Odnośnie strony Archiwum

Kącik pobożnych życzeń, sugestii, postulatów, spraw administracyjnych — każdy pomysł może okazać się dobrym, o ile uzyska akceptację społeczności Forum.lp3.pl.
ku3a
Posty: 20928
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: ku3a »

acha, czyli tak przyszłościowo. no OK ;-).
choć słowo "odnośnie" to by mogło być w nazwie każdego wątku ;-).
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9754
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: tadzio3 »

Właśnie kilka dni temu zauważyłem tę zmianę i również jestem z niej zadowolony, gdyż w 80% przypadków szukam przez wykonawców. Dopiero przed chwilą zauważyłem, że było pospolite ruszenie w tej sprawie wywołane przez Neonkę. :-)
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9754
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: tadzio3 »

A dlaczego teraz na Forum nie ma odnośnika na górze do Archiwum Listy?
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: JaceK »

tadzio3 pisze:A dlaczego teraz na Forum nie ma odnośnika na górze do Archiwum Listy?
Gdzie nie ma? a napis 'Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego'? To nie jest aktywny link do ALP3?
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: jollyroger72 »

JaceK pisze:Gdzie nie ma? a napis 'Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego'? To nie jest aktywny link do ALP3?
Po ostatniej awarii zniknął :know:
Obrazek
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9754
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: tadzio3 »

Dokładnie o tym mówię. Tego napisu już nie ma.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21947
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: Yacy »

zrzut z wczoraj:
Obrazek
tylko musi być ustawiony jedyny właściwy styl czyli subsilver2 ;-)
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19401
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: jollyroger72 »

Yacy pisze:tylko musi być ustawiony jedyny właściwy styl czyli subsilver2 ;-)
Mnie się subsilver2 NIE PODOBA. Wolę prosilver :wink:
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9754
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: tadzio3 »

Yacy pisze:zrzut z wczoraj:
Obrazek
tylko musi być ustawiony jedyny właściwy styl czyli subsilver2 ;-)
Oo, dzieki Jacku! :-) To w tym cały myk polegał :wink: Jak ładnie teraz forum wygląda :)
trójkowicz
Posty: 51
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:01 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: roku 1995
Lokalizacja: Kraków - dawna stolica Polaków!

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: trójkowicz »

Zgłoszę bardzo nieśmiało pomysł: jak myślicie - czy nie byłoby miło, gdyby po wejściu w konkretny utwór pojawiała się także informacja z jakiej płyty pochodzi (o ile pochodzi)?

Przykładowo już parę razy wpadłem na motyw, że przeglądam sobie, myślę: o! tego dawno nie słyszałem. Ale na jakiej to było płycie? No i ruszam w Internet, czasami ku srogiemu rozczarowaniu odkrywając, że to nie jest takie proste (np. teraz wymyśliłem sobie, że znajdę w mojej kolekcji Pta Pta Formacji Nieżywych Schabuff... no i jednak nie znajdę, bo to nie pochodzi z żadnej płyty :P )

Wiem, że to byłoby sporo pracy, ale może jakoś wspólnymi siłami? Byłoby z tym nieco zachodu, bo są sytuacje, że jakiś utwór był w konkretnej wersji tylko na konkretnym wydaniu. Dla ułatwienia trzeba byłoby pominąć uwagi o radio editach itp., bo to z singli - raczej widzę to jako ogólną wskazówkę gdzie czegoś szukać.

Ale nie nalegam, tak tylko podsuwam ;)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: Miszon »

Gigantyczna robota. Podejmiesz się? ;)
Często były to taśmy radiowe i inne takie nagrania "nie z płyty". Nie wiem czy to w ogóle realne zrobić tak aby nie było błędów, pewnie niejednokrotnie nikt już nie pamięta co to za wersja leciała.
trójkowicz
Posty: 51
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:01 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: roku 1995
Lokalizacja: Kraków - dawna stolica Polaków!

