Wersje radiowe piosenek z lp3

Ktoś, gdzieś, kiedyś słyszał coś, ale nie wie kto, gdzie, kiedy i z kim — czyli zubożona wersja „Jaka to melodia” :-)

Moderatorzy: danco28, danco28

JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: JaceK »

marekjarek5 pisze:Ok, ale ja mam rozterkę, bo jak wpiszę w wyszukiwarkę w archiwum Izrael to mi wyszukuje tylko jeden utwór. Idą ludzie babilonu, jest przypisany nazwie Israel,
A pokaż mi jakiś przykład (poza googlem) gdzie jakaś wyszukiwarka wskazuje przy takim stringu ('12RA3L') prawidłowy wynik? Discogs? lastfm? AllMusic?

Powtarzam: będzie możliwe umieszczenie takiej informacji w nowej bazie, i postaram się by było to uwzględnione w wynikach wyszukiwania.

A z innej strony, choć podobnie: czy 'Katarzyna Szczot' też powinna być właściwie wyszukana wśród zawartości alp3.pl?
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5167
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: konwicki1980 »

marekjarek5 pisze:A propos pierwszej dużej płyty zespołu Tilt. Wszędzie napisane jest, że ukazała się w roku 1988. To nie prawda, ukazała się w grudniu roku 1987!
Wszędzie jak wszędzie. Można znaleźć wiele przykładów, gdzie podano datę 1987. A w KPPG jest nawet 1986. Pytanie, co należy uznać za datę wydania płyty. Zakończenie produkcji czy też pojawienie się jej w sklepach. Skąd się biorą błędy? Ktoś raz źle wpisał, a inni przepisują...

Poza tym polecam wpisanie słowa "tilt" w wyszukiwarkę Google i można wówczas zaobserwować coś ciekawego. :wink:
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

A pokaż mi jakiś przykład (poza googlem) gdzie jakaś wyszukiwarka wskazuje przy takim stringu ('12RA3L') prawidłowy wynik? Discogs? lastfm? AllMusic?
Pozostałbym przy nazwie grupy Izrael.

A z innej strony, choć podobnie: czy 'Katarzyna Szczot' też powinna być właściwie wyszukana wśród zawartości alp3.pl?
Artystka chyba nigdy pod imieniem i nazwiskiem nie występowała, ani nie nagrywała.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

konwicki1980 pisze:
marekjarek5 pisze:A propos pierwszej dużej płyty zespołu Tilt. Wszędzie napisane jest, że ukazała się w roku 1988. To nie prawda, ukazała się w grudniu roku 1987!
Wszędzie jak wszędzie. Można znaleźć wiele przykładów, gdzie podano datę 1987. A w KPPG jest nawet 1986. Pytanie, co należy uznać za datę wydania płyty. Zakończenie produkcji czy też pojawienie się jej w sklepach. Skąd się biorą błędy? Ktoś raz źle wpisał, a inni przepisują...
Kiedy płytę nagrano, podano na okładce, na labelu również podano datę wydania. Ale data wydania nie zawsze była faktyczną datą gdy płyta była do kupienia. W tym przypadku akurat tak było, jest o tym informacja w magazynie Non Stop, z roku 1988.
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: kaem333 »

Przy takich długich cyklach wydawniczych jak w PRL to faktycznie problem jak odatować płyty. Często było tak, że płytę nagrywano np. w 1986 roku, na okładce była data wydania 1987, a w sklepach płyta była dopiero w 1988.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

