Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderatorzy: jollyroger72, jollyroger72

1000MHz
Posty: 39
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 9:43 am

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: 1000MHz »

John1994 pisze: sob lis 14, 2020 10:57 am Czerwiec podzielony na pół, bo jest o czym opowiadać i nie chciałbym zamęczyć oczu tych użytkowników, którzy czytają te komentarze :)
Jesli o mnie chodzi, to notowania moglyby sie pojawiac nawet codziennie.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 279 - 23.06.2001

1.1.09 TERNE ROMA - Buteleczka wina
2.3.05 X-LEMON - Oczy roześmiane
3.2.37 DIANA - Pójdę za tobą
4.5.04 BOYS - Miałaś 18 lat
5.7.02 TOPLES - Kobiety rządzą nami
6.4.03 ADAM - Zanim wstanie dzień
7.N.01 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco https://www.youtube.com/watch?v=axw8roic0KE

Notowanie 280 - 30.06.2001 (piątkowe powtórki przesunięte na 13:35)

1.3.38 DIANA - Pójdę za tobą
2.4.05 BOYS - Miałaś 18 lat
3.5.03 TOPLES - Kobiety rządzą nami
4.2.06 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.6.04 ADAM - Zanim wstanie dzień
6.7.02 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
7.N.01 CLASSIC - Zostań ze mną https://www.youtube.com/watch?v=9ISo8jbmirE (wersja płytowa) i https://www.youtube.com/watch?v=PLLLZ1NnxfE (klip, dźwięk tylko w prawym kanale)

Terne Roma opuszcza zestawienie mimo pierwszego miejsca zajmowanego przez dwa ostatnie tygodnie. Dziwny przypadek, chyba po raz pierwszy w historii listy tak się zdarzyło.

Wcześniej wspominałem że czerwiec to przede wszystkim wysyp nowości od tych najbardziej popularnych wykonawców. Były nowe single od Boys i Toples, pod koniec weszły jeszcze na listę nowe utwory zespołów Akcent i Classic. I o nich będzie dalej.

"Dziewczyna z klubu disco", to do dziś jeden z największych hitów popularnego "Zenka" - jeden z kilku starszych utworów, który w miarę "wytrzymał" konkurencję z tymi nowszymi. Ten utwór promował nowy studyjny materiał zespołu Akcent - wydawnictwo pt. "Moja gwiazda". Płyta i kaseta ukazały się latem 2001 roku - nie pamiętam dokładnie, ale mógł być to właśnie czerwiec 2001. Zarówno na płycie jak i na kasecie znalazło się 12 utworów. W niektórych z nich (jak np. w "singlowej" "Dziewczynie...") pojawia się gitara, na której zagrał frontman - Zenon Martyniuk.
Jeżeli chodzi o kwestie aranżacyjno-produkcyjne to materiał realizowany był w sumie przez czterech różnych ludzi (bądź duety producenckie).
I tak "Dziewczyna z klubu disco" to dobrze znany duet Zrajkowski/Sienkiewicz, oprócz tego odpowiadają za brzmienie trzech innych utworów z płyty (w tym jednego z następnych singli promujących materiał).
Poza "Dziewczyną..." były z tego materiału jeszcze trzy utwory notowane na liście. Zatem Akcent miał "aż" cztery promowane kawałki, podczas gdy Boys (również z nowym materiałem "Extra") "tylko" dwa.
Nad brzmieniem nowego albumu pracował także Tomasz Sidoruk (aranżował najwięcej, bo aż pięć numerów. Słychać że ta część brzmi inaczej niż u Zrajkowskiego i Sienkiewicza.
Pojawił się również duet Dariusz Trzewik/Witold Waliński (Play & Mix) - dwa utwory, z czego jeden będzie notowany na liście.
I jedna z "perełek" zawartych na płycie "Moja gwiazda", bardzo osobisty utwór pt. "Mamo", który Martyniuk zadedykował swojej matce. Podrzucam link: https://www.youtube.com/watch?v=fadS8vWEN0k
W 2001 roku Akcent zaprezentował ten utwór na Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie.
Aranżację przygotował stary znajomy zespołu - Igor Giro który w 1996 roku był w składzie projektu Akcent Dance (single, notowane na liście: "Daleko do gwiazd", "Całuj mnie").
Materiał całkiem niezły, myślę że trafili z singlami.
Zespół działał wtedy w trzyosobowym składzie: Zenon Martyniuk (wokal, gitara), oraz dwóch klawiszowców: Artur Kirpsza (współkompozytor płyty razem z Martyniukiem) i będący w składzie do dziś -Ryszard Warot. Teksty napisały kobiety: Marzanna Zrajkowska (wokalistka grupy Kolor), która pojawiła się w tej roli już na płycie "Wspomnienie" (1999) i była też autorką tekstu do tych "nowszych" hitów, m. in. "Przez twe oczy zielone" oraz Elżbieta Janikowska.

Nową propozycję przedstawił też zespół Classic. Muzycznie poszli jeszcze bardziej do przodu, co słychać i w "listowym" singlu jak i na całej płycie. "Zostań ze mną", był pierwszym zwiastunem nowego materiału muzycznego. Zespół przystąpił do pracy w studio w maju 2001 roku. Nowy materiał wedle pierwotnych zapowiedzi miał się ukazać jeszcze w trakcie wakacji 2001, ale praca w studio była bardzo długa. Dała jednak znakomite efekty. Sesja skończyła się w maju 2002 roku, a płyta i kaseta zatytułowana "Bilet do nieba" trafiła do sprzedaży na początku lipca 2002. Na nowym materiale jest bardzo dużo żywych instrumentów. Gitary, perkusja, nawet "pospolite" klawisze brzmią świetnie. Najbardziej dojrzała, najlepsza muzycznie pozycja w całym wydawniczym dorobku zespołu Classic.


Classic wtedy zaczął się przekształcać w "żywy" band. Perkusista ze składu który nagrał "Bilet do nieba" (Sebastian Dorosiewicz), gra w zespole do dziś. Gitarzyści - Tomek i Waldek Orłowscy (nie wiem czy to rodzina) grali z zespołem kolejno: pierwszy w latach 2002 - 2011, drugi od 2011 do końca 2016 roku. Później Tomek Orłowski zagrał nie na gitarze a... na trąbce m. in. na płycie Dr Blues - "B.B. King Tribute - W hołdzie Królowi Bluesa", a także na albumie Janek Samołyk - "Czas najlepszy w życiu". Waldek Orłowski na płycie "Bilet do nieba" zagrał "gościnnie", w trzech utworach.
Z czystym sumieniem to piszę - kawał dobrej muzyki jest na tym krążku, który nie ma moim zdaniem zbyt wiele wspólnego z disco polo. Classic zaczął wtedy pływać po innym muzycznym świecie. Gdybym miał to gatunkowo określić, to jest bardzo dobrze zrealizowany, profesjonalnie zrobiony pop, a nawet momentami (choć nie lubię tego określenia) pop-rock.
Już singlowy kawałek "Zostań ze mną" odstaje od tego co było na liście Disco Polo Live. Ale to jeszcze nie koniec, są na tej płycie jeszcze bardziej wyraźne przykłady "odstępstw".

Aranżacje to jak zawsze sprawa Roberta Klatta. Materiał był nagrywany w studiach w Białymstoku (realizatorzy: Robert Klatt, Tomasz Sidoruk, Marek Zrajkowski/Ernest Sienkiewicz) oraz w Warszawie w studio Play & Mix (realizacja: Dariusz Trzewik, Robert Klatt). W Play & Mix Studio nagrano również wokale (realizacja: Dariusz Trzewik). Natomiast kompozycje i teksty to przeważnie solidarna praca dwóch głównych ogniw zespołu, najczęściej w układzie, tekst: Robert Klatt, muzyka: Mariusz Winnicki. Chociaż były też działania autonomiczne ("Nie zapominaj o mnie" - muzyka i słowa Robert Klatt i aż cztery kawałki z muzyką i tekstem Mariusza Winnickiego - w tym singlowy "Zostań ze mną").



Przykłady tychże "odstępstw" ? Właściwie cała płyta to jedno wielkie odstępstwo. (co oczywiście bardzo doceniam i niezmiennie ten materiał mi się po prostu podoba)
"Poza jedną małą zmianą" : https://www.youtube.com/watch?v=TWIQpc6 ... 22&index=6
"Gdzie są chwile": https://www.youtube.com/watch?v=e5Hgg-X ... 22&index=8
"Nie zawsze bywa": https://www.youtube.com/watch?v=OHLmFzi ... 22&index=9
"Bilet do nieba": https://www.youtube.com/watch?v=d9m-2Jj ... 2&index=12
Trochę mniej radykalne odstępstwa, luźniejsze numery to np.
"Nie zapominaj o mnie": https://www.youtube.com/watch?v=7f3mvwa ... 22&index=1
"Powiedz, że": https://www.youtube.com/watch?v=CSgjGn5 ... 22&index=7

Był na płycie także jeden cover - "W taką ciszę", jeden z największych przebojów zespołu Universe. Moim zdaniem również jeden z najlepszych momentów płyty. "W taką ciszę" to był drugi singiel promujący "Bilet do nieba". Teledysk zaczął być grany w Disco Polo Live wiosną 2002 roku. Tutaj link: https://www.youtube.com/watch?v=DmEhNSB ... 22&index=2 i https://www.youtube.com/watch?v=XI3TmlU8rbI (wideoklip). Nagranie "W taką ciszę" nie było notowane na liście "Disco Polo Live".

Trzecim i ostatnim singlem był utwór "Nie zapominaj o mnie", który został w Disco Polo Live wyemitowany ledwie dwa, może trzy razy, gdyż w sierpniu 2002 Polsat wyrzucił program z ramówki. Siłą rzeczy, "Nie zapominaj o mnie" też nie trafił więc na listę "Disco Polo Live".

Edycja kasetowa zawierała 12 utworów - kończył ją tytułowy utwór, natomiast na płycie były jeszcze tzw. bonus track's. Trzy remiksy (tutaj i chyba tylko tu - już można powiedzieć z czystym sumieniem że to disco polo) oraz dwa dodatkowe studyjne utwory - wydaje mi się że najsłabsze z całej puli utworów, zatem "słusznie" odrzucono je układając "podstawową" tracklistę.

Trzeba też wspomnieć o aspekcie wydawniczym - otóż było to wspólne przedsięwzięcie dotychczasowego wydawcy zespołu, firmy Green Star, oraz jednego z dużych graczy na polskim rynku wydawniczym - chodzi o Pomaton EMI. EMI był wyłącznym dystrybutorem płyty i kasety "Bilet do nieba". Jako wydawca widnieje "Green Star". A to był 2002 rok, czasy kiedy nazwa disco polo wzbudzała już chyba tylko negatywne emocje w tzw. mainstreamie. To tym większy sukces zespołu. Po pierwsze sukces muzyczny, polegający na wyrwaniu się z szufladki "disco polo", a po drugie wydawniczy - zespół wyrosły na discopolowym gruncie w Pomaton EMI ? To było jakieś wyróżnienie, poparte oczywiście wcześniejszą pracą studyjną nad krążkiem.
Pojawiło się też dwóch dużych patronów medialnych - "Życie Warszawy" i "Super Express". Poza tym płytę objęła patronatem firma Goliat (producent Disco Polo Live) i kilka lokalnych rozgłośni radiowych: Radio Plus, Radio Hit, Radio Fama (Sochaczew), Radio Mazury, Radio Sudety, Radio Ziemi Wieluńskiej czy Radio 5.

