Wasze propozycje regulaminu forum

Czy podobało się ostatnie notowanie? Niekoniecznie ostatnie, ale może jakiś utwór szczególnie przypadł do gustu? Chcesz agitować do głosowania na konkretny „numer”? Wyraź tutaj swoją opinię...

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

Awatar użytkownika
Lemmy
Posty: 1220
Rejestracja: pt mar 08, 2013 11:13 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: jakiegoś czasu

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Lemmy »

konwicki1980 pisze:
1. Obowiązuje motto Andrzeja Słonimskiego: "Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie". Powinno wystarczyć
Antoniego Słonimskiego, jeśli już : >.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5168
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: konwicki1980 »

LLucky pisze:A ja bym jeszcze temat pociągnął: czy mógłbyś zacytować pozostałe punkty Twojego regulaminu albo podać do niego odnośnik? Wydaje się być dobrym wzorcem do stworzenia naszego.
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale nie było mnie w kraju.
Regulamin jest tu, ale prawie całego go zacytowałem wcześniej:
http://zagadkimuzyczne.phorum.pl/viewto ... 833d#p6522
Zresztą na forum z zagadkami albo zna się prawidłowe odpowiedzi, albo nie i nie ma za bardzo miejsca na spamowanie czy docinanie innym. :)
Lemmy pisze:
konwicki1980 pisze:
1. Obowiązuje motto Andrzeja Słonimskiego: "Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie". Powinno wystarczyć
Antoniego Słonimskiego, jeśli już : >.
Prawie 300 wyświetleń regulaminu do tej pory było i nikt nie zauważył. Jako absolwent polonistyki mogę w tym przypadku zacytować anegdotę profesora Pigonia: "wiem, że Pana Tadeusza napisał Słowacki, ale na wszelki wypadek jeszcze raz to sprawdzę". Dziękuję za czujność.
LLucky
Posty: 5042
Rejestracja: wt lip 15, 2008 3:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ?

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: LLucky »

konwicki1980 pisze:Regulamin jest tu, ale prawie całego go zacytowałem wcześniej:
http://zagadkimuzyczne.phorum.pl/viewto ... 833d#p6522
Dziękuję. Rzeczywiście krótki, ale zdania nie zmieniam - można go wykorzystać jako wzorzec.
konwicki1980 pisze:Jako absolwent polonistyki mogę w tym przypadku zacytować anegdotę profesora Pigonia: "wiem, że Pana Tadeusza napisał Słowacki, ale na wszelki wypadek jeszcze raz to sprawdzę". Dziękuję za czujność.
To może ja też pozwolę sobie zauważyć, że sentencja Reja w oryginale brzmiała: "... iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają", gdzie słowo "gęsi" jest przymiotnikiem (tak przynajmniej sugeruje dr Kłosińska), a nie rzeczownikiem (jak sugeruje zapis w Twoim regulaminie).

Jeśli chodzi o tę polszczyznę na forum LP3, to ograniczenie się tylko do języka polskiego byłoby ewidentnym błędem, choćby ze względu na takie osoby jak Pedro Costa czy ostatnio Latta z Italii. Ponadto często cytujemy teksty zagranicznych utworów, a przecież nikt za to nikogo nie powinien banować. No, chyba że jest to spamowanie wulgaryzmami po rusku, chińsku, egipsku albo jeszcze innym nieczytelnym kodowaniu narodowym, które "krzaczy się" na ekranach większości forowiczów, ale to podchodzi wtedy pod inne przewinienia i myślę, że nie ma sensu ograniczać język używany na Forum LP3.
Można natomiast dać zapis, że jeśli już piszemy na forum, to piszmy poprawnie, z poszanowaniem ortografii, interpunkcji i kultury języka. Tyle że raczej widziałbym to nie jako bezwzględny wymóg, a dobry obyczaj, pozwalający jednak moderatorom/administratorom zwracać uwagę tym, którzy piszą bardzo niechlujnie. Póki co mało takich na tym forum spotkałem, ale dmuchajmy! ;)
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5168
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: konwicki1980 »

LLucky pisze:To może ja też pozwolę sobie zauważyć, że sentencja Reja w oryginale brzmiała: "... iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają", gdzie słowo "gęsi" jest przymiotnikiem (tak przynajmniej sugeruje dr Kłosińska), a nie rzeczownikiem (jak sugeruje zapis w Twoim regulaminie).
Podobna uwaga pojawiła się już wcześniej:
http://zagadkimuzyczne.phorum.pl/viewto ... =520#p6622
więc chyba dopiszę te parę słów dalej, żeby nie było wątpliwości. :wink:

