Radiowa Piosenka Miesiaca

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderatorzy: jollyroger72, jollyroger72

Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2009
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: djjack »

marcinparys11 pisze: (...)
P.S. W ubiegłym roku w tym samym antykwariacie natrafiłem na "Panoramę" nr 34 z 20 sierpnia 1961. Jedną z ważnych informacji zawartych na drugiej stronie było umocnienie granicy Niemieckiej Republiki Demokratycznej w Berlinie (czyli zbudowanie muru w nocy z soboty na niedzielę 12/13 sierpnia). W kąciku muzycznym tego numeru zamieszczono piosenkę plebiscytową - ale gdzieś zawieruszyłem kartkę z zapisanym tytułem. Może ją znajdę?
Sprawdziłem.
To był utwór "Przejeżdżający pociąg". Muzyka - Henryk Klejne. Słowa - Tadeusz Urgacz.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Dziękuję! I oczekuję na dalsze piosenki drukowane w "Panoramie".
Teksty i nuty piosenek zamieszczały w tamtych czasach okazjonalnie także inne gazety, np. "Przyjaciółka", "Nowa Wieś" oraz... "Ilustrowany Magazyn Turystyczny - IMT".
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2009
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: djjack »

marcinparys11 pisze:(...)
Zapotrzebowanie na ciąg dalszy - przynamniej z mojej strony jest ogromne. I czekam.
(...)
"Panorama Śląska"
Rok 1960 (c.d.)
Nr 34 "Tak tak". Muzyka - H. Giraud, słowa - J. Kulmowa. Premiera 20 VIII.
Nr 35 "Dingo". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - J. Gałkowski, B. Choiński. Premiera - 27 VIII.
Nr 36 "Księżyc na karuzeli". Muzyka - Robert Filiński, słowa - Jan Zalewski. Premiera - 3 IX.
Nr 37 "Moja ulica". Muzyka - Edward Pałasz, słowa - Alojzy Pałasz. Premiera - 10 IX.
Nr 38 "Są takie dni...". Muzyka - Wojciech Piętowski, słowa - Kazimierz Winkler. Premiera - 17 IX.
Nr 39 "Ala ma asa". Muzyka - Waldemar Kazanecki, słowa - Anna Jakowska. Premiera - 24 IX.
Nr 40 "Trochę wiosny jesienią". Muzyka - Robert Filiński, słowa - Teresa Filińska. Premiera - 1 X.
Nr 41 "Liliowy wrzos". Muzyka - Romuald Milner, słowa - Krystyna Chudowolska. Premiera - 8 X.
Nr 42 "Deszczowy koncert". Muzyka - Zygmunt Karasiński, słowa - Ola Obarska. Premiera - 15 X.
Nr 43 "Milczenie". Muzyka - Izaac Dunajewski, słowa - Mirosław Łebkowski. Premiera - 22 X.
Nr 44 "To niby takie proste". Muzyka - Wiktor Kolankowski, słowa - Włodzimierz Patuszyński. Premiera - 29 X.
Nr 45 "Buenos Dias". Muzyka - melodia ludowa z Kuby, słowa - Kazimierz Winkler. Premiera - 5 XI.
Nr 46 "Cyrk jedzie". Muzyka - Derwid, słowa - Tadeusz urgacz. Premiera - 12 XI.
Nr 47 "Pójdziemy w deszcz". Muzyka - A. Markiewicz, słowa - Zalewski. Premiera - 19 XI.
Nr 48 "Gdy zakwitną białe tulipany". Muzyka - W. Kazanecki, słowa - A. Jakowska. Premiera - 26 XI.
Nr 49 "Na Francuskiej". Muzyka - B. Sielicki, słowa - B. Choiński, J. Gałkowski. Premiera - 3 XII.
Nr 50 "Pociągi na mostach". Muzyka - Lucjan W. Kaszycki, słowa - Tadeusz Śliwiak. Premiera - 10 XII.
Nr 51 "Na ulicach Rio". Muzyka - Henryk Krakowiak, słowa - L. J. Kern. Premiera - 17 XII.
N 52 - nie było piosenki.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Pierwszy raz od chyba trzech tygodni wszedłem na forum - i bardzo dziękuję za zestawienie! Mam cenny materiał do analizy.
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2009
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Rok 1961

Post autor: djjack »

