Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Czy podobało się ostatnie notowanie? Niekoniecznie ostatnie, ale może jakiś utwór szczególnie przypadł do gustu? Chcesz agitować do głosowania na konkretny „numer”? Wyraź tutaj swoją opinię...

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

BeautifulDay
Posty: 67
Rejestracja: pn kwie 05, 2010 4:33 pm

Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: BeautifulDay »

Witam wszystkich!
Na początek wytłumaczę czemu zakładam ten temat. Listy Trójki słucham od blisko 14 lat, na tym forum jestem od blisko trzech, jednak nie udzielam się zbyt często. Regularnie za to przeglądam i poczytuję wątki dotyczące głosowania na konkretne notowania forumowej a przy tym głównej lp3. Co jakiś czas wybuchają tam dyskusje na temat co powinno być w zestawie a co nie, czasem są to tylko poboczne posty a czasem wielkie offtopy. Z racji, że zagladam tu nie częściej niż raz na miesiąc a nieraz nawet żadziej zawsze jestem spóźniony i jakoś głupio mi się wypowiadać odświeżając temat z głosowaniem na Listę sprzed miesiąca. Żadnego ogólnorozwojowego wątku na ten temat nie znalazłem. Jeśli to moje niedopatrzenie to serdecznie przepraszam i proszę administrację o przeniesienie tego posta do stosownego tematu.

A co mnie skłoniło by wreszcie napisać? Wielka dyskusja sprzed kilku tygodni wywołana bodajże przez gżegoża (przepraszam jeśli pomyliłem nick). Zaczęło się od Karpia, ale do Karpia nie chcę wracać, gdyż ani Karp ani inne okołotrójkowe propozycje nie są moim zdaniem problemem. Problem tkwi w tym, że wielu propozycji brakuje w zestawie. Wiem, że to już zostało powiedziane, nie będę tez wypisywał litanii tego czego osobiście mi brakuje. Cchiałbym jednak skomentować kilka napoczętych tam wątków i może sprowokować Was do dyskusji. Zanim zacznę chcę jeszcze powiedzieć, że nie mam na celu obrażenia kogokolwiek. Wszystko co napiszę to moja subiektywna opinia i chciałbym żebyście się do niej ustosunkowali. Wszelkie komentarze do konkretnych osób to tylko moje opinie, lub wątpliwości/pytania i nie mam na celu obrażania ani napastliwości. Dodaję taki wstęp tylko dlatego gdyż dostrzegam, że niektórzy chyba nadinterpretują i biorą do siebie posty innych.

1. Pytanie do Kajmana:
W swoich postach ciągle piszesz, że Trójka jest stacją o konkretnym profilu. Powiedz mi tak max w paru zdaniach jaki to Twoim zdaniem profil konkretnie? Bo na kilkanaście znanych mi stacji radiowych Trójka jest jedyną, której profilu nie potrafię określić nawet w przybliżeniu, nie mówiąc juz o konkretnym określeniu jednym zdaniem.
Kiedy zaczynałem słuchać Listy Trójki najbardziej podobało mi się w niej to iż wydawała mi się jedyna ogólnopolską radiową listą przebojów, która nie była zamknięta w żadnych profilach, czyli taką listą idealną. Obserwując sytuację w ostatnich latach nie mam złudzeń - Lista Trójki też jest listą profilową, ale nie to jest najgorsze. Najgorsze jest to, że tego profilu nijak nie da się określić. Gdybym musiał jakoś go nazwać to nazwałbym "Rada Starszych (tego określenia używał Piotr Baron, żeby nie było) redaktorów Programu Trzeciego selekcjonuje (a nawet cenzoruje) i proponuje." I tu znowu nie to jest najgorsze, bo chyba każda stacja ma swoich szefów muzycznych, dyrektorów programowych itd. Najgorsze jest to, że nie ma w tym żadnej logiki. I teraz:
2. Druga kwestia do Kajmana:
Upierasz się, że redaktorzy kierują się logiką, powiedz mi jaką Twoim zdaniem? Tylko tak konkretnie, bo ja naprawdę nie wiem. Przykładów pomijania czy to singli, czy nawet całych albumów uznanych wykonawców jest multum, więc sobie daruję. Podam tylko dwa przykłady, że Trójkowi redaktorzy mają swój świat:

Numer 1:
Adele (kwestia już poruszana, ale nie tak jak zamierzam):
Najpierw Trójka zrobiła sobie singiel z "Set Fire To The Rain". Utwór jak na ironię rzeczywiście został singlem, ale dopiero póżniej i na pewno nie z powodu Trójki, bo nie wierzę żeby wytwórnia śledziła Listę Trójki i na tej podstawie wybrała kolejny singiel ;) . Zupełnie bez sensu, chodź powiedzmy... merytorycznie poprawnie dodała właściwy singiel "Someone Like You" chyba jakoś w kwietniu. Jesienią singiel ten kiedy już dawno go znałem stał się hitem komercyjnych stacji radiowych i tak sobie pomyślałem że Trójkowi redaktorzy pewnie zazdroszczą, bo na Listę Trójki był głupio wrzucony i przepadł, teraz cała Polska gra a Trójka co? No ale przecież był w trzydziestce i wypadł to nie ma jak. Myślałem, że wybiorą sobie jakiś swój singiel, a tu proszę! Zrobili sobie furtkę wrzucając wersję koncertową "Someone Like You". A o ile wiem ten album koncertowy miał swój sinigiel, ale co tam - Trójka ma swój świat.