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: trójkowicz »

Byłbym skłonny małymi kroczkami coś takiego realizować/pomagać, ale no właśnie - pytanie czy to dobry pomysł i jest sens właśnie z uwagi na te nietypowe wersje. Tak naprawdę to mam wrażenie, że różne wersje radiowe są bardzo powszechne, np. teraz Alison Moyet - Reassuring Pinches to też nie jest wersja z płyty (na singlu jest jako Alternative Radio Mix, paradoksalnie bardziej mi się podoba w tej skondensowanej formie :) ), pamiętam że Kult i Prosto to także była inna wersja, Artur Rojek z wypikanym wulgaryzmem itp. itd.

Z drugiej strony zawsze byłaby to jakaś wskazówka, a ewentualnie można byłoby dodać np. jakieś oznaczenie graficzne, które aktywowane byłoby, jeśli mielibyśmy pewne informacje, że wersja z LP3 była inna niż z płyty (z opcją dopisania uwagi dot. pochodzenia np. wyświetlającej się jako dymek - podpowiedź po najechaniu kursorem).

Wyzwanie i sam nie wiem, czy warto - zostawiam do rozważenia ;) Dzięki za komentarz :)
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: JaceK »

Roboty przy tym... ogrom. Ale nie jest to w końcu największą przeszkodą. Brak czasu na ogarnięcie znaczącego fragmentu, który można wystawić w Archiwum -- to tak, jest to istotna przeszkoda. Lecz największy problem, to potencjalne źródło sporów, jakie roztoczą się nad takim dziełem. Krytyków będzie więcej, zdecydowanie więcej, niż tych, którym zechce się oddać detektywistycznej pracy nad poszukiwaniem i redagowaniem stosownych opisów.

Zasoby Archiwum są do Waszej dyspozycji, lecz zastrzegam sobie ostateczną decyzję o ewentualnej publikacji takich informacji.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: przypisanie nazw albumów do utworów z listy

Post autor: bobby-x »

trójkowicz pisze: ndz wrz 03, 2017 1:32 am Wiem, że to byłoby sporo pracy, ale może jakoś wspólnymi siłami? Byłoby z tym nieco zachodu, bo są sytuacje, że jakiś utwór był w konkretnej wersji tylko na konkretnym wydaniu. Dla ułatwienia trzeba byłoby pominąć uwagi o radio editach itp., bo to z singli - raczej widzę to jako ogólną wskazówkę gdzie czegoś szukać.
Cześć, ale dlaczego pominąć tak ważne kwestie jak wersje? Trzeba założyć jakieś kryteria. Chyba, że masz na myśli tylko umiejscowienie utworu w dowolnej wersji na pierwszym dostępnym legalu. Nadal kilkanaście utworów, chyba kilkanaście? z podstawowego zestawienia, nie dało się ustalić wersji, która była na liście. Jestem w kontakcie z tymi co zbierają ale prawidłowe wersje a nie dowolne. A co z poczekalnią? Przy uproszeniu pisałbyś, wersja radiowa ale dostępna na płycie x z roku y ale w innej wersji od tej co była na liście?
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15261
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: Miszon »

ta ostatnia opcja bez sensu.
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: bobby-x »

Niekoniecznie bez sensu Miszonie. Zależy jakie przyjmiesz kryteria:
- jesteś kolekcjonerem i zbierasz właściwe wersje (każdy szczegółowy opis jest ważny - czas, nr kat, tytuł singla/płyty, jak wersja radiowa to które studio radiowe/nagraniowe, data rejestracji itp.)
- jesteś słuchaczem, bądź nie, ale coś zobaczyłeś w bazie i chcesz przypomnieć sobie melodię piszesz - na lp3 wersja radiowa 3:55, mozna znaleźć na płycie x ale wersję 4:28.

Na przykład Diana - Paul Anka 3:29, jest na plycie długogrającej Diana 88 - Paul Anka wydanie francuskie 1988 r. - oczywiście najprawdopodobniej bo do końca nie jestem pewien.

Albo Pieśń o Josarianie Szabalala - Formacja, wersja radiowa, dostępna studio nagraniowe X, w mieście adres Y, nośnik cyfrowy DAT. Można kupić nagranie - cena około 2000??? zł. Nie wiem czy to wyszło na jakiejś płycie.

Swoją drogą szkoda, że Polskie Radio nie zbiera takich nagrań w swoim archiwum i chyba słabo je digitalizuje. Te "tasiemki" niedługo się rozpadną.

