TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Czyli jak wysoko oceniamy nowości zaproponowane do zestawu do głosowania na bieżące wydania LP3

Moderatorzy: ku3a, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Mateusz

Szymek79
Posty: 1116
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 9:04 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 603 notowania
Lokalizacja: Kraków

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: Szymek79 »

Ale przecież to jest ranking nowości z danego tygodnia a nie głosowanie na listę. Skoro wybranie 5 najlepszych utworów z np. 12 propozycji to jest aż taki wielki problem to zmniejszyć liczbę do trzech, ale widzę, że każdy uważa że ma tak wysublimowany gust, że zagłosowanie (a tak naprawdę uszeregowanie) na cokolwiek co by było jakąś "plamą" na jego wizerunku jest jakimś wielkim problemem. To nie gwiazdki pod recenzją filmu.
Ranking to ranking ludzie, należy uszeregować wg kolejności rosnącej lub malejącej jakieś elementy zbioru czy nam się to podoba czy nie :!:
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

Szymek79 pisze:1. Skoro wybranie 5 najlepszych utworów z np. 12 propozycji to jest aż taki wielki problem to zmniejszyć liczbę do trzech, ale widzę, że każdy uważa że ma tak wysublimowany gust, że zagłosowanie (a tak naprawdę uszeregowanie) na cokolwiek co by było jakąś "plamą" na jego wizerunku jest jakimś wielkim problemem.
2. Ranking to ranking ludzie, należy uszeregować wg kolejności rosnącej lub malejącej jakieś elementy zbioru czy nam się to podoba czy nie :!:
1. Dla mnie czasem i trzy to byłoby za dużo. Mam wrażenie że ta zabawa ma na celu wybranie ulubionych nowości a nie najmniej znienawidzonych nowości.
2. Ale nie ustaliliśmy, że musimy uszeregować wszystkie pięć utworów. Zresztą pięć to nie wszystkie. Może zróbmy tak, żeby ustawić wszystkie po kolei. Jak przymus to przymus. I może jeszcze wyrzućmy z forum tych, którzy nie chcą się bawić.
gżegoż

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: gżegoż »

jollyroger72 pisze:
gżegoż pisze:Tak więc również postulowałbym wprowadzenie do regulaminu obligatoryjnego nakazu wskazywania 5 utworów
Ej, ej, nie za daleko puszczasz wodze fantazji :?: :evil:
Nie, nie wydaje mi się. Tak można byłoby mówić wtedy, gdybym postulował, aby każdy musiał ułożyć wszystkie propozycje w kolejności od najlepszej do najgorszej, wzorem topów płyt na innych forach.
kajman pisze:A co jeśli już numer 2 lub 3 jest dla kogoś koszmarem, a jeżeli nawet nie koszmarem to uważa go za tak słaby, że niewart głosu.
To i tak jest lepszy niż koszmary z miejsc 6-13 i dlatego ta osoba powinna dać temu wyraz poprzez umieszczenie na miejscach punktowanych tego, co jest mniej koszmarne. A o tym, że między pierwszą a drugą pozycją jest przepaść, powinna napisać w komentarzu obok.
kajman pisze:Wariant z uniemożliwieniem głosowania na mniej niż 5 utworów raczej zniechęci mnie do głosowania niż na głosowanie na to, co nie jest mego głosu warte. I nie jestem pewien czy tylko mnie
A kogoś innego może zniechęcić to, że sporo innych ludzi idzie na łatwiznę i głosuje w tak wybiórczy i niepełny sposób. Można by pomyśleć: "po co ja mam do tego poważnie podchodzić i w ogóle brać udział w tym głosowaniu, skoro innych nie stać nawet na zadanie sobie trudu, by ułożyć w kolejności 5 piosenek"? :know: Jeszcze pół biedy, gdy ktoś rzeczywiście wszystko przynajmniej jeden raz w całości przesłucha i zagłosuje tylko na to, czego nie uważa za koszmar. Ale w niektórych z dotychczasowych ośmiu głosowań kilka osób sobie zwyczajnie robiło jaja. Nie będę wytykał palcami, kto i w jaki sposób, by nie zadrażniać sytuacji, ale jak ktoś regularnie śledzi te wątki, to na pewno przypomina sobie pewne "wybryki", które nie miały nic wspólnego z rzetelnym ocenianiem poziomu nowości. Jeżeli ktoś nie pamięta, to proszę sobie poczytać archiwalne Topy Nowości - pewne sytuacje na pewno od razu rzucą Wam się w oczy.

