Jak uzdrowić forum?

Czy podobało się ostatnie notowanie? Niekoniecznie ostatnie, ale może jakiś utwór szczególnie przypadł do gustu? Chcesz agitować do głosowania na konkretny „numer”? Wyraź tutaj swoją opinię...

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Jak uzdrowić forum?

Post autor: Piotr »

Sami obserwujecie, że od dość długiego już czasu na tym forum dzieje się źle. Dlaczego się tak dzieje?

Wszyscy sobie zdają z tego sprawę dlaczego, ale jedni nie chcą nic zmieniać bo tak im dobrze kiedy jeden drugiemu może - na razie - słownie dosolić co później w konsekwencji prowadzi do zadym niczym na stadionach piłkarskich (tylko patrzeć, aż zaczną się ustawki), a drudzy nie zabierają głosu by samemu nie narazić się na ataki, nie dolewać oliwy do ognia, chociaż w zdecydowanej większości to oni mają rację.

Do tego wszystkiego działy mają swoich moderatorów, którzy powinni starać się zaprowadzić porządek, ale jak wszyscy widzą nie wywiązują się ze swoich nazwijmy to statutowych działań.

I do tego wszystkiego jestem jeszcze ja. Staram się być tolerancyjny, wręcz nie zwracać uwagi na to co dzieje się na forum podczas mojego dyżuru z podawaniem wyników online, ale czasami nie potrafię już zdzierżyć tego wszystkiego i wyręczając moderatorów reaguję tzw banami. Biorę to na siebie chociaż wiem, że to dopiero się właśnie zacznie. A dlaczego ban? A dlaczego on lub ona, a nie ten czy tamten, jemu się też należy. A na jak długo ten ban? A dlaczego nie jest to na forum ogłoszone? A gdzie jest regulamin? A tamto, a siamto.

A ja się pytam: Co ma regulamin do zachowania forowiczów na forum? Regulamin ma być po to by wiedzieć gdzie jest ta bezpieczna granica, a pózniej testować administrację jak można jeszcze dalej się posunąć i prowokować w ten czy inny sposób? Chyba wszyscy są na tym forum na tyle dorośli, że wiedzą co można, a czego nie. Chyba wszyscy znają sieciową netykietę, a jeśli nie znają to powinni ją albo jak najszybciej poznać, albo zrezygnować z przebywania w sieci. Po co regulamin w konsekwencji ograniczający pewną swobodę na forum skoro jesteśmy sami odróżnić dobro od zła i postępować tak, aby było kolorowo i wesoło, i zgodnie z ogólnymi zasadami.

Skoro się jednak domagacie Regulaminu, no to się pojawi. Napiszę go i będę się go ściśle trzymał i nie miejcie pretensji, gdy ostrzeżenia i bany będą się sypały na prawo i lewo jeśli sami nie potraficie się wziąć w garść i zachowywać się jak należy. Nie chcieliśmy narzucać żadnych ograniczeń, ale skoro sami chcecie… Regulamin będzie jaki będzie i nie będzie podlegał jakimkolwiek dyskusjom.

Czy nikogo nie zastanowiło dlaczego od jakiegoś czasu rzadko pojawiam się na forum podająć wyniki online? Dlaczego tak skromnie podawałem wyniki na forum podczas ostatniego, styczniowego Topu Wszech Czasów, a na stronie lpmn.pl były one widoczne cały czas? Otóż dlatego, że mam już dość czytania ciągłych i tych samych narzekań, wzajemnych ataków, prowokacji, wyzywania od troli i innych takich. I będę się tu pojawiał z wynikami coraz rzadziej jeśli sytuacja na forum się nie zmieni.

Mam nadzieję, że słuchaliście ostatniej listy z Sopotu bardzo uważnie, a w szczególności zwróciliście uwagę na słowa, które wypowiedział Marek po pozdrowieniach Martyrki. To było powiedziane tak między wierszami, dyplomatycznie, ale dojdzie do tego, że o forum w Trójce zapomną. Domyślacie się dlaczego? Na Myśliwieckiej też czytają to forum i widzą co się dzieje. Chielibyście poznać kolejne pozycje Polskiego Topu? Żadne wyniki nie dotarły, widocznie nie zasłużyliśmy na ten zaszczyt i ja się temu nie dziwię.

