Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Topy Wszech Czasów stały się nieodłącznym towarzyszem Listy Przebojów — miód na serca i uszy dla prawdziwych fanów dawnej „Trójki”!

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

Regulamin forum
Zakaz publikowania zamieszczonych tu danych gdziekolwiek bez wyraźnej zgody Administracji Forum! Zamieszczone dane są wyłącznie do prywatnego użytku zarejestrowanych tu uczestników.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: kajman »

Jako że podjąłem się liczenia głosów w naszym topie chciałbym ustalić kilka zasad, żeby potem nie było wątpliwości. Część z nich była już omawiana, inne nie, a jak wiem z praktyki (dwa głosowania podsumowywałem) pewne problemy mogą wyskoczyć. W związku z tym podaję według jakich zasad będę liczył.
1. Liczone są głosy na co najwyżej 100 utworów.
2. Głosy nienumerowane liczymy jako jeden punkt niezależnie od ich ustawienia. W przypadku takich głosów nie obowiązuje dolny limit liczby utworów.
3. Głosy ustawione alfabetycznie, chronologicznie lub blokami wykonawczymi (wszystkie utwory jednego wykonawcy, potem wszystkie drugiego itd) liczymy jako jeden punkt.
4. Głosy liczymy od 100 punktów za miejsce pierwsze do 1 za setne.
5. W przypadku oddania głosów na mniejszą liczbę (x) utworów liczymy od 100 za pierwsze do 101-x za ostatnie podane.
6. Istnieje obowiązek głosowania na minimum 50 utworów (ewentualnie można przyjąć, że w przypadku mniejszej liczby liczymy od 51 punktów za miejsce ostatnie kolejno w górę - np przy 30 pierwsze miejsce to 80 punktów).
7. W przypadku bloków różnych utworów (bywały już takie przypadki np miejsce 1, miejsca 2-7, miejsca 8-31 itd) liczymy punkty wg p. 4 za ostatnie miejsce w bloku.
Chyba to wszystko. Jeżeli coś jeszcze trzeba wyjaśnić lub nie zgadzacie się z którąś z tych zasad to wypowiadajcie się w tym wątku. Także prosiłbym o komentarze w sprawie punktu 6. Czas do 10.12.2020.
I najlepiej by było, żeby wszystkim udało się oddać głosy na 100 utworów, bo wydaje mi się, że tyle zasługujących na głos się znajdzie i żebyście postarali się ułożyć je w kolejności.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19441
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: jollyroger72 »

kajman pisze: wt lis 24, 2020 9:47 pm 3. Głosy ustawione (...) blokami wykonawczymi (wszystkie utwory jednego wykonawcy, potem wszystkie drugiego itd) liczymy jako jeden punkt.
Akurat tu bym się nie zgodził. Może komuś tak bardzo podoba się np. Led Zeppelin, że wszystkie utwory tego wykonawcy znajdą się na czołowych pozycjach?
Pamiętam, że kiedyś świadomie zagłosowałem w ten sposób, że na czele były prawie wszystkie Kult-y.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

A ja będę głosował na LP od 1 do.... i co? Nie dostaną 100,99,98 itd? Jesli nie to po co ten top?
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: kajman »

Ale ja nie piszę o sytuacji, kiedy ktoś ustawi np wszystkich Zeppelinów na kolejnych miejscach, ale potem kolejno wszystkich Purpli, wszystkich Sabatów, wszystkie AC/DC i tak do końca. W tym momencie już nie byłbym w stanie uwierzyć, że to świadome ułożenie, a nie pójście na łatwiznę.
gioconda2
Posty: 5705
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: gioconda2 »

kajman pisze: wt lis 24, 2020 9:47 pm (...)
5. W przypadku oddania głosów na mniejszą liczbę (x) utworów liczymy od 100 za pierwsze do 101-x za ostatnie podane.
(...)
I najlepiej by było, żeby wszystkim udało się oddać głosy na 100 utworów, bo wydaje mi się, że tyle zasługujących na głos się znajdzie i żebyście postarali się ułożyć je w kolejności.
Nie bardzo rozumiem pkt. 5. Za pierwsze miejsce 100 pkt, a za ostatnie 101 pkt? :roll:
Przy niepełnym zestawie ostatnie miejsce będzie wyżej oceniane od pierwszego. To ma zmusić do jednak wystawienia 100 utworów?