"Panorama Śląska"
Rok 1961
Numer 1 - nie było piosenki.
Numer 2 "Uliczka za mgłą" (piosenka-walc). Muzyka - Robert Filiński, słowa - Jan Zalewski.
Numer 3 "Elwira" - walc z repertuaru Jerzego Michotka. Muzyka - Czesław Aniołkiewicz, słowa - Jan Gniazdowski.
Numer 4 "Romeo". Muzyka - Henryk Klejne, słowa - Tadeusz Urgacz.
Numer 5 "As i dama kier". Muzyka - Janusz Mentel, słowa - Zbigniew Sztaba.
Numer 6 "Pierwsze bzy" - piosenka z repertuaru Mieczysława Fogga. Muzyka - Aleksander Barchacz, słowa - Edward Fiszer.
Numer 7 "Bajeczki śpią". Słowa i muzyka - Jan Markowski.
Numer 8 "Mexicana". Muzyka - Wł. Pawelec, słowa - Z. Kaszkur i Z. Zapert.
Numer 9 "Nim zamknę drzwi". Muzyka - Wojciech Ppiętowski, słowa - Janusz Odrowąż.
Numer 10 "E. Mezzanotte". Muzyka - Cozzoli-Campari, słowa polskie - M. Wojnicki.
Numer 11 "Mój pierwszy bal". Muzyka - Franciszka Leszczyńska, słowa - Agnieszka Osiecka.
Numer 12 "Żabka i miś". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Roman Sadowski.
Numer 13 "Parasolki, parasolki". J. Słowikowski, P. Hertel.
Numer 14 "Złoty pierścionek". Muzyka - Jerzy Wasowski, słowa - Roman Sadowski.
Numer 15 - brak informacji.
Numer 16 "Cowboy Joe" - piosenka z repertuaru Alicji Seidel. Muzyka - Kryspin Barba, słowa - E.A.W. Almar.
Numer 17 "Alabama". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - B. Choiński, J. Gałkowski.
Numer 18 "Oddaj mi każdy dzień".
Numer 19 "Włóczęga we dwoje". Muzyka - G. Becaud, słowa polskie - Agnieszka Osiecka.
Numer 20 "Fotoplastikon". Muzyka - Jezy Wasowski, słowa - Jan Zalewski.
Numer 21 "Gdy mi Ciebie zabraknie". Muzyka - K. Winkler, słowa - J. Abratowski.
Numer 22 - brak informacji.
Numer 23 - brak informacji.
Numer 24 "Może ktoś przyjdzie" - z repertuaru Kaliny Jędrusik. Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Jadwiga Dumnicka.
Numer 25 "Zielona niedziela" (walc). Muzyka - Jerzy Kaszycki, słowa - Tadeusz Śliwiak.
Numer 26 "Lato" - piosenka z filmu "Szatan z VII klasy". Muzyka - Witold Krzemiński, słowa - L.J.Kern.
Numer 27 "Dla Ciebie miły" - piosenka Plebiscytu Piosenki. Muzyka - R. Sielicki, słowa - M. Łebkowski.
Numer 28 "Ja Ci nie wierzę" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - J. Gert, słowa - B. Brok.
Numer 29 "Jak Ty nic nie rozumiesz" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - M. Sart, słowa - J. jurandot.
Numer 30 "Jeszcze poczekajmy" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - J. Wasowski, słowa - B. Brok.
Numer 31 "Kuglarze" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - H. Klejne, słowa - T. Urgacz.
Numer 32 "Najtrudniejsze są chwile pożegnań" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - Henryk Kaszczyc, słowa - Andrzej Tylczyński, Zbigniew Zapert.
Numer 33 "Powiedz gdzie pójdziesz nocą" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - A. Żyliński, słowa - A. Bianusz.
Numer 34 "Przejeżdżający pociąg" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - Henryk Klejne, słowa - Tadeusz Urgacz.
Numer 35 - brak informacji.
Numer 36 - brak informacji.
Numer 37 "To płynie czas" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - Wiesław Machan, słowa - Helena Kołaczkowska.
Numer 38 "Ziemia do kwiatów" - piosenka plebiscytowa. Muzyka - Franciszka Leszczyńska, słowa - Roman Sadowski.
Numer 39 "Walczyk na cztery ręce". Muzyka - H. Kaszczyc, słowa - L. Starski.
Numer 40 "Guarda che luna". Muzyka - G. Malgoni, słowa polskie - Andrzej Barski.
Numer 41 "Piosenka prawdę Ci powie". Muzyka - Marek Sart, słowa - Karol Kord.
Numer 42 "Al di la" - piosenka z repertuaru Betty Curtis, nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w San Remo. Na życzenie czytelników podajemy piosenkę z włoskim tekstem. Muzyka - Mogol-Donido.
Numer 43 "Dzieci Pireusu" (Dzieci podwórka). Muzyka - Manos Hadjidakis, słowa - K. Osiecka.
Numer 44 "Malaguena". Muzyka - E. Ramirez, słowa - ola Obarska.
Numer 45 "Kocham Cię". Muzyka - Kirkulesku, słowa - Nina Pilchowska.
Numer 46 "Nim zamknę drzwi". Muzyka - Wojciech Piętowski, słowa - Janusz Odrowąż.
Numer 47 "Nie patrz na mnie tak". Muzyka - Z. Karasiński, słowa - k. Winkler.
Numer 48 "Łazienkowskie mgły". Muzyka - B. Klimczuk, słowa - A. Dobrowolski.
Numer 49 - nie było piosenki.
Numer 50 "Choć wiem". Muzyka - Hanna Skalska, słowa - Kazimierz Szemioth.
Numer 51 "Gorącą nocą". Muzyka - Ryszard Sielicki, słowa - H. Kołaczkowska i M. Łebkowski.
Numer 52 "Gitanilla" - walc meksykański. Muzyka - Marek Sart, słowa - Helena Kołaczkowska.
Numer 53 - nie było piosenki.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Pasjonujące! Ciekawe, jak długo ten wątek istniał w "Panoramie".
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Odnalazłem w antykwariacie stary numer "Życia Warszawy" z dnia 3-4 kwietnia 1960 (niedziela-poniedziałek, takie wydania się ukazywały w dniu wolnym od pracy), a w nim program radiowy.
Radiowa Piosenka Miesiąca została nadana w niedzielę 3 kwietnia w godzinach 19.05-19.30.
Natomiast w niedzielę 13 marca 1966 Radiowej Piosenki Miesiąca nie było, ale to przecież niedziela w środku miesiąca (też odnalazłem gazetę z tego dnia).
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Poprawiłem zapis dotyczący marca 1973 na stronie poprzedniej.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Cytując wpis, który zamieścił StarszyPan75 i uzupełniając dane zawarte na stronie Cyfrowej Encyklopedii Polskiej Piosenki, można ułożyć kolejność.


Radiowe piosenki miesiąca nr.1 Muza L0341

1. Zakochani; Jadwiga Wejcman (Władysław Szpilman - Bronisław Brok)
2. Nie oczekuję dziś nikogo; Rena Rolska (Derwid - Zbigniew Kaszkur, Zbigniew Zapert)
3. Jak ten czas leci; Olgierd Buczek (Jerzy Harald - Ludwik Starski) 60-02
4. W małym kinie; Mieczysław Fogg (Władysław Szpilman - Ludwik Starski)
5. Romeo; Hanna Rek (Henryk Klejne - Tadeusz Urgacz) 60-04
6. Jeszcze dziś; Sława Przybylska (Jerzy Gert - Tadeusz Śliwiak)
7. Pamiętam dni; Mieczysław Fogg (Ryszard Sielicki - Andrzej Bianusz)
8. To niby takie proste; Rena Rolska (Wiktor Kolankowski - Włodzimierz Patuszyński) 60-07

Z różnych źródeł (m.in. były to strony poświęcone Witoldowi Lutosławskiemu - pseudonim Derwid oraz Mieczysławowi Foggowi) wynikało, że piosenka nr 2 na w/w płycie, zdobywając 935 głosów stała się Radiową Piosenką Miesiąca w premierowej edycji w listopadzie 1959 roku i utrzymała się na pozycji pierwszej przez dwa notowania. Natomiast "W małym kinie" to Piosenka Lutego 1960.
Z drugiej strony, gdy podałem datę zamieszczonego utworu w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, to kolejność nie jest przypadkowa. Podana data 60-02 to luty 1960, a więc miesiąc, w którym nuty i tekst piosenki zwyciężającej w plebiscycie ukazały się drukiem. Stąd piosenka nr 3 to styczeń, nr 5 to marzec i tak kolejno aż do czerwca. Potem na wakacje ukazała się płyta.
Rok później - płyta następna z przebojami minionego sezonu.