A co do polszczyzny, to zgadzam się z każdym słowem napisanym w poprzednim poście i dokładnie to samo miałem na myśli redagując niegdyś ten mój "regulamin". Uważam zresztą, że na forum LP3 zdecydowana większość użytkowników posługuje się bezbłędnie lub prawie bezbłędnie polszczyzną. Są wyjątki, ale czasami używanie błędnych form jest po prostu czyimś zwyczajem... (kwestia przymiotnika "forowy"/"forumowy" to temat rzeka...). To, co mnie najbardziej irytuje, to obcojęzyczne nazwy działów na niektórych polskich forach. W ogóle tytuły działów, jako że są jakby nie patrzeć "na widoku", powinny być bardzo przemyślane. W przypadku naszego forum jak dla mnie jeden jest do zmiany - WszechTopy. Dla mnie to Podobny gniot językowy jak "Koszmarlista". :)
kamil_snk
Posty: 2101
Rejestracja: pt sty 02, 2009 7:27 pm
Lokalizacja: Sanok/Rzeszów

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: kamil_snk »

Hmm, tak może troszkę poza tematem, ale ostatnio w czasie Topu pewien użytkownik (nie pamiętam nicku a nie chce mi się szukać) tak trochę nieczytelnie wrzucał swoje listy. Zostało to usunięte bez (chyba) żadnego sprzeciwu, przynajmniej ze strony innych forowiczów. Widzę tu sporą (nie wiem jak to nazwać, niechęć trochę nie pasuje), co do tworzenia nowego regulaminu i w sumie coraz bardziej mogę się z tym zgodzić. W sensie - widzę że 99% użytkowników ma na uwadze by pisać poprawnie, z sensem, poszanowaniem pewnych zasad, wobec czego sztywny regulamin nie jest jakoś specjalnie potrzebny. Wiem, że dość mocno optowałem za stworzeniem regulaminu, który obejmowałby chociaż kwestie oczywiste (typu spam), ale coraz bardziej dochodzę do wniosku, że takie sytuacje, dość rzadko tu występujące, rozumie się "samo przez się" (w sensie sposób postępowania z nimi), natomiast zdecydowana większość kieruje się zdrowym rozsądkiem i nie ma potrzeb interwencji.
słoik
Posty: 11402
Rejestracja: czw lip 31, 2008 9:04 pm
Lokalizacja: Świdnik

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: słoik »

A na jakim etapie są prace komisji kodyfikacyjnej?
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: Piotr »

Przekonacie sie za czas juz niedlugi jesli sami (a taka byla wasza deklaracja) nic sensownego nie wymyslicie
kajman
Posty: 64028
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: kajman »

