Wersje radiowe piosenek z lp3

Ktoś, gdzieś, kiedyś słyszał coś, ale nie wie kto, gdzie, kiedy i z kim — czyli zubożona wersja „Jaka to melodia” :-)

Moderatorzy: danco28, danco28

PS
Posty: 904
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

Wczoraj w Liście Przebojów pojawił się wątek piosenek (mnie interesują głównie te z początku lat 80-tych), które były na lp3 w wersjach radiowych i pozostają zaginione gdzieś w archiwach PR, bo na wszystkich płytach są ich późniejsze albumowe wersje.

Wiem, że np. pierwsze 4 piosenki Dżemu na Liście (Ballada o malarzu, Kim jestem?, Dzień w którym pękło niebo i Naiwne pytania) były właśnie w wersjach radiowych. Dwie z nich do dziś pozostają niedostęne na płytach.

Podobnie piosenki Urszuli i Budki Suflera nagrane dla Radia Poznań w 1982 roku (Fatamorgana '82, Bogowie i demony, Jolka Jolka pamiętasz, Czas ołowiu) nigdy nie zostały wydane na CD.

Inny przykład takiego nagrania to Parada nadzwyczaj wielkich słoni Maanamu, która jednak ukazała się w boksie Simple Story.

itd, itp

Czy lista takich piosenek była kiedyś stworzona na forum :?:
Jeśli nie, to zainteresowanych tematem proszę o jej uzupełnienie...
JC
Posty: 1171
Rejestracja: pn lis 14, 2005 7:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: JC »

PS pisze:Wczoraj w Liście Przebojów pojawił się wątek piosenek (mnie interesują głównie te z początku lat 80-tych), które były na lp3 w wersjach radiowych i pozostają zaginione gdzieś w archiwach PR, bo na wszystkich płytach są ich późniejsze albumowe wersje.

Wiem, że np. pierwsze 4 piosenki Dżemu na Liście (Ballada o malarzu, Kim jestem?, Dzień w którym pękło niebo i Naiwne pytania) były właśnie w wersjach radiowych. Dwie z nich do dziś pozostają niedostęne na płytach.

Podobnie piosenki Urszuli i Budki Suflera nagrane dla Radia Poznań w 1982 roku (Fatamorgana '82, Bogowie i demony, Jolka Jolka pamiętasz, Czas ołowiu) nigdy nie zostały wydane na CD.

Inny przykład takiego nagrania to Parada nadzwyczaj wielkich słoni Maanamu, która jednak ukazała się w boksie Simple Story.

itd, itp

Czy lista takich piosenek była kiedyś stworzona na forum :?:
Jeśli nie, to zainteresowanych tematem proszę o jej uzupełnienie...
Ja gromadząc wszystkie utwory z LP3 posiłkowałem się naszym Archiwum - są tam skany starych list z track-listami, z których można odczytać długość poszczególnych utworów (tak jest przynajmniej z rokiem 1982). Z trak-list wynika też, że "Jolka..." miała 6:10. Taka wersja pojawiła się na jednej ze składanek z polskim rockiem.
A co do Dżemu to wydaje mi się, że trzy z tych wymienionych nagrań było wydane na płytach:
1. Kim jestem - na "szarym" dodatku do kolekcji z Listą w 1998 r.
2. Dzień, w którym pękło niebo (wersja z wronami" - na płycie "Moja lista marzeń" Marka N.
3. Naiwne pytania, na płycie winylowej "Przeboje na Trójkę", na której znalazła się również piosenka Voo Voo "Bukiet myśli".
Ta informacja zawarta w track-listach była mi b.pomocna, np. do ustalenia koncertowej wersji P. Collinsa "In the air tonight".
PS
Posty: 904
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

Dzięki wielkie za podpowiedź o tych tracklistach. :)

Przeboje na Trójkę (Wifon 1987)
Naiwne pytania były rzeczywiście na tym winylu, ale chyba nigdy na żadnym CD. Podobnie zresztą jak Autsajder, który najpierw miał wersję radiową, graną w Zd3 przez Piotra Kaczkowskiego. Zdaje się, że słychać ją w filmie "Sie macie ludzie".

