ARCHIWALNE WYDANIA LISTY PRZEBOJóW PR.III DO POBRANIA

Ktoś, gdzieś, kiedyś słyszał coś, ale nie wie kto, gdzie, kiedy i z kim — czyli zubożona wersja „Jaka to melodia” :-)

Moderatorzy: danco28, danco28

Awatar użytkownika
kocin
Posty: 569
Rejestracja: śr sty 17, 2007 9:36 am

Post autor: kocin »

kurcze polecam Wam wszystkim nagranie freelinka listy 326 cz 2
Na koncu sa nagrane wiadomosci :) 20 lat temu
Czadzior bo to jeszcze komuna w sumie byla :)
Artur K.
Posty: 18
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:54 am
Lokalizacja: Kassel/Niemcy

Post autor: Artur K. »

@prz_rulez

Jesli chodzi o szpule:

Jest to troche bardziej skomplikowane, bo wpierw trzeba miec taki magnetofon. Ale w ebay juz cos znalazlem co jest jeszcze na chodzie.

A cala reszta to odpowiednie polaczenie. nadajnika z PC. Tzn troche kombinacji.

Jesli nagrywales kiedys na szpulowym Grundigu, to mozemy sobie podac rece. ;)

---------------------------------------------------------

Probowalem dygitalizowac kiedys moje stare kasety nagrane w systemie
DOLBY B i C. Niestety tamtejszy standart nie jest w 100% kompatybilny z nowymi systemami dolby - dlatego slychac wszystkie zaklocenia.

Traf jednakze chcial, ze kiedys kupilem zwykla wiezyczke za pare Euro, i ta potrafi zrobic to 1:1 z jakoscia w miare w porzadku.

Jednakze fakt - troche szczescia do tego potrzeba.

Stare grundigi mialy swoje problemy, ale wydaje mi sie ze ze szpulowych magnetofonow mozna rowniez wiele wyciagnac.

Oczywiscie kasety sa lepsze, ale powiedzmy szczerze:

gdyby sie znalazly osoby ktore przesla mi jedna stara liste z tamtych czasow, to uwazam ze oplacaloby sie te kilka groszy wydac, na muzealny
sprzet.

Co do samego podlaczenia magnetofonu kasteowego pod PC to nie problem, jednakze wiele magnetofonow ma jakies przebicia, ze wzgledu na brak izolacji, w wielu wypadkach Output na sluchawki byl tez nie przewidziany.

W kazdym razie w moim wypadku mam wyjscie na jeden bolec i ten jest dobrze izolowany. (Te gniazda 5-bolcowe - typowe w tamtych czasach natomiast sa pod tym wzgledem niestety wadliwe - bo podlegaja korozji.

Zbiera sie na nich jakis tlenek metalu i juz masz zaklocenia, jakby sie sluchalo wlasnie wolnej europy w czasie stanu wojennego ;). Ale to jest do zrobienia.


Serwus!
Artur K.
Posty: 18
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:54 am
Lokalizacja: Kassel/Niemcy

Post autor: Artur K. »

@ kocin:

jesli chodzi Ci o teksty informacyjne z tamtych lat, to te uchowaly mi sie - kilka na starej stilonowej kasecie - moge je w ciagu tygodnia wrzucic do zassania - (a zachowaly sie dlatego, ze ja kiedys mialem sam wystep na liscie w notowaniu jakims tam, i ta kasete zachowalem.

Niestety nagral to mi moj kolega - jednakze przed piosenka dedykacja
- a byla to Marillion - Kayleigh wylaczyl magnet, zostal wiec tylko
Rogowiecki i ja w walce o singla. Oczywiscie o singla mi nie chodzilo wtedy, chodzilo mi o to, aby pozdrowic moja babska klase i przyjaciol - i to mi sie zachowalo - z notowania podajze 174.

Pozdrawiam.