Ja na przykład uważam, że w tym tygodniu tylko 2 utwory są średnie, 4 mocno przeciętne, a pozostałe słabe (lub wręcz koszmarne) i dlatego, biorąc przykład z innych osób, mógłbym zagłosować tak:
1. ---
2. ---
3. ---
4. Muchy
5. Samołyk.
Ale gdybym miał głosować w ten sposób, to... wolałbym w ogóle sobie odpuścić głosowanie, bo moim zdaniem nie miałoby to zbyt dużego sensu. Ułożenie tych pozostałych 4 przeciętniaków w kolejności to nie był aż tak wielki wysiłek, który przekraczałby moje możliwości.
romec pisze:Moim skromnym zdaniem zabranianie niepełnego głosowania wypacza wyniki dalece bardziej, bo oznacza to prawdopodobnie kilka osób mniej głosujących
Moim zdaniem lepiej, aby głosowało powiedzmy 20 osób, które poważnie podeszłyby do sprawy i ułożyły 5 utworów w kolejności, niż np. 25, z których 7 zrobiłoby to "na odwal", w myśl zasady inż. Mamonia, dla jaj, komuś na złość itp. Czasem warto poświęcić ilość, by zyskać na jakości. W wątkach z głosowaniem na listę prawie każdy co tydzień zamieszcza pełną dziesiątkę, mimo że na pewno wiele osób uważa, iż różnica między kilkoma pierwszymi piosenkami i tymi z końca jest dość znaczna.

W sumie jeżeli to dla Was tak wielki problem wybrać "aż" 5 propozycji z kilkunastu, to mam kompromisową propozycję. Niech będzie dozwolone głosowanie na mniej utworów, ale niech te typy nie dostają pięciu punktów, ale 1, 2, 3 lub 4 (w zależności od tego, ile pozycji wskaże dana osoba). Na prostej zasadzie: przy 4 utworach 4 pkt. za pierwsze miejsce, 3 za drugie etc., przy dwóch dwa za pierwsze i jeden za drugie, a przy jednym tylko jeden punkt dla owego "jedynaka". Wtedy taka osoba byłaby bardziej zachęcona do przyjrzenia się całemu zestawowi i do pełnego zagłosowania, bo jakby chciała wskazać tylko jeden utwór, to w praktyce niewiele by mu pomogła tym jednym skromnym punktem. Wyeliminowane zostałyby sytuacje, w których ktoś zna lub lubi tylko jeden utwór i (podczas gdy nie chce mu się słuchać bądź układać w kolejności pozostałych) celowo dołącza do głosowania nie po to, aby rzetelnie ocenić wszystkie nowości, ale tylko w celu wypromowania swojego faworyta i osłabienia przez to innych propozycji.

Ale i tak pewnie zrobicie po swojemu, więc nie będę się już więcej wypowiadał w tym wątku. Cieszę się tylko, że ktoś jeszcze (w tym przypadku Szymek79) ma podobny pogląd na tę sprawę, co ja :)
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19625
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: jollyroger72 »

Szymek79 pisze:(...) ale widzę, że każdy uważa że ma tak wysublimowany gust, że zagłosowanie (a tak naprawdę uszeregowanie) na cokolwiek co by było jakąś "plamą" na jego wizerunku jest jakimś wielkim problemem.
Chyba za bardzo zamotałeś z tym "że" :lol:
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: Sundrajta »

I teraz obserwując całą Waszą dyskusję tylko upewniam się w przekonaniu, że mój pomysł jest lepszy od obecnie obowiązującego systemu głosowania. Ponieważ zmuszałby forowiczów do większego wysiłku i do głębszej oceny nie tylko tych trzech naszych ulubionych piosenek i czasem jeszcze dwóch doczepionych na dokładkę piosenek ale co najmniej dziesięciu! Trochę się chyba rozpędziłem!? :)
Widzę jednak również, że moja myśl upada, gdyż nasze wrodzone lenistwo nie pozwala bardziej rzetelnie przyłożyć się do oceny całego zestawu nowości! I jak zwykle wszystko zostanie po staremu. Jedynie kajman potwierdza, że stara się odsłuchać cały zestaw nowych piosenek. Nikt poza nim i to jest trochę zasmucające!
Życzę więc dalszych owocnych poszukiwań rozwiązania wynikłych tutaj nieporozumień... :STOP:
kamil_snk
Posty: 2101
Rejestracja: pt sty 02, 2009 7:27 pm
Lokalizacja: Sanok/Rzeszów

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kamil_snk »