Na jakiej składance była ta pierwsza wersja "Jolki"?
btw, to chyba ta: -> wrzuta.pl/audio/3Imo5Ubdwxc/budka_suflera_-_jolka_jolka

Co do gromadzenia utworów, to najbardziej poszukiwaną przeze mnie piosenką jest pierwsza wersja Fatamorgany '82. Jak na złość czas jej trwania (3'40'') podany w trackliście notowania 14 lp3 -> http://www.lp3.pl/alpt.phtml?m=1&xa=6 jest identyczny jak dla wersji płytowej, ale jestem pewien, że najpierw ta piosenka była w PR w innej wersji.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: abd3mz »

nie wiem czy o to chodziło danco28, ale żeby się ten utwór nie zgubił to podaję link: http://www.forum.lp3.pl/viewtopic.php?p=190556#p190556
herMMan
Posty: 1527
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 10:32 pm
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: herMMan »

Takich utworów jak ten jest więcej. Wszystkie zostaną spisane i podesłane tam gdzie trzeba :D
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: danco28 »

abd3mz pisze:nie wiem czy o to chodziło danco28, ale żeby się ten utwór nie zgubił to podaję link: http://www.forum.lp3.pl/viewtopic.php?p=190556#p190556
Tak, dzięki. :D Utwór CASUS - Recepta jest zupełnie nieosiągalny. Dlatego liczę, że Niedźwiedź go wygrzebie z archiwum Polskiego Radia i wyemituje w ABC Listy, bądź w LP Trójce.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: abd3mz »

"Dzień, w którym pękło niebo" w wersji radiowej właśnie w eterze. :-)
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: danco28 »

herMMan pisze:Wszystkie zostaną spisane i podesłane tam gdzie trzeba :D
Czy ktoś już przygotował może chociaż wstępną listę takich radiowych wersji utworów i mógłby tutaj umieścić? Byłbym bardzo wdzięczny, zresztą zapewne nie tylko ja.
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: danco28 »

... cisza...
Za chwilę wakacje... wątek umrze śmiercią naturalną... szkoda... :(
herMMan
Posty: 1527
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 10:32 pm
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: herMMan »

No, co ja słyszałem... chyba pierwszy raz w życiu :roll:
Gratuluję konsekwencji i samozaparcia! :)
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: danco28 »

herMMan pisze:No, co ja słyszałem... chyba pierwszy raz w życiu :roll:
Gratuluję konsekwencji i samozaparcia! :)
To do mnie? Apropos Casus - Recepty? Jeszcze wczoraj Niedźwiedź pisał do mnie, że chyba jednak nic z tego, że nie ma... A tu dzisiaj o 9:26 buch i jest! :D Też nie znałem wcześniej tego kawałka, ale już mi się podoba. :D
Awatar użytkownika
ManRomantic
Posty: 82
Rejestracja: wt sty 17, 2012 3:42 pm
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: ManRomantic »

Dobry temat. Myślę, że jestem w stanie sporządzić taką listę. Na początek utworów z lat 82-85. Ale to musi troszkę potrwać...
Na razie szybko z głowy te co nigdzie nie zostały wydane.
1. DŻEM - Ballada o malarzu [1982]
2. MR. Z`OOB - Czego się gapisz [1985]
3. VOO VOO - Fa [1985]
4. VOO VOO - Faza [1985]
5. EDYTA GEPPERT - Punkt zwrotny [1985]
6. ROXA - Moje marzenia [1985] (wcześniejsza wersja niż na kasecie "Roxa" z 1987r., wydanej przez... Polski Związek Niewidomych [PZN])
7. SAMOLOT - Czytałem w bardzo mądrych książkach

A żeby było wszystko (prawie wszystko?), ładnie i chronologicznie, to tak jak piszę - trochę czasu...
danco28
Posty: 1337
Rejestracja: ndz lis 23, 2008 2:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 859 notowania (1998)
Lokalizacja: Elbląg

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: danco28 »

* BUDKA SUFLERA - Jolka, Jolka pamiętasz (1982)

Pytanie do weteranów: czy to ta wersja była na liście? Tracklista 33 notowania by na to wskazywała, czas trwania: (6:10)

Ta powszechnie znana, z płyty "1974–1984" trwa mniej więcej: (6:31)
Awatar użytkownika
ManRomantic
Posty: 82
Rejestracja: wt sty 17, 2012 3:42 pm
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: ManRomantic »

danco28 pisze:* BUDKA SUFLERA - Jolka, Jolka pamiętasz (1982)

Pytanie do weteranów: czy to ta wersja była na liście? Tracklista 33 notowania by na to wskazywała, czas trwania: (6:10)

Ta powszechnie znana, z płyty "1974–1984" trwa mniej więcej: (6:31)
Tak, potwierdzam! Na LP3 była właśnie ta wersja nagrana dla PR (6:10). Porównałem, bo dysponuję oryginałem choć w słabszej jakości aniżeli Daniel tu przedstawił.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

Ciekawy temat.

Turbo - Dorosłe dzieci.

