Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym poradzić

Czy podobało się ostatnie notowanie? Niekoniecznie ostatnie, ale może jakiś utwór szczególnie przypadł do gustu? Chcesz agitować do głosowania na konkretny „numer”? Wyraź tutaj swoją opinię...

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

gżegoż

Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym poradzić

Post autor: gżegoż »

Ten problem powraca co jakiś czas, więc myślę, że pora poświęcić mu osobny temat i zebrać w nim wszystko to, co mamy w tej materii do powiedzenia.


Pod koniec audycji LP Trójka z 21.02.2014 Marek Niedźwiecki wypowiedział takie słowa: ciągle nie rozumiem dlaczego tyle jest prób podkolorowywania, ale my mamy taki system komputerowy, który wychwytuje wszystkie głosy nieuczciwe, więc szkoda tej roboty szczerze powiem, ale dziękuję bardzo za udział.


Na forum w temacie poświęconej tej audycji pojawiły się następujące komentarze odnoszące się do owego cytatu:
adameria pisze:Na koniec Adela i dość ważna myśl Pana Marka o próbach naciągania głosowania.
PS pisze:Cieszy mnie, że redakcja próbuje przeciwdziałać wielokrotnemu głosowaniu przez te same osoby, ale nie wierzę, że mają na to skuteczną metodę. :| Dowód? Przed chwilą zagłosowałem z mojego pierwszego konta, które założyłem wieki temu i którego nie używałem od lat. Okazuje się, że do dziś nie zostało skasowane, mimo tego, że jest w nim dawno nieaktualny adres emailowy. Gdyby więc zweryfikować ten adres, okazałoby się, że to głosujący-widmo. :twisted: Gdybym chciał, mógłbym teraz zagłosować drugi raz...
Konta z adresem nieaktywnej skrzynki emailowej powinny być natychmiast kasowane. Ponadto należałoby ograniczyć możliwość głosowania z jednego adresu IP tylko do jednego! Co jeszcze można z tym zrobić, tego nie wiem, ale informatycy Trójki najwyraźniej też nie wiedzą. :know:
adameria pisze:
PS pisze:Ponadto należałoby ograniczyć możliwość głosowania z jednego adresu IP tylko do jednego!
... i w ten sposób Martyr i Yacy nie mają jak głosować. Podobnie ja i moja córka. Dzię-ku-je-my! Jestem zdecydowanie przeciw takiemu rozwiązaniu.
lady pisze:Ja i mój brat też protestujemy.
jollyroger72 pisze:Mając mobilny internet nie ma najmniejszego problemu :wink:
gżegoż

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: gżegoż »

Mój komentarz (miałem go zamieścić w tamtym temacie o LP Trójce, ale w ostatniej chwili stwierdziłem, że jednak lepiej założyć osobny):

A ja już dawno doszedłem do wniosku, że wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby tzw. mniejszym złem, skoro przez lata nie udaje się wymyślić skutecznej metody walki z nieuczciwymi słuchaczami, którzy zakładają sobie wiele kont i w ten sposób zwielokrotniają głosy na swoich faworytów :( Dla osób mieszkających razem niewątpliwie byłby to kłopot, ale sądzę, że w dzisiejszych czasach (w dobie laptopów, smartfonów, mobilnych telefonów komórkowych etc.) większość z nich znalazłaby jakieś wyjście z tej sytuacji. Niektórzy zapewne mieliby także możliwość zagłosowania z pracy, domu (mieszkającej oddzielnie) najbliższej rodziny lub nawet innych miejsc. Z pewnością nie byłoby to idealne rozwiązanie, ale chyba jednak - jak pisałem wcześniej - mniejsze zło niż tolerowanie tych wszystkich, którzy głosują na wiele rąk i sztucznie faworyzują część utworów :?

Myślę, że bez problemu można byłoby to wprowadzić przy okazji Topu Wszech Czasów, bo głosowanie nań trwa ok. dwóch miesięcy, a więc przez tak długi czas każdy chętny na pewno znalazłby jakieś alternatywne rozwiązanie.

