Radiowa Piosenka Miesiaca

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderator: jollyroger72

StarszyPan75
Posty: 61
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Jeszcze jeden puzzel do układanki RPM
Na podstawie wspomnień Urszuli Sipińskiej zawartych w jej książce „Hodowcy lalek” można wywnioskować, [???] że w lipcu 1967 roku laureatką plebiscytu Radiowa Piosenka Miesiąca był utwór „Zapomniałam” [Elżbieta Sipińska, Urszula Sipińska / Inka Korniszewska] w wykonaniu Urszuli Sipińskiej.

Tak o tym pisze autorka”
Wszystko prze OPOLE i „Zapomniałam”. Z dnia na dzień stałam się własnością publiczną. [...Trwały zawody o I miejsce na listach przebojów. Redakcję w Warszawie zasypało kilkadziesiąt tysięcy kart pocztowych i głosów na „Zapomniałam”. [U.Sipińska „Hodowcy lalek”, Zysk i S-ka Wydawnictwo 2005, s.13-14]

V Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się 22 – 25 czerwca 1967. Piosenka otrzymała nagrodę przewodniczącego MRN w Opolu: Jerzy Herman – za aranżację. W czerwcu nie mogła być laureatką, gdyż inne źródła [m.in. EMR - Rock-Serwis]podają, że w tym miesiącu wygrały:
1. Jesteś Tu - Piotr Szczepanik 5. Gwiazdy – Danuta Rosołowska i W-Wskie Kuranty
Wynika z tego, że piosenka "Zapomniałam" po festiwalu zdobyła popularność - I miejsce w plebiscycie Radiowa Piosenka Miesiąca Lipca 1967 r.

Pozdrawiam: SP 75

marcinparys11
Posty: 1954
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Dziękuję za cenną informację. I to by się zgadzało! Jak dotychczas nie znaliśmy piosenek miesiąca z 1967 roku tylko lipca i listopada, więc możemy przyjąć za pewnik.
Tym bardziej, że wielokrotnie zestaw plebiscytowy z lipca obejmował piosenki z festiwalu opolskiego.
Od razu się zastanowiłem - skoro kontrowersyjny megahit otwierający Urszuli Sipińskiej drogę do kariery znalazł się również w zestawie Telewizyjnej Giełdy Piosenki (zapewne wygrał), a ów program miał wakacyjną przerwę, to... kiedy właściwie był w tym zestawie? Szóstego czerwca czy pod koniec września owego 1967 roku? Obstawiałbym ten pierwszy termin.

marcinparys11
Posty: 1954
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Zbigniew Adrjański "Kalejdoskop estradowy 1944-1989" Dom Wydawniczy Bellona r. 1993, strona 343,
w tekście poświęconym Włodzimierzowi Patuszyńskiemu znalazłem informację o piosenkach Autora:
Radiowymi Piosenkami Miesiąca stały się:
"To niby takie proste" (W.Kolankowski)
"Erotyk Op.1" (R.Poznakowski)
"Gdybym" (R.Poznakowski)

Pierwsza z tych trzech piosenek - slowfox w wykonaniu Reny Rolskiej wydany został na płycie Polskich Nagrań i drogą dedukcji doszliśmy, że była to Piosenka Czerwca 1960.
Trzecią z nich, w wykonaniu Haliny Kunickiej pamiętam bardzo dobrze z jesieni 1973 (na płycie SX 1086 jest wersja nieco inna niż radiowa) i że był to listopad. Więc jest pewne, że w tym miesiącu wygrała.
Natomiast "Erotyk Op.1" śpiewała Stenia Kozłowska na pierwszej płycie SX 0446 wydanej około 1968 roku. Co ciekawe, spośród dwunastu piosenek, (które, nie powiem, dobrze się słucha, nawet po tylu latach), akurat ten utwór mało "chodził" w radiu. Znalazłbym częściej odtwarzane przeboje, chociażby "Czy to walc" "Gdybym Ciebie nie poznała" czy "Prócz nas nie mamy nic" spółki Krajewski/Dzikowski. Więc w grę wchodzą "nieobstawione" miesiące - XII 66, XI 67, I, II, VII, IX 68.
Pozdrawiam przedświątecznie!