Numer 2:
EURO 2012 - oficjalnych utworów ani widu ani słychu. I nie piszcie, że tandetne bo to kwestia subiektywnej opinii, zresztą Nelly Furtado w 2004 roku jakoś nikomu nie przeszkadzała. Ale co tam - Lista Trójki ma swoje EURO i wstawiła sobie swój utwór "Wite And Red...". W ogóle imprezy sportowe 2012 roku dość dobrze pokazują profilowość polskich stacji radiowych z tym, że różnica pomiędzy komercyjnymi a Trójką polega na tym, że po usłyszeniu Muse było jasne że w RMF albo zetce tego nie usłyszymy bo się nie mieści w profilu i po prostu nie będzie kawałka olimpijskiego. A po Trójce Oceany można było oczekiwać bo Trójka zdawała się być stacją bez takich ograniczeń (Hurts, czy Duck Sauce i multum przykładów sprzed kilku, kilkunastu lat).

3. Tak na marginesie ten nieszczęsny PSY. Raz myślałem, że peknę ze śmiechu. Czekam sobie na Listę Trójki, lecą wiadomości i tam, tak tak - w głównych wiadomościach Trójki, informacja o tym, że PSY pobił rekord wyświetleń na Youtube, krótkie info o piosence i fragment. Słyszałem tą piosenkę wcześniej kilkadziesiąt razy i w życiu bym się nie spodziewał, że stacją radiową, w której usłyszę jakieś konkretne info na jej temat będzie Trójka ;) . Ciekawe o ilu hitach Listy Trójki mówiono w głownych wiadomościach a tymczasem na utwór o którym mówiono nawet nie można głosować.

4. Słówko do gżegoża:
Chyba za bardzo bierzesz do siebie opinie innych użytkowników, to raz, dwa po co się buntować przeciwko utworom będącym w zestawie, po prostu na nie nie głosujmy. Poruszyłeś temat jakby wiedząc że dzwonią, ale nie wiedząc, w którym kościele.
Problem nie w tym, że są Trójkowe propozycje - niech sobię będą i niech się nawet trójkowi redaktorzy promują. Koniec końców i tak słuchacze zdecydują czy i jak wysoko na Liście będzie dany utwór.

5. Problem w tym, że żeby było sprawiedliwie to (przynajmniej moim zdaniem) każdy gatunek muzyczny powinien mieć swoich przedstawicieli w zestawie. I najlepiej byłoby wsadzić wszystkie single z każdej płyty, która dajmy na to jest na Liście OLiS. Można tez podpatrzeć komercyjną konkurencję i coś dodać. Może z wyjątkiem skrajności - jakichś wulgarnych albo obscenicznych utworów, czy utworów naprawdę skrajnych gatunkowo (np jakiś 40 minutowy utwór techno). I to nie zamiast czegokolwiek tylko oprócz. Mnie naprawdę nie przeszkadzają propozycje trójkowych redaktorów, a często wręcz przeciwnie - wiele z nich mi się bardzo podoba, inaczej nie byłbym przecież słuchaczem Trójki. To dobrze, że gusta i odkrycia muzyczne dziennikarzy Trójki mają swoje odzwierciedlenie w zestawie do głosowania na lp3. Tylko dla uczciwej konkurencji ogólna czołówka światowa powinna mieć wstęp. Tak - Rihanna i Lady Gaga też, choć prywatnie ich nie cierpię (a już najgorsze jest jak redaktorzy bagatelizują propozycje od słuchaczy, szczególnie te tutaj na forum). Na tyle na ile obserwuję sobie stacje komercyjne i listę sprzedaży (a obserwuję dość regularnie) to byłyby może ze 3 propozycje tygodniowo więcej, co w natłoku kilku tygodni może by zwiększyło zestaw o jakieś 20 utworów. Nie przesadzajmy - zestaw od tego nie pęknie a przejrzenie tych 20 dodatkowych utworów zajęłoby może z pół minuty. Zawsze możnaby też zrezygniwać z dodawania do zestawu utworów niesinglowych co moim zdaniem jest bez sensu i niesprawiedliwe, no ale już nie chcę się bardziej rozpisywać.

