moje stare kasety z Listą

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

moje stare kasety z Listą

Post autor: ku3a »

W czasach internetu dostęp do muzyki i wszelkich innych materiałów jest nieporównywalnie łatwiejszy niż wcześniej. Przeróżne platformy typu Youtube, Spotify i inne sprawiają, że niemal wszystko jest w zasięgu ręki. Notowań Listy słuchało się nie tylko w domu, przy odbiorniku radiowym. Można było słuchać przez telefon - w pociągu, na spacerze, gdziekolwiek. A nawet gdyby się przegapiło notowania, a chciało się go wysłuchać, a nie tylko obejrzeć wyniki, to też się to dało znaleźć. Kiedyś było inaczej.

Kiedyś było tylko radio. Kiedyś, gdy się przegapiło notowanie, można było liczyć na znajomych którzy słuchali albo polować na gazety, w których wyniki były drukowane. A gdyby się nie mogło słuchać, a koniecznie chciało się to zrobić, to można było próbować nagrać notowanie i przesłuchać później. Ja tak robiłem wielokrotnie. W pierwszych latach mojego zamiłowania do LP3, na początku lat 90., wręcz każde notowanie nagrywałem (nawet gdy słuchałem go na żywo) i odsłuchiwałem potem ponownie w trakcie tygodnia. W kolejny piątek nagrywałem kolejne na tych samych kasetach. Czasem jednak, gdy było jakieś wyjątkowe notowanie, najczęściej jakieś podsumowanie, zostawiałem te kasety i już nic na nich nie nagrywałem. Następne notowania nagrywałem na nowych kasetach. Dzięki temu te różne materiały z Listy miały szansę u mnie przetrwać przez lata. I przetrwały! Mam te kasety do dziś!

Od ładnych paru miesięcy zajmuję się systematycznym digitalizowaniem materiałów z tych kaset. Zgrywam do komputera i, na ile mi umiejętności pozwalają, czyszczę dźwięk, poprawiam, staram się, by był możliwie najlepszy. A nie zawsze jest to proste, bo kasety bardzo różnie przetrwały próbę czasu... Zdecydowana większość z nich ma ponad 20 lat! A rekordziści mają tych lat prawie 30! Kasety się wkręcają, dźwięk się przeciąga, taśma nie chce się przesuwać. Niektóre kasety nie sprawiają problemów, ale nad innymi trzeba się mocno napracować, by jakoś sensownie brzmiały. Nie wszystkie dało się przerzucić do plików w całości. Ale większość się dała! A prawie wszystkie się dały w zdecydowanej większości!

Od początku miałem zamysł taki, żeby zrobić to teraz, bo za kilka lat kasety będą w jeszcze gorszym stanie. Od początku też miałem inny zamysł - by zrobić to dla siebie i mieć zawartość tych kaset na komputerze, ale też dla Was, bo mam nadzieję, że dla przynajmniej kilku osób to będzie nostalgiczna podróż w przeszłość albo możliwość posłuchania jak Lista brzmiała lata temu. I że te materiały sprawią Wam przyjemność.

Zacząłem to robić około rok temu, chciałem skończyć pracę przed 2000. notowaniem, żeby z tej okazji zacząć publikować te materiały. Już po kilku tygodniach zorientowałem się, że nie zdążę. A potem przyszedł maj i... wiadomo...

Zastanawiałem się więc kiedy zacząć to wrzucać. Pomyślałem, że może Mikołajki to dobry pomysł. Taki elpetrójkowy prezent ode mnie. Jeszcze nie wszystkie kasety są zdigitalizowane, proces cały czas trwa. Ale jest ich już tyle, że będę miał co wrzucać przez najbliższy czas. Planuję udostępniać jedną nową audycję co tydzień.

Materiały będę wrzucał na moje konto na chomiku (http://chomikuj.pl/ku3a). Katalog "forum lp3". Hasło takie jak adres naszego forum (z pominięciem "https://").

Przepraszam, że nie zawsze jakość dźwięku jest dobra. Czas zrobił z kasetami swoje. Starałem się jak umiałem najlepiej.

Miłego słuchania! :-)
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: ku3a »

na pierwszy ogień poszło podsumowanie 1991 roku :-).
zachowały się dwie kasety. ta z nagraną czołówką niestety nie...
mam nadzieję jednak, że słuchanie kaset z pozycjami 37-19 i 18-10 sprawi Wam przyjemność :-).
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: Miszon »

Wow, rewelacja!

