Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Kącik pobożnych życzeń, sugestii, postulatów, spraw administracyjnych — każdy pomysł może okazać się dobrym, o ile uzyska akceptację społeczności Forum.lp3.pl.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

Pytanie takie mam. Dlaczego w bazie danych "Archiwum LP3" nie ma podanej informacji, w mojej ocenie, podstawowej, kto piosenkę napisał.
Czy to ważna informacja? BARDZO WAŻNA! Do dziś jak piosenkę radio gra, to po emisji jest sporządzane zestawienie, jakie utwory zagrano, kto był autorem muzyki i słów. Komu należą się tantiemy. Należą się autorom, a nie wykonawcy, chyba, że wykonawca jest również autorem. To duży błąd, że informacje o autorach nagrań w bazie "Archiwum LP3" nie zostały uwzględnione. Takie informacje byłby dużo ciekawsze, niż owe wykresy zamieszczane przy każdej piosence. Tylko czy to jest możliwe do poprawienia?
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Dlaczgo brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: JaceK »

Tak, jest to możliwe do uzupełnienia (nie ma czego poprawiać, skoro takich informacji w ogóle nie ma).

A dlaczego ALP3 nie ma pełnej informacji? Jest kilka przyczyn, mniej lub bardziej oczywistych:
1. Archiwum LP3 to miał być zbiór informacji o samych notowaniach (tygodniowych playlistach prezentowanych w tym paśmie), a niekoniecznie o wszystkich innych elementach (utwory, wykonawcy — od tego są inne archiwa/armanachy tematyczne).
2. Przed 10 laty, temu kiedy oficjalnie Archiwum Listy zaistniało w inter-śmietniku, nie było dostępu do wszystkich informacji, albo nie wiedziałem (nie umiałem!) tego poszukać; od jakiegoś czasu wszystko można 'wygooglać', podlinkować, 'copy-pastnąć' więc powielanie informacji jest z jednej strony łatwiejsze, z drugiej jednak... rodzi potencjalnie możliwość powielania błędnych, niesprawdzonych informacji.
3. Przez 30 lat listy przewinęło się ponad 7500 utworów, ponad 2000 wykonawców, drobnostka! (zważywszy na ogólny dorobek rodzaju ludzkiego w tej dziedzinie) — oszacuj sobie, ile czasu wymaga takie zadanie? I jakimi środkami? Prośba o uzupełnienie informacji o realizatorach ostatnich wydań LP3 pozostała bez echa. Czy włączysz się czynnie w to dzieło?

Na pocieszenie dodam tylko — informacje gromadzone w Archiwum LP3 są uzupełniane, poszerzane, linkowane ze źródłami od czasu decyzji o nowej wersji. Aktualnie dostępna (http://www.alp3.pl) nie ma możliwości gromadzenia wszystkich postulowanych 'dodatków'. Co przyniesie najbliższa przyszłość? To się okaże...
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

Zdaję sobie sprawę, że dodanie informacji o autorach nagrań to zadanie z półki, mrówcza praca na wiele lat. Ale może, jednak, warto ten trud podjąć?
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: ku3a »

marekjarek5 pisze:To duży błąd, że informacje o autorach nagrań w bazie "Archiwum LP3" nie zostały uwzględnione. Takie informacje byłby dużo ciekawsze, niż owe wykresy zamieszczane przy każdej piosence.
zależy dla kogo :-).
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

ku3a pisze:
marekjarek5 pisze:To duży błąd, że informacje o autorach nagrań w bazie "Archiwum LP3" nie zostały uwzględnione. Takie informacje byłby dużo ciekawsze, niż owe wykresy zamieszczane przy każdej piosence.
zależy dla kogo :-).
Niech by były jedne i drugie :lol:
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19440
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Dlaczgo brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: jollyroger72 »