Istnieje kilka wersji studyjnych tego nagrania. Jak podejrzewam na liście była grana wersja z pierwszej winylowej płyty zespołu. Ale tak na 100 % to nie jestem tego pewny.
Na pewno nie była to wersja z pierwszego wznowienia tej płyty na CD firmy Polton, gdzie dograno partie gitar. O dziwo, ta wersja jest dziś najczęściej przypominana, min na wydawnictwie Polski Top Wszech czasów, lub jakoś tak. Ukazało się to chyba dwa lata temu, nagrania wybierali redaktorzy Trójki, Trójka patronowała temu wydawnictwu. Ba, w jednej z audycji redaktor Baron reklamował to wydawnictwo właśnie nagraniem "Dorosłe dzieci" przypominając, że był to przebój na LP3. Był, ale nie w tej wersji.

Shakin' Dudi - Au sza la la la
Shakin' Dudi - Zastanów się co robisz

Podejrzewam, a właściwie jestem pewny, że te nagrania przebojami były w wersjach radiowych, wydanych na na singlu winylowym firmy Tonpress. Czy wydanych na CD, tego nie wiem. W tzw Boxie Shakin Dudi są wersje z płyty długogrającej.
Nie mam pewności co do pozostałych nagrań, np Ziuta, To ty słodka, Za 10 minut trzynasta, w jakich wersjach były grane. Istnieją tylko winylowe wydania w postaci dużej płyty, oraz wznowienia tożsame na CD, Ale coś mi tak świta, że chyba były wcześniej wersje radiowe.

Madame - Gdyby nie szerszenie

Tutaj, chyba utwór gościł na LP3 w wersji z płyty "Przeboje na Trójkę", po latach pojawia się głównie na CD, w wersji z uciętym wstępem

Tilt - Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia

Podejrzewam, że utwór był grany w wersji wydanej na płycie winylowej " 5 lat listy przebojów Trójki" a nie w wersji płytowej zespołu Tilt
Ciekawe czy gdzieś na CD tą pierwszą wersję wydano?

Izrael (Issiael) - Idą ludzie Babilonu

Tutaj mam zagwozdkę. Utwór pojawi się na pierwszej płycie winylowej zespołu. Ale, i tu ciekawostka, wszystkie wznowienia tej płyty na CD,
zawierają nagrania w innych wersjach niż na płycie winylowej. W jakiej wersji to wtedy, na LP3 grano nie wiem.
Swoją drogą, mimo nagrania kilku dobrych płyt, ba ważnych, nagrania grupy jakoś skromnie pojawiają się na LP. Wyszukiwarka podpowiada
że tylko dwa, co zakrawa na żart.

I ostatnia zagwozdka
Martyna Jakubowicz - W domach z betonu nie ma wolnej miłości

Wpierw była wersja radiowa, potem wersja z płyty winylowej długogrającej, następnie na pierwszym wznowieniu tej płyty na CD, pojawia się jeszcze inna wersja, nie wiadomo, starsza czy nowsza.
W jakiej wersji to nagranie, w ogóle było przebojem? Tego nie wiem.
To tak z głowy ;-)
Awatar użytkownika
ManRomantic
Posty: 82
Rejestracja: wt sty 17, 2012 3:42 pm
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: ManRomantic »

Widzę, że trafił swój na swego. Ja też od dłuższego czasu wyciągam wnioski co i w jakiej wersji było na LP3. Obiecałem tutaj, że swoje sugestię przedstawię i tak niebawem się stanie...
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: kaem333 »

"Na drzewie" ZOO też jest w dwóch wersjach: singlowej i "tej drugiej" (nazwijmy ją "radiową"). Brzmią identycznie, ale nieco inaczej się kończą (dogrywka na gitarze vs. pojedyncze dośpiewanie "zu"). Z tym, że co ciekawe, w latach 90. z jakiejś trójkowej wieczornej audycji typu "godzina muzyki non-stop" udało mi się nagrać jedną wersję, a niedawno w "Muzycznej Poczcie UKF" poleciała ta druga.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9941
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: bobby-x »

JC pisze:Ja gromadząc wszystkie utwory z LP3 posiłkowałem się naszym Archiwum - są tam skany starych list z track-listami, z których można odczytać długość poszczególnych utworów (tak jest przynajmniej z rokiem 1982). Z trak-list wynika też, że "Jolka..." miała 6:10. Taka wersja pojawiła się na jednej ze składanek z polskim rockiem.
Kolega JC jak zwykle nie powie do końca na czym to wyszło, tak czajii dla siebie te informacje, to jest składanka "Polskie ballady rockowe", można to było kupić w TV markecie swego czasu składanka numer 1 utwór 1. - uwaga czas podany z tyłu 6:30 ale z odtwarzacza wychodzi 6:10
Awatar użytkownika
ManRomantic
Posty: 82
Rejestracja: wt sty 17, 2012 3:42 pm
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: ManRomantic »

