XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Topy Wszech Czasów stały się nieodłącznym towarzyszem Listy Przebojów — miód na serca i uszy dla prawdziwych fanów dawnej „Trójki”!

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

Regulamin forum
Zakaz publikowania zamieszczonych tu danych gdziekolwiek bez wyraźnej zgody Administracji Forum! Zamieszczone dane są wyłącznie do prywatnego użytku zarejestrowanych tu uczestników.
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8813
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: VILKI »

ależ Wam sie nudzi :lol: . w trójce pewnie dawno już o topie zapomnieli a Wy dalej drążycie :know:
mikrobi
Posty: 791
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: mikrobi »

To ja napisałem o informacji publicznej trochę może ironicznie, ale nie do końca, bo jednak żyjemy w czasach, w których znamy pełne playlisty stacji radiowych, możemy wrzucić dowolny utwór i sprawdzić gdzie i kiedy był grany, mamy np. stronię Wikia z archiwalnymi ramówkami telewizyjnymi (stopniowo ich przybywa), ale wszystko to na ogół robota zapeleńców - hobbystów. Sami nadawcy traktują tę kwestie po macoszemu.
Zwracam uwagę, że np. w 1995 r. archiwalne wyniki LP3 znali tylko ci, którzy mieli stare zeszyty z notowaniami czy stare numery gazet. Potem to się zmieniło, bo wyszła pierwsza książka o liście, pojawiło się archiwum pana Szepietowskiego (z perspektywy czasu pełne nieścisłości, błędów, wolno się ładujące i z irytującymi sucharami o blondynkach, ale ...wtedy to było coś). Na stronę Trójki archiwalne notowania pojawiły się gdzieś tak w 2003 roku a dopiero to archiwum w pełni odpowiada miłośnikom statystyk.
Tymczasem Miszon (i tu się z nim nie zgadzam) proponuje powrót do ...2007 roku, kiedy znana była pierwsza setka topu (nawiasem mówiąc do 2005 grano tylko pierwszą 50 i to nie w Nowy Rok a w przedświąteczną sobotę zamiast Markomanii).
Otóż to tak jakby kazano nam na powrót oglądać telewizję analogową, zapisywać pliki na dyskietkach czy łączyć się z internetem przez modem. Po prostu regres.
Ja nie twierdzę, że Bobby-x ma obowiązek wrzucić pełne wyniki, nie twierdzę, że ma to zrobić już, natychmiast, od razu, (tak jak coniektózy) zrozumiem, gdy tego nie zrobi, ale brak pełnych wyników będzie szkodą. Tylko że z jednej strony zawinioną przez ultrasceptyków (typu Lukaszenka) z drugiej - przez Miszona, który uważa, że pierwsza setka ma wystarczyć.
Otóż ja się z Misoznem nie zgadzam i nie widzę tu analogii z LP3. LP3 to można powiedzieć, probierz chwilowej popularności a Top Wszechczasó to rodzaj świadecstwa jakości utworu. I ogranicznienie prezentacji do pierwszej setki zubaża przekaz. I tyle.
A to że Trójka wybitnie skąpi szczegółowych wyników topu (choć wystarczyłoby w zestawie przy każdej piosence podać miejsce, zresztą podobnie z LP3) to inna sprawa.
ralfik
Posty: 938
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:05 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 65/66
Lokalizacja: Kraków

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: ralfik »

Niedźwiedź zapowiedział dziś na blogu:
"Wyniki CAŁEGO Topu Wszech Czasów już niedługo będą opublikowane. Dam znaki..."
jedrzej2012
Posty: 2469
Rejestracja: ndz kwie 29, 2012 9:52 pm

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: jedrzej2012 »

