Perfect - LIVE (reedycja)

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Perfect - LIVE (reedycja)

Post autor: PS »

http://sklep.polskieradio.pl/Product.as ... ctID=11440
z bonusami !

..."setka czerwonych ludków", "nie bój tego Jaruzelskiego"...
czyli będzie to co wtedy nie mogło się ukazać. : )
azdam
Posty: 40
Rejestracja: pn sty 01, 2007 7:36 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1982 (sierpień)

Re: Perfect - LIVE (reedycja)

Post autor: azdam »

Kupiłem sobie dzisiaj tę reedycję na CD (LP mam od wielu lat) i po zapoznaniu się z zawartymi we wkładce wspomnieniami Zbigniewa Hołdysa coś mi się nie zgadza. Mam uzasadnione przypuszczenia, iż koncert ten nie został zarejestrowany w październiku 1982, ale kilka tygodni wcześniej (wrzesień, sierpień, lipiec?). Były lider Perfectu pisze: "Autobiografii jeszcze nikt nie znał. Albo prawie nikt (...) na koncercie przyjęto ją bardzo ciepło, ale nikt jej jeszcze nie śpiewał. Potem było to nie do pomyślenia". Faktycznie, nie do pomyślenia, bo ten utwór zadebiutował na LP3 w dniu 18 września 1982 i od pierwszego odtworzenia w popołudniowej audycji "ZdT" Piotra Kaczkowskiego tekst "wbijał się w mózg". Pamiętam jak Pan Piotr odtwarzał ten utwór premierowo "na raty" zwrotka, po zwrotce. Tego dnia starczyło to do miejsca 17, w kolejnych była już pozycja numer 1. Jakoś nie chce mi się wierzyć, iż ci, którzy po kilku tygodniach przyszli na koncert do Stodoły nie znali tekstu. Cała Polska (niemal) znała go wtedy na pamięć. Przez te kilka tygodni funkcjonowania na antenie utwór ten stał się hitem tak potężnym, jak żaden inny wcześniej i później w historii polskiego rocka. Na dzisiejsze czasy ta sytuacja nie ma jakiegokolwiek przełożenia. Zastanawiające jest też coś innego, w dniu 31 lipca 1982 roku na LP3 zadebiutował utwór "Chcemy być sobą". To nie była wersja z "białego albumu", lecz wersja "na żywo". Pamiętam to dokładnie. Jeśli więc zarejestrowany na "Live" koncert w Stodole był "pierwszym po wielomiesięcznej przerwie" i odbył sie w październiku, to skąd wzięła się ta wersja "na żywo" Chcemy być sobą grana już w lipcu w Trójce? Ktoś potrafi rozwiać mojej wątpliwości ?
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: Perfect - LIVE (reedycja)

Post autor: PS »

azda pisze:Kupiłem sobie dzisiaj tę reedycję na CD (LP mam od wielu lat) i po zapoznaniu się z zawartymi we wkładce wspomnieniami Zbigniewa Hołdysa coś mi się nie zgadza...
Hołdys w swoich wspomnieniach myli 2 różne koncerty. Jeden odbył się w lipcu, a drugi w październiku 1982. Płyta "Live" to nagranie z października, a 3 bonusy pochodzą z lipca.

Koncert lipcowy został nagrany przez pracującego wówczas w Stodole Piotra Nartowskiego, później współpracownika Trójki. Te nagrania ujrzały światło dzienne dopiero w grudniu 2007 roku, kiedy powstał reportaż "Chcemy bić ZOMO" Kamila Wicika. Wtedy też spore fragmenty tamtego koncertu zostały wyemitowane w MiniMaksie, m.in. Co za hałas, co za szum, który na tej reedycji jest bonusem. Natomiast nigdy wcześniej nie były publikowane nagrania z próby, pochodzące z tego samego źródła, czyli od Nartowskiego, który nagrał je przed lipcowym koncertem. Zawartość oryginalnej płyty "Live" to nagranie z października, nota bene zgrane z winylu, ponieważ taśmy się nie zachowały.
ODPOWIEDZ