Radiowe piosenki miesiąca (2) Muza L0357
rok: 1961
1. Znów minął lata jeden dzień; Hanna Rek (Romuald Żyliński - Zbigniew Kaszkur) 60-09
2. Oddaj mi każdy dzień; Rena Rolska (Władysław Szpilman - Kazimierz Winkler) 61-01
3. Mój pierwszy bal; Kalina Jędrusik (Franciszka Leszczyńska - Agieszka Osiecka) 61-02
4. Żabka i miś; Jerzy Michotek (Romuald Żyliński - Roman Sadowski) 61-03
5. Jesienna rozłąka; Irena Santor (Jerzy Gert - Bronisław Brok)
6. Walczyk na cztery ręce; Irena Santor (Henryk Kaszczyc - Ludwik Starski)
7. Gdy mi ciebie zabraknie; Ludmiła Jakubczak (Jerzy Abratowski - Kazimierz Winkler)
8. Złota nutka; Jerzy Michotek (Ryszard Sielicki - Tadeusz Urgacz)

Tutaj wygląda, że piosenki 5-7 powinny być odnotowane jako kolejno 60-10, 60-11 i 60-12, a potem kolejność już się zgadza.
Najwięcej do powiedzenia mieliby wydawcy tych płyt, ale to już niestety, bardzo zamierzchłe czasy. Pozdrawiam.

P.S. Z tej samej strony w "Cyfrowej..." wynika, że Radiową Piosenką Miesiąca Lutego 1966 stał się utwór "Taka babka" (J.Wasowski-Z.Zapert, J.Kondratowicz) wyk. Bogdan Czyżewski.
StarszyPan75
Posty: 67
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Dziękuję za kolejne informacje. Nie wiem, czy możemy je przyjmować jako pewnik, gdyż znalazłem też informację:

Slow-fox Nie oczekuję dziś nikogo w wykonaniu Reny Rolskiej zyskał nawet, w styczniu 1960 roku, tytuł „radiowej piosenki miesiąca”.

http://ninateka.pl/audio/nie-oczekuje-dzis-nikogo

Brzmiący głosem Reny Rolskiej slowfoks Nie oczekuję dziś nikogo wygrał w zainaugurowanym w 1959 roku plebiscycie „Radiowa piosenka miesiąca” jego listopadową edycję. Na piosenkę oddało swój głos 935 słuchaczy Polskiego Radia. Kolejne miesiące i lata przynosiły też kolejne zwycięstwa piosenek Derwida. Los wspomnianego przeboju podzieliły też swingujące Plamy na słońcu (1961).

http://meakultura.pl/recenzje/plamy-na-sloncu-765
.................


1960
12 lutego w STS-ie prapremiera Orcia i Yale, czyli czekając na Świętego Mikołaja – sztuki Agnieszki Osieckiej w reżyserii Jerzego Markuszewskiego (utwór Osieckiej wraz z dwoma jednoaktówkami Andrzeja Jareckiego – Nowoczesny sierota oraz Samozgon – stanowi program Samo życie ). 13 marca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie prapremiera Ptaków – przeróbki komedii Arystofanesa pióra Andrzeja Jareckiego i Agnieszki Osieckiej w reżyserii Konrada Swinarskiego. W listopadzie utwór Mój pierwszy bal (sł. Agnieszka Osiecka, muz. Franciszka Leszczyńska) zostaje Radiową Piosenką Miesiąca.
http://okularnicy.org.pl/agnieszka/biog ... ium-zycia/
...............

Nie zrozumiałem, co miałoby być piosenkami miesiąca VI-VIII 1960 oraz IV-XII 1961 [???]
Z pewnością:
1961 - nagroda za wykonanie piosenki "Mój pierwszy bal", która zdobyła tytuł "Radiowej Piosenki Roku"
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Bardzo cenne informacje! Możliwe, że kiedyś się na to natknąłem.
Wracając do "Cyfrowej biblioteki polskiej piosenki", to na tej stronie odnalazłem kilkanaście piosenek z opisami. Nuty i tekst ukazywał się drukiem.
Przykład:
"Doliny w kwiatach" - Krystyna Konarska
Rok wydania - 1966
Rok druku - 1966-09
Seria wydawnicza - Radiowa Piosenka Miesiąca, 7.
Z tego wynikało, że w/w piosenka (nie powiem, bardzo wzruszająca!) została Piosenką Miesiąca Lipca 1966, a wydrukowana została we wrześniowym numerze.

Prezentowane na tej stronie, ale już w mniej dokładny sposób znajdują się piosenki z lat 1960-61. Nie ma już skanu pierwszej strony zeszytu i również nie ma numeru serii wydawniczej. Pozostały tylko: Rok wydania i Rok druku. Te ostatnie oznaczenia zamieściłem w poprzednim wpisie. Zakładając, że tekst i nuty piosenki-laureatki ukazały się drukiem w miesiącu mastępnym, to można wyliczyć, że:
(cytuję ponownie treść płyty)
1. Zakochani; Jadwiga Wejcman (Władysław Szpilman - Bronisław Brok) Lipiec'60
2. Nie oczekuję dziś nikogo; Rena Rolska (Derwid - Zbigniew Kaszkur, Zbigniew Zapert) LISTOPAD'59, GRUDZIEŃ'59
3. Jak ten czas leci; Olgierd Buczek (Jerzy Harald - Ludwik Starski) 60-02, STYCZEŃ'60
4. W małym kinie; Mieczysław Fogg (Władysław Szpilman - Ludwik Starski) LUTY'60
5. Romeo; Hanna Rek (Henryk Klejne - Tadeusz Urgacz) 60-04 MARZEC'60
6. Jeszcze dziś; Sława Przybylska (Jerzy Gert - Tadeusz Śliwiak) Kwiecień'60
7. Pamiętam dni; Mieczysław Fogg (Ryszard Sielicki - Andrzej Bianusz) Maj'60
8. To niby takie proste; Rena Rolska (Wiktor Kolankowski - Włodzimierz Patuszyński) 60-07 CZERWIEC'60