Fajnie. Dopiszę wszystkie braki do moich notatek w zeszycie. Z 7 elementów będzie. Później będę miał dla Was stały dodatek. Oczywiście na podstawie kompletnych wyników. Może w przyszłości poznamy przynajmniej wyniki wersji forumowej topu? Tego przecież też brakuje do kompletu.
Później trochę przerwy i selekcja do topu polskiego.
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: ku3a »

kompletnie nie rozumiem tej roszczeniowej postawy wobec "pełnych" wyników Topu (a temat "informacji publicznej" w ogóle przemilczę...).
w tym akurat temacie mam zdanie takie samo jak Miszon. Top to audycja, w której obecnie prezentuje się 100 utworów. owszem, są różne ciekawostki - mówione i grane - jak np. utwory z miejsc poza setką, ale są to ciekawostki, a nie elementy "całości", która wkrótce zostanie ujawniona. a że na forum przyzwyczailiśmy się do czegoś więcej, to inna sprawa. co nie zmienia postaci rzeczy, że to było "coś więcej", a nie norma.
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: airborn »

Generalnie moje ulubione kawałki i tak się w Top 100 nie pojawiają i nie pojawią, chyba że jest pomyłka przy liczeniu głosów.

Główną motywacją do głosowania dla mnie jest sprawdzenie, jak sobie w tym roku poradziły i czy są w siódmej setce, czy wypadły poza tysiąc.

I oczywiście nikt nie ma żadnego obowiązku żeby pełne wyniki publikować. A ja nie mam obowiązku głosować.

Zupełnie na marginesie: TWC jest sztandarową audycją Trójki. Pomysł z noworoczną emisją Top100 był _genialny_. Ale co od tej pory robi Trójka i redaktorzy odpowiedzialni za Top, żeby go choćby trochę uatrakcyjnić? Żeby zmienić strukturę utworów, która jest słusznie obiektem wyśmiewania przez słuchaczy i krytyków, czy choćby żeby sprawić żeby z tej listy nie wiało tak bardzo nudą jak wiało przez ostatnie kilka lat?
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11825
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: adameria »

Airborn, ja proponuję fajerwerki na początek (choć ostatnio są passe, ze względu na naszych braci mniejszych)
i darmową kawę z dostawą do domu, żeby wszystkich obudzić, w trakcie - przyśpiewki kolędowo-oktoberfestowe
(da się połączyć, pod warunkiem dobrej dawki napojów wyskokowych) jakiejś orkiestry ulicznej - na koniec każdej godziny,
a na finał grupę taneczną flamenco (zawsze można wynająć, z Rubikiem w pakiecie).
A po emisji koniecznie "całościowe" wyniki w postaci książki, najlepiej na papierze fotograficznym.

WYNIKI (full sajz) DLA KAŻDEGO! Nie będzie nam Redakcja pluła w twarz, a my nie rzucim forum, skąd nasz post...

Ku3a, Yacy, Mateusz, Neon.ka - czy można prosić o zamknięcie tego wątku? To już jest pytanie na serio.
Awatar użytkownika
EVENo
Posty: 5538
Rejestracja: pt mar 20, 2015 9:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2014
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: EVENo »

ralfik pisze: czw sty 09, 2020 9:39 pm Niedźwiedź zapowiedział dziś na blogu:
"Wyniki CAŁEGO Topu Wszech Czasów już niedługo będą opublikowane. Dam znaki..."
No! :D I to jest świetna informacja!
adameria pisze: pt sty 10, 2020 12:02 pm czy można prosić o zamknięcie tego wątku?
Może zrobimy to po publikacji wyników? Żebyśmy mieli osobny wątek na dyskusje o wynikach, na którą tak czekamy ;)
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: airborn »

Nie no, można się nabijać.

Faktem jest JEDEN utwór z całego XXI wieku w Topie. Faktem jest dominacja pojedynczych zespołów i nurtów. Faktem jest ogromna stagnacja w zestawieniu (z wyłączeniem tego roku, ale najprawdopodobniej to jest efekt błędu).

I serio, ja się może nie dziwię osobom z redakcji muzycznej w Trójce, że w obecnej sytuacji nic im się nie chce. Ale to się aż prosi o zmiany.

