ZASADY funkcjonowania Tygodniowej ForaListy Przebojów

Lokalna, Trójkowa Foralista Przebojów

Moderatorzy: Yacy, Mateusz, jollyroger72, Yacy, Mateusz, jollyroger72

Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 14358
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

ZASADY funkcjonowania Tygodniowej ForaListy Przebojów

Post autor: jollyroger72 »

Obrazek

Zestaw podstawowy

1. Podstawą głosowania jest zestaw propozycji umieszczony w pierwszym poście wątku z odpowiednim notowaniem Tygodniowej ForaListy Przebojów.
Głosować można wyłącznie jawnie w odpowiednim wątku.

2. Każdy zarejestrowany forowicz, chcący oddać swoje głosy, ma prawo wybrać z zestawu propozycji maksimum 10 utworów (może być mniej), ustawiając je w kolejności od pozycji 1 do 10, które otrzymują odpowiednio 10 pkt. za pierwsze miejsce, 9 pkt. za miejsce drugie…, na końcu 1 pkt. za miejsce dziesiąte.

- w przypadku nieprawidłowego zapisu lokat (wymieszanego - np. 1,3,5,2 a nie kolejno od 1 do 10), prowadzący ma prawo nie zaliczyć błędnego typu, który można jednak poprawić do końca głosowania (czyli do piątku do godziny 12.00), informując o tym odrębnym wpisem w wątku o dokonanych poprawkach (nie później niż do piątku do godziny 12.00). Typ niepoprawiony jest błędem i automatycznie obniża punktację innym utworom, umieszczonym powyżej typu błędnego.

- w przypadku oddania głosu na mniejszą liczbę utworów - punktacja liczona jest od 1 pkt. za propozycję znajdującą się na najniższej pozycji

- swoje głosy należy podawać w kolejnych linijkach, w jednej linii nie może znajdować się więcej niż jedna propozycja. Podliczający ma prawo nie zaliczyć głosu nieprawidłowo zapisanego

- obowiązuje format zapisu poszczególnych utworów przedstawiony w poście otwierającym wątek. Podliczający ma prawo nie zaliczyć innej formy zapisu niż ten z zestawu do głosowania

2a. Głosy nowo zarejestrowanego forowicza na TFP będą doliczone do bieżącego notowania, o ile jego post zostanie zaakceptowany przez moderatora / administratora do piątku do godz. 12.00 (zalecane jest więc oddanie głosów z odpowiednim wyprzedzeniem - minimum 48 h wcześniej, czyli do środy do południa).

2b. Zakończenie głosowania następuje automatycznie w piątek o 12.00 i jest to termin ostateczny. Głosy oddane po tym czasie nie będą uwzględniane do podsumowania punktowego danego notowania.

3. Podliczający głosy (Kruklanki, temik3, bądź inna osoba ich zastępująca) przedstawia w każdy piątek (zwyczajowo w godzinach 19.00 - 22.00, choć czas „emisji” może ulegać drobnym przesunięciom, o czym prowadzący informuje najpóźniej 24 h przed planowym czasem rozpoczęcia notowania) wyniki wyborów forowiczów, a więc podstawowy Top 30 oraz Poczekalnię (miejsca 31-50).

3a. W przypadku, gdy piątek jest dniem świątecznym, podliczający głosy może podjąć decyzję o zmianie dnia i godziny prezentacji wyników.

4. O kolejności miejsc na liście decydują kolejno:

- większa liczba zdobytych punktów

- liczba oddanych głosów (wyższą pozycję uzyskuje utwór, na który głosowało więcej osób)

- najwyższe miejsce w głosowaniach forowiczów oraz ich liczba

- kolejne najwyższe miejsca i ich liczba (aż do skutku)

- jeśli dwie propozycje zgromadziły jednakową konfigurację punktów od takiej samej liczby osób, o wyższym miejscu decyduje wynik sprzed tygodnia. Na wyższej pozycji umieszcza się utwór wówczas niżej notowany (jeśli oba były w Top 50) lub z mniejszą liczbą punktów (jeśli oba były poza Top 50). W opcji mieszanej (jeden utwór z Top 50, drugi spoza Top 50) wyżej klasyfikowany jest utwór spoza Top 50. Kiedy jedna z propozycji jest nowością, ona zajmuje wyższą pozycję.

4a. W szczególnym przypadku, kiedy dwa (lub więcej utworów) zgromadzą jednakową konfigurację punktów od takiej samej liczby osób i są nowościami w zestawie, o wyższej pozycji decyduje pierwszy oddany głos na dany utwór. Kiedy na te utwory jako pierwsza oddaje głos ta sama osoba, wyżej klasyfikowany jest ten utwór, który otrzymał więcej punktów. Podobna zasada dotyczy przypadku, kiedy dwa (lub więcej utworów) przed tygodniem przebywały poza Top 50 i zgromadziły jednakową konfigurację punktów od takiej samej liczby osób.