Przy okazji natomiast zupełnie nie mam pojęcia gdzie szukać Basuj basie - grupy Squonk oraz Lady Pank Medley - zespołu Lady Pank. To czwarta dycha, była gdzieś wrzucana na forum w wersji pisanej i skanowanej z zeszytu.
trójkowicz
Posty: 51
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:01 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: roku 1995
Lokalizacja: Kraków - dawna stolica Polaków!

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: trójkowicz »

Dziękuję @JaceK @bobby-x i @Miszon za komentarze :) Przepraszam za poślizg, ale chciałem wykonać takie demo, żeby pokazać jak to sobie wyobraziłem ;)

Na wstępie podzielam obawy Jacka, że jest to śliska sprawa, nie przemyślałem tego od tej strony. Dlatego sam trochę w to zwątpiłem. Masz rację, że jest to potencjalne źródło sporów...

@bobby-x: początkowo faktycznie myślałem, aby wskazywać tylko orientacyjnie - pierwsze legalne wydanie o ile takie jest. Ale rzeczywiście wprowadzałoby to w błąd szczególnie jeśli jakieś nagranie wyjątkowo i znacząco różniło się na płycie w stosunku do wersji radiowej. Głównie miałoby to przecież pomagać w odszukaniu utworu. Dlatego zrobiłem coś takiego - takie demo:

Obrazek

Priorytetem byłaby informacja o tym jakie wydawnictwo promował dany utwór, bo tak jest przeważnie (90% przypadków) - singiel promuje większą całość. Dodatkowa ikona pojawiałaby się w przypadku potwierdzenia, że na liście była inna wersja i po najechaniu na tą ikonę byłby dymek z komentarzem (jeśli wiemy jaka była ta wersja LP3).

Gdyby udało się coś takiego stworzyć, byłaby to też całkiem przydatna baza dla tych, którzy konkretnych wersji z listy poszukują.

Ale nie chcę, aby to był jakiś powód do sporów i mam na uwadze, że byłoby to spore wyzwanie - ja sam jednak z uwagi na staż z LP3 nie mam wiedzy co do nagrań sprzed 1995 roku, więc bez pomocy by się nie obeszło.

Macie Panowie znacznie większe doświadczenie w kwestii Archiwum, więc zdaję się na Wasze wyczucie w tej sprawie - jeśli to kłopotliwe, to nie ma tematu ;)

PS: Przepraszam za małe zejście z tematu - Pieśń o Josarianie Szabalala to kolejne nagranie Formacji, które gdzieś wyparowało w nurcie historii, podobnie jak Pta Pta. Szkoda, że Olek Klepacz nie poszedł wzorem kolegi po miedzy z Częstochowy Muńka Staszczyka - chłopaki z T.Love wydali ładny box T.Lovestory, same płyty też w zasadzie były stale dostępne i regularnie wznawiane, a Muniek zadbał też o liczne archiwalia z czasów T.Love Alternative. A tymczasem w przypadku Formacji płyty niemal nieosiągalne, np. Wiązanka Melodii Młodzieżowych na CD to biały kruk, każda kolejna płyta to inna wytwórnia, część nagrań nigdy nie ukazała się na niczym poza taśmami. Cudownie byłoby to zebrać w taki piękny zestaw, choćby aby uhonorować te lata twórczości i wydobyć te nagrania, które nie trafiły na żadne płyty, jakieś wersje radiowe, demo. Na pewno jest tego dużo. Ale nie wygląda aby do tego miało dojść... Szkoda :(
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9881
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Odnośnie strony Archiwum

Post autor: bobby-x »

trójkowicz pisze: ndz wrz 10, 2017 9:55 pm Priorytetem byłaby informacja o tym jakie wydawnictwo promował dany utwór, bo tak jest przeważnie (90% przypadków) - singiel promuje większą całość. Dodatkowa ikona pojawiałaby się w przypadku potwierdzenia, że na liście była inna wersja i po najechaniu na tą ikonę byłby dymek z komentarzem (jeśli wiemy jaka była ta wersja LP3).