Być może Top powinien być np. co dwa lata - na przemian z "Topem XXI wieku". Naprawdę w obecnym stuleciu nagrano już wystarczająco dużo wspaniałych piosenek, żeby o nich pamiętać. Być może powinno się ograniczyć liczbę głosów.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: Miszon »

Pomysł z topem płyt jest świetny.
Ograniczenie głosów do 20 czy 33 też dobre. kajman mówi, że spowoduje to jeszcze większą stagnację - wyniki historyczne wskazują że nie. Zresztą, wystarczy sobie zobaczyć wyniki Top 500, w którym jest 100 głosów, żeby zobaczyć iż w puli głosów (Top100) jest stagnacja, a potem dużo luźniej. Nie mówię, żeby to podzielić przez 5, by zobaczyć ruchy w Top 100 po zmniejszeniu liczby głosów, ale jest pewne, że Top 20 czy 33 byłoby wtedy megazabetonowane (ale czy da się bardziej?), a reszta już luźniej, analogicznie jak w sytuacji 100/500.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: tadzio3 »

Ale nie ma co na siłę zmieniać aktualnej setki. O ile wyniki są rzetelnie i skrupulatnie policzone (a mam nadzieję, że w większości topów tak było) to może być i co roku ta sama czołówka. Po prostu to są te utwory, które są najbardziej lubiane przez słuchaczy i to te uważają za najważniejsze w historii. Dlaczego mielibyśmy nalegać by zmieniać swoje sympatie muzyczne tylko dlatego, że są to starsze kawałki? Sam uważam, że muzyka lat 70-tych jest najlepszą dekadą w historii muzyki i duża część moich głosów jest właśnie z tych lat.
Można oczywiście organizować jakieś topy XXI wieku, czy inne, ale to jest sztuczne ograniczanie.
Co do odsłaniania miejsc poniżej top 100, to zawsze byłem za i nawet gdyby prezentowane było top 1000 przez tydzień też byłbym zachwycony. No ale skoro jest jak jest, też się cieszę :-)
adameria pisze: pt sty 10, 2020 12:02 pm Ku3a, Yacy, Mateusz, Neon.ka - czy można prosić o zamknięcie tego wątku? To już jest pytanie na serio.
Adamie, ja nie jestem zwolennikiem zamykania jakiegoś wątku tylko dlatego, że nie podoba nam się to o czym piszą forowicze. Jeżeli jesteśmy na forum to przyjmujmy fakt, że piszemy na różne tematy i mamy różne poglądy. Oczywiście gdyby dochodziło do jakichś ekstremalnych sytuacji, gróźb, kompletnie niezgodnych z regulaminem forum to tak, ale też czasem wystarczy "wyłączyć" danego użytkownika. W innym razie dajmy forwiczom popisać. Przynajmniej widzę, że w ostatnim czasie forum odżyło nieco ;)
santosz
Posty: 4807
Rejestracja: pt wrz 05, 2014 7:33 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1994
Lokalizacja: Czech Republic

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: santosz »

airborn pisze: pt sty 10, 2020 11:21 am Ale co od tej pory robi Trójka i redaktorzy odpowiedzialni za Top, żeby go choćby trochę uatrakcyjnić? Żeby zmienić strukturę utworów, która jest słusznie obiektem wyśmiewania przez słuchaczy i krytyków, czy choćby żeby sprawić żeby z tej listy nie wiało tak bardzo nudą jak wiało przez ostatnie kilka lat?
Powinni stworzyć kanał Polskie Radio Top Wszechczasów, rozciągnąć emisję na kilka dni i grać całość :D
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: airborn »

tadzio3 pisze: pt sty 10, 2020 1:19 pm Ale nie ma co na siłę zmieniać aktualnej setki. O ile wyniki są rzetelnie i skrupulatnie policzone (a mam nadzieję, że w większości topów tak było) to może być i co roku ta sama czołówka. Po prostu to są te utwory, które są najbardziej lubiane przez słuchaczy i to te uważają za najważniejsze w historii.
Sposób prezentacji kandydatur i sposób głosowania wpływa na wyniki. Myślę że nikt nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli ma to powinien zajrzeć na wyniki 16. Topu. Mam tezę że głosowanie na 100 utworów mocno wpływa na betonowanie listy - po prostu większość osób ma tak naprawdę 20-30 swoich naprawdę ulubionych kawałków, a resztę listy wypełnia "evergreenami".