Przyznam też, że byłem zdumiony, jak po zagłosowaniu na polecany przez adamerię top Lady Pank z powrotem wyświetliła się lista utworów z "kratkami" obok i zachętą do głosowania. Po jakimś czasie postanowiłem to "wypróbować" i jeszcze raz zaznaczyłem minimalną ilość utworów, po czym kliknąłem w "głosuj", ale wyskoczyła informacja "sorry, z tego adresu już oddano głosy". Pomyślałem sobie: brawo, pełny profesjonalizm! :D I od razu przyszła refleksja, że szkoda, iż tak samo nie jest na LP3 :| Podejrzewam, że gdyby zastosowano (choćby na jeden tydzień w ramach eksperymentu) takie obostrzenie, to na liście byłoby sporo zaskakujących ruchów, a część utworów raptem gwałtownie poleciałaby w dół 8)

Z ciekawości zapytam, jak Martyr i Yacy sobie z tym poradzili w przy okazji topu Lady Pank? :)
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21947
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: Yacy »

mniejsze zło, które uderza w nie tych co trzeba jest złem wielkim!

Na Top LP (jeśli się nie mylę) ja głosowałem z pracy.
Ale w pracy nie zawsze mam tak fajnie, bo są okresy kiedy mam zablokowane niektóre strony w tym i podstronę z głosowaniem na LP3.
Mobilny też mam, ale jeszcze nie zdarzyło mi się z niego korzystać do głosowania.
gżegoż pisze:w dzisiejszych czasach (w dobie laptopów, smartfonów, mobilnych telefonów komórkowych etc.) większość z nich znalazłaby jakieś wyjście z tej sytuacji. Niektórzy zapewne mieliby także możliwość zagłosowania z pracy, domu (mieszkającej oddzielnie) najbliższej rodziny lub nawet innych miejsc.
to moje podkreślenie może równie dobrze dotyczyć tych, którzy kombinują. nie mam racji? skoro ja bedę mógł to zrobić, to zrobi to tez ktoś kto chce zakombinować.

są tematy z powodu, których ciesze się, że Redaktorzy nie czytają Forum...
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5161
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: konwicki1980 »

A jak w domu mieszka 5 osób będących fanami listy, to 4 z nich musiałoby głosować u sąsiadów lub w innych miejscach?
Ograniczenie techniczne możliwości głosowania z jednego adresu IP nic nie da - nawet dziecko jest w stanie obejść takie zabezpieczenie. Ja nie rozumiem jednego - po co ktoś miałby oszukiwać? To znaczy rozumiem, ale dla mnie taka motywacja jest po prostu żenująca.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: jollyroger72 »

konwicki1980 pisze:A jak w domu mieszka 5 osób będących fanami listy, to 4 z nich musiałoby głosować u sąsiadów lub w innych miejscach?
A jak u sąsiada też jest 5 osób, które głosują?
Yacy pisze:mniejsze zło, które uderza w nie tych co trzeba jest złem wielkim!
Otóż to!
gżegoż pisze:Podejrzewam, że gdyby zastosowano (choćby na jeden tydzień w ramach eksperymentu) takie obostrzenie, to na liście byłoby sporo zaskakujących ruchów, a część utworów raptem gwałtownie poleciałaby w dół 8)
A ja zdecydowanie nie chcę takich eksperymentów, by w jednym tygodniu Top30 "stanął na głowie" a za tydzień się znów odwrócił.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: kajman »

Jak mówi stare przysłowie to każdy kij ma trzy końce i w tym przypadku szkody będą większe niż pożytek. Podejrzewam, że takie drobiazgi jak zagłosowanie przez jedną osobę z dwóch lub trzech kont to drobiazg. Podejrzewam, że są tacy cwaniacy, którzy wysyłają setki głosów i myślę, że takich system jest w stanie wyłapać. I że o tych pan Marek mówił.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: abd3mz »