Gdyby udało się coś takiego stworzyć, byłaby to też całkiem przydatna baza dla tych, którzy konkretnych wersji z listy poszukują.

Ale nie chcę, aby to był jakiś powód do sporów i mam na uwadze, że byłoby to spore wyzwanie - ja sam jednak z uwagi na staż z LP3 nie mam wiedzy co do nagrań sprzed 1995 roku, więc bez pomocy by się nie obeszło.
Wszystko jest do zrobienia, koledzy którzy zbierają właściwe listowe wersje mają potężną wiedzę o nich. Kwestia czy chcieliby się tą wiedzą podzielić. Widzisz, trójkowiczu i tu pojawia się pierwszy spór:
1. błędne założenie bazy ze względu na zapis singlowy, albumowy tytułów a nie listowy, nie będziemy o tym dyskutować, tak Przewodniczący zadecydował, tak jest. Czasem sam tytuł mówił o wersji utworu.
2. nie rozumiem stwierdzenia "na liście była inna wersja"? Czy w nagłówku forum lub alp3 jest napisane "zbiór singli pojawiających się w pewnej audycji"? czy jest to baza utworów z" Listy Przebojów Programu Trzeciego"? Rozumiem, że baza jest jednak takim spisem singli a w "dymku" miała by się pojawić informacja o "innej wersji na lp3". Czyli jeśli mielibyśmy coś tworzyć to trzeba podawać czasy z singli a w razie czego jak na lp3 była inna wersja (inny czas utworu) to stosować dwie informacje? Wydaje mi się, że to trochę odwrotnie ale też pewnie dałoby się zrobić.
trójkowicz pisze: ndz wrz 10, 2017 9:55 pm Macie Panowie znacznie większe doświadczenie w kwestii Archiwum, więc zdaję się na Wasze wyczucie w tej sprawie - jeśli to kłopotliwe, to nie ma tematu ;)
Wcale nie kłopotliwe, tylko brakuje czasu.
trójkowicz pisze: ndz wrz 10, 2017 9:55 pm PS: Przepraszam za małe zejście z tematu - Pieśń o Josarianie Szabalala to kolejne nagranie Formacji, które gdzieś wyparowało w nurcie historii, podobnie jak Pta Pta. Szkoda, że Olek Klepacz nie poszedł wzorem kolegi po miedzy z Częstochowy Muńka Staszczyka - chłopaki z T.Love wydali ładny box T.Lovestory, same płyty też w zasadzie były stale dostępne i regularnie wznawiane, a Muniek zadbał też o liczne archiwalia z czasów T.Love Alternative. A tymczasem w przypadku Formacji płyty niemal nieosiągalne, np. Wiązanka Melodii Młodzieżowych na CD to biały kruk, każda kolejna płyta to inna wytwórnia, część nagrań nigdy nie ukazała się na niczym poza taśmami. Cudownie byłoby to zebrać w taki piękny zestaw, choćby aby uhonorować te lata twórczości i wydobyć te nagrania, które nie trafiły na żadne płyty, jakieś wersje radiowe, demo. Na pewno jest tego dużo. Ale nie wygląda aby do tego miało dojść... Szkoda :(
Może trochę faktycznie, od Twojego postu z niedzieli 3.09, temat powinien być gdzieś przeniesiony. Rolę uzupełniania nagrań do archiwum Trójki powinni pełnić Kaziowie. Ostatni z nich, ku3a, zrezygnował ze współpracy w styczniu 2016 roku. Helen nie liczę bo i tak ma co robić. Oni powinni na zlecenie Niedźwiedzia pisać do rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i agencji nagraniowych, prośby o podsyłanie utworów w wave'ach. Ale jak się Niedźwiedziowi proponuje jakieś rozwiązania to mówi "nie bo już zamykamy teatrzyk" i kółko się zamyka. Mogła by wyjść płyta CD z okazji 35 lub 40 lecia listy ale facet z agencji muzycznej PR, Piotr Iwicki został zwolniony z funkcji dyrektora. Kombinowałem z Marcinem takie wydawnictwo ale już po ptakach. Zresztą i tak zamkną listę jak Marek przejdzie na "radiowy etat emerycki" w marcu 2019.
ODPOWIEDZ