I na koniec zacytuję:

„Dzięki za dziś - frekwencja słabeńka, ale trudno. Na topie w styczniu będzie dużo lepiej”
„Faktycznie. A postów napisaliśmy prawie połowę mniej niż w ubiegłym roku o tej porze.
No cóż, facebook powoli zabija Forum...”

To nie facebook zabija to forum, to sami jego uczestnicy go unicestwiają tym, co wyprawia się na nim, a mnóstwo osób, które tu kiedyś zaglądały już tego nie robią z tego właśnie powodu. Sorry Panie i Panowie, taki tu właśnie mamy od jakiegoś czasu klimat.

Jeśli ktoś chciałby wyrazić skruchę, obiecać poprawę, zaproponować coś sensownego w temacie uzdrowienia tej całej chorej sytuacji to zapraszam do dyskusji - sensownej dyskusji, a nie bicia piany i nabijania swojego licznika postów.

Z góry uprzedzam, że jeśli w tym wątku - i nie podlega to żadnej dyskusji, wybaczcie! - będą jakiekolwiek narzekania na innych uczestników forum typu: 'to nie ja, to on/ona', 'niezręcznie jest mi upominać tego/tamtego' lub post nie będzie dotyczył tematu, zostanie natychmiast usunięty, a jego autor otrzyma ostrzeżenie. Nie potrzebujemy tutaj czytać żadnych narzekań (bo tego jest nadmiar na Forum), chcemy wypracować konkretne działania.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: jollyroger72 »

Piotr pisze:Mam nadzieję, że słuchaliście ostatniej listy z Sopotu bardzo uważnie, a w szczególności zwróciliście uwagę na słowa, które wypowiedział Marek po pozdrowieniach Martyrki. To było powiedziane tak między wierszami, dyplomatycznie, ale dojdzie do tego, że o forum w Trójce zapomną. Domyślacie się dlaczego? Na Myśliwieckiej też czytają to forum i widzą co się dzieje.
Ryba psuje się od głowy.
Może ktoś w Trójce pomyślałby nad wrzucaniem sensowniejszych propozycji do zestawu? Przecież ostatnie tygodnie to morze badziewia i tylko kilka utworów z tych zestawów weszło na listę (zapewne gżegoż mógłby tu podać dokładne statystyki). Później słyszy się teksty typu: "tylko dwie nowości w podstawowym zestawieniu/poczekalni". Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że papka muzyczna zalewa zestaw do głosowania a rasowym muzycznym kilerom nie daje się zaistnieć na topie... Stąd później Wasze/Nasze narzekania w komentarzach.
Dlatego ja uważam, że jeśli tylko byłaby taka możliwość, należałoby na najbliższy zlot zaprosić Pana Marka i poprzez dyskusję z Nim wypracować jakieś stanowisko, zmierzające do poprawy muzycznej zawartości naszej kochanej listy.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11781
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: adameria »

Wysłałem PW do JacKa i Piotra.
Jednak podsumowując bardzo krótko:
1. Obecność i reagowanie osoby odpowiedzialnej za moderację dyskusji, szczególnie w CZASIE notowań.
2. Stosowanie wielu ostrzeżeń o różnym stopniu.

Co do propozycji jollyrogera nawet jeśli ma rację, to nie wiem czy coś tutaj poradzimy.
Przykre jest to, że kiedyś zestaw był bardziej różnorodny, nie było też takiego pogłębiającego
się podziału, że wykonawca X jest grany tylko w antyterefe, a wykonawca Y - tylko w Trójce.
JC
Posty: 1167
Rejestracja: pn lis 14, 2005 7:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: JC »