StarszyPan75
Posty: 61
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Witam serdecznie Panie Marcinie!
Zaglądam często na to Forum i ciągle nic nowego...
A dzisiaj prawdziwy prezent pod choinkę. Cieszy, że ktoś jeszcze zajmuje się tym tematem. Wspaniała wiadomość, kolejne puzzle do naszej wspólnej układanki.Dziękuję serdecznie.
Piosenka Reny Rolskiej to Piosenka Czerwca 1960 - to już ustaliliśmy.
Natomiast w swoich zapisach odnośnie RPM listopada 1973 mam odnotowane trzy utwory bez podania kolejności zajmowanych miejsc. Są to: "Do końca świata" H.Frąckowiak
"Gdybym" H.Kunickiej i "Odpowiednia dziewczyna" M.Wróblewskiej. Nie odnotowałem źródeł tych informacji. Zapisuję więc jako wiarygodne źródło "Zbigniew Adrjański "Kalejdoskop estradowy 1944-1989" Dom Wydawniczy Bellona r. 1993, strona 343," Mam książkę "Świat nie jest taki zły", wywiad-rzekę z Haliną Kunicką i jeszcze raz ją przewertuję.
Doskonale pamiętam te utwory i mam je w swoich zbiorach. Być może "Erotyk" Steni Kozłowskiej był na cenzurowanym w PR ze względu na tematykę. Nie znałem tej piosenki z radia, jedynie z płyt. Ale jeśli można było usłyszeć "Daj" Jerzego Połomskiego ... W zestawieniu Piosenek Miesiąca brakuje mi właśnie przebojów Steni Kozłowskiej, która to wykonawczyni cieszyła się w latach '60 wielką popularnością i nie sądzę, aby takie piosenki, jak "Ja nie tęsknię za nikim", "Gdybym Ciebie nie poznała, "Czy to walc" i wiele innych, nie kandydowały w plebiscycie.
A propos RPM, napisałem maila do red. Dariusza Michalskiego, by ze swojego bogatego archiwum wygrzebał informacje o laureatkach RPM. Nie wiem, czy jako odzew na moją prośbę, ale w swoich audycjach "Muzyczny Wehikuł Czasu" [ PR p.1, sobota 20.10] odniósł się do przebojów miesiąca lat 60 w Polsce i za granicą. Jednak podane informacje nie wniosły nic nowego. Wertuję regularnie ukazujące się biografie muzyczne. Jest jeszcze szansa na informacje z archiwalnych czasopism, ale nie mam do takowych dostępu. Mam nadzieję mimo wszystko, że uda się to nam "with a Little Help from My Friends".
Panu oraz wszystkim Miłośnikom polskiej piosenki życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia oraz dedykuję piękną piosenkę Steni Kozłowskiej "Pora kartek świątecznych". Nie można tu chyba wstawiać linków, więc tylko zacytuję"

"Popatrz w okno, już grudzień
Drzewa w śniegu peruce
I do szyby mróz cicho
Kwiatem szronu zapukał
Przechyliła się znowu
Czasu waga odwieczna
Pora świeczek i kolęd
Pora kartek świątecznych"


Do siego roku...

marcinparys11
Posty: 1954
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Dziękuję za miłą dedykację. Kontynuując przegląd "Kalejdoskopu..." (nie powiem, bardzo się ucieszyłem, gdy tę pozycję wypatrzyłem w antykwariacie) zamieszczę jeszcze jedną znalezioną informację.
Nie mam przy sobie książki, więc nie mogę podać numeru strony.
"Piosenka dla Beaty" (S.Musiałowski-J.Krynicz) kandydowała do RPM w 1963 r.

Poszukując w tym temacie znalazłem na różnych stronach w internecie w ostatnich latach informacje, z których wynika, że
"Będziesz moją panią" - Marek Grechuta zajęła pierwsze miejsce, ale nie wiadomo, w którym miesiącu, prawdopodobnie w 1968, bo z tego okresu brak pełnej listy zwycięzców
"17 milionów" - Toni Keczer i Czerwono-Czarni - kandydowała do RPM w 1968 roku, ale nie wiadomo, w którym miesiącu, na pewno nie zajęła pierwszego miejsca
"Zielono mi" - Andrzej Dąbrowski - kandydowała do RPM w 1970 roku, prawdopodobnie jeszcze przed Opolem, nie zajęła pierwszego miejsca
"Ja się w tobie nie zakocham" - Filipinki - kandydowała do RPM w kwietniu 1971
"Złota polska jesień" - Framerowie - kandydowała do RPM jesienią 1972
"Twoje oczy" (kompozytor Antoni Kopff) - Krystyna Zdzitowiecka - zajęła w RPM pierwsze miejsce, nie wiadomo w którym miesiącu, prawdopodobnie w 1972
"Mówiłeś tyle dobrych słów" (kompozytor Antoni Kopff) - Elżbieta Igras - zajęła w RPM drugie miejsce, nie wiadomo w którym miesiącu ani roku, pewnie 1972-1973

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
djjack
Posty: 784
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Rok 1964

Post autor: djjack »