Najlepsze i najbardziej czytelne jest ostatnie zdanie i to właściwie powinna być jedyna zasada głosowania: głosujemy na 100 propozycji i układamy je w kolejności 1-100.
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: TStudent »

gioconda2 pisze: śr lis 25, 2020 9:09 am Nie bardzo rozumiem pkt. 5. Za pierwsze miejsce 100 pkt, a za ostatnie 101 pkt? :roll:
Nie do końca. :D Otóż jak na przykład głosujesz na 50 utworów, to ostatnie miejsce ma tych punktów 51; analogicznie jak głosujesz na 67 to ostatnie miejsce ma 34 punkty. To tak z grubsza omówienie definicji tego naszego 101-x ;)
gioconda2
Posty: 5705
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: gioconda2 »

Teraz widzę, że "-" to minus a nie myślnik i że za tym kryje się działanie matematyczne, przeliczyłam - ok.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

kajman pisze: śr lis 25, 2020 12:32 am Ale ja nie piszę o sytuacji, kiedy ktoś ustawi np wszystkich Zeppelinów na kolejnych miejscach, ale potem kolejno wszystkich Purpli, wszystkich Sabatów, wszystkie AC/DC i tak do końca. W tym momencie już nie byłbym w stanie uwierzyć, że to świadome ułożenie, a nie pójście na łatwiznę.
Czyli co mogę sobie dać 7xLP, potem wszystko Kult, potem wszystko A-ha, potem Bon Jovi, The Cure, Depeche Mode, Pet Shop Boys, Maanam, Sztywny Pal Azji, Ziyo, Kobranocka, Róże Europy i na końcu jak wystarczy miejsca Oddział Zamknięty? No ale co potem nie uwierzysz w to, że to świadome ułożenie? Jak można czyimś mózgiem się posługiwać. W ostatnim Topie w taki sposób układałem swój top i nie był to top ułożony na łatwiznę, ale dlatego, że miałem w danej chwili taką chęć. Jakbym przy Topie Lady Pank ułożył wszystko w kolejności alfabetycznej to też byś nie uznał głosów? Rozumiem liczysz top ustalasz zasady ale taka zasada moim zdaniem dyskwalifikuje te zasady, zgadzam się jak najbardziej do tego, że każdej piosence ze 100 nie sklasyfikowanej miejscami dajesz 1 pkt. no bo jak to inaczej ująć, ale ta zasada jest do bani. Podejrzewam, że obserw99 zakochany w LZ, A-ha ma ochotę też swą listę ułożyć wykonawcami i co też będzie, be? A jak ktoś na miejscu 99 i 100 zamieni tylko raz wykonawcę z wykonawcą to wtedy zaliczysz? Czasem nie mogę pojąć jak można wymyśleć taką ciekawostkę. Chyba tylko po to by o niej pisać. Pozdrawiam.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: kajman »

Jestem w stanie zrozumieć, że lubisz najsłabsze z 7 LP od najlepszego z 11 Kultów, ale że najsłabszy z tychże Kultów wolisz niż najlepsze z 8 a-ha, identycznie z 4 BJ i nie ma żadnego innego utworu innego wykonawcy, który miałby szansę się wedrzeć do tej trzydziestki najlepszych - no sorry, w to nie jestem w stanie uwierzyć.
temik3 pisze: śr lis 25, 2020 10:29 am Jakbym przy Topie Lady Pank ułożył wszystko w kolejności alfabetycznej to też byś nie uznał głosów?
Przy dwudziestu utworach uznałbym to za nieprawdopodobne, przy pięćdziesięciu za absolutnie niemożliwe i albo uznałbym, że wszystko olewasz albo że sobie jaja robisz. Co do zaliczenia to nie wiem, bo odbierałbym to jako wypaczanie wyników.
jedrzej2012
Posty: 2469
Rejestracja: ndz kwie 29, 2012 9:52 pm

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: jedrzej2012 »

To fajnie, że jest zasada +1 przy x utworów.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

kajman pisze: śr lis 25, 2020 6:45 pm Jestem w stanie zrozumieć, że lubisz najsłabsze z 7 LP od najlepszego z 11 Kultów, ale że najsłabszy z tychże Kultów wolisz niż najlepsze z 8 a-ha, identycznie z 4 BJ i nie ma żadnego innego utworu innego wykonawcy, który miałby szansę się wedrzeć do tej trzydziestki najlepszych - no sorry, w to nie jestem w stanie uwierzyć.Przy dwudziestu utworach uznałbym to za nieprawdopodobne, przy pięćdziesięciu za absolutnie niemożliwe i albo uznałbym, że wszystko olewasz albo że sobie jaja robisz. Co do zaliczenia to nie wiem, bo odbierałbym to jako wypaczanie wyników.
No to niestety musisz uwierzyć, bo na dziś np. te 7 Lady Pank jest sto razy lepsze niż 15 np. Led Zeppelinów, 8 kultów może być lepsze od wszystkich a-ha, a Bon Jovi lepsze od wszystkich Maanamów. Ale Ja tak mogę mieć, bo to mój gust muzyczny ale wcale nie twierdzę, że słuszny, dla Ciebie to niezrozumiałe jak dla mnie niezrozumiały będzie Twój Top, ale mi to nie przeszkadza i wierze, że Ty tak to oceniasz, dlatego Ciebie mój też nie powinien dziwić.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: kajman »