Sundrajta pisze:I też uważam że jeżeli bierzemy się za taką zabawę, to z tym zamysłem, że oceniamy wszystkie piosenki! I dlatego wpadłem na taki pomysł, żeby inni wiedzieli nie tylko o tym co nam się podoba, ale i to co jest dla nas koszmarem! (...) A głównym cele mojego pomysłu było urozmaicenie tej zabawy, bo dotąd wszędzie głosujemy w taki sam sposób, wybierając od pięciu do dziesięciu utworów, które nam się podobają lub wręcz przeciwnie!
Wyjaśniłeś motywację swojego pomysłu, teraz go bardziej rozumiem :)
gżegoż pisze: (...)bo takie głosowania z "kreskami" w środku (tudzież na początku lub na końcu) rzeczywiście trochę wypaczają wyniki i chyba świadczą o "chodzeniu na łatwiznę". Gdy jakiś utwór zdecydowanie góruje nad resztą, to lepiej wyrazić to w komentarzu dołączonym do głosowania, a nie poprzez niepodanie w ogóle miejsc 2-5.(...)
Tutaj się trochę nie zgodzę. Owszem, może wypaczać głosowanie podobna sytuacja, ale w wypadku gdy jednego tygodnia są przykładowo dwie genialne nowości - wstawiamy je na miejsca 1 i 2 (dostają 5 i 4 pkt). Natomiast tydzień póżniej może się okazać, że mamy w zestawie dwie niezłe nowości - lądują na czele naszej listy i dostają również 5 i 4 punkty, mimo że nie mają porównania do tych naprawdę świetnych nowości z poprzedniego tygodnia. Takiej sytuacji zapobiegają właśnie te kreski. I przyznaję się - sam robiłem do tej pory źle.
gżegoż pisze:Tak więc również postulowałbym wprowadzenie do regulaminu obligatoryjnego nakazu wskazywania 5 utworów (bo przecież to nie jest głosowanie na listę, w którym powinniśmy zaznaczać tylko to, co się nam podoba) i niezaliczanie głosów niepełnych.
To wg mnie zależy od tego za jaką ideą podążymy. Czy chodzi nam o ocenianie wszystkich nowości, czy o wybór naszym zdaniem (tzn zdaniem każdego użytkownika osobno wg jego gustu) najlepszych. Choć chyba obie drogi dadzą w sumie ten sam efekt, to podejście jest zupełnie inne.
kajman pisze:No to zobacz na link do Kuczyńskiego. Mi się udało do niego dotrzeć, ale czy innym także?
Masz rację, więc jestem za tym, żeby umieścić również taką informację w wynikach głosowania (chodzi o utrudniony dotęp do utworu)
kajman pisze:Ale nie ustaliliśmy, że musimy uszeregować wszystkie pięć utworów. Zresztą pięć to nie wszystkie. Może zróbmy tak, żeby ustawić wszystkie po kolei. Jak przymus to przymus. I może jeszcze wyrzućmy z forum tych, którzy nie chcą się bawić.
Bez przesady, choć rozumiem, że to ironia ;). Jak napisałem wyżej - zależy jaką drogą podążymy. I myślę, że to najpierw powinniśmy ustalić. Ranking czy głosowanie na ulubione. Sam na chwilę obecną nie mam jednoznacznej opinii, która droga jest lepsza.
gżegoż pisze:W sumie jeżeli to dla Was tak wielki problem wybrać "aż" 5 propozycji z kilkunastu, to mam kompromisową propozycję.(...)
To nawet dobry pomysł, choć narzuca mi się sytuacja, że ktoś posiadający żelaznego faworyta, chcąc mu dodać więcej punktów, resztę zestawu uzupełni w mniej lub bardziej losowy sposób, byleby tylko był odpowiednio długi. Jak dla mnie - opcja z kreskami jest jednak lepsza. Coś bardzo lubię - dostanie ode mnie 5 pkt. Coś ledwo ledwo - 1 lub 2 (mimo, że np. dostało w swoim tygodniu jeszcze słabszą konkurencję). Innymi słowy - chciałbym móc wspomóc swojego faworyta pełną pulą punktów, bez dodawania tych punktów innym propozycjom. Przy okazji biję się w piersi, że co innego piszę, a trochę inaczej sam postępowałem. Cóż, dzięki za tą dyskusję, skłoniła mnie do pewnych przemyśleń odnośnie mojego głosowania
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