1. Znów minął lata jeden dzień; Hanna Rek (Romuald Żyliński - Zbigniew Kaszkur) 60-09 SIERPIEŃ'60
2. Oddaj mi każdy dzień; Rena Rolska (Władysław Szpilman - Kazimierz Winkler) 61-01 nr 4273 WRZESIEŃ'60
3. Mój pierwszy bal; Kalina Jędrusik (Franciszka Leszczyńska - Agieszka Osiecka) 61-02 nr 4322 LISTOPAD'60
4. Żabka i miś; Jerzy Michotek (Romuald Żyliński - Roman Sadowski) 61-03 nr 4352 GRUDZIEŃ'60
5. Jesienna rozłąka; Irena Santor (Jerzy Gert - Bronisław Brok) Październik'60
6. Walczyk na cztery ręce; Irena Santor (Henryk Kaszczyc - Ludwik Starski) Styczeń'61
7. Gdy mi ciebie zabraknie; Ludmiła Jakubczak (Jerzy Abratowski - Kazimierz Winkler)
8. Złota nutka; Jerzy Michotek (Ryszard Sielicki - Tadeusz Urgacz Luty'61

Tam, gdzie napisałem miesiąc wielkimi literami, to wygląda na informację pewną, a w pozostałych domyślną.
Celowo pominąłem superprzebój Ludmiły Jakubczak, gdyż na jego temat ukazało się tyle publikacji (łącznie z tym, która z wokalistek wykonywała jako pierwsza), że należą się oddzielne poszukiwania.
StarszyPan75
Posty: 67
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Dziękuję za komentarz. Wg moich poszukiwań i Pańskich sugestii tak wygladałoby szczątkowe zestawienie roku 1960. Poprawki do Pańskiego zestawienia na podstawie archiwum.bibliotekapiosenki.pl
Podaję link, na podstawie którego zmieniłem niektóre pozycje.

http://archiwum.bibliotekapiosenki.pl/R ... ca_(seria)

Radiowa Piosenka Miesiąca
1960

M-C /Poz. -Tytuł Utworu - Autorzy - Wykonawcy
I 1 Jak Ten Czas Leci (Harald Jerzy, Starski Ludwik) - Olgierd Buczek
II 1 W małym kinie (Władysław Szpilman - Ludwik Starski) - Mieczysław Fogg
III 1 Romeo (Klejne Henryk, Urgacz Tadeusz) - Hanna Rek
IV 1 Jeszcze dziś (Gert Jerzy, Śliwiak Tadeusz) - Irena Santor
V 1 Pamiętam dni (Sielicki Ryszard, Bianusz Andrzej) - Mieczysław Fogg
VI 1 To Niby Takie Proste (Kolankowski Wiktor, Patuszyński Włodzimierz) - Rena Rolska
VII 1 Znów Minął Lata Jeden Dzień (Żyliński Romuald, Kaszkur Zbigniew) - Hanna Rek
VIII 1 ?
IX 1 ?
X 1 Oddaj mi każdy dzień : slow-fox (Szpilman Władysław, Winkler Kazimierz) - Rena Rolska
XI 1 Mój pierwszy bal (Franciszka Leszczyńska - Agnieszka Osiecka) - Kalina Jędrusik
XII 1 Żabka i miś (Romuald Żyliński - Roman Sadowski) Jerzy Michotek
Radiowa Piosenka Roku 1960 - Mój pierwszy bal (Franciszka Leszczyńska - Agnieszka Osiecka) - Kalina Jędrusik

Będę wdzięczny za uwagi i poprawki błędów, jeśli będą.
Problemem jest ustalenie wykonawczyni piosenki roku 1961
Znalazłem takie zapisy n/t:

Gdy mi ciebie zabraknie...
Rek nagrała ów przebój dla radia na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w sześćdziesiątym drugim śpiewała go na festiwalu w Sopocie. To
piosenkarka zapewniła tej kompozycji – jeszcze w 1961 – tytuł Radiowej Piosenki Roku. Wcześniej utwór Jerzego Abratowskiego ze słowami Kazimierza Winklera był też jednym z tych, któremu wykonanie Rek przyniosło tytuł Radiowej Piosenki Miesiąca

http://pogodanazycie.pl/pogodanazycie/7 ... aknie.html
Pozdrawiam!
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Bardzo dziękuję za cenne teksty uzupełniające.
"Znów minął lata jeden dzień" - lipiec czy sierpień 1960 - to chyba pozostanie na poziomie dyskusji akademickiej. Brakujący miesiąc (sierpień lub wrzesień) przyniósł tytuł piosence "Zakochani", bo tak wynika z dedukcji. Pozostałe miesiące to raczej są pewne.
W różnych tekstach podają, że Kalina Jędrusik zdobyła tytuł Piosenki Roku 1961, ale z tych opracowań wynika, że premiera "Mój pierwszy bal" miała miejsce jesienią 1960, tytuł Piosenki Miesiąca przypadł w listopadzie, a zaraz później Piosenki Roku 1960! I tę informację trzeba potraktować jak pewną.
Co do hita "Gdy mi ciebie zabraknie", to jeżeli utwór ten nie otrzymał nagrody honorowej, to w podsumowaniu Piosenki Roku 1961 nie miałby sobie równych.

Moja mama w 1980 roku, tuż po katastrofie lotniczej na Okęciu, skomentowała tak (cytuję):
"Ale my mamy szczęście do tych młodych piosenkarek. Kiedyś też była bardzo utalentowana piosenkarka, nazywała się Ludmiła Jakubczak, wracała samochodem z Łodzi i roztrzaskała się koło Błonia. Jechała razem z Santorką, ale ona na szczęście przeżyła".
Gwoli wyjaśnienia - mamy/mieliśmy bardzo bliską rodzinę właśnie w Błoniu.
Ta historia bardzo mnie wówczas inspirowała, aby czegoś się dowiedzieć na temat Ludmiły Jakubczak, ale wtedy jeszcze nie było internetu.
A gazety ten temat pomijały. Tylko z okazji Przebojów XXXV-lecia PRL odgrzebano "Szeptem do mnie mów" w niezapomnianej interpretacji Hanny Banaszak.
Pozdrawiam i będę szperał dalej...w wolnej chwili.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

W znalezionym w antykwariacie egzemplarzu "Życia Warszawy" z piątku 11 lipca 1969 w programie radiowym widnieje pozycja: Program I, godz. 8.15 - Radiowa Piosenka Miesiąca, piosenka plebiscytowa.
Tak się składa, że wakacje roku owego pamiętam z autopsji i właśnie ten fragment programu radiowego.
W dni robocze prezentowana wówczas była jedna piosenka z bieżącego zestawu.
Najczęściej przewijające się utwory, do tego stopnia, że jeszcze je pamiętam po tylu latach to:
"Mówiły mu" (Maryla Rodowicz), "Trzymając się za ręce" (Urszula Sipińska) i "Srebrne wesele" (Wiktor Zatwarski).
Ta ostatnia piosenka wygrała w lipcu, w końcu było to XXV-lecie Polski Ludowej.

