Co się dzieje z naszą Trójką?

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

mikrobi pisze:
śr lip 21, 2021 11:38 am
Kontekst mógł być taki - "ta piosenka ma tak głupi tekst, że mało prawdopdoobne aby dostała tyle głosów, w razie wątpliwości przyjmujemy wielokrotne i eliminujemy" albo "temu utworowi należy dać szansę, więc uwzględniamy glosy na jego korzyść". To oczywiście jest manipulacja i ręczne saterowanie, ale nie tak rażące.
Zwracam uwagę, że wady systemu były zgłaszane kierownictwu 3 a korespondencję prowadzono na publicznym profilu, więc MN i BG uważali te praktyki za całkowicie jawne. I zasada "ostatnie słowo należy do Marka" była pewnie powszechnie przyjmowana przez innych dziennikarzy, jak również głosujących.
Wiemy również, że maile pochodzą z I połowy 2020 r. a więc z okresu po zmianie systemu. Nie wiemy, co było wcześniej (a są forumowicze, którzy pomagali w liczeniu głosów, więc mogą coś wiarygodnego przedstawić).
Natomiast faktycznie sytuacja wygląda niewesoło - dowolny Tomaldo Banjo czy inny niespełniony muzyk może zarzucić, że proponowano mu miejsce na liście za kasę. Trudno będzie obronić legendę LP3 a to jednak była ważna spuścizna.
Rozróżnijmy dwie kwestie:

- usuwanie głosów wielokrotnych - to zapewne miało miejsce i było właściwe, pytanie jakie były w tym wszystkim były zasady,
- arbitralne zmienianie pozycji na liście, niezwiązane z powyższym - tu nie ma co komentować, nie do wybronienia, nawet przez bagatelizowanie liczby takich ruchów, ograniczania do niskich pozycji czy starszych utworów.

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

tadzio3 pisze:
śr lip 21, 2021 11:40 am
hieronim22 pisze:
śr lip 21, 2021 11:15 am
Tak, wielokrotnie.
Nie, nie wielokrotnie. W artykule zostały przytoczone wybrane fragmenty (prawdopodobnie) maili, które mogłyby świadczyć o manipulacji, ale nie świadczą o niczym, ponieważ są to tylko fragmenty. A kontekst nie jest mityczny, lecz kluczowy. W taki sposób można zmanipulować niemal każdy tekst.
Pomijam już tezę, że artykuł mógł mieć także nieprawdziwe informacje. Przecież zdecydowana większość artykułów dotyczących LP3 i Niedźwieckiego to były informacje wyjęte z pewnej części ciała na 4 litery. Tutaj też do tego podchodzę z dużym dystansem i nie podniecałbym się tymi informacjami. A tym bardziej wysuwał wnioski o oszustwach MN.
Kontekst jest kluczowy w zrozumieniu, dlaczego MN sobie arbitralnie ustawiał listę, bo że to robił to z tych maili wynika jednoznacznie.Ergo - także, że publicznie kłamał, iż tego nie robił. Nie zaczarujesz rzeczywistości twierdzeniami, że jest inaczej.Jeżeli jest coś nie tak z tymi mailami - to czekam na reakcje MN. I na kontekst - choć nie wyobrażam sobie kontekstu, który wyjaśniłby np. nakazanie usuwania z listy utworu, bo MN się tekst nie podoba. Ale może wyobraźnia mi szwankuje.

To że poza tym pojawiały się nieprawdziwe twierdzenia o LP3 i MN nie ma dla oceny tej sytuacji znaczenia. Nawet nacisk na usunięcie Kazika z pierwszego miejsca - bo te sytuacje się nie wykluczają. Na marginesie - paradne jest, że jak wypłynął Wiadomy SMS w sprawie pozbycia się Kazika to nikt tu na forum kontekstu i potwierdzenia wiarygodności się nie domagał. A w drugą stronę jest inaczej.
Ostatnio zmieniony czw lip 22, 2021 2:15 am przez hieronim22, łącznie zmieniany 2 razy.

gioconda2
Posty: 2559
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 10:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: świadomie od 1986
Lokalizacja: Poznań

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: gioconda2 »

Od kilku dni przyglądam się dyskusji nt maili. I napiszę tak:

1. Zawarto ugodę, która powinna z założenia zakończyć temat, a jak się okazuje jest odwrotnie i to jednostronnie.
2. Tak jak napisała barb42 - jest to materiał wyselekcjonowany i w sumie na ten moment jednostkowy (2 przypadki na 1998 wydań).
3. U mnie po tej publikacji nie nastąpiło odbrązowienie. Cenię to, co było przez 38 lat. Może też dlatego, że "zakochana w p. Marku" byłam w II połowie lat 80, ostatnimi laty moja sympatia podzieliła się na wielu innych redaktorów z młodszego pokolenia i to oni nawet bardziej stali się moimi idolami (Stelka, Marcel, Andrus, dr Wilczur). W przypadku LP3 sympatia podzielała się i na Balonika. Także nie mając już tak osobistego i mocno emocjonalnego zaangażowania związanego z osobą jedynego idola - publikacja materiału nie spowodowała u mnie "sięgnięcia bruku". Zachowuję dystans. I cenię to, co było. Budowanie wizerunku trwało 38 lat, nie może tego przekreślić 1 emocjonalna chwila.
4. Tak jak ktoś napisał wcześniej - w ten sposób nie prowadzi się korespondencji na skrzynkach służbowych. Pracodawca może mieć przecież do nich wgląd i służbowe adresy nie są adresami prywatnymi. Zabrakło czujności, może czuł się w tym już zbyt pewnie. Sposób "wydawania dyrektyw" faktycznie wygląda tak, jak na "prywatnym folwarku".
5. Aczkolwiek jak napisałam wcześniej - na ten moment materiał jest jednostkowy. Na podstawie 2 maili nie wydaję wyroku.

pbd2
Posty: 1227
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: pbd2 »

Zauważmy, że różne media też są ostrożne w ocenie sytuacji i informowaniu o tych mailach. W tym branżowe: np. Wirtualne Media chyba dopiero dzisiaj napisały o całej sprawie.
Wszystko to zresztą nie zmienia faktu, że gdybym dziś spotkał przypadkiem Pana Marka lub kogokolwiek innego z byłej redakcji LP3, przede wszystkim podziękowałbym za cztery dekady pięknych wspomnień, wzruszeń, emocji... Zresztą podziękowałbym każdemu, kto przez te wszystkie lata tworzył Naszą Trójkę. Wyjątkowe radio, które potrafili jakoś tam uszanować i docenić (i zamiast je dobijać, postanowili wykorzystać do swoich celów, co jednak nie do końca się udało) nawet zamordyści z junty Jaruzela, którego nie dali rady sprywatyzować neoliberalni rewolucjoniści od Balcerowicza, a skutecznie zniszczyli dopiero nawiedzeni popaprańcy spod znaku Dobrej Zmiany...

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

hieronim22 pisze:
wt lip 20, 2021 1:42 pm
(...) Oczywiście można przyjąć, że korygowano głosy wielokrotne (treść maili wskazuje, że robił to Gil i taką wersję przesyłał MN), ale arbitralne przesuwanie/usuwanie utworów to kompromitacja, potwierdzenie, że MN kłamał mówiąc, iż tego nie robił.
Zbyt odważna teza, zwłaszcza że oparta na ujawnionych meilach. Nie podważam ich prawdziwości, bo raczej sam MN ich nie zakwestionował, a do tego wielokrotnie wspominał przez lata przy różnych okazjach, że jakieś działania korygujące ręcznie podejmują. W kwestii oceny meili, pod kątem intencji, to trzeba by jednak znać cały kontekst ustaleń, nawet tych pozameilowych. Nie sądzę, aby MN świadomie dopuszczał się jakichś manipulacji prowadzących do oszustwa. Niemniej w świetle ujawnionych i dostępnych treści nie dziwię się, że tak stawianym tezom, choć sam daleki jestem od takiego wniosku. Zwyczajnie chłopina chciał dobrze i uczciwie wobec słuchaczy, a wyszło jak wyszło, czyli obróciło się przeciw niemu.
hieronim22 pisze:
wt lip 20, 2021 1:42 pm
Co więcej, stawia to pod znakiem zapytania, czy usuwanie głosów wielokrotnych odbywało się w przejrzysty sposób - skoro MN nie miał oporów, aby piosenki na listę wprowadzać, utrzymywać je na niej, przesuwać i usuwać wg własnego widzimisię, to skąd wiemy, że w przypadku usuwania głosów wielokrotnych były jakieś przejrzyste zasady?
Ale to nie jest żadne okrycie, że system zliczania nie był na zewnątrz przejrzysty dla nikogo. Mówili przecież o tym nie raz, że ręcznie jeszcze korygują, uzasadniając dlaczego. Owe przesunięcia, usuwania etc, jakie wybrzmiewają z meili i jak wydaje dyspozycje MN mogą być zwyczajnym ustaleniem, po kolejnych analizach czy dane głosy prawidłowo oddane czy też nie. Tak bym na to patrzył, wcale nie naiwnie, bo dość krytyczny bylem przez pata do lp3 i tego co się na niej dzieje.

