Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
Przemo004
Posty: 1
Rejestracja: pt mar 27, 2020 4:50 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984

Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: Przemo004 »

Dobry wieczór. Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Wiem,że jest to forum bardziej dotyczące Programu 3 Polskiego Radia, ale chciałbym poruszyć temat nadawania zagranicznych piosenek zza żelaznej kurtyny w Programie 1 Polskiego Radia w czasach PRL-u. Czy ktoś z użytkowników forum może słuchał czasami Programu 1 Polskiego Radia w latach 60,70 i 80-tych? Czy ktoś z was pamięta może czy w tych latach Jedynka puszczała oprócz polskich piosenek też angielskie, amerykańskie, włoskie czy francuskie? Chodzi mi o audycje Muzyka i Aktualności, Koncert Życzeń, Rewia Piosenek, Sygnały dnia, Cztery Pory Roku, Lato z Radiem, Muzyka nocą i Magazyn Muzyczny Rytm. Pozdrawiam serdecznie.
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

Dopiero teraz odkryłem ten wpis i postanowiłem opowiedzieć.
Magnetofon szpulowy kupiłem (na liście społecznej trwałem przez rok) w styczniu 1978, a nagrywać nauczyłem się w Niedzielę Palmową (długi czas nie mogłem wpaść, że trzeba jednocześnie nacisnąć dwa klawisze).
Od tamtej pory "polowałem" na piosenki zagraniczne, bo nagrywanie krajowej produkcji to był obciach. Właśnie te wszystkie audycje wyszczególnione przez przedmówcę to była możliwość dokonania nagrań.
Przez pierwszy sezon - moja III i IV klasa L.O. nagrywałem jedynie z radiowej jedynki, gdyż muzyka w UKFie była trochę "za zimna". Tuż po maturze zauważyłem różnicę w jakości i wkrótce zarzuciłem nagrywanie z fal długich.
Audycje muzyczne:
Koncert życzeń - niedziela o 15.00 i dni robocze 18.30 - trzeba było tylko trafić na życzenia z okazji 18.urodzin. Jedna piosenka na całą audycję.
Muzyka i Aktualności - dzień powszedni o 16.00 - raczej trudno sterczeć przed magnetofonem i łapać piosenkę. W latach 1977-80 audycja została zastąpiona przez "Tu Jedynka" - koszmarne teksty, ale dużo więcej hitów.
Rewia piosenek - niedziela późnym wieczorem - można trafić (nawet raz puścili Rasputina Boney M. - chyba jedyny), choć dużo ciekawsze były zapowiedzi niezastąpionego p.Lucjana Kydryńskiego.
Sygnały Dnia - dni powszednie od szóstej rano - pojedyncze i tylko przy pomyślnym układzie
Lato z Radiem - dużo zagranicznych nagrań, w klimacie zbliżonym i rzadko pokrywających się z materiałem na współczesnych kompaktach wydawanych corocznie
Studio Gama - starałem się słuchać o plebiscycie, bo zapisywałem. Zagraniczne nagrania pojawiały się z okazji wzmianki o nowej płycie. W każdą środę około 15.50 w 1977 roku łączono się z Moskwą i nadawano piosenki z Kraju Rad.
To tyle "z pamięci". Tytuły nagranych piosenek mogę zamieścić, o ile będzie to kogoś interesować. Zapiski z taśm jeszcze się zachowały, pomimo upływu czasu.
Pozdrawiam
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

Zapis dokonanych nagrań zagranicznych z I programu PR na taśmę zakupioną 11 kwietnia 1978:
Needles and pins - Smokie
Pourque te vas - Jeanette
Chancon d'amour - Manhattan Transfer
A toi - Joe Dassin
Tu ton va (Odchodzisz) - Alain Barriere
Parle-vous francais? - Baccara
Monsieur, voulez-vous dancer? - Loretta Godżi
Bella - Claude Francois
Manuela - Lareto
Jesteś moim światem - Zdzisława Sośnicka (tu uczyniłem wyjątek, ale uwielbiałem tę piosenkę z repertuaru Cilii Black, w radiu chodziła często)
I remember yesterday - Donna Summer
... - Michel Sardou
Hotel de la plage - Sheila
Rockolletion - Laurent Voulzy
Angelo - Brotherhood of Man
Melodia - Danyel Gerard

Jedna z czterech ścieżek na taśmie (nagrania w wersji mono celem oszczędności miejsca) została w całości poświęcona zespołowi Abba. Sam się zastanawiam, jakim cudem udało mi się tego dokonać na taśmie szpulowej.
Kolejność sześciu piosenek była konkretna - tytuły w pisowni oryginalnej:
1. Jestem właśnie dziewczyną 2. Melodia ludowa 3. Szczęśliwe Hawaje 4. Fernando 5. Tańcząca królowa 6. Jestem marionetką
pozycja nr 2 to oczywiście instrumentalny utwór tytułowy z płyty "Arrival".
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