PS pisze:Cieszy mnie, że redakcja próbuje przeciwdziałać wielokrotnemu głosowaniu przez te same osoby, ale nie wierzę, że mają na to skuteczną metodę. :| Dowód? Przed chwilą zagłosowałem z mojego pierwszego konta, które założyłem wieki temu i którego nie używałem od lat. Okazuje się, że do dziś nie zostało skasowane, mimo tego, że jest w nim dawno nieaktualny adres emailowy. Gdyby więc zweryfikować ten adres, okazałoby się, że to głosujący-widmo. :twisted: Gdybym chciał, mógłbym teraz zagłosować drugi raz...
Z tego co pamiętam to głosy były przyjmowane, a etap weryfikacji był później.

Ograniczenie liczby głosowań z jednego numeru IP to już prehistoria. Teraz jest mnóstwo bardziej skutecznych zabezpieczeń, które nie uderzają w osoby mieszkające w tym samym domu czy nawet bloku.
gżegoż

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: gżegoż »

Nie rozumiem dlaczego zareagowaliście tak nerwowo. Po to wydzieliłem ten temat, by w końcu rzeczowo o tym pogadać, rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" i zebrać wszystkie głosy w jednym miejscu (bo pamiętam, że nieraz w przeszłości to się już przewijało). I podkreślam, że skłoniły mnie do tego wypowiedź Marka Niedźwieckiego (którego przecież lubicie i cenicie) i wypowiedzi innych forumowiczów, więc to nie jest jakaś moja nagła fanaberia, a problem rzeczywiście istnieje. Słowa należałoby ograniczyć możliwość głosowania z jednego adresu IP tylko do jednego też nie ja pierwszy wypowiedziałem, tylko je poparłem, wyraźnie podkreślając, że byłoby to mniejsze zło (a więc jednak zło).

Pamiętam też, jakie kiedyś było wielkie oburzenie na forum, gdy odkryto, iż takie praktyki były stosowane na forumowej liście (ktoś to kiedyś dowcipnie nazwał FOXDgate :wink: ). Nie dziwcie się zatem, że innych równie wkurza to, iż na "liście matce" też ten problem występuje i zastanawiają się, jak temu zaradzić.

Niedźwiedź powiedział: mamy taki system komputerowy, który wychwytuje wszystkie głosy nieuczciwe. Szkoda, że nie wiemy, co konkretnie miał na myśli, bo ta wypowiedź wskazuje, że jednak są jakieś możliwości walki z nieuczciwością. Ale na pewno nie ma racji mówiąc, że system jest w stanie wychwycić wszystkie nieuczciwe głosy. Bo przecież nawet ten system nie ma możliwości sprawdzenia, czy głosy przychodzące z tego samego IP pochodzą od różnych domowników, czy jednej osoby głosującej "na kilka rąk". Jeżeli ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat i ma upoważnienie do tego, by się nią podzielić, to bardzo proszę o wypowiedź.
Yacy pisze:są tematy z powodu, których ciesze się, że Redaktorzy nie czytają Forum...
Jeśli masz na myśli ten temat, to zupełnie nie rozumiem, o co Ci chodzi. Bo chyba się nie obawiasz, że jakby ktoś z redakcji to przeczytał, to od razu wprowadziłby taką zmianę i odtąd już zawsze musiałbyś głosować z pracy? :roll: Myślę, że gdyby nawet ktoś z nich to przeczytał, to raczej by się ucieszył, iż forumowicze dostrzegają problem, o którym mówił sam MN i zastanawiają się, jak sobie z nim poradzić.
Yacy pisze:to moje podkreślenie może równie dobrze dotyczyć tych, którzy kombinują. nie mam racji? skoro ja będę mógł to zrobić, to zrobi to tez ktoś kto chce zakombinować.
Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, ale i tak takie obostrzenie bardzo by utrudniło kombinatorom nieuczciwe praktyki. Bo jak komuś naprawdę zależy na jak najmocniejszym wywindowaniu swoich faworytów (a jak kiedyś czytałem niektóre wypowiedzi na forach czy facebookach wykonawców, to odnosiłem wrażenie, że naprawdę im zależy i że są w stanie posunąć się do wszystkiego, byle tylko ich idole jak najwyżej zaszli na liście) to może np. założyć sobie 5 kont na domowym komputerze, 5 na swojej komórce, 5 na laptopie żony, 5 w pracy, 5 u mamy, 5 u sąsiada i 5 w kawiarence internetowej i dzięki temu ofiarować swojej ulubionej piosence 35 głosów. A gdyby z każdego z tych miejsc mógł zagłosować tylko raz, to byłoby ich "tylko" 7 - a 28 głosów to może być różnica nawet kilku miejsc na liście, prawda?