pbd2
Posty: 1227
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: pbd2 »

Akurat kontekst bardzo dużo by tu wniósł.
Mogło być przecież tak, że wstępną robotę odwalał Gil i listę z przypisami przesyłał Niedźwieckiemu. A ten włączał komputer, jeszcze raz przeglądał głosy i korygował Gila (np. uznawał, że tu i tu pan Bartek przesadził i on te głosy jednak uzna, a tu z kolei jednak coś mu śmierdzi i nie uzna tych, które Bartek uznawał). Po czym wysyłał mu swoje ostateczne decyzje co do kolejności już bez dopisków co i komu zabrał czy oddał i ile kto ma głosów uznanych, tylko konkretnie to, co wychodziło po finalnej korekcie: że to ostatecznie przesuwamy tu, to tam, a to niestety musi wypaść. Nawet owo wspomnienie o okropnym tekście mogło być jakimś żartem czy nawiązaniem do jakiejś rozmowy w realu.
Ale fakt faktem - nie jest to profesjonalna korespondencja służbowa i albo powinna była być prowadzona inaczej, albo powinna być prowadzona kanałami prywatnymi lub ustnie.

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

^^^
Sama rozmowa/komunikacja, ale przede wszystkim sam system można ocenić, że był oparty na uznaniowości, choć poparty wypracowanym przez lata doświadczeniem. Ale o tym wierni słuchacze Trójki i Listy wiedzieli przecież. Już od czasu kartek pocztowych powstał dylemat, więc MN z zespołem postanowili, że trzeba coś z tym zrobić. Myślę, że system dlatego był tak nieprofesjonalny, bo sami nie przypuszczali, że kiedyś, ktoś zarzuci im jakieś fałszerstwa. Robili to w dobrej wierze, najlepiej jak potrafili traktując to też jako zabawę.
hieronim22 pisze:
śr lip 21, 2021 11:15 am
Tak, wielokrotnie. Naprawdę apeluję o zachowanie uczciwości intelektualnej - z maili wynika, że MN wielokrotnie, a nie dwa razy, arbitralnie zmieniał pozycję utworów na liście. I nie są to sytuacje "budzące wątpliwości", a oczywiste.
Z maili wynika tylko jakaś treść, którą można w ten czy inny sposób oceniać. Aby ją miarodajnie ocenić trzeba by przede wszystkim znać całość maili dot. tego konkretnego przypadku, jak też kontekst sytuacyjny (ustalenia, rozmowy, analizy pozamailowe). Znasz "system" zliczania głosów jaki wypracowali przez lata?
hieronim22 pisze:
śr lip 21, 2021 11:15 am
Ale nawet gdyby to był jeden przypadek to byłaby okoliczność drugorzędna - manipulował wynikami i publicznie kłamał, że tego nie robił. I żaden mityczny "kontekst" tego nie zmieni.

