Radiowa Piosenka Miesiaca

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderator: jollyroger72

StarszyPan75

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 » pt lip 13, 2018 1:38 pm

Jeszcze jeden puzzel do układanki RPM
Na podstawie wspomnień Urszuli Sipińskiej zawartych w jej książce „Hodowcy lalek” można wywnioskować, [???] że w lipcu 1967 roku laureatką plebiscytu Radiowa Piosenka Miesiąca był utwór „Zapomniałam” [Elżbieta Sipińska, Urszula Sipińska / Inka Korniszewska] w wykonaniu Urszuli Sipińskiej.

Tak o tym pisze autorka”
Wszystko prze OPOLE i „Zapomniałam”. Z dnia na dzień stałam się własnością publiczną. [...Trwały zawody o I miejsce na listach przebojów. Redakcję w Warszawie zasypało kilkadziesiąt tysięcy kart pocztowych i głosów na „Zapomniałam”. [U.Sipińska „Hodowcy lalek”, Zysk i S-ka Wydawnictwo 2005, s.13-14]

V Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się 22 – 25 czerwca 1967. Piosenka otrzymała nagrodę przewodniczącego MRN w Opolu: Jerzy Herman – za aranżację. W czerwcu nie mogła być laureatką, gdyż inne źródła [m.in. EMR - Rock-Serwis]podają, że w tym miesiącu wygrały:
1. Jesteś Tu - Piotr Szczepanik 5. Gwiazdy – Danuta Rosołowska i W-Wskie Kuranty
Wynika z tego, że piosenka "Zapomniałam" po festiwalu zdobyła popularność - I miejsce w plebiscycie Radiowa Piosenka Miesiąca Lipca 1967 r.

Pozdrawiam: SP 75

marcinparys11

Post autor: marcinparys11 » śr lip 18, 2018 2:16 am

Dziękuję za cenną informację. I to by się zgadzało! Jak dotychczas nie znaliśmy piosenek miesiąca z 1967 roku tylko lipca i listopada, więc możemy przyjąć za pewnik.
Tym bardziej, że wielokrotnie zestaw plebiscytowy z lipca obejmował piosenki z festiwalu opolskiego.
Od razu się zastanowiłem - skoro kontrowersyjny megahit otwierający Urszuli Sipińskiej drogę do kariery znalazł się również w zestawie Telewizyjnej Giełdy Piosenki (zapewne wygrał), a ów program miał wakacyjną przerwę, to... kiedy właściwie był w tym zestawie? Szóstego czerwca czy pod koniec września owego 1967 roku? Obstawiałbym ten pierwszy termin.

marcinparys11

Post autor: marcinparys11 » ndz gru 23, 2018 2:16 am

Zbigniew Adrjański "Kalejdoskop estradowy 1944-1989" Dom Wydawniczy Bellona r. 1993, strona 343,
w tekście poświęconym Włodzimierzowi Patuszyńskiemu znalazłem informację o piosenkach Autora:
Radiowymi Piosenkami Miesiąca stały się:
"To niby takie proste" (W.Kolankowski)
"Erotyk Op.1" (R.Poznakowski)
"Gdybym" (R.Poznakowski)

Pierwsza z tych trzech piosenek - slowfox w wykonaniu Reny Rolskiej wydany został na płycie Polskich Nagrań i drogą dedukcji doszliśmy, że była to Piosenka Czerwca 1960.
Trzecią z nich, w wykonaniu Haliny Kunickiej pamiętam bardzo dobrze z jesieni 1973 (na płycie SX 1086 jest wersja nieco inna niż radiowa) i że był to listopad. Więc jest pewne, że w tym miesiącu wygrała.
Natomiast "Erotyk Op.1" śpiewała Stenia Kozłowska na pierwszej płycie SX 0446 wydanej około 1968 roku. Co ciekawe, spośród dwunastu piosenek, (które, nie powiem, dobrze się słucha, nawet po tylu latach), akurat ten utwór mało "chodził" w radiu. Znalazłbym częściej odtwarzane przeboje, chociażby "Czy to walc" "Gdybym Ciebie nie poznała" czy "Prócz nas nie mamy nic" spółki Krajewski/Dzikowski. Więc w grę wchodzą "nieobstawione" miesiące - XII 66, XI 67, I, II, VII, IX 68.
Pozdrawiam przedświątecznie!