Piotr pisze: Mam nadzieję, że słuchaliście ostatniej listy z Sopotu bardzo uważnie, a w szczególności zwróciliście uwagę na słowa, które wypowiedział Marek po pozdrowieniach Martyrki. To było powiedziane tak między wierszami, dyplomatycznie, ale dojdzie do tego, że o forum w Trójce zapomną. Domyślacie się dlaczego? Na Myśliwieckiej też czytają to forum i widzą co się dzieje. Chielibyście poznać kolejne pozycje Polskiego Topu? Żadne wyniki nie dotarły, widocznie nie zasłużyliśmy na ten zaszczyt i ja się temu nie dziwię.
Dzięki temu, że podczas listy byłem w Sopocie i miałem okazję posłuchać jej (po dość długiej przerwie) zwróciłem uwagę na te słowa, ale trochę inaczej je odebrałem/zrozumiałem. Z tego co pamiętam, przy okazji pojawienia się Martyrki z forum, Marek zwrócił uwagę na "starzenie się" listy, zaleganie utworów po 30 tygodni i zaapelował, żeby forowicze dali szansę nowym utworom, bo "jeśli tak dalej pójdzie, to za 10 tygodni nas nie będzie". "Nas" - to raczej chodziło o "listę" i to co się ostatnio dzieje (a raczej nie dzieje) w notowaniach. Nie wiem czy pojawiają się co tydzień apele prowadzących o głosowanie na nowe piosenki (czasami podsłuchuję LP Trójkę i tam da się te apele usłyszeć), ale jak przeglądam w internecie wyniki listy, i m.in. głosy forowiczów, to mam wrażenie że apele nie docierają.
LLucky
Posty: 5039
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: LLucky »

Piotr pisze:Skoro się jednak domagacie Regulaminu, no to się pojawi. Napiszę go
Miałem zamiar przedstawić propozycję regulaminu uzbieraną z sugestii, które znalazły się w wątku z dyskusją na ten temat, ale z powodu pilniejszych spraw na głowie nie zacząłem go nawet spisywać, więc jeśli masz zamiar go napisać, to daruję sobie, zwłaszcza że nie znam szczegółów technicznych funkcjonowania forum, a od nich zależy treść przynajmniej części punktów w regulaminie. Mam nadzieję, że Twoja propozycja będzie jakimś rozsądnym kompromisem między możliwościami moderatorów/administratorów a potrzebami użytkowników.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11781
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: adameria »

Jeszcze jedno - wyróżnienie kolorem nie tylko administratorów, ale także wszystkich moderatorów.
Kolorem innym niż jest przydzielony administratorom.
Wiem, że na innych forach to działa.
temik3
Posty: 17311
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: temik3 »

jollyroger72 pisze:
Piotr pisze:Mam nadzieję, że słuchaliście ostatniej listy z Sopotu bardzo uważnie, a w szczególności zwróciliście uwagę na słowa, które wypowiedział Marek po pozdrowieniach Martyrki. To było powiedziane tak między wierszami, dyplomatycznie, ale dojdzie do tego, że o forum w Trójce zapomną. Domyślacie się dlaczego? Na Myśliwieckiej też czytają to forum i widzą co się dzieje.
Ryba psuje się od głowy.
Może ktoś w Trójce pomyślałby nad wrzucaniem sensowniejszych propozycji do zestawu? Przecież ostatnie tygodnie to morze badziewia i tylko kilka utworów z tych zestawów weszło na listę (zapewne gżegoż mógłby tu podać dokładne statystyki). Później słyszy się teksty typu: "tylko dwie nowości w podstawowym zestawieniu/poczekalni". Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że papka muzyczna zalewa zestaw do głosowania a rasowym muzycznym kilerom nie daje się zaistnieć na topie... Stąd później Wasze/Nasze narzekania w komentarzach.
Dlatego ja uważam, że jeśli tylko byłaby taka możliwość, należałoby na najbliższy zlot zaprosić Pana Marka i poprzez dyskusję z Nim wypracować jakieś stanowisko, zmierzające do poprawy muzycznej zawartości naszej kochanej listy.
Sensowniejsze propozycje? Badziewie? Do jasnej Anielki mnie nie podoba się wiele utworów z zestawu, ale jesli dodano by jeszcze z 30 propozycji to określono by je gorzej niż badziewie. A ilość nowości, czy zależy od jakości utworu? raczej nie. tylko od tego jak tą nowość przedstawiono, a narzekania wcale nie są związane z nowościami z zestawu, argument bezsensowny, a Pan Marek i sensowne propozycje? Parę razy za pośrednictwem Roberta D. z nim miałem możliwość dyskusji i raczej to jest mało możliwe.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: jollyroger72 »

Temik3, nie bulwersuj się, bo zauważyłem dziś, że m.in. właśnie Ty siejesz ferment!
Poniższy skan czego demonstracją ma być :?: :?: :?:
Obrazek
Bo normalne głosowanie na Forumową to nie jest...
Kpisz sobie, szanowny kolego i jeszcze czepiasz się innych. Nie pasuje Ci tu bywać? To pożegnaj się w sposób podobny do tego, w jaki zrobił to Sebastian.
I bez wycieczek personalnych proszę.