6. Słówko jeszcze do gżegoża o Papieżu bo narzekałeś, że nikt się nie ustosunkowuje. Znów wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele. Podałeś zły przykład, bo akurat "Pater Noster" o lie mnie pamięć nie myli to był oficjalny singiel wydany przez Jana Pawła II (teledysk chyba nawet był oficjalny) oczywiście cały dochód był na cele charytatywne, jednak wydanie oficjalnego sinlga chyba daje prawo do startu w liście przebojów (tym bardziej, że 30 TON chyba tylko częściowo opierała się na głosach widzów, a częściowo na wynikach sprzedaży). Tymczasem miałeś pod nosem niemal identyczny a tym razem dobry i to jaki dobitny przykład z roku 2005 kiedy to po śmierci Papieża na 30 TON było kilka (a licząc całą 50-tkę to chyba z 10) "utworów" Papieża ("Jan Paweł II Psalmy" "Jan Paweł II Modlitwa..." i inne tego typu tytuły). Ale coś czuję, że i tutaj wyniki sprzedażowe namieszały bo w XXI wieku i Papież jak Michael Jackson to jak zmarł to ludzie zaczęli kupować nagrania z jego udziałem.

Kończę już, wybaczcie mi, że tak się rozpisałem. Mam nadzieję, że ktoś to przeczyta, bo piszę to przede wszystkim do Was Forumowiczów, żebyście się jakoś ustosunkowali i żebyśmy porozmawiali na ten temat, bo jakoś mam małą wiarę w to, że moje opinie cokolwiek mogą zmienić w pojmowaniu tworzenia zestawu do głosowania przez redaktorów Trójki. Zresztą co do tego też chciałem się wypowiedzieć, ale to już zostawię na następneo posta, bo ten jest zdecydowanie za długi.

Pozdraiwm gorąco!

PS: Marzy mi się duet Tonny Bennett i Rihanna na singlu, bo jestrm ciekaw co wtedy zrobiłaby Trójka :D
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

To może ja odpowiem na oba pytania do mnie razem bo dla mnie to jest jedno pytanie.
Trójka jest radiem zajmującym się prezentacją muzyki mniej lub bardziej niszowej (poza skrajnościami, a szkoda) i ambitniejszej części mainstreamu. I tymi zasadami kierują się redaktorzy dobierając utwory do zestawu do głosowania, przy czym raczej pomijają tą muzykę bardziej niszową (czego mi żal, ale uważam to za całkiem logiczne). Szczególnie preferowani są wykonawcy dla Trójki (i LP3) zasłużeni, o ile drastycznie nie obniżyli poziomu. Czasami dorzucane są utwory typowo komercyjne, ale dlaczego akurat te, to nie jestem w stanie odpowiedzieć.
Oczywiście nie twierdzę, że wszystko jest idealnie i że trafia do zestawu dokładnie to, co powinno, bo na pewno nigdy tak nie będzie przy zastosowaniu jak najbardziej obiektywnych kryteriów. Czasami są ewidentne błędy jak dorzucenie trzeciej Adele, chociaż gdyby się obroniła, to pewnie poszłaby w górę wyrzucając Rollinga, ale tak się nie stało. Dziwne było dorzucenie wersji koncertowej, ale okazało się to strzałem w dziesiątkę. Uważam, że powinno się dorzucić drugi singiel KnŻ, chociaż prywatnie nie lubię zespołu. Powinno znaleźć się nagranie z koncertu Kasi w Trójce (niekoniecznie Telefony katowane w innych stacjach, ale np Tango czy Krew). Przykładów mógłbym znaleźć wiele, ale ogólnie uważam, że zestaw jest w zasadzie taki, jaki powinien być. Może powinno być w nim Muse, bo jednak niewiele lepsze utwory z poprzedniej płyty dochodziły na szczyt, ale np Linkin nie, bo ostatnio nawet słuchacze Trójki odwrócili się od większości tego, co zespół robi, a to co jest na ostatniej płycie jest jeszcze gorsze. Wilki wrzucono do zestawu, ale jak kilka poprzednich nie weszły do poczekalni (lub szorowały jej dno). Jakaś dolna granica dopuszczalności do zestawu została ustanowiona i utwory poniżej tej granicy w zdecydowanej większości są odrzucane. I poniżej tej granicy były PSY i piosenki z EURO, natomiast olimpijskie ten próg przekroczyły i stąd były w zestawie.
Myślę, że może pojawiło by się w zestawie więcej rzeczy i trójkowych i tych niekoniecznie, gdyby nie te nieszczęsne 15 tygodni blokowania zestawu przez utwory. Przez to zestaw jest zbyt rozbudowany i zniechęca do poszukiwań, przez co jest spora stagnacja i na liście i nawet w nieszczęśliwej. Skrócenie do 6-8 tygodni pobytu utworów, które kompletnie sobie nie radzą, a te 15 to wyjątkowo dla utworów z wierchuszki nieszczęśliwej spowodowałoby, że więcej utworów można byłoby dorzucać.
Skoro wrzuciła Tonego z Gagą to wrzuciłaby i z Rihanną, szczególnie że Rihanna miała już utwory w zestawie (Pon de replay od 8.08.2005 i Unfaithful od 17.07.2006). Nota bene muzycznie miewa propozycje znacznie ciekawsze od Gagi.
gżegoż