StarszyPan75

Post autor: StarszyPan75 » ndz gru 23, 2018 2:35 pm

Witam serdecznie Panie Marcinie!
Zaglądam często na to Forum i ciągle nic nowego...
A dzisiaj prawdziwy prezent pod choinkę. Cieszy, że ktoś jeszcze zajmuje się tym tematem. Wspaniała wiadomość, kolejne puzzle do naszej wspólnej układanki.Dziękuję serdecznie.
Piosenka Reny Rolskiej to Piosenka Czerwca 1960 - to już ustaliliśmy.
Natomiast w swoich zapisach odnośnie RPM listopada 1973 mam odnotowane trzy utwory bez podania kolejności zajmowanych miejsc. Są to: "Do końca świata" H.Frąckowiak
"Gdybym" H.Kunickiej i "Odpowiednia dziewczyna" M.Wróblewskiej. Nie odnotowałem źródeł tych informacji. Zapisuję więc jako wiarygodne źródło "Zbigniew Adrjański "Kalejdoskop estradowy 1944-1989" Dom Wydawniczy Bellona r. 1993, strona 343," Mam książkę "Świat nie jest taki zły", wywiad-rzekę z Haliną Kunicką i jeszcze raz ją przewertuję.
Doskonale pamiętam te utwory i mam je w swoich zbiorach. Być może "Erotyk" Steni Kozłowskiej był na cenzurowanym w PR ze względu na tematykę. Nie znałem tej piosenki z radia, jedynie z płyt. Ale jeśli można było usłyszeć "Daj" Jerzego Połomskiego ... W zestawieniu Piosenek Miesiąca brakuje mi właśnie przebojów Steni Kozłowskiej, która to wykonawczyni cieszyła się w latach '60 wielką popularnością i nie sądzę, aby takie piosenki, jak "Ja nie tęsknię za nikim", "Gdybym Ciebie nie poznała, "Czy to walc" i wiele innych, nie kandydowały w plebiscycie.
A propos RPM, napisałem maila do red. Dariusza Michalskiego, by ze swojego bogatego archiwum wygrzebał informacje o laureatkach RPM. Nie wiem, czy jako odzew na moją prośbę, ale w swoich audycjach "Muzyczny Wehikuł Czasu" [ PR p.1, sobota 20.10] odniósł się do przebojów miesiąca lat 60 w Polsce i za granicą. Jednak podane informacje nie wniosły nic nowego. Wertuję regularnie ukazujące się biografie muzyczne. Jest jeszcze szansa na informacje z archiwalnych czasopism, ale nie mam do takowych dostępu. Mam nadzieję mimo wszystko, że uda się to nam "with a Little Help from My Friends".
Panu oraz wszystkim Miłośnikom polskiej piosenki życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia oraz dedykuję piękną piosenkę Steni Kozłowskiej "Pora kartek świątecznych". Nie można tu chyba wstawiać linków, więc tylko zacytuję"

"Popatrz w okno, już grudzień
Drzewa w śniegu peruce
I do szyby mróz cicho
Kwiatem szronu zapukał
Przechyliła się znowu
Czasu waga odwieczna
Pora świeczek i kolęd
Pora kartek świątecznych"

Do siego roku...

marcinparys11

Post autor: marcinparys11 » czw gru 27, 2018 12:33 am

Dziękuję za miłą dedykację. Kontynuując przegląd "Kalejdoskopu..." (nie powiem, bardzo się ucieszyłem, gdy tę pozycję wypatrzyłem w antykwariacie) zamieszczę jeszcze jedną znalezioną informację.
Nie mam przy sobie książki, więc nie mogę podać numeru strony.
"Piosenka dla Beaty" (S.Musiałowski-J.Krynicz) kandydowała do RPM w 1963 r.

Poszukując w tym temacie znalazłem na różnych stronach w internecie w ostatnich latach informacje, z których wynika, że
"Będziesz moją panią" - Marek Grechuta zajęła pierwsze miejsce, ale nie wiadomo, w którym miesiącu, prawdopodobnie w 1968, bo z tego okresu brak pełnej listy zwycięzców
"17 milionów" - Toni Keczer i Czerwono-Czarni - kandydowała do RPM w 1968 roku, ale nie wiadomo, w którym miesiącu, na pewno nie zajęła pierwszego miejsca
"Zielono mi" - Andrzej Dąbrowski - kandydowała do RPM w 1970 roku, prawdopodobnie jeszcze przed Opolem, nie zajęła pierwszego miejsca
"Ja się w tobie nie zakocham" - Filipinki - kandydowała do RPM w kwietniu 1971
"Złota polska jesień" - Framerowie - kandydowała do RPM jesienią 1972
"Twoje oczy" (kompozytor Antoni Kopff) - Krystyna Zdzitowiecka - zajęła w RPM pierwsze miejsce, nie wiadomo w którym miesiącu, prawdopodobnie w 1972
"Mówiłeś tyle dobrych słów" (kompozytor Antoni Kopff) - Elżbieta Igras - zajęła w RPM drugie miejsce, nie wiadomo w którym miesiącu ani roku, pewnie 1972-1973

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