Audycja, w której co roku usłyszysz dokładnie te same utwory i nie masz co liczyć że Twoje ulubione kawałki będą zagrane, robi się coraz bardziej nudna i mniej atrakcyjna. Ja zeszłorocznego Topu nie wysłuchałem. Tegorocznego wysłuchałem _tylko dlatego_ że w pierwszej godzinie się zorientowałem że coś ciekawego się dzieje.
tadzio3 pisze: pt sty 10, 2020 1:19 pm Można oczywiście organizować jakieś topy XXI wieku, czy inne, ale to jest sztuczne ograniczanie.
Na podobnej zasadzie jak Polski TWC.

I serio, mam wrażenie że nie doceniacie skali krytyki Topu, jego zabetonowania i jednostronności muzycznej. Naprawdę uważam że Trójka powinna na tę krytykę w jakiś sposób zareagować.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: tadzio3 »

airborn pisze: pt sty 10, 2020 1:56 pm Sposób prezentacji kandydatur i sposób głosowania wpływa na wyniki. Myślę że nikt nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli ma to powinien zajrzeć na wyniki 16. Topu. Mam tezę że głosowanie na 100 utworów mocno wpływa na betonowanie listy - po prostu większość osób ma tak naprawdę 20-30 swoich naprawdę ulubionych kawałków, a resztę listy wypełnia "evergreenami".
No to dążmy do tego by system głosowania polepszyć tak by był najefektywniejszy. Ciężko jednak znaleźć lepszy system.
Ja nie zgadzam się z Twoim rozumowaniem, że mniejsza liczba piosenek do głosowania odbetonuje top. Przecież jak miałbym te 20 kawałków, to zawsze był głosował tylko na nie. Mam takich spokojnie ze 20, albo i więcej utworów, na które nie wyobrażam sobie bym nie zagłosował. W takim razie bym zawsze ten sam zestaw wrzucał. A gdy jest 100, wtedy wymieniam zestaw co roku o ok 30 utworów. Może inni głosują inaczej, ale moim zdaniem im więcej głosów, tym więcej możliwości.
airborn pisze: pt sty 10, 2020 1:56 pm Audycja, w której co roku usłyszysz dokładnie te same utwory i nie masz co liczyć że Twoje ulubione kawałki będą zagrane, robi się coraz bardziej nudna i mniej atrakcyjna. Ja zeszłorocznego Topu nie wysłuchałem. Tegorocznego wysłuchałem _tylko dlatego_ że w pierwszej godzinie się zorientowałem że coś ciekawego się dzieje.
No ale tutaj jest nieco błędne rozumowanie. Jeżeli tak większość chce (bo tak wynika z głosowania) to dla nich jest atrakcyjna. W momencie, gdy się to nie podoba, po prostu głosujemy inaczej. Prawa listy przebojów. I moich i wielu Twoich utworów nie usłyszymy, ale sumarycznie jest to najbardziej optymalny zestaw piosenek jaki można sobie wyobrazić, bo pociągnęło to za sobą największą liczbę głosów. Jeżeli większości nie będzie odpowiadał ten zestaw, po prostu będą głosować na inne utwory. Inaczej się nie da ;)
Awatar użytkownika
wwas
Posty: 2464
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:53 pm