Jeżeli chodzi o sprzedaż to również na tym polu Classic odnotował sukces, otrzymując za "Bilet do nieba" złote płyty - wówczas przyznawane za sprzedaż 35 tysięcy kopii.

Strasznie się rozpisałem o płycie "Bilet do nieba". Ale to kawał dobrej muzyki...

W 2003 roku do "żywego" już składu zespołu Classic dołączył jeszcze saksofon - Mieczysław Grubiak. Słychać go będzie na kolejnych płytach zespołu.
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: prz_rulez »

Ciekawe, że pomimo tych złotych i platynowych płyt disco polo (chyba?) nigdy nie pojawiło się na 30 Tonach...
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Bardzo prawdopodobne, że nie było, bo 30 ton też oglądałem regularnie i nie przypominam sobie takiej sytuacji. Dlaczego ? Tam tworzono zestawienia na podstawie danych ze sklepów muzycznych, z czasem "zdominowanych" przez sieć Empik. A w Empikach disco polo nie było na 100 %.
Dziś disco polo już tam jest, ale w absolutnie minimalnych ilościach, ledwie kilka tytułów.
W sklepach muzycznych disco polo było też w latach 90, ale jednak w większości te płyty i kasety były sprzedawane gdzieś na rynkach, czy swego czasu np. na Stadionie Dziesięciolecia. W sklepach to też się sprzedawało, ale nie w tak dużych ilościach. Część odbiorców zamawiała też wybrane tytuły bezpośrednio od wytwórni, każda miała (i ma do dziś) swoją "sprzedaż wysyłkową".

Tutaj na forum był wątek rankingów płytowych i ktoś dzielił się zestawieniami "Gorąca setka albumów", to były jeszcze czasy przed OLiS'em, które drukowała co miesiąc "Gazeta Muzyczna" albo "Machina". To był ranking tworzony na podstawie raportów z iluś tam sklepów muzycznych. Tam disco polo można było czasem znaleźć, ale też raczej nie w Top 30, tylko w kolejnych dziesiątkach.

To potwierdzałby tezę, że w "branżowych" sklepach muzycznych disco polo jeżeli się sprzedawało, to wcale nie w jakichś zawrotnych nakładach. Raczej głównym kanałem były rynki, targowiska. Sam kupiłem tam większość swoich kaset i płyt. Po prostu była to najtańsza opcja - w połowie lat 90 kaseta disco polo to był koszt 4, 5 czasem 7 złotych. A kiedy wszedłeś do "markowego" sklepu to ten sam tytuł kosztował powiedzmy 10 złotych. Później, na początku XXI w. na rynku kaseta (oczywiście oryginalnie wydana z hologramem) kosztowała ok 10 - 12 zł, a w sklepie od 15 w górę.
Oczywiście można było na targu trafić na "piraty", ale gołym okiem można było odróżnić okładki oryginalnych wydań. Przede wszystkim przez hologram wytwórni i ZPAV. Choć hologramy ZPAV nie były codziennością, wiele było kaset jedynie z hologramem wytwórni (Green Star Music kaseta/płyta CD licencyjna, albo np. Omega Music - Original Product). Każda wytwórnia miała swój hologram. Wystarczyło że hologramu nie było, wiadomo było że to pirat. Sam wygląd kaset też był charakterystyczny - np. Green Star od pewnego momentu miał, zgodnie z nazwą kasety zielone, oczywiście z własnym nadrukiem "Producent Green Star Music". Coś w tym stylu.

Do dziś kiedy kupuje płyty (disco polo już się raczej nie zdarza) to nigdy w sklepach muzycznych. Głównie w sieci. Powód jest prosty - niektóre sklepy (w tym ten w mojej okolicy) po prostu niemiłosiernie "zdzierają" przez swoją marżę. I tak zagraniczna płyta, którą kupuję w sklepie internetowym to powiedzmy 45-50 złotych, a w sklepie to jest przedział 55-65 PLN. Do sklepu mogę jedynie przyjść przejrzeć regały :)


Jak wiemy raport ze sklepów (głównie empiki) to było 50 % listy. Druga "połówka" rankingu to już były stacje radiowe. A disco polo było wtedy w kliku, może kilkunastu małych rozgłośniach lokalnych i to też w niedużych porcjach, max. 2-3 godziny tygodniowo. Tak było np. w Radiu Jard z Białegostoku, Radiu 5 (Suwałki/Ełk), Radiu Hit (Włocławek) czy w sieci rozgłośni Radia Plus. Jeszcze Radio Mazury miało audycje z disco polo. Tak więc z tej "radiowej" puli disco polo po prostu nie miało żadnych szans żeby zaistnieć w zestawieniach AirPlay. Nawet teraz w cotygodniowym AirPlay gdzie notowanych jest 100 najczęściej granych w eterze utworów, jeśli już jest tam jakiś utwór z gatunku disco polo, to jest przedział 80-100. Ale z reguły nawet tam ciężko teraz znaleźć jakiegoś reprezentanta tego gatunku.

Dzisiaj disco polo można usłyszeć przede wszystkim w ponadregionalnych rozgłośniach Vox fm (w proporcji ok. 20 - 30 %), Radio Wawa, już rzadziej ale w dalszym ciągu w Radiu Jard, suwalskiej "piątce". Ale prócz Vox i Wawy to są wszystko rzeczy w skali mikro, o malutkim zasięgu.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 281 - 7.07.2001 (sobota, godz. 9:55, powt. bez zmian)

1.2.06 BOYS - Miałaś 18 lat
2.1.39 DIANA - Pójdę za tobą
3.7.02 CLASSIC - Zostań ze mną
4.4.07 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.3.04 TOPLES - Kobiety rządzą nami
6.5.05 ADAM - Zanim wstanie dzień
7.N.01 JUNIOR - Wiruje świat https://www.youtube.com/watch?v=JVEFBRxUp18

Notowanie 282 - 14.07.2001

1.5.05 TOPLES - Kobiety rządzą nami
2.2.40 DIANA - Pójdę za tobą
3.7.02 JUNIOR - Wiruje świat
4.4.08 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.1.07 BOYS - Miałaś 18 lat
6.3.03 CLASSIC - Zostań ze mną
7.N.01 K.MARTIN - Wołam cię https://www.youtube.com/watch?v=dj2FLAQauMk

Notowanie 283 - 21.07.2001

1.2.41 DIANA - Pójdę za tobą
2.3.03 JUNIOR - Wiruje świat
3.6.04 CLASSIC - Zostań ze mną
4.4.09 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.1.06 TOPLES - Kobiety rządzą nami
6.7.02 K.MARTIN - Wołam cię
7.N.01 SINGER - Całowanie https://www.youtube.com/watch?v=ZlJXJI-UDtU

Notowanie 284 - 28.07.2001

1.1.42 DIANA - Pójdę za tobą
2.7.02 SINGER - Całowanie
3.3.05 CLASSIC - Zostań ze mną
4.4.10 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.2.04 JUNIOR - Wiruje świat
6.6.03 K.MARTIN - Wołam cię
7.N.01 SKANER - Wiosna https://www.youtube.com/watch?v=nFIm9V739Xw

"Wiruje świat" to drugi singiel promujący kasetę zespołu Junior "Zakręcone lato". Jak pisałem wcześniej wszystkie teksty i kompozycje były autorstwa Marcina Siegieńczuka (Toples).

Po raz trzeci pojawia się K.Martin. Propozycja "Wołam cię", promowała płytę i kasetę "Aleja moich snów 2000". Trzeci singiel z tego wydawnictwa. Najjaśniejszy punkt to ciekawa solówka gitarowa w drugiej części tego numeru :) W teledysku znów Rafał Brzozowski, który tworzył sekcję taneczną tej formacji. Ciekawe jak dziś skomentowałby tamte czasy :D

Dalej absolutny debiut, zespół Singer z tytułowym nagraniem promującym ich pierwszą i jak się okazało ostatnią kasetę. Wydawnictwo, oczywiście Green Star Music. Raczej do zapomnienia...

Ostatnia nowość w lipcu to "Wiosna" - nowy kawałek Roberta Sasinowskiego, który jak już wspominałem w tym wątku wraz z końcem lat '90, które były dla zespołu Skaner bardzo intensywnym i obfitym w sukcesy okresem - teraz znacznie zwolnił tempo. Jak czas pokazał był to tylko pojedynczy singiel, który nie został wydany na żadnej płycie zespołu. Nagranie "Wiosna" ukazało się na składankach firmy Green Star pt. "Maximum Hitów 2" (2000), "Upalne Granie" (2001) i "Siedem Gwiazd Green Star'a" (2002). Na tracklistę tej ostatniej kompilacji, zgodnie z tytułem załapało się siedem zespołów - oprócz Skanera jeszcze: Akcent, Boys, Classic, Milano, Toples i Maxel. Słowem, to co Green Star miał u siebie najlepszego.

Przez kilka następnych lat Skaner wydawał tylko pojedyncze utwory, głównie na "firmowych" składankach z serii "Boom Hit".
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 285 - 4.08.2001

1.1.43 DIANA - Pójdę za tobą
2.2.03 SINGER - Całowanie
3.7.02 SKANER - Wiosna
4.4.11 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.3.06 CLASSIC - Zostań ze mną
6.5.05 JUNIOR - Wiruje świat
7.N.01 ALAN - Ja to lubię https://www.youtube.com/watch?v=JtvZRdL4wS0

Notowanie 286 - 11.08.2001

1.1.44 DIANA - Pójdę za tobą
2.7.02 ALAN - Ja to lubię
3.5.07 CLASSIC - Zostań ze mną
4.2.04 SINGER - Całowanie
5.3.03 SKANER - Wiosna
6.4.12 X-LEMON - Oczy roześmiane
7.N.01 TIA MARIA - Świat, który kocham https://www.youtube.com/watch?v=mxTToYwMh2Q

Notowanie 287 - 18.08.2001

1.1.45 DIANA - Pójdę za tobą
2.4.05 SINGER - Całowanie
3.5.04 SKANER - Wiosna
4.6.13 X-LEMON - Oczy roześmiane
5.2.03 ALAN - Ja to lubię
6.7.02 TIA MARIA - Świat, który kocham
7.N.01 MEGA DANCE - Mam dość https://www.youtube.com/watch?v=kxKNPKnnm48

Notowanie 288 - 25.08.2001

1.1.46 DIANA - Pójdę za tobą
2.2.06 SINGER - Całowanie
3.7.02 MEGA DANCE - Mam dość
4.3.05 SKANER - Wiosna
5.4.14 X-LEMON - Oczy roześmiane
6.5.04 ALAN - Ja to lubię
7.N.01 BOYS - Nie wierz jej https://www.youtube.com/watch?v=BYyHPBG7nMM

Znów przez cały miesiąc nic nie drgnęło na pierwszym miejscu. Szczerze, to nie wiem dlaczego ten utwór był tak długo i tak wysoko notowany.

