Me gustas tu i nie bardzo jarzę jak leciał utwór Je mi podaj - Balkan Electrique. Są mieszanki jak np. Las palabras de amor, albo Sadeness Part I. A prawdziwe mistrzostwo to tytuł Adieu Sweet Bahnhof. Owocnego szukania.
Dopisuję 15 - portugalski i 16 - japoński. Co prawda po japońsku chyba był śpiewany tylko fragment, ale to też się liczy.
Awatar użytkownika
emilencja
Posty: 456
Rejestracja: śr lis 22, 2006 12:41 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 219

Post autor: emilencja »

Gary pisze:[...]Nena - 99 luftbaloons , ale mogło być w angielskiej wersji bo taka też jest[...]
zdaje się, że na Liście była niemiecka wersja - angielska nosi tytuł 99 Red Balloons


dodam jeszcze, że po francusku śpiewały również Guesh Patti, Mylene Farmer i Alizee

a czy ktoś pamięta jeszcze, że nagranie Davida Bowie Girls było na Liście prezentowane w wersji japońskiej ? :)

edit: czary jakieś ? przed chwilą nie było tych postów powyżej (tych o japońskim) ...

przy okazji - odsłuchałem właśnie Bowiego - mam dwie wersje:

Girls 5:35
Girls (japanese version) 4:04

ta pierwsza jest cała w języku angielskim, a w drugiej jedyne angielskie słowo to "Girls" - reszta tekstu jest zdecydowanie po japońsku

pozdrawiam
Emil
Awatar użytkownika
iqh
Posty: 781
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 5:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003
Lokalizacja: Tychovia/Cracovia

Post autor: iqh »

DarekM pisze: Me gustas tu i nie bardzo jarzę jak leciał utwór
jak dla mnie to jest manu chao, a on śpiewa po hiszpańsku i francusku
JC pisze: ..... no jeszcze jakiś południowoamerykański język, w którym śpiewała na liście swoje piosenki Cesaria Evora
cesaria jest z tego co pamiętam z rep. zielonego przylądka w afryce, a to znaczy że zapewne śpiewała po portugalsku
JC pisze: po kubańsku: Buena Vista Social Club - Chan chan (...) CHYBA po brazylijsku: Kaoma - Lambada
nie ma języka kubańskiego i brazylijskiego, na kubie mówią po hiszpańsku, a w brazylii po portugalsku

no a brainstorm niestety nie śpiewał po łotewsku, ani him czy rasmus po fińsku...a szkoda
Awatar użytkownika
piotreklp3
Posty: 1807
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 4:41 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005 roku
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Kontakt:

Post autor: piotreklp3 »

A w piosence SARENKA - HAIKU FRISTAJL między polskimi refrenami, ktos śpiewał (może po fińsku ) Nie jestem pewny. :?:
Awatar użytkownika
iqh
Posty: 781
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 5:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003
Lokalizacja: Tychovia/Cracovia

Post autor: iqh »

piotreklp3 pisze:A w piosence SARENKA - HAIKU FRISTAJL między polskimi refrenami, ktos śpiewał (może po fińsku ) Nie jestem pewny. :?:
racja ale to miało być po japońsku
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

iqh pisze:
piotreklp3 pisze:A w piosence SARENKA - HAIKU FRISTAJL między polskimi refrenami, ktos śpiewał (może po fińsku ) Nie jestem pewny. :?:
racja ale to miało być po japońsku
Zgadza się - po japońsku (czyli japoński zdecydowanie na tak). A ten ktoś to Staszek Soyka.
P.S.
1. Czekam na pomoc w sprawie Ofry Hazy - czy to był jiidish
2. Cześć któryś z licznych tu Irlandczyków nie zaśpiewał czegoś w oryginalnym języku (największe szanse to pewnie Clannad i Enya, ale o ilę kojarzę, to jednak chyba nie).
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Miszon »

O ile dobrze kojarzę, to jeszcze Enya w "May it be" śpiewa fragment w języku elfów, najprawdopodobniej w sindarin. 8)
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Miszon pisze:O ile dobrze kojarzę, to jeszcze Enya w "May it be" śpiewa fragment w języku elfów, najprawdopodobniej w sindarin. 8)
Dzięki!!!!!
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Miszon »

No to dodam jeszcze, że ojczystym językiem Youssou N'Doura jest wolof. I to pewnie w nim śpiewa "Seven seconds" z Neneh Cherry.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Post autor: kajman »

Miszon pisze:No to dodam jeszcze, że ojczystym językiem Youssou N'Doura jest wolof. I to pewnie w nim śpiewa "Seven seconds" z Neneh Cherry.
Dzięki. Jeżeli nie będzie innych opini na ten temat, przyjmę wolof, podobnie jak jidish Ofry Hazy.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Miszon »

Informację na ten temat zaczerpnąłem z oficjalnej strony N'Doura, także raczej to się zgadza 8) .
ODPOWIEDZ