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: wwas »

tadzio3 pisze: pt sty 10, 2020 2:22 pm Przecież jak miałbym te 20 kawałków, to zawsze był głosował tylko na nie. Mam takich spokojnie ze 20, albo i więcej utworów, na które nie wyobrażam sobie bym nie zagłosował.
No właśnie, jeżeli ktoś ma ich więcej niż 20, a głosów byłoby tylko 20, musiałby coś za każdym razem coś z bólem serca odrzucić. Jest całkiem prawdopodobne, że jednak nie byłyby to co roku te same utwory, więc jakieś ruchy mimo wszystko mogłyby się zdarzyć. Poza tym, jak pisałem wcześniej, większa ogólna liczba głosów zmniejsza znaczenie losowych fluktuacji i powoduje, że wyniki naturalnie zbliżają się do uśrednionych.
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: airborn »

Nie, to działa inaczej. Ci, którzy głosowali na inne utwory, a zwłaszcza inne gatunki i inne epoki muzyczne, po prostu stopniowo rezygnują z głosowania. A zostają tylko zwolennicy rocka lat 70-90. To jest samonakręcająca się spirala, którą dla dobra Topu i Trójki należałoby jakoś próbować powstrzymać.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9775
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: tadzio3 »

Ale jak powstrzymać? Zakazać głosowania na te utwory? Usunąć z zestawu? Akurat taki proces miał zapewne miejsce już na początku topu, najwięcej jest takich, którzy głosują właśnie na te piosenki, które widzimy w topie. Czasem tylko widoczne są wpływy innych "frakcji".
No ale gdyby lista zawierała inne piosenki, to równie dobrze mogą zrezygnować ci, którzy przez lata wspierają utwory z lat 70-90. A skoro jest ich najwięcej, to wtedy właśnie mielibyśmy koniec topu.
mikrobi
Posty: 791
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: mikrobi »

No i dobrze, że wyniki będą:-)

Poza tym
-ktoś może nie chcieć pełnych wyników, ale to nie powód, żeby atakować tych, którzy chcą
-zmiany w systemie topu de facto zabiją ideę. Wiem, że był pomysł, aby w topie były tylko piosenki zagraniczne, bo niby jest Polski Top. Top XXI wieku to pomysł moim zdaniem chybiony - raz, że ten wiek ma zaledwie 20 lat, dwa jak rozumiem w takim momencie Top Wszechczasów kończyłby się na roku 2000 (a więc bez Again). Bo że w Topie XXI wieku wiecznym numerem 1 będzie ten utwór to oczywiste. I jaki jest sens, żeby Again było co dwa lata numerem 1 w swoim a co dwa powiedzmy numerem 10 w Topie Wszechczasów. Jeśli piosenki z XXI wieku, które były w pierwszej setce to właściwie garstka (no, zdaje się z 2011 Gotye i Adele w wersji koncertowej).
Można by natomiast - i to raczej sugestia - rozszerzyć ideę topów monotematycznych. Zdaje się, że były topy The Cure i Bryana Adamsa, no i Davida Bowiego. A z polskich na pewno top Maanamu. Można by np. zrobić Top Marka Knopflera (Dire Straits i solo) Top The Beatles (nie tylko zespół, ale także solowe dokonania Lennona McCartneya, Harrisona i Starra, bo każdy z nich przecież karierę solową miał) Top Genesis plus (jak wyżej) albo np. Top Agnieszki Osieckiej (czyli piosenki do jej tekstów - w tym roku rocznica śmierci autorki nie jest okrągła, ale wypada w sobotę, więc czemu nie).
I z tą propozycją zamykam swoją aktywność w temacie.
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: airborn »

Teza że Again będzie wiecznie wygrywać jest prawdziwa przy założeniu, że na Top XXI wieku będzie głosować ta sama publiczność co na TWC.

Moim zdaniem to założenie jest błędne. Bo na T21W mogą zacząć głosować milenialsi chcący głosować na "swoją" muzykę, a mogą nie głosować fani rocka lat 70. A potem utwory, które przebiły się na T21W mogą zdobywać popularność też na TWC.