Najpierw zacząłeś niejako w trybie warunkowym używać określeń "manipulacja" i "kłamca" w odniesieniu do MN, po czym w kolejnych postach przechodzisz już do używania ich wprost jako zarzutów. Na tym polega twoja "uczciwość intelektualna"?
mikrobi pisze:
śr lip 21, 2021 11:38 am
Natomiast faktycznie sytuacja wygląda niewesoło - dowolny Tomaldo Banjo czy inny niespełniony muzyk może zarzucić, że proponowano mu miejsce na liście za kasę. Trudno będzie obronić legendę LP3 a to jednak była ważna spuścizna.
Dokładnie, dla niewtajemniczonych oraz słuchaczy poza Trójkowych tak to wybrzmiewa. Już się niejaki Jakimowicz wypowiedział:https://www.instagram.com/p/CRlNDZfsyU4/

Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 6375
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: VILKI »

FOXD pisze:
czw lip 22, 2021 12:15 pm

Z maili wynika tylko jakaś treść, którą można w ten czy inny sposób oceniać. Aby ją miarodajnie ocenić trzeba by przede wszystkim znać całość maili dot. tego konkretnego przypadku, jak też kontekst sytuacyjny (ustalenia, rozmowy, analizy pozamailowe).
dokładnie. mamy tu tylko szczątki maili sprawnie wyselekcjonowane. a że obecna władza opanowała to do perfekcji to wiemy. wystarczy obejrzeć Wiadomości o 19.30 :STOP:

Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 6375
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: VILKI »

FOXD pisze:
czw lip 22, 2021 12:15 pm

Dokładnie, dla niewtajemniczonych oraz słuchaczy poza Trójkowych tak to wybrzmiewa. Już się niejaki Jakimowicz wypowiedział:https://www.instagram.com/p/CRlNDZfsyU4/
"manu" kto? :roll:

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

FOXD pisze:
czw lip 22, 2021 12:15 pm
^^^
hieronim22 pisze:
śr lip 21, 2021 11:15 am
Ale nawet gdyby to był jeden przypadek to byłaby okoliczność drugorzędna - manipulował wynikami i publicznie kłamał, że tego nie robił. I żaden mityczny "kontekst" tego nie zmieni.

Najpierw zacząłeś niejako w trybie warunkowym używać określeń "manipulacja" i "kłamca" w odniesieniu do MN, po czym w kolejnych postach przechodzisz już do używania ich wprost jako zarzutów. Na tym polega twoja "uczciwość intelektualna"?
Jeżeli MN twierdzi publicznie, że nie manipulował wynikami głosowania, a z maili wynika wprost, że polecił usunąć utwór, bo mu się tekst nie podobał, dać szansę innemu wprowadzają go na listę czy utrzymać inny, by za szybko nie wypadł to tak - uczciwość intelektualna wymaga stwierdzenia, że manipulował wynikami głosowania i publicznie kłamał, że tego nie robił. Mieszanie tego z kwestią weryfikacji głosów jest nie na miejscu - bo np. w tym konkretnym przypadku nie wskazał weryfikacji głosów jako przyczyny usunięcia utworu z listy, nie było nawet tak, że nie wskazał żadnego powodu (co mogłoby nawet, przy dużej dozie dobrej woli, pozwolić przyjąć, że to było przyczyną, albo chociaż uznać, że nie ma dowodów, iż było inaczej), nie - on wprost nakazał usunąć utwór, bo mu się tekst nie podobał. Tego się nie da wybronić.

Zwracam uwagę, że komentuje jedynie jednoznaczne fragmenty tej korespondencji, a nie te, które budzą wątpliwości, ale nie są jednoznaczne, np fragment "miejsce jak w nawiasach, poczekalnia jak wyjdzie".

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

^^^
Błąd Twojego wnioskowania polega właśnie na tym, że zasadzasz się tylko na owej treści ujawnionych maili, a to jedynie fragment (być może wyselekcjonowany) całości. Kompletnie odrzucasz (być może intencjonalnie), że:

1) jest to fragment korespondencji mailowej przy ustaleniach;

2) pomijasz (być może odrzucasz/wypierasz) fakt, że proces weryfikacji głosów nie opierał się tylko na tym co w mailach wymieniali;

3) treść tych maili, na której się zasadzasz i wyciągasz wnioski, jest dość charakterystyczny/specyficzny dla danego obszaru działania, tj. pisana skrótami myślowymi, które są już wynikiem kolejnego etapu analizy, co oznacza, że poprzedzona była wcześniejszymi ustaleniami (niekoniecznie poprzez mail) jak też wypracowanym przez lata kodem komunikacji, który jest zwięźlejszy. To coś na kształt języka prawniczego (czy innej branży), gdzie prawnicy w rozmowie z sobą posługują się specyficznymi terminami, aby syntetycznie ując myśli. W tych mailach mamy do czynienia z czymś podobnym. Stąd określenie usunięcie, przesunięcie itp. oznacza dla obu, że dany kawałek jednak po którejś tam analizie głosów, najwyraźniej mógł ich ostatecznie nie mieć tyle ile mogło wynikać ze wstępnej oceny.