Piotr pyta, jak uzdrowić Forum a Ty od razu "huzia na Józia"... Masakra Obrazek
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: kajman »

Trochę późno, więc tak kilka najbardziej ogólnych reflexji.
To, że nie chce się zmian, nie oznacza, że chce się komuś dosolić. A tak w ogole to nie widzę osob, które chcą komuś dosolić, czasami kogoś w ferworze dyskusji poniosą nerwy i powie zbyt dużo i zbyt mocno. Ale atakow personalnych w sumie jest bardzo mało.
Uważam, że powinna być następująca kolejność: zwrócenie uwagi, ostrzeżenie i dopiero w ostateczności ban. Powinna być także na forum informacja, kto został zbanowany, za co i na jak długo.
Nie jestem zwolennikiem regulaminu, lecz rozsądku. Ale jeżeli większość uważa, że jest potrzebny to niech będzie. Tylko niech będzie rozsądny, a nie restrykcyjny. Restrykcyjny regulamin zabije to forum.
Zestaw jest jaki jest i zawsze ktoś będzie na niego narzekał, bo jedni chcieliby to, a inni tamto. Poza tym jest problem że zestaw to jedno, a co z niego jest grane to drugie. I moim zdaniem nie ma co tej sprawy w tym wątku rozpatrywać.
A tak w ogole może by pomyśleć o przynajmniej kilku kolejnych moderatorach? W poddziale z komentarzami wśrod moderatorów nie ma chyba żadnej osoby, która by regularnie na tym wątku przebywała. Może uczynić moderatorem kogoś, kto aktywnie tam pisze.

Więcej mam nadzieję napiszę w najbliższych dniach.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21947
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: Yacy »

kajman pisze: W poddziale z komentarzami wśrod moderatorów nie ma chyba żadnej osoby, która by regularnie na tym wątku przebywała. Może uczynić moderatorem kogoś, kto aktywnie tam pisze.
m.in. ja jestem wśród. a nie przebywam tam regularnie, tylko od czasu do czasu, właśnie ze względu na to co od jakiegoś czasu dzieje się w tym wątku w czasie Listy. niestety jak trafiam na posty, które zakłócają mi spokojny odbiór Listy, to po prostu stamtąd wychodzę. no i ja sobie nie wyobrażam abym był czynnym moderatorem w trakcie LP3, bo jednak od 19 do 22 najważniejsza jest Lista.
co innego w czasie wolnym od LP3. tu nie ma problemu. tylko, że...
Piotr pisze:Do tego wszystkiego działy mają swoich moderatorów, którzy powinni starać się zaprowadzić porządek, ale jak wszyscy widzą nie wywiązują się ze swoich nazwijmy to statutowych działań.
aby działać, to chciałbym poznać wytyczne w ramach, których mam to robić, aby uniknąć zarzutów o stronniczość, itp. a, że takie mogą się zdarzyć to oczywiste
kajman pisze:A tak w ogole to nie widzę osob, które chcą komuś dosolić,
niestety ja widzę to trochę inaczej...
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21947
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: Yacy »

JC pisze:Z tego co pamiętam, przy okazji pojawienia się Martyrki z forum, Marek zwrócił uwagę na "starzenie się" listy, zaleganie utworów po 30 tygodni i zaapelował, żeby forowicze dali szansę nowym utworom, bo "jeśli tak dalej pójdzie, to za 10 tygodni nas nie będzie". "Nas" - to raczej chodziło o "listę" i to co się ostatnio dzieje (a raczej nie dzieje) w notowaniach.
zwrócił uwagę na to abyśmy "nie znęcali się nad utworami, które są ponad 30 tygodni na Liście, bo inaczej 10 tygodni i koniec Listy". to raczej nie chodziło o danie szansy, a o nie marudzenie na te 30-tygodniowe utwory
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: jollyroger72 »

Yacy pisze:zwrócił uwagę na to abyśmy "nie znęcali się nad utworami, które są ponad 30 tygodni na Liście, bo inaczej 10 tygodni i koniec Listy". to raczej nie chodziło o danie szansy, a o nie marudzenie na te 30-tygodniowe utwory
Jeśli taki był kontekst wypowiedzi Pana Marka, to ja się pod tym podpisuję. Choć nie przepadam za "Graffiti On The Train", to nie miałbym nic przeciwko, by w końcu ktoś zdetronizował "These Are The Days Of Our Lives". I mógłby być to ten utwór.

