Dyskusja o głosowaniu w plebiscytach topowych i topach

Moderatorzy: Yacy, Grycek, jollyroger72, Yacy, Grycek, jollyroger72

kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: kajman »

W zasadzie nie mam zastrzeżeń, chociaż przy głosowaniu na wszystko zdecydowanie popieram opcję tajną, a przy głosowaniu na piątki opowiadałbym się raczej za mieszaną.
I jeszcze bym postawił jedno pytanie chociaż zbyt mocno się przy nim nie upieram.
Chodzi mi o to, że przy przejściu opcji mieszanej prowadzący głosuje
1. jako jeden z pierwszych (jeżeli jawnie)
2. przesyła swój głos pierwszej osobie, która zagłosowała (w przypadku głosowania tajnego).
W przypadku przejścia opcji tajnej patrz 2. powyżej.
Zapobiegłoby to możliwości manipulacji ze strony prowadzącego.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: konwicki1980 »

Jeśli ja będę prowadzącym, na pewno zagłosuję jako pierwszy. Nie sądzę, by przeszło głosowanie tajne. :)
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: temik3 »

adameria pisze:Reasumując - mamy do przegłosowania 2 rzeczy dotyczące 2 etapu:
1. jawność/tajność/mieszany w głosowaniu,
2. jak głosujemy - kolejność piątki czy kolejność całości.
Czy są/widzicie jeszcze jakieś inne kwestie do przegłosowania?
1. Zdecydowanie tajne ale w przypadku głosowania na całość. 2 Jest mi to obojętne, choć dla atrakcyjności to całość(ale przy tajnym).
I takie małe spostrzeżenie, jeżeli głosujemy na piątkę to pierwszy ma pięć, piąty jeden, czyli różnica czterech punktów, jeśli na dwunastki to pierwszy 12 piąty 8 czyli różnica też cztery więc w tym wypadku nie ma to żadnego znaczenia. Ten zapis nie ma znaczenia przy tajnym, przy jawnym i całości tak, bo jak pisał kajman można manipulować w większym stopniu niż przy piątkach. Ale nasuwa się pytanie czy dla głosujących którzy z całości wybiorą dla siebie powiedzmy trzech pozytywnych wykonawców a resztę zakwalifikują jako szrot i chętnie nie oddali by punktów to całość nie jest lepsza? Zdecydowanie moim zdaniem tak bo przypisując pięć punktów dla swego wykonawcy a zero dla znienawidzonego mamy różnicę tylko 5 punktów a dla całości mamy 11, 10,9,8,7 i 6 punktów różnicy więc dla np. Ciebie kajman ta wersja powinna być zdecydowanie lepsza, oczywiście zakładając, że Twoi faworyci nie będą się zbyt podobać innym a jednak będą mieli szansę ugrać dla siebie (ciebie) średnio po 3-4 punkty u każdego, a przy piątkach pewnie niezbyt dużo może nawet poniżej 1.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11784
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: adameria »

kajman pisze: 1. W zasadzie nie mam zastrzeżeń, chociaż przy głosowaniu na wszystko zdecydowanie popieram opcję tajną, a przy głosowaniu na piątki opowiadałbym się raczej za mieszaną.
2. I jeszcze bym postawił jedno pytanie chociaż zbyt mocno się przy nim nie upieram.
@1. Z tego wynika, że jednak trzeba zrobić osobne głosowania i to najpierw wybór czy głosujemy na wszystko czy na piątki,
a dopiero potem kwestia jawności/tajności. Może się mylę, ale obawiam się, że jednym głosem przejdzie np. głosowanie na całość
i również jednym głosem przejdzie np. pełna jawność, a nie będzie jak tego odwołać.
Oczywiście wierzę w rozsądek głosujących, ale nie wykluczam, że ktoś potem może mieć pretensje, choćby do samego siebie,
że wybrał tak, że ogólnie nie jest to optymalne.
2. Tutaj myślę, że to można wprowadzić jako niepisaną zasadę, ewentualnie nawet zapisać, ale jako konsekwencję
tego jaką metodę głosowania wybierzemy (no bo nad tym obecnie debatujemy :wink: ).

temik3, dziękuję za Twoje spostrzeżenia, lepiej nie podsumowałbym tego. Jest dokładnie tak jak piszesz,
że dając 1 punkt czy 0 punktów w odniesieniu do 10 czy 11 punktów można po prostu zablokować danego wykonawcę,
a z drugiej strony wywindować swojego ulubieńca/faworyta do topu.