Tu i tu ktoś się wprost przyznawał, że głosował na swoich ulubieńców z 11 kont. I myślicie, że to oznacza, iż robił to z 11 różnych miejsc? :roll:
konwicki1980 pisze:A jak w domu mieszka 5 osób będących fanami listy, to 4 z nich musiałoby głosować u sąsiadów lub w innych miejscach?
No i dlatego piszę, że takie obostrzenie byłoby mniejszym, ale jednak złem. Choć z tymi pięcioma osobami to chyba przesada.
konwicki1980 pisze:Ja nie rozumiem jednego - po co ktoś miałby oszukiwać? To znaczy rozumiem, ale dla mnie taka motywacja jest po prostu żenująca
No i tu się bez wątpienia zgadzamy, no ale co z tego, że wszyscy zgodnie stwierdzimy, iż jest to żenujące czy niemoralne? To przecież nie spowoduje, że te nieuczciwe głosy nie zostaną zaliczone, a wyniki listy nie będą wypaczone :( Tu trzeba podejmować jakieś działania - i ten temat ma służyć temu, by się zastanowić, na ile jest to możliwe i w jaki sposób.
jollyroger72 pisze:A ja zdecydowanie nie chcę takich eksperymentów, by w jednym tygodniu Top30 "stanął na głowie" a za tydzień się znów odwrócił.
A ja przede wszystkim byłbym ciekawy, o ile głosów mniej przyszłoby wtedy na listę.

EDIT: przypomniało mi się coś, co być może miało związek z tym, o czym dyskutujemy: KLIK KLIK
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: jollyroger72 »

gżegoż pisze: EDIT: przypomniało mi się coś, co być może miało związek z tym, o czym dyskutujemy: KLIK KLIK
To spójrz jeszcze tu: KLIK i odnieś się do tego. Bardzo proszę.
gżegoż

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: gżegoż »

No ależ to właśnie miałem na myśli (że najpierw mieliśmy do czynienia ze - jak to określiłeś - "stanięciem na głowie", a za tydzień z "odwróceniem"), więc nie wiem, czego oczekujesz :wink: Mnie bardziej intryguje owa wypowiedź Garego, sugerująca, że tamten sensacyjny spadek był właśnie ingerencją Pana Marka, który "zrobił porządek z fan clubem DM". Gdyby tak rzeczywiście było, to bardzo by mnie intrygowały dwie kwestie:
1) czy rzeczywiście wpływ fanklubów i stosowania przez nie nieuczciwych (bo skoro Marek wtedy by zainterweniował, to musiałby przecież uznać, że to było nieuczciwe) praktyk ma aż tak wielki wpływ na wyniki listy, że bez nich utwór ląduje w trzeciej dziesiątce, a z nimi jest na podium (bądź nawet na szczycie)?
2) dlaczego w następnych tygodniach już nie robił tego "porządku"? Czy zaakceptował te praktyki, które wcześniej uznał za nieuczciwe, czy może stwierdził, że postąpił wtedy niesłusznie i skrzywdził fanów DM?

