,,Wywalone'' Forum

Kącik pobożnych życzeń, sugestii, postulatów, spraw administracyjnych — każdy pomysł może okazać się dobrym, o ile uzyska akceptację społeczności Forum.lp3.pl.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

,,Wywalone'' Forum

Post autor: JaceK »

W ostatnich dniach około północy ma miejsce fakt ,,wywalania się'' Forum. Proceder nasila się... Problem leży w nadmiernym obciążeniu bazy danych na której oparty jest phpBB utrzymujący nasze Forum przez spam-booty.

Wszystko jest w najlepszym porządku, dopóki próby wejścia nie nasilą się na tyle, że przekroczą parametry bezpieczeństwa, jakie narzucił dostawca usługi internetowej.

Wybaczcie, ale wszystko co mieściło się w mojej mocy ,,woźnego'', zostało zrobione... Dalszy krok to chyba tylko wymiana wersji phpBB, na nowszą, ale gwarancji nie ma, że to poprawi nam funkcjonalność, a utrudni życie spam-bootom.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

Z góry przepraszam za laickie podejście.
JaceK pisze:(...) Proceder nasila się... Problem leży w nadmiernym obciążeniu bazy danych na której oparty jest phpBB utrzymujący nasze Forum przez spam-booty.
1. Jeszcze raz do zastanowienia: http://www.forum.lp3.pl/viewtopic.php?p=76469#76469
2. Czy jest coś co każdy z nas może zrobić?
JaceK pisze:Wszystko jest w najlepszym porządku, dopóki próby wejścia nie nasilą się na tyle, że przekroczą parametry bezpieczeństwa, jakie narzucił dostawca usługi internetowej.
3. A może zmiana dostawcy?
JaceK pisze:Wybaczcie, ale wszystko co mieściło się w mojej mocy ,,woźnego'', zostało zrobione... Dalszy krok to chyba tylko wymiana wersji phpBB, na nowszą, ale gwarancji nie ma, że to poprawi nam funkcjonalność, a utrudni życie spam-bootom
4. A może przydałby się temat, w którym proponowalibyśmy "ulepszenia"? [Mi zależy na trzech.]
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

Nic nie można zrobić z tym forum -- chodzi o phpBB. W tej wersji jest po prostu dziurawe i już. Stąd wersja 3.0, jaka poniekąd przeszła pozytywne testy na www.forum.lpmn.pl. Można w stosownym czasie podjąć próbę reinstalacji tutaj.
1. kod z obrazka
jest! i nic nie daje... automaty już sobie z tym radzą
2. mail z kodem aktywacyjnym
jest! przecież dostajesz... nawet w tym tygodniu przerabiałeś taki przypadek osobiście
3. okres, w którym trzeba napisać pierwszy post
nie ma takiej opcji!

i dalej:
3. A może zmiana dostawcy?
No cóż... u innych nie jest wcale ani lepiej, ani taniej.

Nie ma co dywagować! czas zmienić wersję na 3.0. Może nic nie pogorszy, a może polepszy. Zaryzykować trzeba. Nawet jeśli część archiwaliów nie da się przekonwertować.[/code]
Ostatnio zmieniony pt kwie 11, 2008 8:33 pm przez JaceK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

JaceK pisze:
2. mail z kodem aktywacyjnym
jest! przecież dostajesz... nawet w tym tygodniu przerabiałeś taki przypadek osobiście
Dostałem od Ciebie kilka maili, ale nie widziałem tam kodu aktywacyjnego...
JaceK pisze:Nie ma co dywagować! czas zmienić wersję na 3.0. Może nic nie pogorszy, a może polepszy. Zaryzykować trzeba. Nawet jeśli część archiwaliów nie da się przekonwertować.
Jednak mam nadzieję, że uda się zachować wszystko. :)