W nowościach jest jeden debiutant. Po raz pierwszy na liście (ale nie w programie) pokazał się zespół Alan. W składzie było dwóch braci - Bogusław i Mariusz Andruszkiewiczowie. Zespół powstał w 1995 roku w Suwałkach.
Nie był to debiut w programie, bo rok wcześniej Alan wydał pierwszą kasetę pt. "Sexy dziewczyna", która była promowana klipem do tytułowego nagrania. Ale ten kawałek na listę nie trafił. Znalazł się natomiast również na drugiej kasecie, na samym końcu - na pozycji B5.
Druga kaseta promowana m. in. przez "Ja to lubię", nosiła tytuł "Wszystko możesz mieć" - również do tego nagrania powstał jeszcze teledysk prezentowany w Polsacie.
Na drugiej kasecie bracia sami opracowali niemal wszystkie aranżacje, z wyjątkiem nagrania "Sexy dziewczyna", przemyconego z pierwszego materiału, za którego brzmienie odpowiada duet Zrajkowski/Sienkiewicz. Tutaj do odsłuchu tytułowe nagranie z pierwszej kasety: https://www.youtube.com/watch?v=hME-OiGSTbE
Obie kasety wydała firma Green Star.

Wśród nowości było też nagranie "Świat, który kocham". Tia Maria znów na plus. Balladowy numer, trochę w konwencji popowej, na pewno nie jest to disco polo. Zdecydowanie najlepszy numer z sierpniowych nowości pod względem muzycznym. To był tytułowy utwór z kasety "Świat, który kocham" wydanej 6 grudnia 1999 roku przez Green Star. Z tego materiału na liście pokazały się wcześniej single "Dom" i "List". Z bardzo dobrym skutkiem.
Był jeszcze jeden klip promujący tamten materiał - do utworu pt. "Dziki Man". Link: https://www.youtube.com/watch?v=FmhTc1AkHQY
"Dziki Man" nie był notowany na liście, niemniej w Polsacie był grany dość często.

"Mam dość" to drugi singiel promujący debiutancką kasetę Mega Dance pt. "Dlaczego tak". Pierwszym, notowanym na liście był numer "Ewa odeszła". Nic specjalnego.

I ostatnia nowość, Boys - "Nie wierz jej", to drugi singiel z płyty i kasety "Extra!". O samej płycie obszernie pisałem przy okazji czerwcowych notowań, zatem nie będę tu tego powielał.
Słuchacze znali ten utwór jeszcze zanim cokolwiek mówiło się o tej nowej płycie, bo został zaprezentowany jako premiera na V Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo & Dance w Ostródzie, w lipcu 2000 roku. Ale teledysk ukazał się dopiero w 2001 roku, już po premierze nowego materiału. Dziś to kawałek raczej zapomniany, jak i cała płyta. To był trochę inny Boys niż dotychczas i widocznie nie wszyscy dobrze przyjęli nowe propozycje. Ja jednak mam o tym wydawnictwie raczej dobre zdanie. Choć jak zaznaczałem, nie udało się wylansować żadnego dużego przeboju z tego zestawu.
Teledysk do "Nie wierz jej" z wykorzystaniem animacji komputerowych.
1000MHz
Posty: 39
Rejestracja: wt wrz 22, 2009 9:43 am

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: 1000MHz »

John1994 pisze: pt lis 20, 2020 3:32 pm Znów przez cały miesiąc nic nie drgnęło na pierwszym miejscu. Szczerze, to nie wiem dlaczego ten utwór był tak długo i tak wysoko notowany.

Wśród nowości było też nagranie "Świat, który kocham". Tia Maria znów na plus. Balladowy numer, trochę w konwencji popowej, na pewno nie jest to disco polo. Zdecydowanie najlepszy numer z sierpniowych nowości pod względem muzycznym. To był tytułowy utwór z kasety "Świat, który kocham" wydanej 6 grudnia 1999 roku przez Green Star. Z tego materiału na liście pokazały się wcześniej single "Dom" i "List". Z bardzo dobrym skutkiem.
Był jeszcze jeden klip promujący tamten materiał - do utworu pt. "Dziki Man". Link: https://www.youtube.com/watch?v=FmhTc1AkHQY
"Dziki Man" nie był notowany na liście, niemniej w Polsacie był grany dość często.
Bardzo podoba mi się "Dziki man", taki eksperyment z muzyką latynoską. Szkoda, że nie wszedł na listę.
Co do Diany, to "Pójdę za tobą" brzmi lepiej niż prawie wszystkie pozostałe jej kawałki. A znam ich trochę, bo moi rodzice słuchali jej często... Niedawno z ciekawości przesłuchałem jedną z jej płyt i ... :?
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 289 - 1.09.2001 (czwartkowa powtórka przesunięta na 13:30)

1.1.47 DIANA - Pójdę za tobą
2.2.07 SINGER - Całowanie
3.7.02 BOYS - Nie wierz jej
4.4.06 SKANER - Wiosna
5.6.05 ALAN - Ja to lubię
6.3.03 MEGA DANCE - Mam dość
7.N.01 AKCENT - Rodzinny dom https://www.youtube.com/watch?v=aBUTsV-FQnI (teledysk) i https://www.youtube.com/watch?v=TXTO-BmnvRg (wersja płytowa)

Notowanie 290 - 8.09.2001 (czwartkowe powtórki przesunięte na 13:25)

1.1.48 DIANA - Pójdę za tobą
2.7.02 AKCENT - Rodzinny dom
3.3.03 BOYS - Nie wierz jej
4.5.06 ALAN - Ja to lubię
5.2.08 SINGER - Całowanie
6.6.04 MEGA DANCE - Mam dość
7.N.01 OKEY - A ja mam swą gitarę https://www.youtube.com/watch?v=ZPVk887lpsU

Notowanie 291 - 15.09.2001

1.1.49 DIANA - Pójdę za tobą
2.3.04 BOYS - Nie wierz jej
3.7.02 OKEY - A ja mam swą gitarę
4.5.09 SINGER - Całowanie
5.2.03 AKCENT - Rodzinny dom
6.6.05 MEGA DANCE - Mam dość
7.N.01 K.MARTIN - Dotykać ciebie https://www.youtube.com/watch?v=0Gear0qm-W4

Notowanie 292 - 22.09.2001

1.5.04 AKCENT - Rodzinny dom
2.2.05 BOYS - Nie wierz jej
3.1.50 DIANA - Pójdę za tobą
4.4.10 SINGER - Całowanie
5.3.03 OKEY - A ja mam swą gitarę
6.6.06 MEGA DANCE - Mam dość
7.N.01 KRAMER - Nagie usta https://www.youtube.com/watch?v=xb1UBsnmfCw

Notowanie 293 - 29.09.2001 (sobota, godz. 9:45, powt. bez zmian)

1.3.51 DIANA - Pójdę za tobą
2.1.05 AKCENT - Rodzinny dom
3.5.04 OKEY - A ja mam swą gitarę
4.7.02 KRAMER - Nagie usta
5.2.06 BOYS - Nie wierz jej
6.4.11 SINGER - Całowanie
7.N.01 EASY LAND - Serca dwa https://www.youtube.com/watch?v=eNDAZnJDl5I (klip) i https://www.youtube.com/watch?v=tAagRhwaYWQ (audio, lepsza jakość)

Od 8 września program miał nowych prowadzących. Piotra Świergalskiego zastąpił duet: Anna Włodarkiewicz i Maciej Dobrowolski - dziennikarz i prezenter Radia Mazowsze, a dziś dyrektor Radia Rekord nadającego w Radomiu i okolicach.
Razem ze zmianą prowadzących zaprezentowano również nową oprawę graficzną i muzyczną Disco Polo Live. Lista przebojów otrzymała nazwę "Twoje przeboje" ale tak jak wcześniej, niezmiennie notowano siedem utworów.

We wrześniu na listę wszedł drugi singiel promujący płytę i kasetę "Moja gwiazda" zespołu Akcent - utwór pt. "Rodzinny dom". Bardziej sentymentalny, nieco rzewny kawałek. Wraz z wcześniej podlinkowanym audio do utworu "Mamo", to najbardziej poważne punkty tego wydawnictwa. I był to bodaj dopiero pierwszy utwór Akcentu, który osiągnął szczyt listy Disco Polo Live. Z uwagi na lukę w notowaniach z 2000 roku nie ma jednak pewności - wówczas na pierwsze miejsce mogła trafić ballada "Wspomnienie", tytułowe nagranie z poprzedniej płyty.

"A ja mam swą gitarę" to oczywiście cover znanego szlagieru sprzed lat. Piosenka harcerska, znana jako "Krajka". Współczesna wersja zespołu Okey mnie jednak nie przekonuje.
Tytułowe nagranie z kasety, którą z tego co pamiętam wypełniły covery, głównie z repertuaru Czerwonych Gitar: "Matura", "Kwiaty we włosach", "Powiedz stary gdzieś ty był", "Nikt na świecie nie wie", "Historia jednej znajomości", "Jesień idzie przez park". Na kasecie znalazł się także cover piosenki "Kochać" Piotra Szczepanika. Nie wiem czy były tam jakieś własne kompozycje zespołu Okey.

Na krótko pojawił się już czwarty singiel K.Martin - nagranie "Dotykać ciebie", które tak jak poprzednie znalazły się na płycie i kasecie "Aleja moich snów 2000". Zdecydowanie dance'owe klimaty. Moim zdaniem najsłabszy z notowanych na liście utworów K.Martin'a.

Przypomniała się grupa "Kramer". "Nagie usta" to chyba najciekawsza, najbardziej "klimatyczna" z nowości w tym miesiącu. To był drugi singiel z płyty "Jak ze snu". Wcześniej na liście notowane było nagranie "Nie jedz".

I na koniec debiutant - grupa Easy Land, z tytułowym nagraniem z pierwszej kasety. Materiał wydany oczywiście przez Green Star. Jedyna kaseta w dorobku tej grupy. Zespół powstał w Płońsku. Wokalistą grupy był nieżyjący już Mariusz Walczewski. To było takie disco polo/dance typowe dla okresu 2001/2002.
Nagranie "Serca dwa" trafiło również na firmowe składanki, jak np. Boom Hit vol. 2. Od 2001 roku składanki z tej serii będą ukazywać się regularnie przez kilka następnych lat, mniej więcej dwa razy do roku.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 294 - 6.10.2001 (sobota, godz. 9:45, powtórki: niedziela 6:00 i czwartek 13:25)

1.1.52 DIANA - Pójdę za tobą
2.
3.
4.5.07 BOYS - Nie wierz jej
5.
6.
7.N.01 TOPLES - Na sercu rany https://www.youtube.com/watch?v=6XcsY_2NrzY

Notowanie 295 - 13.10.2001

1.1.53 DIANA - Pójdę za tobą
2.x.07 AKCENT - Rodzinny dom
3.x.03 EASY LAND - Serca dwa
4.4.08 BOYS - Nie wierz jej
5.x.04 KRAMER - Nagie usta
6.x.06 OKEY - A ja mam swą gitarę
7.N.01 SERVIS - Wakacje, lato, my https://www.youtube.com/watch?v=ZrVSvJDisLw

Notowanie 296 - 20.10.2001

1.3.04 EASY LAND - Serca dwa
2.1.54 DIANA - Pójdę za tobą
3.2.08 AKCENT - Rodzinny dom
4.4.09 BOYS - Nie wierz jej
5.5.05 KRAMER - Nagie usta
6.7.02 SERVIS - Wakacje, lato, my
7.N.01 FOCUS - Letnie klimaty https://www.youtube.com/watch?v=7cVzpHNaxtg

Notowanie 297 - 27.10.2001

1.1.05 EASY LAND - Serca dwa
2.2.55 DIANA - Pójdę za tobą
3.3.09 AKCENT - Rodzinny dom
4.7.02 FOCUS - Letnie klimaty
5.4.10 BOYS - Nie wierz jej
6.6.03 SERVIS - Wakacje, lato, my
7.N.01 BUENOS ARES - Wszystko widziałam... https://www.youtube.com/watch?v=u8WDhSCpH2I

Pierwsze październikowe notowanie w wersji "szczątkowej"...
Easy Land zmienił Dianę na pierwszym miejscu. Z kolei propozycja zespołu Boys, ma kłopot z osiągnięciem pierwszej lokaty, do tej pory najwyższa pozycja to dwukrotnie miejsce drugie.