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: gżegoż »

Bardzo się cieszę, że w końcu został założony temat, który powinien ujednolicić tę dyskusję i pozwolić ją skoncentrować w jednym miejscu! :)
BeautifulDay pisze:A co mnie skłoniło by wreszcie napisać? Wielka dyskusja sprzed kilku tygodni wywołana bodajże przez gżegoża
Miło mi bardzo, że do czegoś okazałem się przydatny! :mrgreen:

Dziękuję za dwa "słówka" wypowiedziane do mnie - przeczytałem dokładnie i przyjąłem do wiadomości. Odniosę się do nich najkrócej, jak można (bo nie mam siły ani czasu na tak długie wywody, jak wtedy.)

ad.4.: Uważam jednak, że jak już coś powinno mieć szlaban na dostawanie się do zestawu do głosowania, to powinny to być właśnie tego typu twory jak Przyjaciele Karpia, Przyjaciele Trójki, Banjo Proszę etc., a nie coś, co nie podoba się redaktorom lub czyimś zdaniem jest zbyt komercyjne. Upraszczając: jeżeli taka twórczość własna miałaby być dodawana do zestawu, to niech będzie dodawane także wszystko inne, co jest aktualnie grane w kraju i na świecie i spełnia kryteria utworu muzycznego, a jeżeli cokolwiek innego miałoby być z jakichś względów pomijane, to niech pomijane będą także te amatorskie dziwactwa z kręgu kółka wzajemnej adoracji. To właśnie chciałem wtedy przekazać i nie mam zamiaru więcej się z tego tłumaczyć, bo zbyt częste kopanie się z koniem może spowodować duży uszczerbek na zdrowiu :(
ad.6.: z tym Papieżem to chodziło mi tylko o porównanie motywacji osób, które ewentualnie głosowałyby na niego, gdyby kiedyś pojawił się w zestawie z motywacjami głosujących na Przyjaciół Karpia (czyli że w obu przypadkach w 90% decydowały(by) względy daleko pozamuzyczne). Chyba dość dobrze to wtedy wyjaśniłem. A to, co się działo na 30 TON w kwietniu i maju 2005, doskonale pamiętam i na pewno tego nie pochwalałem.

Polecam też temat, który założyłem pod koniec zeszłego roku. Myślę, że sporządzone w nim zestawienie okaże się pomocne w dyskusji toczonej w tym miejscu.

Przypomnę też, że podobne debaty toczyły się już w wielu miejscach, min tutaj. I to właśnie wtedy padło stwierdzenie, które według mnie było chyba najbardziej trafne spośród wszystkich opinii, które kiedykolwiek zostały wypowiedziane na tym forum :mrgreen: :
Czym się różni chłam niekomercyjny, którego w Trójce jest zatrzęsienie, od chłamu komercyjnego? Chyba tylko tym, że jest niekomercyjny
:twisted:
Dość długo wydawało mi się, że autorem tych słów jest seblit, ale jednak się okazuje, że PS. Tak czy inaczej: brawo! :D :twisted:
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

No cóż, różnimy się w odczuciu czym jest chłam. Dla mnie w Trójce chłamu zbyt dużo nie ma, a większość tego to są utwory komercyjne (tak sobie przeglądam zestaw i widzę: Ania, Asaf, Bat for, Brodka, Dion, ELO, Eros, Stankiewicz, Emeli, Maleńczuk, Knopfler, Urbaniak, P!nk, Prince, Robbie, Stereophonics, Wilki). Czyli chłamu komercyjnego jest i tak za dużo, a jeśli w utworach niekomercyjnych trafi się chłam to jest to wyjątek.
Jeżeli chodzi o utworów z kręgu Trójki, to w sumie większość z nich reprezentowała wyższy poziom (Bukartyk, dwa Andrusy, Umer, jeżeli ją można tu podliczać), a niektóre były rewelacyjne (dwa z nich to przynajmniej top5 tego roku z tego co było w zestawie).
miszony
Posty: 4740
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 4:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: wroclove

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: miszony »

Andrus reprezentuje wyższy poziom ??? :shock:
Ciekawe....
animag
Posty: 1991
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: animag »