Nawiasem mówiąc: John the Revelator to moim zdaniem najlepszy utwór Depeche Mode, sam (chyba) na niego głosowałem, więc nie doszukujcie się w moich dociekaniach żadnego drugiego dna.
Awatar użytkownika
TomaszBr
Posty: 2945
Rejestracja: sob gru 18, 2010 5:45 pm
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: TomaszBr »

gżegoż pisze:1) czy rzeczywiście wpływ fanklubów i stosowania przez nie nieuczciwych (bo skoro Marek wtedy by zainterweniował, to musiałby przecież uznać, że to było nieuczciwe) praktyk ma aż tak wielki wpływ na wyniki listy, że bez nich utwór ląduje w trzeciej dziesiątce, a z nimi jest na podium (bądź nawet na szczycie)?
akurat fankluby nie do końca są nieuczciwe, bo przecież tam się mobilizuje dodatkowe osoby do głosowania, a nie samemu oddaje ich kilkadziesiąt.

gdzieś już tutaj na forum zadawałem pytanie na temat usuwania głosów pochodzących z jednego IP i Miszon chyba (a może ktoś inny) słusznie zauważył, że są usuwane w momencie, gdy jest ich dużo i się pokrywają. Ja i haszka też ostatnio mieliśmy po 8-9 wspólnych głosów i zastanawialiśmy się, czy to nie zostanie usunięte z racji wspólnego IP, ale raczej mi się nie wydaje. zresztą taka opcja byłaby bardzo krzywdząca dla słuchaczy, bo znacznie większym złem jest pozbawienie uczciwych słuchaczy możliwości głosowania niż nieuczciwość niektórych.
Niektórzy zapewne mieliby także możliwość zagłosowania z pracy, domu (mieszkającej oddzielnie) najbliższej rodziny lub nawet innych miejsc. Z pewnością nie byłoby to idealne rozwiązanie, ale chyba jednak - jak pisałem wcześniej - mniejsze zło niż tolerowanie tych wszystkich, którzy głosują na wiele rąk i sztucznie faworyzują część utworów :?
a czy ta nieuczciwość jest aż tak zła? pewnie znajdzie się coś wywindowane o max. kilka oczek, ale na pewno nie jest to na wielką skalę (przecież byłoby wyłapane przez system, skoro twierdzi tak MN), a wprowadzenie blokady na więcej niż 1 głos z jednego IP byłoby o wiele bardziej krzywdzące, i - jak sam zauważyłeś - średnio skuteczne.
seblit
Posty: 1973
Rejestracja: pt lut 04, 2011 12:04 am

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: seblit »

A słynny Tres B? Wziął się znikąd, doszedł do pierwszej dychy i tam padł. I co, przez 3 tygodnie system nie działał i p. Marek postanowił z Tresem rozprawić się ręcznie?
Awatar użytkownika
wwas
Posty: 2462
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:53 pm

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: wwas »

Temat walki z nieuczciwymi głosami został poruszony podczas urodzinowego spotkania części z nas z Panem Markiem. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe, że zdradzam trochę szczegółów - co prawda rozmowa była w pewnym stopniu prywatna, ale też myślę, że to, co powiedziano nie jest tajemnicą, nikt też nie prosił nas, żebyśmy tych informacji nie rozpowszechniali.

O ile pamiętam, temat wypłynął w następstwie pytania o liczbę głosów utworów z końca poczekalni - Pan Marek wyjaśnił różnicę między podejściem Piotra Barona, który nigdy nie podgląda wyników częściowych i w związku z tym trudniej mu się wypowiadać o konkretnych liczbach, a jego własnym. Zaznaczył przy tym, że podglądanie wyników nie wynika z ciekawości (a w każdym razie nie tylko), lecz z potrzeby wyłapania anomalii. Jako przykład podał przypadek ostatniego utworu Marii Peszek, która pomiędzy środowym popołudniem a czwartkowym przedpołudniem niespodziewanie zmieniła pozycję z 29 na 13. Po dokładniejszej analizie, okazało się, że czas skoku można zawęzić do przedziału od 4:30 do 6:00 rano, kiedy to nieoczekiwanie wpłynęło aż kilkaset głosów na tę piosenkę. Ponieważ prawdopodobieństwo, że grupa niezależnych od siebie miłośników Marii Peszek cierpiała akurat tej nocy na bezsenność, wydawało się znikome, Pan Marek uznał, że doszło do oszustwa i głosy zostały usunięte. Przyznał też, że bywają tygodnie, kiedy w ten sposób odrzucana jest ponad jedna trzecia głosów. Tak więc gdyby ktoś chciał nieuczciwie wspomóc któregoś ze swoich ulubieńców, prawodopodobnie dobrym pomysłem byłoby rozkładanie głosów równomiernie przez cały tydzień - wówczas szansa, że nie zostanie to zauważone, będzie większa ;)