W innym egzemplarzu tej samej gazety z soboty 2 czerwca 1973 nie znalazłem wzmianki o plebiscycie. Niestety, program radiowy dotyczył tylko soboty, w niedzielę zaś ukazywał się następny numer dziennika.
StarszyPan75
Posty: 67
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Witam!
Śledzę wpisy do tej strony Forum i wreszcie coś nowego.
Laureatka VII 69 jest znana.
Mam pytanie, czy wymienione piosenki M.Rodowicz i U.Sipińskiej były na pewno kandydatkami miesiąca.
Widziałbym też wśród nich utwór "Już lat 25" grupy ABC, ale nie mam potwierdzenia tego.
Pozdrawiam miłośników polskiej piosenki
SP75
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2009
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Rok 1962

Post autor: djjack »

"Panorama Śląska"
Rok 1962
Numer 1 - "La romance de Paris". Muzyka - Charles Trenet, słowa - H. Roztworowski.
Numer 2 - "Wtedy... (Damals...)" - melodię tę słyszymy często w interwizyjnej audycji rozrywkowej "Amiga, Coctail". Muzyka - Gerd Natchinski.
Numer 3 - "Ty jeszcze nie wiesz". Muzyka - Jacek Sobczakowski, słowa - Stefan Rembowski.
Numer 4 - "Taki mróz". Muzyka - Marek Sart, słowa - Jerzy Kleyny.
Numer 5 - "Podmoskiewski zmierzch". Muzyka - H. Sołowiow-Siedoj, słowa - M. Matusowski], tłum. - M. Łebkowski.
Numer 6 - "Piosenka dla kogo innego" z repertuaru Kaliny Jędrusik. Muzyka - Franciszka Leszczyńska, słowa - A. Osiecka.
Numer 7 - "Zimowy spacer". Muzyka - Filip Nowak, słowa - Stanisław Kamiński.
Numer 8 - "Na niebie tyle srebrnych gwiazd" z repertuaru Marty Mirskiej. Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Anatol Kobyliński.
Numer 9 - "O nocy" - piosenka z filmu "Helena i mężczyźni. Muzyka - Józef Kosma, słowa polskie - Tatiana Wołtyńska.
Numer 10 - "Nefretete" - be-bop. Muzyka - Jerzy Wasowski, słowa - Adam Hosper.
Numer 11 - "Za kilka lat" z repertuaru Mieczysława Fogga. Muzyka - Wł. Szpilman, słowa - Kazimierz Winkler.
Numer 12 - "Jak ten czas leci". Muzyka - Jerzy Herald, słowa - Ludwik Starski.
Numer 13 - "Paryski walczyk". Muzyka - Marek Sart, słowa - Jerzy Jurandot.
Numer 14 - "Baja" z repertuaru Nataszy Zylskiej. Muzyka - Władysław Pawelec, słowa - Z. Kaszkur i Z. Zepert.
Numer 15 - "Tylko echo". Muzyka - Henryk Jabłoński, słowa - Jacek Kasprowy.
Numer 16 - "Cisza" - piosenka ze "Zbiorku popularnych piosenek radzieckich". Muzyka - E. Kołmanowski, słowa polskie - Cz. Tarczyński.
Numer 17 - "Wróbel oszczerca". Muzyka - Adam Markiewicz, słowa - Stanisław Werner.
Numer 18 - "Zapomniana piosenka". Muzyka - Jan Markowski, słowa - Al. Antoniewicz.
Numer 19 - "Zakochana piosenka". Muzyka - Antoni Buzuk, słowa - Edmund Polak.
Numer 20 - "To niemożliwe" z repertuaru J. Połomskiego. Muzyka - R. Vantellini, słowa - Nina Pilchowska.
Numer 21 - "Bluzeczka zamszowa" - stare tango. Muzyka - Jan Markowski, słowa - K. Lipczyńska.
Numer 22 - "Bezdomna muzyczka". Muzyka - Marek Sart, słowa - Jerzy Ficowski.
Numer 23 - "Nie chcę kochać"- wyróżnienie w konkursie piosenki. Muzyka - W. Kolankowski, słowa - E. Bielińska.
Numer 24 - "Trele morele" z repertuaru Barbary Rylskiej. Muzyka - Karol Wieczorek, słowa - Wiesław Rutecki.
Numer 25 - brak danych.
Numer 26 - "Nie chcę być sama". Muzyka - Z. Karasiński, słowa - Z. Kaszkur i Z. Zapert.
Numer 27 - "Tu zaczyna się świat". Muzyka - Jan Czekalla, słowa - Z. Kaszkur i Zb. Zapert.
Numer 28 - "Po co szukać wiatru w polu". Muzyka - Anna Skalska, słowa - Adam Hosper.
Numer 29 - "Kalinowe serce". Muzyka - Jerzy Wasowski, słowa - Tadeusz Urgacz.
Numer 30 - "Zawsze sam". Muzyka - Domenico Modugno, słowa - Nina Pilchowska.
Numer 31 - "O sole mio" (wersja fonetyczna) z repertuaru Robertino Loreti. Muzyka - Di Capua.
Numer 32 - "Nie jestem głupia". Muzyka - Marek Sart, słowa - Andrzej Bianusz.
Numer 33 - "Wszystko się liczy od Ciebie". Muzyka - Piotr Leśnica, słowa - Zb. Kaszkur i Zb. Zapert.
Numer 34 - "Carina". Muzyka - R. Poes, słowa - M. Wojnicki.
Numer 35 - "Z piosenką już dziś" - nagrodzona na konkursie KC ZMS. Muzyka - Antoni Szaliński, słowa - Jerzy Miller.
Numer 36 - "Jest taki ktoś" z repertuaru Ireny Santor. Muzyka - Zygmunt Krasiński, słowa - Zb. kaszkur i Zb. Zapert.
Numer 37 - "Klip, klip, klap, klap" z repertuaru Marii Koterbskiej. Na festiwalu Piosenki w Sopocie 1962 śpiewała Marion Rung - Finlandia . Muzyka - Adam Markiewicz, słowa - Andrzej Tylczyński.
Numer 38 - "Spotykamy się na moście". Muzyka - M. Sart, słowa - K. Kord.
Numer 39 - "Oczekiwania". Muzyka - Marian Radzik, słowa - Bolesław Żabko-Potopowicz.
Numer 40 - "Addio Pomidory". Muzyka - J. Wasowski, słowa - J. Przybora.
Numer 41 - "Zgubiony walc". Muzyka - S. Rembowski, słowa - J. Sławecki.
Numer 42 - "Poprośmy o deszcz". Muzyka - H. Kleyne, słowa - J. Ficowski.
Numer 43 - "To nie był sen" - slow-rock. Muzyka - Bogusław Klimczuk, słowa - Adam Hosper.
Numer 44 - "Pani Piotrusiowa". Muzyka - J. Mart i A. Markiewicz, słowa - T. Urgacz.
Numer 45 - "Bichini" (Bikini) - piosenka z repertuaru Marino Mariniego.
Numer 46 - "Nie trzeba słów" - slow-fox. Muzyka - Wł. Szpilman, słowa - Ludwik Starski.
Numer 47 - "Dobry wieczór proszę pani" - slowo-fox. Muzyka - Z. Karasiński, słowa - Z. Zapert i Z. Kuraś.
Numer 48 - "Chociaż raz powiedz "nie"". Muzyka - Marek Sart, słowa - Zb. Kaszkur i Zb. Zapert.
Numer 49 - "Tak mało Cię znam". Muzyka - Wł. Szpilman, słowa - Jerzy Jurandot.
Numer 50 - "Ktoś gra walczyka" z repertuaru Hanny Skarżanki. Muzyka - J. Arbatowski, słowa - Bronisław Brok.
Numer 51-52 - "Śnieg" - slow-fox. Muzyka i słowa - Stefan Rembowski.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Dzięki za "Panoramę 1962"!
Swoją drogą, to nie był przypadek, że w numerze wielkanocnym pojawiła się piosenka radziecka. Oczywiście, nie ubliżając melodyjnym utworom zza wschodniej granicy. Może z okazji rocznicy urodzin Władimira Ilicza (wcale nie okrągłych)?