Wprawdzie od rana mam raczej kiepski humor (niestety), ale wypowiedź kajmana w kwestii poziomu Artura Andrusa, jako rzekomo lepszego (muzycznie) od Prince'a czy Marka Konpfler'a ubawiła mnie do łez. Jeżeli "Królowa nadbałtyckich raf" i inne utwory, naprawdę dobrego satyryka, są wykładnią profilu Trójki to czekam aż w zestawie ujrzymy Krzysztofa Krawczyka, "Piaska" i panie z "Jarzębin".
PS. "Banjo proszę" - muzyczny majstersztyk :mrgreen:
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5161
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: konwicki1980 »

kajman pisze:No cóż, różnimy się w odczuciu czym jest chłam. Dla mnie w Trójce chłamu zbyt dużo nie ma, a większość tego to są utwory komercyjne (tak sobie przeglądam zestaw i widzę: Ania, Asaf, Bat for, Brodka, Dion, ELO, Eros, Stankiewicz, Emeli, Maleńczuk, Knopfler, Urbaniak, P!nk, Prince, Robbie, Stereophonics, Wilki).
Sorry Krzysiek, ale chyba Asaf, Bat for Lashes czy też Mark Knopfler to nie są przykłady wykonawców komercyjnych, a tym bardziej chłamu. No ale wszystko to kwestia gustu. Dwaj pierwsi wykonawcy to raczej z alternatywy pochodzą, a trzeci może i do mainstreamu należy, ale od lat gra, co chce. Utwory, gdzie jest choćby nieco więcej elektroniki utożsamiasz z popem czy komercyjną papką, a tak wcale nie jest. Są w Trójce audycje, gdzie grana jest tylko muzyka gitarowa, więc nie widzę powodu, by nie mogła być grana też ciekawa elektronika.

PS "Abba Pater" to genialna płyta. Pamiętam, że jak robiłem kiedyś ranking płyt z roku, w którym się ukazała, była na miejscu pierwszym czy drugim.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

kajman pisze:No cóż, różnimy się w odczuciu czym jest chłam. Dla mnie w Trójce chłamu zbyt dużo nie ma, a większość tego to są utwory komercyjne (tak sobie przeglądam zestaw i widzę: Ania, Asaf, Bat for, Brodka, Dion, ELO, Eros, Stankiewicz, Emeli, Maleńczuk, Knopfler, Urbaniak, P!nk, Prince, Robbie, Stereophonics, Wilki).
Jeżeli chodzi o utwory z kręgu Trójki, to w sumie większość z nich reprezentowała wyższy poziom (Bukartyk, dwa Andrusy, Umer, jeżeli ją można tu podliczać), a niektóre były rewelacyjne (dwa z nich to przynajmniej top5 tego roku z tego co było w zestawie).
animag pisze:Wprawdzie od rana mam raczej kiepski humor (niestety), ale wypowiedź kajmana w kwestii poziomu Artura Andrusa, jako rzekomo lepszego (muzycznie) od Prince'a czy Marka Konpfler'a ubawiła mnie do łez. Jeżeli "Królowa nadbałtyckich raf" i inne utwory, naprawdę dobrego satyryka, są wykładnią profilu Trójki to czekam aż w zestawie ujrzymy Krzysztofa Krawczyka, "Piaska" i panie z "Jarzębin".
PS. "Banjo proszę" - muzyczny majstersztyk :mrgreen:
No nie dziwię się, że Cię tyle rzeczy bawi, jeżeli masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem (sorry, że tak piszę, ale kompletnie przekręcasz moją wypowiedź, nie doczytujesz tego, co tam jest, natomiast znajdujesz tam rzeczy, których kompletnie tam nie ma). Gdzie ja napisałem, że Andrus reprezentuje poziom muzyczny wyższy od Prince'a czy Knopflera? Napisałem tylko, że dwa utwory wykonywane przez Andrusa (na liście było osiem) reprezentują wyższy poziom niż znajdujące się obecnie w zestawie nagrania Prince'a czy Knopflera (tutaj zapomniałem o RT i chodziło mi tylko o CBC). Uważam, że od tych dwóch utworów Glanki i pacyfki są muzycznie ciekawsze, a już najnowsze nagranie wykonywane przez Artura z Dorotą jest rewelacyjne i kompozycyjnie i wykonawczo (chociaż Andrus jest tam najsłabszym ogniwem).
Jeżeli piszę o utworach Bukartyka i Umer oraz o dwóch Andrusa to (jak już napisałem wyżej) to czemu usiłujesz mi wcisnąć, że napisałem coś o Królowej. Gdzie napisałem coś o wykładni profilu Trójki? Ewidentnie pisałem o twórczości artystów z Trójką w większym lub mniejszym stopniu związanych.
No i gdzie wyczytałeś coś z mojej wypowiedzi o Banjo proszę?
Jak na jedną krótką wypowiedź to ilość tego, czego nie doczytałeś i tego, czego się doczytałeś, chociaż tego tam nie było, może szokować.
konwicki1980 pisze:Sorry Krzysiek, ale chyba Asaf, Bat for Lashes czy też Mark Knopfler to nie są przykłady wykonawców komercyjnych, a tym bardziej chłamu. No ale wszystko to kwestia gustu. Dwaj pierwsi wykonawcy to raczej z alternatywy pochodzą, a trzeci może i do mainstreamu należy, ale od lat gra, co chce. Utwory, gdzie jest choćby nieco więcej elektroniki utożsamiasz z popem czy komercyjną papką, a tak wcale nie jest. Są w Trójce audycje, gdzie grana jest tylko muzyka gitarowa, więc nie widzę powodu, by nie mogła być grana też ciekawa elektronika.
Ja nie pisałem o mainstreamie, a o komercji. Co do BfL mogę się zgodzić (wydawało mi się, że robiła większą furorę na listach przebojów), chociaż akurat to ostatnie nagranie nie brzmi mi kompletnie alternatywnie. Co do Asafa (dopiero teraz zauważyłem, że wyrzucili go z zestawu) to nagranie to brzmi mi ewidentnie komercyjnie (swoją drogą dziwne byłoby, żeby niekomercyjne nagranie było numerem 1 w 6 krajach Europy). Mam wrażeni, że moje pojęcie komercji jest znacznie szersze od Twojego (i uważam, że może być też komercyjna alternatywa, może nawet awangarda).
No i jak do poprzedniej wypowiedzi odniosę się do tego, że pisałem o utworach w zestawie i do tych konkretnych utworów użyłem określenie chłam. Nie uważam, że Laura czy Daniel są chłamem, ten Asaf na NL jest bardzo dobry, Prince kiedyś nagrał Purple rain, a Wilki Aborygena. I bardzo dobrze, ale to zmienia mojej opinii o tych konkretnych nagraniach.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