Ogólnie pamiętajmy, że plebiscyt topowy to nie jest ranking ulubionych wykonawców tylko i wyłącznie,
ale głównie chodzi o to, żeby były przeprowadzone topy tych wykonawców, a czasem to może nie mieć
nic wspólnego z lubieniem.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: kajman »

adameria pisze:Ogólnie pamiętajmy, że plebiscyt topowy to nie jest ranking ulubionych wykonawców tylko i wyłącznie,
ale głównie chodzi o to, żeby były przeprowadzone topy tych wykonawców, a czasem to może nie mieć
nic wspólnego z lubieniem.
Ale chyba lepiej żeby to były topy wykonawców które sporą część będą bardzo interesowały (ale są kontrowersyjni), a nie takie, które prawie nikogo nie rajcują lecz wrogow nie mają.
adameria pisze:można po prostu zablokować danego wykonawcę
I dokładnie się tego obawiam.
temik3
Posty: 17353
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: temik3 »

adameria pisze:Ogólnie pamiętajmy, że plebiscyt topowy to nie jest ranking ulubionych wykonawców tylko i wyłącznie,
ale głównie chodzi o to, żeby były przeprowadzone topy tych wykonawców, a czasem to może nie mieć
nic wspólnego z lubieniem.
Jasne, że tak, tylko, że jak nie znajdziemy wśród nich choćby jednego lubianego wykonawcy to możemy mieć małą liczbę głosujących.
kajman pisze:Ale chyba lepiej żeby to były topy wykonawców które sporą część będą bardzo interesowały (ale są kontrowersyjni), a nie takie, które prawie nikogo nie rajcują lecz wrogow nie mają.
Znakomicie kajman, bo o to chyba chodzi w dużej mierze.
adameria pisze:można po prostu zablokować danego wykonawcę
I dokładnie się tego obawiam.[/quote]W tym wypadku przy głosowaniu tajnym a być może i mieszanym tego bym się nie obawiał. Zablokować(zminimalizować) można danego wykonawcę tylko i wyłącznie w swoim głosowaniu.
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: kajman »

temik3 pisze:Jasne, że tak, tylko, że jak nie znajdziemy wśród nich choćby jednego lubianego wykonawcy to możemy mieć małą liczbę głosujących.
Dlatego byłem za rozwiązaniem punktowym.
temik3 pisze:Znakomicie kajman, bo o to chyba chodzi w dużej mierze.
Ale punktowanie całości właśnie do tego może doprowadzić.
temik3 pisze:W tym wypadku przy głosowaniu tajnym a być może i mieszanym tego bym się nie obawiał.
W tajnym niebezpieczeństwo jest mniejsze, ale w mieszanym można bez problemu zorientować się, kogo warto blokować.
Ale ogolnie chodzi mi o to, że są wykonawcy budzący kontrowersje mają mniejsze szanse. Przykładowo mówiąc wolę brać udział w topach Duran Duran (nie trawię) i Kate Bush (uwielbiam) niż Oasis i Happysad (które są mi obojętne). A obawiam się, że Duran i Bush będą dalekimi miejscami wzajem sobie szkodziły, a tamte zespoły na fali umiarkowanej sympatii większości przejdą. Oczywiście mogę się mylić, ale takie mam odczucie, że zespoły blisko mainstreamu, indie lub łagodnej alternatywy nie mają (przynajmniej na tym forum) tak wielu wrogów ale i zagorzałych sympatyków co ostrzejszy rock, elektronika czy awangarda.
westron
Posty: 737
Rejestracja: wt lis 27, 2012 9:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1991
Lokalizacja: Płock

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: westron »

1. Jawność
2. 5
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: kajman »

Zadawaj oficjalnie pytania, adamerio, bo ludzie już odpowiadają.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11784
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: adameria »

No tak, muszę to zrobić jak najszybciej... bo widzę, że dyskusja już się wyczerpała.
No i chyba rozdzielę te pytania, niestety, bo odpowiedź na jedno może być konsekwencją drugiego.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11784
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: adameria »

Głosowanie nr 6

Na ilu wykonawców mamy głosować w drugim etapie spośród dwunastki (lub większej liczby), która się w nim znalazła?
A. Na 5.
Za 1 miejsce będzie przyznane 5 pkt., itd., 5 miejsce - 1 pkt., pozostali wykonawcy 0 pkt.
B. Ustawiamy kolejno wszystkich 12 wykonawców (w przypadku większej liczby wykonawców,
na skutek tej samej liczby punktów w pierwszym etapie, układamy kolejno tę większą liczbę
wykonawców).
Za 1 miejsce będzie przyznane 11 pkt., itd., 11 miejsce - 1 pkt., 12 miejsce - 0 pkt.
Jeśli liczba wykonawców będzie zwiększona (ta sama liczba punktów wykonawców z ostatnich miejsc)
to punktujemy w ten sposób: 1 miejsce - liczba wykonawców-1 (tyle punktów), itd., przedostatnie miejsce - 1 punkt,
ostatnie miejsce - 0 pkt.

Odpowiedzi proszę udzielajcie poniżej.
Oczywiście można też oddawać głos poprzez PW do mnie, tak jak ustaliliśmy,
taki głos zostanie ujawniony po zakończeniu głosowania.
Głosowanie trwa do niedzieli 26.07.2015 do godz. 22:05.
Wyniki ogłoszę możliwie jak najszybciej po zakończeniu tego głosowania.