JaceK pisze:Archiwum LP3 to miał być zbiór informacji o samych notowaniach (tygodniowych playlistach prezentowanych w tym paśmie), a niekoniecznie o wszystkich innych elementach (utwory, wykonawcy — od tego są inne archiwa/armanachy tematyczne).
Mam podobne zdanie na ten temat :)
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczgo brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

jollyroger72 pisze:
JaceK pisze:Archiwum LP3 to miał być zbiór informacji o samych notowaniach (tygodniowych playlistach prezentowanych w tym paśmie), a niekoniecznie o wszystkich innych elementach (utwory, wykonawcy — od tego są inne archiwa/armanachy tematyczne).
Mam podobne zdanie na ten temat :)
Wiem, że w dobie muzyki z mp3, nikt sobie głowy nie zawraca okładką, a co dopiero informacją kto piosenkę napisał. Po co to komu :lol:
Takie czasy kurna blaszka. Nie zawsze tak było.To się już nie wróci, gdy piosenka debiutowała, np jako premiera na festiwalu, to podawano wykonawcę, autorów, aranżera. Ale nie tylko na festiwalu, w radio też podawano takie informacje. Bardzo to eleganckie było.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: JaceK »

Zadałem podstawowe pytanie:
Czy włączysz się czynnie w to dzieło?
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

JaceK pisze:Zadałem podstawowe pytanie:
Czy włączysz się czynnie w to dzieło?
Odpowiem, że nie włączę się. To nie na moje zdrowie :-)
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: ku3a »

no czyli albo zrobią to krasnoludki, albo tego w Archiwum nie będzie ;-).
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: abd3mz »

marekjarek5 pisze:Komu należą się tantiemy. Należą się autorom, a nie wykonawcy, chyba, że wykonawca jest również autorem.
Skąd masz takie informacje i jakiego kraju one dotyczą?
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: kajman »

abd3mz pisze:
marekjarek5 pisze:Komu należą się tantiemy. Należą się autorom, a nie wykonawcy, chyba, że wykonawca jest również autorem.
Skąd masz takie informacje i jakiego kraju one dotyczą?
Jak to jakiego? Polski oczywiście. Tak było na pewno do l. 70-tych (wydaje mi się, że także do 80-tych).
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: abd3mz »

Od 1994 r. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych chroni również artystów wykonawców.

Są dwie organizacje, które zajmują się zarządzaniem tymi prawami:
- Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych (SAWP)
- Związek Artystów Wykonawców (STOART).

To tak w ramach uściślenia.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: Miszon »

kajmanie, masz mocno nieaktualne dane ;-) .
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

ZAIKS, chyba, płacił tylko autorom, i nie tylko w latach 70, 80, ale później również. Nie wiem czy ta organizacja jeszcze istnieje.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

ZAIKS, chyba, płacił tylko autorom, i nie tylko w latach 70, 80, ale później również. Nie wiem czy ta organizacja jeszcze istnieje. Te dwie wyżej wymienione organizacje zajmujące się ochroną praw, wypłacały artystom jakieś tantiemy?

Jak w radio grają jakiś utwór, gdzie za to, że grają radio doprowadza stosowne należności? I dla kogo, dla wykonawcy, czy dla autorów?
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: abd3mz »

Obie organizacje wypłacają tantiemy.
Płacenie należności to nie tylko sprawa radia, ale każdego kto publicznie odtwarza muzykę. Gdy to zaczniemy robić zgłosi się do nas:
ZAiKS - żądając tantiem dla autorów tekstów i kompozytorów,
ZPAV - po opłaty dla producentów,
STOART - po pieniądze dla wykonawców oraz SAWP - również żądając tantiem dla reprezentowanych przez siebie wykonawców.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

abd3mz pisze:Obie organizacje wypłacają tantiemy.
Płacenie należności to nie tylko sprawa radia, ale każdego kto publicznie odtwarza muzykę. Gdy to zaczniemy robić zgłosi się do nas:
ZAiKS - żądając tantiem dla autorów tekstów i kompozytorów,
ZPAV - po opłaty dla producentów,
STOART - po pieniądze dla wykonawców oraz SAWP - również żądając tantiem dla reprezentowanych przez siebie wykonawców.
Dziękuję za obszerną odpowiedź.