Tak jak z "Jolką...", to samo było z "Czas ołowiu". Na LP3 była pierwsza wersja radiowa. Czy gdzieś wydana? Na dziś nie mam pewności, trzeba by było dobrze poszukać na różnych kompilacjach (nawet tych "pirackich" z lat `90, co to powstawały jak grzyby po deszczu na kasetach).
choroszcz
Posty: 613
Rejestracja: czw mar 17, 2005 10:33 pm
Lokalizacja: choroszcz

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: choroszcz »

Vademecum Skalta -LADY PANK, wersja radiowo -clipowa znacznie rózni sie od płytowej ( m.in tempem)
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: kaem333 »

Co do "Czasu ołowiu", to wersja z płyty Budki "1974-1984" też jest inna (nieco starsza) od tej z późniejszych składanek zespołu. Może ta "radiowa" to właśnie ta z "1974-1984"?
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: marekjarek5 »

choroszcz pisze:Vademecum Skalta -LADY PANK, wersja radiowo -clipowa znacznie rózni sie od płytowej ( m.in tempem)
Obie wydano na CD, tylko nie pamiętam na których :lol:
PS
Posty: 904
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

Pierwsza wersja "Vademecum skauta" nagrana w Teatrze STU w 1982 roku jest dostępna na dwóch płytach LP: "The Best Of" (zielona z małpą) firmy Starling oraz na najnowszym wydaniu pierwszego albumu Lady Pank (MTJ) jako jeden z bonusów.
PS
Posty: 904
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: PS »

marekjarek5 pisze:Ciekawy temat.

Shakin' Dudi - Au sza la la la
Shakin' Dudi - Zastanów się co robisz

Podejrzewam, a właściwie jestem pewny, że te nagrania przebojami były w wersjach radiowych, wydanych na na singlu winylowym firmy Tonpress. Czy wydanych na CD, tego nie wiem. W tzw Boxie Shakin Dudi są wersje z płyty długogrającej.
Nie mam pewności co do pozostałych nagrań, np Ziuta, To ty słodka, Za 10 minut trzynasta, w jakich wersjach były grane. Istnieją tylko winylowe wydania w postaci dużej płyty, oraz wznowienia tożsame na CD, Ale coś mi tak świta, że chyba były wcześniej wersje radiowe.
"Zastanów się co robisz" w wersji z singla Tonpressu ma szybsze tempo, ryk na początku i słynne... spuszczanie wody na końcu. :mrgreen: Natomiast wersja singlowa "Au sza la la la" jest taka sama jak na płycie CD (Polton 1993), choć różni się... tytułem. Na małej płytce nazywała się "Ou szalalala".

marekjarek5 pisze: Tilt - Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia

Podejrzewam, że utwór był grany w wersji wydanej na płycie winylowej " 5 lat listy przebojów Trójki" a nie w wersji płytowej zespołu Tilt
Ciekawe czy gdzieś na CD tą pierwszą wersję wydano?
Ta dłuższa wersja "Rzeki miłości..." (4:05), pochodząca oryginalnie z singla Tonpressu, jest na CD Tiltu z serii "przebojowa kolekcja Dziennika - Gwiazdy polskiej muzyki lat 80." (2007).

marekjarek5 pisze: Izrael (Issiael) - Idą ludzie Babilonu

Tutaj mam zagwozdkę. Utwór pojawi się na pierwszej płycie winylowej zespołu. Ale, i tu ciekawostka, wszystkie wznowienia tej płyty na CD,
zawierają nagrania w innych wersjach niż na płycie winylowej. W jakiej wersji to wtedy, na LP3 grano nie wiem.
Ta kwestia została ostatnio poruszona w książce "Kryzys w Babilonie" (autobiografia Roberta Brylewskiego). Jej współtwórca Rafał Księżyk twierdzi, że ten utwór po kilku tygodniach pobytu na Liście, nagle zaczął być grany przez Trójkę w wersji... instrumentalnej, co miało rzekomo świadczyć o jego ocenzurowaniu przez radio. :o Wersja instrumentalna wyszła potem na płycie "Biada biada biada" (Pronit 1985), a wersja z wokalem i tekstem miała ukazać się na singlu, ale... się nie ukazała. :P Nie wiem czy tamto nagranie z 1983 roku zostało do dziś gdzieś wydane.
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Wersje radiowe piosenek z lp3

Post autor: kaem333 »

Czy "Jestem z miasta" Elektrycznych Gitar też miało wersję radiową? Coś mi świta, że tak.
ODPOWIEDZ