Odpowiadając na kwestię wakacji 1969 - piosenka "Już lat 25 powoli dzień po dniu rozkwita nam ojczyzna jak pęk czerwonych róż" zajęła drugie miejsce w sierpniu. Mogła być zarówno premierą, jak i poprawić swoją lokatę z poprzedniego miesiąca i jest to bardzo prawdopodobne. Nie mam potwierdzenia, ale piosenkę pamiętam, również często była nadawana w radiu.
Co do Maryli Rodowicz (pogratulować wspaniałego koncertu jubileuszowego w tegorocznym Opolu!) to oprócz megahitu "Mówiły mu" (dwukrotnie I miejsce w plebiscycie 17 rozgłośni - lipiec i sierpień oraz odnotowana premiera w plebiscycie "Panoramy" w sierpniu) w radiu chodziło również kolejne nagranie artystki "Za duże buty miał mały żołnierz". Wygląda na to, że było kandydatką w sierpniu.
Laureatki pierwszego miejsca kolejnych piosenek miesiąca udało się mozolnie odtworzyć. Od kilku lat są już znane. Tylko ciekawe, ile uznanych hitów z roku 1969 nie zajęło wymarzonego pierwszego ani drugiego miejsca. Że wymienię kilka z nich:
Mówiły mu - Maryla Rodowicz
Obok nas - Czesław Niemen
Prześliczna wiolonczelistka - Skaldowie
Tak bardzo się starałem - Czerwone Gitary
Powiedz stary gdzieś ty był - Czerwone Gitary
Pożegnaj mnie dziewczyno - Wojciech Gąssowski i ABC
A tu żniwa - Czerwono-Czarni
Daj mi świat - Stenia Kozłowska
Wiejski koncert - No To Co

P.S. Propozycją na pewno była piosenka "Trzymając się za ręce" i to właśnie w wersji Urszuli Sipińskiej.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Dla tych, którzy pamiętają Polską Kronikę Filmową (takie coś, co poprzedzało seans filmowy w kinie, było znacznie ciekawsze od obecnych reklam trwających nawet do 30 minut) mogę przypomnieć, iż w niektórych wydaniach jedną z części Kroniki, zwykle ostatnią, był fragment piosenki/teledysku, znajdującej się ostatnio na topie. Pozwoliłem sobie odtworzyć kilka takich przypadków. Archiwiści P.K.F. mogą też coś znaleźć. Były takie czasy, gdy w TVP prezentowano stare kroniki z lat 40. i 50. (było to około 1990 roku) ale ten cykliczny program szybko się skończył.
A więc - data seansu kinowego w mieście powiatowym (gdy "grali" film dozwolony dla uczniów podstawówki) i tytuł zamieszczonej piosenki
5 VIII 1970 - Kochajcie starszych panów - Partita
30 I 1972 - Wierzę drzewom - Stan Borys
19 IV 1973 - Twoje serce - Jolanta Kubicka
16 IV 1974 - A ty się bracie nie denerwuj - Andrzej Dąbrowski
18 V 1975 - Jestem tylko dziewczyną - Halina Żytkowiak
darewski
Posty: 370
Rejestracja: wt kwie 24, 2007 2:38 pm
Lokalizacja: STĄPORKOW

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: darewski »

Poszukuję miesięcznych zestawień polskich piosenek od połowy lat 60 do końca lat 70, które były popularne w polskim radiu, niekoniecznie to muszą być jakieś zestawienia, ale wasze prywatne odczucia i upodobania. Najbardziej interesują mnie lata 1965-1968 oraz 1975-1980.Za każde nawet drobne wzmianki będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam wierny słuchacz trójki.
StarszyPan75
Posty: 67
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Witam p.Darewskiego i wszystkich Miłośników polskiej piosenki.
To Forum właśnie pozwoli Panu przypomnieć przeboje minionych lat.
Proponuję przejrzeć na nim tematy w zależności od potrzeb:
Radiowa Piosenka Miesiąca
Lista Przebojów Studia Rytm 1968 - 1973
Lista Przebojów Rozgłośni Harcerskiej - lata '60 i '70
Lista Przebojów tygodnika "Panorama"
Radiowa Lista Przebojów Programu I
Plebiscyt 17 Rozgłośni Polskiego Radia

Wydaje mi się, że to najlepsze źródło wiedzy n/t przebojów zarówno polskich jak i zagranicznych.