STOART z urzędu upomina się o o pieniądze dla wykonawców, czy też artysta musi się tam zarejestrować.
Z tego co wiem, to np w przypadku wydawnictw typu the best of jednego artysty, firmy MTJ, - wydali mnóstwo takich pozycji, i chyba nadal wydają - mało który wykonawca, cokolwiek dostał. Ponoć artyści nic się nie należy w przypadku takich wydawnictw. Mówimy o artystach rodem z PRL-u, bo głównie z ich nagraniami firma MTJ wydawała i chyba nadal wydaje takie płyty. Z tego co czytałem paru artystów próbowało dochdzić swoich praw w sadzie, ale wszyscy przegrali.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: abd3mz »

marekjarek5 pisze:STOART z urzędu upomina się o o pieniądze dla wykonawców, czy też artysta musi się tam zarejestrować.
Z tego co wiem, to np w przypadku wydawnictw typu the best of jednego artysty, firmy MTJ, - wydali mnóstwo takich pozycji, i chyba nadal wydają - mało który wykonawca, cokolwiek dostał. Ponoć artyści nic się nie należy w przypadku takich wydawnictw. Mówimy o artystach rodem z PRL-u, bo głównie z ich nagraniami firma MTJ wydawała i chyba nadal wydaje takie płyty. Z tego co czytałem paru artystów próbowało dochdzić swoich praw w sadzie, ale wszyscy przegrali.
Jeśli dobrze pamiętam, to tak jak w przypadku ZAIKSu, najpierw pieniądze tam się wysyła, a oni potem sprawdzają komu mają je przekazać. :roll:
Ale pewny nie jestem.
Przypadku firmy MTJ nie znam, ale tu - tak jak w przypadku praw autorskich - nie wystarczy być wykonawcą, ale mieć te prawa. Na skutek umowy cywilnej można się ich zrzec/sprzedać/przekazać.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: marekjarek5 »

Przypadku firmy MTJ nie znam, ale tu - tak jak w przypadku praw autorskich - nie wystarczy być wykonawcą, ale mieć te prawa. Na skutek umowy cywilnej można się ich zrzec/sprzedać/przekazać.
To oczywiste,
Mnie ciekawi, dlaczego wykonawcy z lat 70 a i 80, głównie estradowi nie dostają złotówki, z płyt na których śpiewają piosenki. Przykład składniki wydawane przez MTJ, ale i Pomaton i innych.
W mojej ocenie działa tutaj prawo rodem z PRL-u, nadal działa. Nie jest to żart.
silverus
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 19, 2020 2:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: silverus »

Gdyby komuś nadal potrzebne były informacje do tzw. ZAiKS-u to polecam zajrzeć na stronę discogs.com i wpisać w wyszukiwarkę wykonawcę oraz tytuł piosenki. Jeżeli chodzi o starsze utwory to 100 procent, że znajdzie wszystko czego potrzeba. Drobne utrudnienie to , że strona tylko w języku angielskim
mikrobi
Posty: 790
Rejestracja: ndz sty 14, 2007 8:02 pm

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: mikrobi »

Jest też katalog polskich płyt gramofonowych.
Tam są informacje o wszystkich wydawnictwach (longlpaye, kasety, kompakty, single, pocztówki etc.) jakie wyszły w tej formie od międzywojnia do (toeretycznie) współczesności.
Ale
-są to tylko dziełą winylowe, nie ma płyt CD (więc de facto kończy się gdzień na I połowie lat 90)
-są tylko informacje z okłądek wydawnictw a warto zwrcić uwagę, że często autostwo przypisywano całemu zespołowi, niezaleznie od stanu faktycznego. Czasem są w opisie autorzy, czasem nie ma, podobnie rzecz się ma z muzykami biorącymi udział w sesji.
Ale mimo wszystko ciekawe źródło wiedzy.
-
kajman
Posty: 64026
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Dlaczego brak informacji o autorach nagrań?

Post autor: kajman »

Opierają się na danych z płyt, a gdy nie ma tam autorów czy instrumentalistów to oni też nie mogą podać.
ODPOWIEDZ