Piotr pisze:Oczekujemy Waszych propozycji regulaminu tego forum, warunkow przestrzegania regulaminu oraz kar jakie moga spotkac tych co go lamia.
Ja przede wszystkim jestem zwolennikiem minimalnej ilości ograniczeń i bardzo rzadkiego stosowania kar. Chociaż na pewno są takie sytuacje, które wymagają interwencji.
Jestem człowiekiem, który najlepiej realizuje się w dyskusji (czasem nawet występowałem w niektórych jako advocatus diaboli, ale tutaj tego raczej czynić nie będę), więc po kolei będę ustosunkowywał się do kolejnych punktów. Wyjdzie to niestety nieco chaotycznie, ale skacząc po postach na pewno bym się pogubił.
słoik pisze:Ja to bym wprowadził zakaz nieadekwatnego używania emotikonów, ale wiem, że na to nie ma szans.
Tu może być taki problem, że każdy interpretuje emotikony po swojemu. Czasami te interpretacje są bardzo do siebie podobne, czasem mogą być mocno rozbieżne.
słoik pisze:Mam spore wątpliwości, czy forum naprawdę potrzebuje regulaminu. Dotychczas obywał się bez niego.
Ale bywały sytuacje wymagające ingerencji. Ale może faktycznie wystarczą zasady zdroworozsądkowe i netykieta, żeby sobie z nimi poradzić.
słoik pisze:Tak naprawdę jedyne kontrowersje wzbudzają chyba wątki z komentarzami, pozostałe działy są zbyt wyspecjalizowane i sterylne, by powodować jakieś tarcia.
No nie tylko, ale przede wszystkim. Ale pozostałe działy wcale nie są (przynajmniej nie wszystkie) wyspecjalizowane, a co ciekawe nawet w tych, które mogłyby być zarzewiem konfliktów, jest raczej spokojnie. Przykładem może być koszmarlista, która jest w większości wątkiem bardzo spokojnym.
słoik pisze:Nie przypominam sobie też jakichś istotnych pyskówek, które przekroczyłyby ramy przyzwoitości. Jeżeli w ogóle, to raczej zdarzały się krótkie, czasem ostre wymiany zdań, może jakieś mniej delikatne słowo i tyle.
Moim zdaniem były, ale szybko zostały wyhamowane.
bear pisze:1. Rejestrując się na forum, zwracam szczególną uwagę na tekst napisany drobniejszym druczkiem na górze: "forum pozytywnie zakręconych wokół LP3". I zastanawiam się, czy to aby na pewno jest miejsce dla mnie.
2. Pisząc na forum myślę o tym, że ktoś te słowa będzie musiał czytać. Nie traktuję forum jako kolejnego internetowego śmietnika czy innego czata.
3. Forum nie jest dla mnie miejscem do wyrażania swoich życiowych frustracji. Jest miliard lepszych opcji na rozpoczęcie weekendu, niż słuchanie audycji w których 69% procent utworów to w moim mniemaniu gnioty.
5. Staram się zachowywać życzliwie wobec innych forowiczów i słuchaczy Trójki. Szanuję ich gusta, nie ubliżam na forum - w sposób dosłowny lub zawoalowany. Nie trolluję, nie prowokuję. Mam świadomość, że po drugiej stronie też są żywi ludzie.
7. Jeśli wchodzę na forum tylko po to, by opluć trójkowych redaktorów...
1. Odpowiem moim cytatem z piątkowych komentarzy: Uwielbiam Listę - piosenki niekoniecznie i uważam, że to miejsce jest zdecydowanie dla mnie. Co więcej, forum wychodzi poza listę i zapewnia dobrą zabawę w trochę innych rejonach.
2. I tu jest chyba pies pogrzebany. Całe forum zdecydowanie nie, ale wątki z komentowaniem poszczególnych notowań są moim zdaniem odpowiednikiem czata. Dajemy tam wyraz swoim radościom i smutkom, wymieniamy się informacjami, pomagamy innym, tworzymy arabeski boczne (wolę to słowo niż to oficjalne).
No i jeszcze dodam, że uważam, że skoro ma nie być negatywnych postów w tym wątku, to i nie powinno być także pozytywnych typu: Świetny kawałek, Rewelka, Jak dla mnie bomba. Po pierwsze powinna być sprawiedliwość (czy jak to inaczej nazwać), po drugie takiego wątku by się nie dało czytać.
3. Znowu mój cytat odp. na p.1, ale nie będę go powtarzał. LP3 to nie tylko piosenki, to także prowadzący i przede wszystkim konkurencyjna walka o jak najwyższe pozycje. W pewnym sensie odpowiednik meczu lub zawodów sportowych, które oglądając w towarzystwie też się komentuje, nie zawsze pochlebnie i często gorszymi słowami niż te na naszym forum.
5. Tutaj popieram w całej rozciągłości. Jestem przeciwny jakimkolwiek atakom osobistym. I nie interesują mnie motywy tych atakow, tylko sam fakt ich zaistnienia.
I jeszcze jedno. Nie odnoszę się i nie zgadzam się na złośliwe odnoszenie się do jakichkolwiek artystów osobiście.
7. Skróciłem, bo tyle wystarczy. Absolutnie popieram.
adameria pisze:Wypadałoby także poinformować jakoś wszystkich użytkowników o tym, że taki wątek powstaje, żeby znów nie było pretensji, poniekąd słusznych, że coś kogoś ominęło.
Edit: Podpięte u góry forum, bardziej już nie można. Cofam ostatnie zdanie.
Nie cofaj, ja ten wątek pierwszy raz zobaczyłem jakąś godzinę temu.