gżegoż pisze:1. Tak można byłoby mówić wtedy, gdybym postulował, aby każdy musiał ułożyć wszystkie propozycje w kolejności od najlepszej do najgorszej, wzorem topów płyt na innych forach.
2. A kogoś innego może zniechęcić to, że sporo innych ludzi idzie na łatwiznę i głosuje w tak wybiórczy i niepełny sposób. Można by pomyśleć: "po co ja mam do tego poważnie podchodzić i w ogóle brać udział w tym głosowaniu, skoro innych nie stać nawet na zadanie sobie trudu, by ułożyć w kolejności 5 piosenek"? :know:
3. Jeszcze pół biedy, gdy ktoś rzeczywiście wszystko przynajmniej jeden raz w całości przesłucha i zagłosuje tylko na to, czego nie uważa za koszmar. Ale w niektórych z dotychczasowych ośmiu głosowań kilka osób sobie zwyczajnie robiło jaja. Nie będę wytykał palcami, kto i w jaki sposób, by nie zadrażniać sytuacji, ale jak ktoś regularnie śledzi te wątki, to na pewno przypomina sobie pewne "wybryki", które nie miały nic wspólnego z rzetelnym ocenianiem poziomu nowości. Jeżeli ktoś nie pamięta, to proszę sobie poczytać archiwalne Topy Nowości - pewne sytuacje na pewno od razu rzucą Wam się w oczy.
4. Ja na przykład uważam, że w tym tygodniu tylko 2 utwory są średnie, 4 mocno przeciętne, a pozostałe słabe (lub wręcz koszmarne) i dlatego, biorąc przykład z innych osób, mógłbym zagłosować tak:
1. ---
2. ---
3. ---
4. Muchy
5. Samołyk.
Ale gdybym miał głosować w ten sposób, to... wolałbym w ogóle sobie odpuścić głosowanie, bo moim zdaniem nie miałoby to zbyt dużego sensu. Ułożenie tych pozostałych 4 przeciętniaków w kolejności to nie był aż tak wielki wysiłek, który przekraczałby moje możliwości.
6. W wątkach z głosowaniem na listę prawie każdy co tydzień zamieszcza pełną dziesiątkę, mimo że na pewno wiele osób uważa, iż różnica między kilkoma pierwszymi piosenkami i tymi z końca jest dość znaczna.
7. Wyeliminowane zostałyby sytuacje, w których ktoś zna lub lubi tylko jeden utwór i (podczas gdy nie chce mu się słuchać bądź układać w kolejności pozostałych) celowo dołącza do głosowania nie po to, aby rzetelnie ocenić wszystkie nowości, ale tylko w celu wypromowania swojego faworyta i osłabienia przez to innych propozycji.
1. Ale też na tych płytach frekwencja jest najczęściej niska, bo jak komuś się nie podoba płyta, to jej w kolejności nie ustawia (chociaż są wyjątki).
2. Jak potrzeba to mogę zagłosować na wszystkie utwory, ale w tym tygodniu byłoby tak, że na 5 pierwszych miejscach pięć utworów, potem 3 koło dziesiątego, dwa koło 20 i 3 koło 30. Mogę bez problemu ustawić kolejność wszystkich utworów, ale w jednym tygodniu może być np. miejsce pierwsze, potem 7 wakatów, miejsce 9 itd. To nie kwestia trudu lecz pewnego wyboru. To trochę jak z promocją - jeżeli utwór uważam za gniot to go promował nie będę.
3. Nie zauważyłem, żeby ktoś sobie robił jaja. Myślę, że po prostu dokonywał świadomego wyboru.
4. A ja wolę zagłosować tak, bo to mi bardziej odpowiada. W koszmarliście też ludzie głosują na tyle utworów, na ile chcą.
6. Prawie każdy, ale nie każdy. Ja umieszczam obecnie nieco ponad 10 utworów, ale było i tak, że głosowałem na 5. Po prostu głosuję tylko na to, co uważam za świetne (no i najczęściej także na utwór promowany, który w większości przypadków w moim zestawie głosującym się nie mieści, nawet jeżeli mam tam wolne miejsca).
7. I znowu to samo. Ułożyć zawsze można, ale czasami uważa się za niewłaściwe tego prezentację. Dla mnie podanie tutaj utworu oznacza przynajmniej częściową akceptację dla niego (podobnie jest przy promocji).
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: Sundrajta »

A przy okazji przesyłam Wam link do piosenki Michała Kuczyńskiego:
http://www.youtube.com/watch?v=N9vcWzXQ6tg
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