Nowości takie sobie. Najlepszym z wchodzących na listę nagrań była propozycja zespołu Toples. "Na sercu rany" to kolejny singiel z płyty i kasety "Kobiety rządzą nami".

Servis z tytułowym nagraniem z kasety "Wakacje, lato, my" - jak już wspominałem cały ten materiał był autorstwa Marcina Siegieńczuka z Toples.

"Letnie klimaty" to wideo mix dwóch utworów z kasety "Transformacja" - "Słoneczne lato" i "Radosne dni". Rzadko zdarzały się takie sytuacje, ale pewnie było to związane z kosztami, więc skręcono od razu dwa utwory w jednym klipie. Wcześniej z "Transformacji" na liście notowany był utwór "Trzeba zmiany". Na tej kasecie w kilku przypadkach autorem kompozycji i tekstów również był Siegieńczuk.

Przypomina się Buenos Ares, tym razem w nieco żartobliwym kawałku, "Wszystko widziałam..." To ostatni singiel z trzeciego albumu grupy pt. "Party", wydanego jesienią 2000 roku.

Od listopada 2001 roku zmienił się sposób głosowania na listę przebojów. Zrezygnowano z głosowania w systemie audiotele, w to miejsce wprowadzając wydaje mi się dość archaiczne rozwiązanie - otóż lekko się "uwsteczniono", bo poszły w ruch kartki pocztowe, które trzeba było wysyłać na adres redakcji programu, czyli do Radomia. Kilka miesięcy później obok kartek pocztowych, można było głosować również za pomocą e-maili.
Być może linie audiotele na siebie "nie zarabiały" i dlatego wycofano się z głosowania telefonicznego, które przecież obowiązywało od samego startu programu w lutym 1996 roku ? Tak mi się wydaje, że tam leżał problem.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 298 - 3.11.2001 (sobota, godz. 10:00)

1.1.06 EASY LAND - Serca dwa
2.3.10 AKCENT - Rodzinny dom
3.2.56 DIANA - Pójdę za tobą
4.7.02 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
5.5.11 BOYS - Nie wierz jej
6.4.03 FOCUS - Letnie klimaty
7.N.01 WEEKEND - Playboy https://www.youtube.com/watch?v=9vW7K7OBU9Q (audio) i https://www.youtube.com/watch?v=ALdXNjr0AGU (oficjalny teledysk)

Notowanie 299 - 10.11.2001 (sobota, godz. 9:45)

1.1.07 EASY LAND - Serca dwa
2.4.03 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
3.2.11 AKCENT - Rodzinny dom
4.7.02 WEEKEND - Playboy
5.3.57 DIANA - Pójdę za tobą
6.5.12 BOYS - Nie wierz jej
7.P.02 TOPLES - Na sercu rany https://www.youtube.com/watch?v=c91-3XmoMiA

Notowanie 300 - 17.11.2001 (sobota, godz. 10:00)

1.1.08 EASY LAND - Serca dwa
2.2.04 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
3.4.03 WEEKEND - Playboy
4.3.12 AKCENT - Rodzinny dom
5.7.03 TOPLES - Na sercu rany
6.5.58 DIANA - Pójdę za tobą
7.N.01 NAZIR - Hiszpanka tańczy https://www.youtube.com/watch?v=xMv1xF4ReWI

Notowanie 301 - 24.11.2001 (sobota, godz. 9:40)

1.2.05 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
2.1.09 EASY LAND - Serca dwa
3.5.04 TOPLES - Na sercu rany
4.4.13 AKCENT - Rodzinny dom
5.3.04 WEEKEND - Playboy
6.7.02 NAZIR - Hiszpanka tańczy
7.N.01 LAGUNA - Letni sen https://www.youtube.com/watch?v=gjStZUc05BY

W listopadzie po ponad roku wypadła wreszcie Diana. Wypadł też singiel Boys "Nie wierz jej", nie dochodząc do pierwszej pozycji, najwyższy wynik to dwukrotnie drugie miejsce.

W nowościach same debiuty. Na pierwszy ogień grupa Weekend. Tak tak, to ten sam Weekend, który ponad dekadę później zaśpiewa że ona tańczy dla niego ;) Playboy to pierwszy singiel grupy Radosława Liszewskiego, który promował ich pierwszą kasetę, pod tym samym tytułem. Autorem wszystkich kompozycji i tekstów na kasecie był wokalista. To samo z aranżacjami utworów z jednym wyjątkiem - jest nim właśnie tytułowe nagranie z kasety. Tutaj za aranżację odpowiada dobrze znany duet Marek Zrajkowski/Ernest Sienkiewicz. Ta kaseta to, z tego co pamiętam, raczej szybkie utwory w stylistyce disco/dance. Właśnie takie były początki zespołu Weekend... Klip zaczął być emitowany w Polsacie już wiosną tamtego roku. Dość rubaszny numer to był, ale przez kilka pierwszych lat to była ich domena. Kaseta pojawiła się w sprzedaży latem 2002 r.

Wrócił, tym razem na dobre Toples z kolejnym singlem promującym album "Kobiety rządzą nami". "Na sercu rany" to była rzeczywiście jedna z lepszych propozycji zawartych na tej płycie.

Nazir i "Hiszpanka tańczy" to podobnie jak w przypadku Weekend'u tytułowy utwór z kasetowego debiutu tej grupy. Znów jest trochę w klimacie latino. Nic więcej o kasecie nie mogę powiedzieć, bo nigdy nie przesłuchałem tego materiału.

I na koniec całkiem niezły kawałek, Laguna i "Letni sen". Taki sam tytuł nosiła pierwsza i niestety jedyna w dorobku tego zespołu kaseta. Fajny, letni kawałek. Zawsze kojarzył mi się bardzo pozytywnie :) Jeden z lepszych kasetowych debiutów na scenie disco polo przełomu 2001/2002. Na wydawnictwo złożyło się 10 kawałków, całością od strony aranżacyjnej zajęli się panowie Zrajkowski i Sienkiewicz. To była chyba ostatnia bądź jedna z ostatnich produkcji, za którą są wspólnie odpowiedzialni. Przez kilka kolejnych lat ten duet jeszcze działał, ale już nie tak prężnie jak dawniej. Udzielali się przy pojedynczych utworach, na 90 % można przyjąć, że kaseta "Letni sen" Laguny była ostatnią w całości zaaranżowaną przez tę dwójkę.
Zespół istnieje do dziś, jednak nie wydaje już nic swojego. Od wielu lat grają na weselach.

Wydawcą wszystkich tych materiałów listopadowych debiutantów na liście była oczywiście wytwórnia Green Star z Białegostoku.


Dziękuję za pojawiające się od czasu do czasu komentarze do tych notowań :)
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 302 - 1.12.2001 (wyjątkowo premierowa emisja w sobotę o godz. 14:35, powtórki bez zmian: niedziela 6:00 i czwartek 13:25)

1.1.06 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
2.3.05 TOPLES - Na sercu rany
3.2.10 EASY LAND - Serca dwa
4.7.02 LAGUNA - Letni sen
5.6.03 NAZIR - Hiszpanka tańczy
6.5.05 WEEKEND - Playboy
7.N.01 ŁUKASH - Takie są kobiety https://www.youtube.com/watch?v=wuwoKOP-0xo

Notowanie 303/304 - 15.12.2001 (sobota, godz. 9:55)

1.2.07 TOPLES - Na sercu rany
2.1.08 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
3.4.04 LAGUNA - Letni sen
4.7.03 ŁUKASH - Takie są kobiety
5.3.12 EASY LAND - Serca dwa
6.5.05 NAZIR - Hiszpanka tańczy
7.N.01 AKCENT - Gwiazda https://www.youtube.com/watch?v=gShaZuHjFPY

Notowanie 305 - 22.12.2001 (czwartkowa powtórka o godz. 11:30)

1.1.08 TOPLES - Na sercu rany
2.3.05 LAGUNA - Letni sen
3.4.04 ŁUKASH - Takie są kobiety
4.2.09 BUENOS ARES - Wszystko widziałam...
5.6.06 NAZIR - Hiszpanka tańczy
6.7.02 AKCENT - Gwiazda
7.N.01 DIANA - Kasztany https://www.youtube.com/watch?v=8xbnie40Cbo

Notowanie 306 - 29.12.2001 (czwartkowa powtórka przesunięta na 13:20)

1 ?
2 ?
3 ?
4 ?
5 ?
6 ?
7.P.04 FOCUS - Trzeba zmiany https://www.youtube.com/watch?v=T316F0Ubq7E

Jednorazowa zmiana pory emisji 1 grudnia - wtedy w paśmie przedpołudniowym Polsat transmitował na żywo ceremonię losowania grup finałów piłkarskich mistrzostw świata Korea-Japonia 2002.

Tydzień później program był nadany o godzinie 9:50. Było to specjalne mikołajkowe wydanie Disco Polo Live. Zamiast tradycyjnej listy przebojów przedstawiono "w prezencie" największe (zdaniem redakcji) przeboje tzw. klasyki disco polo z lat '90. Pamiętam tylko tyle że na pierwszym umieścili oczywiście "Szaloną". W tej siódemce znalazły się również: Casanova - "Nic i zero" i Milano - "O tobie kochana". Tyle pamiętam z tego zestawienia.

Brak ostatniego notowania roku 2001. Tym razem, podobnie jak rok wcześniej, nie było pod koniec roku przerwy w emisji.

Krótko o nowościach. Po raz pierwszy pojawia się na liście Łukash - właściwie frontman i wokalista nazywa się Łukasz Harasimowicz. "Takie są kobiety" to tytułowy singiel z kasetowego debiutu. W rzeczywistości to nagranie jest kalką wielkiego hitu grupy Bad Boys Blue "You're a Woman". Przynajmniej w warstwie melodycznej, bo polski tekst nie jest kopią oryginału. Ta pierwsza kaseta wydana została jesienią 2001 r przez Green Star. Większość utworów zaaranżował Tomasz Sidoruk (w tym ten singlowy). Pozostałe cztery kawałki to produkcja duetu Zrajkowski/Sienkiewicz.

Na dziś licznik Łukasza zatrzymał się na 4 wydanych albumach. Trzy pierwsze wydał Green Star, czwarty (w czerwcu 2009) Vanila Records Krzysztofa Boguckiego (kiedyś Aga Music).