I naprawdę sądzisz, że tak będziesz miał?
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

kajman pisze: śr lis 25, 2020 10:32 pm I naprawdę sądzisz, że tak będziesz miał?
A jak będę miał to Twoja czy moja sprawa? Mój Top czy Twój? Ja do Twojego się nie mieszam, więc dlaczego chcesz ingerować w mój. Coraz bardziej mam taką ochotę, bo nie lubię jak ktoś próbuje mi narzucać co mogę a czego nie mogę.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: kajman »

Na złość babci odmrozisz sobie uszy?
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

kajman pisze: śr lis 25, 2020 11:19 pm Na złość babci odmrozisz sobie uszy?
Bo Tobie się nie podoba to sobie odmroź. Ja mam ochotę głosować tak jak mam ochotę, a Tobie sorry ale nic do tego. Musisz to przyjąć ja na siłę Cię uszczęśliwiał nie będę, bo Tobie się moje głosy nie będą podobać. Na złość Tobie zagłosuję może i wbrew sobie, ale to moje głosy.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: Yacy »

pkt 3. zbędny.
serio chcesz kontrolować gdzie kończy się głosowanie alfabetyczne, blokowe, itp.?
są pozycję i już, a jeśli nie ma podanych pozycji - po 1 pkt.

pkt 5. oczywiście średnio mi się podoba, ale przy 50 pozycjach (to powinno być minimum) chyba może być.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: kajman »

Uważasz, że jeżeli komuś nie będzie się chciało ustawiać utworów to nie będzie wypaczenie głosowania?
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: Yacy »

Wg mnie skoro ktoś chce tak głosować, a nie inaczej to nie jest to wypaczenie.
Może lenistwo :-P
Ja przede wszystkim nie widzę takiej oczywistej granicy, gdzie jest wypaczenie a gdzie jeszcze nie.

A jak ktoś wrzuci głosy losowo? Nie problem w excelu posortować przypadkowo...
Serio chcesz się bawić w policjanta?
A jak ktoś chce wypaczyć wyniki to zagłosuje na jakieś utwory w jakikolwiek inny sposób i jeśli nie będą zgodne z jego gustem to przecież tego nie wykryjesz ;-)
A to też będzie wypaczenie. :-P

Gdybyś zobaczył ode mnie taką czołówkę to byś uwierzył? :-D
1. Tadeusz Woźniak - ZEGARMISTRZ ŚWIATŁA
2. Temple Of The Dog - HUNGER STRIKE
3. Voo Voo - GDYBYM
...

A nie mógłbyś się formalnie przyczepić.
Tylko w jakim celu miałbym tak głosować?

Po prostu ciut więcej zaufania do głosujących.

Zasady oczywiście jak najbardziej ale bez przesady.
Już bardziej nie podoba mi się to, że ktoś kto zagłosuje na 51 utworów to jego ostatnie miejsce dostanie 50 pkt, a moje 1.
A ułożenie 100 jest co najmniej dwa razy trudniejsze i czasochłonne. Ale też - przynajmniej mi - daje więcej frajdy, więc nie będę się za bardzo czepiał ;-)
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

kajman pisze: czw lis 26, 2020 6:46 am Uważasz, że jeżeli komuś nie będzie się chciało ustawiać utworów to nie będzie wypaczenie głosowania?
Jeżeli ktoś ustawi utwory w kolejności od 1-100 to mu się nie będzie chciało? Jeżeli ktoś ustawi je do tego wykonawcami, wziąwszy pod uwagę od najbardziej lubianych po tych lubianych to też mu się nie będzie chciało?. Jeżeli ktoś wymiesza utwory według tego co mu pod rękę wpadnie to też mu się nie będzie chciało? O czym Ty piszesz, daj ludziom żyć i podejmować im własne decyzje a nie robisz się starym tetrykiem, który ustalał będzie własne zasady i decydował, które to głosy policzyć, które nie. Większym wypaczeniem wyników mógłbym stwierdzić bedzie przesyłanie głosów w ostatniej chwili gdy do końca zostanie tylko kilku forowiczów, wtedy to można kombinować znając policzone wcześniej wyniki, no ale wtedy to Twoim zdaniem się będzie chciało mieszać w swych Topach i to jak najbardziej bedzie dozwolone. Za rok znajdzie się na forum 10 użytkowników, którzy będą uwielbiać :KOGOŚ" i potem wygrają Top i co zabronisz im? Wiem pewnie sporej liczbie z Nas by to się nie spodobało i pewnie byśmy psioczyli no ale co mamy ich wyrzucać? Ilu masz teraz ludzi na forum stale tu piszących? 50? Ilu zagłosuje w TW, 30,40,50 może starzy jacyś bywalcy? I chcesz ich tak o eliminować tak bzdurnymi swoimi regulaminowymi nowościami? Wiesz co nigdy Cię nie podejrzewałem, że możesz coś tak idiotycznego wymysleć i stwierdzić, że ktoś albo nie chciał albo chciał wypaczyć wynik głosowania.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