Sundrajta pisze:Widzę jednak również, że moja myśl upada, gdyż nasze wrodzone lenistwo nie pozwala bardziej rzetelnie przyłożyć się do oceny całego zestawu nowości! I jak zwykle wszystko zostanie po staremu. Jedynie kajman potwierdza, że stara się odsłuchać cały zestaw nowych piosenek. Nikt poza nim i to jest trochę zasmucające!
No nie, ja się tego nie doczytałem. Tylko jedna osoba napisała coś takiego i u niej też wygląda na to, że to nie tylko lenistwo. Czasem też mam ochotę dać sobie spokój przed końcem utworu, bo mnie męczy.
kamil_snk pisze:1. Owszem, może wypaczać głosowanie podobna sytuacja, ale w wypadku gdy jednego tygodnia są przykładowo dwie genialne nowości - wstawiamy je na miejsca 1 i 2 (dostają 5 i 4 pkt). Natomiast tydzień póżniej może się okazać, że mamy w zestawie dwie niezłe nowości - lądują na czele naszej listy i dostają również 5 i 4 punkty, mimo że nie mają porównania do tych naprawdę świetnych nowości z poprzedniego tygodnia. Takiej sytuacji zapobiegają właśnie te kreski. I przyznaję się - sam robiłem do tej pory źle.
gżegoż pisze:W sumie jeżeli to dla Was tak wielki problem wybrać "aż" 5 propozycji z kilkunastu, to mam kompromisową propozycję.(...)
2. To nawet dobry pomysł, choć narzuca mi się sytuacja, że ktoś posiadający żelaznego faworyta, chcąc mu dodać więcej punktów, resztę zestawu uzupełni w mniej lub bardziej losowy sposób, byleby tylko był odpowiednio długi.
1. Tu się nie zgodzę. Nie porównujemy zestawu nowości z kolejnych tygodnie, żeby policzyć im punkty i wybrać najlepszą. Uważam, że mogę dać 5 tylko dobremu utworowi, a innych nie wymienić, gdy różnica poziomów będzie gigantyczna. Zresztą raz tak zrobiłem.
2. Pomysł fatalny, bo można nie uzupełniać losowo, lecz policzyć punkty, poczekać do ostatniej chwili i oddać głosy na utwory, które są na końcu stawki. Czyli doprowadzić to może do manipulacji, które taki system by spowodował. To już lepiej ustawiać wszystkie po kolei.
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

Sundrajta pisze:A przy okazji przesyłam Wam link do piosenki Michała Kuczyńskiego:
Fajnie, bo piosenka warta jest posłuchania.
kamil_snk
Posty: 2101
Rejestracja: pt sty 02, 2009 7:27 pm
Lokalizacja: Sanok/Rzeszów

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kamil_snk »

kajman pisze:Tu się nie zgodzę. Nie porównujemy zestawu nowości z kolejnych tygodnie, żeby policzyć im punkty i wybrać najlepszą. Uważam, że mogę dać 5 tylko dobremu utworowi, a innych nie wymienić, gdy różnica poziomów będzie gigantyczna. Zresztą raz tak zrobiłem.
Jasne, może trochę nie trafiłem ze zobrazowaniem przykładu. Chodzi mi o taką sytuację - w zestawie jest utwór, który nam się podoba, lecz nie na tyle by przyznać mu maksymalną liczbę punktów.
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

Ale to zrozumiałem. Tylko ja zawsze przyznam jakiemuś utworowi 5 punktów, bo porównuję go tylko z innymi z zestawu. To, co Ty chciałbyś w takim przypadku robić pasowałoby do tej zaproponowanej metody z punktami.
rafal92
Posty: 1924
Rejestracja: pn kwie 25, 2011 5:33 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2010 r.
Lokalizacja: Szklarska Poręba

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: rafal92 »

Popieram gżegoża w całej rozciągłości. Co tydzień układam pełną piątkę (poza zeszłym notowaniem - przyznaję, bo nie miałem kompletnie pomysłu któremu utworowi dać ten jeden punkt), gdyż wychodzę z prostego założenia: jeśli nie dam punktu kawałkom, które mi się podobają przynajmniej troszkę albo które uważam za lepsze od pozostałych to będzie oznaczało, że inne, gorsze utwory będą miały lepszą pozycję po podliczeniu. Wolę zatem nawet wspierać pozycje, które nie uważam za wybitne, a niejednokrotnie za bardzo przeciętne, po to, aby był on jednak wyżej od nowości będących w moim mniemaniu bardzo słabymi lub wręcz koszmarami.
Poza tym podoba mi się pomysł uzależnienia liczby przyznawanych punktów od ilości ułożonych utworów. Zdaję sobię sprawę, że niektórzy bardzo uważnie przesłuchują cały zestaw i nie chcą wyróżnić więcej niż jednej czy dwóch piosenek, ale jak ktoś zaznaczył wyżej są osoby, które nie biorą na poważnie tej zabawy. Przyznam, że to mnie często i gęsto denerwuje, bo sam staram się rzetelnie podchodzić do każdego rankingu na tym forum. Co tydzień przesłuchuje nowości nierzadko po kilka razy, żeby móc przedstawić swoje TOP5 i nie wstydzić się, że robię sobie jaja z czyjegoś pomysłu i czyjejś pracy (mam tu na myśli głównie ADDY'ego ale również pozostałych forowiczów). Dlatego popieram pomysł gżegoża, który mógłby w wielu sytuacjach wyrównać szanse wszystkich utworów.
temik3
Posty: 17404
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: temik3 »