Jeszcze jeden cover był w nowościach. To Diana i "Kasztany". To była również druga dla firmy Green Star kaseta nagrana przez Dianę, chyba w większości wypełniona tymi starszymi klasykami w stylu "Kasztanów".

Na listę wszedł także trzeci singiel z płyty zespołu Akcent "Moja gwiazda" czyli "Gwiazda" ;) W tym przypadku można chyba powiedzieć to samo co o utworze "Życie to są chwile". Dużą popularność zyskał dopiero po kilku latach. W tym zestawie to zdecydowanie najlepsza z grudniowych nowości.
michu789
Posty: 12
Rejestracja: czw lip 23, 2020 3:52 pm

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: michu789 »

Notowanie ze specjalnego mikołajkowego wydania 8.12.2001
1.BOYS - Szalona
2.IMPERIUM - Czekam na miłość
3.DENNIS - Marzenie
4.CASANOVA - Nic i zero
5.KRAMER - Gwiazdor
6.MILANO - O tobie kochana
7.MEJK - Dla ciebie
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Dziękuję za uzupełnienie wątku.

Zaczynamy ostatni przed kilkuletnią pauzą w emisji - rok 2002...

Notowanie 307 - 5.01.2002 (emisje: sobota, godz. 9:55, niedziela 6:00 i czwartek 13:25)

1 ?
2 ?
3 ?
4 ?
5 ?
6 ?
7.N.01 MEJK - Wybacz mi https://www.youtube.com/watch?v=aTc67VX5fbQ (audio)

Notowanie 308 - 12.01.2002

1.x.07 LAGUNA - Letni sen
2.x.09 TOPLES - Na sercu rany
3.x.05 AKCENT - Gwiazda
4.x.06 FOCUS - Trzeba zmiany
5.7.02 MEJK - Wybacz mi
6.x.04 DIANA - Kasztany
7.N.01 TIME - Telegram https://www.youtube.com/watch?v=hsb4mcNlYJI

Notowanie 309 - 19.01.2002

1.1.08 LAGUNA - Letni sen
2.2.10 TOPLES - Na sercu rany
3.4.07 FOCUS - Trzeba zmiany
4.5.03 MEJK - Wybacz mi
5.3.06 AKCENT - Gwiazda
6.7.02 TIME - Telegram
7.N.01 VEXEL - Ile prawd tyle kłamstw https://www.youtube.com/watch?v=mDqA-ee33-A

Notowanie 310 - 26.01.2002

1.2.11 TOPLES - Na sercu rany
2.1.09 LAGUNA - Letni sen
3.4.04 MEJK - Wybacz mi
4.3.08 FOCUS - Trzeba zmiany
5.6.03 TIME - Telegram
6.7.02 VEXEL - Ile prawd tyle kłamstw
7.P.08 CLASSIC - Zostań ze mną https://www.youtube.com/watch?v=9ISo8jbmirE

Brak pierwszego notowania nowego roku, poza nowością na postawie kolejnego notowania.
"Wybacz mi" grupy Mejk to drugi singiel z kasety pt. "Zatrzymam cię" wydanej w 2000 roku przez Aga Music. Wcześniej z tego materiału na liście było notowane nagranie "Tak nie musiało być".
Refren od razu podsuwa skojarzenie z kawałkiem Loft - "Mallorca".

W kolejnym tygodniu debiutujący na liście i kilka miesięcy wcześniej w programie zespół Time. Zespół powstał w 1998 roku. "Telegram" to zdecydowanie największy przebój tej białostockiej formacji. Do dziś wspomina się ten kawałek jako jeden z klasyków disco polo wylansowanych już w nowym millenium. "Telegram" był pierwszym singlem promującym debiutancką kasetę Time pt. "Bez słów i łez". Na kasecie znalazło się 10 utworów. Aranżacją całości materiału zajął się Jan Bańkowski z Czarnej Białostockiej, gdzie nagrywano kasetę. Bańkowski jest również autorem muzyki do utworu "Telegram". Bańkowski w latach 90 współtworzył zespół Din Dong, którego wydawcą była podwarszawska firma Blue Star - teledyski tego zespołu były emitowane w programie Disco Relax. Później współpracował jako autor i aranżer przy kilkudziesięciu albumach zespołów z gatunku disco polo/dance. Kilka lat temu reaktywował także Din Dong.
Kaseta "Bez słów i łez" ukazała się jesienią 2001 roku nakładem Green Star. Licznik zespołu Time zatrzymał się w sumie na 5 wydawnictwach, z czego dwa ostatnie (2011 i 2012) "Wschodnie przeboje" i "Wschodnie przeboje 2" zostały nagrane w języku rosyjskim oraz białoruskim. Tylko pierwsza kaseta została wydana przez Green Star. Pozostałe cztery (już na kompaktach) wydało Wydawnictwo Muzyczne Folk, największy obok Green Star gracz w tej branży przełomu dekad '00/'10 - zaczęli wydawać disco polo około 2006 roku
W pierwszym okresie trzon zespołu stanowili Marek Szurpik i Jerzy Szuj. W 2008 roku ten drugi opuścił grupę i rozpoczął działalność na własny rachunek pod pseudonimem Jorrgus. Stało się to po wydaniu drugiego albumu pt. Antidotum. Później Time stopniowo przygasał, a dziś już nie istnieje.
Niemniej "Telegram" to jeden z kliku dużych przebojów całego gatunku wylansowany w raczej chudych już latach.

Dalej w nowościach Vexel "Ile prawd tyle kłamstw". Drugi singiel promujący kasetę "Wierzysz, wierzysz" (Green Star, 2001). Moim zdaniem słabe, bez wyrazu...

Na listę wrócił Classic z utworem "Zostań ze mną". Przypominam że tak chwalony przeze mnie materiał "Bilet do nieba", pilotowany przez ten utwór, jeszcze wtedy był w fazie nagrywania - ukazał się na początku lipca. Nie pamiętam już czy o tym pisałem, ale skończyło się na złotej płycie.

Na górze zestawienia Laguna i Toples. W sumie trudno polemizować z takim werdyktem głosujących - jak już pisałem od listopada 2001 głosy przysyłano na kartkach pocztowych, zrezygnowano z audiotele.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 311 - 2.02.2002

1.1.12 TOPLES - Na sercu rany
2.3.05 MEJK - Wybacz mi
3.2.10 LAGUNA - Letni sen
4.5.04 TIME - Telegram
5.6.03 VEXEL - Ile prawd tyle kłamstw
6.7.09 CLASSIC - Zostań ze mną
7.N.01 OKEY - Żyj na luzie https://www.youtube.com/watch?v=2UmOTC3xT4E

Notowanie 312 - 9.02.2002 (czwartkowe powtórki przesunięte na 13:50)

1.2.06 MEJK - Wybacz mi
2.1.13 TOPLES - Na sercu rany
3.4.05 TIME - Telegram
4.3.11 LAGUNA - Letni sen
5.6.10 CLASSIC - Zostań ze mną
6.7.02 OKEY - Żyj na luzie
7.N.01 ŁUKASH - Tylko ty https://www.youtube.com/watch?v=R9LYrGYDHnE

Notowanie 313 - 16.02.2002

1.1.07 MEJK - Wybacz mi
2.3.06 TIME - Telegram
3.4.12 LAGUNA - Letni sen
3.P.09 FOCUS - Trzeba zmiany
4.2.14 TOPLES - Na sercu rany
5.5.11 CLASSIC - Zostań ze mną
6.7.02 ŁUKASH - Tylko ty
7.N.01 LIVE - Powiedz jak https://www.youtube.com/watch?v=Pbq-nl6mEt8

Notowanie 314 - 23.02.2002

1.2.07 TIME - Telegram
2.1.08 MEJK - Wybacz mi
3.3.10 FOCUS - Trzeba zmiany
4.6.03 ŁUKASH - Tylko ty
5.5.12 CLASSIC - Zostań ze mną
6.7.02 LIVE - Powiedz jak
7.N.01 DARIUSZ - Mazurskie jeziora https://www.youtube.com/watch?v=MHGb_eePYCo

W notowaniu z 16 lutego podwójne miejsce trzecie. Taki przypadek zdarzył się po raz pierwszy (i jak dotąd jedyny) w całej historii programu. Tydzień później wypadły dwa nagrania - Laguna i Toples.

Nowości raczej przeciętne. Najlepsza z nich w tym miesiącu to moim zdaniem nagranie kolejnego debiutanta - grupy Live z Siedlec. "Powiedz jak" to tytułowy utwór z ich debiutu kasetowego, który ukazał się pod koniec 2001 roku nakładem Green Star. Ciekawy klip nagrywany na moście we Fronołowie. Oprócz Polsatu, teledysk często był pokazywany w Telewizji Siedlce. Kaseta Live'u w całości zaaranżowana przez duet Zrajkowski/Sienkiewicz. Całkiem dobry materiał. Szkoda że na tym się skończyło. Dwa lata później, we wrześniu 2004 r., zmarł wokalista zespołu Live Tomasz Wasilewski.

Łukash i Okey to kolejne single z kaset odpowiednio "Takie są kobiety" i "A ja mam swą gitarę". Nic specjalnego. W teledysku Łukash'a wystąpił (chyba był to jakiś zabieg marketingowy wytwórni) Marcin Miller z zespołu Boys.

Kompletną zagadką są "Mazurskie jeziora" tajemniczego Dariusza. Utwór prawdopodobnie nie został wydany nawet na składankach Green Star.
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: prz_rulez »

Nie wiem, co myśleć o tych "Mazurskich jeziorach" :roll: .
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 315/316/317 - 16.03.2002 (sobota, godz. 9:50, powt. niedziela 6:00 i czwartek 13:45)

1.1.10 TIME - Telegram
2.2.11 MEJK - Wybacz mi
3.6.05 LIVE - Powiedz jak
4.5.15 CLASSIC - Zostań ze mną
5.4.06 ŁUKASH - Tylko ty
6.3.13 FOCUS - Trzeba zmiany
7.N.01 DIANA - Mix przebojów

Notowanie 318 - 23.03.2002 (sobota, godz. 9:55, powtórki bez zmian)

1.1.11 TIME - Telegram
2.3.06 LIVE - Powiedz jak
3.2.12 MEJK - Wybacz mi
4.4.16 CLASSIC - Zostań ze mną
5.6.14 FOCUS - Trzeba zmiany
6.7.02 DIANA - Mix
7.N.01 TIA MARIA - Gdzie jesteś gdzie (2002) https://www.youtube.com/watch?v=5UH-7Evr2LQ

Notowanie 319 - 30.03.2002 (sobota, godz. 9:45, powt. bez zmian)

1.4.17 CLASSIC - Zostań ze mną
2.5.15 FOCUS - Trzeba zmiany
3.7.02 TIA MARIA - Gdzie jesteś gdzie (2002)
4.1.12 TIME - Telegram
5.3.13 MEJK - Wybacz mi
6.2.07 LIVE - Powiedz jak
7.N.01 SERVIS - Jak ogień https://www.youtube.com/watch?v=EvrOOwzkAZ8

2 i 9 marca program w całości poświęcony był specjalnej urodzinowej gali programu Disco Polo Live - w tych dwóch programach zaprezentowano bardzo obszerną relację z tego wydarzenia, która "pochłonęła" praktycznie w całości te dwa odcinki. Z tego względu nie było wtedy notowań listy przebojów. Galę prowadziła para znana z Disco Polo Live, czyli Anna Włodarkiewicz i Maciej Dobrowolski. Były rozmowy z członkami zespołów i krótkie sety podczas których zaproszeni goście wykonywali swoje największe przeboje lansowane przez całą historię istnienia Disco Polo Live, a niektórzy z nich zaprezentowali podczas gali premierowe, nigdzie jeszcze nie publikowane utwory. Na gali pojawiły się grupy: Boys, Akcent, Classic, Skaner, Maxel i Domino. Goście wybierali za pomocą kuponów największy przebój programu spośród takiego oto zestawu:
1) BOYS - Szalona
2) CLASSIC - Jolka, Jolka
3) SKANER - Nadzieja
4) IMPERIUM - Czekam na miłość
5) CASANOVA - Nic i zero
6) AKCENT - Miła ma
7) BUENOS ARES - Pomarańczowe drzewa
8 MAXEL - Tańczmy z Cyganami
9) DOMINO - Filmowa miłość
Pod numerem 10 można było dopisać inną propozycję. Zwyciężyła oczywiście "Szalona". Zestaw zaproponowała redakcja programu.

