Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Notowanie 1998.

Post autor: mikrobi »

Pytanie czysto techniczne- dlaczego zdecydowano się zrezygnować z uwzględnienia spacji, znaków przestankowych itp. i traktuje się wieołosłowne nazwy, tytuły czy połączenie imienia z nazwiskiem jako jedno słowo?
Poza tym trochę to dziwne, że przy wokalistach będących jednocześnie liderami zespołów nie ma odnośników do ich zespołów a są do marginalnych w karierze gościnnych występów.
Ale generalnie można się przyzwyczaić, choć trudniej się szuka.
grzes208
Posty: 54
Rejestracja: wt paź 26, 2010 9:28 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: Not. 745
Lokalizacja: Warszawa

Re: Notowanie 1998.

Post autor: grzes208 »

Cześć,
Jakkolwiek jestem wdzięczny autorowi Archiwum, że poświęca tyle czasu na jego prowadzenie, to uwagę do nowej wersji miałbym jedną: w porównaniu do starej, dużo mniej informacji widać na jednym ekranie - jest to kwiestia (moim zdaniem) niepotrzebnych pustych przestrzeni oraz większej czcionki.
Pozdrowienia
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

Żeby zaprowadzić choć minimalny porządek — proszę uwagi 'na temat' wpisywać w tym wątku.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Notowanie 1998.

Post autor: JaceK »

mikrobi pisze: wt maja 26, 2020 6:27 pm Pytanie czysto techniczne- dlaczego zdecydowano się zrezygnować z uwzględnienia spacji, znaków przestankowych itp. i traktuje się wieołosłowne nazwy, tytuły czy połączenie imienia z nazwiskiem jako jedno słowo?
Możesz objaśnić? Nie rozumiem opisu tego błędu.
Poza tym trochę to dziwne, że przy wokalistach będących jednocześnie liderami zespołów nie ma odnośników do ich zespołów a są do marginalnych w karierze gościnnych występów.
To kwestia uzupełnienia danych. W poprzedniej wersji, przy innej prezentacji nie było to aż tak widoczne. Żeby teraz informacja była zrozumiała i pełna, potrzeba uzupełnienia sporego zakresu danych. Sukcesywnie będą te zmiany zauważane.
Ale generalnie można się przyzwyczaić, choć trudniej się szuka.
Dostępna jest globalna wyszukiwarka, kompleksowo przeszukująca utwory i wykonawców — wymaga jeszcze kosmetycznych poprawek, ale działa lepiej niż w starej wersji.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: Miszon »

Wydaje mi się trochę bez sensu łączenie wokalistów z zespołami. Wtedy trzeba by też łączyć perkusistów i innych takich.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

Miszon pisze: wt cze 02, 2020 7:43 pm Wydaje mi się trochę bez sensu łączenie wokalistów z zespołami. Wtedy trzeba by też łączyć perkusistów i innych takich.
Zdania są podzielone. Raz jest wskazane, innym razem nie. Odtwarzam zawartość poprzedniej wersji, proponując jakieś ulepszenia. Jeśli prezentowany obecnie sposób się nie sprawdzi -- zawsze można wyłączyć i dać wykaz wykonawców wg utworów z LP3.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: Yacy »

Miszon pisze: wt cze 02, 2020 7:43 pm Wydaje mi się trochę bez sensu łączenie wokalistów z zespołami. Wtedy trzeba by też łączyć perkusistów i innych takich.
a to z jakiego powodu?
jeśli perkusista firmowałby swoim nazwiskiem utwór to jak najbardziej!
ale tak raczej nie ma. chyba, że podasz przykład.
przecież nie są powiązani wokaliści, którzy nie mieli solowego utworu na LP3.
chodzi o podmioty (tfu), które pojawiły się jako wykonawcy utworów.
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2010
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Andrzej Dabrowski

Post autor: djjack »

Zielono mi - Andrzej Dabrowski
Czy tutaj nie ma literówki w nazwisku i nie brakuje ogonka...
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Andrzej Dabrowski

Post autor: JaceK »

djjack pisze: wt cze 02, 2020 8:20 pm(...) Czy tutaj nie ma literówki w nazwisku i nie brakuje ogonka...
Brakuje... Widzę, że w poprzedniej wersji też brakowało! Dzięki.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: Miszon »

Yacy pisze: wt cze 02, 2020 8:05 pm
Miszon pisze: wt cze 02, 2020 7:43 pm Wydaje mi się trochę bez sensu łączenie wokalistów z zespołami. Wtedy trzeba by też łączyć perkusistów i innych takich.
a to z jakiego powodu?
jeśli perkusista firmowałby swoim nazwiskiem utwór to jak najbardziej!
ale tak raczej nie ma. chyba, że podasz przykład.
przecież nie są powiązani wokaliści, którzy nie mieli solowego utworu na LP3.
chodzi o podmioty (tfu), które pojawiły się jako wykonawcy utworów.
Deriglasoff nie jest co prawda perkusistą, ale grał nawet w wielu zespołach, a nawet grał w zespołach wykonawców solowych (if u no what I mean). Wiązać go z każdym?

Z mniej niszowych - Sidney Polak. Nawet perkusista!

Tzn - to byłoby super, ale to masa roboty i weryfikacji każdego numeru, co jest raczej nierealne.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

Miszon pisze: wt cze 02, 2020 8:29 pm(...) Wiązać go z każdym?
Zadecyduj. Zrób stosowny, czytelny wykaz. Prześlij. Wprowadzę wszystkie powiązania... A potem broń swojego stanowiska, lub zgłaszaj kolejne poprawki.