Topy Wykonawców oczywiście są świetnym pomysłem, ale to znów w większości będą topy "klasyków", czyli niespecjalnie nową muzykę wypromują.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: Miszon »

tadzio3 pisze: pt sty 10, 2020 2:22 pm
airborn pisze: pt sty 10, 2020 1:56 pm Sposób prezentacji kandydatur i sposób głosowania wpływa na wyniki. Myślę że nikt nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli ma to powinien zajrzeć na wyniki 16. Topu. Mam tezę że głosowanie na 100 utworów mocno wpływa na betonowanie listy - po prostu większość osób ma tak naprawdę 20-30 swoich naprawdę ulubionych kawałków, a resztę listy wypełnia "evergreenami".
No to dążmy do tego by system głosowania polepszyć tak by był najefektywniejszy. Ciężko jednak znaleźć lepszy system.
Ja nie zgadzam się z Twoim rozumowaniem, że mniejsza liczba piosenek do głosowania odbetonuje top. Przecież jak miałbym te 20 kawałków, to zawsze był głosował tylko na nie. Mam takich spokojnie ze 20, albo i więcej utworów, na które nie wyobrażam sobie bym nie zagłosował. W takim razie bym zawsze ten sam zestaw wrzucał. A gdy jest 100, wtedy wymieniam zestaw co roku o ok 30 utworów. Może inni głosują inaczej, ale moim zdaniem im więcej głosów, tym więcej możliwości.
Tu nie ma się co nie zgadzać, tu wystarczy spojrzeć na dotychczasowe wyniki:
- zabetonowanie Topu stało się widoczne od momentu wprowadzenia głosowania na 100 utworów (po raz pierwszy nie było nowości w setce bodajżę w 2012-2013 roku), pomińmy dwa "anomaliowe" Topy
- spójrz sobie na Top 500 w ostatnich latach. Nie analizowałem tego, ale jestem na 100% pewien, że fluktuacje w ramach Top 500 są większe niż w ramach Top100, a mamy przecież 100 głosów a nie 500
- jeśli wszyscy mają podobny gust (a na to wygląda po historycznych wynikach Top 20 ostatnich lat, a nawet Top 50 czy 100), to czołowa 20-ka dostanie dużo więcej głosów niż reszta, ta przewaga na pewno wzrośnie w stosunku do obecnej, ale wraz ze spadkiem liczby głosów kolejne pozycje siłą rzeczy będą bardziej ruchome, niekiedy przypadkowe, ale pojawią się takie przyczyny jak dawniej: nowa płyta, koncert, chwilowa moda, film, śmierć (te 2 ostatnie zostały jako jedyne do dziś), itp.

20 głosów to stanowczo za mało, ale takie 33 byłoby bardzo OK.
Awatar użytkownika
EVENo
Posty: 5538
Rejestracja: pt mar 20, 2015 9:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2014
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: EVENo »

airborn pisze: pt sty 10, 2020 7:41 pm Teza że Again będzie wiecznie wygrywać jest prawdziwa przy założeniu, że na Top XXI wieku będzie głosować ta sama publiczność co na TWC.
airborn pisze: pt sty 10, 2020 7:41 pmBo na T21W mogą zacząć głosować milenialsi chcący głosować na "swoją" muzykę
A czemu miałaby głosować inna? Milenialsi w ogóle wiedzą co to radio?
jedrzej2012
Posty: 2469
Rejestracja: ndz kwie 29, 2012 9:52 pm

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: jedrzej2012 »

Ja akurat głosuję na starsze od siebie utwory.
airborn
Posty: 321
Rejestracja: śr gru 27, 2006 1:44 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: airborn »

Bo na listę, na której od lat dominuje rock sprzed ćwierć-pół wieku, głosują fani rocka sprzed ćwierć-pół wieku.