Zatem kolejne notowanie pojawiło się dopiero 16 marca. Na szczycie utrzymywał się kawałek "Telegram", a do zmiany na pierwszej pozycji doszło w ostatnią sobotę miesiąca, kiedy po bardzo dużych przetasowaniach na liście "jedynkę" wywalczył (wreszcie !) Classic i propozycja "Zostań ze mną".

W nowościach między innymi nowa wersja ballady "Gdzie jesteś gdzie" (Tia Maria) - pierwsza wersja była jednym z singli promujących kasetę "Słoneczne reggae" i była notowana na liście Disco Polo Live na przełomie 1996 i 1997 roku, z bardzo dobrymi wynikami. Jak się potem okazało była to jednorazowa "przypominajka" - pod szyldem Tia Maria nie ukazało się już nic. Ostatnia pozycja w dyskografii to "Prawdziwi przyjaciele 2" z roku 2000. Fonograficzny dorobek zamknął się w pięciu albumach, z czego dwa były przeznaczone dla dzieci.
Generalnie nie pochwalam odgrzewania starych numerów, ale tutaj wyszło całkiem nieźle. Powiedziałbym nawet, że brzmi to lepiej niż wersja z lat '90.

Jest jeszcze "Mix" Diany - ten klip promował album "Kasztany". To były covery standardów sprzed lat jak np. "Cicha woda".

Na liście pojawiło się nowe nagranie zespołu Servis - "Jak ogień". Utwór został wydany na jednej z kompilacyjnych płyt firmy Green Star z serii "Disco Polo Live" w 2008 roku (cały zestaw liczył 10 płyt, ale oczywiście można było też kupić oddzielnie tylko wybrane pozycje). Utwór powstał już po wydaniu pierwszej kasety grupy Servis "Wakacje, lato, my". A napisać, że był to pierwszy singiel zapowiadający drugi album, to byłoby na wyrost - ten utwór faktycznie znalazł się na drugim albumie pt. "Impreza", tyle że ta płyta trafiła do sprzedaży... 30 grudnia 2011 roku, czyli prawie dziesięć lat po telewizyjnej premierze tego utworu. Nie zmienił się wydawca - w dalszym ciągu był to Green Star. Kolejne single z tego krążka pojawią się na liście już po reaktywacji programu.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 320 - 6.04.2002 (sobota, godz. 9:55, powtórki bez zmian)

1.1.18 CLASSIC - Zostań ze mną
2.3.03 TIA MARIA - Gdzie jesteś gdzie (2002)
3.2.16 FOCUS - Trzeba zmiany
4.4.13 TIME - Telegram
5.6.08 LIVE - Powiedz jak
6.7.02 SERVIS - Jak ogień
7.P.03 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco https://www.youtube.com/watch?v=axw8roic0KE

Notowanie 321 - 13.04.2002

1.1.19 CLASSIC - Zostań ze mną
2.7.04 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
3.2.04 TIA MARIA - Gdzie jesteś gdzie (2002)
4.3.17 FOCUS - Trzeba zmiany
5.6.03 SERVIS - Jak ogień
6.5.09 LIVE - Powiedz jak
7.N.01 TOPLES - Będę twój https://www.youtube.com/watch?v=k5AJa621GWA i https://www.youtube.com/watch?v=2sZid4EKuww (klip, słaba jakość)

Notowanie 322 - 20.04.2002

1.2.05 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
2.1.20 CLASSIC - Zostań ze mną
3.4.18 FOCUS - Trzeba zmiany
4.3.05 TIA MARIA - Gdzie jesteś gdzie (2002)
5.7.02 TOPLES - Będę twój
6.6.10 LIVE - Powiedz jak
7.N.01 GRAFIT - Tam gdzie ty https://www.youtube.com/watch?v=1kVmDoESgIA

Notowanie 323 - 27.04.2002 (sobota, godz. 10:00, czwartkowe powtórki przeniesione na 13:30)

1.1.06 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
2.5.03 TOPLES - Będę twój
3.2.21 CLASSIC - Zostań ze mną
4.3.19 FOCUS - Trzeba zmiany
5.6.11 LIVE - Powiedz jak
6.7.02 GRAFIT - Tam gdzie ty
7.N.01 FLASH - Tunel miłości https://www.youtube.com/watch?v=scGw_TJtM3k (audio) i https://www.youtube.com/watch?v=sNY63RMk7MI (teledysk, słabsza jakość)

W kwietniu na listę "Twoje przeboje" wróciła propozycja "Dziewczyna z klubu disco" zespołu Akcent i tym razem szybko osiągnęła szczyt zestawienia.

Ciekawy miesiąc. W nazwie programu jest człon "Polo", a tymczasem dwie z nowości zawierały w sobie wstawki z angielskiego i po raz pierwszy... z francuskiego.
Ta polsko-angielska propozycja to "Będę twój" zespołu Toples. Po raz pierwszy ukazała się w maju 2001 na płycie i kasecie "Kobiety rządzą nami". Ale rok później, na kolejnej płycie i kasecie zespołu, wydanej w kwietniu 2002 roku zaśpiewana została po angielsku jako "I'll Be Your's". Tutaj wersja angielska, podkład był identyczny jak w polskiej: https://www.youtube.com/watch?v=xtByDJKkB-4 Teledysk do utworu to już wersja pośrednia, część jest po polsku a część po angielsku. Zatem nie do końca wiadomo czy kwalifikować to nagranie jako singiel z materiału "Kobiety rządzą nami" (2001) czy już z nowego wydawnictwa, które nosiło tytuł "... nie mydło... nie granat" - tak jak tytułowy utwór, który ze względu na "pikantny" tekst" nie został dopuszczony do emisji w TV Polsat. Ostatecznie teledysk ukazał się dopiero kilka lat później na YouTube. Nowa płyta grupy Toples to był kolejny krok w kierunku dance'owym. Autorem wszystkich tekstów i kompozycji był Marcin Siegieńczuk, a jeśli chodzi o aranżacje to pojawiają się tutaj nazwiska aż 6 osób. Zrajkowski/Sienkiewicz po raz ostatni na płycie zespołu Toples, tym razem odpowiadają za brzmienie dwóch utworów, w tym jednego singlowego - była to jedna z lepszych propozycji na tym materiale, utwór pt. "Płyniesz w moich żyłach" (link: https://www.youtube.com/watch?v=5bHe5buSdAE).
Ponad połowę płyty, bo 8 z 14 kawałków zaaranżował też znany z wcześniejszych produkcji Toples i nie tylko - Tomasz Sidoruk. Oprócz wcześniej wymienionych za pojedyncze produkcje odpowiadają Tomasz Ring, Janusz Bronakowski (Mc Bronx) - współprodukował m. in. materiał "Tak czy nie?!" zespołu Boys i "Daj mi słońce" grupy Viper a także Paweł Turowski (znany z grupy Twins prezentującej muzykę z pogranicza elektroniki, techno i house'u). Wliczając "I'll Be Your's" płytę promowały cztery single. "Płyniesz w moich żyłach" nie wszedł na listę (wkrótce po premierze klipu zdjęto program z anteny), tytułowy nie został dopuszczony do emisji ze względu na kontrowersyjny charakter (link do audio: https://www.youtube.com/watch?v=nZ0EjlcU8P0) - moim zdaniem dziś by to już przeszło, ale wtedy, 18 lat temu w paśmie przedpołudniowym, po prostu ktoś się przestraszył. Choć dziś raczej by emitowano też po 22:00.
I został jeszcze jeden singiel z tej płyty, strzał porównywalny z przebojem "Ciało do ciała" ale o nim później, bo jeszcze pojawi się na liście...

Polsko-francuski "przekładaniec" to Flash i "Tunel miłości", tytułowy utwór promujący nową (drugą w dyskografii) kasetę tej grupy. Tym razem wydawcą nie była już Aga Music a Green Star. Z pierwszej kasety notowane były single "Wszystko czego pragnę" i "Zaczarowana".

W tym miesiącu znów mamy debiutantów - zespół Grafit, z tytułowym utworem promującym kasetę "Tam gdzie ty". Za aranżację materiału odpowiadał dobrze znany, choć trochę już zapomniany duet Dariusz Trzewik/Witold Waliński, czyli grupa Play & Mix. Utwór "Tam gdzie ty" trafił na trzecią część flagowej wówczas kompilacji wytwórni Green Star - mowa o serii Boom Hit.
Kolejny singiel już nie doczekał się premiery w Disco Polo Live, był emitowany w programie "Szczęśliwa 8" na antenie Polsatu 2. Tutaj link do drugiego singla "Nauczyłaś" : https://www.youtube.com/watch?v=TBBZkb4fZgk

Coraz bliżej do zakończenia emisji w TV Polsat. Stąd moje dopowiedzenia o innych singlach, które albo były tak krótko grane w programie że nie zdążyły wejść na listę, albo wręcz były przygotowane do emisji, ale z powodu (w sumie nagłego, bo produkcja zdążyła nawet nagrać niewyemitowane już nigdy wywiady) zdjęcia z anteny programu nie zagrano ich ani razu.
hieronim22
Posty: 381
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: hieronim22 »

Dzięki za kolejne notowania. Z ciekawości - czy komentarze do nich pisałeś na bieżąco, czy robisz to teraz z perspektywy czasu?
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Te moje "komentarze" do notowań powstają raczej na bieżąco ;)
Przy okazji odkurzam stare płyty i kasety, stąd tak dokładne nieraz informacje. Nie wiem, czy to jest do czegoś przydatne - interesuje czy może irytuje ? Jeśli to drugie to proszę o sygnały. Podobnie jak z dalszą publikacją - jeśli pojawią się głosy "ok, wystarczy - dalej już to nas nie interesuje", to wówczas publikacja zostanie wstrzymana ;)
Póki co raczej zainteresowanie (choć niewielkie) się utrzymuje. Chociaż zakładając temat myślałem że post założycielski będzie ostatnim :)
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: prz_rulez »