Cytat z kajmana:
Uwielbiam Listę - piosenki niekoniecznie
I ja się pod tym podpisuję.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5161
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: konwicki1980 »

kajman pisze:Może uczynić moderatorem kogoś, kto aktywnie tam pisze.
Oby nie. Moderatorem powinien być raczej ktoś, kogo te dyskusje tak nie wciągają, by być obiektywnym, a nie stronniczym. Ja nie mógłbym być moderatorem, bo ze trzy bany dałbym od razu za "dotychczasowe zasługi".
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: airborn »

Na starzenie się utworów jest prosta metoda - zmienić system głosowania. W początkowych latach listy obowiązywała zasada 1 polska + 1 zagraniczna i nawet różne Autobiografie czy Białe flagi nie były na liście dłużej niż trzy-cztery miesiące.

Ale to nie jest decyzja, którą my podejmiemy.
Awatar użytkownika
Dx2
Posty: 1518
Rejestracja: sob kwie 25, 2009 8:59 pm
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: Dx2 »

A może zamiast "Komentarze do bieżących notowań" uruchomić Shoutbox?
Oczywiście moderowany.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: kajman »

Yacy pisze:zwrócił uwagę na to abyśmy "nie znęcali się nad utworami, które są ponad 30 tygodni na Liście, bo inaczej 10 tygodni i koniec Listy". to raczej nie chodziło o danie szansy, a o nie marudzenie na te 30-tygodniowe utwory
Nie do końca rozumiem wydźwięk tej wypowiedzi. Po pierwsze chyba jedno nie jest za dużo, po drugie jakoś nie mogę powiązać tego, co napisałeś w spójną całość.
konwicki1980 pisze:Moderatorem powinien być raczej ktoś, kogo te dyskusje tak nie wciągają, by być obiektywnym, a nie stronniczym.
Dyskusje to jedno, a ocena zachowania dyskutantów to co innego i jakoś nie widzę problemu w pogodzeniu tego.
airborn pisze:Na starzenie się utworów jest prosta metoda - zmienić system głosowania. W początkowych latach listy obowiązywała zasada 1 polska + 1 zagraniczna i nawet różne Autobiografie czy Białe flagi nie były na liście dłużej niż trzy-cztery miesiące.
Ale to były kompletnie inne czasy; inny dostęp do muzyki i inni słuchacze.
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: Piotr »

A mnie się wydawało, że zadałem pytanie jak uzdrowić forum, a nie jak usunąć „wiekowe” utwory z Listy. Mnie nie obchodzi co się dzieje na Liście tylko na Forum!

Jak macie pomysły jak odmłodzić Listę to piszcie swoje skargi i wnioski do Hoffmanna, Barona, Niedźwieckiego, Stelmacha, Gila (Kuba, kto tam jeszcze co czwartek debatuje nad nowościami do Listy, bo już nie pamiętam). Oni pociągają za muzyczne sznurki Trójki to tam wylewajcie te wiadra pomyj, a nie na Forum.

No to jak? Dowiem się od Was jak uzdrowić Forum? Może najzwyczajniej w świecie trzeba je zamknąć na jakiś czas, aby wszyscy ochłonęli? Np. taki 40 dniowy post od Forum to jest właśnie to? Zawsze możemy pościć co piątek - nie jemy mięsa, nie udzielamy się na forum.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: JaceK »

Staram się jak mogę, by nie ingerować w jakiekolwiek polemiki. Tutaj jednak powinienem... jako ten groźny-woźny.

Nie zaglądam do wszystkich wątków, nie lustruję i nie oceniam zachowania użytkowników, bo od samego początku była jedna zasada: przychodzą tu ludzie zdroworozsadkowi, i tym rozsądkiem posługują się na co dzień, więc regulaminy są niepotrzebne. W momencie kiedy zaczyna się wysypywać 'zła karma', należy podjąć działanie... Zaczęło się od powołania moderatorów, bo wgląd we wszystkie działy/tematy dla jednej osoby jest niemożliwy. Tej moderacji było naprawdę niewiele! Zwykle kończyło się na zwróceniu uwagi na PW, prośba o przeredagowanie posta... i nikt nie obrażał się!