Yacy pisze: czw lis 26, 2020 9:01 am Wg mnie skoro ktoś chce tak głosować, a nie inaczej to nie jest to wypaczenie.
Może lenistwo :-P
Ja przede wszystkim nie widzę takiej oczywistej granicy, gdzie jest wypaczenie a gdzie jeszcze nie.
Podejrzewam, że jesli ktoś chciałby głosować w taki sposób to to napisze jak mieliśmy przykład w ostatnim bodajże Topie. Wypaczeń zawsze można się doszukiwać o czym napisałem wyżej. Tylko skąd wiemy kiedy ono jest, kiedy nie.
Yacy pisze: czw lis 26, 2020 9:01 am A jak ktoś wrzuci głosy losowo? Nie problem w excelu posortować przypadkowo...
Serio chcesz się bawić w policjanta?
A jak ktoś chce wypaczyć wyniki to zagłosuje na jakieś utwory w jakikolwiek inny sposób i jeśli nie będą zgodne z jego gustem to przecież tego nie wykryjesz ;-)
A to też będzie wypaczenie. :-P
Prosty przykład i jakże bardzo zasadny.
Yacy pisze: czw lis 26, 2020 9:01 am Po prostu ciut więcej zaufania do głosujących.
Dokładnie tak, a mniej szukania dziury w całym i mniej abstrakcji.
Yacy pisze: czw lis 26, 2020 9:01 am Zasady oczywiście jak najbardziej ale bez przesady.
Już bardziej nie podoba mi się to, że ktoś kto zagłosuje na 51 utworów to jego ostatnie miejsce dostanie 50 pkt, a moje 1.
A ułożenie 100 jest co najmniej dwa razy trudniejsze i czasochłonne. Ale też - przynajmniej mi - daje więcej frajdy, więc nie będę się za bardzo czepiał ;-)
No też tak to widzę.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19441
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: jollyroger72 »

Na szczęście zagłosowałem pierwszy, więc w żaden sposób chyba nie wypaczyłem wyników? :P
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8756
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: VILKI »

co Wy tu cudujecie? :STOP: jeśli ktoś ma ponumerowane swoją setkę to chyba wszystko jest jasne (oczywiście jeśli są tam tylko utwory z zestawu do głosowania), a to jakie zespoły tam są jest bez znaczenia już :know:
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: temik3 »

VILKI pisze: czw lis 26, 2020 10:04 am co Wy tu cudujecie? :STOP: jeśli ktoś ma ponumerowane swoją setkę to chyba wszystko jest jasne (oczywiście jeśli są tam tylko utwory z zestawu do głosowania), a to jakie zespoły tam są jest bez znaczenia już :know:
Nie Wy :D VILKI :D tylko kajman :D . A ja jako Ja odnoszę się do tych moim zdaniem niezbyt mądrych zasad. I przez to marnuję czas i piszę już któryś niepotrzebny post. :know:
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: Yacy »

jollyroger72 pisze: czw lis 26, 2020 9:55 am Na szczęście zagłosowałem pierwszy, więc w żaden sposób chyba nie wypaczyłem wyników? :P
jesteś pewien? :-P

ja miałem chwilę czasu przed pracą - ech ta zdalna robota... - i miałem nadzieję, że kajman da się nieco przekonać.

ale tak na serio to niech sobie liczy jak chce.
bo - sorry za szczerość - najważniejszy jest mój TWC :-D a tam zasad ustalam ja :-P
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: Zasady głosowania na Forumowy Top Wszech Czasów 2020.

Post autor: TStudent »

Yacy pisze: czw lis 26, 2020 11:32 am ale tak na serio to niech sobie liczy jak chce.
Ja tylko głosy nienumerowane i podane alfabetycznie liczyłem za 1 pkt, a co do grup wykonawców to nie miało to dla mnie żadnego znaczenia, bo w tym przypadku wierzyłem w dobre intencje. ;) I tak jest to dużo lepiej niż podane alfabetycznie albo bez numerów.
Yacy pisze: czw lis 26, 2020 11:32 am bo - sorry za szczerość - najważniejszy jest mój TWC :-D a tam zasad ustalam ja :-P
Dla mnie kompletnie nie musisz przepraszać. Też za około rok będę miał swój TWC i też chętnie będę stosował się do ustalonych (przeze mnie) zasad :D
ODPOWIEDZ