Zapis dokonanych nagrań zagranicznych z I programu PR na taśmę zakupioną 23 maja 1978:
Ti amo - Umberto Tozzi
Solo tu - Matia Bazar
28 st. w cieniu - Jean Francois Maurice
Yes sir, I can boogie - Baccara
Again - Status Quo
Don't play your rock'n'roll to me - Smokie
If you love me - Elvis Presley
Hotel California - Eagles
Rzeki Babilonu/Brązowa dziewczynka w kółeczku - Boney M (specjalnie zachowałem pisownię oryginalną)
L'ete indien - Joe Dassin
Dream boat - George Baker Selection
H'asta manana - Abba
Oryginał piosenki, której cover kilka lat później znany był w naszym kraju jako "Oddział" wykonywał Oddział Zamknięty
I remember Elvis Presley - D.Mirror

Jedna z czterech ścieżek zawierała...recital telewizyjny niejakiego Africa Simone (fragmenty dziesięciu piosenek, nie było tam superhitu Ramaya)
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

Zapis dokonanych nagrań zagranicznych z I programu PR na taśmę zakupioną 22 sierpnia 1978:
Ma baker - Boney M.
Livin' next door to Alice - Smokie
I'm sailing - Rod Stewart
Knowing me, knowing you - Abba
Lay bak in the arms of someone - Smokie
My friend the wind - Demis Roussos
... - David Dundas
... - Amanda Lear
Parl a mi n'amore - Mal
Oh Carol - Smokie
... - Johny Hallyday
Tu semplicita - Matia Bazar
... - Sylvie Vartan
Kansas City - Les Humpryes Singers
Summer night city - Abba

Ponadto nagrałem z festiwalu w Sopocie na żywo cały recital zespołu Pussycat - 6 piosenek (za wyjątkiem pierwszej piosenki "Smile", bardzo tego nie mogłem odżałować, bo nic mi nie mówiła nazwa zespołu, dopiero gdy usłyszałem co to za hit, skoczyłem po rozum do głowy i sprzęt do nagrywania) całego Drupiego - 4 piosenki oraz jeden utwór Gary'ego Brokera (jeszcze nie wiedziałem, że kończyło występ kultowe nagranie zespołu Procol Harum)

Ostatnie nagrania "upychałem" na wolne miejsca na taśmach, mając na uwadze zbliżający się sylwester.
Figaro - Bratherhood of Man
You're the one that I want - John Travolta and Olivia Newton-John
Summer night - John Travolta and Olivia Newton-John
Mull of Kintyre - Wings
Mexican girl - Smokie
Kiss you all over - Exile
Painter man - Boney M.
It's a heartache - Bonnie Tyler

Tym sposobem w ostatni dzień grudnia uzupełniałem brakujące miejsca brakującymi przebojami Radiokuriera od miejsca 10 wzwyż.
Take a chance of me - Abba
Tu - Umberto Tozzi
Too much heaven - Bee Gees
Darlin' - Frankie Miller
For a few dollars more - Smokie
I wypadałoby po latach pozdrowić uczestników tamtej imprezy w atak zimy stulecia, ale chyba nie czytają w/w forum.

Lista piosenek, które dość często odtwarzano wówczas w radiu, ale ich nie nagrałem, bo mi się... nie podobały.
Bicycle race - Queen (przecież w Radiokurierze zajął drugie miejsce! Poprawiłem się pół roku później)
We are the champions - Queen (zwycięzca Radiokuriera 1977. Poprawiłem się ponad rok później, gdy się przekonałem do tego zespołu; lepiej późno niż wcale)
Copacabana - Barry Manilow
Hey Sole - Umberto Tozzi
Singin' in the rain - Sheila (cover słynnego standardu z 1952 roku)
Amada mio, amore mio - El Passadores
Gigi l'Amoroso - Dalida (o rany, jak ja tej piosenki nie znosiłem i chyba mi to zostało do tej pory)

W podsumowaniu zaznaczę, że lista przebojów Non Stopu diametralnie różniła się od tego, co można było usłyszeć w pierwszym programie.
Podobnie w ogóle nie odtwarzano piosenek z lat 60-tych. Czasami trafiły się pojedyncze piosenki The Beatles. To już jest temat na oddzielną analizę.
Przemyslav004
Posty: 12
Rejestracja: pt lis 13, 2020 5:37 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: Przemyslav004 »