5. Z zestawu do głosowania usuwane są wszystkie utwory, które nie utrzymały się w Top 30 oraz te, które w danym podsumowaniu nie zdobyły ani jednego punktu, a także te propozycje, które do ósmego tygodnia pobytu w zestawie do głosowania nie zdołały przebić się do Poczekalni.

6. Utwór, który dostanie się do Poczekalni i następnie ją opuści (spadnie poza Top 50), ma jedną szansę na powrót do niej i tylko przez 1 tydzień po wypadnięciu. Jeśli w tym czasie nie powróci do Poczekalni, usuwany jest z zestawu do głosowania. Kiedy utwór zadebiutuje w Poczekalni w swoim ósmym tygodniu pobytu w zestawie do głosowania, a następnie z niej wypadnie, jest automatycznie usuwany z zestawu - bez prawa powrotu do Poczekalni.

7. Utwór może przebywać w Top 30 oraz Poczekalni dowolną liczbę tygodni, dopóki zdobywa wystarczającą liczbę punktów, by się tam utrzymać.

8. W zestawie może znajdować się dowolna liczba utworów jednego wykonawcy, o ile będzie przestrzegana karencja 4 tygodni (dodania do zestawu kolejnego utworu danego wykonawcy). Przykładowo: gdy utwór "A" wykonawcy „X” dostanie się do zestawu się w notowaniu nr 100, a po tygodniu oceniany byłby w nowościach utwór "B" tegoż wykonawcy (i także się dostał do zestawu), to normalnie (bez karencji) wszedłby w 101 notowaniu, ale ze względu na karencję może wejść dopiero w notowaniu 104. Analogicznie: gdyby w kolejnym tygodniu kandydował utwór "C" tegoż wykonawcy „X” i również się dostał, to na listę wejdzie dopiero w notowaniu 108.

8a. W przypadku, gdy zostanie zgłoszona kolejna propozycja, w której „X” jest współwykonawcą (duet, trio etc.), karencja nie dotyczy, pod warunkiem, że nie jest to utwór z tego samego wydawnictwa (album, singiel etc.), co inne utwory przebywające już w zestawie do głosowania. Podobnie jest w przypadku, kiedy wykonawca „X” jest opisany jako „feat.”, „gościnnie” etc.

8b. W przypadku, gdy w jednym tygodniu w nowościach oceniane są dwie propozycje tego samego wykonawcy i obie uzyskają awans do zestawu podstawowego, to pierwszeństwo wpisania do niego ma ten z wyższej lokaty (w przypadku jednakowej liczby punktów dla obu, przechodzi ta, która była zgłoszona jako pierwsza). Drugi zostaje przeniesiony do tzw. Zamrażarki i czeka w niej do czasu zakończenia karencji. A ta przestaje obowiązywać jedynie w momencie, gdy wypadną z zestawu wszystkie z obecnych tam utworów omawianego wykonawcy.

Propozycje

1. Każdy forowicz może zgłosić propozycję (chociaż nie jest to obowiązkowe), które w następnym tygodniu zostaną ocenione w oddzielnym wątku. Zgłaszane propozycje przyjmowane są od chwili otwarcia wątku z głosowaniem, przez cały tydzień, do piątku do godziny 12.00 i tylko w wątku z głosowaniem.

2. Z grona przedstawionych propozycji wybieramy pięć, naszym zdaniem najlepszych (prawo do tego ma każdy forowicz), a w przypadku oddania głosu na mniej utworów punktację liczymy tak samo jak w TFP (czyli po kolei) od jednego oczka dla najniższej lokaty, a prowadzący (AlekOb, bądź inna osoba go zastępująca ) podlicza wyniki i ustala najlepszą dziesiątkę, która kwalifikuje się do zestawu podstawowego.
W przypadku równej liczby punktów na miejscu dziesiątym, wszystkie utwory z tej lokaty przechodzą do zestawu.

3. Głosowanie na nowości trwa do piątku do godziny 12.00 i jest to termin ostateczny*.

4. Każdy utwór, który się nie zakwalifikował do zestawu podstawowego, może być jeszcze tylko raz zgłoszony (nawet przez tego samego forowicza), ale po minimum dwóch tygodniach od czasu pierwszego zgłoszenia.

5. Zgłaszamy i wybieramy propozycje, które od daty swej premiery (na albumie, singlu, w streamingu lub w ostateczności, gdy inne źródła zawiodą, na You Tube) nie są starsze niż dwa lata (preferowane podstawowe wersje danego utworu). Kiedy zgłoszona propozycja nie spełnia podanych wymogów, można dokonać jej podmiany na inną propozycję - do piątku do godziny 12.00.

Wszelkie sprawy sporne rozstrzygają prowadzący oraz moderatorzy działu.

* dla forowiczów: 4989341, Lolita i PriapMusic termin zamknięcia głosowania to czwartek godzina 24.00

Powyższe zasady obowiązują od dnia 23.07.2021r.

Ekipa TFP

Zablokowany