Artur
Robinson
Posty: 8049
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:58 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984 r.
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Robinson »

Artur K. pisze:i to mi sie zachowalo - z notowania podajze 174.
Myślę, że takie krótkie urywki też warto wrzucić.
Ja swego czasu wrzuciłem kilka fragmencików w tym temacie:
http://www.forum.lp3.pl/viewtopic.php?t=1085

Artur K., freelink: A czy przypadkiem któremuś z was nie zachowały się na kasetach słuchowiska Teatrzyku Zielone Oko nadawane bezpośrednio po LP3 w latach 80-ych?
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22032
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Yacy »

no to się ściągnęło jedynie w trzy godziny :-) A do słuchania jest równo doba - bez paru sekund !!!! Wielkie dzięki freelink.
ja miałem gdzieś 8 kaset z 1000 notowaniem ale widzę że ono tu jest. Mam też kilka fragmentów z pozdrowieniami ode mnie dla kogoś - czytane przez Pana Marka, ale są to dosłownie 10 -15 minut. Mialem kilka notowań z początku lat 90-tych ale nie wróciły z akademika :-( a zresztą wtedy jakoś się o nie nie upominałem - teraz załuję. Były tez notowania z lat 87-91 gdy w czasach szkoły średniej wyjeżdżałem na weekendy to kumpel ew. brat nagrywali mi ostatnie 30-60 minut. ale te również gdzieś przepadły w czeluściach piwnicy rodziców.

Jeszcze raz wielkie podziękowania :-)
Awatar użytkownika
freelink
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 8:35 am
Lokalizacja: Opole

Post autor: freelink »

Yacy - jak ja sobie pomyślę ile kaset z listami powyrzucałem... masakra.
Wiesz - w latach 80-tych i pierwszej połowie lat 90-tych lista była tak samo oczywista jak to, że rano wstanie słońce. Miałem takie wielkie pudło z całkiem niezłymi taśmami SONY i Maxell w wersji chromowej. Dostałem je kiedyś od kuzyna, który ciągle siedział gdzieś za granicą. Pudło zawierało 60 (!) sztuk kaset i w ciągu kilku miesięcy wszystkie zapełnione były głównie listami, choć nie tylko. Miałem trochę audycji Kaczkowskiego i Wojtka Manna. Niestety każde kolejne nagranie oznaczało skasowanie poprzedniego. Na szczęście kilkanaście kaset gdzieś przepadło by po kilku/kilkunastu latach odnaleźć się w trakcie przeprowadzki. Niestety sporo kaset zostało po prostu wyrzuconych. Udało mi się uratować tylko to co już opublikowałem. Nawet nie chcę się przyznawać, ale przez dość długi czas miałem nagrane notowania poniżej i nieco ponad 100 wydania. Szkoda gadać... Jeszcze trwają poszukiwania po znajomych, ale szanse na odnalezienie czegoś jeszcze oscylują wokół kilku %.
choroszcz
Posty: 613
Rejestracja: czw mar 17, 2005 10:33 pm
Lokalizacja: choroszcz

Post autor: choroszcz »

CZY NOTOWANIE podpisane 256 to przypadkiem nie podsumowanie 250 czyli 251

jak mozna znalesc jeszcze starsze -np 85 rok
Artur K.
Posty: 18
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:54 am
Lokalizacja: Kassel/Niemcy

Post autor: Artur K. »

choroszcz pisze:CZY NOTOWANIE podpisane 256 to przypadkiem nie podsumowanie 250 czyli 251

jak mozna znalesc jeszcze starsze -np 85 rok
Popytac sie u kolezanek i kolegow, czy nie pozostaly im jakies takie zapisy.

W internecie nigdy nic nie widzialem takiego, a sciagnalbym juz dawno.
Jedyna szansa jeszcze, jest ta, ze moze Trojka nam sporzadzi kopie starych notowan.

To bylby niesamowity gest!

A napewno powinni je miec w archiwach.
mikrobi
Posty: 791
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Post autor: mikrobi »

Lista była w soboty do notowania 445, w piątki od 446. Przy okazji - pod koniec lat 80 zaczynała się nie o 20.00 a o 19.30 z 10-minutową przerwa na powieść radiową.
Przy notowaniu 326 Sito powiedział cos w rodzaju "dziś 4 czerwca 1988, warto zapamiętac" myślałem, że doda - a za rok skończy się w Polsce komunizm.
Czy Trójka usostępni stare nagrania? Moim zdaniem szansa na to była w momencie 25-lecia, po odejściu Niedźwiedzia to mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
stavanger
Posty: 3400
Rejestracja: wt cze 06, 2006 5:36 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 683
Lokalizacja: Poznań

Post autor: stavanger »

mikrobi pisze: Przy notowaniu 326 Sito powiedział cos w rodzaju "dziś 4 czerwca 1988, warto zapamiętac" myślałem, że doda - a za rok skończy się w Polsce komunizm.
Też o tym pomyślałem