PS. Ciągle kompletujemy zestawienia Radiowej Piosenki Miesiąca. Będę wdzięczny za najmniejsze informacje o kandydatkach i laureatkach plebiscytu.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Informacja z książki "Irena Jarocka" autorka Volga Yerafeyenka wydawnictwo Petrus, Kraków rok 2016, str. 106, fragmrnt wywiadu dla "Trybuny Robotniczej" dotyczącego pierwszej płyty:
"W maju rozpoczynam nagrania. Znajdą się na nim m.in. radiowa piosenka lutego "Nie wrócą te lata" L.Bogdanowicza ze słowami J.Kondratowicza".
A więc luty, a nie marec 1974!
Ostatnio zmieniony śr mar 21, 2018 12:44 am przez marcinparys11, łącznie zmieniany 1 raz.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Kolejne informacje ze znalezionych czasopism w antykwariacie:
"Panorama" nr 18 z 5.V.1963 zawierała piosenkę "Miłość przeszła obok nas" (A.Czekalla-Z.Zapert, Wawrzyniak)

Pora emisji piosenki plebiscytowej w Programie I PR
9.IV.1966 (Wielka Sobota) - 8.10
7.XI.1967 (wtorek, okrągła rocznica pewnego wydarzenia) - 7.30
18.VII.1970 (sobota) - 8.10

Nie odnotowano emisji w programie z 3.XII.1971 (piątek)
Awatar użytkownika
djjack
Posty: 2009
Rejestracja: pn sie 04, 2003 2:08 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Rok 1963

Post autor: djjack »

"Panorama Śląska"
Rok 1963
Numer 1 - brak danych
Numer 2 - "Arlekin". Muzyka - Emil Dymitrow, słowa - Roman Sadowski - przekład autoryzowany z bułgarskiego.
Numer 3 - "Jesienna rozłąka". Muzyka - Jerzy Gert, słowa - Bronisław Brok.
Numer 4 - "Nieprawda". Muzyka - Marek Sart, słowa - Helena Kołaczkowska.
Numer 5 - "Tango italiano". Muzyka - G. Malgoni, słowa - Nina Pilchowska.
Numer 6 - "Zimowy spacer". Muzyka - Filip Nowak, słowa - Stanisław Kamiński - Wyróżnienie na Konkursie Min. Kultury i Sztuki
Numer 7 - "Drab". Muzyka - Jerzy Wasowski, słowa - Jeremi Przybora.
Numer 8 - "Madison i ty". Muzyka - Antoni Buzuk, słowa - Zbigniew Białkowski.
Numer 9 - brak danych
Numer 10 - nie było albo brakuje mi tej kartki
Numer 11 - "Quando, quando". Muzyka - Tony Renis, słowa polskie - L. Maruta.
Numer 12 - "Katarzyna". Muzyka - brak informacji, słowa - Janusz Słowikowski.
Numer 13 - "Polinezja". Muzyka - Cole Porter, tekst polski autoryzowany - I. Dumnicka i A. Tylczyński.
Numer 14 - "Dobra jest noc". Muzyka - Marek Sart, słowa - H. Hubert - w artykule "15 minut z Markiem Sartem".
Numer 14 - "Jutro będzie dobry dzień". Muzyka - Al-Legro, słowa - E. Fiszer - z repertuaru Heleny Majdaniec.
Numer 15 - "Nie płacz, kiedy odjadę". Muzyka - Marino Marini, słowa - Wanda Sieradzka.
Numer 16 - nie było albo brakuje mi tej kartki
Numer 17 - "Gitara i ja". Muzyka - Mateusz Święcicki, słowa - Marek Gaszyński.
Numer 18 - "Miłość przeszła obok nas". Muzyka - Jan Czekalia, słowa - Zb.Zapert i Z. Wawrzyniak.
Numer 19 - "Tbiliso". Muzyka - R. Łagidze, słowa polskie - Ola Obarska - z repertuaru Sławy Przybylskiej.
Numer 20 - "Around The World". Muzyka - Victor Young, słowa polskie - Ola Obarska - piosenka z filmu "W 80 dni dookoła świata"
Numer 21 - "To się tylko tak mówi". Muzyka - brak informacji, słowa - Tadeusz Dobrzyński - z repertuaru Ireny Santor.
Numer 22 - "Francesco". Muzyka - P. Hertel, słowa - J. Nosikowski.
Numer 23 - "Dzisja, jutro, zawsze". Muzyka - W. Piętowski, słowa - A. Tylczyński - charleston.
Numer 24 - "Szczęście". Muzyka - M. Hadjidakis, słowa - Ola Obarska - piosenka z filmu "Nigdy w niedzielę".
Numer 25 - "Halo, czy słyszysz mnie". Muzyka - Edward Żuk, słowa - Jan Gwóźdź.
Numer 26 - "Co nas obchodzi". Muzyka - Marek Sart, słowa - Jerzy Jurandot.
Numer 27 - "Mój cały świat". Muzyka - Romuald Żyliński, słowa - Zb. Kaszkur - z repertuaru Jerzego Połomskiego.
Numer 28 - "Gwiazdy nad Alabamą". Muzyka - F. Perkins, słowa - Andrzej Dołęgowski - z repertuaru Sławy Przybylskiej.
Numer 29 - "Rudy Rydz". Muzyka - B. Klimczuk, słowa - Hosper.
Numer 30 - "Miłość w Portofino". Muzyka - F. Buscaglione, słowa polskie - A. Osiecka - z repertuaru Sławy Przybylskiej.
Numer 31 - "Gdzie niebieskiej Odry Brzeg". Muzyka - Filip Nowak, słowa - Lech konopiński.
Numer 32 - "Panna Pelagia". Muzyka - Eryan, słowa - Jan Brzechwa.
Numer 33 - "Nie mów nic". Muzyka - Marino Marini, słowa polskie - Wanda Sieradzka.
Numer 34 - "O, Otwórz drzwi, Lili". Muzyka - A. Markiewicz, słowa - A. Bianusz.
Numer 35 - nie było albo brakuje mi tej kartki
Numer 36 - "Jak to dziewczyna". Muzyka - S. Rembowski, słowa - A. Bianusz.
Numer 37 - "Daj mi zachować wspomnienia". Muzyka - H. Klejne, słowa - R. Sadowski - z repertuaru Katarzyny Bovery.
Numer 38 - "Szesnaście lat". Muzyka - R. Sielecki, słowa - M. Łebkowski i S. Werner - z repertiaru Violetty Villas.
Numer 39 - "Czarny Ali Baba". Muzyka - B. Klimczuk, słowa - T. Urgacz.
Numer 40 - "Zawsze niech będzie słońce". Muzyka - Ostrowski, słowa polskie - Gaworski - I nagroda wśród piosenek zagranicznych na Festiwalu Piosenki W Sopocie 1963 roku.
Numer 41 - "Białe noce". Muzyka - Listow, słowa - Ola Obarska.
Numer 42 - "Jeśli chcesz, proszę wstąp". Muzyka - Jerzy Kaszycki, słowa - Tadeusz Śliwiak - I nagroda na I Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (wykonawczyni - Hanna Konieczna).
Numer 43 - "Pod papugami". Muzyka - Mateusz Święcicki, słowa - B. Choiński, J. Gałkowski.
Numer 44 - "Jestem brzydka". Muzyka - Rosyjska melodia ludowa, słowa - Ola Oberska - z repertuaru Sławy Przybylskiej.
Numer 45 - brak danych
Numer 46 - "Miłość przychodzi, kiedy chce". Muzyka - Jerzy Herald, słowa - A. Tylczyński i Zbigniew Zapert - z repertuaru Ireny Santor.
Numer 47 - "Znów opadł liść". Muzyka - R. Sielicki, słowa - R. Sadowski.
Numer 48 - "Zakochałam się w tobie". Muzyka - R. Sielicki, słowa - B. Brok.
Numer 49 - "Odejdź smutku". Muzyka - M. Sart, słowa - J. Miller - z repertuaru Ireny Santor.
Numer 50 - "Płynie Wołga". Słowa rosyjskie - I. Oszanina, słowa polskie - Cz. Tarczyński - z repertuaru Tamary Miansarowej.
Numer 51 - "Cud bywa tylko raz". Muzyka - Filip Nowak, słowa - Kazimierz Winkler.
Numer 52 - "Czemu dziś". Muzyka - Andriej Eszpaj, słowa polskie - Mirosław Łebkowski.
StarszyPan75
Posty: 67
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 4:34 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: StarszyPan75 »