Mam wrażenie że nie jest to grupa dominująca nawet wśród słuchaczy Trójki.
obywatelmd
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 12, 2020 2:51 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2010 roku

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: obywatelmd »

EVENo pisze: pt sty 10, 2020 9:07 pm A czemu miałaby głosować inna? Milenialsi w ogóle wiedzą co to radio?
Wiedzą i słuchają, i to w dość licznym wbrew pozorom gronie, mówię to ja, rocznik 2000 :D

Witam wszystkich bywalców forum, śledzę wątek od zakończenia emisji tego szokujacego TOPu który jest tematem tek jakże gorącej dyskusji. Wyniki niezbyt po mojej, jak i większości moich znajomych i rodziny, myśli. No ale cóż, takie prawa rządzą wszelkiego rodzaju plebiscytami, raz sensacyjne wyniki, raz błąd systemu... Kto wie co było tym razem, ale dzięki temu będzie ciekawiej za rok.


Faktycznie jednak osoby odpowiedzialne za TOPy powinny przemyśleć jakieś odświeżenie ich formuły, stagnacja od lat jest widoczna, a coraz większa ilość utworów typu "Best oldies" wypierająca piosenki z lat 90 i XXIw. świadczą o tym że nic się samo w tej kwestii nie zmieni.
Fajnym pomysłem jest organizacją TOPu ostatniego 20lecia. Pierwsza setka takiego zestawienia mogła by np. zastąpić ostatnią setkę wszechTopu. Przy okazji, dobrze zorganizowany i wypromowany oraz zaprezentowany w dobrym terminie taki wyjątkowy Top mógłby zaangażować nowych, młodszych słuchaczy...

Fajny jest także pomysł by radiowy Top był poprzedzany prezentacją całego zestawienia, od ostatniego miejsca. Może nie w radioodbiornikowym eterze, ale czemu nie w postaci uruchomionej playlisty prezentowanej w aplikacji i internecie? Wystarczyło by jedynie dograć przed każdą kolejną pozycją komunikat o miejscu, oraz policzyć ile wcześniej taki podcast odpalić, by miejsce 101 zostało zaprezentowane tuż przed początkiem TOPu w radiowej Trójce. Nie specjalnie skomplikowane, może wymagające zakończenia głosowania wcześniej, ale efekt byłby bardzo fajny. I w sumie impreza sylwestrowa w rytmie drugiej setki TOPu, to by było kozackie :D
mikrobi
Posty: 791
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: XXVI Trójkowy Top Wszech Czasów - 01.01.2020

Post autor: mikrobi »

Miałem już nie pisać, ale pozwolę się jednak włączyć do dyskusji.
Po pierwsze wciąż czekam na pełne wyniki.
Po drugie pomysł stałego Topu z lat 2000-2019 (a może 2001-2019) jest pomysłem złym. Raz, że to tylko 20 lat. Dwa, że próbuję znaleźć jakiś ponadczasowy utwór z tego okresu i ...pustka.
Stagnacja na Topie może i była irytująca tak jak stagnacja na LP3, ale oddawała preferencje pewnej stałej grupy głosujących.

Pisałem jakiś czas wyżej o idei monotopów a teraz przyszło mi do głowy aby z okazji 2000 notowania LP3 zamiast emisji podsumowania (który każdy może znaleźć w internecie) np. zrobić taki specjalny Top złożony z wszystkich numerów 1 listy. Tak wiem - nie będzie takich utworów jak One czy Staring at the sun zespołu U2, które choć długo w zestawieniu na pierwszym miejscu nie były a będą różni Przyjaciele Karpia czy inne piosenki okolicznościowe etc. , ale mogłoby to być ciekawe doświadczenie. Mogłoby się okazać, które z kiedyś popularnych piosenek przetrwały próbę czasu a które zostały zapomniane. Choć szans na to nie widzę. Wprawdzie był taki plebiscyt w Gazecie Wyborczej przy okazji 1000 wydania, tam głosowano spośród 30 piosenek na piosenkę symbolizująca Listę, potem chyba Paweł Kostrzewa puszczał typowo listowe kawałki po emisji notowania właściwego. Zdaje się, że były to utwory - rekordziści z numerów 1.
ODPOWIEDZ