Duety, tercety i inne konstelacje wykonawców

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Duety, tercety i inne konstelacje wykonawców

Post autor: JaceK »

Pojawił się kolejny problem w liczeniu statystyk -- jak traktować zlepki podmiotów wykonawczych
  • Kasia Nosowska & Kazik
    Anna Maria Jopek & Pat Metheny
    Roy Orbison & U2
takich przypadków w dotychczasowej historii Listy mamy ok. 350 przypadków, a niektóre ,,zespoły'' wprowadziły 8 utworów (Nick Cave & The Bad Seeds)

Podobnie ma się sprawa ze zlepkami typu ,,feat.":
  • Smolik feat. Andrzej Rojek
    Smolik feat. Mika
    Telepopmusik feat. Angela McCluskey
to raczej okazjonalne połączenia, gdyż na liście na ok. 24 przypadki mają one po 1 utworze. 2 utwoty wylansowali tylko Smolik feat. Mika.

Komu przypisać wykonywany utwór? Jak wliczać do dorobku? Jak dokonać podziału, by łatwo było identyfikować wszystkie utwory danego wykonawcy?

(nawiązuję po części do postu: Nieścisłości w nazwach wykonawców)
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Post autor: tadzio3 »

JaceK pisze:Komu przypisać wykonywany utwór?
Oto moje zdanie:
Otóż przy takim wyborze należy dowiedzieć się, kto taka naprawdę jest kompozytorem albo na czyjej płycie znajduje się utwór, a w ostateczności kto tak naprawdę zaprosił kogo do wykonania piosenki. Na pewno jest to trudne. Przy spójniku "feat." czyli u nas tłumaczymy po prostu "z" nie ma z tym problemu, bo przypisuje się piosenki tym wykonawcom, którzy są przed "feat.", czyli w tych przypadkach: dwa razy Smolik i Telepopmusic, w współtowarzyszy możnaby w nawiasie albo w inny sposób zapisać.
Często jest, że tych wykonawców nawet się nie zapisuje, bo to zależy chyba tylko od gustów. Na przykład ostatnia piosenka Timo Maasa "First Day" jest zapisywana jedynie jego nazwiskiem, bo szczerze mówiąc tylko na liście trójkowej dopatrzyłem się zapisu feat. Brian Molko. Podobnie było kiedyś z piosenką "Give In To Me" Michaela Jacksona gdzie w na liście trójkowej widniał zapis jego feat. bądź & (nie pamiętam) Slash, natomiast taki dopisek jest rzadko spotykany, albo piosenka A. Jantar "Nic nie może przecież wiecznie trwać" na liście widniała jako Jantar & Budka Suflera. Także bardzo rzadko spotykany zapis. Takich przykładów jest z pewnością więcej, dlatego akurat przy wpisach typu "feat." obstawiam za wykonawcą pierwszym.
Z innymi jest mały problem. Co do duetu Jopek & Metheny to raczej Jopek, bo to na jej płycie gościły piosenki (chociaż kompozycja napisane pewnie przez Pata).
Jeżeli chodzi o Kazika i Nosowską to wydaje mi się że znajdowała się piosenka "Zoil" na płycie Kazika, chociaż nie jestem pewny i nie mam potwierdzenia.
Do 3 przykładu to nie wiem. Potrzebne są potwierdzenia i głębszego poszperania w necie.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

Dzięki za komentarz... podane przykłady to pierwsze-lepsze 3 jakie wybrałem. Takich przypadków jest jednak sporo więcej... Ja bym zapis pozostawił bez zmian. Nie z racji lenistwa ( :lol: ), raczej z braku mocy przerobowych i ogromnego rozwleczenia w czasie. Będzie zamieszanie, a i baza nie jest przygotowana do zapisu takich informacji. Potrzebne są poważniejsze zmiany w jej strukturze -- a i tak nie wiadomo jak się do tego zabrać. Dlatego liczę na czytelników Forum: może coś się rozjaśni w trakcie dyskusji?
Ostatnio zmieniony czw sty 26, 2006 8:05 pm przez JaceK, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

"Zoil" pojawił się NA PEWNO na płycie Nosowskiej ("Milena" z 1998 roku). Kazik jako gość.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Post autor: tadzio3 »

Dzięki za wyprowadznie mnie z błędu. :)
Awatar użytkownika
adr
Posty: 5019
Rejestracja: sob sie 19, 2006 6:59 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: adr »

Temat co prawda wygląda na martwy, ale się wypowiem.

Moim zdaniem oficjalne "feat.", "with", "&", "and" powinno się zaliczać wszystkim artystom, którzy nagrali dany utwór. Przykładowo "Zoil" powinien być wymieniony zarówno przy Kaziku jak i Kasi Nosowskiej, z adnotacją (np. w nawiasie kwadratowym), że utwór był nagrany razem z innym artystą. Tak samo w przypadku Jopek i Metheny, Janerka i S.Polak itd.

Ja osobiście bym się nie sugerował tym, że utwór jest na płycie tylko jednego artysty, albo że drugi artysta nie jest autorem utworu a tylko gościnnie w refrenie śpiewa. Jeśli (współ)wykonuje daną piosenkę, powinna być doliczona do jego dorobku.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

adr pisze:Temat co prawda wygląda na martwy, ale się wypowiem.
Może tylko od dawna nikt nie pisał nowych komentarzy.
adr pisze:Moim zdaniem oficjalne "feat.", "with", "&", "and" powinno się zaliczać wszystkim artystom, którzy nagrali dany utwór. (...) Ja osobiście bym się nie sugerował tym, że utwór jest na płycie tylko jednego artysty, albo że drugi artysta nie jest autorem utworu a tylko gościnnie w refrenie śpiewa. Jeśli (współ)wykonuje daną piosenkę, powinna być doliczona do jego dorobku.
Pomysłów jest co najmniej kilka — co propozycja, to inna koncepcja, a to trzeba jeszcze ująć w jakiś algorytm, tak wyszukiwania, jak i podliczania, czy rachowania szczegółowych statystyk. Dlatego też, na razie zostawione jest to wredne, mało eleganckie &&. Jak widać, nawet na tuteszym Forumnie, nie wypracowaliśmy jednolitego stanowiska. Niestety...
ODPOWIEDZ