kaem333 pisze:Przy takich długich cyklach wydawniczych jak w PRL to faktycznie problem jak odatować płyty. Często było tak, że płytę nagrywano np. w 1986 roku, na okładce była data wydania 1987, a w sklepach płyta była dopiero w 1988.
Sporo część informacji podawanych w necie, pochodzi właśnie z daty zamieszczonej na okładce płyty, czasem winylowej, a czasem na okładce wznowienia tej płyty na CD. A jak daty nie ma, to takie informacje, brane są z księżyca, lub sufitu, ktoś coś gdzieś napisał, ktoś przeczytał, podał dalej, taki głuchy telefon.
W dużej części podawane informacje nie mają nic wspólnego z datą kiedy płyta faktycznie była w sprzedaży. Takie informacje, w miarę wiarygodne, można uzyskać czytając, przynajmniej ze dwa czasopisma muzyczne z minionych lat, które publikowały recenzje płytowe, informacje o ukazujących się płytach, zapowiedzi płytowe, rozmowy, wywiady z artystami. Zbierając te informacje i analizując, można ustalić stan faktyczny, w miarę wiarygodny.
Najlepszym przykładem jest tutaj pierwsza duża płyta Perfectu, która ukazała się na rynku, w sprzedaży, około kwietnia maja, czerwca roku 1982.
Na okładce podana jest informacja, ze nagrania powstały w roku 1981, co jest prawdą, nie prawda jest, że tylko w wymienionych miesiącach.
Ukazała się w sprzedaży, gdy zespól grał w innym składzie, w radio były lansowane nowe utwory, których na płycie nie było. Głód, wtedy, rockowego grania był tak wielki, że mimo grania w radio nowych utworów, płyta sprzedała się w gigantycznym nakładzie, 0.5 mln egzemplarzy. Można spotkać informację, że nakład wyniósł 1 milion, ale to są bardziej domniemania, bardzo prawdopodobne, ale nie poparte dowodami.
W podsumowaniach, ukazujących w się w prasie na początku roku 1983, płytą roku zostaje właśnie ta płyta, choć w radio, na listach przebojów, w roku 1982, praktycznie te utwory nie goszczą, grane są utwory z nowego okresu zespołu. "Za chwilę" grupa przestanie w ogóle istnieć........... Zapomniałbym dodać, piosenką roku, zespołem roku 1981, w wielu podsumowaniach zostaje nagranie "Nie płacz Ewka ", zespół Perfect, Zbigniew Hołdys. Mimo, że w tym roku nie było na rynku dużej płyty zespołu. Niestety, do dziś, z uwagi na niejasny stan prawny niektórych nagrań, płyty nie udaje się wznowić na nośniku CD, mimo wielokrotnych obietnic Zbigniewa Hołdysa. Jest ku temu dobra okazja, mija 30 lat od momentu gdy płyta ukazała się na rynku. W krajach o "trochę" wyższej kulturze, fonograficznej, muzycznej, takie i temu podobne rocznice to woda na młyn. Wydaje się tak wypieszczone edycje, że aż miło popatrzeć, że o zakupie nie wspomnę.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

Mam nadzieję, że dożyję tego momentu, gdy pójdę do sklepu, kupię płytę CD "Historia podwodna" Lecha Janerki i zagra ta płyta stereofonicznie.
Póki co nie jest to możliwe.
Ma cholernego pecha ta płyta, uznawana przez wielu, za jedną z lepszych w historii polskiego rocka. Edycja winylowa ukazała się koszmarnie długo po tym jak nagrania nagrano, jak były przebojami. Pierwszy nakład, z uwagi na błąd w tłoczeniu nie został dopuszczony do sprzedaży, trzeba było czekać, kolejne długie miesiące. W wolnej Polsce, wznowiono tą płytą na CD, za każdym razem, bo wznowień było kilka, w wersji monofonicznej. Ale i tak artysta powinien być wdzięczny wydawcom, kolejna płyta artysty "Piosenki" to jeszcze dłuższy cykl wydawniczy, ukazała się jako płyta winylowa, kaseta magnetofonowa, dopiero w roku 1990, a nagrana została jeszcze w latach 80. Do dziś płyty nie udało się wznowić na nośniku CD.
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: danco28 »

Po 1. - Pozwoliłem sobie na przeniesienie tego wątku z "Tematów okołolistowych", bo nijak nie jest to temat okołolistowy. Dotyczy jak najbardziej Listy, a ponieważ POSZUKIWANY jest kompletny spis tych pierwotnych/radiowych wersji jakie gościły na Liście, dlatego uważam, że ten dział jest jak najbardziej odpowiedni dla tej dyskusji...