Nie nie, historię trzeba zachowywać dla potomnych.
A że nie zawsze ma się czas, by dokładnie śledzić... Cóż, życie.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 324 - 4.05.2002 (sobota, godz. 9:55, powtórki: niedziela 6:00 i czwartek 13:45)

1.2.04 TOPLES - Będę twój
2.1.07 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
3.3.22 CLASSIC - Zostań ze mną
4.6.03 GRAFIT - Tam gdzie ty
5.4.20 FOCUS - Trzeba zmiany
6.7.02 FLASH - Tunel miłości
7.N.01 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy https://www.youtube.com/watch?v=yJWA_NVC6Kk

Notowanie 325 - 11.05.2002

1.1.05 TOPLES - Będę twój
2.2.08 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
3.7.02 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
4.3.23 CLASSIC - Zostań ze mną
5.4.04 GRAFIT - Tam gdzie ty
6.6.03 FLASH - Tunel miłości
7.N.01 WEEKEND - Usta https://www.youtube.com/watch?v=8Icc4leMGFg

Notowanie 326 - 18.05.2002

1.1.06 TOPLES - Będę twój
2.3.03 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
3.2.09 AKCENT - Dziewczyna z klubu disco
4.4.24 CLASSIC - Zostań ze mną
5.6.04 FLASH - Tunel miłości
6.7.02 WEEKEND - Usta
7.N.01 MAXEL - Nie warto kłamać https://www.youtube.com/watch?v=ML5lstIv9DM

Notowanie 327 - 25.05.2002

1.2.04 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
2.1.07 TOPLES - Będę twój
3.5.05 FLASH - Tunel miłości
4.7.02 MAXEL - Nie warto kłamać
5.4.25 CLASSIC - Zostań ze mną
6.6.03 WEEKEND - Usta
7.N.01 X-TRANS - Impreza https://www.youtube.com/watch?v=U51reYbAN0I (od 1:27)

Tak było w maju 2002 roku.

Znów mamy debiut na liście. Grupa X-TRANS z Siedlec, na czele której stali bracia Tomasz i Wojciech Ługowscy. W lutym 2002 nakładem firmy Green Star ukazała się kaseta pt. "Moja wina". Jak większość produkcji z tamtego czasu był to klimat disco/dance. Co ciekawe w 2007 roku wytwórnia Green Star przygotowała reedycję materiału, tym razem był to dwupak CD+DVD z teledyskami zespołu. Wersja CD zawierała ten sam zestaw utworów, co będąca kilka lat wcześniej w sprzedaży kaseta. Jeśli idzie o sprzedaż to X-Trans odniósł sukces, bo kaseta "Moja wina" uzyskała status złotej płyty (35 tysięcy kopii). Taki paradoks - złota płyta za kasetę ;)
Materiał brzmiał całkiem fajnie, oczywiście jak na polskie disco.
Za gałkami pojawili się ludzie, których nazwisk na płytach firmy Green Star wcześniej nie było. Część materiału zaaranżował stopniowo zmniejszający swoją aktywność duet Marek Zrajkowski/Ernest Sienkiewicz - odpowiadający m. in. za brzmienie kilku ostatnich materiałów zespołu Boys.
Wśród aranżerów pojawił się także Dariusz Zwierzchowski - od 1990 roku do dnia dzisiejszego członek zespołu Top One, przede wszystkim klawiszowiec, ale też właśnie aranżer oraz kompozytor dużej części dorobku tego zespołu.
W latach 90 właśnie jako producent nagrań współpracował ze wspominanym w tym wątku Marcinem Kiljanem (K.Martin), oraz z promowanymi w Disco Relax: Normanem i Shazzą (1998 - album "Historia pewnej miłości", jako autor muzyki i aranżacji do części utworów), jak również z zespołami Meffis (2001 rok, album 'Raz, dwa, trzy"), Zibo i Bobi.
I ostatnia postać, która brała udział w pracy nad debiutem X-Trans - Emil Jeleń. Przez wiele lat również w składzie Top One - najpierw przez kilka lat jako współpracownik w studio, a później między 2003 a 2011 rokiem jako klawiszowiec, stały członek zesopłu. W dużej mierze to jemu Top One zawdzięcza swoje (moim zdaniem całkiem niezłe) brzmienie w pierwszej dekadzie nowego stulecia. Po usunięciu ze składu Top One powrócił do swojego projektu Beat Magic, który działał także w latach 1995/97. Beat Magic dziś ma na koncie trzy płyty i (w ostatnich latach) kilkanaście pojedynczych singli. Żeby dłużej się nie rozpisywać, chętnym polecam produkcje spod znaku Beat Magic.
Podlinkowany klip składa się z fragmentów dwóch utworów "Nie bój się mała" i "Impreza". Na liście notowany był ten drugi kawałek. Pierwszym singlem promującym materiał, był tytułowy utwór "Moja wina" https://www.youtube.com/watch?v=TQjZhbdzGbo jednak nie notowany na liście.

Przyjęcie zespołu przez słuchaczy było na tyle dobre, że na antenę Polsatu załapał się jeszcze singiel pt. "Lot" https://www.youtube.com/watch?v=6z-LIyv9ZTk
Nagrania singlowe oddają charakter całego wydawnictwa "Moja wina". Fajny taneczny materiał. "Impreza" trafiła też na flagową wówczas serię składanek Green Star, czyli Boom Hit, a konkretnie na część 3 wydaną wiosną 2002 roku.

Przy tej okazji jeszcze jedna uwaga - właśnie w tamtym okresie zaczęto wprowadzać termin "polska muzyka taneczna" w miejsce cieszącego się złą sławą określenia "disco polo". Bardzo często prowadzący w tamtym okresie program "Disco Polo Live" używał nowego zwrotu, choć program swojej nazwy nie zmienił. Rok później festiwal w Ostródzie zmienił nazwę z "disco polo i dance" na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej - tak jest do chwili obecnej.

Po chwili ciszy nowy singiel zaprezentowała dobrze znana, będąca od samego początku programu członkiem "rodziny" Disco Polo Live grupa Maxel. Być może był to zwiastun nowej płyty, jednak do wydania nowego albumu wówczas nie doszło nie doszło. Nagranie "Nie warto kłamać' ukazywało się jedynie na składankach Green Star. Klimat już bardziej klubowy, też bardzo udana produkcja.

"Usta" to kolejny singiel pilotujący pierwszą kasetę zespołu Weekend pt. "Playboy". Pod koniec 2001 roku utwór tytułowy był notowany na liście.

"Dobrze siebie znamy" dość szybko i w sumie nieoczekiwanie zdobyło szczyt listy "Twoje przeboje". To trzeci singiel z debiutu kasetowego Łukash'a pt. "Takie są kobiety". Chyba najlepszy z singlowych kawałków, też już bardziej muzyka klubowa niż stricte disco polo.
Cały czas trzyma się w zestawieniu Classic z propozycją "Zostań ze mną". Dla mnie zdecydowanie najlepszy wtedy kawałek na liście.

Pisałem, że od listopada 2001 zrezygnowano z głosowania w systemie audiotele na rzecz kartek pocztowych. Zapomniałem dodać, że chwilę później bo jakoś na początku 2002 roku, obok kartek pocztowych, można było przesyłać głosy na listę także za pośrednictwem poczty e-mail. Adres brzmiał: disco@goliat.radom.pl Jak na 2002 rok, e-mailowe głosowanie to dość nowoczesny standard. Choć np. program Disco Relax jesienią 2001 roku przeszedł już na głosowanie SMS -owe - ich lista nazywała się wówczas "Top SMS".
Przypomnę że firma Goliat z Radomia Daniela Kroka (prywatnie brata Zygmunta Solorza-Żaka) była producentem Disco Polo Live. Oprócz tego Goliat produkował też program "Piosenka na życzenie", a dziś jest producentem kontentu programowego dla tematycznego kanału Disco Polo Music.
michu789
Posty: 12
Rejestracja: czw lip 23, 2020 3:52 pm

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: michu789 »

Daniel Krok jest bratankiem Solorza-Żaka.Jest synem Zbigniewa Kroka który w tamtych latach kierował firmą Goliat.Na dowód podrzucam wywiad z Marcinem Millerem z programu ''Drink z gwiazdą''.W 17 minucie jest informacja o tym.Tak swoją drogą ciekawy wywiad.Jest też wątek obecnej sytuacji Krzysztofa Cieciucha.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 328 - 1.06.2002

1.2.08 TOPLES - Będę twój
2.1.05 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
3.4.03 MAXEL - Nie warto kłamać
4.3.06 FLASH - Tunel miłości
5.7.02 X-TRANS - Impreza
6.5.26 CLASSIC - Zostań ze mną
7.N.01 ACAPULCO - Cały mój świat https://www.youtube.com/watch?v=NsdQM8FdjmA

Notowanie 329 - 8.06.2002

1.3.04 MAXEL - Nie warto kłamać
2.2.06 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
3.5.03 X-TRANS - Impreza
4.4.07 FLASH - Tunel miłości
5.7.02 ACAPULCO - Cały mój świat
6.6.27 CLASSIC - Zostań ze mną
7.N.01 LAGUNA - Tak ty https://www.youtube.com/watch?v=gAQrMwwdG8s (audio) i https://www.youtube.com/watch?v=zs3IR0_wAzU (teledysk)

Notowanie 330 - 15.06.2002

1.1.05 MAXEL - Nie warto kłamać
2.2.07 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
3.3.04 X-TRANS - Impreza
4.4.08 FLASH - Tunel miłości
5.5.03 ACAPULCO - Cały mój świat
6.7.02 LAGUNA - Tak ty
7.N.01 LIMITS - Tańczyć będziesz https://www.youtube.com/watch?v=kRpTYJTpMgs

Notowanie 331 - 22.06.2002

1.1.06 MAXEL - Nie warto kłamać
2.3.05 X-TRANS - Impreza
3.2.08 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
4.5.04 ACAPULCO - Cały mój świat
5.4.09 FLASH - Tunel miłości
6.7.02 LIMITS - Tańczyć będziesz
7.N.01 TOPLES - Sąsiadka https://www.youtube.com/watch?v=ybyMTtjAI10 (audio, płyta "... nie mydło, ...nie granat") i oficjalny klip: https://www.youtube.com/watch?v=rciKN9xxHIw

Notowanie 332 - 29.06.2002 (czwartkowe powtórki przeniesione na 14:15)

1.1.07 MAXEL - Nie warto kłamać
2.7.02 TOPLES - Sąsiadka
3.3.09 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
4.2.06 X-TRANS - Impreza
5.6.03 LIMITS - Tańczyć będziesz
6.5.10 FLASH - Tunel miłości
7.N.01 SPEED - Ty dziewczyno https://www.youtube.com/watch?v=kwbsLneQABo

Jak widać nowy singiel Maxel bardzo spodobał się słuchaczom. Dobre notowania miały również propozycje Łukash'a i X-Trans. Wypadł Classic. Dziwny przypadek zdarzył się pomiędzy 328 a 329 notowaniem - zestawienie opuścił zeszłotygodniowy numer jeden - "Będę twój" grupy Toples.