4) albo nie spotkałeś się wcześniej z wyjaśnieniami MN (i innych) o tym jak wygląda podliczanie głosów i z czym mają problem, a także jak je rozwiązują, albo też kompletnie ignorujesz te fakty. Powtórzę więc, że od czasów kartkowego głosowania (jeszcze lata 80-te XX w.) nie raz w wywiadach MN wyjawiał jak wygląda zliczanie głosów, i że trudno opracować jakiś system komputerowy na tyle skuteczny (do tego także o kosztach), stąd robili to ręcznie. Przez lata nauczyli się oceniać, które głosy budziły wątpliwości, przy tym podawał konkretne przykłady aby to lepiej zobrazować. I tak podkreślał, że ich wypracowany system nie dawał 100% pewność, że wyeliminują wszystkie nieprawidłowe głosy. Podobnie było jak weszły nowe technologie (komputery, internet) i głosowanie zdalne. Nieraz też zwracał się poprzez antenę, jak temat był poruszony, że wcale się przy tym systemie nie upierają, i że jak słuchacze mają lepsze pomysły to byli otwarci na propozycje. Poza tym jak wspomniałem, traktowali lp3 jako zabawę, a ponieważ nie było większych protestów co do "systemu" weryfikacji, to kontynuowali, to wykorzystując nowsze technologie do podliczeń i analizy;

5) mówi prawdę, czyli uważa takie podejście za transparentne, bo wielokrotnie się z tym dzielił przez lata ze słuchaczami. Nie ukrywał jak to wygląda, podkreślając fakt, iż mają świadomość, że ten system jaki wypracowali jest nieprofesjonalny. Stąd zarzucanie mu kłamstwa jest zbyt daleko idące, zwłaszcza że nie znasz całego kontekstu rozmów/ustaleń w tej konkretnie sprawie, jak tez prawdopodobnie nie wiesz jak ów "system" był wypracowywany, i jak się z tym dzielili ze słuchaczami. Zakładając nawet, że Ty o tym nie wiedziałeś i czujesz się okłamany, to pretensje możesz do siebie, że nie zaznajomiłeś się z wiedzą (wykraczającą poza treść maili), która była i jest powszechnie dostępna.

Także jeśli zamykasz się na owe wątpliwości i wyciągasz jednoznaczne tezy/zarzuty wobec kogoś w oparciu o niekompletny mat. dowodowy, to sorry ale jednak coś nie tak z Twoją "uczciwością intelektualną". Nie zachowuj się jak Inkwizytor, z czasów średniowiecznych, któremu wystarczył wycinek/fragment jakiegoś zjawiska/zdarzenia, aby wydać werdykt ;)

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

No nie, znowu mieszasz kwestie korygowania głosów wielokrotnych i arbitralnego ustawiania listy. Oczywiście, że wielokrotnie słyszałem tłumaczenia dotyczące weryfikacji głosów, i to już od lat 80tych, i CO DO ZASADY taką ingerencję uważam za uzasadnioną(choć brak przejrzystości zasad w tym zakresie budzi wątpliwości). Ale jak wytłumaczysz np. Polecenie usunięcia utworu z listy ze względu na tekst? Jaki musiałby być kontekst czy Dalsza korespondencja, by to wybronić?

I jedna rzecz dotycząca uczciwości intelektualnej. Zarzucasz mi, że oskarżam MN nie biorąc pod uwagę okolicznosci, które, twoim zdaniem, mogły zaistnieć, choć nie ma aktualnie przesłanek, że zaistniały (mityczny kontekst, jakaś inna korespondencja, ustne ustalenia) - sytuacji, gdy moja ocena nie jest z sufitu, a opiera się ujawnionych mailach, z których analizuję tylko te, które są jednoznaczne. A jednocześnie zarzucasz mi, że jakieś fakty wypieram, ignoruję albo ich nie znam, nie mając ku temu żadnych podstaw.