BeautifulDay pisze:1. (a już najgorsze jest jak redaktorzy bagatelizują propozycje od słuchaczy, szczególnie te tutaj na forum).
2. Zawsze możnaby też zrezygniwać z dodawania do zestawu utworów niesinglowych co moim zdaniem jest bez sensu i niesprawiedliwe, no ale już nie chcę się bardziej rozpisywać.
A kim my jesteśmy? Grupą stu kilkudziesięciu osób mniej lub bardziej aktywnie się tu wypowiadających z gustem jednak nieco odbiegającym od przeciętnego słuchacza rozgłośni. Dlaczego nasze zdanie ma być takie ważne?
2. A ja uważam, że nagrań niesinglowych jest w Trójce zdecydowanie za mało. Redaktorzy po przesłuchaniu płyt wybierać utwory ich zdaniem najwartościowszego, a nie kierować się gustem producentów, których celem jest sukces komercyjny, a nie artystyczny. Wiele wspaniałych utworów zostaje w ten sposób przeoczonych.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5161
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: konwicki1980 »

No wersja Wankelmut remix rzeczywiście może uchodzić za komercyjną - ale najlepiej posłuchać, co z piosenki Reckoning song ten artysta potrafi zrobić na koncercie:
http://www.youtube.com/watch?v=YhN2LnV98uY
Jeśli głos Lany del Rey jest uważany za nietypowy, to co sądzić o Asafie?

Historia powstania owego remiksu zaczęła się od:
http://www.youtube.com/watch?v=MaLeeYoxoXI

A więcej można przeczytać tu (jeśli ktoś zna niemiecki):
http://de.wikipedia.org/wiki/DJ_Wankelmut

Prawdę mówiąc, gdyby nie ten remiks, pies z kulawą nogą nie usłyszałby o tym izraelskim piosenkarzu.

A co do komercyjnej awangardy, to przyszedł mi do głowy utwór
The Residents - Matchmaker
http://www.youtube.com/watch?v=K3YSJRJMG0s
animag
Posty: 1991
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: animag »

kajman - skoro jesteś tak konkretny to: w zestawie nie ma Prince'a (od 5 dni) - niemniej Ty jak piszesz nadal Go tam widzisz. W temacie Asafa - sam się zreflektowałeś. Uwaga o "Banjo proszę" nie dotyczyła Twojego wpisu ale była odniesieniem do podanego przeze mnie zestawu wykonawców: (Krzysztof Krawczyk, "Piasek" i panie z "Jarzębin").
Niemniej nie chodzi mi o wytykanie sobie nieścisłości w zapisach (poglądach), ale... sposobu dobierania wykonawców. Na pewno pamiętasz boys band "New Kids on The Block" - wg mnie dramatyczna chała, ale... spróbowano i dodano do zestawu i...niestety ale dali radę. Czemu dzisiaj ogranicza się słuchaczy do wybranego grona wykonawców (Artur Andrus jest tu sztandarowym przykładem). Czasem warto sprawdzić jak poradziłby sobie jakiś typowo nie3-kowy artysta. Tu kłania się wypowiedź BeautifulDay - odnośnie Euro 2012 - szkoda, że nie dodano do zestawu Oceany (ja bym akurat nie oddał na tę pieśń :lol: głosu) - niemniej słuchacze 3 sami by ją po swojemu ocenili. Podejrzewam, że przestraszono się (niesłusznie), że kawałek zawojuje Listę. Za to dodano Red Box, bo.... okazali się tak "3-kowi", że aż zawitali do Polski, na Myśliwiecką.
Poza tym... niektórzy artyści ,nazwijmy ich -zasłużeni-dla LP3 są, w porównaniu z tymże Andrusem ewidentnie pomijani (cokolwiek by o ich ostatnich dokonaniach nie myśleć to Lady Pank i Pet Shop Boys - takimi są).
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: Gary »