Teraz krótko o nowościach.
Przypomina się grupa Acapulco. "Cały mój świat' to tytułowy utwór z drugiej kasety tego zespołu, która ukazała się pod koniec 2001 roku nakładem Green Star. Całkiem dobra produkcja. Cała kaseta była nagrywana w studio Play & Mix, zatem rzecz jasna za brzmienie poszczególnych utworów odpowiada duet Play & Mix. Dariusz Trzewik jest nawet współautorem części materiału na tej kasecie. Panowie z Acapulco trafili z singlami, bo reszta materiału nie jest zbyt ciekawa. Za pierwszy singiel należałoby uznać utwór "Lato w Acapulco", który był prezentowany premierowo w na koncertach IV Festiwalu Muzyki Disco Polo i Dance w 1999 roku. Nie doczekał się jednak oficjalnego teledysku. Link: https://www.youtube.com/watch?v=FDX1en-avtI
"Lato w Acapulco" ukazywało się w roku 2000 na składankach firmy Green Star.
Tytułowy numer trafił na składankę "Boom Hit 3". Drugi teledysk promujący nowe wydawnictwo nie dostał się na listę. Chodzi o zamykający kasetę utwór "Niespełnione uczucie". https://www.youtube.com/watch?v=aGm3l0jQTv0
To moim zdaniem najlepsze momenty całego materiału. Od tamtej pory duet Acapulco nie wydał już nic. Do tej "pierwszej ligi" im jednak sporo brakowało, niemniej oceniam tę grupę pozytywnie.

Laguna pojawiła się już z tytułowym kawałkiem z ich kasety - "Letni sen", który odniósł spory sukces. "Tak ty" to drugi singiel promujący wydawnictwo. Przemknął przez listę, można powiedzieć "zaginął w akcji", a była to niezła propozycja.

Przy okazji wspominania o nowej płycie zespołu Toples "...nie mydło, ... nie granat" odłożyłem na później jeden singiel. To właśnie "Sąsiadka". Jeden z największych przebojów disco polo/polskiej muzyki tanecznej całej dekady. Gdyby nie chwytliwy refren jak przy "Ciało do ciała", pewnie po kilku latach nagranie poszłoby w zapomnienie. Gdyby kiedyś ktoś tworzył kompilację "Best Hits disco polo", musiałby sięgnąć po ten kawałek.

Były też dwa zespoły (Speed i Limits) notowane po raz pierwszy. Ale są to najsłabsze moim zdaniem numery z czerwcowych nowości.
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: prz_rulez »

No to ciekawe, że w tym niby już nieciekawym dla gatunku czasie powstał jeden z największych przebojów disco polo.
John1994
Posty: 1293
Rejestracja: pt sie 17, 2018 7:09 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1684

Re: Notowania listy przebojów z programu Disco Polo Live - TV Polsat/iTV/Polo TV (1996 - 2002, od 2009)

Post autor: John1994 »

Notowanie 333 - 6.07.2002 (sobota, godz. 9:50, powtórki bez zmian)

1.2.03 TOPLES - Sąsiadka
2.1.08 MAXEL - Nie warto kłamać
3.3.10 ŁUKASH - Dobrze siebie znamy
4.5.04 LIMITS - Tańczyć będziesz
5.7.02 SPEED - Ty dziewczyno
6.4.07 X-TRANS - Impreza
7.N.01 4EVER - Kochanków miałaś wielu https://www.youtube.com/watch?v=PSRUaECxuAs

Notowanie 334 - 13.07.2002

1.1.04 TOPLES - Sąsiadka
2.2.09 MAXEL - Nie warto kłamać
3.4.05 LIMITS - Tańczyć będziesz
4.6.08 X-TRANS - Impreza
5.7.02 4EVER - Kochanków miałaś wielu
6.5.03 SPEED - Ty dziewczyno
7.N.01 TIME - Łzy rozstania https://www.youtube.com/watch?v=qqDl_SIBa_Q

Notowanie 335 - 20.07.2002

1.1.05 TOPLES - Sąsiadka
2.2.10 MAXEL - Nie warto kłamać
3.4.09 X-TRANS - Impreza
4.5.03 4EVER - Kochanków miałaś wielu
5.7.02 TIME - Łzy rozstania
6.3.06 LIMITS - Tańczyć będziesz
7.N.01 EASY LAND - Dyskoteki szał https://www.youtube.com/watch?v=NjzXiYhkCoM

Notowanie 336 - 27.07.2002

1.1.06 TOPLES - Sąsiadka
2.2.11 MAXEL - Nie warto kłamać
3.4.04 4EVER - Kochanków miałaś wielu
4.3.10 X-TRANS - Impreza
5.6.07 LIMITS - Tańczyć będziesz
6.7.02 EASY LAND - Dyskoteki szał
7.N.01 AKCENT - Laura https://www.youtube.com/watch?v=yCLjuJ31tAA

Na pierwszych dwóch pozycjach nic nie drgnęło. Chyba słusznie, bo moim zdaniem to były najlepsze wówczas nagrania na liście "Twoje przeboje". X-Trans dzielnie dotrzymuje kroku.

W lipcu na liście po raz pierwszy znalazł się zespół 4Ever. "Kochanków miałaś wielu" promował debiut kasetowy pt. "Miłość cię zabiła". Kaseta trafiła do sprzedaży w lipcu 2002. Do tytułowego nagrania również nakręcono wideoklip. Współautorem "Kochanków miałaś wielu" i kilku innych utworów z kasety 4Ever jest Marcin Siegieńczuk, wokalista i lider zespołu Toples.

Na listę zawitał również drugi singiel grupy Time z kasety "Bez słów i łez" - nagranie "Łzy rozstania". Jak większość produkcji brzmi już bardziej klubowo niż "typowe" disco polo.

"Dyskoteki szał" to drugi singiel promujący kasetę "Serca dwa" grupy Easy Land. Aranżacje i realizacja całości materiału: Dariusz Trzewik, czyli połowa duetu Play & Mix.

"Laura" to nagranie z wydanej rok wcześniej płyty i kasety zespołu Akcent pt. "Moja gwiazda". Na liście pojawia się jako czwarty, ostatni już reprezentant tego wydawnictwa, choć w rzeczywistości był to pierwszy zwiastun nowych nagrań Akcentu - "Laura" była bowiem premierą przygotowaną na V Ogólnopolski Festiwal Disco Polo i Dance w Ostródzie, który odbył się w lipcu 2000 roku. Zatem dość nietypowo, na listę trafiła dwa lata po faktycznej premierze.
W 2002 roku ukazała się w barwach firmy Green Star składanka Akcent - "Platynowe przeboje". Kompilacja nie zawierała żadnych premierowych nagrań, znalazły się na niej utwory z poprzednich wydawnictw (chronologicznie, od "najmłodszego"): "Moja gwiazda" (2001), "Wspomnienie" (1999), "Wyznanie" (1998) i "Gold" (1997). Kaseta zawierała 12 a kompakt - 16 utworów. Do dziś można jeszcze kupić wersję CD.

Bonus !
27.07.2002 - Klip miesiąca - Notowanie nr. 1 (Lipiec 2002)
1.LAGUNA - Tak ty (9974 głosy)
2.TIME - Łzy rozstania
3.IMPULS - Nierealny świat (prawie 7000 głosów)
4.X-TRANS - Lot
5.4EVER - Kochanków miałaś wielu (ponad 5000 głosów)
6.SKANER - Żołnierz
7.CLASSIC - Zostań ze mną
8.BOYS - Ostatni dzień
9.MAXEL - Zaufaj mi
10.TOPLES - Sąsiadka
11.FOCUS - Trzeba zmiany
12.ŁUKASH - Tylko ty
13.FLASH - Tunel miłości
14.IMPERIUM - Oj chmielu
15.WEEKEND - Playboy
16.TIA MARIA - Gdzie jesteś gdzie ver. 2002 (ponad 2000 głosów)
17.MEJK - Dotknij mnie
18.LIVE - Powiedz jak
19.BUENOS ARES - Anioł czy diabeł
20.VIPER - Co za noc
21.K.MARTIN - Dotykać ciebie
22.MEGA DANCE - Ewa odeszła
23.EXEL - Nasze niebo

Na klip miesiąca głosowano przez cały miesiąc na kartkach pocztowych. W plebiscycie wzięły udział 23 propozycje z których każda miała przypisany swój numer, który należało wpisywać na kartki pocztowe.
Jak widać po wynikach Laguna z nagraniem "Tak ty", które na liście było raptem dwa tygodnie tym razem wygrała w cuglach. Zaznaczałem już wcześniej, że ten utwór nieoczekiwanie chyba gdzieś się zgubił, bo była to ciekawa propozycja. Podobny przypadek (ledwie dwa tygodnie na liście) zdarzył się w przypadku utworu "Łzy rozstania", który w plebiscycie na klip miesiąca zajął miejsce drugie.
Pierwszą trójkę zamyka nagranie, którego na liście nie było w ogóle - "Nierealny świat" - Impuls. Jedno z lepszych nagrań emitowanych latem 2002 w programie Disco Polo Live. Link: https://www.youtube.com/watch?v=I22pLkYelY4 Liderem zespołu jest Piotr Kobyliński, który wcześniej stał na czele projektu "Dr Jasnowidz". W tej stylistyce nagrał trzy kasety między 1999 a 2001 rokiem.
"Nierealny świat" promował pierwszą kasetę zespołu Impuls pt. "Explozja", która ukazała się w kwietniu 2002 nakładem Green Star. Do tytułowego nagrania również zrealizowano wideoklip: https://www.youtube.com/watch?v=0rbqFH5GHHI
Trzeci singiel to "Błękit nieba", który był emitowany w programie "Szczęśliwa Ósemka" (grudzień 2002 - grudzień 2004) na antenie Polsatu 2. Nagranie trafiło na piątą część kompilacji Boom Hit, która ukazała się wiosną 2003 roku. Klip "Błękit nieba": https://www.youtube.com/watch?v=-mMHri9TOFQ
Większość aranżacji, w tym do wszystkich "singlowych" numerów przygotował Tomasz Sidoruk.
Impuls z powodzeniem funkcjonuje do dziś. Łącznie wydał pięć albumów. Był też jednym z nielicznych zespołów, który mimo niekorzystnej sytuacji marketingowo-promocyjnej (z końcem 2004 roku, zlikwidowano program "Szczęśliwa Ósemka" w Polsacie 2) w czasach medialnej posuchy wydawał nowe utwory. Inni których można będzie zaliczyć do tego grona to: Boys, Toples, Mejk, Łukash, Weekend, Mega Dance, Focus czy 4Ever. Z grubsza, pozycje tylko tych zespołów wydawała firma Green Star w okresie 2003 - 2006. Było jeszcze kilku debiutantów, ale z tych znanych z głównej anteny Polsatu, którzy po zakończeniu emisji Disco Polo Live jeszcze wydawali swoje materiały to by było na tyle. Poza tym ukazywało się w tym trudnym medialnie czasie w barwach firmy Green Star sporo składanek, głównie z serii Boom Hit, na których można było usłyszeć nowe nagrania wykonawców tego gatunku.

Sierpień 2002 to ostatni miesiąc obecności na antenie Polsatu programów poświęconych gatunkowi disco polo. Ten sam los co Disco Polo Live spotkał również konkurencyjny program "Disco Relax". Ostatnie premierowe emisje tych audycji miały miejsce kolejno 24 i 25 sierpnia 2002 roku.
ODPOWIEDZ