A zarzut dotyczący inkwizycji jest zupełnie od czapy - jak wspomniałem, oceniam jednoznaczne fragmenty maili, pomijam te, które budzą moje watpliwości , ale jestem w stanie wyobrazić sobie mityczny kontekst, które konkretne treści usprawiedliwiają (choć swoją ocenę mam).

Co do reszty - wybacz, nie będę się powtarzał i pisał po raz kolejny tego samego .

Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 6375
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: VILKI »

ale gdzie Ty widzisz JEDNOZNACZNE mejle? :shock: są tu tylko skrawki fragmentów mejli (co sam potem stwierdzasz). zaprzeczasz sam sobie :roll:

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

Niektóre z nich są jednoznaczne, ich nie da usprawiedliwić kontekstem (wskazałem kilka razy przykłady). Ale dla niektórych to nieważne, cokolwiek by się pojawiło, jakikolwiek dowód to i tak nie uwierzą w winę MN.

Nigdzie sobie nie zaprzeczam. to ty tylko twierdzisz, że są „skrawki fragmentów maili” - może tak, może nie, tym niemniej niektóre pozwalają na ocenę postępowania MN , niektóre budzą watpliwości, ale nie pozwalają na jednoznaczną ocenę.

Awatar użytkownika
VILKI
Posty: 6375
Rejestracja: pt lip 25, 2008 12:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 256 not.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: VILKI »

hieronim22 pisze:
czw lip 22, 2021 6:01 pm

- jak wspomniałem, oceniam jednoznaczne fragmenty maili,

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

Fragmenty maili - tu miałem na myśli fragmenty całej ujawnionej korespondencji, nie konkretnych maili. Ale nie wykluczam, że są to, w niektórych momentach, faktycznie fragmenty maili i nigdy nie pisałem inaczej, po prostu nawet w takiej sytuacji cześć z nich pozwala na wyciąganie wniosków (a cześć, pomimo wzbudzenia watpliwości, nie).

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

@hieronim22
Gdyby owe maile były jedynym dowodem w sprawie, to mogłyby (choć także niekoniecznie) być jednoznacznym dowodem. Ale to nie są jedyne maile, co strona PR3 potwierdza. Pozostaje także intencjonalność tej strony odnośnie ujawnionych maile są kompletne, co ma tu również istotne znaczenie. Kompletnie ignorujesz kontekst operacyjny, sytuacyjny, jak i systemowy.
Błąd logiczny w Twojej diagnozie jest już na starcie, bo zasadzasz się tylko na mailach ujawnionych (sam to przyznajesz) i wyciągasz kategoryczne wnioski. Gdyby owe wnioski nie były tak kategoryczne w odniesieniu do tego zaprezentowanego materiału dowodowego, zupełnie bym pominął Twoją analizę i nie zarzucał braku "uczciwości intelektualnej".
Nie pisz o mityczności jakichś innych maili, rozmów czy ustaleń, bo jedynie dowodzisz właśnie owej ignorancji (wypierania faktów), a do tego, że nie rozumiesz jak wygląda taki proces analityczno-uzgodnieniowy. Wedle Twojej tezy, to niby jest jedno podejście, i "guru" MN wydał dyspozycje. Pomijasz kompletnie, że być może tylko tym ujawnionym mailom towarzyszyła rozmowa pozamailowa.Tymczasem było (z dużym prawdopodobieństwem) inaczej, co właśnie wiele razy Niedźwiedź wyjawiał w wywiadach, iż to była często dość intensywna dyskusja, z różnym stopniem odsiewu i etapowej weryfikacji. Dla mnie to znajomy schemat z praktyki zawodowej, gdzie etap weryfikacji zdarzeń, faktów, czy zjawisk jest wieloetapowy i towarzyszy temu szereg ustaleń w różny sposób zaawansowany, a także jeszcze modyfikowany w trakcie jego trwania. Dlatego też to, co Ty określasz dyspozycja Niedźwiedzia, w kierunku Gila, aby usunął to i owo, i coś tam przesunął, to jest wynik właśnie jakichś wcześniejszych ustaleń. Wcale mityczna nie jest sytuacja, w której dajmy na to Niedźwiedź bierze jakąś część głosów odsianych do dalszej weryfikacji, pochyla się ponownie i następnie przekazuje już tylko wynik tych ustaleń poprzez właśnie korektę, która jest wynikiem odrzucenia jakiejś części głosów na konkretny utwór, co skutkowało jego usunięciem czy przesunięciem. Dlatego treść tych ujawnionych maili należy tak właśnie odczytywać, że są jakimś finalnym ustaleniem procesu weryfikacji. Kwestii terminologi jaka jest mailach bym się nie czepiał, bo jak wspomniałem to jest wynik wypracowanego kodu porozumiewania się między Panami od lat. Stąd szli już w pewien schemat komunikacyjny.

