Poprawki statystyki

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

Dekodi
Posty: 309
Rejestracja: wt mar 14, 2006 11:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: Not. 96 z 18.02.1984
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Poprawki statystyki

Post autor: Dekodi »

Wszedłem do Archiwum po kilku dniach nieobecności i osłupiałem.
Teraz okazuje się, że jeszcze bardziej twórczo Administrator podszedł do tematu statystyk dotyczących utworów, które miały nieszczęście przebywać na Liście w czasach notowań wielokrotnych.
Niestety muszę zadać Administratorowi jedno pytanie:
W jaki sposób zostały obliczone statystyki pobytu na Liście Białej flagi - Republiki, Autobiografii - Perfectu, żeby opisać wielkie tuzy z tamtych czasów.
W jaki sposób Administratorowi wyszło, że Biała flaga cytuję ma dłuższy pobyt w TOP 20 Listy, niż pobyt na Liście. Zawsze mi się wydawało, że ogólny pobyt utworu na Liście może być co najwyżej równy lub większy niż pobyt w Top 20. Idąc dalej to średnia liczba punktów zdobyta przez ten utwór przekroczyła liczbę 20 czyli najwyższą liczbę punktów, którą utwór może zdobyć na zajęcie 1 miejsca.
W ten sposób podzielenie 180 pkt przez 8 daje nam średnią 22,5 punktu w każdym notowaniu.
W przypadku Autobiografii pobyt w TOP 20 to 17 tygodni (jak teraz pisze Administrator notowań), a na Liście 16 notowań.
Myślałem, że nic już nie przebije inwencji informatyków Trójki, którzy na początku roku zafundowali nam podobne zamieszanie, ale im jako mało rzeczy świadomym jestem w stanie to wybaczyć. Oni przecież tak gruntownej wiedzy o zasadach liczenia danych statystycznych obowiązujących "od wieków" mogli po prostu nie wiedzieć.
Tymczasem od Administratora chyba takiej wiedzy powinniśmy oczekiwać, a co za tym idzie oczekiwać również powinniśmy elementarnej staranności. Tymczasem otrzymaliśmy statystyki, które już tylko z nazwy nawiązują z Listą Przebojów Trójki, bo oto stały się kolejnym przejawem twórczej inwencji Administratora, żeby nie powiedzieć wariacją na zadany temat. Coraz mniej w tej statystyce samej Listy, a coraz bardziej Archiwum staje się Archiwum Administratora.
Tylko co by powiedział na to Pan Marek gdyby kiedyś zabłądził do tego Archiwum.
Pozostaje na koniec pogratulować Administratorowi dobrego samopoczucia i poczekać na kolejne rewelacje, bo te, jestem pewien, niechybnie nas jeszcze czekają.
Ostatnio zmieniony pn sie 03, 2020 8:12 pm przez Dekodi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19442
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Poprawki statystyki

Post autor: jollyroger72 »

Z ciekawości spojrzałem sobie na Białą flagę.
Dekodi, albo po raz kolejny kpisz, albo jesteś mało inteligentny...
Zapis "8 not." - tyle notowań było z udziałem BF (bo jedno było potrójne - czyli de facto emisja =1)
Zapis "10 not" - tłumaczyć chyba nie trzeba.
O tej zawiłości była już mowa w innym wątku tego działu.
Dekodi
Posty: 309
Rejestracja: wt mar 14, 2006 11:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: Not. 96 z 18.02.1984
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Poprawki statystyki

Post autor: Dekodi »

Jolly ty chyba nie rozumiesz co czytasz.
W jaki sposób pobyt na Liście może być krótszy niż pobyt w TOP 20?
W obu przypadkach opis mówi jasno ilość notowań.
W jaki to cudowny sposób w TOP 20 Biała flaga była AŻ 10 tygodni (przepraszam według Administratora notowań) w TOP 20 i TYLKO 8 licząc cały pobyt na Liście, skoro debiutowała na miejscu 4 s[poza poczekalni.
To jakaś wyższa matematyka albo nawet czarna magia.
Ile jest notowań między notowaniem 35 a 44 (wliczając 35). To wiedza na poziomie 1 klasy szkoły podstawowej.
Jakby nie liczyć na palcach, na kartce czy na kalkulatorze wychodzi 10.
Jeśli nie pamiętasz to Ci przypomnę, że staż utworów od zawsze liczyliśmy w tygodniach, i tyle właśnie tygodni Biała flaga była na Liście.
Sprawdź wydruki z Gazety Młodych i pierwszą książkę Niedźwiedzia.
A, że Administrator po raz kolejny uprawia radosną twórczość statystyczną, już wątpliwości nie budzi. Biała flaga była na Liście tylko w podstawowym zestawieniu, więc właśnie dlatego Pan Marek wyliczył jej 180 pkt w Podsumowaniu Wszech Czasów.
Jak już pisałem, żeby być konsekwentnym Administrator powinien przyznać temu utworowi 140 pkt w tym Podsumowaniu.
Tyle tylko, że w ten sposób to Archiwum coraz mniej ma wspólnego ze statystykami Listy.
Ja do Twojej inteligencji nie chcę się odwoływać, bo mogłoby to się stać tylko ze szkodą dla Ciebie.
A może razem z Administratorem spiszecie zupełnie nowe zasady ustalania wyników Listy i tym samym liczenia statystyk.
Zwracam tylko uwagę, że w obu przypadkach opis mówi o notowaniach i tym samym pobyt w TOP 20 według zapisu graficznego również wynosi 8.
Jeśli masz jakieś wątpliwości może zapytaj jeszcze Pana Marka i Pawła Sito, może Ci odpowiedzą w jaki sposób kiedyś to wszystko zostało ustalone i jak było liczone.
Teraz tylko czekam aż Administrator zmieni opis i Top 20 będzie liczony w tygodniach, a Pobyt na Liście w notowaniach, przy czy,m notowanie nie oznacza liczby tygodni, a jedynie liczbę emisji na antenie. W ten sposób narodził się nam jakiś dziwny potworek o imieniu liczba notowań. dlaczego zatem nie wiedzieć czemu liczba notowań ma być liczona pojedynczo w przypadku notowań wielokrotnych skoro miały swoją kolejną numerację.
Dla uzupełnienia jeszcze jedno pytanie, co takiego stało się od maja, że tak bardzo statystyki się od siebie różnią.
Dla dociekliwych link:

https://web.archive.org/web/20141204181 ... ?m=12&w=48
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19442
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Poprawki statystyki

Post autor: jollyroger72 »

Czyli jednak zrozumiałeś :wink:
Dekodi pisze: pn sie 03, 2020 8:02 pm (...) przy czy,m notowanie nie oznacza liczby tygodni, a jedynie liczbę emisji na antenie
I tu się z Tobą zgadzam. Ta liczba notowań jest zbędna i wprowadza zamęt. Ale tak autor to sobie wymyślił i nie zamierzam tego kwestionować.
Dekodi pisze: pn sie 03, 2020 8:02 pm Ja do Twojej inteligencji nie chcę się odwoływać, bo mogłoby to się stać tylko ze szkodą dla Ciebie.
A o to niech Cię głowa nie boli. Przeżyłem wiele szkód, więc jedna więcej nie zrobi różnicy.
Dekodi
Posty: 309
Rejestracja: wt mar 14, 2006 11:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: Not. 96 z 18.02.1984
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Poprawki statystyki

Post autor: Dekodi »

Nie ja pierwszy odnosiłem się do inteligencji, więc nie dziw się człowiecze, że ktoś uderza Twoją własną bronią.
Ten zamęt w archiwum jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że przestaje to być Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego, a staje się autorskim Archiwum Jacka Kmiecika.
Jedno mnie tylko zastanawia. Jaka jest intencja tworzenia tego typu zmian w Archiwum i czemu mają one służyć.
W innym wątku przekonywano mnie, że skoro już kiedyś tak coś zostało zapisane, to po co to zmieniać.
Chyba mogę więc w tym miejscu takie pytanie również zadać.
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Poprawki statystyki

Post autor: mikrobi »

Wydaje mi się, że archiwum jest autorskie i niezależne od oryginalnych zapisów listowych.
Moim zdaniem dobrze, bo przypomnę, że oficjalne są notowania 1998 w wersji poprawionej i 1999. A zwracam uwagę, że baza listy na stronach Polskiego Radia istnieje już właściwie tylko siłą inercji - może być tak, że archiwum będzie jedynym śladem kształtu LP3. Czepianie się, że nie odzwierciedla założeń poczynionych kiedyś tam przez MN (za które wątpię, by chciał umierać, przecież p. Marek często w wywiadach mylił się co do wyników poszczególnych piosenek albo przyznawał, że wielu detali już nie pamięta) jest przejawem pewnej niepotrzebnej nadgorliwości.
Dekodi
Posty: 309
Rejestracja: wt mar 14, 2006 11:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: Not. 96 z 18.02.1984
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Poprawki statystyki

Post autor: Dekodi »

Tyle, że tutaj nie chodzi o pisownię tego czy innego tytułu, a akurat w tym przypadku liczbę tygodni przebywania danego utworu na Liście. Skoro bowiem kolejne notowania co do zasady odbywały się co tydzień, to staż danego utworu liczymy w liczbie tygodni, a nie liczbie notowań zaprezentowanych na antenie. To chyba logiczne, że skoro jakiś konkretny utwór przebywał w podstawowym zestawieniu 5 tygodni, z czego dwa tygodnie przypadały na notowanie łączone np. 21/22. to do jego stażu zawsze doliczane były dwa tygodnie, a nie jeden. Ta zasada nie miała zastosowania tylko do nowości w takich notowaniach. Pamięć Pana Marka nie ma tu nic do rzeczy, bo takie zapisy były stosowane przez cały okres w historii Listy, kiedy z różnych względów mieliśmy do czynienia z notowaniami łączonymi. Wystarczy spojrzeć do obu książek o Liście, żeby taką konsekwencję zauważyć. Modyfikowanie tych zasad w nowej wersji Archiwum, nie ma uzasadnienia ani merytorycznego, ani tym bardziej historycznego. Za chwilę może się okazać, że np. Brothers in arms będziemy liczyć dodatkowe tygodnie, ponieważ w podsumowaniach, które miały czasami regularną numerację również ten utwór się pojawiał. Jak chociażby w notowaniu 250, 302 itd. Powtórzę raz jeszcze: niezrozumiałe jest akurat dla mnie dlaczego w poprzedniej wersji Archiwum tego typu wątpliwości nie było, a pojawiły się teraz? I jeszcze jedno. Nie jest możliwe, aby jakiś konkretny utwór przebywał w TOP 20 dłużej niż w zestawieniu podstawowym, bo to przeczy zasadom matematyki, no chyba że ktoś kwestionuje zasady matematyczne Pitagorasa, Talesa i innych greckich matematyków.
ODPOWIEDZ