A z archiwalnym notowaniami, to chyba mają notowanie 100, bo kiedyś fragmenty były puszczane.
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 669
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Post autor: drwycior »

freelink pisze:Szczerze mówiąc liczę na to, że przyłączycie się do mojej inicjatywy. Wiem że to forum związane raczej z Listą Przebojów, ale Chillout Cafe czy Markomanię też miło było słuchać...
Ludziska - jeśli macie zarejestrowane nagrania typu Lista Chillout czy Markomania - udostępnijcie je. To nie muszą być nagrania stare. Za kilka lat i tak będą miały wielką sentymentalną wartość. Możemy stworzyć bazę audycji Niedźwiedzia. Co wy na to? Osobiście jeszcze coś tam ciągle dorzucam na "Chomika" i kto wie co jeszcze wynajdę...
Bedziemy udostepniac!... :lol:
Ja co dopiero umorusalem sie z moja strona...ale mam tam zamiar pod linkiem "Program3" wrzucic moje zapisy archiwalne nie tylko z Lista ale audycje lub kawalki nagrywane z Trojki.Mam tego ponad 100 kaset C-90 ,niestety glownie od 95-2001 roku.
Bedzie duzo roboty bo sporo jest nieopisanych a i wgrac na dysk trzeba...czeka mnie jeszcze przeprowadzka,dajcie mi czas jeszcze pare miesiecy...;)
A Freelink Tobie ogromne dzieki i glebokie uklony!! Wlasnie odsluchuje rok 88...to moj najlepszy okres,mam do dzis wszystkie kasety na ktore nagrywalem ale niestety nie nagrywalem calych list tylko nowosci.Nie bylo kaset...kuopwalo sie w ksiegarni jakies bajki albo koncerty fortepianowe i na tym sie nagrywalo...POzne wieczory Roze Europy tez mam w calosci,ale jaki dzwiek... :? Szkoda gadac,nie wiem jak to bedzie wygladalo,bedziemy wrzucac...
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
stavanger
Posty: 3400
Rejestracja: wt cze 06, 2006 5:36 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 683
Lokalizacja: Poznań

Post autor: stavanger »

drwycior pisze:Mam tego ponad 100 kaset C-90 ,niestety glownie od 95-2001 roku.
Proponuje zacząć od najstarszych :wink: :)
Awatar użytkownika
jotem3
Posty: 3468
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:09 pm
Lokalizacja: Świeszyno

Post autor: jotem3 »

drwycior pisze:mam do dzis wszystkie kasety na ktore nagrywalem ale niestety nie nagrywalem calych list tylko nowosci.Nie bylo kaset...kuopwalo sie w ksiegarni jakies bajki albo koncerty fortepianowe i na tym sie nagrywalo...
skąd ja to znam ....
bajki, orkiestra alex band, i inne - byle długie, byle w miarę tanie ;-)
też tylko nowości nagrywałem, ale był okres kiedy na jedną stronę dziewięćdziesiątki nagrywałem całą listę - tylko zapowiedzi niedźwiedzia - bez piosenek. Było to koło 650 notowania. Ale nie wiem czy jeszcze coś się zachowało z tych kaset ;-(
pozdrawiam
herMMan
Posty: 1527
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 10:32 pm
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski

Post autor: herMMan »

jotem3 pisze:
drwycior pisze:mam do dzis wszystkie kasety na ktore nagrywalem ale niestety nie nagrywalem calych list tylko nowosci...
...był okres kiedy na jedną stronę dziewięćdziesiątki nagrywałem całą listę - tylko zapowiedzi niedźwiedzia - bez piosenek.
To widzę, że więcej ludzi postępowało w ten sposób. Ja nagrywałem raz każdą nowość. A całe notowanie - tylko same zapowiedzi. Gdy zaczynał się utwór wciskałem pauzę, a gdy kończył to wciskałem REC. Czasami gdy była strefa spadków to szło w całości. Jeszcze zostały mi jakieś fragmenty tych "dziwnych" notowań bez piosenek. Nie pisałem o tym wcześniej bo mogliście sobie pomyśleć, że robiąc coś takiego mam po prostu z głową. Gdyby jednak byli zainteresowani to wrzucę te dziwadła :lol: .
kris3k
Posty: 218
Rejestracja: czw sie 30, 2007 5:54 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1986
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kris3k »