Jeżeli mogę odnieść się do rozmów prowadzonych w tym wątku to po pierwsze staram się przesłuchać zestaw nowości w całości, ale są wyjątki od reguły. Czasem zdarzy się, że utwór tak mnie zamęczy, że dociągnę do minuty i nie dam rady dalej, są utwory, które udaje mi się usłyszeć kilkukrotnie w ciagu tygodnia z reguły za sprawą radia i mogę dowiedzieć się więcej o danym utworze, ale są takie które odsłyszę raz i koniec(a szkoda). Po drugie staram się (raczej zawsze) głosować na pełne 5 tu, czy na 10 forumowej, głosowałem też na koszmarlistę i też na piątkę, ale w tym ostatnim przypadku ostatnio przestałem głosować bo najnormalniej w świecie nie mogłem znaleźć 5 gniotów. Wyjątkiem, że nie głosowałem na piątkę a jedynie cząstkowo jest jeden utwór, który robi u mnie za 10 koszmarów i chyba przez 3 czy 4 tygodnie na niego głosowałem (ostatnio mu odpuściłem bo ładnie spadał, ale teraz znów mu dołożę). Po trzecie jeśli mam głosować w tym wątku to nie chciałbym oceniać czegoś co mi się nie podoba i przyznawać mu zero czy dwa punkty, aby potem wyliczać średnią. Po to w tym wątku głosuje 20-25 osób aby wybrać ich zdaniem najlepszego (teoretycznie) i idąc dalej czy ktoś będzie chciał zagłosować na 3 czy pięć utworów to raczej jego sprawa, owszem zgodzę się, że część osób nie przesłuchuje zestawu i głosuje tylko na utwór (wykonawcę), który jest dla niego w ostatnim czasie na Topie, ale nie można tego czegoś komuś zabronić.
A stwierdzenie kajmana i kamila_snk na odpowiedź gżegoża że ktoś będzie czekał do końca głosowania, aby oddać głosy na "swojego" i pokombinować jest słuszne, ale trudne do zastosowania, bo czy ten faworyt zawsze będzie miał szansę na zwycięstwo?, a znów dalej idąc czy nie może dojść do sytuacji, że ktoś przeczeka i zamknie Addy głosowanie?, a znów idąc dalej dlaczego podejrzewamy innych o nieuczciwość? (chociaż ostatnie przykłady tejże są aż nadto widoczne). Nie doszukujmy się podtekstów tam gdzie nie ma takiej potrzeby, bo za chwilę ktoś wymysli tajne głosowanie. To jest tylko zabawa, ani nikt z tego procz satysfakcji głosującego nic nie będzie miał. Moim skromnym zdaniem raczej nic bym nie zmieniał i zostawił to w takim układzie jakim jest.
Słusznie tez kajman odniósł się do tego aby nie oceniać jednego zestawu nowości z innym zestawem nowości.
Nie spodobał mi się też pomysł z punktacją w zależności od ilości utworów wybranych do głosowania, bo jeżeli dam tylko pierwsze miejsce a na pozostałe miejsca nie zagłosuję to co? ta piosenka ma dostać 1 pkt.,bezsensownie, jeśli chciałbym, żeby dostała jeden to dam na piątym a od 1-4 nic nie dam, w tym momencie uznaje ten pomysł lekko mówiąc za nietrafiony a mówiąc gorzej zalatuje troszkę stwierdzeniem "wróciła komuna".
Jeśli każdy może podrzucić jakis pomysł to czemu nikt nie rozważy pomysłu, aby utworowi jego zdaniem najlepszemu dawać za pierwsze miejsce np. 6 pkt.? Wtedy byłaby jeszcze większa szansa uniknięcia sytuacji (raczej do niej nie powinno dojść), że po podliczeniu głosów wygra utwór, którego nikt nie ustawił na pierwszej pozycji w swym głosowaniu. No bo jak może być najlepszy skoro ani raz nie był najlepszy? :wink: Jak widać spór mozna przeciągać w nieskończoność.
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: Sundrajta »

pora by już zagłosować na TOP nowości:

1. Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
2. Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
3. Peter J. Brich - TOO FAR FROM THE TRAIN
4. Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
5. Michał Kuczyński - ALL I HAD


W tym tygodniu zestaw mnie nie powalił ale jak wynikało z dyskusji w tym wątku niektórzy wolą nie wybierać całej piątki jeśli poziom nie jest za wysoki. A ja staram się już znaleźć pełną obsadę, tylko wyjątkowo (jak tydzień temu) zostawiam wolne miejsca!
Pozdrawiam i życzę udanej zabawy i konstruktywnej dyskusji na temat zmian w systemie głosowania w tym wątku właśnie! :D
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: Sundrajta »

A gdybym chciał zagłosować w sposób, który wcześniej zaproponowałem, to ten zestaw tak by wyglądał:

7^ Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
4^ Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
6^ Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
7^ Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
2^ Janek Samołyk - PROBLEM Z WIERNOŚCIĄ
2^ Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
5^ Kim Nowak & Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - PROSTO W OGIEŃ
5^ Michał Kuczyński - ALL I HAD
4^ Muchy - WRÓŻBY
6^ Peter J. Brich - TOO FAR FROM THE TRAIN
3^ Robbie Williams - DIFFERENT
5^ Sambor - GRAVITY
4^ Shins, The - WONDERFUL CHRISTMASTIME

I teraz czekam na Wasze opinie...
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8813
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: VILKI »

1. Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
2. Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
3. Shins, The - WONDERFUL CHRISTMASTIME
4. Robbie Williams - DIFFERENT
5. Michał Kuczyński - ALL I HAD
temik3
Posty: 17404
Rejestracja: śr gru 31, 2008 6:02 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982
Lokalizacja: DYNÓW

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: temik3 »

Zestaw znów cienieńki, z jednym bardzo dobrym nagraniem, jednym dobrym i trzema przeciętnymi, reszta raczej poniżej przeciętnej.

1. Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
.....
2. Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
....
3. Michał Kuczyński - ALL I HAD
4. Muchy - WRÓŻBY
5.Shins, The - WONDERFUL CHRISTMASTIME

a jeśli oceniać miałbym wg. pomysłu Sundrajty to :

1,0 Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
6,5 Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
5,5 Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
3,0 Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
1,0 Janek Samołyk - PROBLEM Z WIERNOŚCIĄ
2,0 Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
2,5 Kim Nowak & Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - PROSTO W OGIEŃ
4,5 Michał Kuczyński - ALL I HAD
4,5 Muchy - WRÓŻBY
2,0 Peter J. Brich - TOO FAR FROM THE TRAIN
2,0 Robbie Williams - DIFFERENT
1,5 Sambor - GRAVITY
4,0 Shins, The - WONDERFUL CHRISTMASTIME
Awatar użytkownika
jotem3
Posty: 3468
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:09 pm
Lokalizacja: Świeszyno

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: jotem3 »

NOWOŚCI - GŁOSOWANIE nr 5:
1. Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
2. Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
3. Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
4. Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
5. Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME

6 - Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
6 - Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
8 - Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
6 - Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
4 Janek Samołyk - PROBLEM Z WIERNOŚCIĄ
9 Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
4 Kim Nowak & Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - PROSTO W OGIEŃ
7 Michał Kuczyński - ALL I HAD
3 Muchy - WRÓŻBY
4 Peter J. Brich - TOO FAR FROM THE TRAIN
5 Robbie Williams - DIFFERENT
4 Sambor - GRAVITY
2 Shins, The - WONDERFUL CHRISTMASTIME
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

jotem3 pisze:NOWOŚCI - GŁOSOWANIE nr 5:
1. Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
2. Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
3. Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
4. Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
5. Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME

6 - Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
6 - Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
8 - Artur Andrus i Dorota Miśkiewicz - BAMBINO JAZZU
6 - Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
9 Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
7 Michał Kuczyński - ALL I HAD
Ciekawe, że Kuczyński z 7 się nie załapał, a trzy utwory z szóstkami tak.
Awatar użytkownika
jotem3
Posty: 3468
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:09 pm
Lokalizacja: Świeszyno

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: jotem3 »

jotem3 pisze:Ciekawe, że Kuczyński z 7 się nie załapał, a trzy utwory z szóstkami tak.
Bo piątkę ułożyłem przed posłuchaniem Kuczyńskiego... W sumie mógłbym zmienić tę piątkę, jeśli to nie problem...
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