A czy może ktoś z członków forum pamięta może jak było w latach 1985-1990 ( w drugiej połowie lat 80-tych, po stanie wojennym), kiedy Liste Przebojów zmieniono na Radiową Piosenkę Tygodnia, gdzie były już tylko polskie piosenki?. Czy wtedy też w Programie I Polskiego Radia odtwarzano trochę zagranicznych przebojów oprócz Lata z Radiem? Czy ktoś może coś wie na ten temat? Pytam się tylko, ponieważ w Jedynce od 1982-30.03.1985 była Lista Przebojów na której było 10 piosenek polskich i 10 zagranicznych, a później jak było? Czy może w Programie I Polskiego Radia puszczano choć trochę może np. Modern Talking, C.C. Catch, Samantha Fox, Kim Wilde, Sabrina, Madonne, Michaela Jacksona, Pet Shop Boys, Al Bano & Romina Power, Bad Boys Blue, Samanthe Fox, Whitney Houston itp. muzykę rozrywkową? Chodzi mi tylko o muzykę pop i disco, rozrywkową. Wiem, że to jest raczej forum fanów Programu 3, ale no ciekawi mnie ten temat. Będę wdzięczny, jeśli ktoś może coś pamięta. Jakby co przepraszam bardzo
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

Pierwsza trójka w/w wykonawców oraz Sabrina nigdy się w Trójce nie pojawili. A jednak po tylu latach ich piosenki są odtwarzane, chociażby w Radio Złote Przeboje. Zastanawiające, tym bardziej , że w latach 80.słuchanie pierwszego programu było wręcz obciachem. Sam złamałem tę zasadę, słuchając i zapisując cotygodniowe notowania listy, a także co czwartek zestawu propozycji. Codziennie także się starałem posłuchać, jak dyżurni krytycy recenzowali propozycje. Od czasu zaistnienia Radiowej Piosenki Tygodnia, w drugiej godzinie nadawano Bank przebojów, a tam popularni zagraniczni wykonawcy śpiewali najnowsze hity.
Przemyslav004
Posty: 12
Rejestracja: pt lis 13, 2020 5:37 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: Przemyslav004 »

Pozatym np. jak czytałem te listy przebojów Jedynki, to w PR1 w 1984, 1985 roku np. to tam były te pierwsze piosenki Madonny takie jak " Holiday" czy "Like a Virgin" nie wiem czy może też ''Lucky Star", a w trójce była na liście dopiero od " Material Girl". Bonnie Tyler też był tylko jeden przebój na Liście Przebojów Trójki, nie było na niej w 1983 roku jej piosenki " Total Eclipse Of The Heart", a w Jedynce była. Tak samo Ricchi e Poveri- Acapulco, Al Bano i Romina Power- Felicita.
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

To gwoli uzupełnienia zamierzchłych lat 70. Piosenki, które nagrałem na taśmach w roku 1979 z "fal długich" mniej więcej w kolejności, do czasu gdy przerzuciłem się tylko na nagrania z UKFu.
No - Gianni Bella
Mamma Leone - Bino
King of the road - Boney M
Dolce amore mio - I Santo California
Substitute - Clout
Stumblin in - Suzi Quatro and Chris Norman
Heart of glass - Blondie
Wuthering heights - Kate Bush
Da' ya think I'm sexy - Rod Stewart
Baker Street - Gary Rafferty
Boogie-woogie dancing shoes - Claudia Barry
Y.M.C.A. - Village People
Troyan horse - Luv'
Piero va - Drupi
Thank you for the music - Abba
Tragedy - Bee Gees
Telephone line - E.L.O.
Erunora d'amore - Matia Bazar
Chiquitita - Abba
Hooray hooray It's a holi-holiday - Boney M.
Ribbons of blue - Boney M.
Mari nero - Nubes Grisses
Seven lonley days - Sheila
It was mad for dancing - Leif Garret
Mindles boogie - Hot Chocolate
You don't bring my flowers - Barbra Streisand and Neil Diamond

Od lata 1979 na jedną audycję czekałem z utęsknieniem. "Moja audycja muzyczna" na podstawie ułożonego programu przez słuchaczy nadawana była w niedziele między 22.00 a 23.00. Nawet miałem zapisane, co odtwarzano, czyli współcześnie zwane playlistą. Jak te notatki znajdę, to ewentualnie mogę wrzucić.
Przemyslav004
Posty: 12
Rejestracja: pt lis 13, 2020 5:37 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: Przemyslav004 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź i za te notowania. Bardzo dziękuję. Mnie bardzo interesuje właśnie Program I Polskiego Radia z lat 70 i 80-tych. Bo no mało jest informacji w internecie na temat Jedynki z tamtych lat. Jeśli by pan znalazł, to mógłby pan wstawić też te notatki z tej audycji. Jestem zainteresowany. Pozdrawiam serdecznie.
marcinparys11
Posty: 2355
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: marcinparys11 »

