Poprawki (powiązania)

Archiwum LP3 nie jest pozbawione błędów — jeśli dostrzegasz błędy, a masz ochotę poinformować o tym... do dzieła! Mile widziane „dowody rzeczowe”: linki URL, fotki, skany, materiał dźwiękowy.

Moderatorzy: danco28, danco28

Awatar użytkownika
piotreklp3
Posty: 1807
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 4:41 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005 roku
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Kontakt:

Poprawki (powiązania)

Post autor: piotreklp3 »

Piotr Zioła & Natalia Przybysz - brak powiązania z Piotrem Ziołą i Natalią Natu Przybysz, natomiast niepotrzebnie złączono tych wykonawców z Oberschlesien
Ostatnio zmieniony pn sie 07, 2017 10:43 pm przez piotreklp3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
piotreklp3
Posty: 1807
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 4:41 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005 roku
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Kontakt:

Re: Poprawki (powiązania)

Post autor: piotreklp3 »

Hey i Goście - brak powiązania z Natalią Kukulską i Katarzyną Nosowską (?)

Jeżeli Kazik jest powiązany z Kultem, to czy Hey nie powinien być połączony z Nosowską, Myslovitz z Rojkiem, IRA z Gadowskim itd.?

Co z Zespołem Reprezentacyjnym?
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Poprawki (powiązania)

Post autor: mikrobi »

Dla mnie te powiązania są mocno nielogiczne.
Bo jeżeli przy okazji Mojej i twojej nadziei'97 powiązano z wszystkimi (no prawie wszystkimi) wykonawcami partii solowych to dlaczego nie zrobiono tego przy okazji innych tego typu projektów (USA For Africa, Band Aid, Różni Artyści, Przyjaciele Karpia, Przyjaciele Trójki, Artyści dla PAH). Jeżeli np. skojarzono Carlosa Santanę z zespołem Santana to dlaczego nie postąpiono identycznie z Jonem Bon Jovi i zespołem Bon Jovi. Albo np. dlaczego Ziemek nie jest powiązany z projektem Kosmovski czy Obywatel GC z Grzegorzem z Ciechowa.
Z drugiej strony gdyby faktycznie powiązać wszystkich pojedynczych wykonawców z zespołami to poczyniłbym generalną zasadę, że warunkiem jest powiązanie od początku do końca. Czyli np. Nosowska z Hey, Waglewski z VooVoo, Borysewicz z Lady Pank, Sting z The Police a Mark Knopfler z Dire Straits, ale już np. Rojek z Myslovitz już nie.
A może po prostu lepiej wyrzucić Kult, el Dupę i KNŻ z powiązań z Kazikiem i to uprości sprawę.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Poprawki (powiązania)

Post autor: JaceK »

No czekam na propozycje... i komentarze. Zwłaszcza te krytyczne.
Jedno jest pewne: cokolwiek będzie zrobione, znajdą się krytycy takiego rozwiązania. Więc na początek może zaproponujesz przykładowo kogo powiązać przy 'USA For Africa' czy 'Różni Artyści'...
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Poprawki (powiązania)

Post autor: mikrobi »

Przy USA For Africa (za wikipedią) - Lindsey Buckingham, Kim Carnes, Ray Charles, Bob Dylan, Bob Geldof, Daryl Hall, Michael Jackson, Waylon Jennings, Billy Joel, Cyndi Lauper, Huey Lewis, Kenny Loggins, John Oates, The Pointer Sisters, Lionel Richie, Kenny Rogers, Diana Ross, Paul Simon, Bruce Springsteen, Tina Turner, Dionne Warwick i Stevie Wonder.
Są też inni, ale zostawiłem tych, którzy (w innych konfiguracjach pojawiają się na liście.
Przy projekcie Nasz Wspólny Świat - Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz (ewentualnie Lady Pank, bo było 3 z 4 ówczesnych starych członków), Marek Piekarczyk, Grzegorz Skawiński, Małgorzata Ostrowska.
Przy Różni Artyści (8 błogosławieństw, bo tu pamiętam teledysk) - Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Grzegorz Markowski, Czesław Niemen, Ryszard Rynkowski i Mietek Szcześniak. Przy Podaj mi dłoń na pewno byli Andrzej Piaseczny i Beata Kozidrak, ale tu nie mam zbyt dużej wiedzy, bo ten antyprzemocowy manifest słabo pamiętam.
Z tym, że właściwie to chodziło mi tylko o zasadę. Jeżeli np. uznamy, że pod określeniem Goście (przy Hey) czy Friends (przy Leszku Cichońskim) kryją się konkretne osoby (oczywiście nie Katarzyna Nosowska i Piotr Banach, bo ci w Hey byli "gospodarzami") a inne takie pospolite ruszenia to jakby takie jednorazowe supergrupy to O.K. Jeżeli chcemy wiązać solistów z zespołami to można wprowadzić warunek, że w nazwie zespołu jest imię, nazwisko, bądź jakiekolwiek nawiązanie do lidera, bo wtedy wiadomo, że bez tej osoby zespołu by nie było. Tylko, że w takim wypadku powiązanie Kazika z Kultem się nie broni.
Tylko że pomimo tych drobnych sprzeczności naprawdę statystyki są O.K. Po prostu natchnął mnie post założycielski, to wszystko), nie oczekuję zmian.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poprawki (powiązania)

Post autor: Miszon »

Moim zdaniem wszelkie konglomeraty tylko Goście, Przyjaciele, Różni Artyści, etc. nie powinny mieć żadnych powiązań. To były osobne projekty, w większości jednorazowe i zachowałbym powiązanie tylko w przypadku, jeśli istnieje jakiś główny podmiot (jak Hey&Goście) - wtedy wiązałbym tylko z tym głównym podmiotem (w tym przypadku: Hey).
Bo w takim razie musielibyśmy wiązać także instrumentalistów w tych zespołach grających, a w przypadku niektórych z nich (chociażby Michał Grymuza jeśli patrzeć na polskie podwórko. Albo Litza) należałoby powiązać niemal wszystkich z niemal wszystkimi. Absurd.

Kazik nie powinien być powiązany z Kultem - to osobne podmioty. Podobnie Rojek, Nosowska, Sting, Knopfler, Collins, etc. To są przecież inne zespoły! Jeśli Kazik jest powiązany z Kultem, to należy z Kultem powiązać także Armię, którą z kolei należy powiązać z Voo Voo, etc. (myślę, że nie muszę tłumaczyć dlaczego tak należy wiązać).

Jeśli zaczniemy wiązać, należy być konsekwentnym i sprawdzać każdy skład, który pojawił się na Liście i ścieżki od konkretnych osób prowadzić do wszystkich podmiotów, w których występowali. W przeciwnym wypadku takie powiązanie nie ma sensu i wprowadza w głąb.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Poprawki (powiązania)

Post autor: JaceK »

No to jaka zasada? Dla mnie podstawowym problemem jest doszukanie się właściwej wersji, gdzie wymienieni byliby wszyscy domniemani wykonawcy. Jeśli na LP3 (tracklista, strony Trójkowe), rzeczeni artyści wymienieni są wprost -- w zasadzie jest po problemie. Niestety, strony Trójkowe nie są konsekwentne w swoich zapisach...

Ja o niekonsekwencjach w Archiwum zdaję sobie sprawę. Jak będę miał konkretniejsze propozycje rozwiązań, z pewnością je zobaczycie.
ODPOWIEDZ