Dzięki za odpowiedź.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

abd3mz pisze:Dostałem od Ciebie kilka maili, ale nie widziałem tam kodu aktywacyjnego...
Nie ode mnie, tylko od systemu administracyjnego forum. Ja tylko uaktywniam nieaktywnych użytkowników. Fakt! phpBB2.x nie posyła kodu aktywacyjnego (moja pomyłka) -- w 3.0 już to jest.
abd3mz pisze:Jednak mam nadzieję, że uda się zachować wszystko. :)
JA też...
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Post autor: neon.ka »

ja nie do końca o forum, ale to chyba dobre miejsce do napisania o tym.
mam od dwóch dni problem z wejściem na stronę Archiwum LP3. czy tylko ja i czy w związku z tym to mój komputer działa nie tak, czy to jest bardziej ogólna sprawa?
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

U mnie też nie działa. Od pięciu minut pisze: "ładowanie strony".
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

od wczoraj awaria serwera... tyle wiem. Pech w tym, że mamy weekend...
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

JaceK pisze:od wczoraj awaria serwera... tyle wiem. Pech w tym, że mamy weekend...
Juz powinno działać! za utrudnienia w dostępie przepraszam.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

Niestety... wywalenia powtarzają się! Zwykle ok. północy następuje zmasowany ,,atak'' automatów na forum: albo próba rejestracji albo próba przeszukiwania tematów forowych -- wszędzie tam, gdzie można wykorzystać formularze.

Chwilowo mamy tak ustawione zabezpieczenia, że nie stracimy forum, natomiast będziemy tracić łączność w dość nieoczekiwanych momentach. Czas przygotować się na większe zmiany...
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Miszon »

Faktycznie, ostatnio koło północy (+/- 1h) błąd 500.
Czy zmiany oznaczają jakąś przesiadkę?
Bo używane przeze mnie długo forum, któe korzystało z tego samego "silnika" phpBB, co tutejsze, przesiadło się na InvisionPowerBoard. Nie wiem, ile to kosztuje (tamto forum jest GIGANTYCZNE w porównaniu z tym - ok.20 000 użytkowników), ale jeśli nie dużo drożej to możę jest to jakaś myśl.
ku3a
Posty: 20947
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Post autor: ku3a »

mnie interesuje przede wszystkim czy ewentualna zmiana silnika oznacza pozegnanie sie z dotychczasowymi tresciami. czy wszystko co do tej pory napisalismy byloby czescia nowego forum, czy tez zostaloby jedynie jako muzealna ciekawostka dla nastepnych pokolen.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Post autor: JaceK »

Treści nie zginą, co już wyrażałem w innym temacie tutejszego działu (link do forum ze strony Trójki) -- jeśli przejście, to na nowszą wersję phpBB, o ile uzyskała onawszystkie gwarancje kompatybilności wstecz (chodzi głównie właśnie o możliwości bezstratnej konwersji treści). Jakiś czas temu były z tym pewne kłopoty. Aktualnie dostępnej nie miałem czasu sprawdzać...
Awatar użytkownika
adr
Posty: 5019
Rejestracja: sob sie 19, 2006 6:59 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: adr »

Rzeczywiście problemy z wywaleniem się forum w nocy stają się wnerwiające. Tak, wiem, mogę przecież w dzień wszystko zrobić (wysłać posty, poczytać interesujące mnie wątki itd.), no ale jak coś nie działa, to nieważne o której godzinie - powinno się to naprawić. Tym bardziej, jeśli myśli się o nowych użytkownikach, którzy mogą się tu pojawić po wstawieniu linku na stronach Trójki.

Zgadzam się z ku3ą, dla mnie też najważniejsze jest czy uda się zachować wszystko, co tym forum było pisane przez 5 lat. Na zaprzyjaźnonym forum mycharts.pl właśnie to mi się nie podoba, że z powodu kolejnych przenosin forum nie mogę sprawdzić wcześniejszych notowań prywatnych list przebojów, np. archiwum wspólnej listy zaczyna się w styczniu 2008, a wcześniej jest czarna dziura. A ja bym chętnie poczytał stare komentarze, gdy mnie jeszcze na tamtym forum nie było.

