Niemiecka "Trójka"

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
ladysherlockian
Posty: 43
Rejestracja: pn sie 18, 2008 10:42 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2006
Lokalizacja: Nowy Sącz

Niemiecka "Trójka"

Post autor: ladysherlockian »

No i stało się: jednak zaczęłam studiować germanistykę. Zastanawiam się, czy jest jakiś niemiecki odpowiednik naszej ulubionej Trójki, radio o podobnym profilu artystycznym? Można by coś takiego odbierać przez internet? I fajnie byłoby, gdyby można było słuchać listy przebojów po niemiecku.
Awatar użytkownika
krzysiek83
Posty: 7406
Rejestracja: sob paź 04, 2008 8:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1995-2014
Lokalizacja: Lublin

Re: Niemiecka "Trójka"

Post autor: krzysiek83 »

A ja bym chciał żeby więcej piosenek było po niemiecku na LP3!
Awatar użytkownika
drwycior
Posty: 669
Rejestracja: pt gru 08, 2006 9:57 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984
Lokalizacja: Cieszyn/Norymberga
Kontakt:

Re: Niemiecka "Trójka"

Post autor: drwycior »

W Niemczech jest inny krajobraz radiowy. Każdy Land ma swóją Jedynkę, Dwójkę, Trójkę ale tu króluje radio sformatowane. I nawet najbardziej konserwatywne i cieszące się dużą popularnością trójki Bayern 3 i SWR3, poza granocami landów w dobie internetu, są dość komercyjne (choć państwowe, czyli landowe ;) i raczej nie porównywalne do Trójki, ale mnie osobiście najbardziej bliskie jeśli chodzi o wysoką kulturę przekazu, a i w sobotę i w niedzielę są ciekawe audycje muzyczne, tyle że schematy prowadzenia są inne, więc nieporównywalne do Trójki. Jeśli już to trzeba by szukać jakiejś Dwójki a Jedynki są zazwyczaj tak jak nasza Jedynka z lat 80, skierowane do starszej grupy docelowej. Ale takiego klimatu muzycznego jak w Trójce raczej nie ma co szukać. Ja nie trafiłem na coś takiego przez 20 lat a się tym interesuję. I prędzej na terenie byłej DDR niż w zachodnich landach bym szukał. Jak jeszcze była DDR to trochę podobne było RIAS BERLIN. Czyli radio ddrowskie, gdzie grano dużo niezależnej muzyki, rockowej, i wogóle żadnej "sieczki" czyli mainstreamu. Ale po 1991 to się też zmieniło. Nie wiem czy jest jeszcze RIAS wogóle bo nie słuchałem, znam to z opowiadań kolegów, wymiany doświadczeń słuchacza ;).
Jest jeszcze Deutschlandfunk i Deutschlandfunk Kultur, ale tam program jest taki jak u nas w latach 70-ych Jedynka wyglądała. Czyli dużo gadaniny, audycje autorskie o wysokiej kulturze i muzyce, ale np. bardziej jazz niż rock,pop... I to też nie radio muzyczne.
Awatar użytkownika
krzysiek83
Posty: 7406
Rejestracja: sob paź 04, 2008 8:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1995-2014
Lokalizacja: Lublin

Re: Niemiecka "Trójka"

Post autor: krzysiek83 »

O, bardzo ciekawy opis. Czyli wniosek jest jeden: u nas jest lepiej ;)
bear
Posty: 2323
Rejestracja: sob maja 31, 2008 6:22 pm

Re: Niemiecka "Trójka"

Post autor: bear »

więc nie tylko kobiety, ale też radio mamy ładniejsze :wink:
ODPOWIEDZ