Miszon pisze:Dodałbym też jakiś punkt mówiący o tym, że posty krótkie i nie wnoszące żadnej głębszej treści będą kasowane, jako tzw. statsy (posty nabijające użytkownikowi statystyki postów na forum).
A ja byłbym temu przeciwny i to nie dlatego, że ja bym najbardziej oberwał, lecz że nie widzę w tym sensu. Akurat nie podejrzewam nikogo, żeby sobie nabijał statystyki.
barb42 pisze:Prześledziłam wybiórczo kilkanaście wątków z komentarzami, ostatnio zdecydowanie częściej gości słowo gniot, koszmar i smęt,
A policzyłaś posty pozytywne i porównałaś ze sobą obie liczby? Ja mam wrażenie że to wychodzi gdzieś pół na pół.
barb42 pisze:jeśli głosuje się na 10 utworów i dla danej osoby one są super, a cała reszta nie i musi koniecznie przy pozostałych utworach zaznaczyć swoją niechęć
Nie ma chyba takiej osoby komentującej listę, która by tak postępowała. Nawet ci, którzy wygłaszają dużo negatywnych opinii piszą też pozytywnie o części utworów, na które nie głosowali.
gżegoż pisze:ostre, "hejterskie" wypowiedzi wciąż tych samych osób o wciąż tych samych utworach bądź wykonawcach, które bardzo regularnie pojawiają się na forum (zwłaszcza w trakcie piątkowych wieczorów podczas komentowania listy). Przepraszam zainteresowanego za podparcie się jego przykładem, ale o tym, że kajman szczerze nienawidzi ostatnich utworów Ani, wszyscy już doskonale wiedzą - i czy naprawdę jest konieczne, by regularnie co tydzień (a czasem także w środku tygodnia) dawać temu wyraz?
W środku tygodnia bardzo rzadko, a w piątek tylko wtedy kiedy jest na liście i nie jest zbyt wysoko. Zdaję sobie sprawę, że się powtarzam, ale po pierwsze działają emocje, po drugie wiąże się to ze sposobem spędzania czasu. Zakładam słuchawki i siedzę przy komputerze. Wolę pisać niż robić coś gorszego.
gżegoż pisze:wciąż te same osoby nieustannie nazywają te same utwory gniotami, koszmarami etc.
Mam za każdym razem inny utwór nazywać gniotem, kiczem, koszmarem lub badziewiem? Swoją drogą staram się tych słow używać jak najrzadziej (ale gdy pojawiają się tacy Metalowcy...). No i jeszcze druga strona medalu: wciąż te same osoby nieustannie zachwycają się tymi samymi utworami (zresztą często są to te same osoby). Jeżeli jedno byłoby zakazane, to drugie też powinno. Tylko jak by wtedy wyglądały te wątki. Podejrzewam, że na początku same Witam, na końcu same Dobranoc, a w środku kilka przewidywań, trochę arabesek bocznych i nic więcej.
gżegoż pisze:wrażenie, że krytyka jednych wykonawców i ich utworów jest na forum całkowicie dopuszczalna, a drugich całkowicie zabroniona.
Nieprawda. Niektóre osoby czasami reagują impulsywnie, ale to niektóre osoby i tylko czasami.
słoik pisze:Czy to coś wnosi? Czy to ma głębszą treść? Czo to ma związek z Listą? Trzy razy nie.
Ale to tylko jeden post, a pół pierwszej strony i kilka postów na kolejnych to przywitania. Też należałoby skasować, bo wnoszą jeszcze mniej niż komentarze o piosenkach.
neon.ka pisze:Niechby nawet 5 minut nikt nic nie napisał - świat by się zawalił?
Musiałbym wtedy czytać książkę albo liczyć (czego raczej na liście nie zrobię, bo się mogę za bardzo wciągnąć ze stratą do słuchania LP3) lub wchodzić na inne forumy.
miszony pisze:Nie jest miejscem w którym się mścimy bo np. użytkownik A napisał że Madonna to gniot a ja mu dokopię i napiszę że Luxtorpeda i Deep Purple to kicha.
Niczego takiego nie zauważyłem i mam wrażenia, że nie ma miejsca.
A jeżeli nie mamy wyrażać negatywnych uczuć to nie wyrażajmy i pozytywnych. Tylko że dla mnie to byłaby paranoja.
LLucky pisze:Można natomiast dać zapis, że jeśli już piszemy na forum, to piszmy poprawnie, z poszanowaniem ortografii, interpunkcji i kultury języka.
Chyba że świadomie robi się przekręty z tych czy innych powoduff. Dopóki to jest zabawa, a nie jak napisałeś niechlujność, to uważam, że jest jak najbardziej dopuszczalna.
konwicki1980 pisze:W przypadku naszego forum jak dla mnie jeden jest do zmiany - WszechTopy. Dla mnie to Podobny gniot językowy jak "Koszmarlista".
Wszectopy bardzo mi się podobają - świetne słowo. A co do koszmarlisty to wiem, ale jak prześledzisz genezę to dowiesz się, że to był kompromis i najmniejsze zło.
goska111
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 11, 2013 7:59 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2006
Lokalizacja: Jarosław

Re: Wasze propozycje regulaminu forum

Post autor: goska111 »

Poczytałam co nieco o propozycjach do regulaminu forum i przychylam się do propozycji moich poprzedników.
A mianowicie, wyrażajmy swoje zdanie bez obrażania innych w imię słów "forum pozytywnie zakręconych wokół LP3".
I te słowa, ku przypomnieniu forumowiczom, powinny być ujęte w jednym z pierwszych punktów naszego regulaminu, jeśli taki powstanie. Pozdrowienia
ODPOWIEDZ