Przecież ta funkcjonalność została dorobiona na życzenie użytkowników. Wyłączyć ją nie jest żadnym problemem -- ale może warto ulepszyć?
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: Yacy »

Miszon, masz rację.
Miszon pisze: wt cze 02, 2020 8:29 pm Tzn - to byłoby super, ale to masa roboty i weryfikacji każdego numeru, co jest raczej nierealne.
a w tym zdaniu nawet 4 razy masz rację ;-)

a jeszcze przed chwilą wiązanie wokalistów wydawało mi się takie oczywiste...
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: TStudent »

Z tamtej wersji brakuje mi na pewno rankingu prowadzących.
kacper94
Posty: 2704
Rejestracja: pn maja 29, 2017 8:20 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2014

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: kacper94 »

Z nowej wersji strony archiwum, najbardziej przypadło mi do gustu zestawienie numerów 1 i nowości w ujęciu chronologicznym.
Tego we wcześniejszej wersji nie zauważyłem. Na początku miałem też delikatny problem z przyzwyczajeniem się do nowej szaty, do chyba nieco większej czcionki, ale powoli się z tym oswoiłem :)
Ogólnie nowa odsłona Archiwum zdecydowanie na plus ;)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Notowanie 1998.

Post autor: Miszon »

mikrobi pisze: wt maja 26, 2020 6:27 pm Pytanie czysto techniczne- dlaczego zdecydowano się zrezygnować z uwzględnienia spacji, znaków przestankowych itp. i traktuje się wieołosłowne nazwy, tytuły czy połączenie imienia z nazwiskiem jako jedno słowo?
Poza tym trochę to dziwne, że przy wokalistach będących jednocześnie liderami zespołów nie ma odnośników do ich zespołów a są do marginalnych w karierze gościnnych występów.
Ale generalnie można się przyzwyczaić, choć trudniej się szuka.
No właśnie, spojrzałem właśnie na Nosowską i to jest faktycznie dziwne. Człowiek chce jej szukać pod N. Tam jest tylko w piosence z Rojkiem i Grabażem, jest jak się okazuje pod K, gdzie są jej utwory sygnowane jako Nosowska, jak też jako Kasia czy Katarzyna.
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: mikrobi »

To może rozwinę.
Otóż np. zespoły A Flock Of Seagulls, a-ha, A Perfect Circle byli na początku litery A. Analogicznie De Mono i De Press byli przed innymi wykonawcami zaczynającymi się od liter De (np. Deep Purple Depeche Mode).
Obecnie litera A zaczyna się od Abby a formacje zaczynające się od pojedynczej litery A powędrowały na dalsze miejsca. Innymi słowy mówiąc kiedyś spacja miała wpływ na kolejność alfabetyczną, obecnie nie. Zakładam, że to kwestia systemu komputerowego.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

mikrobi pisze: ndz cze 14, 2020 10:59 am(...)
Innymi słowy mówiąc kiedyś spacja miała wpływ na kolejność alfabetyczną, obecnie nie. Zakładam, że to kwestia systemu komputerowego.
Istotnie, zmienił się silnik bazodanowy, zmieniła się technologia budowy strony. Kolejność sortowania alfabetycznego 'zaszyta' jest w systemowych tzw. lokalach.
Pytanie: czy taka kolejność utrudnia znalezienie właściwych utworów/wykonawców? Moim zdaniem, większym problemem jest poruszana wcześniej funkcjonalność podmiot wykonawczy => grupa artystów z solowymi dokonaniami lub uczestnictwo w innych podmiotach wykonawczych (cokolwiek to znaczy, mam nadzieję że zrozumiałe o co chodzi).
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

TStudent pisze: śr cze 03, 2020 7:09 pm Z tamtej wersji brakuje mi na pewno rankingu prowadzących.
Jest...
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: kajman »

Może to tylko u mnie. Sprawdzam jakiś utwór, ale nie mogę się cofnąć do poprzedniej strony (exploracja) bo albo pokazuje mi Network Error, albo wrzuca na ostatnie notowanie, a jak klikam ba exploracja utwory to pokazuje mi Network Error.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

To jedna z tych sytuacji, gdzie z zażenowaniem muszę odpowiedzieć lakonicznie: u mnie działa. Może opisz krok po kroku sytuację powodującą opisany błąd. Jeśłi istnieje scenariusz użytkowania jakiego nie przewidziałem, mogłem przeoczyć jakieś nietypowe przypadki, gdzie objawia się taki bład.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: kajman »

Wchodzę na explorację, klikam na utwór, klikam cofnij. No i pojawia się NE.
Co więcej teraz wszedłem na zakładkę z archiwum, pojawiło się ostatnie notowanie, kliknąłem exploracja utwory i mam NE.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

kajman pisze: wt cze 23, 2020 4:59 pm Wchodzę na explorację, klikam na utwór, klikam cofnij. No i pojawia się NE.
Co więcej teraz wszedłem na zakładkę z archiwum, pojawiło się ostatnie notowanie, kliknąłem exploracja utwory i mam NE.
A wyczyść 'cache' przeglądarki. Ja robię dokładnie jak piszesz, i nie ma problemu 'Network Error'.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: kajman »

A jak się to robi?
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: JaceK »

U Ciebie? NIE WIEM...

Ale wiem gdzie poszukać: Google
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Archiwum LP3, nowa odsłona 2020

Post autor: kajman »

Okazuje się, że to zbyt skomplikowane dla mnie. Wprawdzie coś znalazłem, ale przypuszczalnie pozamyka mi wszystko co mam.
ODPOWIEDZ