Na koniec Pan Marek wyraził żal, że tylko on dba o tego typu problemy - gdyby był obecny w Trójce podczas XVI TWC, na pewno wyłapałby nieprawidłowości wcześniej (chociaż akurat wtedy nie była to nieuczciwa manipulacja, tylko prosty błąd techniczny) i wyniki nie byłyby aż tak zniekształcone.

Nazwa zespołu Tres.b podczas rozmowy nie padła, ale można sobie przypomnieć, że podczas jego pobytu na Liście, Pan Marek był akurat na urlopie...
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5161
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: konwicki1980 »

Po fanach Marii Peszek niczego lepszego się nie spodziewałem :evil:
A tak na poważnie to o tym, że Marek śledzi cały czas nieprawidłowości, by zapobiec nadużyciom, to mówił to już parę razy, tylko nie podając szczegółów, o które utwory chodzi.
Mam nadzieję, że oszuści teraz nie będą czekać, aż PanMarek pójdzie na urlop, by oszukiwać ze zdwojoną siłą.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: Gary »

to ja się zastanawiam co to jest za program wyłapujący nieuczciwe głosowanie, skoro anomalię głosowania trzeba wyłapywać na piechotę? Toć ja myślałem, że ten program po skończeniu głosowania wykazuje wszelkiego rodzaju anomalię jak tę z Peszek w postaci niewspółmiernie dużej ilości głosów w porównaniu do poprzednich okresów głosowania.
trójkowicz
Posty: 51
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:01 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: roku 1995
Lokalizacja: Kraków - dawna stolica Polaków!

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: trójkowicz »

Na sytuacje jak z Marią Peszek najprościej byłoby mieć wykresy ilości głosów, zwyżka w określonej porze byłaby widoczna gołym okiem. Natomiast obawiam się, że nie ma skutecznego bata na głosy rozłożone w czasie, niestety w sieci jest za dużo technik pozwalających na ukrycie prawdziwego adresu IP (nie piszę jakich, po co podpowiadać). Blokada głosów na adresy IP obawiam się, że jednak uderzy w tych uczciwych, u których akurat w domu głosuje więcej osób, a kombinatorzy są często zaprawieni w takich bojach - i tak to przeskoczą. Cała nadzieja w bacznym oku p. Marka...

Natomiast bardziej martwi mnie, że w ogóle dochodzi do takich sytuacji - to powinna być czysta zdrowa i uczciwa zabawa, a nie kombinowanie, w Polsce zawsze wszyscy muszą kombinować, nie można normalnie. No i po drugie - martwi mnie także, że tylko p. Marek się tym interesuje. Jest to wręcz niedopuszczalne, p. Piotr jednak także powinien obserwować sytuację. Brak działania to akceptowanie anomalii w głosowaniach i uderza to po prostu w autorytet listy.