Po 2. - Przesłuchuję sobie właśnie dwie wersje utworu "Zastanów się co robisz" - Shakin' Dudi'ego (tak to się odmienia?). Pierwsza wersja - to wersja albumowa. Druga - to wersja z singla Tonpressu. No i teraz zasadnicze pytanie. Czy na pewno na Liście gościła ta wersja singlowa (ta ze spuszczaną wodą na końcu utworu)?
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

Czy na pewno na Liście gościła ta wersja singlowa
Tak, na liście gościła wersja singlowa
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

W poniedziałek "Do południa" była chyba oryginalna (trudno dostępna) wersja "Szczęśliwej drogi już czas" Voxu.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

PS pisze:W poniedziałek "Do południa" była chyba oryginalna (trudno dostępna) wersja "Szczęśliwej drogi już czas" Voxu.
Chętnie bym posłuchał, czasem Kino Polska Muzyka przypomina teledysk z tą wersją, ale jak mam wolny czas aby oglądać TV, to akurat nie nadają. :D
pahan
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 20, 2013 5:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: pahan »

Witam!

Właśnie założyłem konto i jest to mój pierwszy post, ale forum czytuję odkąd zacząłem słuchać listy, tj. od 2005 roku. Dotychczas nie miałem potrzeby wypowiadania się, ale od jakiegoś czasu dręczy mnie następująca kwestia:

Która wersja "Vademecum skauta" Lady Pank była grana na liście na początku 1983 roku?

Jak wiadomo mamy dwie:
- pierwsza, nagrana w Teatrze Stu w czerwcu 1982 (tzw. wersja reggae), która pojawiła się też w teledysku
- druga, z albumu "Lady Pank" - dokładna data nagrania nieznana

Nie byłoby problemu, gdyby znane były daty rejestracji debiutanckiego albumu Lady Pank. Nagrania na pewno rozpoczęły się przed 26 marca 1983 - wtedy na listę weszła "Kryzysowa narzeczona", która ma tylko jedną wersję - płytową. Nie wiadomo też, czy wszystko zostało nagrane podczas jednej sesji (moim zdaniem niekoniecznie, ponieważ nowe nagrania ukazywały się w radio przez cały rok 1983, a premiera płyty miała chyba miejsce w grudniu tegoż roku).
Ponadto na oficjalnej stronie LP pojawia się tajemniczy zapis:
[po nagraniach w Teatrze Stu] Dokonano kolejnych nagrań już w nowym składzie. Rezultatem tych sesji nagraniowych były piosenki: "Dobre rady", "Obcy", "Jak nie ma tak nie ma".
"Dobre rady" to jak mniemam właśnie "Vademecum" albumowe, a "Jak nie ma tak nie ma" wydaje się być roboczym tytułem "Du du". Może to dowodzić tego, że nagrywanie albumu rozpoczęło się niedługo po pierwszej sesji w Stu, oraz że nagrywano go "na raty".

No...Miało być krótkie i proste pytanie, ale postanowiłem jednak przedstawić swoje przemyślenia i wątpliwości w szerszym kontekście. :roll: A nuż ktoś mnie w tej sprawie oświeci. :)
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

pahan pisze:Witam!
Która wersja "Vademecum skauta" Lady Pank była grana na liście na początku 1983 roku?
Pierwsza wersja, ta z Teatru STU.

Był nawet taki komentarz Marka N. podczas jubileuszu 100. notowania lp3, że gdyby ta piosenka trafiła na Listę w wersji płytowej, to byłby to pierwszy numer 1 Lady Pank.
pahan
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 20, 2013 5:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2005

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: pahan »

Mam jeszcze jedną wątpliwość związaną z T.Love. W 1988 na liście zagościły kawałki "Szara młódź" oraz "Autobusy i tramwaje". Co to były za wersje? Najszerzej znana, studyjna wersja "Autobusów i tramwajów" została nagrana dopiero w 1992 na płytę "Dzieci rewolucji". Na tej samej płycie pojawia się "Szara młódź" jednak co do tej nie mam pewności, czy jest to także nowe nagranie. Czy te utwory na liście były w jakichś wersjach radiowych? A może wzięto je z płyty "Miejscowi - live", która wyszła mniej-więcej w tym czasie?
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

"Szara młódź" była raczej na pewno w tej samej wersji, w której jest na składankach. Nagranie realizował Jarek Regulski, więc jest bardzo prawdopodobne, że dokonane zostało w Trójce.

"Autobusy i tramwaje" były na Liście prawdopodobnie w innej wersji, tym bardziej, że ta piosenka wtedy inaczej się nazywała. Na lp3 była pod tytułem "Zwykłe ciało". Wersję znaną ze składanek produkował Robert Brylewski i podejrzewam, że pochodzi ona z początku lat 90-tych.
ODPOWIEDZ