Przy okazji wpisu do innego wątku przypomniałem sobie o tym temacie i skojarzyłem z wyjazdem pandemicznym do Florencji sprzed dwóch lat. Wtedy m.in. zainspirowałem się starymi przebojami pochodzącymi ze słonecznej Italii, które znalazłem w internecie i nagrałem je właśnie z programu pierwszego. Ponieważ nie zawsze wiedziałem kto je śpiewa, musiałem trochę poszukać.
A far l'amore comincia tu - Rafaela Carra
Raggio di luna - Matia Bazar (Eurowizja 1979)
Sara un fiore - Enrico Beruschi (San Remo 1979)
Amo Francesca - Pierfranco Castelli
Zuppa Romana - Schrott nach 8
Blu - Luciano Angerelli (z płyty "Donna"), była też wersja francuska: Le dornier slow - Joe Dassin
Amado mio, amore mio / Mucho mucho / Bamba daban - El Passador (Paolo Zavallone)
Mamma Leone / Bambino - Bino

Inne piosenki nagrane w roku 1979 także z programu pierwszego z innych nacji.
Un chantana - Michael Sardou
Forever you want - Status Quo
Hertache tonight - Eagles
We don't talk anymore - Cliff Richard
After the love is gone - Earth, Wind and Fire
Suzy - Village People
I've never been in love - Suzi Quatro
Some girls - Racey
Zielony
Posty: 2
Rejestracja: pt wrz 01, 2023 10:29 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1998

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: Zielony »

A pamiętacie Wykonawcę i tytuł piosenki jak dobrze pamiętam Holenderskiego zespołu w której było Makao❓😅
Pozdrawiam
Przemysllprzem
Posty: 1
Rejestracja: czw cze 29, 2023 7:36 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003

Re: Zagraniczne przeboje w PRL-u w Programie 1 Polskiego Radia

Post autor: Przemysllprzem »

Bardzo, bardzo panu najmocniej dziękuję za te wszystkie wspomnienia i notowania.
Bardzo cenne informacje dla wszystkich.


A czy może ktoś będzie wiedzieć, jak to było w latach 1985 - 1989, tych latach końcowej komuny (II połowa lat 80-tych do 1990 roku) ?
No bo na Liście Trójki i w Rozgłośni Harcerskiej nie byli tam mile widziani tacy wykonawcy typu disco?
Czy wtedy gdzieś w eterze (w Polskim Radiu Dwójka czy lokalnych rozgłośniach Polskiego Radia czy w Polskim Radiu Jedynka lub może w Polskim Radiu Trójka czy w Radio Luxembourg) można było natrafić na przeboje Modern Talking (You,re, my heart, you re my soul 1985, You can win if you want 1985, Cheri, Cheri Lady - 1985, Brother Louie - 1986, Atlantis Is Calling (SOS for Love) 1986, Geronimo's Cadillac - 1987 czy "Jet airliner" 1987), C.C. Catch (I can lose my heart tonight - 1985, Cause you are young 1986, Strangers by night 1986, Heartbreak Hotel 1986, Heaven and hell 1987, Soul Survivor 1987, Backseat on the cadillac 1988) czy Sabrina Salerno (Boys Summertime Love 1987, Hot girl 1988), Sandra (I'll never be (Maria Magdalena) 1985, In the heat of the night 1985, Hi hi hi 1986, Innocent Love 1986, Everlasting Love 1987, Secret Land, Heaven can wait) czy Gazebo czy Al Bano i Romina Power, Ricchi e Poveri?

Albo jak to było z Madonną (Madonną Louise Ciccone) w 1985 roku u nas w PRL-u? Czy ta piosenkarka była już gdzieś tam grana przez Polskie Radio?
Np."Crazy for You" 1985, czy te single z albumu "Like a virgin" - "Like a virgin" 1985, "Material Girl" 1985, "Angel" 1985, "Dress you Up" 1985, czy "Gambler 1985, albo "Into the groove" 1985?

A Kylie Minogue czy Rick Astley czy Jason Donovan można było gdzieś natrafić na ich hity oprócz jednego?

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego, jak najwięcej zdrowia, szczęścia i optymizmu oraz pogody ducha.

Będę bardzo wdzięczny najmocniej za każdą odpowiedź.

Przemek.
ODPOWIEDZ