Jakiś czas temu pojawiły się na naszym Forum bardzo niepokojące zachowania, trendy wykraczające poza granice dobrego smaku, i naruszające wszelkie granice tolerancji. Pozostawienie wszystkiego w rękach tzw. admina kończy się nagonką i linczem za stronniczość, wprowadzanie cenzury, uprzedzenia, brak poszanowania wolności słowa... Propozycja pewnego prostego pseudo-regulaminu* kończy się awanturą, straszeniem sądami i odejściem z forum (raczej w śmierdzącej atmosferze) jednego z — nie ukrywam — wieloletnich użytkowników. Dodam jeszcze, że to pierwszy przypadek, by administracja wycięła kogoś, na dodatek na własne życzenie! I proponuje zapomnieć o sprawie, bo kto nie zna tematu 'od kuchni' nie powinien się wypowiadać. Tak w tym, jak w innym wątku.

[* Ów 'pseudo-regulamin', mający dwa punkty, nie różni się od tysięcy innych jakie obowiązują na wielu forach, gdzie nikt nie robi z tego powodu awantur; u nas skończyło się... wiadomo czym, tylko z powodu przypomnienia o pewnych niepisanych zasadach, bo w gruncie rzeczy nic tak naprawdę to nie wniosło! Ale samo przypomnienie stało się tak niewygodne... że musimy tworzyć jakieś paragrafy i deklarować się ich przestrzegania. Mam obawy, że to nadal nic nie wniesie w życie forum.]

To że jest tak jak jest, jest winą samych użytkowników. Uświadomcie to sobie, drodzy Forowicze! Nikt Was tutaj na siłę nie przyciągnął, nikt Was tutaj na siłę nie trzyma. Lecz jeśli wchodzisz tutaj, to miej świadomość, że nie jesteś sam, i jeśli nie wiesz jak się zachować, zachowuj się przyzwoicie. To wszystko! To do WAS należy pilnowanie porządku! Jeśli TY jesteś OK!, a drażni Cię ktokolwiek inny... oznacz jako wroga, i jego posty nie będą dla Ciebie widoczne!

— Słusznie — powiecie — ale, co z cytowaniami takiego 'wroga'? Przecież w cytowaniach będzie widoczny...

Jest taka odwieczna zasada: Nie karmić trolla!

Obrazek

Wdajesz się w polemikę, cytujesz, odpowiadasz na zaczepki — masz problem, bo troll go nie ma! On tym żyje! Takim postępowaniem, znieczulicą na zaczepki, wytniemy ich z tego miejsca, bo największym zagrożeniem dla nich (trutką) jest ignorancja...

Poza tym... zawsze można wykonać prostą czynność: zgłoszenie postu do moderacji. Należy tylko uzasadnić swoje pretensje. Pamiętajmy więc, że to co tutaj się dzieje, zależy od nas samych, i żadne regulaminy, admini, moderatorzy, 'banany' i 'osty' nie zabezpieczą porządku. To leży tylko i wyłącznie w gestii każdego zarejestrowanego tutaj użytkownika!
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: Piotr »

Obawiam się Jacku, że to Wishfull Thinking. I obym się mylił.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: kajman »

Piotr pisze:No to jak? Dowiem się od Was jak uzdrowić Forum? Może najzwyczajniej w świecie trzeba je zamknąć na jakiś czas, aby wszyscy ochłonęli? Np. taki 40 dniowy post od Forum to jest właśnie to? Zawsze możemy pościć co piątek - nie jemy mięsa, nie udzielamy się na forum.
Po pierwsze nie wszyscy uważają, że to forum wymaga uzdrowienia, po drugie sporo propozycji już tu padło, czyżbyś tego nie zauważył? Czy nie lepiej przyjrzeć się wypowiedziom niż znowu nas straszyć?
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: JaceK »