"Panorama Śląska"
Rok 1964
Numer 1 - Nie było piosenki.
Numer 2 - "Lalele". Muzyka - Temistacle Pape, słowa polskie - Amelia Lisicka.
Numer 3 - "Bardzo lubię". Muzyka - Ali Krauzowicz, słowa - Jacek Korczakowski.
Numer 4 - "Batumi". Muzyka - G. Ajwazjan, słowa polskie - Ola Obarska.
Numer 5 - Nie było piosenki.
Numer 6 - "Pójdę wszędzie z tobą". Muzyka - E. Czerny, słowa - A. Tylczyński.
Numer 7 - "Ja i mój cień". Muzyka - Piotr Figiel, słowa - J. Kondratowicz (bossa nova z repertuatu Marii Koterbskiej].
Numer 7 - "Wala-Twist". Muzyka - J. Janikowski, słowa - W. Patuszyński. W tym numerze były dwie piosenki
Numer 8 - Brak danych
Numer 9 - "Nie powinnam wierzyć". Muzyka - Wojciech Piętowski, słowa - Jacek Korczakowski (slow-duina z repertuaru Katarzyny Bovery).
Numer 10 - Nie było piosenki
Numer 11 - "Siedzieliśmy jak w kinie". Muzyka - Melodia rosyjska, słowa - A. Osiecka (z repertuaru Krystyna Sienkiewicz).
Numer 12 - Brak danych.
Numer 13 - "Uśmiechnij się". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Kazimierz Winkler (śpiewa Barbara Krafftówna).
Numer 14 - "Szczęścia nie szukaj daleko". Muzyka - Jerzy Wasowski, słowa - Jery Miller (z repertuaru Violety Villas).
Numer 15 - "Kaziu zakochaj się". Muzyka - Jerzy Wasowski, słowa - Jeremi Przybora (piosenka z Kabaretu Starszych Panów - śpiewa: Zofia Kucówna).
Numer 16 - "Piosenka jest dobra na wszystko". Śpiewają "Starsi" Panowie - dwaj.
Numer 17 - Brak danych.
Numer 18 - "Na wszystko jeszcze przyjdzie czas". Muzyka - Piotr Figiel, słowa - Janusz Kondratowicz (Fokstrot).
Numer 19 - "Gdzie są kwiaty". Muzyka - Peter Seeger, słowa polskie - A. Osiecka (piosenka z repertuaru Marleny Dietrich).
Numer 20 - "Gdy ten ktoś". Muzyka - Peter Myers, słowa polskie - A. Osiecka ("When The Girl..." - piosenka z filmu "Chcemy się bawić" w wykonaniu Cliffa Richarda).
Numer 21 - "Ballada cygańska". Muzyka - Mateusz Święcicki, słowa - Jerzy Ficowski (z repertuaru Michaja Burano).
Numer 22 - "Na deszczowej fali". Muzyka - Jerzy Herald, słowa - E. Wnukowska i S. Werner.
Numer 23 - "Jaki śmieszny jesteś pod oknem". Muzyka - Zygmunt Konieczny, słowa - Wincenty Faber (z repertuaru Zofii Kucówny).
Numer 24 - "Ona ma 20 lat". Muzyka - Marek Sart, słowa - Janusz Odrowąż.
Numer 25 - "Może ktoś przyjdzie". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Jadwiga Dumnicka.
Numer 26 - "Jedziemy autostopem". Muzyka - Mateusz Święcicki, słowa - Juliusz Głowacki (Twist).
Numer 27 - "To już nie ty". Muzyka - Henryk Klejne, słowa - J. Kondratowicz, Z. Szczęsny (Slow-duina).
Numer 28 - "Piosenka z przedmieścia". Muzyka - Jerzy Matuszkiewicz, słowa - Janusz Kondratowicz (melodia z filmu "Dwa żebra Adama").
Numer 29 - "Do słońca". Muzyka - Henryk Swolkien, słowa - Henryk Gaworski (piosenka wyróżniona w konkursie na piosenkę zlotową).
Numer 30 - "O mnie się nie martw". Muzyka - Józef Krzeczek, słowa - Kazimierz Winkler (I nagroda na Festiwalu w Opolu).
Numer 31 - "Powracająca melodyjka". Muzyka - H. Klejne, słowa - A. Bianusz.
Numer 32 - "Gałązka czeremchy". Muzyka - A. Markiewicz, słowa - A. Rymkiewicz (z repertuaru Sławy Przybylskiej).
Numer 33 - "Pocałuj mnie choć jeden raz". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Roman Sadowski.
Numer 34 - "Znad białych wydm". Muzyka - Marek Sart, słowa - Andrzej Tylczyński (I nagroda w konkursie na piosenkę festiwalową - II Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu).
Numer 35 - nie było albo brakuje mi tej kartki.
Numer 36 - "Ben Akiba". Muzyka - Zygmunt Karasiński, słowa - Janusz Odrowąż.
Numer 37 - "Karolinka, ta z piosenki". Muzyka - Lesław Lic, słowa - Zbigniew Biegański (piosenka wyróżniona na festiwalu w Opolu).
Numer 38 - "Rozdaję kosze". Muzyka - Filip Nowak, słowa - Lech Konopiński (z repertuaru Krystyny Boreckiej).
Numer 39 - "Eurydyki tańczące". Muzyka - K. Geartner, słowa - E. Rzemieniecka (piosenka nagrodzona na Festiwalu Piosernki w Opolu i w Sopocie).
Numer 40 - "Drugi brzeg". Muzyka - Ryszard Sielecki, słowa - Andrzej Bianusz.
Numer 41 - "Ballada bieszczadzka". Muzyka - M. Radzik, słowa - E. Fiszer.
Numer 42 - "Idę sam". Muzyka - Jan Czekalla, słowa - Zbigniew Kaszkur, Zbigniew Zapert.
Numer 43 - "Nie otworzę drzwi nikomu". Muzyka - Piotr Figiel, słowa - Janusz Kondratowicz.
Numer 44 - "Intymny świat". Muzyka - Zbigniew Rudziński, słowa - Ryszard Wojtyłło.
Numer 45 - "Koci twist". Muzyka - Piotr Marczewski, słowa - Wiesław Machejko.
Numer 46 - "Co mówi wiatr". Muzyka - A. Mundkowski, słowa - L. Stawecki.
Numer 47 - "Babunia z portretu". Muzyka - Jan Janikowski, słowa - Z. Zapert i Z. Wawrzyniak (z repertuaru Filipinek).
Numer 48 - "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną". Muzyka - Roman Orłow, słowa - Wojciech Młynarski.
Numer 49 - "Osiemnaście lat". Muzyka - Mieczysław Stawicz, słowa - Mieczysław Stawicz.
Numer 50 - "Andriusza". Muzyka - Bogusław Klimczuk, słowa - Tadeusz Urgacz.
Numer 51 - "Dziewczyna wopisty". Muzyka - Leopold Kozłowski, słowa - Tadeusz Śliwiak.
Numer 52 - "Czy pamiętasz ten dom". Muzyka - R. Żyliński, słowa - J. Dumnicka.