Małe info dla osób, które jeszcze nie odsłuchiwały plików od freelinka.
Pliki o n/w nazwach są nagraniami notowania 410 z datą jak w nazwie, w nawiasach pozycje utworów w notowaniu:

LPpr3 notowanie 400 z dn 23-12-1989 cz. 1 (od 40 do 21 miejsca)
LPpr3 notowanie 400 z dn 23-12-1989 cz. 2 (od 20 do 15 miejsca)
LPpr3 notowanie 400 z dn 23-12-1989 cz. 3. (od 14 do 8 miejsca)
LPpr3 - lata 80-te cz.1 (od 15 do 10 miejsca)
LPpr3 - lata 80-te cz.2 ( od 9 do 4 miejsca)

...ale komu ja to pisze :)
Jeszcze raz wielkie dzięki freelink :wink:
Awatar użytkownika
freelink
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 8:35 am
Lokalizacja: Opole

Post autor: freelink »

Tak jak już wcześniej gdzieś wspomniałem, opisy notowań powstały dość nieprofesjonalnie więc mogą być błędy.

Udostępniając moje nagrania liczyłem na szeroki odzew. No i jakoś tak poczułem, że chyba byłoby nieładnie nie podzielić się czymś takim.

Swoją drogą będąc gdzieś na początku tej dekady w studio trójki słyszałem, że Polskie Radio przechowuje sporą kolekcję nagrań starych audycji, jednak były jakieś problemy związane z prawami autorskimi. To może troszkę naiwne, ale gdzieś tam skrycie wierzę, że ktoś coś z tym zrobi i to w miarę szybko. Za 10-15 lat to nie będzie miało sensu. Nie sądzę, żeby mnie osobiście zainteresowały audycje radiowe najlepszych nawet prezenterów zarejestrowane w latach 60-tych czy 70-tych. Dlatego nagrania trójkowe są ważne dla nas, dla tego pokolenia, dla ludzi, którzy wyrośli na audycjach Pr.3. Tylko tacy ludzie rozumieją klimat i całą otoczkę wokół list prowadzonych przez Marka. Chętnie udostępniłem swoje zbiory i już udało mi się zdobyć kilka innych audycji od użytkowników tego forum, ale nie sądzę, żebym był w stanie zainteresować nimi moje dzieci...

Dlatego, tak sobie myślę... a może kiedyś zaproponować jakiś taki "Dzień Pamięci" i namówić dyrekcję Trójki na odtworzenie starych audycji, a może wydanie jakiejś serii płyt dla wiernych fanów. Wierzę, że byłby to hit. A może jakaś nocna audycja typu "nocą otwieramy archiwa" i - bach: 2 godzinki w tygodniu, nocą - same stare audycje. Nie tylko Lista, nie tylko Marek. Ja nie mogę przeboleć twórczości Wojtka Manna i Wasowskiego. To co oni kiedyś robili na antenie to była poezja... Albo Piotr Kaczkowski (sporo fajnych starych nagrań ma Borys Kozielski z minimax.info). Fajnie byłoby posłuchać tego raz jeszcze...

i jeszcze takie mało post scriptum:
Jakoś tak ponad rok temu znalazłem na osiołku (było trochę podpinania się pod egzotyczne serwerki) całkiem fajną kopalnię nagrań Listy. Niestety było tylko kilka marnej jakości źródeł, które zresztą po kilkunastu dniach mozolnego pykania po kilkaset kilo dziennie zamilkły. A było tam kilka ciekawych rzeczy, między innymi bodaj 8 - 10 notowań z lat 84-86. Może warto przetrzepać osiołki torrenty i co tam jeszcze tylko jest.
Awatar użytkownika
jaszczomp
Posty: 168
Rejestracja: wt lip 04, 2006 1:47 pm
Lokalizacja: Pyrzyce/Stargard

Post autor: jaszczomp »

HERMMAN pisze:A całe notowanie - tylko same zapowiedzi. Gdy zaczynał się utwór wciskałem pauzę, a gdy kończył to wciskałem REC. Czasami gdy była strefa spadków to szło w całości. Jeszcze zostały mi jakieś fragmenty tych "dziwnych" notowań bez piosenek. Nie pisałem o tym wcześniej bo mogliście sobie pomyśleć, że robiąc coś takiego mam po prostu z głową. Gdyby jednak byli zainteresowani to wrzucę te dziwadła :lol: .
Ja nagrywałem odwrotnie :))) bez niedźwiedzia - czyli niby normalnie ;) Ale dzisiaj takie notowania bez piosenek to rzecz chyba ciekawsza bo piosenki wszyscy znają i niektóre trochę się postarzały - atmosferę tworzyło to co utrwalałeś - Hermann :) Wrzucaj :)
Awatar użytkownika
freelink
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 8:35 am
Lokalizacja: Opole