Jestem więc za upgrade'em forum.lp3, ale mam nadzieję, że wszystkie treści zostaną.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Miszon »

adr pisze: Jestem więc za upgrade'em forum.lp3, ale mam nadzieję, że wszystkie treści zostaną.
Też uważam to za warunek konieczny. W tym forum, o którym pisałem udało się zachować archiwum (przynajmniej na pirwszy rzut oka).
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

Czy ja dobrze zrozumiałem w innym temacie, że miało już nie być ataków spambotów? Dzisiaj po północy forum padło...
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Miszon »

Nie tylko dzisiaj. Dwa dni temu, cztery, chyba też pięć. Tak średnio co drugi dzień.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

Miszon wiem, ale JaceK w temacie ostatniej listy napisał:
JaceK pisze:
Nasi użytkownicy napisali 100000 wiadomości
I... jeśli wszystko się udało... od dzisiaj bez spambotów! falcoeagle dzięki!
http://www.forum.lp3.pl/viewtopic.php?p=100658#100658

I oto mi chodzi. :-)
falcoeagle
Posty: 755
Rejestracja: pt cze 27, 2008 12:37 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czasu do czasu
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: falcoeagle »

Chodziło o to, że nie będą się już rejestrowały, a nie, że w ogóle nie będą próbować 'odwiedzać' forum.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Post autor: abd3mz »

Aha. To przepraszam za zamieszanie.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ,,Wywalone'' Forum

Post autor: Miszon »

Makabra. Ostatni jakieś kosmiczne ilości spamu napływają na forum :STOP: . Da się jakoś temu zaradzić?
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: ,,Wywalone'' Forum

Post autor: JaceK »

Był spokój jakiś czas, spamerzy wyćwiczyli nowe automaty -- więc mamy efekty. Da się cos z tym zrobic? Skutecznie -- tak! Dwie opcje: czyścić sukcesywnie zauważone i zgłoszone przypadki lub... zamknąć Forum.
grzes

Re: ,,Wywalone'' Forum

Post autor: grzes »

JaceK pisze:Był spokój jakiś czas, spamerzy wyćwiczyli nowe automaty -- więc mamy efekty. Da się cos z tym zrobic? Skutecznie -- tak! Dwie opcje: czyścić sukcesywnie zauważone i zgłoszone przypadki lub... zamknąć Forum.
No to zamykamy :wink: :D
kamil_snk
Posty: 2101
Rejestracja: pt sty 02, 2009 7:27 pm
Lokalizacja: Sanok/Rzeszów

Re: ,,Wywalone'' Forum

Post autor: kamil_snk »

A nie można tak jak odpisano mi w innym wątku
Sam jestem twórcą forum i jedyne skuteczne rozwiązanie to potwierdzanie nowych użytkowników przez administratora, a następnie wpisywanie numerów IP na czarną listę.
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: ,,Wywalone'' Forum

Post autor: abd3mz »

JaceK pisze:Był spokój jakiś czas, spamerzy wyćwiczyli nowe automaty -- więc mamy efekty. Da się cos z tym zrobic? Skutecznie -- tak! Dwie opcje: czyścić sukcesywnie zauważone i zgłoszone przypadki lub... zamknąć Forum.

W obecnej postaci jakoś nie mam ochoty korzystać z forum... Rano się loguję i widzę gdzieś 30 postów spamu to poczekam aż zostaną usunięte i dopiero będę przeglądał.
Nie wiem jaką wersję masz phpbb3, ale niedawno wprowadzili grupę Nowi użytkownicy, która powoduje że każdy post napisany przez nowego usera musi być zaakceptowany przez moderatora. Po pięciu [ich liczbę można dowolnie modyfikować] zaakceptowanych postach dalsze nie wymagają akceptacji.
Ja właśnie w ten sposób rozwiązałem to u siebie.
ODPOWIEDZ