Ja mam sporo kaset, ale ja nagrywałem tylko piosenki, NIedźwiedzia, nawet jak mi się nagrał przypadkiem, to kasowałem, bo było mi szkoda miejsca na piosenki... Skąd mogłem wiedzieć, że za 20 lat piosenki będą wszędzie dostępne...
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

no lepszego prezentu mikołajkowego nie mogłem sobie wyobrazić :D
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: ku3a »

miło mi bardzo :-)
mariusz72
Posty: 1165
Rejestracja: pt maja 14, 2010 9:07 pm
Lokalizacja: okolica Krakowa

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: mariusz72 »

Ależ super się tego słucha. Dzięki Ku3a.
Sam mam też około 20 kaset z nagraną listą. Przeważnie mama nagrywała kiedy była jakaś impreza no i trzeba było wyjść z domu.
Kasety zachowałem tylko gorzej bo nie mam już magnetofonu. :(
kacper94
Posty: 2704
Rejestracja: pn maja 29, 2017 8:20 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2014

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: kacper94 »

To bardzo miły prezent na Mikołajki. Bardzo dziękuję ku3a :) Szczególnie dla kogoś, kogo w 1991 r. jeszcze na świecie nie było a i przez większość lat 90. był zbyt mały żeby świadomie słuchać Listy :)
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: TStudent »

+1 :D
lady
Posty: 17730
Rejestracja: czw paź 08, 2009 8:55 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2007
Lokalizacja: Bieszczady

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: lady »

kacper94 pisze: ndz gru 06, 2020 5:09 pm To bardzo miły prezent na Mikołajki. Bardzo dziękuję ku3a :) Szczególnie dla kogoś, kogo w 1991 r. jeszcze na świecie nie było a i przez większość lat 90. był zbyt mały żeby świadomie słuchać Listy :)
Co prawda w 1991 już byłam na świecie, ale mogę napisać podobnie. Dzięki ku3a :D
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

bożee ale Markowi zmienił się głos przez te prawie 30 lat :roll:
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: Miszon »

Człowiek trochę o tym zapomina, ale ostatnio trochę słuchałem nagrań z '80 i tam ta różnica jest jeszcze większa
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

oj to prawda. kiedyś to się wydawało naturalne. a przecież słuchałem wszystkich list z tamtych lat. ba, byłem na tyle szurniętym słuchaczem listy że ... nie poszedłem na wesele siostry :roll:
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: Miszon »

Wow, co na to siostra??
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

do dziś mi to wypomina :lol: no ale co mogło być ważniejsze od listy??? :know:
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: TStudent »

VILKI pisze: ndz gru 06, 2020 8:07 pm nie poszedłem na wesele siostry :roll:
Mogłeś przecież dołączyć po 22. ;)
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

ja to dziwny byłem (jestem?) :roll: no bo co można robić na takim weselu? :know:
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: TStudent »

Bawić się, po prostu! ;)
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

teraz to jest z kim :) a będąc nastolatkiem to :STOP:
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: TStudent »

Hmmm, rzeczywiście nie było czego zazdrościć. :D Zresztą sam po dziś dzień nie mam dziewczyny, z "towarzyszką do tańczenia" byłem dosłownie na jednej zabawie i oboje bawiliśmy się fatalnie, poza tym udało mi się być jeszcze na dwóch "randkach" (za każdym razem z inną i około miesiąc później już znacznie ograniczyliśmy kontakt, bo trochę byłem zbyt upierdliwy, zresztą widać że do związku Ole raczej nie pasują mi po prostu).
A tak wracając do tematu, to najbardziej czekam na kilka takich ciekawych notowań: coś z przedziału 576, 577, 579 no i 653-656. :)
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

oj tam oj tam. każdy się nadaje :wink: ja to bym wolał coś z końcówki lat 80tych ale wiem że to raczej marzenie ściętej głowy :(
TStudent
Posty: 11607
Rejestracja: sob sty 13, 2018 9:48 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr 1856
Lokalizacja: zmienna ;)

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: TStudent »

VILKI pisze: ndz gru 06, 2020 9:11 pmoj tam oj tam. każdy się nadaje :wink:
Mam nawet swój prywatny typer imion ale o tym może na priv. ;)
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: ku3a »

TStudent pisze: ndz gru 06, 2020 9:09 pmnajbardziej czekam na kilka takich ciekawych notowań: coś z przedziału 576, 577, 579 no i 653-656. :)
ode mnie będą niemal same podsumowania
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

TStudent pisze: ndz gru 06, 2020 9:42 pm
VILKI pisze: ndz gru 06, 2020 9:11 pmoj tam oj tam. każdy się nadaje :wink:
Mam nawet swój prywatny typer imion ale o tym może na priv. ;)
brzmi ciekawie :mrgreen:
Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 8752
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: VILKI »

ku3a pisze: ndz gru 06, 2020 9:43 pm
TStudent pisze: ndz gru 06, 2020 9:09 pmnajbardziej czekam na kilka takich ciekawych notowań: coś z przedziału 576, 577, 579 no i 653-656. :)
ode mnie będą niemal same podsumowania
roczne czy masz może jakieś extra? :)
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: moje stare kasety z Listą

Post autor: ku3a »

najwyższy czas na kolejną ucztę, prawda? ;-)
żeby można było w weekend przesłuchać.
a uczta to prawdziwa, bo podsumowanie roku 1992! czołówka tego podsumowania absolutnie miażdży!!

łącznie 3 godziny audycji. pliki już wgrane :-).
ODPOWIEDZ