Suma punktów na podstawie podliczonych głosów wyłania ostateczną piątkę, dla której będą zorganizowane topy.
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga, to co poniżej nie ma wiele wspólnego z powyższym głosowaniem, ale muszę to zapisać
i poddać pod dyskusję, ponieważ mam w głowie, a jutro może mi z niej wylecieć...
Moja propozycja, która być może znów coś pozornie zamiesza, właściwie chce uporządkować:
Jeśli miejsce 5 (lub wyższe) i kolejne będą miały przypadkiem tę samą liczbę punktów, to o tym,
kto przechodzi jako zwycięzca, czyli znajduje się w finałowej piątce, powinna decydować także kolejność
z pierwszego etapu. Dopiero jeśli i tutaj suma punktów była taka sama, to mamy więcej niż pięciu
zwycięzców na końcu. Co o tym myślicie? Nie chcę tego poddawać głosowaniu, ale chciałbym, żeby
to przeszło w regulaminie, jeśli nie będzie z Waszej strony zastrzeżeń.
Chodzi o doprecyzowanie zapisów i tzw. patowych sytuacji, które sporadycznie, ale jednak mogą
się zdarzyć.
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11784
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: adameria »

Głosowanie nr 6

B
Awatar użytkownika
wwas
Posty: 2462
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:53 pm

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: wwas »

A

Jeśli chodzi o dodatkową propozycję - wstrzymuję się. Jeżeli ją przyjmiemy, w efekcie zapewne sytuacje, kiedy przejdzie więcej niż pięciu zwycięzców, staną się prawdziwą rzadkością (z tym że podejrzewam, że po wprowadzeniu głosowania dwuetapowego nawet bez niej staną się rzadsze, jeżeli tylko nie spadnie nam za bardzo liczba głosujących). W sumie jednak ich większa liczba nie jest czymś, na czym mi szczególnie zależy (chociaż też raczej nie przeszkadza).
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: kajman »

A

Uważam, że przypadki, kiedy przejdzie więcej niż 5 wykonawców (w drugim etapie) przy przyjęciu zasady równości punktów będą rzadkie, a już takie, że będzie ich siedmiu i więcej praktycznie się nie pojawią to jestem za tym, żeby nie bylo dodatkowych ograniczeń czyli przechodzili wszyscy.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: Yacy »

A
adameria pisze:Jeśli miejsce 5 (lub wyższe) i kolejne będą miały przypadkiem tę samą liczbę punktów
... to przechodzą wszyscy.
gżegoż

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: gżegoż »

A

B miałoby sens tylko w przypadku tych osób, które z góry by założyły, że bez względu na wszystko wezmą udział we wszystkich topach (nawet tych wykonawców, których nie znoszą). Ale takich osób chyba nie ma aż tak wiele. Natomiast jak ktoś jest zainteresowany powiedzmy 4-5 topami z finałowej dwunastki, a w pozostałych i tak nie wziąłby udziału, to nie widzę sensu, by miał porządkować w kolejności wszystkich. No bo jakimi kryteriami miałby się kierować? Czyim topem jest mniej zainteresowany, czyim jeszcze mniej, a czyim najmniej? :shock: Według mnie to bez sensu. Dziwne by też było, by jeden wykonawca dostał np. 7 punktów, a drugi tylko 1 od osoby, która... i tak by nie wzięła udziału w obu topach. Tak więc uważam, że szeregowanie wszystkich finalistów od pierwszego do ostatniego ma sens w takich zabawach, jak np. 1 z 33, ale w plebiscycie topowym nie.
adameria pisze:Jeśli miejsce 5 (lub wyższe) i kolejne będą miały przypadkiem tę samą liczbę punktów
niech przejdą wszyscy.
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2010
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: djjack »

Wybieram odpowiedź A jak Artur Andrus :)
Awatar użytkownika
4989341
Posty: 6606
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 1:44 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1998

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: 4989341 »

B
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: neon.ka »

A

Z mojej strony dlatego taki wybór, że spośród 12 wykonawców może się okazać że będę mieć jako takie pojęcie tylko o kilku (7-8) - w takim sensie, że będę miała jasny pogląd, że chcę top danego wykonawcy, lub nie chcę. Pozostałych wtedy szeregowałabym dosyć przypadkowo, więc jeśli byłoby więcej takich osób, to mogłoby dosyć mocno wypaczyć wyniki.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: konwicki1980 »

B
dodatkowe "pytanie"? - niech przejdą wszyscy
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: ku3a »

A
student
Posty: 765
Rejestracja: sob mar 10, 2012 6:17 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: student »

A
miszony
Posty: 4742
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 4:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: wroclove

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: miszony »

A
Awatar użytkownika
saferłel
Posty: 3240
Rejestracja: wt lis 21, 2006 5:31 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czasu do czasu
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: saferłel »

B
piotr1990
Posty: 1655
Rejestracja: pn cze 18, 2012 9:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 1039

Re: Dyskusja na temat glosowania w plebiscytach topowych

Post autor: piotr1990 »

Odpowiedź A.
ODPOWIEDZ