Witam!
Poszperałem w różnych źródłach i dokonałem kilku uzupełnień zestawienia Radiowej Piosenki Miesiąca
http://ninateka.pl/audio/plamy-na-sloncu-1
„Lutosławski traktował swoją twórczość rozrywkową jedynie jako źródło dochodu i nie lokował w niej żadnych większych ambicji. [...] Mimo to niektóre lżejsze kompozycje Lutosławskiego doczekały się uznania. Slow-fox Nie oczekuję dziś nikogo w wykonaniu Reny Rolskiej zyskał nawet,
w styczniu 1960 roku, tytuł „radiowej piosenki miesiąca”.”


http://bazhum.muzhp.pl/media//files/War ... 08-219.pdf
„Nie mniej zainteresowania wzbudziły piosenki:
Tylko to słowo do słów A. Hospera;
Warszawski dorożkarz do słów J. Millera;
Jak zdobywać serduszka do słów T. Urgacza oraz
Milczące serca do słówT. Urgacza.
Ostatnie z prezentowanych piosenek były laureatkami plebiscytów radiowych.

Plamy na słońcu z repertuaru Ludmiły Jakubczak
uzyskały II miejsce w radiowym plebiscycie piosenki miesiąca marca w 1961 roku.

Największy sukces odniosła nastrojowa piosenka
Nie oczekuję dziś nikogo ze słowami Z. Kaszkura, Z. Zaperta w pierwotnej interpretacji polskiej gwiazdy Reny Rolskiej.

Piosenka doczekała się w grudniu 1959 roku[*] tytułu piosenki miesiąca,
a w 1960 roku zdobyła V miejsce w plebiscycie Piosenka Roku.
..........
[*] w tekście przez pomyłkę podano rok 1956

https://www.youtube.com/watch?v=ZgJo1NErbVo

Jeden z największych polskich przebojów wylansowanych przez zespół WAWELE i Jana Wojdaka. "Mleczarz" (muz. J. Wojdak sł. T. Śliwiak)
zajął pierwsze miejsce w plebiscycie na radiową piosenkę miesiąca (1973).

Nagranie radiowe dokonano w lutym 1973 r., ja natomiast mam w swoich notatkach informację, że piosenka była lansowana w PR w marcu 1974 r [???]


Pozdrawiam SP
Ostatnio zmieniony pn lip 09, 2018 5:01 pm przez StarszyPan75, łącznie zmieniany 1 raz.
marcinparys11
Posty: 2345
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Radiowa Piosenka Miesiaca

Post autor: marcinparys11 »

Bardzo ciekawe informacje!
Piosenkę "Mleczarz" zespołu Wawele pamiętam dokładnie, jak chodziła na radiowej antenie w okolicach lutego-marca 1974.
Akurat tamten okres nie należał do najprzyjemniejszych w moim życiorysie.
Z tego powodu i ta piosenka nie wywołuje pozytywnych skojarzeń.
Inne piosenki, które pochodzą z tego samego okresu to m.in.:
Nie wrócą te lata - Irena Jarocka (piosenka lutego)
Tak wiele jest radości - Anna Jantar
Za zdrowie pań - Edward Hulewicz
Ach, kim jest ta pani - Halina Kunicka
Gdzie nie ma nas - Urszula Sipińska
Hallo, co ty o tym wiesz - Krzysztof Krawczyk
Co jej mogłeś dać - Jacek Lech i Nowa Grupa
Każdej coś obiecał - Pro Contra
Zakochani, bo młodzi - Tadeusz Ross (własną wersję nagrali dwa lata później Barbara Dunin i Zbigniew Kurtycz, umieścili ją na swojej płycie)
Moja Santa Maria - Bractwo Kurkowe
To może przyjść - Irena Santor
Przed nami świat - Jadwiga Strzelecka
Walc z dobrego snu - Partita
Kocham listy od ciebie - Waldemar Kocoń
ODPOWIEDZ