New Kids on the Blocks nie dodawano do żadnego zestawu. Wtedy głosowało się na wszystko co było grane na antenie. Akurat te 4 utwory (z wielu ich) dalo się sluchać. A że ktoś to zagrał. Cóż, Modern Talking nigdy na LP3 nie było, ani Italo Disco, Bad Boys Blue, Blue System itp. Nie było też Sandry, ale była z Enigmą. Takich przykladów czego wówczas nie było móglbym wymienić bez liku
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

Sorry, nie poprawiłem swoich danych (czy jak je tam nazwać) w tym tygodniu, więc dałem plamy.
Co do NKOTB to w sumie cztery utwory były na liście, kojarzą mi się źle, ale zagrano ich w Trójce. Natomiast nie dodano ich do zestawu, bo takowego nie było. Być może był jakiś redaktor, który ich lubił i puszczał - nie pomnę tego.
Co do Oceany i Red Box to jednak decydowała tutaj moim zdaniem przede wszystkim różnica poziomu tych nagrań. RB nawet w tej wersji brzmiało jednak co najmniej przyzwoicie.
A co do LP i PSB, to w pierwszym przypadku grano trzy utwory z ostatniej płyty z miernym skutkiem, bo to najlepsza płyta od debiutu, w drugim obecnie w zestawie jest już drugi utwór z ich najświeższej płyty (i mam nadzieję, że się na tym skończy).
Gary, z totalnych klasyków zabrakło np Kelly Family.
animag
Posty: 1991
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: animag »

Faktycznie-z NKOTB - nieprecyzyjnie zapisałem, gdyż pojęcie zestawu wówczas nie istniało.
animag
Posty: 1991
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 43
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: animag »

kajman pisze: A co do LP i PSB, to w pierwszym przypadku grano trzy utwory z ostatniej płyty z miernym skutkiem, bo to najlepsza płyta od debiutu....
Przyznam, że płyty nie słyszałem, ale po Twojej uwadze...sprawdzę. Może okaże się sporym zaskoczeniem?
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: jollyroger72 »

kajman pisze:Co do Oceany i Red Box to jednak decydowała tutaj moim zdaniem przede wszystkim różnica poziomu tych nagrań. RB nawet w tej wersji brzmiało jednak co najmniej przyzwoicie.
Mam tutaj zupełnie odmienne zdanie! Ponieważ utwór Oceany był OFICJALNYM hymnem Euro 2012 (odbywającym się nota bene m.in. w Polsce - jakby ktoś nie pamiętał...), powinien być umieszczony w zestawie do głosowania. Podobnie z utworem grupy Jarzębina - to był hymn wybrany przez POLAKÓW!
Co do drugiej części wypowiedzi - różnica poziomów? Co masz na myśli? Chyba raczej można mówić o różnicy stylów muzycznych i tylko tyle. Co? Oceana nie pasowała w tym momencie do Trójki? To dlaczego niedługo potem dodano do zestawu inną jej piosenkę? To przejaw totalnej ignorancji i słuchaczy, i Euro 2012, i samych artystów :evil:
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: Miszon »

Dla mnie to wstyd, że nie było żadnego kawałka związanego z Euro, które było przecież w Polsce, a nie gdzieś daleko stąd. Nie wiem, czy by to weszło do Poczekalni, czy do 30-ki. Może nie. Ale kilku forowiczom, także o rockowym guście, kawałek Oceany się podobał, hiciorem może nie był, ale zaznaczył się na ich listach. Furory na LP3 by pewnie nie zrobił, pewnie by przemknął przez parę tygodni, szkody zatem dla "antykomercyjności" Listy by nie było, ale też nie byłoby sytuacji, że po latach nie będziemy wiedzieć, co było grane z okazji Euro 2012.
Poza tym piosenka fajnie się wpisała w radosny karnawał Euro, które było naprawdę zarąbistym czasem. Jeśli chodzi o mnie - to były najlepsze wakacje w mieście, jakie mi się zdarzyły w tym wieku.
Naprawdę, można był dać się ponieść atmosferze Euro i dać Oceanę. Ale nie. Bo jesteśmy świętsi od krów i poważni jak najpoważniejsi mędrcy.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

animag pisze:
kajman pisze:A co do LP i PSB, to w pierwszym przypadku grano trzy utwory z ostatniej płyty z miernym skutkiem, bo to najlepsza płyta od debiutu....
Przyznam, że płyty nie słyszałem, ale po Twojej uwadze...sprawdzę. Może okaże się sporym zaskoczeniem?
Na wszelki wypadek dodaję, że chodziło mi o stronę muzyczną. Na texty jak zwykle nie zwróciłem uwagi.
seblit
Posty: 1973
Rejestracja: pt lut 04, 2011 12:04 am