Porównanie do Inkwizytora było podyktowane tym aby pobudzić u Ciebie szersze spojrzenie na problem, a nie wąsko li tylko na jego wycinek. Niestety kolejnymi wpisami potwierdzasz tylko, że nadal nie rozumiesz co znaczy szersze spojrzenie na sprawę, mimo iż dostrzegasz, że są inne okoliczności.

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

Uwielbiam tego typu mentorski ton, połączony z brakiem treści, ale dobra, nie chce mi się pisać po raz kolejny tego samego, ty piszesz jedno, ja drugie, zdarza się. Znowu wraca ten mityczny kontekst, pojawia się nowość - kod porozumiewania się (:)), ale ok, nie przekonamy się

Napisz mi proszę tylko, jaki schemat komunikacyjny, wypracowany miedzy panami od lat, sprawia, że np. polecenie usunięcia utworu ze względu na tekst byłoby uzasadnione?

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

hieronim22 pisze:
czw lip 22, 2021 8:03 pm
Napisz mi proszę tylko, jaki schemat komunikacyjny, wypracowany miedzy panami od lat, sprawia, że np. polecenie usunięcia utworu ze względu na tekst byłby w stanie to uzasadnić?
No widzisz, Ty to określasz "poleceniem" a Panowie wcale nie musieli tak tego definiować. Oczywiście MN był "kierownikiem" i do niego należał przeważnie głos decydujący, ale relacje między ludźmi pracującymi przy lp3 były partnerskie. I tak, kontekst ustaleń ma znaczenie, bo ukazał by w szczegółach owe relacje i jak przebiega ów proces. Dysponując danymi jakie są dostępne można jedynie drogą dedukcji, zbierając różne fakty, okoliczności i zjawiska, starać się zbliżyć jakie były intencje i czy była manipulacja i kłamstwo, czy tez nie.

Jeszcze jedno, bo widzę żeś tu mało aktywny, nie jestem jakimś fanatycznym zwolennikiem MN, co nieraz tu na tym forum przejawiałem. Mam do Niedźwiedzia wiele zastrzeżeń, chociażby do tego jak się zachował rok temu po odejściu z Trójki, kiedy mamił wiele stacji radiowych, że nie dokonał wyboru, podczas gdy na pewnym etapie wiedział już z kim się zwiąże. Ale ok, chodziło o wypromowanie książki, więc jakoś to racjonalizuję, choć uraz pozostał.
Jeśli już zarzucać jakieś manipulacje przy Liście, czy nawet przy TOP-ach to już prędzej w proces ustalania zestawu do głosowania, który budził u mnie szereg wątpliwości. Ale tu znowu nie znam dokładnie zasad i reguł towarzyszącymi temu procesowi, stąd nie będę snuł zarzutów pod adresem kogokolwiek.
Ostatnio zmieniony czw lip 22, 2021 8:21 pm przez FOXD, łącznie zmieniany 1 raz.

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

20 maja 2020 roku ujawniony został sms Kowalczewskiego do Metza o treści: "„Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na antenie”.

Czy też tak wtedy badaliście kontekst lub wypracowany między panami schemat komunikacyjny? Czy pytaliście się, czy aby nie jest to skrawek bardziej obszernej korespondencji? Czy wtedy nie trzeba było tego robić (bo moim zdaniem - nie trzeba było, treść jest jednoznaczna)?

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

FOXD pisze:
czw lip 22, 2021 8:15 pm
hieronim22 pisze:
czw lip 22, 2021 8:03 pm


Jeszcze jedno, bo widzę żeś tu mało aktywny, nie jestem jakimś fanatycznym zwolennikiem MN, co nieraz tu na tym forum przejawiałem.
Mało piszę, ale zaglądam regularnie. Listy słuchałem od 1991 roku, zeszyty z notowaniami prowadziłem gdzieś do 2000 roku. Dzięki MN i Trójce wciągnąłem się w listy przebojów, czym interesuję się do dziś.