Szkoda, że nie głosuje się tylko kartkami jak kiedyś, przynajmniej była to forma naturalnego ograniczenia dubli, bo głos=wysłanie kartki, trzeba było napisać, wysłać, zapłacić...
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6527
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: Sundrajta »

To spokojnie możnaby wrócić do podobnego systemu... ;)
I np. zrobić głosowanie sms-owe zamiast internetowego! Wtedy z powodu kosztów takie akcje zostałyby ukrócone. Chociaż z drugiej strony ci bogatsi fani LP3 oddawaliby więcej głosów i znowu nie byłoby uczciwego głosowania! :shock:
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: kajman »

trójkowicz pisze:Jest to wręcz niedopuszczalne, p. Piotr jednak także powinien obserwować sytuację.
Moim zdaniem trochę jednak przesadziłeś. To, że Marek to robi to wspaniała rzecz (chociaż pewnie też wszystkiego nie jest w stanie wyłapać), ale jest to jego ukochane dziecko (chyba nie jedyne) i zależy mu na tym niesamowicie. Balonik jednak jest z tą listą mniej związany emocjonalnie i nikt nie może mu narzucać dodatkowej pracy.
trójkowicz pisze:Szkoda, że nie głosuje się tylko kartkami jak kiedyś, przynajmniej była to forma naturalnego ograniczenia dubli, bo głos=wysłanie kartki, trzeba było napisać, wysłać, zapłacić...
Potrafiłem i pięć kartek wysłać zmieniając charakter pisma i podając zarówno prawdziwe jak i fałszywe dane osobowe. Teraz pewnie też bym zagłosował więcej niż jeden raz na utwór, ale jakoś brak mi możliwości i umiejętności.
Sundrajta pisze:I np. zrobić głosowanie sms-owe zamiast internetowego!
W żadnym wypadku. A co z takimi jak ja, którzy komórki nie mają?
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6527
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: Sundrajta »

kajman pisze:W żadnym wypadku. A co z takimi jak ja, którzy komórki nie mają?
To proste... :lol: Nie głosowalibyście w takim systemie zabawy!
avalon1
Posty: 60
Rejestracja: pt kwie 10, 2015 11:55 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: avalon1 »

Witam
Zainteresował mnie ten temat. Mam pewne przemyślenia.
Ale najpierw chciałbym ustalić parę faktów.
Czy można orientacyjnie podać liczbę głosów potrzebną by się załapać powiedzmy na miejsce 30, 20, 10, no i 1-sze?
Wiem, że to się zmienia, ale ogólnie chodzi o rząd wielkości potrzebnych głosów.
Powiedzmy, że 30-te to 300, głosów, 20-te, to 2000 itd.
Pewnie rozkład głosów tworzy jakąś funkcję graficzną, ale statystyka to nie moja branża, pewnie ktoś inny zna się na tym lepiej
Pozdrawiam
avalon1
Posty: 60
Rejestracja: pt kwie 10, 2015 11:55 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: avalon1 »

Ponowię pytanie.
Niestety mój wpis był przez tydzień moderowany i po tym czasie gdzieś zapadł daleko na forum.

W ostatnim urodzinowym 1734 notowaniu ponoć wzięło udział w głosowaniu około 8000 osób.
Podejrzewam, że dokładny rozkład tych głosów można by też "skądś" wyłuskać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wwas
Posty: 2462
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:53 pm

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: wwas »

Była kiedyś na antenie mowa o progu 1000 głosów potrzebnych, żeby się dostać do trzydziestki, z tym że raczej w kontekście pobijania rekordu pod tym względem, a nie cotygodniowej średniej.
LLucky
Posty: 5039
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: LLucky »

Na razie napiszę krótko, że zbieram dane na ten temat i poczyniłem już pewne obliczenia, ale jeszcze za wcześnie, bym mówił o jakichś konkretach. Jak będę miał coś więcej, to dam znać - ale raczej w osobnym wątku.
avalon1
Posty: 60
Rejestracja: pt kwie 10, 2015 11:55 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: avalon1 »

1000 głosów na 30-te to wg mnie dużo, przy założeniu 8000 głosów w ogóle.

>LLucky, a masz jakieś dane oficjalne, czy notujesz co się czasem komuś z Radia wymknie?
LLucky
Posty: 5039
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Próby podkolorowywania głosowania - jak sobie z tym pora

Post autor: LLucky »

Tylko to, co się wymsknie na antenie oraz o co dopytałem przy okazji spotkań plus różne własne domysły.
ODPOWIEDZ