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: seblit »

No to najnowszy przykład. Nie dodano bardzo dobrego pierwszego singla "Girl on fire" z płyty Alicii Keys. Dodano za to drugi, zapewne dlatego, że jest bardziej smęciarski i dzięki temu bardziej trójkowy.
No i mimo, że tylu rzeczy nie dodano, to miejsce dla kolejnego odgrzewanego kotleta (Fragile) znaleźć się musiało. A jeszcze można przecież dodać jakiś kolejny cover live czy unplugged, po co się ograniczać?
kajman pisze:a już najnowsze nagranie wykonywane przez Artura z Dorotą jest rewelacyjne i kompozycyjnie i wykonawczo
Nie skomentuję tego, poza stwierdzeniem, że całkowicie się z tym zdaniem nie zgadzam.
gżegoż pisze:wtedy padło stwierdzenie, które według mnie było chyba najbardziej trafne spośród wszystkich opinii, które kiedykolwiek zostały wypowiedziane na tym forum :mrgreen: :
Czym się różni chłam niekomercyjny, którego w Trójce jest zatrzęsienie, od chłamu komercyjnego? Chyba tylko tym, że jest niekomercyjny
:twisted:
Dość długo wydawało mi się, że autorem tych słów jest seblit, ale jednak się okazuje, że PS. Tak czy inaczej: brawo! :D :twisted:
Ja napisałem kiedyś "czym różni się gniot trójkowy od gniota nietrójkowego?" :mrgreen:
A tak poza tym, ten wątek był tu potrzebny.
kajman
Posty: 63972
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: kajman »

Akurat Girl on fire to fatalny gniot. Już lepiej wypadła gościnnie u Półdolarówki w New day. A ten utwór chociaż słaby w przeciwieństwie do GOF do słuchania się nadaje.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: jollyroger72 »

kajman pisze:Akurat Girl on fire to fatalny gniot.
Z tym się nie zgadzam...
seblit pisze: Nie dodano bardzo dobrego pierwszego singla "Girl on fire" z płyty Alicii Keys. Dodano za to drugi, zapewne dlatego, że jest bardziej smęciarski i dzięki temu bardziej trójkowy.
... a z tym jak najbardziej tak.
seblit pisze:No i mimo, że tylu rzeczy nie dodano, to miejsce dla kolejnego odgrzewanego kotleta (Fragile) znaleźć się musiało.
I z tym też się zgadzam. Pomimo tego, że cenię utwór Fragile, to ta akcja jest po prostu niesmaczna :STOP:
ku3a
Posty: 20928
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: ku3a »

Teraz z kolei kliknąłbym "lubię to" pod tym co napisał Miszon...
Miszon pisze:kilku forowiczom, także o rockowym guście, kawałek Oceany się podobał
8) :mrgreen:
Miszon pisze:Poza tym piosenka fajnie się wpisała w radosny karnawał Euro, które było naprawdę zarąbistym czasem. Jeśli chodzi o mnie - to były najlepsze wakacje w mieście, jakie mi się zdarzyły w tym wieku.
Co prawda nie miałem wtedy urlopu, więc dla mnie "wakacje" nie w sensie totalnego odpoczynku, ale myślę, że mogę się z tym zgodzić ;-). Czerwiec wymiatał! :-D
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: Miszon »

TEż nie miałem, ale jakbym miał :-) .
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: Gary »

a swoją drogą to Kuba pytałeś czemu nie dodali tej Oceany?
Wiecie, sporo teraz obwarowań prawnych, właścicielem utworu była UEFA, nie wiem może mieli oficjalnego partnera, który miał wyłączność na ten utwór? No bo faktycznie dziwna sprawa, że tego chyba nawet w trójce nie grali. Przynajmniej ja nie trafiłem. (z drugiej strony Polskie Radio wykupiło prawa do transmisji, więc siłą rzeczy do utworu też powinni mieć prawa)
Awatar użytkownika
krzysiek83
Posty: 7406
Rejestracja: sob paź 04, 2008 8:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1995-2014
Lokalizacja: Lublin

Re: Ogólna dyskusja na temat całego zestawu do głosowania

Post autor: krzysiek83 »

Jeśli brak Oceany to nieporozumienie to brak Jarzębiny był skandalem.
No tak, ale to były kiepskie numery więc co ma do rzeczy to że coś jest wykorzystane jako hymn mistrzostw, użyte w reklamie czy filmie? Przez to przecież żadna piosenka nie stanie się wartościowa... A że UEFA ma słaby gust to nie znaczy, że mamy z tego powodu cierpieć :P
ODPOWIEDZ