StarszyPan75
Posty: 61
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Witam świątecznie!
Lista piosenek, których teksty publikowano w tygodniku "Panorama Śląska"mogą sugerować ich popularność w roku 1964.
Trudno jednak ustalić ich kolejność
Na podstawie różnych publikacji dotychczas ustaliłem [niewiele], że wyglądało to tak:
Rok 1964
m-c II 1 miejsce: "Diabelska zabawa" - Helena Majdaniec
m-c IV 1 miejsce: "Szukaj mnie – wołaj mnie" - Marek Tarnawski/Urszula Dudziak
m-c VIII 2 miejsce: "Nie otworzę drzwi nikomu - Helena Majdaniec
Piosenka roku:1964 "O mnie się nie martw" - Katarzyna Sobczyk i Czerwono-Czarni

A więc dużo białych plam. Djjack-u, dziękuję za post. Potwierdza on częściowo zgodność notowań, które mamy.
Szukajmy dalej!
Panu oraz wszystkim Miłośnikom polskiej piosenki życzę wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia.

marcinparys11
Posty: 1954
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Bardzo dziękuję za żmudne dotarcie do rocznika '64 "Panoramy".
Ze swojej strony muszę przyznać, że moja wiedza w kończącym się roku nie wzbogaciła się o żadne istotne odkrycia.
Nadchodzący Nowy Rok będzie miał identyczne terminy niedziel jak ów 1964. Tylko święta ruchome były wówczas o dwa tygodnie wcześniej. Tak więc odtwarzany do tej pory utwór "Uśmiechnij się" znalazł się w numerze wielkanocnym.
Za to cover "Gdzie są kwiaty" (nie powiem, mocno chwytający za serce) to piosenka akurat do numeru na Dzień Zwycięstwa.
Brak piosenek w numerze 5 związany był jak zwykle z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.
Inne zestawienie przepisane z książki o zespole Filipinki (wydanej kilka lat temu), być może już je zamieściłem, ale nie chce mi się szukać. Więc przypomnę.
"Klub Przebojów" Wrocław Czerwiec 1964
1. O mnie się nie martw - Katarzyna Sobczyk
2. Wala twist - Filipinki
3. Batumi - Filipinki
4. Koci twist - Fryderyka Elkana
5. Bal Arlekina - Filipinki
6. Gdy odlatują bociany - Niebiesko-Czarni
7. Orzechowy świat - Zofia Kucówna
8. Niewinny złodziej - Wojciech Korda
9. Wiem, że nie wrócisz - Czesław Niemen
10. Dwudziestolatki - Maciej Kossowski

ODPOWIEDZ