Post autor: freelink »

Hermman - jak odsłuchasz nagrania, które udostępniłem, to zauważ, że tam utwory po zapowiedziach Marka są niekiedy po kilku/kilkunastu sekundach wyciszane...
Jak ktoś się uprze, to może powklejać odpowiednie kawałki we właściwe miejsca. Głos Niedźwiedzia jest tu jednak jak w tej reklamie - bezcenny :-)
Chłopie dawaj co masz!
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 669
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Post autor: drwycior »

Wielokrotnie powtarzal to Marek Niedzwiecki ze nie ma zadnych nagran Listy Przebojow w archiwum Polskiego Radia.Sa ewentualnie byc moze jakies kawalki kilku...jak np.1000-ego wydania.
Pisal o tym takze w ksiazce...
prz_rulez
Posty: 7363
Rejestracja: pt cze 16, 2006 3:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: *1999 - †2020
Lokalizacja: Dziura
Kontakt:

Post autor: prz_rulez »

drwycior pisze:Wielokrotnie powtarzal to Marek Niedzwiecki ze nie ma zadnych nagran Listy Przebojow w archiwum Polskiego Radia.Sa ewentualnie byc moze jakies kawalki kilku...jak np.1000-ego wydania.
Pisal o tym takze w ksiazce...
Żal im kasy na taśmy? :?
hejno
Posty: 25
Rejestracja: czw sie 23, 2007 11:55 am
Lokalizacja: Wrocław, Polska

Post autor: hejno »

drwycior pisze:Wielokrotnie powtarzal to Marek Niedzwiecki ze nie ma zadnych nagran Listy Przebojow w archiwum Polskiego Radia.Sa ewentualnie byc moze jakies kawalki kilku...jak np.1000-ego wydania.
Pisal o tym takze w ksiazce...
Istnieje zapis 1 notownia wyemitowany po 1000 notowaniu we fragmencie.Czuć było spięty głos Marka.
Robinson
Posty: 8049
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:58 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984 r.
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Robinson »

Marek coś kiedyś wspominał o słuchaczu (słuchaczach?), którzy mają jakieś fragmenciki pierwszych notowań listy.
No ale pewnie tych słuchaczy nie ma na tym forum. :(
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 669
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Post autor: drwycior »

Co mnie tak wogole przeraza...sciagnalem te notowania i slucham jak mam czasu dzis w nocy np.bo jutro mam urlop,i co mnie przeraza - to jest znakomita jakosc tych nagran!!...szczegolnie notowania 410 czyli podsumowania 400 notowan.Ta jakosc jest porazajaco dobra.ja sam nagrywalem wtedy i mam do dzis wszystkie kasety ale to jest niebo i ziemia!...niesamowite,niesamowite,jestem przerazony po prostu...:)
I chyba sie trzeba bedzie na jakis pomnik zlozyc albo co...
Ostatnio zmieniony pt paź 05, 2007 2:54 pm przez drwycior, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
freelink
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 8:35 am
Lokalizacja: Opole

Post autor: freelink »

drwycior co cię tak przeraża z tą jakością bo nie bardzo jarzę... Najlepsza to ona może nie jest - fakt, ale chyba nie taka tragiczna?

A z innej beczki - od kolegi, który na moment wpadł do kraju otrzymałem właśnie spore pudełko starych kaset do odsłuchania...
Nie wiem jeszcze co tam jest, ale istnieje szansa, że będą to listy...
Dopiero w niedzielę zorganizuję odrobinę czasu a jest tego ... 23 kasety. No zobaczymy. Jak coś będzie to oczywiście nie od razu (czas!) ale sukcesywnie będę dorzucał. Mam tylko nadzieję, że się przedwcześnie za bardzo nie nastawiam, bo równie dobrze mogą tam być jakieś bzdety...

nic to - jeśli zdążę to w niedzielę wieczorem zdam mały raport
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 669
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Post autor: drwycior »

oj prosze wybaczyc,wyrazilem sie niejasno o 3 nad ranem...ale juz poprawilem powyzszy post...;)
ODPOWIEDZ