Kajmanie, co mam poczytać? Bo się już pogubiłem. Skoro Piotr prosił o konstruktywne propozycje, to zamiast odsyłać nas gdzieś na forum, zbierz to w całość, i przedstaw tutaj. Albo poczekaj aż sami przedstawimy to, co mamy do zaproponowania (wedle oddolnego zapotrzebowania użytkowników). Dlaczego wszystko musisz interpretować jako zastraszanie? Zamknięcie czasowe forum już gdzieś proponowano... nawet nie zdajesz sobie sprawy jak blisko było, by w majestacie prawa zrobić nam wszystkim 'qq!'
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: kajman »

To może tylko sugestie z tego wątku (skorzystałem z numerków z pierwszego postu w cytatach z mojego, bo uważam, że te propozycje dotyczą w zasadzie tych samych spraw, a lolejne numery przydzieliłem koleinym propozycjom):
adameria pisze:1. Obecność i reagowanie osoby odpowiedzialnej za moderację dyskusji, szczególnie w CZASIE notowań.
2. Stosowanie wielu ostrzeżeń o różnym stopniu.
kajman pisze:2. Uważam, że powinna być następująca kolejność: zwrócenie uwagi, ostrzeżenie i dopiero w ostateczności ban. Powinna być także na forum informacja, kto został zbanowany, za co i na jak długo.
kajman pisze:1. A tak w ogole może by pomyśleć o przynajmniej kilku kolejnych moderatorach? W poddziale z komentarzami wśrod moderatorów nie ma chyba żadnej osoby, która by regularnie na tym wątku przebywała. Może uczynić moderatorem kogoś, kto aktywnie tam pisze.
Yacy pisze:3. chciałbym poznać wytyczne w ramach, których mam to robić
Dx2 pisze:4. A może zamiast "Komentarze do bieżących notowań" uruchomić Shoutbox?
To są cztery propozycje. Może by je rozważyć. Myślę, że pierwsze trzy mogłyby przynajmniej częściowo poprawić sytuację w najbardziej newralgicznym wątku.
Czwarta jest alternatywą też godną zastanowienia (chociaż mnie nie do końca przekonuje).
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: Piotr »

kajman pisze:…po drugie sporo propozycji już tu padło, czyżbyś tego nie zauważył?…
kajman pisze:To są cztery propozycje. Może by je rozważyć. Myślę, że pierwsze trzy mogłyby przynajmniej częściowo poprawić sytuację w najbardziej newralgicznym wątku.
Czwarta jest alternatywą też godną zastanowienia (chociaż mnie nie do końca przekonuje).
Całe multum tych propozycji jak na kilkanaście postów. Mea culpa, że ich nie dostrzegłem. Postaram się czytać wolniej by niczego nie przeoczyć.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: kajman »

I po cóż ta ironia. Zgadzam się z Tobą, że dyskusja zeszła w znacznym stopniu na manowce, ale propozycje padły. Uważam, że cztery to nie jest wcale mało, dotyczą działu, który budzi najwięcej kontrowersji i mogłyby sytuację w nim uzdrowić (przynajmniej to, co uważam za uzdrowienie w moim odczuciu, bo może inni uważają inne rzeczy za chorobę, a ja z kolei uznałbym za chorobę niektóre pomysły uzdrowienia).
EDIT: Możesz na przykład wyznaczyć nowego moderatora w komentarzach na czas jakiś, poinformować go o uprawnieniach, a następnie przekonać się, czy coś się zmieniło. Jeżeli tak, to możesz go zostawić lub wyznaczyć innego. Jeżeli nie, wtedy poszukać innych rozwiązań.
EDIT2: I wtedy jednym z rozwiązań może być faktycznie zamknięcie na jakiś czas, ale nie forum tylko poddziału. Czemu miałbyś karać osoby udzielające się w innych działach (w tym głosujące w różnych zabawach czy znawcujących).
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11781
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jak uzdrowić forum?

Post autor: adameria »

kajman pisze:ale nie forum tylko poddziału. Czemu miałbyś karać osoby udzielające się w innych działach (w tym głosujące w różnych zabawach czy znawcujących).
Tutaj kajmanowi przyznaję 200% racji. Zamknięcie forum może skutkować nieodwracalnie... że tak powiem.
Czasowe zamknięcie działu (najlepiej od 19:00 do 22:00) da niektórym może do myślenia.

Uciekła gdzieś moja propozycja oznaczenia kolorami wszystkich (bez wyjątku) moderatorów.
To niby nic, ale psychotechnika działa... :wink:
ODPOWIEDZ