Sundrajta pisze:Mam dwie propozycje skali, albo od 1 do 10 punktów z przeskokiem co jeden punkt, albo od 1 do 5 punktów z przeskokiem co pół punktu. Później obliczalibyśmy średnią notę dla każdej piosenki i ta znajwyższą by wygrywała!
No to teraz wrócę do tego co przeoczyłem.
1. Co jeden punkt w skali do 10 to zbyt mało. Uważam, że tu powinno być co pół punktu.
2. To dla mnie nawet ważniejsze. Skala powinna zaczynać się od zera, a nie od jeden, bo niektóre piosenki nawet na jeden nie zasługują.
jotem3 pisze:
jotem3 pisze:Ciekawe, że Kuczyński z 7 się nie załapał, a trzy utwory z szóstkami tak.
Bo piątkę ułożyłem przed posłuchaniem Kuczyńskiego... W sumie mógłbym zmienić tę piątkę, jeśli to nie problem...
Ja już kilka razy zmieniałem swoją, jeżeli piosenkę słuchałem później lub została dodana do zestawu.
Ostatnio zmieniony śr gru 19, 2012 11:32 am przez kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
miszony
Posty: 4750
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 4:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1987
Lokalizacja: wroclove

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: miszony »

W tym tygodniu jest znacznie lepiej z nowościami. Jest na co głosować

1. Ania - KIEDYŚ MI POWIESZ KIM CHCESZ BYĆ
2. Sambor - GRAVITY
3. Ania Rusowicz - STRÓŻE ŚWIATEŁ
4. Jools Holland & Rumer - AC-CENT-TCHU-ATE THE POSITIVE
5. Kim Nowak & Izabela Skrybant-Dziewiątkowska - PROSTO W OGIEŃ

6. Caro Emerald - DREAM A LITTLE DREAM OF ME
7. Michał Kuczyński - ALL I HAD
8. Muchy - WRÓŻBY
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: Sundrajta »

kajman pisze:
Sundrajta pisze:Mam dwie propozycje skali, albo od 1 do 10 punktów z przeskokiem co jeden punkt, albo od 1 do 5 punktów z przeskokiem co pół punktu. Później obliczalibyśmy średnią notę dla każdej piosenki i ta znajwyższą by wygrywała!
No to teraz wrócę do tego co przeoczyłem.
1. Co jeden punkt w skali do 10 to zbyt mało. Uważam, że tu powinno być co pół punktu.
2. To dla mnie nawet ważniejsze. Skala powinna zaczynać się od zera, a nie od jeden, bo niektóre piosenki nawet na jeden nie zasługują.
jotem3 pisze:
jotem3 pisze:Ciekawe, że Kuczyński z 7 się nie załapał, a trzy utwory z szóstkami tak.
Bo piątkę ułożyłem przed posłuchaniem Kuczyńskiego... W sumie mógłbym zmienić tę piątkę, jeśli to nie problem...
Ja już kilka razy zmieniałem swoją, jeżeli piosenkę słuchałem później lub została dodana do zestawu.
Ostatecznie zgodziłbym się z propozycją żeby nawet w dziesięciopunktowej skali były połówki. Ale absolutnie nie do przyjęcia jest początek skali od zera! Tylko jedynka to najniższa nota do przyjęcia, za samą fatygę napisania tekstu i kompozycję się należy. I to dla mnie nie podlega dyskusji!
Zerem możemy określać te piosenki, których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie ocenić. Dla mnie takim gatunkiem jest jazz i kompletnie nie rozróżniam, który z utworów w tymże jest wartościowy...
A dla uproszczenia zapisu proponowałbym zapis połówek symbolem + np.
5+ znaczyłoby 5,5 :idea:
kajman
Posty: 64219
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: TOPnowości - notowanie 009 (1612 LP3)

Post autor: kajman »

Ja z kolei uważam, że bez oceniania na zero to takie ocenianie nie ma żadnego sensu. W sumie ja nawet mógłbym stawiać punkty ujemne.
A fartyga napisania textu nie ma znaczenia, bo w zagranicznych utworach kompletnie go nie rozumiem, a w polskich nie zwracam na niego uwagi. Co więcej, 10 mogłyby dostać utwory z kompletnie beznadziejnym textem (np Historia stworzenia świata Lao Che), a 0 za skopany utwór napisany do najlepszych wierszy Leśmiana lub Herberta. Swoją drogą najczęściej do dobrego textu pisze się dobrą muzykę.
ODPOWIEDZ