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

hieronim22 pisze:
czw lip 22, 2021 8:18 pm
20 maja 2020 roku ujawniony został sms Kowalczewskiego do Metza o treści: "„Piotrze, dopilnuj aby piosenka o której rozmawialiśmy nie była na antenie”.

Czy też tak wtedy badaliście kontekst lub wypracowany między panami schemat komunikacyjny? Czy pytaliście się, czy aby nie jest to skrawek bardziej obszernej korespondencji? Czy wtedy nie trzeba było tego robić (bo moim zdaniem - nie trzeba było, treść jest jednoznaczna)?
Znowu pomijasz kontekst. Jaki związek z lp3, w sensie praktycznym miał wcześniej Kowalczewski? Miałbyś coś na jego obronę, bazując na wcześniejszych jego praktykach nakierowanych na lp3 czy zw. z lp3? Co to za przykład porównawczy? :shock: :D
W tym rzecz, że nie miał innych zdarzeń Kowalczewskiego z lp3. Mało tego koleś sam się potem zamotał w swoich zeznaniach, a do tego wiele osób od lat mających praktyczna styczność z lp3 zrelacjonowało i skomentowało ten "wyczyn" Kowalczewskiego. Stąd co w tym przypadku miało budzić wątpliwości. Sytuacja była oczywista.
Ostatnio zmieniony czw lip 22, 2021 8:29 pm przez FOXD, łącznie zmieniany 1 raz.

hieronim22
Posty: 56
Rejestracja: pt sie 05, 2016 1:19 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 511

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: hieronim22 »

Proponuję przeczytać jeszcze raz na spokojnie ten mój wpis.

Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22134
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: FOXD »

^^^
Chyba nie pamiętasz co wtedy wielu redaktorów mówiło o Kowalczewskim jako koledze z pracy wcześniej, sprzed incydentu z Listą? Jaki był w relacjach itd. itp.?
Generalnie każdy miał z nim relacje poprawne, bo facet zajmował się czymś innym niż red. muzyczna. Stąd generalnie "cześć" - "cześć", ujmując skrótowo. Dlatego jaki miał być wypracowany schemat komunikacyjny w odniesieniu do lp3 między nim a pozostałymi, skoro go nie było wcale. Facet przyjął do wiadomości (jako dyrektor), jak wygląda proces zliczania głosów, więc zwyczajnie "wpadł z toporem" i zrobił co zrobił, bo mu się ciepło w portkach zrobiło. Z nikim wewnątrz Trójki tego nie uzgadniał wcześniej (może z zarządem). Zapewne nadgorliwie. Potem już tylko brnął absurdalnie w zaparte, bo szkoda mu było stołka. Tyle w temacie.
Próbujesz porównywać sytuacje do siebie nieporównywalne ;)

Tomekk
Posty: 10523
Rejestracja: pt lip 28, 2006 1:06 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 2003
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Co się dzieje z naszą Trójką?

Post autor: Tomekk »

Najlepiej będzie jak Pan Marek sam to skomentuje - chociażby na blogu i wyjaśni sytuację.
W zasadzie powinien się odnieść do dwóch maili - z Queenem oraz z koszmarnym tekstem + z Morrisseyem. Może chodziło o faktyczne "odsianie" głosów niepewnych. Może to wyniknąć z szerszego kontekstu? Nie wiem już co myśleć. Druga strona od początku grała nieczysto i chamsko, więc trudno im zaufać. Z drugiej strony pan Marek zawsze zapewniał o uczciwości i skrupulatności w liczeniu głosów. Czemu miały służyć kombinacje przy miejscach w okolicy 50 czy 30.

Już kiedyś ktoś wychwycił podobne mechanizmy. Jeszcze przed wprowadzeniem zmian na stronie w 2020 r. Można było podejrzeć jakie piosenki debiutują w poczekalni. Głosowanie zamykano o 12:00 i mniej więcej do 17-18 można było sprawdzić jakie będą nowości. W czasie listy okazywało się, że niektóre piosenki jednak nie wchodzą do zestawienia. Dlaczego? i kto to zmieniał?

ODPOWIEDZ